PZC Wrak Alan A Dale vlot opgeruimd Wachtlijsten jeugdzorg groeien door Deurganckdok pas in 2007 in gebruik si Prijsplafond bedreigt huisartsenposten 15 Donors laten vaker verstek gaan als de zon schijnt WBHKÊMÊSBBÊÊÊÊ wëmÊmM::ÊÊ woensdag 2 juli 2003 Bloedplaatjes Vet uit wrak blijkt reuzel Mobiele teams - aaBpap N - ÜPMM Munitie Behandelduur Kamervragen over Besth Werk Geld voor internetsite zorg Oplossing BTW-probleem gezocht Getuigen buizerdslachting gezocht Kamertraining Noodklok Tasjesdief moet zeven maanden cel in Mooi weer speelt bloedbank parten door Claudia Sondervan GOES - Mooi weer bedreigt de stand van de bloedvoorraden van Sanquin Bloedbank. De Bloedbank Regio Noordwest sloeg deze week alarm omdat de voorraden in Noord-Holland en Utrecht tot een minimum ge slonken waren. Door het aan houdend mooie weer lieten te veel donors verstek gaan. Ook bij Bloedbank Regio Zuidwest, waar Zeeland onder valt, liepen de voorraden donorbloed terug, zegt Jeroen de Wit van de Raad van Bestuur van Sanquin. Maar niet dramatisch, tekent De Wit aan. ,,We konden het op tijd corrigeren. Normaal is de opkomst voor een afname zestig procent. Bij mooi weer keldert dat naar 45 procent. We houden er altij d al rekening mee dat veel donors op vakantie gaan door meer donors voor afname op te roepen. Maar als de opkomst op veel locaties tegelijk daalt, zie je de voorraden slinken. Grote ste den geven eerder problemen dan het platteland. Maar we hebben elke dag donors van alle bloedgroepen nodig. De vraag van ziekenhuizen kan in een. dag tijd dertig tot veertig procent verschillen." Het kwetsbaarste is de voorraad bloedplaatjes die het bloed hel pen stollen. Die is slechts vijf dagen houdbaar, terwijl het een dag kost om dat product te ma ken. „We hebben een voorraad van twee tot drie dagen. Het is een kostbaar product, dat wil je niet ongebruikt laten." Tachtig procent van de bloedplaatjes wordt uit 'volbloed' gemaakt, maar twintig procent heeft bij zondere eigenschappen voor mensen met sterke afweerreac ties en komt uit aferese; bloed afname waarbij de bloedplaat jes direct uit het donorbloed worden gescheiden, waarna de donor het bloedplasma weer te rugkrijgt. Rode bloedcellen, het meest ge vraagde bloedprodukt, zijn vijf weken houdbaar. Sanquin VLISSINGEN - De ware aard van de vettige sub stantie die vorige maand aanspoelde op de stran den en de dijken langs de Westerschelde, is vastge steld. Het blijkt te gaan om reuzel. Het spul kwam, zoals werd verondersteld uit het wrak van de Alan A Dale dat met een grote grijper uit elkaar werd ge trokken. Aanvankelijk werd ge dacht aan paraffine; labo ratoriumonderzoek bracht aan het licht dat het vet een stearaat was, volledig biologisch af breekbaar. Inspectie van de boven water gehaalde wrakresten gaven defini tief uitsluitsel. Uit het opschrift van hou ten kistjes waarin het vet zat, bleek dat het reuzel was. War lard luidde de tekst. Ooriogsreuzel. Er is licithin aan toegevoegd, dat ervoor zorgt dat het vet bij consumptie sneller in energie wordt omgezet. maakt de voorraad steeds voor twee weken aan. Bloedplasma moet voor gebruik een half jaar in de vriezer in quarantaine, tot de donor bij twee keuringen ge zond is bevonden. De gebruiks klare voorraad plasma is voor twee weken. „Maar is er een pa tiënt die om de dag een plasma transfusie nodig heeft om zijn leven te redden, grijpt dat flink in. Heb je drie of vier van die pa tiënten tegelijk, dan moeten we flink aanpoten," illustreert De Wit. Sanquin beschikt over een lan