11 Barbé 'super-Havenman' Provincie nog niet mee in acties voor tunnelbrandweer Voorbereidingen bouw Waterfronttorens Varkenshouder moet fundering stal afbreken Belgische kustwacht kan helpen Zeeuwse kust veilig te maken <^7 Terneuzense man ontkent schuld aan schennis op terras Totale Uitverkoop d e u r 1 o o Treinkaartje Personeel en bond woedend over nieuwste compromisvoorstel w Delscher zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 28 juni 2003 (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Aandacht Hardleers Goes feliciteert GRAFISCH BEDRIJF GOES LUKASSE DAKBEDEKKING Een eigentijdse kijk op Slapen THEATERBEZOEKERS OPGELET! Lever MJ uw bestelbon in bij de Stadsschouwburg Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes en Schouwen-Duiveland! J Directie wil IPCA Sas afslanken HnnrHarold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De directie vanautobekledingsbedrijf ECA wil haar vestiging van IPCA in Sas van Gent in afgeslankte vorm vooralsnog handhaven. De (Belgische) helft van de veer tigpersoneelsleden zou naar het moederbedrijf in Assenede moeten verhuizen. De twintig Nederlandse werknemers zou den in elk geval tot eind volgend jaar aan de slag kunnen blijven in Sas van Gent. Dat compromisvoorstel is giste ren door de directie van ECA op tafel gelegd tijdens onderhan delingen met de vakbonden. Het personeel reageerde woedend en legde tijdelijk het werk neer. Inzet van de werknemers is, dat de Sasse vestiging in zijn geheel gehandhaafd blijft. Vakbondsbestuurder C. Coban van FNV Bondgenoten reageer de teleurgesteld op het aanbod van de directie. „Er is beloofd dat het personeel meer duide lijkheid zou krijgen, maar die is er nu nog steeds niet. De onze kerheid blijft en dat geeft on rust. De mensen gaan straks met een vervelend gevoel op vakan tie." Een maand geleden werd be kend dat ECA de vestiging van IPCA in Sas van Gent volledig op wilde doeken en het perso neel wilde laten overkomen naar de fabrieken in Assenede. Toenemende concurrentie van lagelonenlanden en de terug gang in de autoindustrie nopen ECA volgens directeur P. Chris- tiaen om efficiënter te gaan pro duceren. Het bedrijf maakt tal van onderdelen voor het interi eur van verschillende merken en typen auto's, zoals de stoelen, dashboards en stuurwielen. Het personeel van IPCA ver klaarde zich van meet af aan te gen de voornemens van de di rectie. De meesten vrezen er door de grote verschillen op het gebied van sociale voorzienin gen en belastingwetgeving maandelijks fors op achteruit te gaan. Advertentie „Het personeel laat niet langer met zich sollen. We blijven met zijn allen in Sas van Gent, of we gaan met zijn allen naar Assene de", zo verwoordde Coban na afloop van het overleg de gevoe lens van de werknemersVoor de vakbonden valt over de defini tieve sluiting van de vestiging in Sas alleen te praten, als de ECA- directie zwart op wit de nood zaak van de overheveling van de productie kan aantonen. Dat is tot nu toe niet gebeurd. Ook het aanbod dat gisteren is gedaan, staat (nog) niet op papier. De di rectie heeft toegezegd dat nu alsnog te gaan doen. De vakbonden en directie van ECA praten 26 augustus verder. Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 Havenman van het jaar en scheidend burgemeester R. Barbe (rechts) hijst onder toezicht van scheidend voorzitter Leendert Muller de vlag en opent zodoende de Haven feesten. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Drie dagen voor het ambteloos bur gerschap werd burgemeester Ron Barbé van Terneu- zen tot zijn grote verrassing de elfde Havenman van het jaar. Barbé is zelf voorzitter van het 'verkiezings comité' dat de Havenman of - vrouw van het jaar kiest, maar was er door de andere comitéleden 'ingeluisd'. Als burgemeester is hij gewend aan het verzinnen van smoezen om mensen iets op de mouw te spelden, alvo rens hen een koninklijke onderscheiding of erepen ning op te spelden. Het verbaasde hem meermalen dat mensen niets door hadden, maar, zei hij enigszins ver