PZC Asociaal lijkt doodnormaal Dow klaagt over Vogelrichtlijn Veel nieuwe gezichten in serie orgelconcerten Schoonheid vinden in vlees en bloed 'GELICHT 12 Zomerveiling schilderijen Gedrag kunst zaterdag 28 juni 2003 Wisselende kwaliteit bewegwijzering fietsroutes Mosselbanken Pottenbakken op Sterre-terrein Beiaard Kinderen Bronchiën TERNEUZEN - De onder- houdstoestand van de beweg wijzering van toeristische the mafietsroutes van de ANWB in Zeeland loopt sterk uiteen. De Fietsersbond Zeeland komt tot die conclusie in het laatste nummer van het ledenblad de Zeeuwse Deurtrapper. Een aantal vrijwilligers is voor het Zeeuws Coördinatiepunt Fiets (ZCF) op pad gegaan om alle routes te inventariseren. Aan het eindrapport wordt op dit moment nog gewerkt. De routes worden ontworpen door de ANWB, maar de beweg wijzering en het onderhoud zijn in handen van de verschillende wegbeheerders. Door de inven tarisatie van de routes hoopt het ZCF meer inzicht te krijgen in de onderhoudsstaat van de be wegwijzering. Vooruitlopend op het eindrap port heeft de Fietserbond al een aantal inverariseerders gepolst over hun ervaringen. Het blijkt dat aan sommige recent ont worpen routes bijna niets man keert, terwijl oudere routes aan een flinke opknapbeurt toe zijn. De meest voorkomende gebre ken zijn het ontbreken van bordjes op onduidelijke krui singen, sterk verweerde bordjes, te laag en op de verkeerde plaats aangebrachte bordjes, slecht aangegeven verkortingen en ge vaarlijke situaties bij wegwerk zaamheden. „In een enkel geval bleken er gewoon duidelijke fouten in de bewegwijzering te zitten en week de bewegwijzer- de route af van de route die op het kaartje ingetekend was", al dus de Fietsersbond. Over het algemeen bleken de medewerkers aan de inventari satie echter niet ontevreden. Aangedragen suggesties voor verbeteringen zijn meer bordjes 'rechtdoor' bij kruisingen op lange stukken, betere en uitge breidere bewegwijzering in de bebouwde kom en gebruik van uniforme bordjes qua grootte en kleur. Verder wordt geopperd om het in België en Brabant en Limburg al toegepaste systeem met knooppunten in te voeren. Tenslotte zouden de routes snel ler aangepast moeten worden aan gewijzigde situaties. door Raymond de Frel TERNEUZEN - 'We' komen er niet best van af. 'We' zijn eigenlijk behoorlijk asociaal. Een 'ikke, ikke, ikke en de rest kan stikke'-mentaliteit is de doorsnee Hollander allesbehalve vreemd. Vol gens een onderzoek van het tijdschrift Reader's Digest blijkt de gemiddelde Nederlander een stuk asocialer dan de gemiddelde Europeaan. Maar geldt dat ook voor Zeeuwen? Zomaar een steek proef in een willekeurige stad: Terneu- Voordringen in de rij, gevonden porte monnees verzwijgen en pennen en en veloppen meenemen van het werk naar huisHet zij n zomaar drie van de twaalf morele dilemma's die Reader's Digest vierduizend Europeanen in negentien landen voorlegde. De Nederlanders blijken niet erg best te scoren en boven dien ook nog eens weinig moeite te heb ben met dit asociale gedrag. De helft van de Nederlanders dringt tijdens een regenbui voor bij een bushalte (tegen gemiddeld 32 procent in de rest van Eu ropa) minder dan de helft levert een ge vonden portemonnee met inhoud in bij de politie en zeker vijftig procent neemt weieens iets mee van het werk naar het thuisfront. Uit het onderzoek blijkt ook dat Nederlandse jongeren (18-35 jaar) zich asocialer gedragen dan vijftig plussers. Een enqüete op de internetsite van de PZC geeft heel andere getallen: acht procent dringt voor, vijf procent houdt de gevonden portemonnee en ze ventien procent neemt weieens iets mee van werk naar huis. Zeventig procent geeft aan nooit aan bovengenoemde punten