Friso kiest Mabel om haar inzet Begrotingstekort loopt verder op 'wee arrestaties in ïoordzaak Terneuzen "F mÊm Ml fi.f> Bouwsector verwacht massaontslagen ewindslieden schrappen negen- van de zeventigduizend banen S dreigen ertig landen ver strafhof Al Aqsa stemt toch in met bestand Vissers halen afval uit zee Campinghouders optimistisch Natte start Zeeuwse strandvij fdaagse Schalken weer in kwartfinale Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 19° |13° ZW 4 uien 3e jaargang no. 155 sdag 1 juli 2003 nummer 1,10 Iemand verrassen? Geef eens een mooi portret cadeau! •el: u JL Materieel Toestemming 8 713214 000002 rra rerwegend bewolkt en soms regen- of iweersbuien, mogelijk met windvlagen, axima rond de 19 graden. -r i,% De portretbon is verkrijgbaar bij Fotoatelier Liesbeth, Penninghoek 3 in M'burg, Tel. 0118-602770 'M&s,. 'jam, JWto. M tf HAAG - In de bouwsector massaontslagen te ver- hten en om te overleven zul- veel bedrijven niet ontko- aan fusies en overnames, is het gevolg van de parle- taire bouwenquête waaruit k dat bouwbedrijven on- ing de markt verdeelden om zo gegarandeerd te zijn van werk. „Bedrijven moeten zich voorbe reiden op vrije concurrentie. Dat zal banen kosten", zegt woordvoerder P. Wouters van het Algemeen Verbond Bouw bedrijven (AVBB). „De praktijk uit het verleden garandeerde een zekere werkgelegenheid, maar die zekerheid valt in een puur vrije markt weg. Daar naast kampt de sector ook nog eens met de barre economie." De sector wacht ook nog een reeks rechtszaken. De overheid heeft diverse bedrijven voor de rechter gedaagd omdat het Rijk meent door illegale werkafspra ken voor diverse bouwprojecten te veel te hebben betaald. Minis ter Donner van Justitie zei on langs dat zijn ambtenaren niet al te lang worden beziggehou den met de juridische afhande ling van de bouwfraude. „Dat willen wij ook wel, maar dat neemt niet weg dat de verschil lende bedrijven zich willen ver dedigen tegen de beschuldiging dat de overheid in een aantal ge vallen te veel zou hebben be taald", zegt Wouters. GPD Defensie sluit kazernes en bases r Lianne Sleufjes N HAAG - Defensie it de kazernes in Ede- t en het Duitse See- ■f, het marinevliegveld kenburg en de vliegba- Twenthe en Soester- ■g. Met het verdwijnen ruim negen- van de entigduizend banen Defensie zijn dat de be- grijkste bezuinigingen minister Kamp en atssecretaris Van der aap de komende jaren Hen treffen. vakbonden noemen ge dwongen ontslagen onaan vaardbaar. Ze eisen een goed so ciaal plan, anders dreigen ze met acties. De bezuinigings maatregelen zijn gisteren aan gekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Die was boos op Kamp omdat hij publiekelijk had laten weten dat er veel per soneel weg moest, terwijl de Ka mer noch de vakbonden op de hoogte waren gebracht. De Kamer is nu over het alge meen redelijk tevreden over dê keuzes die Kamp en Van der Knaap maken. De PvdA vindt echter dat er steviger gesneden moet worden in de top: de Haag se staven. Daar verdwijnt 30 procent van de zesduizend ba nen. De VVD hoopt op een goed sociaal plan voor die mensen die ontslagen worden. Het CDA is szuinigingen bij Defensie P-16'di37] T1" d materieel na bezuinigingen 'Landmachtbasis Seedorf (Did \pache-helikoptetM HeliKopterbasis Soes ter bet g Marine© "6~^sis Vliegkamp 9 IVenChe Valkehburg Landmacht - kazerne Orion-patrouillevliegtOItjBSBI Fregat teEti^KKi MijnenjagefH^BSI Ét Ét Luchtdoelartilleriebatterij (Vöt anp - bron: ministerie van ir Harold de Puysseleijr ÏNEUZEN - De politie heeft erochtend een 35-jarige a en een 24-jarige vrouw gehouden in het onderzoek r de dood van de 56-jarige n Wijngaarde. SHINGTON - Meer dan der- landen dreigen hun rechten Amerikaanse militaire hulp erliezen, omdat ze de Ameri- inse troepen geen immuniteit len geven voor het Interna- ïale Strafhof in Den Haag. t heeft het Amerikaanse mi- terie van Buitenlandse Za- i gisteren gezegd. Amerikaanse congres heeft den tot vandaag de tijd gege- om in een bilateraal ak- ird te verzekeren dat ze Ame- anen niet zullen uitleveren l het strafhof. Drieënveertig den hebben zo'n akkoord on- tekend. Acht andere landen len dat in het geheim. Congres heeft Navo-lidsta- en belangrijke andere bond- oten vrijgesteld van deze -plichting'. AFP blij dat er duidelijke keuzes worden gemaakt en dat Kamp niet overal een beetje van af heeft gehaald zoals voorheen