bouwereerd, 'nu ben ik er dus zelf ingeluisd'. De vol gende week scheidende burgemeester toonde zich overigens 'zeer vereerd' dat hij tot het selecte gezel schap 'havenmensen' mocht toetreden. Hij mocht daarom voor de eerste keer de officiële opening van de Havenfeesten verrichten: het hijsen van de Haven- feestenvlag. Secretaris A. Saman van de kring Zeeuws-Vlaande- ren van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging had even tevoren opgesomd waaraan Barbé zijn uit verkiezing te danken had. In verschillende functies - wethouder, gedeputeerde, burgemeester, bestuurslid van het havenschap - heeft 'superman' Barbé zich al decennia ingezet voor de belangen van de Zeeuwse havens en de Terneuzense in het bijzonder, betoogde Saman. Zonder zijn inzet was de Westerscheldetun- nel er waarschijnlijk nog niet geweest en ook de ont wikkeling van de Mosselbanken en het Braakman park zou waarschijnlijk niet zo ver gevorderd zijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De provincie schaart zich voorlopig niet ach teracties van de gemeenten Ter- neuzen en Borsele om een hoge re rijksbijdrage los te krijgen voor de vorming van een profes sioneel brandweerkorps voor de Westerscheldetunnel. Bij de uitwerking van het pro vinciale rampenbestrijdings plan moet duidelijk worden welke maatregelen nodig zijn om een zo optimaal mogelijke veiligheid te garanderen. Dat rei commissaris W. van Gelder gisteren desgevraagd tijdens oen aan de Terneuzense Haven- feesten voorafgaand symposi um. Terneuzense en Borselse be stuurders hameren er op dat het Rijk eerder een bijdrage heeft toegezegd van 12,5 miljoen eu ro, de helft van het bedrag dat nodig is om een professionele tunnelbrandweer op te richten en tien jaar te exploiteren. Van Gelder riep vorige week de toom van de burgemeesters R- Barbé (Terneuzen) en J. Ge- lok (Borsele) over zich af toen hij rei niets van zo'n toezegging af 'e weten. jn het bijzijn van burgemeester Barbé bleef de commissaris gis teren bij zijn bewering van vori ge week. Voormalig staatssecre- taris Hessing van Binnenlandse «ken heeft de vroegere minis ter De Boer van Verkeer en Wa- ■erstaat in mei inderdaad voor gesteld 12,5 miljoen euro bij te wagenMaar Hessing is destij ds per kerende post' door De Boer gecorrigeerd, stelt Van Gelder. „Je kan dus moeilijk «'houden dat het door de twee gemeenten gewenste bedrag al zwart op wit was toegezegd." Barbé was niet overtuigd en wil Je brief van Hessing nog eens «or juristen laten doorvlooien. Van Gelder had weinig zin in een oeverloze discussie met de Terneuzense burgemeester. Maar de vraag of het dagelijks bestuur van de provincie zich in Den Haag sterk zal maken voor een zo hoog mogelijke rijksbij drage voor instelling van een professionele brandweer liet hij, voorlopig, onbeantwoord. „Er is ons anderhalf miljoen toegezegd, een behoorlijk be drag dus." Of er nog meer geld nodig is voor het inperken van de risico's op calamiteiten in de tunnel hangt af van de definitie ve invulling van het rampenbe strijdingsplan, stelde hij. De door verschillende overhe den vastgestelde Mavit (Maat schappelijk Aanvaardbaar Vei ligheidsrisico Infrastructuur en Transport) is voor de commissa ris in elk geval niet heilig. In die veiligheidsregeling is onder meer vastgelegd dat hulpverle ningsdiensten binnen elf minu ten ter plaatse moeten kunnen zijn. „Vanuit Terneuzen kan dat toch", constateerde Van Gelder. Als door een adder gebeten riep Barbé uit: „Maar geen 24 uur." „Dan moeten we eens rustig kij ken of dat wel nodig is", repli ceerde Van Gelder laconiek. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het aanne mingsbedrijf Gebroeders Van der Poel in Terneuzen is begon nen met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van Waterfront op de plaats waar ooit de Terneuzense wa tertoren stond. Over een kleine twee jaar moet op de plek aan de Scheldeboulevard waar mo menteel twee atlaskranen bezig zijn met grondwerken, Terneu- zens belangrijkste landmark staan: twee appartementento rens, waarvan de hoogste bijna tachtig meter boven zeeniveau uitsteekt. Vier jaar geleden dacht het toenmalig college van burge meester en wethouders Terneu zen te kunnen verrassen met een ambitieus bouwproject ter ver vanging van de oude witte wa tertoren, waarvoor maar geen geschikte bestemming kon wor den gevonden. In eerste instan tie bleken verschillende bouw ondernemingen wel genegen zijn om de toren geheel of ge deeltelijk te integreren in een nieuw appartementencomplex in de hoek van de zeewering. Die plannen bleken evenwel niet uitvoerbaar, om bouwtechni sche en financiële redenen. Bouwbedrijf Van der Poel, ge specialiseerd in hoogbouw, pre senteerde vervolgens het woon- front moet komen. torenproject Waterfront, maar daarvoor zou de oude toren wel moeten wijken. Najaar 2000, toen de toren ge ruimd was, begonnen verschil lende omwonenden te procede ren tegen de voorgenomen bouw van de woontorens, omdat zij van mening waren dat zij in hun woongenot werden geschaad. Aanvankelijk hadden de om wonenden succes met hun ver zet, maar twee weken gele den besloot de Raad van State alsnog ten voordele van de bou wer. door René van Stee AARDENBURG - Varkenshou der M. Raaijmakers moet de fundering verwijderen waarop een deel van de uitbreiding van zijn varkensstal aan de Bogaardstraat had moeten wor den gebouwd. In een zaak die de Stichting tot Behoud van Milieu en Leef baarheid in de gemeente Sluis tegen Raaijmakers aanspande, besliste de bestuursrechter in Middelburg donderdag dat al leen het dempen van de onder grondse mestkelder op die plek onvoldoende was. Door de uitspraak van de rech ter moet de gemeente Sluis een nieuw besluit nemen over de overschrijding van het zoge naamde bouwblok, de plaats waarop mag worden gebouwd. Eerder ging zij wel akkoord met het dempen van de uitgegraven kelder. De uitbreiding van de stal binnen het bouwblok mag wel worden uitgevoerd. Stichtingsvoorzitter R. de Koeijer noemt de uitspraak van de rechter in zekere zin een suc ces omdat het beroep van de stichting ontvankelijk is ver klaard. „De gemeente is hier door gedwongen een nieuw be sluit te formuleren en in feite ook gedwongen handhavend op te treden", aldus De Koeijer. De strijd tegen Raaijmakers is volgens De Koeijer nog lang niet gestreden. De stichting blijft ageren tegen de milieuvergun ning van het bedrijf. Die ver gunning had volgens De Koeijer niet mogen worden verleend, met name omdat Raaijmakers de stank- en ammoniakuit- stootnormen ruimschoots over schrijdt en de stichting wil voorkomen dat de natuur in de door René Hoonhorst TERNEUZEN - België is bezig met het opzetten van een kust wacht. Als de organisatie op po ten staat, hoopt Kustwacht Nederland eenzelfde overeen komst te kunnen sluiten als met de Duitse collega's. De veilig heid voor de Zeeuwse Noord zeekust kan daardoor nog toe nemen, verwacht directeur R. van der Woude van de Neder landse kustwacht. Overigens functioneert de 'we genwacht op zee' uitstekend, stelde Van der Woude. De kust- wachtposten zorgen samen met de vele reddingsbrigades voor maximale veiligheid langs het hele Nederlandse deel van de Noordzeekust. Aan de commu nicatie tussen het Rijk aan de ene kant en de provincie en ge meenten aan de andere kant mankeert echter nogal wat. Van der Woude hield een inlei ding op een symposium over 'Calamiteitenbestrijding op het water', dat gisteren vooraf gaand aan de Havenfeesten in het Terneuzense Scheldetheater werd gehouden. Directeur R. Vermeulen van Vopak Ship ping, bestuurslid van de Ko ninklijke Vereniging van Ne derlandse Reders, liet als eerste spreker weten dat veiligheid op het water pas de laatste decen nia echt aandacht kreeg. Aan scheepsrampen zonder mense- TERNEUZEN - Een 51-jarige inwoner van Zaamslag blijkt hardleers als het gaat om het rij - den zonder rijbewijs en het rij den in een onverzekerde auto. De Terneuzense politierechter G. van Unnik veroordeelde de man gisteren voor een aantal overtredingen in 2001 en vorig jaar conform de eis