Zandkoorts leidt tot kunstzinnig Heroic World Verbittering over loze beloftes aan Luchtkasteel wordt fantasieloos slot PZC .13 De Zonnewijzer doet mee aan project TOPVEIUNG zaterdag 28 juni 2003 Man gewond door frontale botsing Fietser veroorzaakt aanrijding Riool Vlissingen wordt vervangen Betaalde kracht op reddingspost Diefstal uit vakantiewoning Inbraak in bedrijfspand Verslaving Knipoog analyse Klederdracht op TPG postzegel Verwijten Terneuzen doet aangifte van bekladde graven J] Jeugd bestrijdt het zwerfafval Leerlingen van De Zonnewijzer met hun zelfgemaakte posters. foto Marijke Folkertsma AAGTEKERKE - Een 86-jarige man uit de gemeente Veere heeft gistermiddag hoofdwonden opgelopen bij een aanrij ding in Aagtekerke. De bejaarde man reed omstreeks één uur met zijn snorfiets op het fietspad van de Prelaatweg en kwam daar frontaal in botsing met een 35-jarige fietser uit Papen- drecht. De fietser hield aan de botsing een pijnlijke schouder over en schaafwonden aan zijn been. De twee kinderen die in de aanhanger van de fietser zaten, bleven ongedeerd. De Vee- renaar is naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - Een fietser en een bromfietser zijn gisteren op de Nieuwe Haven in Middelburg tegen elkaar aan gebotst. Een 38-jarige man uit de gemeente Veere wilde drie fietsers die naast elkaar reden, inhalen. Op het moment dat de Veeren- aar de fietsers inhaalde, stak de buitenste fietser, een 14-jari- ge Vlissinger, plots de weg over. Beiden kwamen ten val. De bromfietser klaagde over pijnlijke ribben, de fietser liep een bult en een schaafwond op. VLISSINGEN - Het hoofdriool in de Gerbrandystraat in Vlissingen wordt vanaf maandag vervangen. Dat is nodig om dat het riool verzakt is. Ook is er een grote lekkage geconsta teerd. In verband met de vele kabels en leidingen in het trot toir, wordt het nieuwe hoofdriool aangelegd in het fietspad ter hoogte van de huisnummers 123 tot 129. Het fietspad wordt daarom tijdelijk afgesloten. Fietsers worden omgeleid via de Piersonstraat, de Troelstraweg en de Van Hogendorp- weg. De woningen blijven bereikbaar voor voetgangers. Het autoverkeer in de Gerbrandystraat wordt tijdens werkuren geregeld met verkeerslichten. De werkzaamheden duren on geveer tien werkdagen. DISHOEK - De reddingspost Dishoek gaat nog dit seizoen werken met een betaalde, gediplomeerde postcommandant die in dienst komt bij de Stichting Strandexploitatie Walche ren. De gemeente wil volgend jaar de strandveiligheid profes sionaliseren door dan te gaan werken met betaalde krachten in plaats van met vrijwilligers die lid zijn van een reddings vereniging. De Van Dixhoornbrigade in Dishoek heeft de ge meente gevraagd al dit j aar volgens deze nieuwe werkwijze te gaan werken. De Stichting Strandexploitatie Walcheren en het college juichen dit initiatief toe. De ervaringen die dit jaar worden opgedaan in Dishoek, kunnen gebruikt worden als Veere volgend jaar op al haar stranden betaalde badmannen inschakelt. KAMPERLAND - Tijdens afwezigheid van de bewoners werd gistermiddag tussen twaalf en vijf uur ingebroken in een va kantiewoning aan de Patrijzenlaan te Kamperland. Uit de woning werden onder andere een gsm, beeldappara- tuur en sieraden. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. TERNEUZEN - In de nacht van donderdag op vrijdag inge broken in een bedrijf aan de Rooseveltlaan in Terneuzen. Uit het bedrijf werd niets weggenomen. Het hart van tovenaar Brandal is gestolen. door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Kleurrijke emmer tjes hebben plaats gemaakt voor houten bekistingen. En het o zo bekende plastic schepje heeft het veld geruimd voor ge reedschap dat metselaars en stratenma kers niet misstaat. Langs de Nederlandse kust zijn in de afgelopen jaren zandkas telen veranderd in kundige bouwwer ken. Het door een grachtje omringde zandkasteel is tot een compleet zand- park geëvolueerd, zoals vanaf morgen bij de Brouwersdam is te zien. Het bouwen van zandkastelen is van alle tijden. Maar er zit verschil tussen het bouwwerk van de gemiddelde badgast en de betere zandsculpturen. Egyptena- ren maakten ze al bij wijze van maquette, schetst artistiek leider Mar j on Katerberg van sculptuurevenementenbedrijf Inaxi Holland uit Den Haag. De archieven ver halen, in latere tijden, van James Taylor die in 1897 uit plakkende zandkorrels zonnende vrouwen op een Amerikaans strand boetseerde. In Nederland is de in 1984 overleden Pieter Wiersma een in ternationaal gerenommeerd zandkaste- lenbouwer. Hij inspireerde onder meer de Amerikaan Gerry Kirk, die in 1991 in opdracht van het Haagse marketingbu reau Inaxi op het strand van Schevenin- gen aan het bouwen sloeg. Dat deed hij met hulp van studenten van de Techni sche Universiteit Delft, waaronder Eppo Vogel. Diezelfde Vogel is nu directeur van het bedrijf Inaxi, dat inmiddels puur in zand-, sneeuw- en ijssculpturen is gespe cialiseerd. Want van vrijblijvend met vormpjes prutsen is allang geen sprake meer. De sculptuurevenementen zijn in opmars en het publiek weet inmiddels dat er heel wat vakwerk op dergelijke festijnen is te zien. Doordat het Haagse bureau er deze zomer in Europa vijf organiseert, wordt voor het eerst gerept van een Sand Tour. Compleet met t-shirts waarop alle be langrijke data prijken. Zoals het Neder landse sculpturenfestival in het Lim burgse plaatsje Thorn, dat sinds 7 juni open is voor publiek. Ook Zeebrugge en Scharendijke sieren de evenementen- lijst. Nabij die laatste plaats is de afgelo pen twee weken hard gewerkt om een 'zandpark' te fabriceren. Tientallen jeugdigen waren in de weer met ontelba re kuub zand, tuinslangen en wackers. Een wacker is een stratenmakersspeeltje waarmee de grond kan worden aange stampt ofwel 'gecompact'. Het resultaat is een hardpack, waarmee carvers - de uiteindelijke beeldhouwers dus - lekker aan de gang kunnen. Niks geen lukraak naast elkaar gezette huisjes meer. Maar overdachte, samenhangende taferelen. Zoals bijvoorbeeld de geschiedenis van ons land, waarvan hoogtepunten in Thorn zijn te zien. Of het fantasyverhaal over tovenaar Brandal dat te zien is in het bij Scharendijke neergeplante Heroic World. Aan de voet van de Brouwersdam is een wereld verrezen waarin tovenaars, trollen en huiselfen de dienst uitmaken. Het gestolen hart van Brandal is de rode draad in het verhaal. De makers van al die fantasyfiguren ko men overal en nergens vandaan. Veelal zijn het vormgevingsmensen of studen ten van de TU in Delft, weet projectleid ster Marleen Leroy van Inaxi. Sommige gezichten kent ze door en door, want ja- ...het is een verslaving. „Zandkoorts hè", weet Leroy die er prompt zo'n besmette ziel bijhaalt. Katerberg dus, want die raakte na een middagje meelopen me teen verslaafd. Zand kun je niet hele maal plannen, dus blijft er vrijheid over voor de kunstenaar die aan het werk is. In de twaalf jaar dat Katerberg in het vak foto's Marijke Folkertsma camping Kooman zitheeft ze haar professie zien verande ren. Van het uit de losse pols mooie dingen maken is de zandsculpturenbusi- ness een branche geworden waarin met een 'overalldesign' wordt gewerkt. Het is professioneler geworden en wie zich als medewerker aanmeldt kan rekenen op een veel gestructureerder opvang - en op leiding - dan een jaar of tien terug. Zij leven een weinig standaard leventje, waarbij zij - in ieder geval in de zomer - hun huis en haard voor weken tot maan den achter zich laten. Verzamelen zich vervolgens op vaak afgelegen plekken om in een paar