PZC Doedee gokt op de Giro Arrestatie-eenheid oogst applaus tijdens TT Frangois Franse mist op NK de beslissende slag 20 Farm Frites kan meer dan Leontien uitspelen Zabel pakt titel na indrukwekkende solo Zeeuw Roelof Tolman verrast met 22e plaats op NK voor beloften D RUGNUMMER maandag 30 juni 2003 Deceptie Demarrage Op gang Militaristisch Drie hits Tien miljoen Lef Afstoppen Geen sprint Salanson door Frits Bakker ROTTERDAM - Kijken hoe het gaat en uitrijden tot het einde. Baukje Doedee reed zaterdag het NK voor vrouwen zonder een sprankje hoop op een hoge klassering. Ze haalde het einde moeiteloos, op een kleurloze 57e plaats in het peloton. „Dat zegt alles over hoe er is gereden", zei ze met gevoel voor realiteit. De Zeeuwse renster tobt al een paar weken met haar gezond heid, maar komt er langzaam weer bovenop. ,Ik heb op het NK niet eens veel afgezien, alleen af en toe op die bruggen. Daar heb ik wel op het gaatje moeten rij den." Het kampioenschap was be doeld om ritme op te doen, want aan het eind van deze week wacht een zwaardere klus. „Ze ker weet ik het nog niet, maar ik ga er vanuit dat ik met mijn ploeg de Giro ga rijden. Morgen (dinsdag) vertrek ik naar Italië. Daar zal ik het van de ploeglei ding wel definitief te horen krij gen." De vrouwengiro start zaterdag in de buurt van Napels. Baukje Dekker rijdt sprinters uit wiel door Frits Bakker ROTTERDAM - De jump van de achttienjarige Thomas Dekker was zo krachtig, dat hij zater dag in Rotterdam een voluit sprintend peloton uit het wiel reed. De ene Rabobank-renner loste in de schaduw van de Rot terdamse Kuip de andere (Pieter Weening) af in het kampioen schap voor beloften. Thomas Dekker uit Dirkshorn trok na een verder oninteressante wed strijd de sprint aan voor een snelle ploegmaat. Tot zijn eigen verbazing gaf hij op de eind streep iedereen het nakijken. De Zeeuwen in het peloton, met een zeer attent rijdende Johnny Hoogerland vaak op het eerste plan, kwamen in het eindspel niet voor. „Zo'n sprint is niets voor mijhijgde Hoogerland na de finish "uit in de auto van ex- prof Peter Hoondert. De twin tigjarige Roelof Tolman uit Heinkenszand, aan zijn tweede jaar bezig bij de amateurs, ver raste met een 22e plaats. Het tactisch spel in de finale, opgezet door de Rabo's, kreeg met Thomas Dekker als win naar een onverwachte ontkno ping. ,Het was stom toeval, om dat ik gewoon hard door wilde trekken", zei hij na afloop. Hans Dekkers, veruit de snelste sprinter van het beloftenpelo- ton, greep daardoor net als vorig jaar naast de titël en trok er op het podium een zuur gezicht bij Aan de kop van het peloton kwam de spurter een lengte te kort. Voor de nummer twee van het WK in Zolder, die zijn medaille na die wedstrijd moest inleve ren door een onregelmatige sprint, was de gemiste kans op het NK een nieuwe deceptie. „Ik zou blij moeten zijn, omdat een ploegmaat wint, maar dit is echt balen zeg." Thomas Dekker, glunderend: „Ik was toch echt van plan de sprint voor hem aan te trekken. Het ging alleen zo hard dat ik op een kilometer van de finish niemand meer in mijn wiel zag." De nieuwe kampioen bij de amateurs onder 23 jaar heeft zijn sporen al verdiend als tijd- rijder en is een getalenteerd klimmer. Het was dus niet direct zijn terrein op het vlakke Rot terdamse parkoers, waar de twee klimmen op de Brienen- oord en de Erasmusbrug niet als scherprechter konden fungeren. Thomas Dekker, eerstejaars amateur met een opleiding op de havo, ging er in de laatste afda ling