Windenergie heeft toekomst RESTANTEN VERKOOP luteOr'PgQj Uitvaartbedrijf vrijuit na verwisselen doden Speciaal theater voor Straatfestival Vlissingen Liu Hoge Raad vernietigt vonnis in Deventer moordzaak GLASHANDEL MELIESTE Survival in Z-Vlaamse polders Aantonen autistische stoornis kan leiden tot tbs in hoger beroep 23,24,25,27 en 30 a PAKKER 0800 - 0231 231 (GRATIS) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Mil IJJ Iraaks verzet tegen VS groeit Alan A Dale binnen maand weg Honderd jaar Tour de France Markt 45 (voormalige Bristol vestiging) 4331 LK Middelburg 17° flIHp |l3° W 6 Wind en buien 246e jaargang no. 156 woensdag 2 juli 2003 los nummer 1,10 Begrijpelijk EUROPAIUIN door Bob Kroon GENEVE - Natuurlijke wind kracht is de overvloedigste, goedkoopste en schoonste ener giebron op aarde, die in de na bije toekomst de hele wereld van groene stroom kan vóór zien. Dat blijkt uit een studie van de Amerikaanse milieu denktank Earth Policy Institute (EPI) en Europese instituten die onder de passende titel 'Wind kracht 12' is geopenbaard. Ingenieurs van de Californische Stanford University hebben be rekend, dat de 'oogstbare' wind kracht in de VS voldoende is om de totale energiebehoefte van Amerika te dekken. Greenpeace en de Europese As sociatie voor Windenergie zeg gen, dat de hele mensheid 'onder stroom' kan worden gezet, als tien procent van het aardopper vlak zou worden beplant met windparken, met name in kust gebieden of op bergen. 'Horizon vervuilend' misschien, maar ge zonder dan kolenmijnen, raffi naderijen of atoomenergie. Het probleem tot dusver was de prijs van windenergie, die nog steeds niet kan concurreren met olie, gas of steenkool. Maar daarin komt snel verandering, zegt EPI. „Moderne en hogere windturbines zijn al efficiënt bij lage windsnelheden en oogsten dus meer energie", aldus de stu die. De prijs voor windenergie be droeg twintig jaar geleden nog zo'n 35 eurocent per kilowatt- Zuur, maar op de gunstigste lo caties nu nog maar 3 cent. 'Windkracht 12' voorspelt, dat de gemiddelde prijs in 2010 2,2 cent zal zijn en als windturbines net als auto's aan de lopende band worden gefabriceerd dan kan het nog de helft goedkoper. GPD (Advertentie) PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een 48-jarige man uit Lelystad, tot twaalf jaar veroordeeld voor de moord op de Deventer weduwe Witten berg, is gisteren voorlopig op vrij voeten gesteld. De Hoge Raad vindt dat de moord inhou delijk opnieuw moet worden be handeld. De raad heeft de zaak terugver wezen naar het gerechtshof in Den Bosch. Met de uitspraak kwam het hoogste rechtscollege tegemoet aan het herzienings verzoek van de veroordeelde. De man, die formeel van dader nu weer verdachte is, zat bijna drie jaar vast. Hij heeft altijd ont kend. De Hoge Raad vindt dat er ern stige twijfels zijn gerezen over het vermeende moordwapen, een keukenmes. Ondanks de meest geavanceerde onder zoeksmethodes zijn er geen bloed of DNA-sporen van het slachtoffer op het steekwapen aangetroffen. Dat maakt het naar het inzicht van de Hoge Raad hoogst onwaarschijnlijk dat het mes bij de moord is ge bruikt. Wel is er DNA-materiaal van een tot dusver onbekend ge bleven persoon op gevonden. GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Overwegend bewolkt en veel buien, lokaal met onweer. Matige tot harde westelijke wind en slechts 17 graden. y\ SHOWROOM: LIVINGSTONEWEG 20 GOES TEL 0113-22 78 54 WWW.MELIESTEGLAS.NL ÉW AH Advertentie voorletters: straat: postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 03 noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ic per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). ,<P per jaar met automatische incasso 209,90). 