weken tijd een wereld uit zand op te trekken. Om deze, na voltooi ing, weer net zo makkelijk achter zich te laten. Want niks is zo vergankelijk als zandkunst en wat Katerberg betreft niet tot haar spijt. „Het maken zelf is het leer proces, de worsteling. De ervaringen die je opdoet, neem je mee naar het volgende project. Je bent constant aan het innove ren, maar ik vind dat persoonlijk een prettig idee." Zandpark Heroic World bij Scharen dijke gaat morgen, zondag, open voor publiek. De zandsculpturen zijn tot en met zon dag 31 augustus te bezichtigen, dagelijks van 11.00 tot 21.00 uur. Hoor Piet Kleemans ZONNEMAIRE - 'Maak geen zooi, houdt het mooi'. Dat is de 'strijdkreet' op de anti-zwerfaf- valposter van de kinderen van groep 5 en 6 van christelijke ba sisschool De Zonnewijzer uit Zonnemaire. De Zonnewijzer deed als enige Zeeuwse basis school mee aan het landelijke project De Wenswijk, een initia tief van Campagne Echte Wel vaart gericht op het terugdrin gen van zwerfafval. Dat alles onder het motto 'Een frisse kijk op een schone wijk'. Een schone leefomgeving is, stellen de bedenkers van De Wenswijk, heel concreet en in ieders belang. Door samen met anderen de hand aan de ploeg te slaan, tonen mensen bereidheid zelf de verantwoordelijkheid voor hun leefomgeving te ne men. Met het project De Wens wijk wil Campagne Echte Welvaart betrokkenheid en sa menwerking in wijken verster ken. Daarbij is de hoofdrol wegge legd voor de basisschooljeugd. Schooldirecteur K. de Broekert: „Via de gemeente zijn wij be trokkengeraakt bij dit project. Op de Zonnewijzer, vertelt De Broekert, is ongeveer twee we ken gewerkt aan het project. Hetgisteren op landschapscam ping De Zonnehoeve bij Zonne maire gepresenteerde resultaat bestaat uit vier grote posters waarin kinderen hun kijk op af val geven. Daarbij lieten zij zich onder meer inspireren door da gelijkse ergernissen als honden poep getuige de hartenkreet: 'Zonnemaire, wat een troep, weg met hondenpoep. Ook was er een knipoog naar boerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon: 'Zonnemaire superschoon, dat is pas buiten gewoon' dichtten de leerlingen van groepen 7 en 8 op hun in de strijd tegen zwerfval te gebrui ken poster. Op een andere poster passeren voor de duidelijkheid nog eens alle wegwerp mogelij k- heden de revue. De Wenswijk wil een inspire rend nationaal programma zijn waar gemeente en scholen jaar lijks vrijwillig bij kunnen aan haken. Het project is gericht op de dagelijkse praktijk en beoogt De woontorens bleken luchtkastelen. Via verschillende omzwervingen zijn het urban villa's plus geworden. Omwille van tijd en geld geaccepteerd als sluitstuk voor Noorderpolder. Er spreekt weinig fantasie of vindingrijkheid uit deze oplossing. De woontorens zijn woontorentjes geworden. Of zoals ChristenUnie-voorman Jan van de Berge meent: „Er is gewoon een andere naam verzonnen voor woontoren." ZIERIKZEE - De Zierikzeese nieuwbouwwijk Noorderpolder is af. Op papier dan. Na ruim an derhalf jaar steggelen en teke nen is het laatste stukje - de zuidkant van de waterpartij - schooljeugd te betrekken bij de eigen leefomgeving. Aan de eer ste editie van De Wenswijk werd meegedaan door zestien scho len, één in elke provincie en nog eens vier in de grote steden. De aanpak is per school ver schillend. De leerlingen van De Zonnewijzer maakten posters, maar elders werden met digitale camera's door kinderen 'vieze plekken' gefotografeerd. ingevuld. Iets gedraaid van el kaar zullen hier twee apparte mentencomplexen verrijzen: de urban villa's plus. Op initiatief van Alert! stelt een meerderheid van de gemeenteraad de hoogte- grens op maximaal vier etages en maximaal 'circa twaalf me ter' hoog. Want langer wachten en nog eens een onderzoek