PZC Vogelrichtlijn bedreigt toekomst Dow Benelux PZC Adrie bezorgt al 45 jaar met plezier Extraatjes voor minima gebundeld Vlissingen gaat eigen kwaliteiten beter aan de man brengen 13 Strengere regels zorgen voor terugloop in inkomsten agenda w woensdag 2 juli 2003 VVV Walcheren en N-Beveland voldoet aan ISO-eisen Brassbandfestival in Middelburg Onrust Concurrentiepositie Grote jongen Schoolreisje Boete wegens geweldpleging Beledigen buurvrouw kost geld Man valt van steiger Diefstal uit zwembadkluisje Voorwaardelijk voor verduistering Pauzeconcerten in Oostkerk Allochtone clubs in problemen door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vijf allochtone verenigingen die een onderko men hebben in het wijkgebouvv aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen worden door stren gere wetgeving in hun voortbe staan bedreigd. Ze zeggen dat ze hun eigen broek niet meer kun nen ophouden, omdat ze hun lokaal niet meer mogen onder verhuren. Hun vergunningen worden getoetst aan de nieuwe drank- en horecawet, waardoor volgens de verenigingen de bar- opbrengsten teruglopen. VLISSINGEN - Alle vestigin gen en afdelingen van de VW Walcheren en Noord-Beveland zijn gecertificeerd volgens de ei sen van de nieuwe norm ISO 9001. Dat betekent dat de VVV voldoet aan kwaliteitseisen. De WV Walcheren en Noord- Beveland heeft acht vestigingen verspreid over Walcheren en Noord-Beveland. Onlangs nog is de vestiging op Noord-Beve land verhuisd van Wissenkerke naar Kamperland. De voorma lige Kust-VW Walcheren was sinds2001 al in het bezit van het ISO certificaat. In 2002 is de Kust-WV Walcheren gefuseerd met de VW Noord-Beveland. Ook de voormalige VW/ ANWB Vlissingen maakt sinds vorig jaar deel uit van de regio VW Walcheren en Noord-Be veland. De vestigingen in Kam perland en Vlissingen zijn nu dus eveneens gecertificeerd. ISO staat voor International Standardisation Organisation (ISO). Voor de VW Walcheren en Noord-Beveland betekent het behalen van het certificaat een stap vooruit in het voortdu rend nastreven van kwaliteit. Door het vastleggen van proces sen is de organisatie in staat de ze kwaliteit te waarborgen. Het gaat om de Afghaanse, Koerdische, Servische en Kroa tische vereniging en de stichting Surant. Algemeen voorschrift is dat sociaal-culturele accommo daties geen concurrentie mogen vormen voor horecaonderne- mingen. Verenigingen hebben te lijden van de overheidsmaatre gelen. Ze klagen dat ze niet meer rond kunnen komen en dat ze te veel geconfronteerd worden met de landelijke regels. P. van Horssen van de gemeente Vlissingen reageert dat er mo menteel gesprekken worden ge voerd met de vijf verenigingen. De afdeling welzijn, milieu en juridische zaken zijn daarbij betrokken. „Volgens de wet ge beuren daar nu zaken die niet mogen. Gemeenten hebben na Volendam te maken met aan scherping van de milieuwetge ving en de veiligheidseisen." Hij beklemtoont dat Vlissingen de clubs 'uiteraard graag wil houden, maar dan wel op een goede manier'. „Als de vereni gingen een vergunning krijgen, kunnen ze drank blijven schen ken." Over het wel of niet toe staan van onderverhuur is Van MIDDELBURG - Vijf brass bands uit Zeeland en één brass band uit Den Haag doen zater dagmiddag mee aan het Brassbandfestival op de Markt in Middelburg. Vanaf een overdekt podium la ten de bands het publiek ken nismaken met de muziek. Tus sen de concerten door speelt de Utrechtse negenmansformatie 'Brasta!Het evenement begint om 12 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Deelnemers zijn: jeugdorkest ONDA Middelburg, brassband Excelsior uit 's-Heer Arends- kerke, brassband Apollo uit Brouwershaven, brassband Wilhelmina uit Colijnsplaat, Residentie brassband uit Den Haag en brassband ONDA Mid delburg. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De toekomst van Dow Benelux in Terneuzen is zeer ongewis, als het chemie concern door een strikte toepas sing van de Europese Vogelrichtlijn onvoldoende uit breidingsmogelijkheden be houdt. Advocate E. Kuijpers be toogde dit gisteren voor de Raad van State in Den Haag. Dat de ontwikkeling van Dow Benelux door de aanwijzing van de Westerschelde als Europees Vogelrichtlijn-gebied dreigt te worden geremd, is onlangs ge bleken. De bouw van een nieu we aanlegsteiger in de Braak manhaven en van een opslag voor vloeibare stoffen staan ter discussie. Volgens een milieueffectrapport dat Dow had laten uitvoeren, zou de uitbreiding geen signifi cante gevolgen hebben voor vo gels in de Westerschelde. Een landelijke commissie die het rapport moest toetsen, oordeel de in april anders. Dat de gevol gen binnen de perken blijven, REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315666 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Horssen onduidelijk. „Dat is een grijs gebied. We moeten daarover nog goed nadenken. Ik zou zeggen: als de vergunning goed is, zie ik daarin geen pro blemen." Hij zegt te begrijpen dat er on rust is ontstaan. „Dit zijn ge doogsituaties geweest. Maar door goed te praten met elkaar moeten we eruit komen. De ver enigingen kunnen dan ook aan de gemeente eisen gaan stellen om herstelwerkzaamheden te verrichten of een nieuw portaal tje te maken." J. Berg, secretaris van de SPIA, de Stichting Platform Inspraak Allochtonen, merkt op dat alle klachten van de verenigingen worden verzameld. Volgens haar hebben Vlissingse instel lingen in andere buurthuizen ook problemen met de aan scherping. „De verenigingen staan met hun rug tegen de muur. Er verdwijnt een te grote bron van inkomsten en er staat te weinig subsidie tegenover." Ze voorspelt dat het buurtge- bouw in de Adriaan Coortelaan leegloopt. „De gemeente zegt nu elke keer dat ze te weinig huis vesting heeft voor haar vereni gingen. Dat ruimtegebrek is over een tijdje voorbij, want we moeten onszelf opheffen." De huur voor de Servische ver eniging bijvoorbeeld komt neer op zo'n 3400 euro per jaar. Sinds dit jaar neemt de gemeente de helft van de huur voor haar re kening. „Daar komen nog veel stookkosten bij", merkt Berg op. „De gemeente heeft nooit moeite gedaan om er een aan trekkelijk en veilig onderkomen van te maken. Geen verzeke ringsmaatschappij wil een ver zekering voor dit gebouw afsluiten, omdat het te inbraak- gevoelig is. Nu wordt er van de verenigingen wel ineens een omschakeling verwacht." was onvoldoende aangetoond, stelde de commissie. Zij eiste een nader onderzoek. Voor Dow was dit een forse tegenvaller. Niet alleen omdat de nieuw bouw daardoor dreigt te worden vertraagd, maar vooral met het oog op de toekomst. Dow Bene lux wil de Mosselbanken, een nog grotendeels ongebruikt deel van het bedrijfsterrein, verder ontwikkelen. Dow en eventuele andere investeerders weten niet meer waar ze aan toe zijn. Dow Benelux is er niet tegen dat grote delen van de Westerschel de onder de Vogelrichtlijn zijn gebracht, maar vindt dat er ook rekening moet worden gehou den met de gevestigde belangen van het bedrijfsleven. Anders komt de concurrentiepositie van de Terneuzense vestiging binnen het internationale Dow- concern op het spel te staan. Zo zal het bedrijf op jaarbasis al zes tot zeven miljoen euro extra kwijt zijn aan transportkosten, als de bouw van een nieuwe aanlegsteiger en opslagcapaci teit aan de Braakmanhaven niet kan doorgaan, meldde advocate Kuijpers. Met een eigen grotere opslagcapaciteit zijn de fabrie ken in Terneuzen ook zekerder van aanvoer van grondstoffen. Dow huurt momenteel nog op slagruimte in Gent, Antwerpen en Rotterdam, vanwaar binnen vaartschepen naar Terneuzen varen. De bedoeling is dat zee schepen de grondstoffen recht streeks gaan aanvoeren. Een vertegenwoordiger van het ministerie van LNV liet merken niet zwaar te tillen aan de be zwaren van Dow. „Wij willen in het steeds dichterbevolkte Ne derland ook werk maken van natuurbehoud en natuuront wikkeling", zei hij. „Dat stelt nieuwe eisen aan industrieën, die moeten de gevolgen ervan dragen." Hij verwachtte dat die uiteindelijk voor Dow niet zo groot zijn. J. Wiebenga, lid van de