delijk bestand van zeshonderd duizend donors die samen de vraag naar bloedproducten van de ziekenhuizen net aankun nen. Jaarlijks moet Sanquin zestigduizend nieuwe donors vinden om degenen die stoppen met bloedgeven te vervangen. De zes afnamelocaties in Zee land hebben samen 10.617 do nors die elk half jaar een halve liter bloed afstaan of via aferese bloedplaatjes of plasma geven: 21.779 afnames in totaal. De zomerse verdrievoudiging van de populatie in de provincie door de toeristen geeft nauwe lijks extra bloedvraag bij de zie kenhuizen, zegt De Wit. „Dezie- kenhuizen vragen wel meer bloedproducten voor hun spoedeisende hulp, maar va kantiegangers zijn doorgaans redelijk gezonde mensen. Toe risten ondergaan ook geen ge plande operaties en weinig zware operaties. Mensen met bloedziekten blijven het liefst dichtbij hun behandelaars. Er is dus enkel hogere vraag bij trau matologie." Sanquin is sinds de fusie tussen de 22 regionale bloedbanken in 1998 aardig gevorderd met de automatisering, maar helemaal gelijk werken de vier regio's nog niet. Over twee jaar moeten alle do norbestanden in hetzelfde sys teem zitten. Dan bestaat de mogelijkheid dat een vakantie vierende Groningse donor zijn afnameoproep in Middelburg gehoor geeft, beaamt De Wit. Of dat ook gaat gebeuren, betwij felt hij. „Vakantiegangers heb ben het druk met andere din gen." Afname op locatie, met mobiele teams die campings afgaan, is voor Sanquin geen optie. „We werken enkel met gekende en bekende donors. In andere lan den gebeurt het wel, maar ook steeds minder." Zowel gezond heidsrisico's als investeringen zijn te groot, zegt De Wit. SI - Mfc'' ■;.vv ril 3 SffijgayBg&D ilSSiS - - - ------ - SSStv 'v V- v. -r: SsJSlPSSS" ï'Kt? - VU:: •-v:v -.w-w- -■ - 7 il--1M ¥;ss-:::sss:s?x;ssw:. - - - s- I, Ijs V u i - Saps? asplisjSsrriJ De Taklift 4 aan het werk boven het wrak van de Alan A Dale. De bok is vorige week afgelost door de Rambiz. luchtfoto Aero Lin door Ben Jansen VLISSINGEN - De opruiming van de Alan A Dale aan de rand van de hoofdvaargeul in de Westerschelde is veel sneller verlopen dan verwacht. De Combinatie Wrakkenberging Westerschelde (CWW) dacht er zestig tot tachtig dagen voor no dig te hebben; het werk is in ruim een maand geklaard. Er moet alleen nog een laatste op- schoonslag worden uitgevoerd. De Alan A Dale kon in zo'n korte tijd worden opgeruimd, omdat de aannemingscombinatie - net als bij de negentien obstakels die eerder dit jaar al zijn opge ruimd - zwaar materieel heeft ingezet. Het wrak van het eind 1944 getorpedeerde bevoorra dingsschip bood weinig weer stand aan de wrakkengrijper die aanvankelijk de bok Taklift 4 en sinds vorige week de Ram biz inhetstaal lieten happen. De Rambiz was gisteren klaar met zijn werk. Vandaag wordt met een baggerschip nog een geringe verondieping weggezogen en kan de betonning die de plek van de werkzaamheden mar keerde worden weggehaald. Daarna zal een kleiner kraan schip de plek waar de Alan A Dale bijna zestig jaar heeft gele gen, verder opschonen. De wrakruimingsoperatie die CWW in opdracht van Rijkswa terstaat uitvoert, omvat in to taal 38 wrakken en andere ob stakels. In februari zette de Rambiz zijn grijper in het eerste wrak. Nu de Alan A Dale - met zijn lengte van 131 meter de grootste van de te verwijderen mogelijke belemmeringen voor de scheepvaart - is opgeruimd, groeit de verwachting dat de aannemingscombinatie het project nog voor het einde van het jaar kan afronden. Een van de obstakels die nog op het pro gramma staan is de 