PZC Bernhard is nog altijd de baas Woekeraars drijven Japanners dood in 4 Italië bekleedt vanaf volgende week voorzitterschap Unie New Delhi pakt vervuiler aan met mobiele rechtbank Oud-senator Thurmond (100) dood 28 juni 1953 zaterdag 28 juni 2003 Aanzien Gespreksstof genoeg bij viering 92ste verjaardag van prins Werken Uithaal De Roy Bloedzuigers Wet Europa wacht Berlusconi-show Veel burgers zal het worst wezen, maar Europese politici, di plomaten en ambtenaren levert het slapeloze nachten op: het roulerend voorzitterschap van de Europese Unie. Vanaf dins dag mag Italië zes maanden lang de E U-agenda bepalen. Alles wijst erop dat de publiciteitsgevoelige premier Silvio Berlus coni er een show van gaat maken. Het doek gaat woensdag op in Straatsburg, waar de omstreden regeringsleider/zaken man het Europees Parlement zal toespreken. door Hans Geleijnse Eindelijk zit Italië op één lijn met de rest van Europa, ver zuchtte Berlusconi toen zijn parlementaire vrienden hem in sneltreinvaart per wet on schendbaar maakten voor strafvervolging. De mediakei- zer had er geen geheim van ge maakt bezorgd te zijn over 'de schadelijke gevolgen voor het aanzien van het land' door een tegen hem lopend corruptiepro ces in Milaan. Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Ook andere Europese lid staten kennen hun hoogste ge zagsdragers zolang deze in functie zijn, immuniteit toe. Maar binnen Europa blijft de fi guur van een steenrijke premier, die geen scheiding wenst te ma ken tussen zakelijke belangen en politiek leiderschap een bui tenbeentje. Berlusconi's verklaarde doel was een herhaling van zetten te voorkomen. Tijdens zijn eerste premierschap werd hij in 1994 op een internationale conferen tie geconfronteerd met een dag vaarding wegens corruptie. Een soortgelijke afgang tijdens het EU-voorzitterschap hing hem boven het hoofd mocht hij nu veroordeeld worden. Dankzij de nieuwe wet is het proces opge schort tot de verdachte weer ambteloos burger is. Helemaal vrij van juridische zorgen is Berlusconi pas als het Constitutioneel Hof maandag beslist dat de nieuwe wet niet indruist tegen de grondwet. Het parket van Milaan vindt van wel en heeft het Hof daarom een uit spraak gevraagd. De kans dat die negatief uitvalt lijkt gering nu president Ciampi de wet heeft ondertekend. Volgens hem is er geen 'duidelijke tegenstrij digheid met de grondwet'. Hoe dan ook, het EU-voorzit terschap biedt Berlusconi de kans zich te manifesteren als een internationaal gerespec teerd politiek leider. Vooral zijn eigen media (drie tv-zenders, een krant en een weekblad) heb ben de afgelopen jaren het beeld uitgedragen van een staatsman die in eigen land door links door het slijk wordt gehaald, maar geweldig in aanzien staat bij de groten der aarde: de Ameri kaanse president Bush en diens Russische ambtgenoot Poetin. Berlusconi koketteert daar graag mee. Niet voor niets heeft hij al aangekondigd de door de Irak-oorlog enigszins vertroe belde relatie tussen de VS en Europa te zullen herstellen. In de andere hoofdsteden zal die exercitie nauwlettend worden gevolgd. Daar is men niet verge ten dat de voormalige zanger af en toe onverwacht uit de hoek kan komen, zoals tijdens een on deronsje met Vladimir Poetin gebeurde. Berlusconi beloofde bij die gelegenheid zich sterk te maken voor het EU-lidmaat- schap van Rusland. Geheel in Berlusconi-stijl is een pretentieuze Europese agenda afgekondigd, met veel oog voor Italiaans belang. Zo willen Berlusconi en zijn minister Tre- monti van Financiën de Euro pese economie een injectie geven door de Europese Inves teringsbank (EIB) 65 miljard euro in grote infrastructurele projecten te laten steken. In Ita lië staan er verschillende op sta pel, zoals een brug tussen Sicilië en het vasteland. Deze uitgaven zouden kunnen leiden tot een groei van nationale begrotings tekorten, waardoor de lidstaten niet meer voldoen aan EU-ei- sen. Financiering via de EIB voorkomt dat. Ook zal het Italië als EU-voor- zitter proberen de immigratie- regels strenger te maken en de wetgeving van de lidstaten op elkaar af te stemmen. Er zal worden gepoogd om een jaren oude wens in vervulling te laten gaan dat Brussel meebetaalt aan de kostbare bewaking van de Italiaanse zeegrenzen. De kroon op