wel vandoor, nagekeken door een jagend peloton. Het verloop van de koers speel de de Rabo's, die altijd met vijf man voorin reden, in de kaart. Johnny Hoogerland reed op d^ie ronden van het einde nog wel weg met een kopgroep van vier man., „Ik had twee Rabo-ren- ners (Niels Scheuneman en Kenny van Hummel) mee, maar we kregen geen kans om het ver der uit te bouwen." De Zeeuw in Belgische dienst moest zich na die korte inspan ning neerleggen bij de over macht. Peter Hoondert, in het dagelijks leven met zijn rijden de slagerij de werkgever van Hoogerland, zei aan de finish nog wel: „Ik heb tegen Johnny gezegd dat hij in de laatste kilo meter moest springen als hij zich nog goed voelde." Die ge plande demarrage bleef uit, om dat het tempo in de daling van de Brienenoord werd opgejaagd en alleen Thomas Dekker nog over onvermoede krachten be schikte. Het peloton werd er zo door ont regeld, dat de sprint al van ver werd ingezet. Johnny Hooger land kon zich niet mengen in het gevecht om de eerste plaatsen. Roelof Tolman, een ex-schaat- ser uit Heinkenszand, knokte zich in zijn eerste optreden op een NK naar een opvallende klassering. Hij werd 22e, één plaats beter dan Hoogerland. De twintigjarige Zeeuw ver baasde zijn omgeving. „Ik voel de op het einde dat ik nog wat over had en ben in de laatste ki lometers hard naar voren gere den." Hij had wel verwacht dat hij de lange wedstrijd zou aan kunnen. „Ik kom na een uur fietsen pas op gang, daarom zijn criteriums aan mij niet besteed. Hier kon ik het tempo wel aar dig volgen, al ging het vaak te gen de vijftig per uur." Wilco Jonker uit Burgh-Haam- stede, die ook van het schaatsen is overgestapt naar het wielren nen, reed drie ronden voor het einde zelfs even met vier man op kop. De twintigjarige MTS'er: „Toen het voorin stilviel, dacht ik: je moet toch eens wat probe ren." De vluchtpoging was geen lang leven gegund. door Martin Messing Er was tóch een groepje raddraaiers dat het aandurfde. De onverlaten knipten in de uitloopronde van de 125cc in de Strubben een gat in het gaas van de omheining en liepen in de richting van het heilige asfalt. Even liet de TT-organisatie de motorhooli gans begaan, daarna greep de club van Jos Vaessen en co hard in. Een arrestatie-eenheid van de politie greep de ordeverstoorders in de kraag en zette ze met veel machtsvertoon weer achter de hekken. „Dat leverde een groot applaus op van de échte mo- torfans in de Strubben", stelde Jos Vaessen met veel genoegen vast. De voorzitter van de Stichting Circuit van Drenthe liet weten 'opgelucht, te vreden en blijte zijn met alle ontwik kelingen op en rond het Ttcircuit. „De nacht, de camping en de races: het was één groot feest." Vaessen erkende dat de uitloopronde van de MotoGP hem vooraf wel wat onplezierige krie bels in de buik had bezorgd. Hij was met opzet vpor de tientallen tv-scher- men in race-control gaan zitten, zodat niets aan zijn aandacht kon ontsnap pen. „Maar wat ik zag was een prachtig motorfeest. Iedereen bleef keurig op zijn plaats zitten in de uitloopronde. De sociale controle onderling was schitterend om te zien. Nu is gebleken dat het motorpubliek zich ook voor beeldig kan gedragen. Ik was daar al van overtuigd. Zij laten zich de TT echt niet afpakken", sprak Vaessen trots. TT-penningmeesterTeunBoersma in casseerde afgelopen weekeinde een fi nanciële tegenvaller van ongeveer een half miljoen euro. Passeerden vorig jaar op de wedstrijddag nog 102.000 toeschouwers de kassa's in Assen, dit jaar