105 meter lange Sapanca in het Nauw van Bath. Een spannend aspect bij de ver wijdering van de Alan A Dale was de vraag of het schip olie zou bevatten. Uitsluitsel viel daarover niet te krijgen, maar het was aannemelijk dat een be voorradingschip olie aan boord zou hebben. Om meer inzicht te verkrijgen liet Rijkswaterstaat boringen in het wrak uitvoeren, maar die brachten geen olie aan het licht. Toch troffen CWW en Rijkswaterstaat voorzorgs maatregelen om een eventuele olieverontreiniging te kunnen bestrijden. Uiteindelijk zijn bij het opruimen van het schip en kele honderden liters gasolie boven gekomen. De hoge tem peratuur van de lucht en een flinke golfslag zorgden ervoor dat deze lichte oliesoort snel verdampte. Dit effect werd nog versterkt door schepen door de vlekken gasolie te laten varen. De Alan A Dale had wel meer munitie aan boord dan was ver wacht. Er was op enige schiet- benodigdheden gerekend, al leen al voor de wapens die op het schip waren geplaatst om zich zelf te kunnen beschermen. „Het was een verrassing dat er zulke hoeveelheden uitkwa men" zegt Henk Ringelberg van het bureau Wrakruiming Wes terschelde van Rijkswaterstaat. „De Alan A Dale had tonnen munitie aan boord. Van geweer kogels tot granaten van een me ter lang." Al die munitie leverde logistieke problemen op, omdat het veel tijd kostte om de patro nen en granaten uit de wrakres ten te halen en veilig te stellen. Dat leverde vertraging op bij de verwerking van het staal uit het schip. Voor het veiligstellen van de munitie was een gespeciali seerd bedrijf in de arm geno men. De explosievenoprui mingsdienst van de marine zorgde voor het transport en het tot ontploffing brengen van het materiaal. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De vijf Zeeuwse huisartsenposten (hap's) verdwijnen als de tarie ven aan een maximum worden gebonden. Een landelijk prijs plafond voor huisartsenzorg past totaal niet in de Zeeuwse situatie. Dat schrijven Gedepu teerde Staten aan de minister van Volksgezondheid Hooger- vorst. Als de bewindsman vasthoudt aan het voornemen van zijn voorganger De Geus om de huis- artsenpostarieven aan te passen aan de ministeriële ramingen, gaan de Zeeuwse hap's financi eel tenonder, waarschuwen GS. De provincie kan de posten niet missen, temeer omdat zieken huizen, en met name die met een afdeling spoeideisende hulp, al schaars zijn en voor velen op grote afstand liggen. De Zeeuwse hap's horen tot de duursten van het land. Met na me de drie nieuwste hap's in Noord- en Midden-Zeeland ho ren met 113,50 euro voor een consult tot de Nederlandse top. De kosten zijn zo hoog omdat de uitrusting van de posten opge bracht moet worden door een relatief gering aantal patiënten in het dunbevolkte Zeeland. De posten worden gedragen door een klein aantal artsen die in ge zamenlijkheid de huisartsen zorg in avond-, nacht- en week einden overeind houden, pleiten GS. In het geval van Zierikzee zelfs met minder dan twintig huisart sen, onderstreept het college fijntjes. Van het ministerie van VWS staat al sinds vorig jaar een geldelijke toezegging open die de hap in Schouwen-Duive- land in staat moet stellen extra huisartsen aan te trekken. De versterking van de post was één van de maatregelen die toenma lig minister Borst voor de ver sterking van de ziekenhuiszorg op Schouwen-Duiveland be loofde. Haar opvolgers Bomhoff en De Geus lieten de belofte voor wat die was. