Supersnel over het internet Theo Dekker bevrijdt verhalen uit steen Publiek debat over nieuwe cultuurnota Bob krijgt boete voor te hard rijden lezers schrijven Gigaport kunst Treinverkeer Goes-Vlissingen even gestremd woensdag 2 juli 2003 Arrestaties II Afval scheiden Nationaal park Oosterschelde ook op het net Draadjes Nieuwe diensten Expositie vader en zoon Roon in Brouwershaven Randstad Jobspotting. Elke (zater)dag in deze krant. ARNEMUIDEN - Het treinver keer in Zeeland heeft gisteroch tend een tijd stil gelegen door dat de draai-spoorbrug over het Arnekanaal bij Arnemuiden niet dicht ging. De brug was open geweest voor de scheepvaart, maar wilde om 8.20 uur niet meer sluiten. De oorzaak was een defect aan de noodstopvoorziening van de brug. De brugwachter kan deze stop gebruiken om in geval van nood de brug open te zetten. Om 9.45 uur kwam het treinverkeer weer op gang. TERNEUZEN - Een 35-jarige man uit Biervliet heeft het duur moeten bekopen dat hij zich op 22 mei beschikbaar stelde als Bob tijdens de Meerminnefees- ten in Waterlandkerkje. Kantonrechter C. Kool legde hem een boete van vijfhonderd euro op voor een snelheidsover treding in de Ketelaarstraat tussen Waterlandkerkje en Aar denburg. De man was - zonder dat hij het overigens zelf in de gaten had - door de politie ge volgd, terwijl hij daar 150 kilo meter per uur had gereden. De maximumsnelheid op de weg bedraagt tachtig. „Een vreemd verhaal", ver weerde de Biervlietenaar zich. „Ik weet niet of u die weg kent, maar het is bijna onmogelijk om daar zo hard te rijden met al de obstakels in die weg." Officier van justitie G. Ooster- veld twijfelde echter niet aan de waarnemingen van de agenten. ,,U hebt daar 61 kilometer te hard gereden en dat verzint de politie niet. Blijkbaar kun je daar wel zo hard rijden, want ook de politie heeft dat gedaan om u te kunnen volgen." Oosterveld prees de Biervliete naar ervoor, dat hij zich opge worpen had als Bob en iemand vanaf het feest naar zijn huis in Sint Kruis had gebracht. „Maar daarmee komt u er niet." Ze eis te een boete van vij fhonderd eu ro. De kantonrechter legde die straf ook op. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Misschien dat M. v. Dijk in zijn/ haar commentaar (PZC 27/06) op de PZC-kop: 'Israël pakt Pa- lestijnen op' vergeten is tevens te vermelden hoeveel Palestij- nen sinds september 2000 on vrijwillig om het leven zijn ge komen door Israëlisch vuur of bombardementen? Het is niet de titel die het ver haal maakt, maar de kleur van de bril waardoor men leest! Re ligieuze 'machthebbers' en hun fanatieke exponenten handha ven zich helaas ook vandaag de dag nog altijd door beïnvloe ding van hun (goed)gelovige volgelingen middels texten uit religieuze geschriften die, zoals de geschiedenis leert, al eeuwen lang tot oorlog en verdeeldheid hebben geleid. Het is aan de ob jectiviteit en realiteitszin van de lezer te bepalen of figuurlijk be doelde texten ook letterlijk kunnen of moeten worden aan gepast. Misschien dat dan verdraag zaamheid en vrede niet alleen maar gepredikt- maar ook reali teit worden! W.G. Linke Abr. Kuyperstraat 21 Vlissingen De Zeeuwen van Seolto zijn zich terdege bewust van het apart in zamelen van afval, maar wor den nu wel erg tegengewerkt. De lol gaat er zo vanaf! (PZC 28- 6) Wij, van korfbalvereniging SE OLTO, halen al ruim 12 jaar in de wijk Paauwenburg het oud papier/karton op, en indien no dig ook elders. Bij ons clubhuis hebben we een hok geplaatst, waar mensen ook tussendoor hun papier/karton kwijt kunnen. Van deze gele genheid maken de mensen in de nieuwe wijk Lammerenburg ook dankbaar gebruik. Door een firma werd in de buurt van ons clubhuis een container neergezet en zodra deze vol was; weer geruild voor een lege. Tot voor kort liep alles voortreffe lijk, maar het is ons nu, door de gemeente Vlissingen, verboden! om daar een