11 Dijk val! fascineert ook in reprise Raad geeft Ecoscope voordeel van de twijfel Wethouder wijst strandgast op regels Zierikzeeënaar opent forum op site over theater Mondagron Toekomst van het Grevelingenschap na zomer duidelijker CDA wil nog dit seizoen overgangen verbeteren voor rolstoelers Totale Uitverkoop deurloo Treinkaartje Inbraak w Delscher Vlissinger bekent stichten brand Abeele THEATERBEZOEKERS OPGELET! zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 28 juni 2003 (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Verteerbaar i Koorzang Afkoopsom LUKASSE DAKBEDEKKING PZC Strand moet snel toegankelijker door Ali Pankow ZIERIKZEE - De CDA-fractie wil dat er nog dit zomerseizoen verbetering komt in de strand- overgangen voor rolstoelge bruikers aan de Kampweg bij Kijkduin en aan de Jan van Renesseweg. Woordvoerster B. Flach-de Geus begeleidde de motie van haar partij daartoe met zo'n indringend pleidooi dat het verzoek te elfder ure nog op de agenda wordt geplaatst voor de commissie Openbare Ruimte aanstaande maandag avond. De beide strandovergangen staan wel te boek als 'rolstoel toegankelijk', maar volgens Flach klopt dat helemaal niet. Zij heeft persoonlijk geconsta teerd dat gedeeltelijk de verhar ding ontbreekt, dat de verhar ding op sommige plaatsen niet breed genoeg is of niet ver ge- SINT-MAARTENSDIJK - Naar nu pas is gebleken is in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken in het gemeentehuis van Tholen in Sint - Maartens dijk. Er werden onder andere diverse sleutels en een tiental identi teitspapieren gestolen. Het schadebedrag is nog niet be kend. noeg doorloopt tot aan de ge middelde waterlijn. Het gevolg daarvan is dat de mensen met een rolstoel voor een deel door het zand moeten rijden of dat het pad te smal is om twee rolstoelen te laten passeren. Flach heeft er persoonlijk bij de ambtelijke afdeling op aan gedrongen de verharding func tioneler neer te leggen. Dat blijkt tot nu toe echter niet ge beurd. Flach betreurt dat zeer, temeer omdat wethouder G. van de Vel- de-de Wilde in het antwoord op een brief van iemand met een functiebeperking al had toege zegd de strandovergangen voor dit zomerseizoen te verbeteren. De CDA-woordvoerster wierp de kritiek van andere fracties dat ze wel wat laat kwam met haar pleidooi dan ook verre van zich. Ze was er immers vanuit gegaan dat de wethouder haar toezegging na zou komen. Vol gens Van der Velde duurt het langer gezien de kosten die er mee gemoeid zijn en de poging die via een aanvraag uit de pot Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG) vergoed te krij gen. Die procedure vergt nou eenmaal wat tijd, volgens de wethouder en putten uit de post onvoorzien acht zij niet verant woord. De raad heeft immers net zelf laten weten daar slechts in zeer beperkte mate een be roep op te willen doen. LSD steunde de motie van het CDA zonder enige bedenking. De overige fracties vonden C Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Q Telefoon: 0113 227607 MIDDELBURG - De rechter commissaris in Middelburg heeft gisteren een achttienjari ge inwoner van Vlissingen tien dagen in voorarrest genomen. De man wordt ervan verdacht dat hij in de nacht van 16 op 17 juni een hooiwagen in brand heeft gestoken in Groot-Abeele. Hij heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. De Vlissinger heeft zichzelf op 25 juni aangegeven bij de poli tie. Gisteren werd hij voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die heeft besloten de man tien dagen in bewaring te stellen. De brand verwoestte niet alleen de hooiwagen, maar ook de schuur waarvoor de hooiwagen stond. Achter de schermen bij Dijkval! door Esme Soesman BOMMENEDE - Een stoet mensen trekt, bijgelicht door fakkels, voorbij. Op de vlucht voor de zee. En terwijl het donker in rap tempo valt, wordt door de zilte lucht steeds sterker de aanwezig heid merkbaar van de zoute Grevelin- gen. Natuur en enscenering lopen zo voor het publiek naadloos in elkaar over. Het is één van de momenten in Dijkval waarop de wereld even stil lijkt te staan. De reprise van deze openlucht productie ging gisteravond in première, na een dag eerder als try-out voor schooljeugd te zijn opgevoerd. Opgejut door valse berichtgeving over een drei gende dijkval verlaat het