gebeurde als de krijgsmacht minder geld kreeg. Voor de vakbonden zijn ge dwongen ontslagen niet be spreekbaar. Voorzitter Debie van de vakbond VBM/NOV wil dat defensiepersoneel elders bij de overheid vervangende banen aangeboden krijgt. „Bijvoor beeld in het onderwijs. Dit zijn harde klappen voor mijn men sen, ze zien hun basis wegval len." Volgens voorzitter Kleian van de Acom gaan investerin gen in defensiematerieel ten koste van personeel. Samen met de FNV-bond AFMP zint hij op acties tegen de plannen. Defensie moet 380 miljoen euro per jaar bezuinigen tot aan 2007. Elk krijgsmachtdeel moet behalve personeel ook fors aan materieel inleveren. Zo moet de luchtmacht 29 van de 137 F16's opgeven en daalt het aantal Apache-helikopters van 30 naar 24. De marine raakt haar Orion-patrouillevliegtuigen kwijt en krijgt definitief geen derde bataljon. De landmacht moet 18 van de 57 gepantserde houwitsers afstaan. Volgens Kamp en Van der Knaap zijn de keuzes verant woord, gezien de taken van de krijgsmacht. Het grondgebied van de Navo-landen wordt niet door een grote agressor be dreigd zoals het geval was ten tijde van de koude oorlog. Defensie zal overigens ook in vesteren. De landmacht krijgt nieuw rups- en wielvoertuigen, de commando's worden met 80 man uitgebreid en er komt een DC-10 transportvliegtuig bij. Ook blijft Defensie investeren in de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter, de beoogde op volger van de F16. GPD De radicale Al Aqsa Mar telaren Brigades onder schreef gisteren de wa penstilstand die drie ge wapende Palestijnse groeperingen zondag al hadden afgekondigd. De Palestijnse politie hernam het beheer over de Gaza- strook, nadat het Israëli sche leger het gebied had verlaten en alle con troleposten (foto) had ont manteld. Zeven Zeeuwse en vijf Goereese vissersschepen gooien sinds een half jaar het afval dat in hun netten komt niet meer terug in zee, maar nemen het in speciale zakken mee naar de haven. Maandelijks wordt er zes tot zeven ton aan land gebracht. De kwakkelende economie brengt veel Nederlanders ertoe de vakantie dit jaar in eigen land te vieren. De Zeeuwse campin ghouders spinnen er garen bij. Tachtig procent ver wacht dit jaar een goed tot uitstekend seizoen te draaien. WESTKAPELLE - Halverwege de eerste etappe van de strandvijfdaagse rusten Jan Spaans en Ludy Tel even uit in Westkapelle. Driehon derd mensen gingen gistermorgen in Vlissingen van start voor een tocht van 24 kilometer. De strandvijfdaagse gaat in totaal over 120 kilo meter en eindigt dit jaar in Rockanje. zie ook katern Zeeland Het slachtoffer werd op 16 mei dood gevonden in een loods aan de Terneuzense Stationsweg. Onderzoek wees uit dat Wijn- gaarde vermoord was en al en kele weken in de loods lag. Het tweetal dat gearresteerd is, woont in Terneuzen en is gister middag in verzekering gesteld. Twee weken geleden besteedde het televisieprogramma Opspo ring Verzocht uitgebreid aan dacht aan het moordonderzoek. De twee uitzendingen leverden alles bij elkaar 33 tips op, maar volgens politiewoordvoerder Jan van Mourick zijn de aan houdingen niet verricht op basis van een van die tips. „Het recherchebijstandsteam heeft in het onderzoek alle fei ten en omstandigheden goed op een rijtje gezet en dat leverde genoeg informatie op om de twee als verdachten aan te mer ken" aldus Van Mourick over de wijze waarop de politie de ver dachten op het spoor is geko men. Aangezien de verhoren van het tweetal nog maar pas op gang zijn gekomen, kon de politie woordvoerder gistermiddag nog niets vertellen over het mo tief voor de gewelddadige dood van Wijngaarde. Die verkeerde in de Scheldestad in het circuit van daklozen en drugsverslaaf den, waarin ook de twee gear resteerden vermoedelijk niet geheel onbekend waren. door Barenda Grutterink en Margit Spaak DEN HAAG - „Wat Mabel zo bijzonder maakt is haar energie, die ze steekt in het helpen van anderen en in het bijzonder ma ken van haar leven", zo ver klaarde prins Friso gisteren zijn keuze voor Mabel Wisse Smit. Daarom vroeg hij haar enkele weken geleden in Mexico ten huwelijk, gewapend met rozen en champagne. Drie jaar geleden ontmoette hij Mabel thuis bij Laurentien, nu de vrouw van prins Constantij n Hij vindt zijn verloofde ook een 'heel lieve en loyale vrouw'. Mabel isongelofelij k blijdat ze haar leven met Friso zal delen en dat ze bij zijn familie