schuldig te zijn geweest. Hele maal representatief zijn deze cijfers overigens niet, want iedereen kan deze enqüete invullen. Dus ook niet-Zeeu- wen. In de Terneuzense apotheek Hamann is het 's ochtends rond elf uur een komen en gaan van mensen. Geen nummertje trekken, gewoon eerlijk zijn en wach ten op je beurt is hier het parool. En, het moet gezegd, de wachtenden houden zich aan die gedragscode. Als zeven mensen wachten op het zinnetje 'wie is er aan de beurt' ontstaat er enige ver warring, doen drie mensen een stap naar voren, maar als één van de drie ste vig doorstapt naar de balie, maken de andere twee weer pasop de plaats.In de omgeving van een apotheek is voorste ken blijkbaar 'not done'. Anders is het in de winkel. Medewerk ster Hylke van Poecke van de Etos in Verreweg de meeste mensen wachten rustig op hun beurt bij de bushalte. mand hier iets tegen een gereduceerde prijs. Dat kwam ze een dag later terug brengen, waarna ze het volledige be drag - de korting dus niet meegerekend - terugkreeg. Niet veel later kwam ze weer terug, omdat ze drie euro teveel had teruggekregen." Even verderop geniet Wim van den Ber ge uit Terneuzen op een terras van een broodje en kopje koffie. Als hem de krantenkop 'Nederland is bovenge middeld asociaal' wordt voorgelegd, knikt hij instemmend. „Dat is toch zo? Een tijdje geleden liep ik in de Albert Heijn. Pakt een vrouw een pak koekjes uit het schap, loopt naar de koffiecor- ner, schenkt koffie in en maakt het pak open. Vroeg ze of ik ook een koekje wil de? Dat is toch belachelijk? Zelfs een druif stelen vind ik asociaal. Nu wor den dit soort praktijken als normaal be schouwd, vroeger kreeg je er flink van langs", vertelt hijHet is één van de vele voorbeelden van ergernissen. Nog een greep uit de reacties: gebruikte lingerie winkelcentrum Zuidpolder zegt regel matig tegen asociale praktijken aan te lopen. „Sta je een klant te helpen, roept een ander van drie meter afstand 'hé, wat kost dit?'. Fluiten vind ik nog veel erger. Dan doe ik maar of het niet zo heb gehoord, maar ik help ze wel", vertelt ze. Ook het verzwijgen van foutieve te- ruggaves van wisselgeld komt vaak voor, al zijn er volgens Van Poecke ook veel eerlijke mensen. „Laatst kocht ie- foto Camile Schelstraete terugsturen naar het postorderbedrijf en het welbekende nummertje trekken bij een drukke marktkraam, om tegen de tijd dat je aan de beurt bent weer te rug aan te sluiten. Het laatste wordt door sommigen overigens ook als 'slim' omschreven. „Ik denk wel dat een Zeeuw rustiger is dan de gemiddelde Nederlander", zegt mevrouw P. Boering uit Terneuzen. „Ie mand uit een grote stad dringt bij een bushalte eerder voor dan een Zeeuw." Die veronderstelling wordt een halfuur later bij het Terneuzense busstation on derstreept door de zeventienjarige Al- win Vonck uit Philippine. „Ik ga echt niet aso doen als het regent, het is maar water hoor!" Als een andere reiziger wordt gevraagd wat hij met een gevon den portemonnee zou doen, volgt een wel heel eerlijk antwoord. „Het geld zou ik houden, de pasjes breng ik naar een plaats voor gevonden voorwerpen. Vindersloon, haha. Zet me niet met mijn naam in de krant hè door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het Terneuzen se chemiebedrijf Dow Benelux heeft bij de Raad van State be roep aangetekend tegen de aan wijzing van de Westerschelde tot Europees Vogelrichtlijnge- bied. Het concern maakt zich grote zorgen over de gevolgen van die aanwijzing en de onze kerheid die dit met zich mee brengt voor nieuwe investerin gen. Eén telefoontje naar het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit over de conse quenties van de Vogelrichtlijn zou eigenlijk voldoende moeten