bleef de teller steken op 90.345 verregende TT-klanten. Vaessen haal de echter zijn schouders op. „Als dat betekent dat de relschoppers zijn weggebleven, is het mij dat wel waard. Want als ik voor de keus ge steld word, kies ik liever voor een mooi feest. En misschien trekt het ge tal volgend jaar weer aan. Wie weet komen dan de mensen terug die nu zijn weggebleven omdat het voor gaande jaren altijd zo'n chads was." Of volgend jaar dezelfde strakke re gels worden gehanteerd bij binnen komst, weet Vaessen nog niet. „Ik ben nog bij het fouilleren, pardon visite ren, wezen kijken. Ik vond de aanpak wel erg militaristisch. Ik wil niet be weren dat je de teugels direct moet laten vieren, maar misschien kan het volgend jaar wel ietsje soepe ler." GPD Johnny Damon van de Boston Red Sox heeft in de wedstrijd tegen de Florida Marlins drie hits laten note ren in één slagbeurt. Dat was in de ge schiedenis van de American League pas één keer eerder gebeurd. Gene Stephens lukte dat, ook in dienst van de Red Sox, in 1953. In de National League leverden ooit drie honkballers die prestatie, allen in 1883. Damon was in de eerste innings, die liefst vijftig minuten duurde, goed voor een één-, een twee- en een drie- honkslag. De start tegen de opponent uit Miami was een opeenvolging van Major Leaguerecords en gedenk waardige momenten. Boston, dat uit eindelijk met 25-8 zou winnen, maak te in de openingsslagbeurt veertien runs, waarvan tien voordat de eerste man uit ging. De werperscoach van de Marlins re zen de haren te berge. Zijn pitchers kregen in de beginfase negentien slag mensen tegenover zich. Die produ ceerden dertien hits, waarvan zes goed voor meer dan één honk. Vier kregen een vrije loop. Manny Ramirez sloeg een homerun met twee man aan boord. Carl Pavano en Michael Tejera, de eerste werpers van Miami op de heuvel, maakten geen enkele nul. e TT van Assen verwelkomde za terdagochtend zijn tienmiljoen ste bezoeker in het 73-jarig bestaan. De gelukkige kreeg een gloednieuwe Honda sportmotor ter waarde van 12.000 euro cadeau. De Australische oud-coureur Mick Doohan, vijfvou dig wereldkampioen en vijf keer op rij winnaar van de Grote Prijs van Ne derland in de 500cc-klasse (1994- 1998), overhandigde de machine. Het gemiddelde aantal bezoekers bij de trainingen en de racedag van de TT ligt op bijna 137.000. Topjaar was 1990 met 210.000 bezoekers. Dat was het jaar nadat Hans Spaan had geze gevierd in de GP 125cc, de laatste Ne derlandse winnaar in Assen. De toeschouwers bij de TT van Assen moesten zaterdag schuilen tijdens de hevige regenbuien. foto Ed Oudenaarden/ANP Michael Schumacher brak gisteren als eerste coureur in de geschiedenis van de For mule 1 de grens van 1000 WK- punten. Met zijn vijfde plaats in de Grand Prix van Europa op de Nürburgring bracht de Duitser zijn totaal op 1003 punten. De regerend wereldkampioen had voor die prestatie 187 races no dig. Doedee is van plan zich in de eerste dagen rustig te houden. „De wedstrijd duurt tien dagen en ik heb gezien dat er nogal wat bergritten inzitten. Ik zie wel hoe het gaat. Ik begin rustig, maar daarna wil ik voluit gaan. Want ik hoop dat ik me in die ronde eindelijk weer in vorm kan rijden." Heddie Nieuwdorp, zijn ploeg leider bij Middelkamp, had ver bijsterd toegekeken. „Ik heb wel een keer tegen Wilco geroepen dat hij iets meer voorin moest rijden, maar wegspringen? Ik wist niet wat ik zag." Het bleek ook nog te gebeuren in de snelste ronde van het hele kampioenschap. Toen