8 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) HULST - De Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie en het Bureau Toerisme Zeeland be ginnen eind dit jaar met de orga nisatie van overlevingstochten in de polders van Oost-Zeeuws- Vlaanderen. De tochten zijn volgens voorzit ter P. de Koeijer van de ZLTO Zeeland een uitwerking van het project Vitaal Platteland. Dit project is opgezet om een impuls te geven aan de ontwikkeling van het platteland. Gisteren gingen Gedeputeerde Staten akkoord met een subsidie van 2269 euro voor het project. Volgens J. de Regt, specialist omgevingsbeleid van de ZLTO, moet dat unieke van Oost- Zeeuws-Vlaanderen gezien worden in de vele kreken, paden en het Verdronken Land van Saeftinge. De tochten zullen volgens De Regt echte overlevingstochten zijn. „We zoeken zeker niet de gebaande paden op. Je moet bij voorbeeld denken aan roeien en zwemmen. Maar ook is het niet uitgesloten dat deelnemers hun handen uit de mouwen moeten steken. Je kunt denken aan een halve dag werken op een boer derij en overnachten in een hooiberg. We willen de lat heel hoog leggen." VLISSINGEN - De eerste toeschouwers druppelen binnen in het speciaal voor het Straatfestival Vlissingen gebouwde theater aan de Commandoweg. Het festival ging gister avond van start met een voorstelling van Vis a Vis in het theater en optredens van de gitarist Paco Diatta en de swingband Bembeya Jazz uit Guinee op het Bellamypark. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De verwisse ling van twee overledenen bij het crematorium in Middelburg krijgt geen strafrechtelijk ver volg. Uit het onderzoek dat de politie in opdracht van het Openbaar Ministerie uitvoerde blijkt dat zowel de uitvaartver zorger als de medewerkers van het crematorium geen strafbaar feit hebben begaan. De verwisseling van een 92-jari- ge man uit Koudekerke en een 73-jarige man uit Veere gebeur de op 24 april van dit jaar. Twee dagen later, bij de uitvaart van de Koudekerkenaar, werd de verwisseling ontdekt. De fami lie van de overleden Veerenaar kon 28 april alsnog afscheid ne men. De familie van de Koude kerkenaar had die mogelijkheid niet meer omdat de crematie al was geweest. Beide uitvaarten werden verzorgd door uitvaart onderneming J. den Besten uit Middelburg. Justitie stelde kort na de ont dekking een onderzoek in. Vol gens de Wet op de Lijkbezorging moet de beheerder van een cre matorium nagaan of de regi stratie op het stoffelijk over schot overeenkomt met het nummer op de documenten van de overledene. „De stickers op de kisten kwamen inderdaad overeen met de papieren van de overledenen", zegt E. Boot, woordvoerster van het OM. „De medewerkers van het cre matorium konden die fout dus niet ontdekken", aldus Boot. „Zij kenden de overledenen niet persoonlijk. Dat betekent dat de volledige gegevens van de twee personen bij de uitvaartverzor ger zijn verwisseld. Hoe die ver gissing kon gebeuren, weten we niet. Vast staat dat er geen straf bare overtredingen op de Wet op de Lijkbezorging zijn begaan." Directeur J. den Besten van de gelijknamige uitvaartorganisa tie in Middelburg die beide uit vaarten heeft verzorgd, is opge lucht. „Het is een vreselijke tijd geweest. Ik was er helemaal ka pot van. Inmiddels tref ik dub bele maatregelen. Ik voorzie de overledenen van een enkel bandje of polsbandje en ik plak meerdere stickers in de kist zo dat dit nooit meer gebeurt." De gemeente Middelburg is de beheerder van het crematorium. Burgemeester K. Schouwenaar zei kort na de ontdekking van de persoonsverwisseling de ge beurtenis verschrikkelijk te vinden en was blij dat justitie een onderzoek instelde. Afhan kelijk van de uitkomst zou de gemeente overwegen de proce dures rond een overledene aan te scherpen. Of dat daadwerkelij k gebeurt, is nog niet bekend. Ook Schouwe naar kon gisteren niet op de uit spraak reageren wegens vakan tie. De nabestaanden van de Kou dekerkenaar gaven gisteren geen commentaar op de mede deling van het OM. De familie leden van de Veerenaar wilden het bericht eerst laten bezinken. Experts getuigen over Van der G. 1 