19 Politiek doorspekt met cliëntelisme, de stroperigheid en van-bij-ons-mentaliteit zaterdag 28 juni 2003 Klantenbinding Bevoordeling Nazit Slecht Voor wie Oppositie Duurste Hulst, de Vlaamste stad van het land Hulst afficheert zich graag als de meest Vlaamse stad van Nederland; een pleister plaats voor lieden met een Bour gondische levensstijl, een oord waar het goed verpozen is. De stad koestert dat imago, maar vergeet gemakshalve die andere Vlaamse trekjes die Hulst eigen zijn. Het cliëntelisme, de strope righeid in politieke besluitvor ming, de van-bij-ons-mentali- teit, de Belgische methodiek van ruimtelijk ordenen en de ve le zaakjes met 'de geur van de Vlaamse Boerenbond'. Beeld van een enclave. doorConny van Gremberghe HULST - Een Heikantenaar stapt op een dag het stadhuis in Hulst binnen, gaat naar de afde ling Stads-en Dorpsontwikke ling en legt daar zijn vraag neer. „Moet ik een bouwvergunning hebben voor een tuinhuis?" Een Hulster antwoord valt 'm ten deel: „Nee, zolang het niet in het zicht is, kun je doen en laten wat je wilt!" De man keert huis waarts en maanden later staat er in zijn tuin een bouwwerk waarin zonder moeite een gezin gehuisvest kan worden. Artikel 19-procedures. Hulst grossierde er in. Op het provin ciehuis in Middelburg gold Hulst ooit als voorbeeld voor het ongebreideld aaneenrijgen van kernen. In Sint-Jansteen en Heikant verrezen jaren achter een kolossale bungalows op ka vels waar ooit vlasschuren, stal letjes en Franse Kapjes hadden gestaan. Wie Vlaanderen in Zeeuws-Vlaanderen wil erva ren, moet van Koewacht oost waarts rijden, langs fermettes, bungalettes en woonstedes in Franse stijl. De bouwkoorts werd door het provinciebestuur een jaar of vier terug, bij de vaststelling van het nieuwe streekplan voor de provincie Zeeland, bijna ge heel tot stilstand gebracht. Hulst mocht uitbreiden, op twee locaties; het nieuwbouwplan Groote Kreek en - in bescheiden mate - in Sint-Jansteen. Daar zat de PvdA'er Robert Schalkens dan, met zijn kavels bouwgrond in Heikant. Er mocht niet meer op worden ge bouwd. Schalkens stapte naar zijn wethouder Paul Weemaes in de hoop dat die nog iets kon doen. Weemaes nam stappen, probeerde de Hulster raad aan de kant van Schalkens te krij gen, maar helaas, de provincie bleek niet te vermurwen. Het optreden van Weemaes is een voorbeeld van politieke klantenbinding die in Oost- Zeeuws-Vlaanderen als nor maal beschouwd kan worden. Vrijwel alle zittende raadsleden hebben een duidelijk definieer bare achterban. Alois de Decke- re (Groot-Hulst) is de man van de gehandicapten en de bejaar- denbond, Honoré Neefs (Groot- Hulst) kan geen kwaad doen bij VV Clinge, Ben Pauwels (CDA) heeft ook een voetbalverleden en was actief voor de FNV-af de ling, bankier Fons Roctus (Algemeen Belang) vult al ja renlang trouw belastingformu lieren in voor klanten (kiezers) en voor Weemaes was Schal kens een waardevol lid, omdat die al jarenlang bij verkiezingen de (stem)machtigingen ophaalt voor de PvdA op het woonwa genkamp. Lokale politici hebben, op z'n Vlaams, een eigen achterban waarvoor hoofdzakelijk en op verzoek diensten worden ver richt. Daarmee hoeft niks mis te zijn, uiteindelijk kan een dienst voor een eenling gevolgen heb ben voor een hele gemeenschap. Zo stelde oud-CDA-raadslid De weekmarkt in Hulst. foto Camile Schelstraete De raad van de nieuwe gemeente Hulst. Henk Vercauteren (nu dorps raadvoorzitter) uit Nieuw-Na- men, acht jaar lang elke raads vergadering de vraag: „Hoe staat het met de kabeltelevisie op Nieuw-Namen?" Uiteinde lijk kreeg het grensdorp de aan sluiting via Kieldrecht. Er is pas iets niet in de haak als de politieke actie zich beperkt tot het opkomen voor een kleine groep van 'bevriende' burgers, hetgeen nogal eens het geval is. Als op ambtelijk vlak dan ook nog eens blijkt dat de Orwelli aanse redenering van 'iedereen is gelijk, alleen sommigen iets meer dan anderen' regelmatig gevolgd wordt, dan leidt tot vaak tot bevoordeling van een kleine groep. Dan worden er ge luidswallen aangelegd bij bun- galowwijken, maar niet bij buurten dicht bij doorgaande en drukke wegen, dan mogen be drijven kolossale hallen bou wen vlakbij dorpskernen (Sint- Jansteen en Vogelwaarde) en