zijn, maar zo simpel ligt het niet, volgens Dow-voorlichter E. van Oosten. Elke uitbreiding moet apart getoetst worden aan de voorwaarden van de Vogelricht- lijn en die zijn nogal vaag. Zo mogen nieuwe activiteiten geen significante gevolgen heb ben voor de beschermde vogel soorten. „Maar wat betekent 'significant' vraagt één van de andere bezwaarmakers, I. Gelsing van recreatie-organisa tie Recron, zich af. „Datiszoon- duidelijk. Ondernemers kunnen daarmee niet uit de voeten." De Recron is op zich niet tegen de aanwijzing van Vogelrichtlijn- gebieden, maar zij vindt dat de balans in Nederland te veel is doorgeslagen naar de bescher ming van natuur en milieu. „Er moet meer oog komen voor het menselijk medegebruik van die gebieden." Voor Dow Benelux staat veel op het spel, geeft voorlichter Van Oosten aan. Het bedrijf met een eigen personeelsbestand van ruim 2.200 werknemers en 800 vaste contractors moet binnen het internationale Dow-con- cern concurreren. „Tot nu toe is dat ons uitstekend gelukt", al dus Van Oosten, „en dat willen we zo houden." Hij maakt zich niet alleen zorgen over de gevol gen voor Dow Benelux, maar ook over de ontwikkeling van het nabijgelegen bedrijven- en haventerrein Mosselbanken. Dow en havenschap Zeeland Seaports zijn bezig daar logis tieke activiteiten te concentre ren. Van Oosten: „Ook de positie van de Mosselbanken dreigt te worden verzwakt." De Raad van State houdt dins dag een zitting over de bezwa ren tegen de aanwijzing van verschillende Vogelrichtlijn- gebieden, waaronder drie Zeeuwse: de Westerschelde, de Yerseke en Kapelse Moer en het Zoommeer. De Federatie Parti culier Grondbezit en de Ko ninklijke Nederlandse Jagers vereniging zijn eveneens in die procedures betrokken. Al eerder heeft de Raad van Sta te zich over dit soort zaken ge bogen. De bezwaarmakers heb ben die verloren op formele niet-inhoudelijke gronden Gelsing van de Recron hooptdat de Raad van State zichnu welop de inhoud van de bezwaren zal richten. „Vandaar dat wij ook opnieuw aanwijzingsbesluiten hebben aangevochten." In Ne derland zijn in totaal negenen veertig Vogelrichtlijn-gebieden aangewezen. CLINGE - Op het 'Franse Plein' van het Sterre-terrein in Clinge houdt Ambachtelijk Atelier in samenwerking met pottenbak kers uit Zeeuws-Vlaanderen zondag 6 juli een pottenbak- kersmarkt. Onder het motto 'Blij dat ikklei' wordt gepoogd de keramiek-en pottenbakkersbranche onder de aandacht te brengen. „We wilden wat doen met het en thousiasme van onze cliënten", aldus B. Godeschalk van De Stiel. Op het pleintje kunnen kinderen op een aantal tafels zelf iets kleien of een potje draaien. Er wordt een open vuur gestookt en er zijn verschillende demonstraties in pottenbakken en stooktechnieken. Tevens zijn er exposities en kan men steen goed en aardewerk kopen. De muziek zal worden verzorgd door de RTO van Stichting Tra gel. De pottenbakkersmarkt aan de Sterredreef in Clinge duurt van 11.00 tot 17.00uur. ans door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse serie orgelconcerten op de dinsdagavond telt dit jaar opvallend veel nieuwe gezich ten. Zeven van de tien organisten hebben niet eerder in Middel burg gespeeld. Op één na komen ze ditmaal allemaal uit Neder land. „We streven er altijd naar een aantal organisten te presente ren die hier nog niet hebben ge speeld", zegt voorzitter Albert Clement van de Commissie Orgelconcerten Middelburg (COM). „De zomer is het con certseizoen voor de organisten. Daarom lukt het niet altijd de organisten te krijgen op de da tum dat wij ze willen. Dit jaar bleek iedereen die we op het oog hadden meteen te kunnen." Op de Antwerpse organist Peter van de Velde na komt iedereen uit Nederland. „Dat