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De wachtlijs ten bij Jeugdzorg blijven groeien, en dat komt door de wachtlijsten. Dat blijkt uit het periodieke overzicht na twee kwartalen 2003 dat Stichting Jeugdzorg Zeeland naar de Pro vincie zond. Bij gezinnen die al op een wachtlijst staan, worden problemen ernstiger, waardoor er langer en intensievere hulp moet worden geboden. De vor ming van Bureau Jeugdzorg verergert de wachtlijstproble- De wachtlijst voor aanmeldin gen groeide van januari tot mei van 33 naar 55 kinderen door verschillen in werkwijze tussen Algemeen Maatschappelijk Werk en Bureau Jeugdzorg. Bij het casemanagement is de wachtlijst voor het tweede jaar ruim tachtig kinderen lang. Veel landurig zieken en een hoog personeelsverloop bij Stichting Jeugdzorg stropt de verwerking van hun zaken. Het groeiend aantal 'zware' hulpvragen legt een sterke druk op de hulpverle ning die de reguliere zorgvraag al nauwelijks kan behappen. Bovendien lijken meer kinderen en jongeren daardoor bij de cri sisopvang te belanden. Het meest acute 'zorgenkind' van Jeugdzorg, de pleegzorg, is zijn recentste crisis weer tebo- ven. Op 1 april wachtten 41 kin deren op een geschikt pleegge zin. De helft van de kinderen wachtten al 45 dagen. Die pro blemen zijn inmiddels voorbij, zegt hoofd Pleegzorg bij de Stichting Jeugdzorg Zeeland, Wilco Harbers. De wachtlijst voor oudere kin deren die tijdelijk in tehuizen behandeld worden is in driejaar tijd verdubbeld van circa tien naar gemiddeld twintig kinde ren nu. Dat komt door de lange re behandelduur, stelt Jeugd zorg, die blijkbaar nodig is omdat de problemen van de kin deren ernstiger geworden zijn. De intensieve gezinsbegelei ding kreeg over 2002 eens zoveel nieuwe cliënten als in 2001: 32 tegen 17. Dat veroorzaakte een wachtlijst van veertien cliënten die halverwege 2003 nog niet was weggewerkt. Bij de crisis opvang voor gezinnen verdub belde het aantal nieuwe cliën ten in 2002 eveneens ruim. Crisisopvang kan geen wacht lijst hebben, maar wel bleven acht aangemelde gezinnen dat jaar zonder hulp. Alles komt neer op capaciteits tekorten, bewijzen de cijfers van Jeugdzorg. Bij de drie Zeeuwse Boddaertcentra, dag centra waar kinderen tussen vij f en twaalf jaar na school worden opgevangen, is de toestroom al jaren constant maar maakte wachtlijst eind april dit jaar weer een sprong naar 24 kinde ren. DEN HAAG - De voorgenomen opheffing van Besth Werk BV in Goes, dat langdurig werklozen probeert te begeleiden naar werk, kan gevolgen hebben voor de kennis en deskundigheid die op de Bevelanden en Tholen is opgebouwd met de begelei ding van die werklozen. PvdA-Kamerlid J. Bussemaker heeft daarom staatssecretaris Rutte van Sociale Zaken en Werkge legenheid schriftelijk vragen gesteld over de toekomst van Besth Werk en of meer van zulke instellingen dreigen te ver dwijnen. Zij wil ook weten wat er met de begeleiders van Besth Werk gebeurt. Besth Werk voert de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW) uit en die komt te vervallen als gevolg van de Nieuwe Wet en Bijstand. De zes bij Besth Werk betrok ken gemeenten (Goes, Borsele, Reimerswaal, Kapelle, Noord - -Beveland en Tholen) willen zelf de begeleiding van langdu rig werklozen op zich nemen. MIDDELBURG - Scoop krijgt 119.772 euro voor het afmaken van het internetportaal Zeeland Zorg van de provincie Zee land. De provincie betaalt daarmee de helft van de totale kos ten. De internetsite, die een ingang biedt naar sites van en in formatie over zorgaanbieders in Zeeland, wordt mede betaald door Zorgkantoor Zeeland (57.124 euro) en het rijks project modeltrajecten