9 P Schilderclub kan de huur niet betalen Bewakers bij graafwerk Poelendaele Regen kan deelnemers strandtocht niet deren Boulevards Groede en Nieuwvliet-Bad moeten toerisme impuls geven Gimbrère Kinderspeelplaats is onderdeel van alle voorstellen voor Vlissings pand Hoge nood UITVERKOOP Nu EXTRA Beroep tegen ontheffing Badpaviljoen mogelijk zeeuwse almanak VERLAAGDE PRUZEN! WALCHEREN dinsdag 1 juli 2003 Faillissementen Scaldis Bunkers en International Bunkering Buitenwijk Paaltjes Blote voeten Drie inbraken in één straat Verbreding Dak Vijf plannen Sportfondsenbad door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het voormalige zwembad in Vlissingen heeft al les in zich om een kinderspeel plaats bij uitstek te worden. Er zijn vijf plannen bij de gemeente Vlissingen ingediend voor een nieuwe bestemming. De ver wachting is dat het college van B en W binnen drie weken aan geeft met welke onderneming het verder zaken wil doen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De dertien werknemers van Scaldis Inter national Bunkering en Scaldis Bunkers uit Terneuzen staan op straat. De rechtbank in Middel burg heeft eind vorige week het faillissement uitgesproken van beide bv's, die actief waren in de brandstofbevoorrading van schepen. Volgens curator R. Nobus lagen de hoge olieprijzen van de afge lopen jaren, in combinatie met de zwakke positie die de dollar inneemt ten opzichte van de eu ro, ten grondslag aan de onder gang van beide bedrijven. Scaldis is in 1924 opgericht door Kees Hamelink die begon als scheepsleverancier en in 1950 de overstap maakte naar de scheepsbevoorrading. Curator Nobus kreeg gisteren toestemming van de rechter commissaris om de arbeids overeenkomsten met de betrok ken werknemers te ontbinden. Hij benadrukt dat niet het hele bedrijf Scaldis op de fles is. „Er zijn nog een paar andere bv's met de naam Scaldis actief die tot de holding behoren, en die zijn niet failliet", aldus de cura tor. DOMBURG - Het is de vraag of dit jaar al kan worden begonnen met de restauratie en uitbrei ding van het Badpaviljoen in Domburg, als de Raad van State de bezwaren tegen de gemeen telijke vergunningen morgen afwijst. Tegen de ontheffing die waterschap Zeeuwse Eilanden vorige week verleende voor de bouwwerkzaamheden bij de zeewering, is ook nog beroep mogelijk. Bezwaarmaakster M. Helb laat weten dat zij nog niet heeft be slist of zij van de bezwaarmoge- lijkheid bij het waterschap ge bruik maakt. „Wij willen eerst afwachten wat de Raad van State vonnist en zullen ons dan bezinnen." De eigenaresse van villa Carmen Silva naast het Badpaviljoen zegt zeer te hech ten aan de beslissing van de Raad van State. „Wij hebben hoger beroep aangetekend bij het hoogste rechtscollege om een objectieve beoordeling te krijgen." Helb tekent mede namens haar echtgenoot aan dat zij niet tegen een verbouwing en restauratie van het verloederde Badpavil joen is. „Wij willen niets anders dan dat er iets goeds komt. De enormiteit van het huidige ont- werp-bouwplan is ons hoofdbe zwaar." De rechtbank in Mid delburg heeft dat in eerste instantie afgewezen, waarna de zaak bij de Raad van State aan hangig is gemaakt door de fami lie Helb. Voor de toekomst van het Bad paviljoen is het cruciaal dat er dit jaar duidelijkheid komt. De Rijksmonumentensubsidie van ruim 800.000 euro is al eens ver lengd van eind 2001 tot 1 janua ri 2004. Tegen de ontheffing van het waterschap kan tot en met de Raad van State geprocedeerd worden en dat vergt meer tijd dan tot begin volgend jaar. Advertentie Bijna alle initiatiefnemers vari eren op het thema van