container neer te' zetten, want sinds zij daar een warmtekrachtcentrale (waat wij ook niet om gevraagd had den) neergezet hebben, is het plotseling openbare weg gewor-j den. Ik denk dat door deze maatregel; veel mensen nu hun oud papier/] karton in de vuilcontainer gaan doen. Hoeveel gaat het dan de gemeente Vlissingen extra kos ten om het te verbranden? Het papier/karton wordt dan ook niet meer gerecycled (daar moesten wij als burgers ook hard aan meewerken!). Ook du peert de gemeente Vlissingen wel Seolto en hun leden, wantj mede dankzij de opbrengst van] het oud papier/karton, kan de] vereniging de contributie laag] houden en veel voor de j eugd or-1 ganiseren, wat door de oudersi erg op prijs wordt gesteld. Waar is de gemeente Vlissingenj nu mee bezig P. Hoogland. Goeman Borgesiusstraatlï 4384 JL Vlissingen GOES - Het Nationaal Park Oosterschelde beschikt sinds kort over een eigen internetsite: www.npoosterschelde.nl. Daar is onder meer informatie te vin den over de natuur, het land schap, de cultuurhistorie en het gebruik van de Oosterschelde. Bijzondere aandacht is er voor de activiteiten en voorzieningen' in het nationaal park. Omwo nenden en recreanten kunnen er zien wat er allemaal (on)moge- lijk is in het beschermde na tuurgebied. De site maakt deel uit van een grotere site van alle nationale parken in Nederland; www.nationaalpark.nl/koepel. door Henk Postma MIDDELBURG - Duizeling wekkende hoeveelheden in formatie. Tekst, beeld en ge luid, direct oproepbaar uit een wereldwijd netwerk van ontel bare computers. Acht jaar ge leden was Zeeland in dat mul timediale landschap nog een witte vlek. Tot een beginnend bedrijfje in Kamperland, ope rerend onder de naam Zee- landnet, ook dit gewest aan een oprit naar de elektronische snelweg hielp. Het ontwikkel de zich in een mum van tijd tot één van de beste Nederlandse poorten tot het internet. De Zeeuwse oprit functioneert nog steeds uitstekend. Maar voor instellingen of bedrijven die optimaal van de nieuwste internetsnufjes willen profite ren, zijn dit soort gewone op ritten inmiddels veel te smal. Met name wetenschappelijk onderwijs, onderzoekscentra en zelfs bibliotheken hebben veel snellere verbindingen no dig om van de nieuwste moge lijkheden gebruik te kunnen maken. Zeeland is de enige provincie waar dit nog niet kan. Elders in Nederland zijn de af gelopen twee jaar haast alle universiteiten, hogescholen en onderzoekscentra aangesloten op Gigaport, een door de Rijks overheid gesubsidieerd breed- band-netwerk dat gebruik maakt van glasvezelkabels. Dat netwerk is 156 maal snel ler dan de kabel- of ISDN-ver- bindingen voor gewoon gebruik. Bovendien wordt ge bruik gemaakt van de nieuw ste technieken voor beveili ging van de kwaliteit en de continuïteit van dataverkeer. Bijkomend voordeel is dat de capaciteit zonodig tegen be trekkelijk geringe kosten kan worden uitgebreid. Zeeland loopt wat dat betreft dus behoorlijk achter. Surfnet, de organisatie die Gigaport in Nederland introduceerde, liet dit gewest tot nu toe links lig gen omdat de kosten te hoog zijn. Als er niets zou gebeuren, staat de Zeeuwse Universiteit, wanneer die volgend jaar van start gaat, danig in het hemd. En wordt de Hogeschool Zee land nauwelijks nog serieus genomen. Maar de redding is nabij. Het Zeeuws provincie bestuur staat klaar om in de beurs te tasten. Door een glasvezelkabel lopen 96 draadjes. Voor Gigaport zijn er daar twee van nodig. Surfnet is bereid 1,4 miljoen euro op tafel te leggen voor een verbinding van Breda naar Bergen op Zoom. Zeeland zelf moet dan de huur van de draadjes in eigen provincie be talen. Voor de eerstkomende 15 jaar kost dat 1,8 miljoen euro. Het dagelijks provinciebe stuur heeft de staten gevraagd er 1,5 miljoen voor uit de pro- vinciekas te halen. De reste rende 300.000 euro wordt be taald door de deelnemende instellingen: de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, de Zeeuwse Bibliotheek en de Roosevelt Academy in Middel burg, en het NIOO (dat onder zoek doet naar de ecologie van kustgebieden) in Yerseke. De Zeeuwse staten beslissen komend najaar. Het kan daar na nog maanden duren alvo rens de aansluiting een feit is. Zijn de Zeeuwse onderwijs- en onderzoeksinstellingen een maal op Gigaport aangesloten, dan hebben ze toegang tot su percomputers en virtuele labo ratoria, waardoor uitwisseling mogelijk wordt van beeld en geluid met alle belangrijke we tenschappelijke centra ter we reld. Dat opent ook deuren naar virtuele laboratoria, vi deoconferencing en afstand colleges, alles met uitstekende beeld- en geluidskwaliteit. Het biedt de instellingen ook mogelijkheden zelf nieuwe diensten te ontwikkelen voor studenten of abonnees. Bij de Zeeuwse Bibliotheek is het denken daarover al ver gevor derd. „Nu moeten de mensen nog naar de bibliotheek komen om onze elektronische beeld en geluidsbestanden te raad plegen", zegt Enno Meyers, de coördinator automatisering van de Zeeuwse Bibliotheek. „Straks kunnen ze dat vanuit de huiskamer. Een deel van on ze fotocollectie is nu al via in ternet te bekijken, zij het ineen lage beeldkwaliteit. Dan moe ten er niet te veel mensen tege lijk inbellen. Want onze appa ratuur kan dat niet aan." Een aansluiting op Gigaport lost al dat soort problemen me teen op. Niet alleen kan het fo to-archief dan verder worden ontsloten voor wereldwijd ge bruik. Het wordt bijvoorbeeld ook mogelijk via internet 'in geblikte' televisie-, film- en vi deoprogramma's aan te bie den. Zo ver is het nog lang niet. Er wordt al wel gewerkt aan een speciaal abonnement dat is toegesneden op de wensen van individuele internetgebrui kers. Daar hoort een systeem bij dat gebruikers herkent als abonnementhouder. De mogelijkheden van Giga port zijn ongekend. In het be gin zal nog slechts een zeer beperkt deel van die nieuwe capaciteit benut worden. Het is vooral een investering die zich op de toekomst richt. Meijers: „Het biedt ons de mo gelijkheid steeds meer nieuwe producten en diensten aan te bieden, zonder dat ons dat dan nog veel extra geld kost." De regelkamer voor het dataverkeer van de Zeeuwse Bibliotheek wordt langzaam maar zeker belangrijker dan de balie voor het uitle nen van boeken. foto Mechteld Jansen door Ernst Jan Rozendaal RATS' - Tot eind volgende week is in de tuin van de kerk' in Kats de expositie Steenen beelden te zien van kunstenaar Theo Dek ker uit Wolphaartsdijk. De beel den spreken voor zich, vindt hij, van nature zijn ze stil. Dat geldt niet voor hun schepper. Zijn mond staat niet stil, terwijl hij rondwandelt tussen zijn crea ties, de vruchten van lang en hard werken. „Hier staat drie jaar werk. Twintig beelden. Ik ben ge vraagd voor een tentoonstelling in Fort Rammekens in Ritthem. Waarschijnlijk gaat dat volgend jaar gebeuren. Met het oog op die expositie ben ik gewoon gaan hakken. Elke maandag ochtend loop ik langs het water, de Oosterschelde. Meestal in de buurt van Wolphaartsdijk, waar ik woon, of hier in de buurt van Kats. Daar vind ik deze stenen. Eeuwenoud zijn ze. Daarom schrijf ik op de uitnodiging dat ik 'steenen beelden' exposeer. Ik noem mezelf ook 'beeldthou- wer'. Het is een oud beroep, daar past die schrijfwijze bij. Het zijn losgeslagen stenen. Ik ontdek ze. Die stenen bevatten werkelijk alle informatie van de wereld. Waar het om gaat, is of je het eruit kunt halen. Er zit bij voorbeeld ontzettend veel ener gie in. Ik sla dat los. De kern is loeihard. Als ik er een gat in wil hebben, ben ik zo een maand be zig. Dat betekent dat ik er zelf ook heel veel energie inbreng. Nu je die beelden hier zo ziet staan, lijken ze heel zacht. Zo'n glad oppervlak, waar je fijn met je hand overheen kunt gaan. Of zo'n mooi regelmatig patroon van ribbels. Mensen denken dat ik