PZCzeeland Bewakingssysteem voor nesten buizerds PZC Raadslid Raats (LSD) wil terug in de raad Brandweer vermoedt werk pyromaan 11 Vechten op feestje leidt niet tot straf voor broers Veere moet kiezen tussen gemeentelijke afdeling of aparte stichting Eindelijk de plek die hij verdient agenda dinsdag 1 juli 2003 w Informatiepunt huursubsidie Cheque voor manege Paardoes Zandbaknet weggenomen Inbraken in Brouwershaven Doorrij der aangehouden Dronken camperbestuurder Auto vernield in Sas van Gent Aanspreekpunt Te weinig geld Traangas Geen aangifte Twee opties accommodatiebeheer _i MIDDELBURG - Inwoners van de gemeente Middelburg kunnen vanaf vandaag met vragen over hun huursubsidie- aanvraag terecht bij het Huursubsidie-Informatiepunt (HIP) Het HIP is gevestigd aan de Simpelhuisstraat 1, bij de balie van Sociale Zaken. Medewerkers van het HIP kunnen, na toestemming van de aanvrager van de huursubsidie, de databases van het ministe rie van Volkshuisvesting raadplegen. Zij kunnen dan ant woord geven op vragen over de ontvangst van de aanvraag. Aanvragers moeten wel wat eigen gegevens meenemen, zoals hun sofinummer en/of hun huursubsidie-correspondentie- nummer. De openingstijden van Sociale Zaken zijn van maandag tot en met vrijdag van 8.0Ó tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Het Huursubsidie-Informatiepunt raadt mensen aan om tus sen 13.00 en 16.00 uur langs te komen. Het is dan wat minder druk bij Sociale Zaken. Huurders van Woongoed Middelburg en de Woningbouwver eniging Arnemuiden kunnen met hun vragen naar die organi saties gaan. Ook zij hebben een HIP ingericht. VLISSINGEN - Basisschool De Wissel in Vlissingen heeft 1750 euro opgehaald voor manege Paardoes van stichting Ar duin. Kinderen van alle groepen hebben vooral veel geld ver gaard tij dens een grote f ancyf air. D e cheque wordt donderdag aangeboden aan de Vlissingse manege aan de Bosweg. DOMBURG - Afgelopen weekend hebben onbekenden het net van de zandbak van een speelplein in Domburg weggeno men. De waarde bedraagt enkele honderden euro's. BROUWERSHAVEN - Inbrekers hebben uit twee woningen aan de Blankersweg in Brouwershaven gistermorgen sigaret ten en geld gestolen. NIEUWDORP - Een 51-jarige inwoner van de gemeente Bor- sele is zondagavond aangehouden. De man was even daar voor doorgereden nadat hij met zijn wagen op de Hertenweg in Nieuwdorp tegen een paal van een verkeersremmer was aangereden. TERNEUZEN - Een 34-jarige man uit Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag rond half drie op de Haarman- weg in zijn woonplaats aangehouden wegens rijden onder in vloed. De man had anderhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol genuttigd. Hij kreeg een boete van 190 euro en een rij verbod van twee uur. SAS VAN GENT - Op de Markt in Sas van Gent is tussen afge lopen zondag zeven uur en maandag acht uur een auto ver nield. Over de gehele auto zijn deuken aangebracht. Het scha debedrag is niet bekend. door Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re heeft twee manieren gevon den om het beheer en de exploi tatie van de sporthallen en buurthuizen te regelen. Mo menteel worden alle binnen sport- en welzijnaccommoda- ties op een andere wijze beheerd. De gemeente wil daar één lijn in trekken en heeft daar voor twee methoden gevonden. De gemeenteraad moet een keu ze maken. De eerste mogelijkheid houdt de oprichting in van een overkoe pelende stichting die alles over en voor de accommodaties re gelt. De gemeente blijft dan ver antwoordelijk maar hoeft zich niet langer met de details bezig te houden. Dat sluit precies aan bij het beleid van de ge meente om zoveel mogelijk ta ken af te stoten of op afstand te zetten. Het oprichten van een overkoe pelende stichting is het advies dat