volk van het dorp Zuidkerke in 1528 huis en haard. Paarden sjouwen een met huisraad vol geladen wagen voort. Wenende mensen trekken in processie voorbij Het is niet moeilijk geraakt te worden door alleen al de massa: de talloze ac teurs die - al zingende - voor het plaatje zorgen. En op de ultiemste momenten draagt ook de omgeving een flinke steen bij. De meeuw die cirkels trekt boven het vissersvolk dat geïntrodu ceerd wordt. Of de knollen die, als de Brabantse waterbouwkundige Andries Vierlingh zijn opwachting maakt, be halve hoefgetrappel ook die typische stallucht met zich meevoeren. Zelfs het knipperende licht van een overtrek kend vliegtuig lijkt zich naar het ver haal te voegen. Als Leendert van Zuijd- land als boetedoening op pelgrimstocht naar Santiago de Compostella wordt gestuurd, gaat God - zo lijkt het -met hem mee. Het is die Leendert, zoon van een ambachtsheer, die het publiek door het verhaal voert. De pelgrim keert der tig jaar na dato terug naar het verloren gegane Zuidkerke, waar hij opnieuw zijn verleden beleeft. Hij toont zich fel tegenstander van de inzichten van Vierlingh, de man die zijn zuster Isa- beau trouwt. De trouwerij is één van de belevenissen uit de zestiende eeuw waar het publiek even van kan proeven. Evenals van een voorstelling van de re derijkers en van het dagelijkse harde werk dat door boeren en vissers in die tijd werd verricht. Daarbij wordt steeds optimaal gebruik gemaakt van de ruimte die er bij de ha ven van Bommenede is te vinden. Geen moment blijft de omgeving onbenut, foto Marijke Folkertsma wat de lange duur van het stuk ook ver teerbaar maakt. Zoals de vissers en boeren die kris-kras door elkaar lopend op hun knieën vallen. Of de twee stoe ten mensen die elkaar, omwille van het bruiloftsfeest, tegemoet lopen. Prettig is dat de makers hun oog voor detail in het neerzetten van de massa niet zijn verloren. Als het speelvlak gevuld is met verschillende groepen acteurs die allerhande beroepen uitoefenen zijn het vooral de paar harkende men sen op de dijk in de verte die de punt jes op de i zetten, die zorgen dat er diepte - in ruimte en wat realiteitszin betreft - aan het verhaal wordt toege voegd. Dijkval! is vanavond te zien en verder op donderdag 3vrijdag 4 en zaterdag 5 juli in de haven van Bommenede bij Zonnemaire, aanvang 21.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Ecoscope krijgt in de nieuwe opzet als na- tuuractiviteitencentrum het voordeel van de twijfel van de gemeenteraad. De meerderheid van de fracties staat niet te jui chen over het feit dat er een te kort van 58.000 euro over 2002 moet worden aangevuld en dat er structureel ruim 27.000 euro meer moet worden neergeteld voor deze voorziening. De fractie van Leefbaar Schou wen-Duiveland zou het Ecosco pe het liefst opgedoekt zien en wijst het voorstel af. De overige partijen gaan akkoord. SGP'er C. Flikweert zegt nog steeds niet enthousiast te zijn ever de toekomst van het Eco scope. Zijn partij is wel bereid de verdere ervaringen in de nieuwe opzet af te wachten. Die mening is ook B. Flach-de Geus (CDA) toegedaan. Volgens haar is het Ecoscope als recrea- hef milieucentrum nooit een succes geworden. C. Schoneman van Alert! beti telt het Ecoscope als een bodem loze put en omschrijft de finan ciële situatie als 'abominabel slecht'. Zijn partij gaat schoor voetend akkoord met de voor stellen tot het aanvullen van het tekort en verruiming van de ge meentelijke bijdrage. „Sluiten blijkt nou eenmaal te duur te zijn wegens de subsidies die dan terug betaald moeten worden", zegt Schoneman. Hij wil echter wel dat het college vroegtijdig stappen tot sluiting van het Ecoscope onderneemt als blijkt dat de situatie in de nieuwe op zet niet verbetert. In 2006 ver vallen de claims tot terugbeta ling van subsidies en zou volgens Schoneman deze voor ziening alsnog gesloten kunnen worden zonder extra veel kos ten. Voor LSD hoeft die hele nieuwe ontwikkeling van Ecoscope lang niet meer. VVD en PvdA zijn wat toeschietelijker. Zij hebben vertrouwen in de nieu we opzet en willen die van harte steunen. Advertentie Lever NU uw bestelbon in bij de Stadsschouwburg Middelburg en maak kans op de vele publiekstrekkers en andere prachtige voorstellingen in Middelburg, Goes en Schouwen-Duiveland! door