modernisering AWBZ (45.000 euro). Voor de opbouw van het internetportaal werd in 2001 24.277 euro provinciegeld betaald. Doel van de internetsite is een to taaloverzicht te geven van alle Zeeuwse zorgaanbieders en hun aanbod. De site is te vinden op www.zeelandzorg.nl. DEN HAAG - Zeeuwse gemeenten die in Den Haag hebben geprotesteerd tegen de gevolgen van een nieuwe verrekening van de BTW op hun aanbestedingen, hebben eindelijk gehoor gevonden. PvdA-Kamerlid T. Fierens heeft minister Zalm van Financiën gisteren schriftelijk gevraagd die gevolgen vóór de behandeling van zijn begroting 2004 op een rijtje te zetten en een oplossing aan te dragen. Met name Zeeuwse ge meenten dreigen door de BTW-verrekening in de problemen te komen, omdat zij het onderhoud van wegen in het buiten gebied door de waterschappen laten doen. De BTW die daar over wordt geheven, kunnen zij niet gecompenseerd krijgen bij de rijksoverheid. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het jaarlijks om ruim 630.000 euro en boven de Westerschelde om zo'n 900.000 euroKamerleden hadden eerder gezegd dat de bena - deelde gemeenten tot 2 0 0 5 zouden moeten wachtenomdat de nieuwe BTW-verrekenmethode dan wordt geëvalueerd. TERNEUZEN - De Algemene Inspectiedienst (AID) roept ge tuigen op van de buizerdslachting in Clinge. Mensen die iets gezien hebben, kunnen contact opnemen met de Groendesk in De Meern. „We gaan met de melding aan de slag, al zal het moeilijk zijn om iets vast te stellen. Daarom zoeken we tips en getuigen, bijvoorbeeld uit de jagerswereld", aldus Rob Hage- man, persvoorlichter van de AID. Daarnaast gaat de dienst ter plaatse nog een kijkje nemen. „Maar in het algemeen le vert dat niet zo heel veel informatie op. We moeten het meer hebben van mensen die iets weten", zegt Hageman. De mel ding van het incident nabij Clinge, is het afgelopen weekend binnengekomen op de voice-mail van een regionaal contro leur. Daarom was de AID pas gisteren op de hoogte. „Maar we zijn dag en nacht bereikbaar, zeven dagen per week, op de Groendesk. Mensen die iets kwijt willen, kunnen bellen (030- 6692640) en zich melden via onze website www.aid.nl. Bij de tehuizen voor kinderen met gezins- en gedragsproble men is de wachtlijst opgelost, dankzij de wachtlijstmiddelen. Bij het medisch orthopedago gisch centrum in Vlissingen worden jaarlijks is het aantal nieuw aangeboden kinderen al jaren gelijk aan het aantal plaatsen, maar ook aan het aan tal kinderen dat op de wachtlijst komt. De lange verblijfsduur van kinderen in het centrum verhindert de instroom van nieuwe kinderen. De wachtpro- blemen bij de medisch kinder dagverblijven zijn niet te groot, vindt Jeugdzorg: één op de vier a vijf kinderen moet wachten en krijgt in de tussentijd een voor zorgprogramma van de kinder dagverblijven Bij de kamertraining voor zes tienjarigen die zelfstandig leren wonen daalde de wachtlijst vo rig jaar sterk. Reden is volgens Jeugdzorg dat naar hulpvormen met een lange wachtlijst niet verwezen wordt. Met het korten van de wachtlijst is de toe stroom echter toegenomen tot het oude niveau van ruim dertig jongeren per jaar. Dat is veel meer dan de zorgvorm aankan, waardoor de wachtlijst weer groeit. door Wout Bareman i DOEL - De nieuwe container- terminal Het Deurganckdokiop de linker Scheldeoever bij Doel is waarschijnlijk veel later ge reed dan was verwacht. De eer ste fase van de terminal zou, door problemen bij de financie ring van de baggerwerken, pas in 2007 in gebruik kunnen wor den genomen, twee jaar later