Drie gewonden gasexplosie nog kritiek AANBIEDING Metaalwerkgevers zien helemaal niets in centraal overleg A Amerikaanse troepen beginnen operatie tegen Hoessein-getrouwen VAN DE WEEK Geen kanonnenvlees 20° <l|ss #14 Argentijnse oud-militair opgesloten Treinstaking in België Filmlegende Hepburn (96) overleden Nasa wil leren van Indiër die op vloeistoffen en zonlicht leeft Ham lappen Architectuurprijs voor kantoor Rudi Kemna beste op NK Nieuwe club voor John Karelse Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- HHH■■■nHMi —0 04 Regen 246e jaargang no. 154 maandag 30 juni 2003 los nummer 1,10 Portret Aantoonbaar Bij uw Golff supermarkt! Onderzoek 8 713214 000002 Perioden met regen. Matige wind uit het oosten en maximaal 20 graden aan zee tot 23 graden landinwaarts. internet: www.pzc.nl VS drukken Iraaks verzet kop in van onze redactie buitenland CAMP BOOM - De Ameri kaanse troepen in Irak zijn gisteren begonnen aan een grootscheepse operatie om het groeiend verzet te gen de bezetting, dat re sulteert in steeds meer aanslagen op soldaten, de kop in te drukken. Bij meer dan twintig acties pakten de Amerikanen gisteren zeker zestig Ira kezen op. Operatie Sidewinder gaat enke le dagen duren en wordt gehou den in een groot deel van Cen- traal-Irak tussen de grens met Iran en het gebied ten noorden van Bagdad. De Amerikaanse acties zijn ge richt tegen Irakezen die loyaal zijn aan Saddam Hoessein en diens Baath-partij en tegen 'ter roristen die worden verdacht van aanslagen op Amerikaanse troepen'. In Khalis, zeventig kilometer ten noorden van Bagdad, arres teerden de Amerikanen een man die ervan wordt verdacht jonge ren te hebben gerekruteerd voor aanslagen op Amerikanen. In Dojima, waar inwoners onlangs een groot portret van Saddam hebben opgeknapt, vielen de Amerikanen de huizen van Sad- dam-aanhangers binnen. De Amerikanen waren vooral op zoek naar wapens. Bij een actie die losstond van BRUSSEL - Het treinverkeer in België ligt sinds gisteravond vrijwel helemaal plat door een staking. Ook de internationale treinen zullen niet of nauwelijks rijden. De staking duurt tot vanavond. De vakbonden bij het Belgische spoor protesteren tegen een be zuinigingsplan, waarbij 10.000 van de 42.000 banen verdwij nen. Mogelijk volgen later meer stakingen. De staking treft ook de Thalys. De snelle verbinding tussen Amsterdam en Parijs en Disney land Parijs, ligt vandaag stil. Volgens de verkeersinformatie van ProRail in Utrecht kunnen mensen die een reis met de Tha lys hadden gereserveerd, hun ticket laten overboeken op een andere dag. De internationale treinen rich ting Brussel rijden gedurende de staking niet verder dan Dor drecht. ANP WASHINGTON - Hollywood- legende Katharine Hepburn is overleden. Dat meldden Ameri kaanse media gisteren. De Amerikaanse actrice werd 96 jaar. Hepburn speelde in 44 films, zoals Guess Who's Co ming to Dinner? en On Golden Pond. Ze werd acht maal voor een Oscar genomineerd en won deze prestigieuze filmprijs vier keer. ANP Operatie Sidewinder arresteer de het Amerikaanse leger in Mo sul in Noord-Irak vijftien men sen. De Amerikanen namen wapens, papieren van de Baath- partij en uniformen van de Re publikeinse Garde in beslag. De Amerikaanse politieke en militaire leiding in Washington heeft meermalen verklaard dat er geen sprake meer is van ge centraliseerd verzet tegen het Amerikaanse gezag. De solda ten ter plekke worden wel dege lijk geconfronteerd met georga niseerd geweld, zei Young. Volgens kapitein John Wrann gebeurt er in Diala, een provin cie ten noordoosten van Bagdad die onder de operatie valt, elke nacht wel iets. En dat is geen toeval: „Het moet wel georgani seerd zijn." Gistermorgen nog raakten twee Amerikaanse soldaten gewond en werd een Iraakse burger ge dood bij een aanval