Famke van Loon RENESSE - De strandgasten luieren op hun handdoekjes en graven hun tenen nog wat die per in het zand. Maar wethou der strandzaken Van de Velde - de Wilde wil toch graag even hun aandacht. Gewapend met zonnekleppen en foldertjes over het Schouwse strand trekt zij van handdoek naar handdoek om de toeristen welkom te he ten. En om ze te wijzen op de gel dende regels langs de kust. Al enkele jaren is de Schouwse kust (denkbeeldig) ingedeeld in strandvakken. Ieder stukje heeft een thema: bijvoorbeeld sport-, familie- of natuur- strand. Dat stempel bepaalt wat er wél en wat er niet mag. Wie wil volleyballen kan terecht op het sportstrand, terwijl de rui ters naar één van de natuur- stranden zullen moeten uitwij ken. Op die manier weten de badgasten wat ze ongeveer kun nen verwachten. En ook wat van hen verwacht wordt. Maar vertellen borden bij de strandovergangen over deze mores, de strandgangers blijken in de praktijk maar amper op de hoogte van de regels. Een ritje door de branding van de Brou- wersdam naar Renesse laat zien dat menig bezoeker nog graag een vliegertje oplaat. Terwijl dit van 15 mei tot 1 oktober niet is toegestaan langs de hele kust. De gemeente is daarom in sa menwerking met de Vereni ging Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) gisteren f' lintei V. een actie gestart: 'Welkom op het Schouwse Strand. 21 kilo meter vrijheid - blijheid'. Want al zijn er regels, voor wie het een beetje goed uitdoktert heeft de kust voor elk wat wils te bieden. Voor de wethouder is de cam pagne meer dan de regels uitleg gen. Het is ook een mooie kans om te laten zien dat zowel on dernemers als gemeente inves teren en willen investeren in een hoge kwaliteit van het strand. De nieuwe reddingsposten en het feit, dat Schouwen-Duive land dit jaar als één van de wei nige kustgemeenten van Neder land toch twee Blauwe Vlaggen voor het strand in de wacht heeft weten te slepen, gelden daarbij als voorbeeld. „Het is een heel wezenlijk onderdeel van ons toeristisch product. Dat moeten we beseffen, blijven be seffen en er in blijven investe ren." Dat dat investeren de moeite waard is en het Schouw se strand nog altijd in de lift zit, het voorstel 'wel sympathiek' maar meenden dat de uitvoe ring ervan toch wat meer tijd vergt. Uiteindelijk bereikte Flach met haar vasthoudend heid toch dat Van de Velde maandagavond met een provi sorisch voorstel in de commissie komt om de strandovergangen op zeer korte termijn te verbete- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Rob Delfgaauw uit Zierikzee heeft het initiatief genomen tot de opzet van een website over theater Mondra- gon. Hij wil daarmee een bijdra ge leveren aan de discussie die de laatste tijd veelvuldig oplaait over de podiumvoorzieningen op Schouwen-Duiveland. Het valt hem op dat gemeente bestuurders vaak aanvoeren dat een nieuw theater niet over de rug van 'de belastingbetalers mag gaan. Delfgaauw wil 'de belastingbetalers' graag zelf eens aan het woord laten. Hij heeft daarom op de website www.mondragon.nl een forum ingebouwd. Daarop worden stellingen geponeerd rond het al of niet nieuw leven in blazen van het voormalige Zierikzeese theater. Mensen die de website bezoeken kunnen op de stellin gen reageren en hun eigen mening eraan toevoegen. De vragen zijn geconcentreerd op verschillende doelgroepen bin nen de samenleving. Zo kunnen ondernemers reageren op de vraag of er binnen het bedrijfs leven behoefte bestaat aan een goed geoutilleerd zalencomplex en een fraaie gelegen locatie voor de ontvangst van zakenre laties. Ook de belangen van CKV (culturele en kunstzinnige vorming)-leerlingen worden in relatie gebracht met de beschik baarheid van een podiumvoor ziening in de eigen regio. Verder wordt in het forum er kend dat de Nieuwe Kerk in Zie rikzee een uitgebreid aanbod aan orgelconcerten, kamercon certen en koorzang te bieden heeft. Bezoekers van de site wordt de vraag voorgelegd of dit aanbod de overige podiumkunsten vol ledig moet vervangen. De bewo ners kunnen ook reageren op de vraag of zij wel of niet vinden dat een hernieuwd Mondragon een positieve bijdrage levert aan de representatieve uitstra ling van Zierikzee. Delfgaauw is directeur van het multimediabedrijf NuFormer Digital Media in Zierikzee. Hij