Raad van State, gaf aan daar anders tegenaan te kijken. Hij sprak van 'tastbare grieven' en over 'forse belangen'. „Dow is niet een landbouwer, maar één van de grote jongens." Wiebenga voorzag dat Dow met schade claims zou kunnen komen. „En dat kan voor de Staat der Ne derlanden behoorlijk hard aan komen." De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Atoomconferentie zal vanmiddag met Russen te Genève be ginnen. Dat kopte de PZC van 1 juli 1958. Op die dag gooide Adrie van Driessen uit Krabbendijke (62) zijn eerste krant door de brievenbus. Precies 45 jaar later doet hij dat nog steeds met evenveel veel ple zier. Voor zover de annalen het inzichtelij k ma ken, is het in Zeeland nog nooit voorgeko men dat iemand 45 jaar de krant bezorg de. Reden voor de PZC om Adrie van Driessen uitgebreid in het zonnetje te zet ten. De bescheiden Krabbendijkenaar liet het allemaal over zich heenkomen. In 1958 was Adrie werkzaam bij een bakker toen een vriend van zijn vader stopte met zijn krantenwijk. Adrie nam het over, al werd er wel even moeilijk gedaan over zijn leeftij d. Zeventien jaar vond men toen wel heel erg jong. „Ik deed in die tijd heel Krabbendijke", weet Adrie nog. „Dat wa ren 333 kranten." Het vak van bezorger zag er in die tijd heel anders uit. De regel dat de krant vóór zeven uur op de deurmat moest liggen, bestond nog niet, zodat Adrie vaak tot ver in de middag bezig was. Verder moest hij zelf afrekenen met de le zers. „De meeste mensen hadden een weekabonnement. Dat kostte toen 56 cent." Adrie heeft Krabbendijke tientallen jaren alleen gedaan, maar vanaf de jaren tach tig zijn er meer bezorgers gekomen. Dat kon niet anders, want de kranten moesten steeds een beetje vroeger bij de mensen zijn. Behalve bezorger in het dorp heeft Adrie ook de polderroute gedaan en is hij depothouder geweest. De laatste jaren verzorgt de Krabbendijkenaar de nabe- zorging in de gemeente Reimerswaal en ook doet hij nog een klein wijkje in Krab bendijke. „De nabezorging is per dag ver schillend", legt hij uit. „Soms is er hele maal niets. Dan heb ik een rustige dag." Overigens bezorgt Adrie meer kranten dan de PZC. Hij brengt ook nog steeds lan delijke kranten rond. „Toen ik begon met de PZC bracht ik ook het Algemeen Dag blad en het Vrije Volk rond"vertelt Adrie. „Dat werd door de toenmalige inspecteur niet zo gewaardeerd. Door het werk van bezorger is Adrie een echte krantenverslinder geworden. Hij leest elke dag een dikke stapel dagbladen door en heeft daar ook een mening over. De NRC en de Volkskrant kunnen hem niet boeien, terwijl hij het Nederlands Dagblad juist wel een fijne krant vindt. „Maar de krant die ik elke dag als eerste opensla is natuurlijk ons aller PZC", zegt hij. Adrie hoopt deze nog een aantal jaren te bezorgen.,Het lijkt me mooi om de vijf tig jaar te halen." Voor zover bekend is Adrie van Driessen in Zeeland de eerste die al 45 jaar de krant rondbrengt. foto Dirk-Jan Gjeltema door Gerard Montsma MIDDELBURG- Wethouder L. Luitwieler (Sociale Zaken) van Middelburg heeft gisteren in het stadhuis de eerste informatie gids voor de minima gepresen teerd aan voorzitter Y. den Hol lander van De Cliëntenraad Middelburg. De handleiding moet de inwoners met een mini muminkomen én uitkeringsge rechtigden informeren over het aanvragen van een financiële bijdrage. De voorzitter van de cliënten raad kon het initiatief van de gemeente wel waarderen, al zag ze de toekomst somber in. „Ik hoop dat de gemeente ook na ja nuari haar sociale gezicht nog kan blijven tonen." Begin vol gend jaar treedt de nieuwe wet Werk en Bijstand (WWB) in werking. Veel bijstandregelin gen van de gemeente komen on der druk te staan. Den Hollan der: „In onze kring noemen we de wet al spottend 'de wet van water en brood'. De minima zul len erop achteruit gaan en de ge meente mag daar volgend jaar niets meer aan doen. De mensen kunnen dus nog maar een half jaartje profiteren van hun bij zondere bijstandsuitkering uit dit handzame gidsje." Volgens wethouder