op een Ame rikaans militair konvooi op de NEW DELHI - Een Indiër die beweert al acht jaar op vloei stoffen en zonlicht te leven, is door de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa voor onderzoek naar de Verenigde Staten gehaald. De wetenschappers willen van de 64-jarige Hira Ratan Ma- nek weten hoe hij het zonder vast voedsel volhoudt. De Na- sa hoopt ideeën op te doen voor toekomstige ruimtevaartex pedities. Volgens de Indiase krant Hin dustan Times gisteren ontwik kelde Manek vanaf 1992 een afkeer van vast voedsel. In 1995 maakte hij een pelgrims tocht naar de Himalaya en be sloot hij na zijn terugkeer he lemaal met eten te stoppen. Volgens Manek 'eet hij met zijn ogen' door elke avond een uur lang naar de zon te kijken. De Nasa stelde vorig jaar al vast dat Manek 130 dagen uit sluitend water tot zich nam. DPA weg naar het internationale vliegveld van Bagdad. Sinds de VS de oorlog op 1 mei voor be ëindigd verklaarden zijn min stens 63 Amerikaanse soldaten in Irak om het leven gekomen, veel van hen door vijandelijk vuur. De Amerikaanse burgerbe stuurder van Irak, Paul Bremer, zei gisteren te verwachten dat het verzet afneemt als Saddam wordt opgepakt of aantoonbaar dood is. Zolang dat niet het ge val is 'trekken de restanten van het regime van bazaar naar dorp en zeggen zij tegen de mensen: Saddam komt terug, dus werk niet mee met de coalitie'. AP Buurtbewoners en hulpdiensten voeren kort na de explosie de eerste gewonden af. foto Jos van Leeuwen/GPD door Robbert Salome en Renévan Leusden DEN HAAG - Van de zestien mensen die zaterdag gewond raakten bij een zware gasexplo sie in de Herman Costerstraat in het Haagse Transvaalkwartier, verkeerden er gisteravond nog drie in kritieke toestand. Van zes gewonden is de toestand sta biel. Zeven zijn uit het zieken huis ontslagen. De gasexplosie deed zich om streeks tien uur voor in een kel der onder een winkel, op nog geen vijftig meter afstand van de Haagse markt. Door de kracht van de ontploffing wer den een snackbar, een kleine ju welierszaak, een kledingwinkel en vier erboven gelegen wo ningen verwoest. De kracht van de explosie was zo hevig dat alle zuurstof werd weggebla zen. Daardoor brak geen brand uit. Bezoekers van de snackbar en de winkel en bewoners van de getroffen huizen strompelden na de knal gewond de straat op. Voorbijgangers werden door de luchtdruk weggeslingerd en ge raakt door wegvliegende brok stukken. Politie en brandweer waren binnen enkele minuten ter plaatse. Het zoeken naar slacht offers werd ernstig bemoeilijkt doordat er instortingsgevaar dreigde en er gevreesd werd voor meer explosies. Mede daarom werd gebruik gemaakt van speurhonden. Brandweer lieden hadden inmiddels een be gin gemaakt met het stutten van de voorgevel. Vijf uur na de explosie vonden hulpverleners onder het puin een ernstig gewond j ongetj e van tien jaar. Om de kritieke toe stand van de jongen te kunnen Advertentie BREDA - Een kind maakt ogenschijnlijk het vredesteken, gezeten op een kanon bij de Koninklijke Mi litaire Academie in Breda. Naar schatting 25.000 mensen vonden afgelopen weekeinde hun wegnaar de 175 jaar oude KMA. Daar vonden onder het motto 'Breda verovert de KMA' de Academiefeesten plaats. Ongeveer 75 culturele verenigingen, waaronder zang-, dans-, muziekgroepen en verhalenvertellers traden op in en om het kasteel van Breda waar de KMA is gevestigd. foto Johan Wouters/GPD De door Mexico uitge leverde Argentijnse oud militair Ricardo Cavallo (1.) is gisteren even buiten de Spaanse hoofdstad Madrid in hechtenis genomen. Cavallo wordt verdacht van volke renmoord, martelingen en terroristische activi teiten ten tijde van de militaire dictatuur. tJ: De architecten P. Bleuzé en H. Pötz van bureau Opmaat hebben met hun ontwerp van het nieuwe