een Kin- derspeelpaleis. De eigenaren van het Arsenaal/Miniatuur Walcheren, kinderdagverblijf Baloe en Fitnesscentrum Ten Tije, bijvoorbeeld, hebben een gezamenlijk plan ter beoorde ling voorgelegd aan het college. Ze willen het zwembad omvor men tot indoorspeeltuin met een accent op een jeugdcircus. „Fa milies kunnen er een dag zoet zijn", zegt S. van Rijswijk van het Arsenaal. Kinderen bezoe ken eerst het speelpaleis, gaan dan naar de kinderopvang en intussen kunnen ouders ook aan hun lichamelijke conditie wer ken. „Deze drie partijen zullen elkaar aanvullen en verster ken", voorspelt Van Rijswijk. Ten Tije, de huidige buurman van het zwembad, wil uitbrei den en Baloe wil een tweede kin derdagverblijf in het complex beginnen. Van Rijswijk merkt op dat het thema jeugdcircus in het golfslagbad opgebouwd kan worden. „We willen gefaseerd beginnen en langzaamaan zal er één grote indoorspeeltuin ont staan voor kinderen tot onge veer twaalf jaar." In de zomer wordt het buitenterrein bij het kinderpaleis betrokken. „We verwachten ongeveer dagelijks zeshonderd kinderen te kunnen ontvangen. In heel Zeeland be staat geen kinderspeelplaats, zoals wij die voor ogen hebben." Wat de gemeente Vlissingen met het voormalige zwembad wil, is nog niet duidelijk. De gemeente is eigenaar van het complex. De eerste vraag is óf het wel een nieuwe bestemming krijgt, of dat het gesloopt wordt. „Daar over wordt momenteel gespro ken", zegt A. Schuiling-Smit van de afdeling ontwikkeling. De gemeente verkeert in de luxe positie dat ze vijf plannen kan beoordelen, die ingaan op een tweede leven van het oude zwembad. „Er zijn ook plannen ingediend van buiten Zeeland." Eerder hebben ook grote lande lijke partijen laten weten geïn teresseerd te zijn in het com plex. Ook die dachten aan een kinderspeelpaleis als invulling. „Die grote namen zitten nu niet bij de vijf indieners", zegt Schuiling, die geen mededelin gen doet over de andere plan nen. Volgens Schuiling wil de ge meente wel haast maken met de beslissing. Want aan leegstand heeft niemand iets. Over het plan van het Arsenaal zegt ze: „Dat idee onderscheid de zich van de andere doordat het ingediend was door drie partijen. Die samenwerking biedt mogelijkheden. Boven dien kennen we deze Vlissingse ondernemers, dat geeft vertrou wen. De put waaruit de tegeltjes zijn gestolen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Bij opgra vingen op het terrein van het oude zwembad Poelendaele in Middelburg zijn restanten ge vonden van bewoning uit de zeventiende eeuw. Archeolo gen vonden muren, aardewerk, een waterkelder en diverse Delftsblauwe tegeltjes. Schatgravers waren al eerder actief geweest op het terrein, waar het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat Zeeland moet komen. Zij hebben volgens ar cheoloog Jan Wattenberghe van SOB-Research uit Heinen- oord onherstelbare schade aangericht. Een bewakingsbe drijf houdt nu een oogje in het zeil. Medewerkers van SOB-Re- search staan tot hun enkels in de bagger. De slechte weers omstandigheden bemoeilijken het graafwerk. Putten lopen vol regenwater en het is glibbe ren op de zompige klei. „Kijk", wijst Wattenberghe, „dat heb ben we vandaag gevonden. Wat het precies is, weten we nog niet. Het kan een beerput zijn." Zo'n afvalkuil zit vaak vol botmateriaal van opgege ten dieren, aardewerk en uit werpselen. Het is voor archeo logen een onuitputtelijke bron van informatie. Uit de reeds gevonden restan ten kan de Belgische archeo loog met zekerheid zeggen dat de blootgelegde muren beho ren tot een huis, waarop later een nieuw huis is gebouwd. De