Luitwieler is het belangrijk dat mensen met een minimuminkomen nu nog zoveel mogelijk gebruikmaken van de huidige regels. Hij bleef voorzichtig met zijn voorspel lingen over de toekomst. „Wat er volgend jaar overblijft van de bijzondere bijstand is niet ze ker, al zullen we tegen die tijd alles proberen om wegen te vin den die deze mensen kunnen en mogen bereiken." De wethou der denkt overigens dat de wet nog wel even op zich laat wach- Voorzitter Y. den Hollander van de cliëntenraad (1) en wethouder L. Luitwieler bekijken het infornia- tieboekje. foto Ruben Oreel ten. „De WWB moet eerst nog goedgekeurd worden in de Ka mer. Vervolgens zal de gemeente de wet moeten uitvoeren. Dat betekent nog eens extra veel werk." De gemeente Middelburg heeft onlangs haar minimumbeleid uitgebreid met een aantal nieu we voorzieningen. Met ingang van vorig jaar is de hoogte van de vergoedingen aangepast. Ook de soorten kosten waarvoor een beroep op het Gemeentelijk Sociaal Fonds gedaan kan worden, zijn uitgebreid. Voor beelden daarvan zijn een lid maatschap van een culturele in stelling of een abonnement op de Zeeuwse Bibliotheek. Ook is het mogelijk dat mensen een be roep doen op de gemeente voor een tegemoetkoming in de kos ten van een schoolreisje of kin deropvang. Alle uitkeringsge rechtigden en mensen met een minimuminkomen in de ge meente Middelburg zullen de nieuwe informatiegids thuisge stuurd krijgen. De inwoners die niet in dat bestand staan, maar wel tegen het bestaansmini mum aanzitten, kunnen de in houd vernemen in het huis-aan- huisblad Faam. Het weekblad zal om de week een hele para graaf uit de gids publiceren. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens openlijke geweldpleging veroordeeld tot 470 euro boete. De verdachte kreeg de boete van de politierechter opgelegd, omdat hij zich op 2 9 j uni vorig jaar niet onbetuigd had gelaten in een vechtpartij op de Grote Markt in Goes. Samen met twee mededaders was hij op het plein aan het voetballen toen andere jongens erbij kwamen: Zij wilden ook meedoen. Toen een van hen zijn klompen uit deed en de bal afpakte, ontstond er een vijandige sfeer die es caleerde in een vechtpartij. „Zij hadden gedronken. Ik was nuchter', zei de man. Een van de slachtoffers moest naar het ziekenhuis. De Vlissinger legde zich neer bij de boete. Zijn twee kompanen hadden eerder dezelfde boete betaald. MIDDELBURG - Voor het beledigen van zijn buurvrouw is gisteren een 29-jarige Middelburger in zijn woonplaats ver oordeeld tot een voorwaardelijke boete van 200 euro. Van het beschadigen van de fiets van het slachtoffer werd de man door de Middelburgse politierechter G. Nomes vrijgesproken. Wel achtte de politierechter bewezen dat verdachte op 8 februari dit jaar zijn buurvrouw had uitgescholden. Volgens de Mid delburger was alles door haar verzonnen om hem in een kwaad daglicht te stellen. Dat het al lang niet boterde tussen de buren van de flat bleek uit de pesterijen, die al jarenlang plaats hebben. Officier van Justitie H. den Hartog achtte beide feiten bewezen. Ze eiste 200 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Ze vond dat het maar eens moest stoppen, maar ze proefde weinig begrip bij verdachte. „Met zoveel voorgeschiedenis lijken de problemen moeilijk oplosbaar", zei ze. De politie rechter was het met haar eens. VLISSINGEN - Een 41-jarige man uit Deventer is gistermid dag van een steiger gevallen op het Stadhuisplein in Vlissin gen. De man is met de ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. De ARBO-dienst is in kennis gesteld. DOMBURG - Uit een zwembadkluisje in Domburg is gister ochtend de schoudertas van een 29-jarige vrouw uit Etten- Leur gestolen. De vrouw was tijdens het zwemmen het kluis- sleuteltje verloren, dat rond haar pols vastzat. Toen ze bij het kluis j e kwamwas haar tas verdwenen met daarin onder meer een portemonnee, identiteitskaart, fototoestel, gsm en siera den. Het schadebedrag is onbekend. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Vlissingen voor ver duistering veroordeeld tot 250 euro boete voorwaardelijk. De Vlissinger mocht begin juli vorig jaar in Terneuzen van een meisje haar scooter lenen. Volgens afspraak zou hij de scooter een dag later terugbrengen, maar hij kwam niet opdagen. Het meisje besloot naar zijn woning te gaan om haar bezit terug te halen. Het bleek echter dat hij de scooter had uitgeleend aan een ander. „Een rotstreek. Hij heeft zich voorgedaan als de ei genaar', meende officier van justitie H. den Hartog. Ze eiste 250 euro boete. De politierechter zag voldoende bewijs voor verduistering, maar besloot de 250 euro boete voorwaardelijk op te leggen. door Edith Ramakers i VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil zichzelf beter gaan verkopen. De kwaliteiten van de havenstad moeten dui delijker aangeprezen worden. Vlissingen is niet alleen een toe ristenstad, maar ook een festi valstad, maritieme stad en een ideale plaats om te wonen. In de communicatienota 'Vlissingen op de kaart' geeft het gemeente bestuur aan dat het zal werken aan de verbetering van het ima go. Er zal een 'City marketingplan' worden gemaakt, waarin aan gegeven wordt op welke manier het college van B en W Vlissin gen wil aanprijzen. Volgens het bureau communicatie Actorion, dat in opdracht van de gemeen te het communicatiebeleid heeft doorgelicht, is dat ook noodzakelijk. Het adviesbureau concludeert dat er iets merk waardigs aan de hand is in Vlis singen. „Enerzijds straalt het bestuur de wens uit om Vlissin gen als een moderne en vooruit strevende stad te positioneren, anderzijds is er een Zeeuws ge voel van 'doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg'. Dat werkt contraproductief. De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff: „We zullen de regie beter in handen moeten nemen. Onlangs nog bleek dat we kansen hebben om een rol van betekenis te kunnen vervul len in de theaterwereld. Zelfs op MIDDELBURG - De pauzecon certen in de Middelburgse Oost- kerk gaan morgen weer van start. Elke donderdag van 12.30 tot 13.00 uur wordt een concert ver zorgd op het beroemde De Rijc- kere-orgel uit 1782. Bram Beekman (organist van de Oostkerk) bijt het spits af. Hij zal een selectie van werken ten gehore brengen die de afgelopen drie maanden in het TV-pro- gramma 'Alle Registers Open' van Omroep Zeeland aan de orde kwamen, waaronder de in middels populaire openings-tu ne: 'Praeludium' van J.C. Kell- ner (1736-1803). internationaal niveau. Als we daarvoor kiezen moet een plan de campagne voor zo'n podium gemaakt worden. Onze stad heeft een uniek karakter. We zijn vaak te bescheiden om dat te vertellen en om er iets mee te doen." Het zijn niet alleen mooie woor den en een dikke nota, onder streept ze. „De bewoners zullen merken dat we keuzes durven te maken. Daardoor wordt duide lijker welke kant Vlissingen op gaat en wat er mogelijk is." De communicatie met de bewo ners kan intensiever worden door de website Vlissingen.nl completer en actueler te maken. Voorlichter R. de Witte stelt dat er ook contact gezocht wordt met de burgers door meer in spraakbijeenkomsten te orga niseren over plannen in de buurt. „De wijkkranten gaan we ook actiever benaderen en we willen nieuws sneller via de pers naar buiten laten komen." Voor het organiseren van activi teiten die de communicatie met de burgers moeten verbeteren, is een bedrag van ruim 128.000 euro gereserveerd. Voor volgend jaar wordt 50.000 euro extra uitgetrokken. Om alle doelen te verwezenlijken, moet een extra voorlichter worden aangetrok ken, waardoor het aantal op vijf komt. De nota wordt maandag 7 juli, aanvang 19.30 uur in het ge bouw Stadhuisplein 20 in Vlis singen besproken in de commis sievergadering Openbaar Bestuur. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45 - 9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30 11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.00 - 11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbai, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13