geeft aan hoe groot de vijver aan goede or ganisten hier is", verklaart Cle ment. Hij is zeer ingenomen met de topper die hij heeft weten te strikken voor het slotconcert: Ton Koopman. Als altijd vinden de concerten plaats in de Nieuwe Kerk, de Lutherse Kerk en de Oostkerk die door hun specifieke orgels een keuze mogelijk maken van muziek uit de Renaissance tot aan het heden. Als het festival Nazomer Lucht - begin septem ber onderdeel van het Zeeland Nazomer Festival - tot de serie orgelconcerten wordt gerekend, kan zelfs nog een vierde kerk worden meegeteld. In de Koor kerk treedt op 5 september het blokfluitkwartet Brisk op sa men met Bernard Winsemius op het kistorgel. Nieuw is dit jaar ook dat de bei aardconcerten van de Lange Jan zijn gekoppeld aan de orgel concerten. De vijf keer dat in de Nieuwe Kerk een orgelconcert wordt gegeven, gaat daaraan een beiaardconcert vooraf. „Op verzoek van de gemeente heb ben wij de beiaardconcerten on der onze hoede genomen", zegt Clement. „De beiaard en het or gel zijn vergelijkbare instru menten. Vroeger was de orga nist van een kerk meestal ook de beiaardier. Het is dat de voorbe reidingstij d dit j aar te kort is ge weest, anders hadden we zeker de programma's op het grootste carillon van Zeeland en het Nieuwe Kerk-orgel op elkaar afgestemd. Bijvoorbeeld dezelf de compositie, bewerkt voor de verschillende instrumenten. Volgend j aar zullen we zoiets ze ker proberen." Komende dinsdag opent orga- niste Gerrie Meijers uit Haar lem de zomerserie met een con cert in de Nieuwe Kerk. Ze speelt voornamelijk werk van Johann Sebastian Bach. Het programma vermeldt ook stuk ken van de twintigste-eeuwse componisten Milos Sokola en Otto Simek. De vaste beiaardier Henk van Putten bespeelt het carillon van de Lange Jan. Voor de rest ziet het programma er als volgt uit: op 8 juli Peter van de Velde uit Antwerpen in de Nieuwe Kerk, beiaardcon- cert van Dirk Donker uit Sneek. Op 15 juli Matteo Imbruno uit Amsterdam in de Lutherse Kerk. Op 22 juli Jaap Kroonen- burg uit Maassluis in de Nieuwe Kerk, Mar Bruinzeel uit Diever op het carillon. Op 29 juli Mi chael Hedley uit Amsterdam en een week later Rinus Verhage en Wim Diepenhorst (vierhandig) in de Oostkerk. Op 12 augustus speelt Klaas Jan Mulder uit Kampen in de Nieuwe Kerk, Henry Groen uit Barneveld op het carillon. Norbert Bartels- Gerrie Meijers opent de serie met een concert in de Nieuwe Kerk. foto Peter van Stralen man uit Uden speelt 19 augustus in de Lutherse Kerk. Op 26 au gustus speelt Bram Beekman uit Middelburg in de Nieuwe Kerk, carillonconcert door Arie Ab- benes uit Utrecht. Ton Koop man verzorgt op 9 september het slotconcert in de Oostkerk. De COM organiseert van 2 tot en met 5 september ook het festival Nazomer Lucht. Naast het ge noemde concert van Brisk staat op 2 september in de Nieuwe Kerk een orgelconcert van Mar- greeth de Jong uit Middelburg gepland met zang van sopraan Nienke Oostenrijk. Een dag la ter geven Gonny van der Maten, Cor Brandenburg en Michiel Varga op dezelfde locatie een concertvoorstelling voor kinde ren. Dit laatste concert begint om 19.30 uur, alle andere con certen om 20.00 uur. De bei aardconcerten beginnen om 18.45 uur. MIDDELBURG - Het Middel burgse veilinghuis Verhage houdt dinsdag in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg zijn jaarlijkse zomerveiling. Volgens veilingmeester A. Ver hage komen schilderijen van onder meer Bernard de Hoog, Hubert Malfait en Maurice Góth onder de hamer. Van De Hoog wordt het schilde rij 'Moederliefde' geveild, een portret van een vrouw met kind. De geschatte opbrengst is twin tig- tot vijfentwintigduizend euro. Het schilderij 'Boerin met geitje' van