restanten van de eerste woning werden voorzichtig gesloopt, waarna bleek dat op de funde ring een nieuw huis was ge bouwd. „Toen hebben we res ten van een oudere woning ge vonden, dat iets breder was dan het jongste huis." De be- De opgravingen op het terrein van het oude zwembad Poelendaele in Middelburg. woners hebben puin van de af gebroken woning gebruikt om een nieuw huis te bouwen. Wattenberghe leidt dat af uit het feit dat veel gebroken ste nen zijn gevonden en dat het jongste huis slordiger is gemet seld. De f underingsresten - inclusief een met IJsselsteentjes in pa troon betegelde vloer - zijn te vinden pal achter de dijk van het Kanaal door Walcheren. Daarwerdrond 1590 een nieu we aarden vestingmuur gerea liseerd. „Dit is een buitenwijk van Middelburg geweest", concludeert de archeoloog. „We hebben nu zo'n beetje al les blootgelegd. De vondsten worden ingetekend, gefoto grafeerd, de hoogtematen wor den genomen en we nemen monsters van grondlagen en stenen." Daarna wordt het puin weggehaald om plaats te maken voor heipalen van het kantoor van Rijkswaterstaat. Eind vorige week deed Wat tenberghe aangifte bij de poli tie van de vernieling van een Delftsblauwe tegelvloer. Hoe veel tegeltjes zijn vernield, weet hij niet. Ook over de fi nanciële schade kan en wil hij geen uitspraken doen. „Alles wat schatgravers weggraven is foto's Ruben Oreel niet goed gedocumenteerd. We hebben daar geen informatie over en dus is er onherstelbare schade aangericht. Je kunt daar heel weinig tegen doen." De eerste schatgravers werden al direct na het afgraven ver wijderd, vertelt een medewer ker van aannemersbedrijf Ra venhorst Renswoude. „We hebben zeker twintig tot vijf entwintig man van het terrein gestuurd. We hebben ze gezegd dat het terrein levensgevaar lijk is. Door het verwijderen van de verontreinigde grond moeten we soms putten graven van acht meter diep, die we volstorten met zand. Als dat zand zich volzuigt met water, krijg je een put drijfzand. Als je daarin stapt, verdrink je. We hebben ook grote gaten gegra ven om het regenwater in te la ten lopen. Die zijn ook twee meter diep. Het is hier echt le vensgevaarlijk. Mijn advies is dan ook: blijf weg van het ter rein." De eerste paar dagen van de graafwerkzaamheden hebben schatgravers piketpaaltjes verzet, waarmee het stuk ver ontreinigde grond werd aange geven. „Toen wisten wij niet meer wat schoon en wat ver ontreinigd was"zegt demede- werker van het aannemersbe drijf. „We hebben toen op nieuw monsters moeten ne men." Het bouwterrein is afge zet met hekken en na vier uur 's middags wordt de bouwput bewaakt. Of het veel helpt, be twijfelt Wattenberghe. „Je kunt heel weinig doen tegen schatgravers. Je probeert voor de avond of voor het weekend datgene wat je vindt, zoveel mogelijk te bergen of af te dek ken. Maar het probleem is bij na niet uit te schakelen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - 't Zeeuws Palet zit in nood, want de huur voor het atelier is te hoog. Dat zegt W. van Nassau- Damen, voorzitter van de vereniging die circa 120 leden heeft. „We zijn kunstenaars in onze vrije tijd. Een aantal komt een keer per week samen in het atelier aan de A. Coortelaan in Vlissingen. De huurkosten zijn 5000 euro per jaar. Ze zegt dat een taxateur van de gemeente is langsgeko men. Hij vond het niet te veel gevraagd voor het lokaal. „Hij sprak van een aannemelijk bedrag. Maar wat is aannemelijk? We moeten de contributie verhogen. Ze ker 25 leden leven van een uitkering, die kunnen niet meer afstaan. Zij zullen hun lidmaatschap moeten op geven." De contributieverhoging voor de leden zou worden opgetrokken van 45 euro naar minimaal 150 eu ro per persoon per jaar. 