dan gepland. De Antwerpse Gemeenschap voor de de Haven (AGHA) vree st daardoor ten prooi te vallen aan de keiharde concurrentie strijd tussen de havens in Noordwest-Europa. AGHA- voorzitter J. Pellens wijst in dat verband met de waarschuwen de vinger naar de Westerschelde Container Terminal in het Sloe- gebied, die als de Raad van Sta te daar geen stokje voor steekt, in 2006 operationeel zou kun nen zijn. In datzelfde jaar wor den bovendien nieuwe, grote terminals in Le Havre in ge bruik genomen. Het Deurganckdok is als derde Antwerpse terminal buiten de sluizen van levensbelang voor de Belgische wereldhaven. De Europaterminal en de Noord- zeeterminal op de rechteroever zitten op hun topcapaciteit. Pellens luidt de noodklok, na dat in de Raad van Overleg van de Antwerpse haven ook al twij fels worden geuit over de datum waarop de eerste fase van Het Deurganckdok beschikbaar is. Havendirecteur E. Bruyninckx verklaarde daar dat 2005 tech nisch nog wel haalbaar is, maar dat dan wel nog in ijltempo 2400 meter kaaimuur worden aange legd en moet ook de financiering van de baggerwerken geen roet in het eten gooien. AGHA-voor zitter Pellens beschikt echter over harde aanwijzingen dat vooral het baggeren voor ver traging zal zorgen. Hij pleitte overigens opnieuw voor een stu die naar de haalbaarheid van aanleg van nóg een dok op de linker Scheldeoever: het Saef- tingedok, dat meer in de rich ting van de grens met Zeeuws- Vlaanderen zou moeten worden gegraven. Boerenorganisaties en natuurbeschermers proteste ren daar nu al fel tegen. De haven van Antwerpen wacht komend najaar nog meer tegen slag. De havenarbeiders hebben aangekondigd in de loop van september opnieuw in actie te komen tegen de liberaliserings plannen van Europees commis- sarisL. de Palacio. In september moeten het Europees parlement en de Portugese commissaris proberen alsnog op één lijn te komen in een kwestie die vorig najaar en begin dit jaar al leidde tot stakingsacties in nagenoeg alle Europese havens, waaron der Vlissingen en Terneuzen (in januari legden daar 500 haven arbeiders het werk neer). Afgevaardigden van Vlaamse, Franse, Duitse en Nederlandse bonden hebben nu besloten die ultieme verzoeningspoging te verstoren met een Mars op Brus sel. De Palacio vindt dat het re derijen moet worden toegestaan zelf hun schepen te laden te los sen, zij het dat daaraan strenge voorwaarden zijn verbonden. De bonden beschouwen dat als een aanslag op het werk in de haven. MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Terneuzen is giste ren in Middelburg voor een tas jesroof veroordeeld tot vier maanden cel. Hij moet echter zeven maanden zitten. Vorig jaar juni kreeg de Terneuzenaar een jaar gevange nisstraf en drie maanden voor waardelijk opgelegd. Die drie maanden moet hij nu uitzitten, omdat zijn proeftijd nog niet voorbij was, toen hij de tas roof de. Daarnaast nam de nam politie rechter G. Nomes als strafver zwarend mee dat de Terneuze naar de straatroof tijdens zijn detentie had gepleegd. De man had eind vorig jaar verlof toen hij op Tweede Kerstdag in Mid delburg de handtas van de schouder van een 60-jarige vrouw rukte. Het slachtoffer stond bij een bushalte te wach ten. De tas werd later terugge vonden. Getuigen hadden de dader herkend. De portemon nee en bankpas had de Terneuzenaar eruitgenomen. Hoewel hij ook over de pincode beschikte, was het hem niet ge lukt om met de bankpas te pin nen. De man is al jaren verslaafd aan harddrugs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15