dan mogen sommigen mensen in het nieuwbouwplan Groote Kreek plots woningen bouwen die sterk afwijken van de regels die in het beeldkwaliteitsplan voor de wijk zijn opgenomen. Wie in Hulst worstelt met pro blemen doet er goed aan na commissie-en raadsvergaderin gen de cafés te bezoeken waar de plaatselijke machtshebbers hun traditionele nazit houden. Daar worden namelijk op ge heel Vlaamse wijze spijkers met (schuim)koppen geslagen. Ook een ander Zuid-Neder lands fenomeen, coöptatie (het aanwijzen van opvolgers uit ei gen kring), is in Hulst gewoon- goed. Zo werkte Groot-Hulst wethouder Ben Picavet twaalf jaar lang samen met beleids- Wethouder Ben Picavet (1) werkte twaalf jaar samen met beleidsambtenaar Etiënne de Deckere (r). Toen Picavet Paul Weemaes: politieke klantenbinding... opstapte, was het geen verrassing dat De Deckere hem opvolgde. foto's Camile Schelstraete en Wim Kooyman foto Wim Kooyman ambtenaar Etiënne de Deckere. Toen Picavet vorig jaar zei dat hij ermee ophield, was het abso luut geen verrassing dat De Deckere zijn opvolger werd. De Deckere ging met vervroegd pensioen, nam afscheid als ambtenaar en keerde daags na de verkiezingen terug op het stadhuis, maar nu als wethou der. Voor Zeeuwse begrippen een unicum. Rein Scheele uit Hulst was één van de weinige protestanten die de Reynaertstad mee mocht be sturen. In 1958 verhuisde de Axelaar naar Hulst. „Het was wennen in het begin. Ik was in Axel al bestuurlijk actief, maar daar kreeg je bij een vergade ring hooguit een kopje thee of koffie. In Hulst ging dat wel an ders. Zeker in de tijd van Pieter Molthoff (de jaren '80) werd ik regelmatig geconfronteerd met de befaamde Hulster nazit; de vergadering na de vergadering, waarin belangrijker besluiten genomen werden dan in het offi ciële gremium. Mijn eerste 'raadsvergadering' duurde tot dik half drie. Zo ging dat, overi gens in een erg gemoedelijke sfeer." Scheele zat ruim negen jaar in de Hulster raad voor het CDA. Terugkijkend is hem bijgeble ven dat besluitvorming in Hulst veel tijd in beslag nam. Als het al tot besluiten kwam. „Ik herin ner me nog goed hoe we in de jaren tachtig zochten naar oplossingen voor de verkeers problemen in de binnenstad. Al lerlei onderzoeken werden uit gevoerd. Echte oplossingen werden nooit aangedragen. De problematiek speelt nog steeds en ik zie deze raad dezelfde fou- foto Camile Schelstraete ten maken als die waar ik zelf inzat. In Sluis pakte men toen zaken al beter aan dan in Hulst. Ideetjes om het verblijf toerisme in Hulst te stimuleren werden vijftien jaar terug ook door krachten in en buiten het stad huis weggehoond. Ik weet nog goed dat ik een campingplanne tje net buiten de wal aandroeg. Kon niet, mocht niet. Welnu, nu komen dit soort plannetjes weer op tafel", verhaalt Scheele. Politieke besluitvorming in Hulst verloopt net zo snel als de rechtszaak tegen Mare Dutroux in ons buurland. Erg traag dus, zeker als de portemonnee van plaatselijk neringdoenden in het geding is. Ondernemend Hulst verklaarde twintig jaar geleden het blik heilig. Sinds dien is elke poging van het ge meentebestuur om Hulst ver keersluw te maken (niet eens autovrij) door middenstanders om zeep geholpen. Een proef om de Gentsestraat een deel van de zondag autovrij te houden om het kooppubliek een aangena mer verblijfsklimaat te gunnen, werd na twee weken door wet houder Weemaes afgeblazen. De reden was simpel. „De on dernemers vrezen voor omzet- derving", wist Weemaes. Volgens drogist Eugène Bleyen- berg zal ondernemend-Hulst ook tegen een verkeersluwe bin nenstad blijven als niet eerst wordt gekeken naar een betere verkeerscirculatie en een goed verwijzingssysteem voor bezoe kers van Hulst. „Als mensen niet weten hoe ze anders, mak kelijker en in andere delen van de stad kunnen komen, dan moet de gemeente niet met dit soort proeven komen. Slecht voorbereid, slecht geregeld. Dan maar niets", zegt Bleyen- berg. Voorzitter Frans de Vries van Progressief Hulst kan die rede nering goed volgen. „Al meer dan tien jaar wordt er gepraat over een betere verkeersregule- ring. Voor tonnen is er onder zoek verricht en wat is er gedaan? Niets. Als praten en praten Vlaams is, dan is Hulst Vlaams, maar ik denk dat op