't Zeeuws Palet is drie jaar gele- door Gerard Montsma WESTKAPELLE- Bijna drie honderd wandelaars zijn giste ren begonnen aan de eerste etappe van de strandvijfdaagse langs de Zeeuwse kust. Het par cours over 24 kilometer ging van Vlissingen naar Domburg. Ondanks het slechte weer en een tegenvallend aantal deelne mers, was voorzitter P. Claes- sens van de stichting Strand vijfdaagse niet ontevreden. „Het gaat om de goede sfeer. Die kosten komen later wel. We doen deze dingen ook niet om winst te draaien." Op een bankje op de dijk van Westkapelle rusten ze even uit. Jan Spaans (61) en zijn wandel vriendin Ludy Tel (55) uit Assen zijn even na elven al ruim over de helft. „We zitten wel in de kopmaar zijn zeker niet de eer sten. We hebben er al een paar als raketten voorbij zien schie ten. Het zou ons niets verbazen als die al in Domburg zijn." Als zij het grootste deel van hun lunchpakket hebben wegge werkt, vervolgen de twee hun tocht. Even verderop inspec teert Ina Rijk uit Halsteren haar blessure. Ze heeft haar hand opengehaald aan de zeewering. „Dit is niks hoor. Die dingen ge beuren. Je wordt een beetje vies, maar dat hoort erbijAls de voe ten maar heel blijven." Onderaan de dijk lopen Cor en Hetty van der List uit het Bra bantse Hank nog altijd op blote voeten. „Dat proberen we zo lang mogelijk vol te houden. Een soort voetmassage", hijgt Cor, terwijl hij met tegenzin zijn sandalen aan zijn voeten hangt. De regen kan het echtpaar niet deren. „Als je loopt, merk je het niet. Als het maar niet zo waait, zoals de vorige keer." Het is de derde keer dat zij aan de Zeeuw se tocht deelnemen. Ook de Zes daagse tussen Hoek van Hol land en Den Helder stond al drie keer eerder op hun programma. „Met wat tochtjes in Friesland en Groningen hebben we de hele kust gehad. Volgende week pak ken we nog een marathon in Limburg mee. Die hadden we nog niet eerder gedaan." Vincent Beers (59) kwam giste ren als eerste aan in Domburg. Samen met zijn Brabantse maat Luc Ligtvoet (65) sloegen zij op het natte gras van sportpark Oosterloo nog vóór het middag uur hun tenten op. „Ik loop al tijd flink door", vertelt Vincent opgewonden. „Dat is mijn be wegingstempo. Vanochtend was ik al even voor acht uur weg. Dat heeft niks met een wedstrijd te maken, hoor. Ik vind het gewoon prettig dat ik me nu lekker kan douchen en scheren, zonder dat ik op de an deren moet wachten." Voor de Brabanders is de dag overigens nog lang niet ten einde. „Straks gaat het broekske weer aan en gaan we ons eerste pilske pak ken. Gisteren zijn we in Vlissin gen ook nog tot diep in de nacht doorgegaan. Als dit voor ons een wedstrijd zou zijn, zouden we dat nooit hebben gedaan. We maken er in dit miezerige weer gewoon een gezellig feestje van." De strandvijfdaagse gaat over 120 kilometer en eindigt dit jaar in Ro- ckanje. De deelnemers kunnen nu ook op de laatste dag nog over het strand lopen. SAS VAN GENT - Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag hun slag geslagen in drie woningen in de Benelux - straat in Sas van Gent. Tussen zondagavond half elf uur en gisterenochtend werd uit een huis een laptop weggeno men, ter waarde van 1500 euro. In een woning verderop in de straat werd diezelfde nacht ook ingebroken. Hier werden een vi deocamera en een cd-speler ter waarde van ruim 1500 euro weggenomen. Uit een ander huis in dezelfde straat verdween die nacht een onbekend geldbe drag en een gsm. door René van Stee i CADZAND-BAD - Groede en Nieuwvliet-Bad krijgen een