van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Am sterdamse gerechtshof hoort twee experts die in de media hebben gezegd dat Volkert van der G. au- I tistisch is. Het hof wil ze- s| kerheid over de psychi sche gesteldheid van Van der G. Wanneer de moor denaar van Pim Fortuyn toch verminderd toereke ningsvatbaar blijkt, dan krijgt hij in hoger beroep mogelijk wel tbs. In april is Van der G. voor de moord op 6 mei 2002 in Hilver sum door de rechtbank veroor deeld tot achttien jaar cel, zon der tbs. Diverse deskundigen hebben de afgelopen dagen in de media gesuggereerd dat Van der G. lijdt aan 'Asperger', een au tistische stoornis die voorkomt bij hoogbegaafden. Patiënten zitten gevangen in starre denk en gedragspatronen. Experts koppelen dat aan Van der G.'s obsessieve bezigheid met die renwelzijn, zijn perfectionisme en de koelbloedige manier waarop hij de moord op Fortuyn beraamde en uitvoerde. Het hof roept de experts op om morgen op de zitting duidelijk heid te verschaffen. Dan wordt ook de psycholoog van het Pie- ter Baan Centrum aan de tand gevoeld, die Van der G. onder zocht. De psycholoog verklaarde eer der dat Van der G. lijdt aan een dwangmatige gedragsstoornis, maar dat die niet van invloed was op de moord op Fortuyn. Van der G. werd mede op basis van die conclusie volledig toere keningsvatbaar verklaard en niet veroordeeld tot tbs. Het rapport van het Pieter Baan Centrum zwijgt over de vraag of Van der G. mogelijk lijdt aan het syndroom van Asperger, zei persrechter G. van Asperen na de zitting. Ook is onduidelijk of de verdachte daarop is onder zocht in de observatiekliniek van justitie. Het OM denkt dat het Pieter Baan Centrum 'alles heeft mee genomen' in het onderzoek, maar wilde verder niet op de zaak ingaan. Eerder liet het OM blijken geen nieuw getuigen verhoor te willen. Gisteren- noemde het OM het besluit van het hof 'begrijpelijk'. Van der G. en diens advocaten willen geen getuigenverhoor. Net als het OM zegt de verdediging dat Van der G. enkele in het oog springende symptomen van 'Asperger' heeft, maar andere juist niet. Het hoger beroep is ingesteld door zowel het OM als Van der G. In april veroordeelde de Am sterdamse rechtbank de 34-ja- rige Harderwijker tot achttien jaar. Het OM vindt die straf te laag, Van der G. te hoog. „Ik zou het niet weer doen", antwoord de Van der G. op de vraag van president Chorus of hij Fortuyn opnieuw zou doodschieten. Maar hij kon geen duidelijk ant woord geven op de vraag of hij vindt dat hij met zijn daad een fout heeft begaan. Mede gezien het vonnis van achttien jaar dat de rechtbank hem oplegde zou hij zich nog wel een keer bedenken voordat hij het weer zou doen. Tot nu toe heeft Van der G. nooit spijt be tuigd over zijn daad. GPD/ANP varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; trends: 19; jong: 20 en 21; tour: 23,24,25,27 en 30; sport: 28 en 29 Duizenden Irakezen hebben gisteren onder het roepen van anti-Amerikaanse leuzen in Fallujah de slachtoffers begra ven van de explosie van maandagavond in de Al Has- san-moskee (foto). De Amerikaanse troepen hebben hun greep verloren op het soennitische bastion. Niet de verwachte tachtig dagen, maar slechts een maand kostte het de wrakkenruimers om de Alan A Dale weg te halen van debodem aan de rand van de hoofd vaargeul in de Westerschelde. Hoe kleedden de renners zich in de eerste Tour de France in 1903? En hoe ziet de Tour er over hon derd jaar uit? Op deze en vele andere vragen geeft de Tourbijlage van de PZC vandaag antwoord. Za terdag begint La Grande Bouclé op haar honderd ste verjaardag vlakbij de Eiffeltoren in Parijs met de traditionele proloog. MOOI WEER GOES, 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279. RENESSE, 0111-461031 GELDIG T/M 8 JUU 2003. ZOLANG DE VOORRAAD STREKT. Advertentie rüTn 'w ROZE ZONNEHOED Rijk bloeiende I vaste plant met dieproze bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1