erkent als ondernemer groot be lang te hechten aan de herleving van Mondragon, maarzeker ook als groot voorstander van de po diumkunsten. Wethouder Van der Wouden van cultuur juicht het initiatief van deze website toe. Hij zegt met belangstelling de reacties in het forum te zullen volgen. Delf gaauw ziet met deze manier van meningen peilen een overeen komst met het vroegere forum van de Romeinen. Het forum was immers het commerciële, gerechtelij ke, religieuze en poli tieke centrum van de stad. Hier vonden belangrijke openbare gebeurtenissen en religieuze ce remonieën plaats, er werden markten gehouden en veel me ningen uitgewisseld. Daardoor was het Forum Romanum eeu wenlang de plaats van het col lectieve geheugen. Delfgaauw voedt het geheugen van de Mondragonsite-bezoe- kers met een kort historisch overzicht van het stedelijk thea ter en met de presentatie van de nieuwbouwplannen voor dit complex. Advertentie woon- en slaapadvies Haringvliet plein 4 - Zierikzee door Piet Kleemans t ZONNEMAIRE - In september wordt duidelijk hoe de toekomst van Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen eruit gaat zien. De rijksoverheid gaat er vanuit dat zij per 1 januari 2004 uit het bestuur van het schap terug kan treden. Binnenkort wordt een compromisvoorstel over de fi nanciële afwikkeling van die uittreding besproken. Dat maakte waarnemend voor zitter van het Grevelingenschap C. Sinke gisteren bekend tijdens de vergadering van de Raad van Bestuur. Sinke gaat er vanuit dat in september de Raad van Bestuur een afgerond voorstel ter behandeling krijgt. De ko mende tijd wordt besteed aan vooroverleg met de verschillen de partners binnen de Raad van Bestuur. „Want het is een zeer ingewikkelde materie." Niet alleen ingewikkeld, maar ook belangrijk voor de financië le toekomst van het Grevelin genschap. Het Rijk betaalt - via het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit (LNV) - nu 60 procent van de exploitatiekosten. Het Rijk vindt echter dat het beheer van een gebied als de Grevelingen in de eerste plaats een verant woordelij khgeid van gemeen ten en provincie en wil zich daarom terugtrekken uit het be stuur. Om de overgang naar de nieuwe situatie soepel te doen verlopen moet een afkoopsom op tafel ge legd worden. Over de hoogte van die afkoopsom en eventueel daaraan gekoppelde voorwaar den wordt al geruime tijd on derhandeld. In de begroting voor 2004 van het Grevelingen schap is nog geen rekening ge houden met de financiële conse quenties van uittreding van het rijk. Dat betekent dat mocht inder daad de uittreding dit jaar defi nitief geregeld worden de begroting dient te worden ge wijzigd, constateerde gemeen tevertegenwoordiger wethou der G. van der Velde-de Wilde. „En dat heeft ook consequenties voor de gemeentebegroting." Sinke liet zich niet uit de tent lokken. Zolang er nog geen vooroverleg is geweest met alle betrokken partijen houdt hij voor wat betreft de inhoud van het compromisvoorstel de ka ken stijf op elkaar. Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert GRAFISCH BEDRIJF GOES met het nieuwe bedrijfspand in De Poel IV en met het nieuwe bedrijfspand in De Poel I AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 Badgasten kregen een zonneklep van wethouder Van de Velde - de Wilde. foto Marijke Folkertsma blijkt ook uit de jaarlijkse ranking van meest populaire strandpaviljoens langs de Ne derlandse Kust. Het nieuwe pa viljoen Perry's Beachclub is in die lijst van het weekblad Nieu we Revu dit j aar gestegen van de tiende naar de vierde plaats. Voor Van de Velde bewijst dat alleen maar dat de kust van alles te bieden heeft. „Samen met het Transferium kun je van een dag je strand op Schouwen-Duive land een belevenis maken." Om een treinkaartje uit te sparen, ging deze Middelbur ger op de fiets naar het nieu we kantoorpand in Goes. Met de neus op het stuur en de pe dalen stevig ingetrapt be reikte hij met een lach zijn werk. Hij had met zijn fiets tocht toch een paar euro in zijn portemonnee kunnen la ten zitten. Maar zijn collega's waren er minder blij mee. Door de inspanning en het mooie weer was hij tamelijk bezweet geraakt, zodat hij alsnog zijn beurs moest trek ken om een nieuw t-shirt te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 65