het Bureau Oranjewoud aan de gemeente gaf. Die stichting gaat dan over de multifunctio nele (sport)hallen, ontmoe tingsruimten, gymnastiekloka len en sportzalen. De gemeente krijgt zo één aanspreekpunt en de beheerders van de accommo daties kunnen hun kennis uit wisselen en bundelen. De nieu we stichting kan de bestaande afspraken met de huidige be heersorganisaties voortzetten. Maar de overkoepelende stich ting wordt verantwoordelijk. Een nadeel van deze beheers- mogelijkheid is dat er te weinig geld is om een nieuwe stichting in het leven te roepen en te laten bestaan. Daarom bedacht het gemeentebestuur een andere beheersmogelijkheid. Die komt er op neer dat binnen de ge meente een aparte afdeling ac commodatiebeheer wordt opge richt. Momenteel buigen verschillen de gemeentelijke afdelingen zich over het beheer en de ex- STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsge bouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljarten soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend; 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het gemeente raadslid R. Raats van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) houdt zich tot eind september afzijdig van politieke activitei ten. Fractie, bestuur en Raats heb ben daartoe besloten in verband met de rechtsvervolging van de mede-oprichter van de lokale REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315666 Fax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ploitatie van de accommoda ties. Dat vergt veel tijd en over leg. Dit kan nadelig zijn voor de uitvoering van werkzaamheden aan de gebouwen. Deze effecten worden vooral opgemerkt door partij. De fractie bepaalt na die 'afkoelingsperiode' wat ze ver der aanmoet met de omstreden partijgenoot. Raats (33) zelf liet gisteren in een reactie weten dat hij zijn ze tel in de gemeenteraad weer zal innemen. Hij houdt vol onschul dig te zijn en wil het hoger be roep, dat hij heeft ingesteld, niet langer afwachten. Raats werd in mei door de Mid delburgse rechtbank veroor deeld tot honderdzestig uur dienstverlening en een boete van vijfhonderd euro. De rech ter achtte bewezen dat hij be trokken was bij het vervoer van honderdtien wietplanten, die de politie bij toeval ontdekte in de kofferbak van een auto waarin Raats als passagier mee reed. Ook werd hem verweten dat hij zich bij die controle verzette te gen zijn aanhouding en wegliep. Twee weken later werd het raadslid door de politie van zijn bed gelicht. Bij een huiszoeking vonden ze 28 gram hennep ('voor eigen gebruik') en een verboden busje traangas. Fractievoorzitter P. Berrevoets- Ringelberg maakte gisteren be kend dat Raats tot 2 0 september niet actief zal zijn voor LSD. Nadien bepaalt de partijleiding haar verdere opstelling. Berre- voets geeft aan daarbij de uit spraak in hoger beroep door slaggevend te vinden. Raats is er zelf van overtuigd dat hij door het Gerechtshof in Den Haag van blaam wordt gezuiverd. „Mijn geweten is schoon, ik heb niks verkeerd gedaan. Zou ik daarom toch wegmoeten? De feiten in deze hele zaak kloppen niet. Ik weet zeker, bij iedereen vind je met een huiszoeking iets dat eigenlijk niet door de beugel kan." beheerders, verenigingen en huurders. Met de eventuele komst van een afdeling accommodatie, wordt alles in één keer geregeld. Dat kan efficiënter en sneller zijn. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Stichting Zeeland Helpt Polen was de laatste gebruiker van het schoolgebouwtje aan de Irene- straat in Oost-Souburg dat zon dag totaal door brand werd ver woest. De brandweer moest de afgelopen weken soms meerde re keren per dag uitrukken om aangestoken brandjes te blus sen. Ernstig gedupeerd is de stich- Deze optie brengt wel met zich mee dat de gemeente zich om de sporthallen en verenigingsge bouwen blijft bekommeren. Omdat dit idee vrij nieuw is, wil het college van B en W allereerst ting Zeeland Helpt Polen niet, want alle hulpgoederen voor Polen zijn net een maand gele den overgebracht naar een particuliere garage. Die staat propvol met kleren en meubels. Volgende week gaan ze op transport naar Polen. „We moesten van de gemeente in mei een nieuwe opslagruimte vinden, omdat er vaak in het lo kaaltje werd ingebroken. De ge meente wilde het slopen. Nou, dat hoeft niet meer", zegt J. Li- powski van de stichting. Rond toestemming van de gemeente raad om deze optie verder te on derzoeken. Pas als de resultaten bekend zijn, zal de raad een keu ze tussen de twee opties maken. De gebruikers en verenigingen half tien zondagavond was de brand geblust. Diezelfde avond moest de brandweer ook nog twee auto- branden in Middelburg blussen. „Een auto kan wel spontaan in brand vliegen, maar deze twee stonden dicht bij elkaar en vlo gen vijf minuten na elkaar in brand", zegt brandweercom mandant R. Maljaars. Hij zegt het voorzichtig. „Het lijkt wel alsof er weer een pyro maan actief is. We ontdekken een patroon. Zeker wat de auto van de accommodaties worden later bij de uitwerking betrok ken als het gaat om het gebruik van de accommodaties. Hier voor zal een platform worden opgericht. branden betreft." Volgens hem is het desondanks riskant om verbanden te leggen. „In die zin dat de autobranden iets te ma ken zouden hebben met de brand van het schooltje in Oost- Souburg. Maar het is wel een lange reeks van branden aan het worden." Tussen de politie en brandweer is frequent overleg. De politie onderzoekt de vermoedelijke brandstichtingen en kan daar over nog geen verdere medede lingen doen. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - De Steltkluut wil een bewakingssysteem op zetten om nesten van buizerds in de gaten te houden. De na tuurbeschermingsvereniging heeft de voorbereiding van het systeem in een hogere versnel ling gezet, naar aanleiding van de lafhartige moord op drie jon ge buizerds in het afgelopen weekend. „Ik ben nog een cursus aan het schrijven voor deelnemers", zegt Henk Castelijns, die liever van een 'monitorsysteem' spreekt. „We hebben ons afge vraagd: hoe kunnen we de nes ten in de gaten houden? We ken nen veel mensen die daarbij kunnen helpen. Sommigen heb ben toevallig zelf al eens zoiets meegemaakt en die blijven daarna altijd op hun qui-vive", zegt Castelijns. Het is de bedoe ling dat de cursus komende win ter wordt gehouden, zodat de bewaking in het voorjaar van 2004 kan beginnen. Castelijns is binnen De Stelt kluut gespecialiseerd in roof- vogelonderzoek. Daarnaast hij coördinator van de landelijke Werkgroep Roofvogels en voor zitter van de Zeeuwse afdeling. In het verenigingsblad van De Steltkluut signaleerde hij enke le maanden geleden dat er in Zeeuws-Vlaanderen sprake was van roof vogel vervolging. Met name de buizerd, de laatste ja- door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Lameij - er achtte gisteren twee broers van 60 en 45 jaar uit Krimpen aan den IJssel wel schuldig aan openlijk geweld, maar ze kregen geen straf opgelegd. De oudste van het tweetal werd voor het bekrassen van een auto nog veroordeeld tot 200 euro boete. Een 31-jarige Rotter dammer werd voor mishande ling veroordeeld tot 150 euro boete. Hij had met een stoel ge gooid naar het slachtoffer. Het incident speelde zich 13 mei 2001 af in Brouwershaven. De aanleiding was een ruzie over ren in opkomst, moet het daar bij ontgelden. Vernielde en ka potgeschoten nesten, evenals vergiftiging door middel van lokaas, waren vorig jaar aan de orde van de dag. Bij controle van de nesten en het ringen van jonge vogels, nog maar een paar