multifunctionele strandboule- vard. De gemeente Sluis zet hiermee voor zowel de verblijf s- als de dagrecreatie in op een kwaliteitsslag die het toerisme en de werkgelegenheid in de streek een nieuwe impuls moe ten geven. Aan zes architecten uit binnen- en buitenland (Nederland, Bel gië en Engeland) is gevraagd een ontwerp op papier te zetten. Het startsein voor deze campagne werd gisteren in Cadzand-Bad gegeven. De plannen worden ontwikkeld op basis van de Recreatievisie West-Zeeuws-Vlaanderen. Op basis van deze visie, waarin het strand als voornaamste at tractie een kernbegrip vormt, is de visie Integraal Kustzonebe- heer ontwikkeld. Hierin is een allesomvattend antwoord ge formuleerd op de problematiek van de kustverdediging, de be hoefte aan een hoogwaardige recreatieve ontwikkeling en versnipperd gelegen natuurge bieden. „Ingezet is op een verbreding van de kustzone, met daarin badplaatsen met een thema en daartussen rustigere gebieden. Een aangenaam verblijf op het strand vormt daarbij de rode draad, met enerzijds het strand als eenheid van het Zwin tot aan Breskens en anderzijds ook als verscheidenheid met themage richte stranden, zoals het op ge zinnen gerichte Nieuwvliet en Groede als cultureel centrum", legt manager Toerisme T. Maenhout van de gemeente Sluis uit. Nieuwvliet en Groede zijn het eerst aan de beurt. Maenhout benadrukt dat in de ontwerpen van de architecten rekening wordt gehouden met tal van aspecten. Zo moeten ze als kata lysator dienen bij de ontwikke ling van de nieuwe strandpavil joens langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Daarnaast wordt er rekening gehouden met een clustering van hoogwaardige voorzienin gen met meerdere functies die het hele jaar toeristen trekken, creatieve elementen, tijdelijke kinderopvang en uitgebreide sanitaire voorzieningen. Naast een kind- en gezinsvriendelijke inrichting komt het accent ook op beeldkwaliteit en tijdelijk heid te liggen. „Vanuit veiligheidsoverwegin gen moeten de gebouwde ele menten van de strandboulevard binnen 24 uur af te breken te zijn. Vanuit beeldkwaliteit dient er extra aandacht te zijn voor het dak van het strandpa viljoen, omdat dit het eerste is wat de bezoeker vanuit de dui nen te zien krijgt", aldus Maen hout. Een evaluatie van de ideeën vindt in september plaats. In november is er een presentatie van de ontwerpen. Op basis hiervan wordt een zogenaamde beeldkwaliteitsatlas gemaakt, die als basis dient voor de verde re ontwikkeling van de plannen. den opgericht nadat de vereniging van de provincie starterssubsidie had ontvangen van ruim 6800 euro. „We hebben huurverlaging aangevraagd bij de gemeen te en overleg gehad met ambtenaren. Ze zeggen dat ze met ons mee zullen denken, maar intussen wordt onze aanvraag niet gehonoreerd." In september moet 't Zeeuwse Palet aangeven of het de ruimte nog een jaar wil huren. „Als we het niet rond krijgen, dan moeten we de huur opzeggen." Oma kreeg kleindochter Lie- ke onder haar hoede, want haar ouders waren druk met de oplevering van hun nieu we huis. Helaas werd er maar heel weinig opgeleverd door de aannemer, niet eens een wc die werkte. Dus oma was blij dat het oude huis op loop afstand was. Daar holde ze met Lieke naar toe. Die wist oma's nood nog aanzienlijk te verergeren. „We moeten hard hollen, hoor!" riep de driejarige naar iedereen die ze passeerden. „Want mijn oma moet plas sen!" En: „We hebben echt haast! Oma moet héél erg! En an ders gaat het mis!" Nou, oma hééft gehold. Met een driejarig duveltje op haar hielen. LANGE DELF1 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9