star ten is onverantwoord. Maar he lemaal de opmerkingen van de bewoners links laten liggen dur ven de fracties ook niet. Het meerderheidsbesluit van de raad maakt een (voorlopig) ein de aan een lange discussie. Schouwen-Duiveland komt op dit moment ernstig luxe appar tementen voor senioren tekort, waardoor een groep bewoners hiervoor naar Middelburg of Goes trekt. Naast het Résidence Haamstede op de plek van het voormalige gemeentehuis van Westerschouwen wil het ge meentebestuur daarom ook in de Noorderpolder dergelijke appartementen bouwen. Hier voor worden in eerste instantie de woontorens bedacht, die met hun acht verdiepingen tevens als baken in het landschap staan voor de uitbreiding van Zierik- zee in de 2 le eeuw. Maar al snel wordt duidelijk dat wie op Schouwen-Duiveland de hoogte in wil, luchtkastelen bouwt. Nooit nagedacht of een standpunt bepaald over eilan- delijke hoogbouw, durft de toenmalige gemeenteraad dit experiment niet aan. Daarbij mobiliseren de omwonenden van het plangebied zich in de Vereniging Noorderpolder i.o. Met maar één doel: de komst van woontorens tegenhouden. En dat lukt. Toenmalig wethouder Kees Veerhoek buigt voor de wil van het volk en belooft op een andere manier de appartemen ten te bouwen. Op een wezenlijk andere manier, want slechts een paar etages van de torens afha len is architectonisch gezien geen gezicht. Nee, Noorderpol der zal geen woontorens krij gen, 'geen hele, geen halve, geen kwart'. Menigeen is dan ook oprecht verbaasd wanneer - een maand geleden - het laatste (derde) al ternatief op tafel komt: twee ur ban villa's plus van vier etages met daar bovenop per complex twee penthouses. Geschatte hoogte: om en nabij de vijftien meter. 'Hardleers' noemt Pia Berrevoets, fractievoorzitter van Leefbaar Schouwen-Dui veland, dit voorstel van het college. Voor de bewoners ver eniging is het niet eens een alter natief: wat hen betreft zijn ge meente en bewoners weer terug bij af. Bijna wordt wethouder Ger van de Velde op initiatief van de LSD-fractie opnieuw terug naar de tekentafel gestuurd; om nu eens écht in samenspraak met de omwonenden een oplos sing te bedenken. Een kleine raadsmeerderheid wil echter na ruim anderhalf jaar de knoop eindelijk wel eens doorhakken. Tevreden met het geboden alter natief van urban villa's lijkt nie mand. Maar de tijd dringt. Met de bouw van Noorderpolder moet begonnen worden, om nieuwbouw in de andere dorpen en steden op het eiland niet in gevaar te brengen. Alert! doet met het schrappen van één etage de laatste scheut water bij de wijn: ondanks verzet van Chris tenunie, LSD en CDA krijgt Noorderpolder toch zijn twee appartementencomplexen langs de waterpartij. Noorderpolder, Zierikzee en Schouwen-Duiveland worden zo opgezadeld met een compro mis, waar maar weinigen echt tevreden over zijn. Zonder fan tasie zijn alsnog gewoon een paar etages van de woontorens afgegumd. De laatste kunst greep van Alert! om de kogel door de raad te krijgen onder streept het gemak waarmee dat gaat. De 'onoverbrugbare kloof', zoals SGP'er Cees Flik- weert de impasse tussen ge meente en bewoners omschrijft, blijft onoverbrugd. Het is hom noch kuit. Want voor woonto rens of hoogbouw ontbreekt de (politieke) moed. Voor een daadwerkelijk alternatief - om op een vernieuwende manier een paar appartementen voor welgestelde senioren te bouwen - de vindingrijkheid. door Ali Pankow RENESSE - De hele gang van zaken rond toezeggingen aan recreatieondernemer C. Koo man in Renesse wekt alom ver bittering op. Alle fracties ver wijten het college van B en W valse verwachtingen te hebben gewekt bij de recreatieonderne mer. Anderzijds ziet de meer derheid van de raad zelf geen enkele kans nog een tegemoet koming voor Kooman te realise