Malfait moet tien tot vijftienduizend euro op brengen. Van Góth worden een schilderij, een tekening en een aquarel geveild van een Duitse verzamelaar. In de veiling zitten verder een schilderij van Jan Toorop en één dat aan hem wordt toegeschreven en werken van G. J. Delfgaauw. Verder worden meubelen, klokken, sie raden en munten aangeboden. De veiling begint om 14.00 uur. De kijkdagen zijn maandag van 15.00 tot 20.00 uur en dinsdag van 10.00 tot 11.30 uur. Teja van Hoften in De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsrria door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Orgaanachtige vormen die hun invulling krijgen dankzij bewerking van organisch materiaal. Teja van Hoften uit Burgh-Haamstede gaat, in haar fascinatie voor het menselijk lichaam, steeds dieper. Ze is fn het lichaam gekropen, zelfs tot op een voor velen onzichtbaar ni veau. En beziet van daaruit de relatie van de mens tot z'n omgeving. In De Bewaerschole in Burgh-Haamstede staat een keramisch beeld dat in eerste in stantie doet denken aan een opgepoetste mummie. Het is een menselijk omhulsel dat op de omtrek van Van Hoften zelf is geba seerd. Gaten op bepaalde plekken verwij zen naar energieknooppunten (ehakra's en danians) zoals die voorkomen in yoga en tai chi. Het is één van de benaderwijzen van Van Hoften van het menselijk lichaam en de plaats van die mens in de wereld. Op de ex positie 'oriëntatie', die vanmiddag in De Be waerschole wordt geopend, is het lichaam vanuit meerdere invalshoeken te zien. Van het aan de oppervlakte - als landschap - beschouwen van haar lichaam is Van Hof ten geëvolueerd tot kunstenaar die studeert op het functioneren van het menselijk lijf. De serie etsen genaamd 'ecce homo' (Zie daar de mens) is één van de uitwerkingen van die benaderwijze. Met behulp van orga nisch materiaal heeft Van Hoften verschil lende organen - op nagenoeg ware grootte - vormgegeven. Een bewerkte sinaasappel benadert het kronkelig patroon van dar men. Een doorgesneden rode kool geeft her senen te zien. De kunstenares combineert associaties met redenaties in haar benade ring van organen. Ze kiest voor planten of groenten omwille van hun op organen gelij kende vormen maar er kan ook sprake zijn van een heel ander verband. Bronchiën krijgen in een ets van Van Hoften vorm dankzij krullen van een ex-geliefde. Een serie spermatozoïden vertoont sporen van allerhande materialen. Dat de mens over de natuur heerst, is een gedachte waar mee de kunstenares in haar werk keihard afrekent. We zijn een piepklein, onbeteke nend stukje in de natuur, stelt Van Hoften. Door de overeenkomsten die zij laat zien tussen menselijke organen en organiser, materiaal word je als kijker in dat bese meegetrokken. Dat alles met eikaarsamen- hangt, is bovendien een gedachte die door de werkwijze van de maakster wordt ver-: sterkt. Want er blijft geen snippertje materiaal on gebruikt, zodat j e het door gedroogde plan jes ontstane patroon van een ets opeens a- fossielachtige afdruk terugziet in één van haar porseleinen beelden. Hoewel de expo sitieruimte niet volgestouwd staat, is er vee variatie te zien. Van Hoften maakte een se lectie van zowel twee- als driedimensionaa werk. Er hangen etsen, er is werk van poise lein en brons. En er is zelfs een gedicht va de beeldend kunstenares te lezen. Daar naast kunnen mensen kennis maken met nu drie delen tellende boekenserie die 3 Hoften maakte over het in kaart brenge van haar lichaam. De expositie Oriëntatie in De Bewaerscno wordt vanmiddag om 15.00 uur geoP' door Michel Gieskes. Tot en met 19 juli is expositie nog te zien, dinsdag tot en met terdag tussen 13.30 en 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66