wat Berlusconi in het parlement als 'onze ambitieuze buitenlandse politiek' bestem pelde moet de ondertekening van de Europese 'grondwet' (Conventie), eind dit jaar in Ro me, worden. Een historische stap, want dit nieuwe Verdrag van Rome ver vangt het in 1957 ook in Rome gesloten oprichtingsverdrag van EU-voorloper, de Europese Economische Gemeenschap. Er zullen nog heel wat menings verschillen weggewerkt moeten worden, maar Berlusconi be loofde zijn parlement dat het tweede Verdrag van Rome er komt. Met een voor de Neder landse premier Balkenende ge ruststellende aanpassing: ook Berlusconi wil dat God in de preambule van het verdrag wordt vermeld. GPD van onze redactie buitenland Een inwoner van de Indiase hoofdstad New Delhi die zijn boterhamzakje of snoeppa- piertje achteloos op straat gooit, kan binnenkort onmiddellijk na zijn misdaad voor de politie rechter gesleept worden. Op bevel van het hooggerechts hof heeft het stadsbestuur 21 rechters in mobiele rechtban ken de stad ingestuurd om straatvervuilers op de plaats van het delict te berechten. Hoewel het in New Delhi al ja renlang verboden is om op het trottoir te spugen of vuilnis in openbare ruimtes achter te la ten, is de miljoenenstad smerig. De meeste inwoners leven in de overtuiging dat gemeentewer kers de rommel wel opruimen en gooien soms hele zakken vuilnis leeg op de openbare weg. Zwer vende koeien, varkens en hon den staan in het afval te wroeten en hinderen het verkeer. Het uit schrijven van processen-ver baal werkte niet meer volgens de reinigingsdienst. Agenten traden nauwelijks meer op te gen de vervuiling en boetes wer den zelden betaald. Vervuilers die voor de mobiele rechtban ken verschijnen, moeten een boete van 50 roepie (0,95 euro) betalen. 'Draaideurvervuilers' kunnen een boete van 5000 roepie opge legd krijgen. AP De voormalige Amerikaanse senator Strom Thurmond is donderdag op 100-jarige leef tijd overleden. Thurmond, die al enkele jaren met zijn gezondheid sukkelde, was de langstzittende senator aller tijden in de Verenigde Sta ten. Hij kwam in 1954 in de Se naat en stopte er kort voor zijn honderdste verjaardag, op 5 de cember 2002, mee. Thurmond was niet alleen de langstzittende, maar ook de oudste senator uit de Ameri kaanse geschiedenis. Een derde record dat hij op zijn naam had staan, was de langste toespraak uit de geschiedenis van de Se naat. Dat vestigde hij in 1957. Hij sprak toen langer dan een et maal om een stemming over een burgerrechtenwet tegen te hou den. Thurmond werd in 1902 in de staat South Carolina geboren. In 1929 werd hij voor het eerst in een publiek ambt verkozen: hoofdinspecteur van het onder wijs. Vier jaar later kwam hij in de Senaat van South Carolina. In 1944 nam Thurmond deel aan de landing van de geallieerden op de stranden van Normandië. In 1948 deed hij met een rechts programma, waarin hij zich sterk maakte voor de scheiding van blank en zwart, tevergeefs een gooi naar het president schap. RTR/ANP door Hans Jacobs De visite heeft morgen op Paleis Soestdijk bij de 92ste verjaardag van prins Bernhard aan gespreksstof geen gebrek. De pater familias van de Oranjes zit ondanks zijn hoge leeftijd be paald niet stil. Hij klimt in de pen en grijpt naar de telefoon wanneer zaken binnen of buiten de familie hem niet aan staan. Volgens kleindochter Margarita waant hij zich zelfs 'koning van Nederland' en trekt hij achter de schermen nog nadruk kelijk aan de touwtjes. Niet altijd tot ge noegen van koningin Beatrix, die voor de buitenwereld toch eigenlijk hoofd van de familie is. Ingewijden menen dat Bern hard inderdaad een flinke vinger in de pap heeft. Onduidelijk is welke rol de prins speelt bij de laatste ontwikkelingen rond prin ses Margarita. Eerder heeft zij haar grootvader afgeschilderd als de 'kwade genius' achter de pesterijen en zwartma- kerij van haar man Edwin de Roy van Zuydewijn. Margarita kreeg twee jaar geleden van Bernhard te horen dat Ed win aan het hof niet welkom is. „Ik hoop dat het duidelijk is, meisje, dat je dan wel alleen komt", aldus de prins tegen Mar garita bij zijn negentigste verjaardag. Zulke kritiek laat de prins echter koud. „Negatieve dingen hinderen mij als ze gaan over mensen van wie ik houd, maar als ze mijzelf betreffen denk ik: laat