ren. Alleen de WD volhardt in haar standpunt dat deze man niet zo maar met lege handen kan wor den weggestuurd. Kooman is jarenlang door het dagelijks gemeentebestuur aan het lijntje gehouden met de be lofte aan de Rampweg zijn cam ping Noorderduin te mogen ves tigen als compensatielocatie voor de recreanten van camping De Berkenhof. Deze zal ten be hoeve van natuurontwikkeling gesaneerd worden. Die belofte bleek echter vals. De toenmali ge eigenaar van De Berkenhof was uitgekocht door de Dienst Landelijk Gebied en daarom kwam deze camping niet meer in aanmerking voor een com pensatielocatie elders. Het ves tigen van een nieuwe camping aan de Rampweg is volgens de richtlijnen van het project Re giovisie Schouwen-West niet toegestaan. Toen Kooman duidelijk werd dat hij geen toestemming zou krijgen zijn camping Noorder duin aan de Rampweg te vesti- 's - HEER ARENDSKERKE - TPG post brengt op 23 septem ber een speciale oplage postze gels uit met daarop onder ande re de 92-jarige mevrouw Carels uit 's - Heer Arendskerke in Zuid - Bevelandse klederdracht. Mevrouw Carels werd door haar zoon Piet Carels op de foto gezet in het kader van de TPG per soonlijke postzegel. Deze week werd het bericht ontvangen dat de foto was gekozen tot een van de tien mooiste inzendingen. Deze tien mooiste foto's komen in een speciale oplage van 500.000 velletjes postzegels. gen, deed hij een beroep op de gemeente hem op basis van de zogeheten fruitgaardregeling de kans te geven een groter en levensvatbaarder bedrijf op te bouwen dan de twee kleine campings die hij nu exploiteert. Ook hierin kreeg hij nul op het rekest. Het college zegt het allemaal zeer te betreuren. Toen ook de gemeenteraad deze week in overgrote meerderheid meende niks meer voor deze recreatie ondernemer te kunnen doen, beende Kooman verbitterd weg van de publieke tribune. Aan de raadstafel werd over en weer nog even de Zwarte Piet toegespeeld. VVD-woordvoer- der H. Coomans maakt het col lege scherpe verwijten. Hij zou B en W graag de opdracht geven alsnog mogelijkheden voor deze campinghouder te zoeken, maar krijgt daarin geen steun van de andere fracties. C. Flikweert (SGP) verwijt het college in de toenmalige samenstelling des tijds tot tweemaal toe een amb telijk advies in de wind te heb ben geslagen. Hij vindt het 'heel triest' dat daardoor de onte rechte toezeggingen werden ge daan. R. van der Wekken (CDA) is verbitterd omdat hij destijds al had benadrukt dat er geen compensatielocatie voor De Berkenhof mocht komen, maar toen kreeg hij van niemand steun binnen de gemeenteraad. Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 30 juni -15.00 tot 20.00 uur 01 juli-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl BIERVLIET - De gemeente Ter neuzen heeft bij de politie aan gifte gedaan van bekladding van graven op de gemeentelijke algemene begraafplaats aan de Beukelsstraat in Biervliet. Op vijftien monumenten op de grafakker zijn bekladdingen aangetroffen, waarschijnlijk aangebracht met krijt of een steentje. Vermoedelijk is het ge daan door kinderen. De beklad ding is goed te verwijderen. Eén dekplaat is kapot, maar er is geen enkel bewijs dat deze be wust vernield is. De bekladding is gisterochtend ontdekt door een voorman van de gemeentelijke plantsoenen dienst. Gemeentewoordvoerder D. Timmers vermoedt dat de be kladding eergisteren of hooguit een dag eerder is aangericht.De bekladding heeft voor enige on rust in Biervliet gezorgd. Giste ren trok de begraafplaats tien tallen bezoekers die kwamen kijken of de graven van hun ver wanten beschadigd waren. Zij konden echter geen vernielin gen ontdekken. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Famke van Loon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67