kantoor van Rijks waterstaat in Terneuzen de Zeeuwse architectuurprijs ge wonnen. De jury beschouwt het pand niet alleen als een archi tectonisch herkenningspunt, maar is ook onder de inruk van de wijze waarop ecologische ideeën in de bouw zijn verwerkt. Het Nederlands kampi oenschap wielrennen voor profs was op een vlak par koers een gevecht tussen de sprinters van het pelo ton. De 35-jarige Rudi Kemna uit de Bankgiro- ploeg versloeg twee gere nommeerde concurrenten en mag zich voor het ko mende jaar de nationale kam- pioen noemen. John Karelse speelt volgend jaar voor AGOVV. De Zeeuwse keeper, die de laatste vier jaar onder contract stond bij New castle United, tekende een contract voor drie j aar bij de club die volgend jaar toetreedt tot het betaald voetbal. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19 en 20. stabiliseren werd per trauma helikopter een arts naar de plek van de ramp gebracht. Behalve de helikopter werden negen am bulances ingezet. Omdat sommige slachtoffers niet direct konden worden ver voerd, werden zij op een gras veld op het nabijgelegen Hob- bemaplein gelegd. Twee uur na de explosie waren ook de laatste gewonden afgevoerd. Ge schrokken buurtbewoners en de bewoners van ontruimde huizen werden opgevangen in de bi bliotheek op het plein. De ge meente moest zaterdagavond voor vijf mensen vervangende woonruimte zoeken. Het zoeken naar mogelijke slachtoffers ging door tot gister ochtend vroeg. Er werd nie mand meer aangetroffen. De ge troffen winkels en woningen moeten waarschijnlijk worden gesloopt. Omwonenden willen dat er een grondig onderzoek komt naai de veiligheid van de gasleidin gen in hun buurt. Ze zijn be zorgd dat zich opnieuw gasex- plosies voordoen. Hans van Rooy, eigenaar van het pand waarin tot zaterdag een kle dingwinkel was gevestigd, stelt dat er al langere tijd problemen met het gas waren. Maar het ge rucht dat illegalen met de gas leidingen zouden hebben geknoeid, neemt hij met een korreltje zout. „Die hebben wel in het pand om de hoek gezeten. Nee, met illegalen kan het niet te maken hebben." GPD pagina 2: net een bomaanslag door Sylvia Marmelstein i DEN HAAG - De metaalwerk gevers zien er niets in om met de politiek of de vakcentrales afspraken te maken over loon matiging. Dat heeft Arie Kraaijeveld, voorzitter van de werkgeversvereniging FME- CWM gisteren gezegd in het te levisieprogramma Buitenhof. Donderdag hebben de werkge vers een afspraak met het kabi net en de vakbeweging om te praten over een centraal sociaal akkoord. „Maar die loonmati ging krijgen we toch wel", aldus Kraaijeveld. Hij wijst erop dat de werknemers zelf zullen aan dringen op loonmatiging. „Werknemers zien steeds meer bedrijven werk overplaatsen naar Oost-Europa en China. Ze realiseren zich heel goed dat ze pas op de plaats moeten ma ken." -Kraaijeveld denkt daar om in de onderhandelingen met de grootste vakbond FNV Bondgenoten sterk te staan. „Met die bond moeten we zaken doen en dus hebben we afspra ken op centraal niveau (met po litiek en vakcentrales, red.) he lemaal niet nodig." De metaalwerkgevers hebben een belangrijke stem binnen de werkgeversvereniging VNO- NCW, die donderdag de (vooral grote) werkgevers vertegen woordigt in de gesprekken met het kabinet. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal reageert geïrriteerd op de uitlatingen van Kraaijeveld. „Als de politiek het voor werk nemers duurder maakt om te sparen om eerder te kunnen stoppen met werken, eisen onze leden dat de vakbonden dat geld terughalen tijdens CAO-onder- handelingen." GPD (Advertentie) PZC 39 fl 8 P f 3 KRANT voorletters: straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: tot per maand met automatische incasso 20,50). i. per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1