korte termijn zaken toch anders zullen moeten." Bleyenberg is het daarmee eens. Hulst kan niet blijven praten, maar zal wat moeten. Het is spijtig dat destijds twaalf mil joen gulden in dat nieuwe - klei ne - stadskantoor is gestopt. Was dat geld in de stad geïnves teerd, dan hadden we er nu stukken beter bij kunnen zitten. De stad heeft toeristische po tentie, maar die is nooit aange wend. Bij mij in de kelder zitten nog de oude kademuren, bij de buren ook, aan het 's-Graven- hofplein een oude klooster muur, bij de basiliek restanten van het oude kasteel van Hulst. Doet Hulst daar iets mee? Nee. De Keldermanspoort is opge knapt, maar ligt daar nu maar te liggen. Haal de oude watergang dan terug de stad in, herstel de oude Bierkaai zeg ik dan, maar nee. Er wordt een Stenen Beer gerestaureerd ver in de polder. Waarom, voor wie, voor wat?" Oud-CDA-raadslid Scheele kan Bleyenbergs frustratie goed begrijpen. „In Hulst wordt al gauw gezegd; 'De middenstand is tegen', maar onder onderne mers wordt verschillend ge dacht. Baas Bleyenberg wil ac tie, anderen niks. Als burger wil ik eindelijk wel eens een fietsen stalling op de Markt, maar ook die staat er nog steeds niet." De Vries en zijn lijst Progressief Hulst voeren al een decennium oppositie in Hulst tegen de 'van bij ons-politiek'. Met wisselend succes. Toen De Vries jaren gele den het college wees op een mo gelijkheid om de belastingen met een BTW-constructie voor het stadskantoor een loer te draaien (de ultieme Vlaamse daad van burgerverzet) had het dagelijks bestuur daar wel oren naar. De financiële constructie leverde Hulst een voordeel op van dik een miljoen gulden, maar de bedenker van de con structie moest lang wachten op waardering. „Het is voor een partij als de on ze vaak vechten tegen de bier kaai. Je stelt dingen voor die, als je vooraf gepeild hebt, goed blij ken te liggen. Kom je met een voorstel, dan wordt dat vervol gens even makkelijk weer afge schoten. We hebben dat de voorbije maand gezien met ons voorstel om de wegas van de Gentsestraat iets te verleggen. Door die ingreep zouden de ter rassen op de Markt een stuk rui mer kunnen worden. Bijna ie dereen was ervoor, toch werd het afgeschoten. Het waarom ontgaat mij volledig. Ook be grijp ik niet dat mensen deze be stuurders blijven steunen. In Hulst wordt er altijd gezegd dat er iets moet veranderen, maar komt het uiteindelijk op stem men neer, dan kiest men altijd weer diezelfde koppen. Of dat dan Vlaams is? Ik weet het niet. Wat Frans de Vries irriteert is dat Hulst inefficiënt wordt be stuurd. „Talloze malen heb ik het college van B en W gevraagd een verklaring te geven waarom Hulst tot de duurste gemeenten van Zeeland hoort. Het ant woord blijft uit. Niemand komt met een analyse. Nu komt er een bezoekersmanager, ik steun dat initiatief en ga ook bij voorbaat niet Monique de Bruijn, die in de functie benoemd is, afvallen. Waarmee ik wel moeite heb, is dat wethouder Weemaes nu een ton toezegt voor promotie-acti viteiten, terwijl de afspraak was dat het hier zou gaan om een tweejarig project. Er wordt nu weer structureel geld uitgege ven." De Vries staat vaak alleen in zijn kritiek. Ook dat is Hulsters. Een eeuw terug was dat niet anders. Toen zaagde notaris Albert van Dalsum jarenlang aan de stoel poten van de gevestigde orde. Als gemeenteraads- en Staten lid zat hij de plaatselijke macht hebbers dwars. Het leverde prachtige polemieken op in het Hulsterblad en andere regiona le bladen, maar Van Dalsum werd wel maatschappelijk ge ïsoleerd en uiteindelijk zelfs in de kerkelijke ban gedaan. De Vries voelt niets voor zo'n lot. Daarom neemt hij deze zo mer wat afstand van de Hulster perikelen, om vervolgens met nieuw elan de oppositie aan te wakkeren. „Er zal in Hulst toch iets moeten gebeuren. Deze week bracht de CDA-Sta- tenfractie een bezoek aan de meest Vlaamse stad van Zee landHet gemeentebestuur ven tileerde een litanie van wensen. Meer bouwruimte, geld voor Kloosterzande aan Zee, voor toeristische ontwikkeling, voor dit en dat. „Mooi", zeiden de CDA'ers, „maar kom nu eens eindelijk met uitgewerkte plan nen, want er ligt nu in feite nog niets en dat is jammer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 77