dat er zo even insla. Maar de ze stenen zijn letterlijk kei- en keihard. Ga er maar eens in hak ken. Maak het maar na. Dat lukt je niet. Ik vind het wel fijn werk, dat hakken. Ik voel me er goed bij. Dit werk is totaal in overeen stemming met mijn innerlijke structuur. Ik heb ook veel per formances gedaan. Die hebben geen verkoopwaarde. Deze beelden wel. Die kan ik verko pen. Sommigen zouden dit daarom een knik naar de com mercie kunnen noemen, maar dat vind ik niet. Het is gewoon een verandering van taal. En ik kan natuurlijk ook hele gelikte beelden maken. Heb ik ook best wel gedaan, maar dat past niet bij mij. Mijn beelden hebben geen titels. Er is ook niet één verhaal dat ik wil vertellen. Deze stenen zitten vol verhalen. Iedereen moet er uit halen wat hij er zelf inziet. Natuurlijk heb ik er wel mijn ei gen verhaal bij. Kijk eens naar deze. Die schouderpartij. Die zag ik liggen. Ik was meteen ver liefd. 'Daarmee moet ik aan het werk', dacht ik. Ik ben nog steeds blij (lat ik dit beeld eruit heb getrokken. Het is zo'n mooie vrouw gewordenKij keensnaar die tiet. Dit is gewoon een fan tastisch beeld. Daar maak ik een afdruk van, zodat ik het ook kan BROUWERSHAVEN - Vader Rinus en zoon Arie Roon expo seren van zondag 6 tot en met donderdag 17 juli gezamenlijk in de Sint-Nicolaaskerk in Brouwershaven. Zij doen dat elk in hun eigen stijl en achter grond en daarbij raken ze elkaar kruislings. De titel van deze ex positie is dan ook Kruislings. Vader Rinus Roon werd geboren in Rotterdam en verhuisde in 1946 naar Brouwershaven. Daar ontmoette hij Rina. Samen emigreerden zij begin jaren ze ventig met hun twee kinderen Jannie en René naar Zuid-Afri- ka. Daar is Rinus zich in de schilderkunst gaan verdiepen. Op de expositie toont hij schil derijen van landschappen en bergen. Herinneringen aan Zuid-Afrika en Oostenrijk ne men een belangrijke plaats in zijn werk in. Ook het waterleven van Bruinisse is een regelmatig terugkerend thema in zijn schil derijen. Nadat Rinus en zijn vrouw terug waren uit Zuid-Afrika is Arie geboren. Hij begon al met teke nen toen hij nog maar net een potlood kon vasthouden. Hij werd daarin ook gestimuleerd door zijn ouders. Hij schildert nu al zes jaar beroepsmatig. Eerst gaf hij de voorkeur aan acrylverf, nu kiest hij vooral voor olieverf. Schildert Rinus voornamelijk natuur en voor zijn plezier. Arie schildert plaatjes, verhalen vanuit zijn ideeënwereld. Hij regisseert als het ware zijn tafe relen. Elk schilderij heeft zijn eigen verhaal. Arie maakt in op dracht ook muurschilderingen. Verder ontwerpt hij tatoeages, schildert hij portretten en te kent hij strips. De expositie Kruislings in de Sint-Nicolaaskerk in Brou wershaven is van 6 tot en met 17 juli dagelijks geopend van 13.30 tot 16.30 uur. gieten. En daar, nog een vrouw. Die staat in de stilte van die kerkmuur. Een prachtig plekje. Hier verderop staat er één waar ik een dans in zie. Een beetje zo als dat beeld Lajoie de vivre van Zadkine. In de bibliotheek heb ik een boek geleend met foto's van zijn werk. Ik heb het bijna een jaar in huis gehad. Prachtig. Dat heeft dan natuurlijk best invloed op wat je zelf maakt. Net als Zad kine, maak ik graag beelden met een gat erin. Daar kan het licht door, hè? Bekende beeldhou- werstruc. Maar het is natuurlijk niet voor niks dat ik dat wil. Daarom ben ik vanuit Utrecht teruggekeerd naar Zeeland. Naar dat licht. En kijk eens naar die golfbeweging hier, als je al die beelden bij elkaar ziet. Dat gevoel dat je hier krijgt, dat is voor mij Zeeland. Maar dat is allemaal achteraf. Ik bedenk dat niet als ik een beeld maak. Dan ben ik gewoon aan het hak ken. Dat getik, het ritme, het ge voel dat ik krijg, daar gaat het om. Zodra ik erbij ga nadenken, moet ik stoppen." Expositie: Steenen Beelden van Theo Dekker, t/m 11 juli dagelijks in de tuin van de kerk in Kats. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil de Zeeuw se bevolking nauw betrekken bij het opstellen van een nieuwe cultuurnota. In het najaar zal daarover een publiek debat worden gevoerd. Om dat debat voor te bereiden, houdt stichting Scoop in sep tember twee rondetafelge sprekken met deskundigen. Daar moet worden vastgesteld welke onderwerpen en vragen tijdens het debat aan de orde moeten komen en via welke communicatietechnie ken zoveel mogelijk mensen aan de cultuurnota kunnen bijdra gen. De huidige cultuurnota 'De kracht van cultuur' geldt voor de jaren 2001 tot en met 2004. Destijds zijn verschillende dis ciplines uit de cultuurwereld, zoals beeldende kunst, ama teurkunst en cultureel erfgoed, als leidraad genomen voor de verschillende hoofdstukken van de cultuurnota. Vooraf gaand aan de definitieve nota zijn een hoofdlijnennotitie en een conceptnota geschreven waarop de Zeeuwse cultuurwe reld en de gemeenten konden reageren. Voor de volgende periode wil het provinciebestuur het anders aanpakken. De uitgangspunten voor de nota zijn nu gekoppeld aan de hoofdlijnen van het pro vinciaal beleid. Dat zijn: econo mie/mobiliteit, zorg/sociaal be leid en ruimtelijke kwaliteit. Natuurlijk wordt cultuur ook nog als een waarde op zichzelf gezien. Dat levert voor de nieu we cultuurnota vier uitgangs punten op. De bedoeling is het nieuwe cultuurbeleid dat op de- door René van Stee OOSTBURG - De tentoonstel lingen van Stellexpo-Werk- groep van verpleeghuis De Stelle aan de Veerhoeklaan in Oostburg staan deze maand in het teken van de zee. Dit keer zijn in de vitrines scheepsmodellen te bewonde ren van J. de Koster en A. de Klerk uit Breskens. Zij hebben tientallen modellen nagemaakt in hout. Ook zijn er haaientan- ze vier pijlers steunt op interac tieve wijze met de Zeeuwse be volking te ontwikkelen. Begin volgend jaar moet dat re sulteren in een startnotitie die! Provinciale Staten vervolgens vaststellen. Op basis van de startnotitie kunnen volgend voorjaar plannen en subsidie- voorstellen voor de periode 2 0 0 5 tot en met 2 0 0 8 worden in gediend. De definitieve vast stelling van de nieuwe cultuur nota moet dan in de zomer van] 2004 plaatsvinden. De Zeeuwse kunstenperiode loopt in de pas met de landelij ke. Ontwikkelingen op rijksni veau worden ook in de provinci ale cultuurnota meegenomen. Gisteren maakte staatssecreta ris Van der Laan (cultuur) be kend dat ze een deel van de hui dige subsidies wil overhevelen van de Randstad naar de pro vincies. Cultuur moet 'een breed en divers publiek bereiken', al-j dus de staatssecretaris. Ze vindt het culturele aanbod nu te 'landelijk geconcen treerd'. Ze breekt met het beleid van haar voorganger Van Leeu wen (LPF) en maakt het eenvou diger om subsidie aan te vragen. Als de subsidieaanvraag aan de formele eisen voldoet, dan wordt gekeken naar het regio-! naai belang van de aanvrager, het bereik en de functie in het gebied waar de aanvrager zit. In de praktijk zal dat betekenen dat de subsidie beter verdeeld wordt en niet hoofdzakelijk in: de Randstad terecht komt. Cultuur moet hoogwaardig zijn. zo schrijft Van der Laan in haar uitgangspuntenbrief voor de periode 2005-2008, maar ook een zo breed en divers mogelijk publiek bereiken. den te zien. Aan de wanden is grafisch werk te bekijken van Leendert Maas en nautische fo tografie van Ronald den Dek ker. Maas, evenals Den Dekker afkomstig uit Breskens, is geïn spireerd door alles wat met zei-1 len te maken heeft. Den Dekker maakte onder meer foto's van de in de zeilwereld bekende evene menten als de Antwerprace en de Breskensweek. De tentoonstellingen zijn tot het eind van de maand dagelijks te bezoeken van 9.00 tot 21.30 uur. Theo Dekker: „Deze stenen bevatten werkelijk alle informatie van de wereld. Waar het om gaat, is of je het eruit kunt halen." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12