gaat ho ren, vertelde ze op een korte persconferentie op Huis ten Bosch, op precies hetzelfde plekje als waar Constantijn Laurentien aan de Nederlan ders voorstelde. Koningin Beatrix kon haar vreugde evenmin op: „Ik ben bijzonder verheugd dat we in Mabel Wisse Smit een heel lieve en begaafde schoondochter krijgen, die op een heel natuur lijke manier haar plaats in onze familie heeft veroverd. Ik ben ook zo dankbaar dat mijn man de kans heeft gekregen om Mabel te leren kennen. Hij heeft haar met heel veel waardering en liefde in zijn hart gesloten", voegde de majesteit daar enigs zins geëmotioneerd aan toe. Mabel zei even later 'ongeloof lijk blij te zijn dat zij prins Claus toch nog heeft gekend', al was het haar veel te kort: „Hij hield veel van zijn zonen en was heel erg trots op Friso." De verloofde van Johan Friso Sjeng Schalken heeft voor het tweede jaar op rij de kwartfinales van Wimble don bereikt. De Limburg se tennisser versloeg gis teren in de vierde ronde de Duitser Rainer Schüttler met 7-5,6-4 en 7-5. Schal ken speelt morgen in de strijd om een plaats in de halve finales tegen Ro ger Federer. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,12 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17,19 en 20 Koningin Beatrix kondigt de verloving aan van prins Johan Friso en Mabel. zet haar werk in Brussel voort, maar het paar zal na het huwe lijk in Londen wonen. Friso is daar gestopt met werken bij de bank en kon nog niet zeggen wat hij nu gaat doen. Hij is niet van plan binnenkort naar Neder land terug te keren, al wil hij zijn moeder en broer in voorko mende gevallen wel bijstaan. Mabel zei de laatste twee jaar al een beetje gewend te zijn aan al le belangstelling voor haar per soon en maakte niet de indruk bang te zijn dat het haar te veel zal worden. Ze denkt een pro fessionele loopbaan te kunnen combineren met haar lidmaat schap van het Koninklijk Huis. Mabel vertelde Nederlands her vormd te zijn, net als Johan Fri so, dus dat levert geen enkel probleem op. Wie het burgerlijk en kerkelijk huwelijk zal vol trekken, kon het paar nog niet melden. Het parlement wordt om toestemming gevraagd voor het huwelijk omdat Friso zijn rechten op de troon wil behou den. Dat levert geen problemen op. Alle politieke partijen rea geerden gisteren intstemmend op de voorgenomen verbintenis. De Nederlandse monarchie is volgens Mabel een voorbeeld van hoe een koningshuis en een democratische samenleving goed samen kunnen gaan. Ze kennen het Nederlandse Oran jehuis ook overal, merkte ze tij dens haar reizen. Dat wordt vol gens haar altijd genoemd in één adem met voetballers en 'een bekend biermerk'. ANP foto CeesZorn/GPD pagina 4: portretten Friso en Mabel door Peet Vogels DEN HAAG - Het begrotingste kort pakt in 20Ö7 nog jtwee miljard euro hoger uit dan voor zien. Dat blijkt uit nieuwe bere keningen van het Centraal Plan Bureau (CPB), die gisteren zijn uitgelekt. Extra bezuinigingen zijn onontkoombaar. Premier Balkenende gaf vrijdag al aan dat in 2004 meer gesne den moet worden om het begro tingstekort binnen de perken te houden. Uit de jongste CPB-cij- fers blijkt dat de tegenvallers voor 2004 ook invloed hebben op het begrotingstekort voor de volgende jaren. In 2007 komt het kabinet 0,9 procent tekort in plaats van de geraamde 0,5 procent. Om dat verschil weg te werken moet in 2007 voor 2 miljard euro extra bezuinigd worden, bovenop de 13,5 miljard euro die reeds zijn afgesproken. Het is nog ondui delijk of dat hele bedrag echt moet worden gekort op de di verse begrotingen. Een deel van de tegenvaller is namelijk tijde lijk, Die tekorten hoeft het kabi net niet per se op te vangen met extra bezuinigingen. Hoe groot de tijdelijke tegenvallers zijn is niet bekend. In 2004 loopt het financierings tekort op tot 2,6 procent. Het kabinet heeft afgesproken het tekort onder geen beding boven de 2,5 procent te laten uitko men. De jaren daarna wordt het tekort weliswaar ook hoger dan gepland, maar blijft het bene den de 2,5 procent. Balkenende gaf de afgelopen week wel aan dat de economie sneller verslechtert dan eerder gedacht. Als die trend doorzet dan moet het kabinet zijn huis werk overdoen en zal er alsnog fors meer gesneden moeten worden. GPD Advertentie PZC KRANT VOOR ZEE naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ift per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1