veroordeeld tot drie jaar rijontzegging en zestien weken gevangenisstraf. lijke slachtoffers werd tot de ramp met de Exxon Valdez eind jaren 80 nauwelijks aandacht besteed. Daarna vaardigden overheden, de Verenigde Staten voorop, steeds strengere veilig heidsvoorschriften uit. Toch is het hemd ook nu nog steeds nader als de rok. Schepen in moeilijkheden worden vaak niet toegelaten in havens, om dat autoriteiten bang zijn voor eventuele schade aan hun kust of hun haven. Met als gevolg dat het schip op zee vergaat en nog veel meer economische en mi lieuschade veroorzaakt. Inter nationale afspraken en fondsen moeten er voor zorgen dat ha venautoriteiten en regeringen van het Nimby-syndroom not in my backyard, niet in mijn achtertuin, red.) afkomen, be toogde Vermeulen. Van der Woude liet desgevraagd weten dat Nederlandse autoriteiten, eventueel gedwongen door de minister van Verkeer en Water staat, bij een calamiteit een af gewogen oordeel vormen zon der eerst aan de eigen belangen te denken. Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS met het nieuwe bedrijfspand in De Poel IV en met het nieuwe bedrijfspand in De Poel I AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 door Aector Dooms TERNEUZEN - Heeft eèn 29- jarige Terneuzenaar 25 augus tus vorig jaar in zijn woonplaats samen met een vrouw schennis gepleegd op een terras in de Nieuwstraat? Die vraag bleef gisteren voorlopig onbeant woord, omdat de Terneuzense politierechter G. van Unnik eerst twee verbalisanten als ge tuige wil horen. De agenten sur veilleerden die nacht rond kwart voor één in het uitgaans centrum en grepen in toen de man op en neergaande bewegin gen maakte boven de vrouw, die met haar benen gespreid op een terrastafel lag. Toen ze hem aanhielden zagen ze dat de man zijn penis in zijn broek stopte. Dat staat in het proces-verbaal te lezen. Gisteren hield de verdachte vol dat hij zijn broek niet open had. De man gaf toe dat hij was inge gaan op de aanlokkelijkheid van de vrouw, die hem uitnodig de voor een kus. „Ze liet me toen niet meer los en begon de gesp van mijn riem los te maken. Meer is er niet gebeurd." Hij werd gisteren in zijn verklaring gesteund door zijn stapmaat, die getuigde dat de broek niet open was geweest. „Ze heeft al leen zijn broekriem losgemaakt. Ze waren allebei stomdronken. Maar zij "heeft hem lastiggeval len." „U ziet eruit alsof u best in staat bent om u uit die positie los te bevrijden", merkte officier van justitie G. Oosterveld op. De po litierechter durfde gisteren nog geen uitspraak te doen en hield de strafzaak aan tot eind augus tus. De vrouw, die haar jurk op had getild en naakt was, is met Justitie een taakstraf van dertig uur voor schennispleging over eengekomen. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Na veel plannen en vertraging zijn de graafmachines nu eindelijk aan de slag op de plaats waar Water foto Peter Nicolai Volgens projectleider M. van der Staal van Van der Poel is het de bedoeling dat nog voor de bouwvakvakantie de grond werken moeten zijn afgerond. Voor de vakantie zullen ook de eerste palen nog de grond in gaan. Advertentie nabije omgeving en de leefbaar heid in Aardenburg verder in het gedrang komen. „Ook is voortdurend de sugges tie gewekt dat het in het geval van Raaijmakers om een be staand ging, met bestaande ver gunningen. De milieuvergun ning van de vorige eigenaar was echter grotendeels vervallen, omdat hij van slechts een deel van zijn rechten gebruikmaak te." Om een treinkaartje uit te sparen, ging deze Middelbur ger op de fiets naar het nieu we kantoorpand in Goes. Met de neus op het stuur en de pe dalen stevig ingetrapt be reikte hij met een lach zijn werk. Hij had met zijn fiets tocht toch een paar euro in zijn portemonnee kunnen la ten zitten. Maar zijn collega's waren er minder blij mee. Door de inspanning en het mooie weer was hij tamelijk bezweet geraakt, zodat hij alsnog zijn beurs moest trek ken om een nieuw T-shirt te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 71