weken geleden, leek er nog weinig aan de hand. De ontdekking van de drie doodgeslagen jongen afgelopen zaterdag, was echter een enor me domper. Ofschoon in het verleden nogal eens jagers ver antwoordelijk waren voor ver nielingen, denkt Castelijns in dit geval in de richting van puur vandalisme. „Dat is volgens mij wel duidelijk, maar waarom?", vraagt hij zich wanhopig af. „De meeste jagers doen dit soort dingen echt niet", zegt Caste lijns. De melding van het voorval bij de AID (Algemene Inspectie dienst) had gisteren nog niet tot een reactie geleid, omdat de melding in het weekend is ge beurd en de dienst dan onbe mand is. De afdeling communicatie van de politie Zeeland in Middel burg liet gisteren weten dat zij niets met de melding doet. „Het is niet zozeer een zaak voor ons. Er is eigenlijk alleen sprake van een melding ter in formatie, maar er is geen aan gifte gedaan", aldus een woord voerster. (fout) parkeren van auto's. Het trio, dat op een feestje was, raakte slaags met de buren. Officier van justitie J. Zonder van eiste 120 uur taakstraf te gen de broers en 400 euro boete tegen de Rotterdammer. Raadsman D. Olie meende dat zijn cliënten uit noodweer had den gehandeld. Voor de politie rechter gold dat vechtpartijen vaak onduidelijk zjin. „Dit had men op een andere manier moe ten oplossen. Het bewijs voor geweld is er, maar ze zullen alle maal wel hun partijtje hebben meegeblazen", veronderstelde Lameijer. „Het ergste vond ik dat het feestje van mijn moeder was bedorven", zei de jongste verdachte. Het beeld van Jan Morks wordt bewonderd op zijn nieuwe plek. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Jan Morks, de in 1926 overleden componist van het Zeeuws Volkslied, heeft eindelijk de plek die hij verdient. Wethouder L. Luitwieler van Middelburg onthulde gisteravond in de stromende regen het borstbeeld van de oud-directeur van het Middel burgs Muziek Korps. De creatie was door de gemeente min of meer vergeten, nadat onverlaten het beeld zeker drie jaar geleden omver hadden getrok ken en het voor oud vuil hadden achter gelaten in de bosschages van het Molen water. Het bronzen beeld stond jarenlang ver scholen in de bosjes, vlakbij de muziek tent aan het Molenwater. Buurtbewoon ster Marian van Egdom ontfermde zich na de vernieling over Morks en zorgde er voor dat hij aan de vergetelheid werd ontrukt. „Hij lag er écht zielig bij", wist ze zich te herinneren. „Voor hetzelfde geld was het beeld opgeruimd en nooit meer tevoorschijn gekomen. Wethouder Luitwieler erkende publie kelijk dat de gemeente een fout had ge maakt. „Excuses." Het beeld had al veel eerder een nieuw plekje moeten krijgen, maar het gemeentebestuur van Middel burg wilde eerst de herinrichting van Park Molenwater afronden. Rondom de muziektent, waarin voor de gelegenheid het Middelburgs Muziek Korps het Zeeuws Volkslied en de welbekende Kleppermars van Morks speelde, zijn bankjes geplaatst en is een aantal bosjes weggehaald om de sociale controle op het borstbeeld te vergroten. Ook heeft het park er foto Ruben Oreel een fiks aantal bomen bijgekregen. Marian van Egdom toonde zich tevreden over de nieuwe plaats van Morks. „Het is écht leuk geworden. Vergeet niet, Morks was een groot man in Middelburg. Ik sprak nog onlangs iemand die zijn begra fenis had meegemaakt en die was nog steeds onder de indruk van de ceremonie. Toen Morks blind werd, kreeg hij een jaargeld van duizend gulden mee van de gemeente. Dat was in die tijd een hoop geld. Ik heb inmiddels een heel dossier van Morks thuis. Ik ben écht hartstikke blij dat hij hier nu zo mooi staat." Kort na de brand in het schooltje in Oost-Souburg moest de brandweer twee autobranden in Middelburg blussen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11