Jonker met drie andere vluchters voor op reed, werd er een gemiddelde van 47 kilometer per uur ge haald. door Frits Bakker ROTTERDAM - Marvin van der Pluijm was gisteren in het peloton van profs de snel ste renner bij de eliteres zon der contract. De Brabander werd vijfde in de sprint en bleef Julien Smink (8e) en ti telverdediger Martin van Steen (9e) net voor. Francois Franse eindigde in het twee de deel van het peloton. Marvin van der Pluijm wist in de slotfase ook niet wat hem te wachten stond. „Je rijdt tussen jongens van een ander niveau dan je gewend bent." Voor hem sprintte Ru- die Kemna naar de titel bij de profs. Verder moest hij alleen Stefan van Dijk, Max van Heeswijk en Jeroen Blijle- vens voor laten gaan. „Dan heb ik het toch aardig ge daan, al was het wel afzien in de laatste twee, drie ronden Van der Pluijm is bezig aan zijn tweede seizoen bij Bert Story-Piels. De 24-jarige renner uit Hank won onlangs al de Ronde van Midden-Ne derland. De Zeeuwen Fran- ?ois Franse en Rob Koole maakten heel de koers een sterke indruk. Franse maak te halverwege nog even jacht op de kopgroep van twaalf, maar werd daarna weer op geslokt. „Ik wilde me net gaan opma ken voor de sprint, toen het peloton in tweeën brak. De jongens die net voor me za ten, lieten een gat vallen." Rob Koole reed in het zicht van de finish lek op de Brie nenoord en kwam met de laatste renners over de streep. door Harm Vonk ROTTERDAM - De toppers uit het vrouwenpeloton hielden el kaar in Rotterdam in de greep en de nieuwe lichting greep op het NK de macht. De winnares kwam - net zoals in de afgelopen jaren - uit de gelederen van Farm Frites/Hartol, maar nu mag niet Leontien van Moorsel of Mirjam Melchers, maar een jonkie een jaar lang de kampi oenstrui dragen: eerstejaars Su zanne de Goede (19). De renster uit Zoeterwoude ver raste tijdens een koers waarin na de saaie edities van voor gaande jaren eindelijk weer eens reclame werd gemaakt voor het vrouwenwielrennen. Zo zeker als ploegleider Mi chael Zijlaard anders was, zo onzeker was hij zaterdag. Met vier rensters (De Goede, uittre dend kampioene Arenda Grim berg, Anouska van der Zee en Esther van der Helm) was Farm Frites ruim vertegenwoordigd in de kopgroep van negen, maar zonder Melchers en Van Moorsel allerminst zeker van de over winning. Zijlaard had zijn subtoppers naar voren gestuurd om als springplank te fungeren voor de kopvrouwen, maar de leading ladies konden op het weinig selectieve parkoers nooit het verschil maken. „Leontien kreeg geen millimeter ruimte en bij een demarrage losten er maar drie." En dus moest het kwartet voorin zelf de juiste keuzes maken: De Goede toonde lef door op de Van Brienenoordbrug te demarreren en profiteerde van de onmacht van de andere ploegen. Sprint ster Christine Mos (Bik/Power- plate) hield de benen zo lang mogelijk stil, maar de dertigja rige Drentse had de pech dat bij ploeggenote Vera Koedooder het beste eraf was, zodat De Goede net vijf tellen overhield. Daarmee greep het talent uit Zoeterwoude haar tweede grote zege in korte tijd. In oktobervo- rig jaar werd De Goede in het Belgische Zolder wereldkampi oene bij de junioren. Omdat iedereen verwachtte dat Van Moorsel in 'haar' Rotter dam koste wat kost de titel wil de pakken, zogen alle favorieten (Bertine Spijkerman, Chantal Beltman en Debby Mansveld) zich vast in Tinus' achterwiel. Het opende de deur voor subtoppers als Mos, Loes Gun- newijk en de jonkies van de na tionale selectie. Al in de tweede ronde sprong De Goede uit het peloton en kreeg Gunnewijk, Adrie Visser, Mos en Olga van Velzen mee. Terwijl iedereen Van Moorsel in de gaten hield, slopen ook Grimberg en Van der Zee stiekem naar voren. Ondanks de numerieke meer derheid van Farm Frites, hield Mos met haar rappe benen de beste kansen, maar die werden om zeep geholpen toen ploegge note Koedooder en Josephine Groenveld nóg een Farm Frietje (Van der Helm) meenamen. Grimberg kon nu samen met de nog frisse Van der Helm afstop pen, terwijl bij Koedooder het beste eraf was. Terwijl Mos treurde om het zilver, stond De Goede ineens weer op het hoog ste podium. „Deze titel is bijna net zo mooi als de wereldtitel bij de junioren", glunderde het ta lentje. GPD van onze sportredactie VILVOORDE - Wielrenner Geert Omloop heeft zich in Vil voorde onverwacht tot Belgisch kampioen op de weg laten kro nen. De 29-jarige coureur uit de kleine Palmans-formatie was na 248 kilometer in de sprint sterker dan zijn medevluchter Jurgen van Gooien. Het brons ging naar Sven Vanthouren- hout. „Ik heb mijn droom waarge maakt", zei Omloop na afloop. „Ik kan het amper bevatten. Ik voelde me sterk en wist dat ik Van Gooien in de sprint kon ver slaan", zei de opvolger van Tom Steels. Van Gooien maakte in de slotfase de sterkste indruk, maar kon niet wegkomen. Steels, die de kans had als eerste Belg vier titels achter zijn naam te krijgen, eindigde als vijftien de. In Oostenrijk ging de titel naar Georg Totschnig. De 32-jarige renner van Gerolsteinerdit jaar vijfde in de Ronde van Italië, versloeg in de sprint zijn team genoot René Haselbacher. Het duo had na 175 kilometer rond Judendorf een minuut voor sprong op een achtervolgende groep. Erik Zabel mocht in Duitsland voor de tweede keer in zijn al imposante loopbaan de kampi oenstrui aantrekken. De 32-ja- rige renner van Telekom liet het dit keer niet op een sprint, zijn specialiteit, aankomen. Zabel arriveerde na een indrukwek kende solo alleen aan de streep in Spalt. Hij had een grote voor sprong op Patrik Sinkewitzen Fabian Wegman. Zabel was eerder in 1998 nationaal kampi oen. In Spanje ging de titel naar Ru ben Plaza van iBanesto. Hij won de sprint in Madrid van Rafael Casero en Benjamin Noval. Didier Rous was in Frankrijkde beste. Hij rondde een solo L Plumelec succesvol af. Richara Virenque eindigde op een der tigtal seconden als tweede. Hel brons ging naar Patrice Hal- gand, die een minuut achter stand had. Rous droeg zijn zege op aan de eerder deze maand overleden ploeggenoot Fabrice Salanson. Rous was al eerder kampioen twee jaar geleden. Hij reed tach tig kilometer voor de streep weg. „Deze overwinning is voor Fabrice. Ik was kapot, maar beo volgehouden door aan hem denken." Salanson overleed aan een hartstilstand, kort voordat hij in de Ronde van Duitsland van start zou gaan. Hij werd dood op zijn hotelkamer gevon- den. Daniel Schnider uit de Phonafc- ploeg veroverde in Zwitserland de nationale titel. In Ruggel bleef hij Roger Beuchat 51 se conden voor. Niki Aebersol kwam op 1.02 als derde bin nen. Oscar Camenzind wem vierde. In Italië veroverde Paolo Bettin (Quick Step) de titel. In Pessaro versloeg hij in de sprint de jonge Filippo Pozzato na 241 kiloroe ter. Bettini, vorig jaar winnaa van de wereldbeker, volgde® Italië Salvatore Commessoop ANP Johnny Hoogerland (midden) leidt op drie ronden van het einde een kopgroep met Kenny van Hummel (links) en Niki Terpstra. foto Wouter Borre/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20