maar kletsen. Lof of achterklap hebben weinig vat op me", zei hij vroeger al in een inter view met Elsevier. Ondanks zijn hoge leeftijd en broze gezondheid is er geen enkele aanwijzing dat de prins daar nu anders over denkt. „Ik ben alleen maar gelukkig als ik kan werken, 's Avonds doodmoe naar bed gaan is het enige waarvoor je jezelf op de schouder mag kloppen", zei Bernhard dertig jaar geleden. „Ik zou het ver schrikkelijk vinden als ik met vijfenzes tig jaar zou moeten ophouden. Ik geloof, dat dat veel beter overgelaten kan wor den aan de betrokkene zelf." Begin deze week wist de prins in binnen- en buitenland weer de krantenkolom men te halen. Hij had, zo bleek, zelf de klassering van de koninklijke familie op de ranglijst van 's werelds rijksten naar beneden gepraat. De stomverbaasde redacteur van het Amerikaanse weekblad Forbes - dat de lijst jaarlijks publiceert - kreeg voor het eerst van haar leven een prins aan de te lefoon die een bijstelling van cle cijfers verlangde. „We zijn niet zo rijk", her haalde Bernhard de boodschap die hij al tientallen keren heeft verkondigd. Aan het eind van de jaren vijftig ver trouwde hij zijn biograaf Alden Hatch al toe dat het koninklijk huis krap bij kas zat. „De financiële positie van de ko Een adjudant zet het veteraneninsigne bij prins Bernhard recht. De prins kreeg het ereteken donderdag op Soestdijk opgespeld door staatssecretaris Van der Knaap (r). De prins hoopt morgen 92 jaar te worden. Nederland krijgt op de verjaardag van de prins een jaarlijkse veteranendag. Die moet een bijdrage leveren aan de maatschappelijke erkenning van oud-militairen die onder oor logsomstandigheden of in crisisbeheersingsoperaties hebben gediend. foto Robert Vos/AN P ninklijke familie is niet zo rooskleurig overvloedig als de geruchten beweren." Hatch mocht de ontboezemingen uitein delijk niet in zijn boek opnemen omdat juist in die tijd de Nederlandse regering een onderzoek wilde doen naar de finan ciële positie van de Oranjes. Bij zijn gouden bruiloft in 1987 haalde Bernhard uit naar de media die de verha len over de fabelachtige rijkdom van de Oranjes maar herhaalden. „De journa listen kunnen zonder het minste bezwaar de meest onbeschofte dingen doen. We kunnen ons niet verdedigen. Privé schrijft nu weer dat we zeven miljard gulden hebben en dat betekent dat iedere idioot een van onze kleinkinderen kan kidnappen", aldus de prins. Hij kreeg bijval van zijn echtgenote Juli ana. „Ik vind dat zo misdadig. We zijn weerloosZe kunnen allesmetonsdoen", meende de prinses. Bernhard wilde ver der gaan, maar hij hield zich in. „Het is jammer dat ik niet alles kan zeggen. Ik zou gedonder krijgen. Daar ben ik niet bang voor, maar ik wil het niet hebben. Ik zou anderen in verlegenheid brengen." De prins is overigens niet bang om zijn mening te geven. „Ik weet niet wat angst is. Ik ken alleen het woord, niet de erva ring." Minister Donner van Justitie moest zich woensdag in allerlei bochten wringen om Bernhard niet bikkelhard te veroordelen omdat hij eerder dit jaar steun had be tuigd aan twee medewerkers van Albert Heijn. Die waren gearresteerd nadat ze een winkeldief (te) hard aanpakten. „Mochten ze een geldboete krijgen, dan wil ik die voor ze betalen", zei Bernhard. Hij kreeg aanvankelijk veel bijval, ook van premier Balkenende en uit de Twee de Kamer. „Hij hoeft van zijn hart geen moordkuil te maken", aldus CDA-Ka- merlid Theo Rietkerk (nu gedeputeerde in Overijssel) destijds. Donner meent echter dat 'publieke figuren geen geweld moeten uitlokken door boetes te beta len', maar hij haastte zich te verklaren dat hij met zijn veroordeling niet Bern hard op het oog had. Prins Bernhard reageerde met een simpel en onderkoeld 'oh, leuk' op de medede ling van prins Willem-Alexander dat hij en Maxima in januari hun eerste kind verwachten. „Typisch mijn opa", aldus de Prins van Oranje, die goed met Bern hard kan opschieten. De relatie met kleindochter Margarita is minder goed. De prins heeft inzage gehad in het dossier dat in 2000 in het geheim over Margarita's echtgenoot De Roy van Zuydewijn is opgesteld. Zij dicht hem een kwade invloed toe op de rest van de koninklijke familie. Achter de schermen trekt Bernhard nog aan alle touwtjes, zo beweerde zij. „Thuis ben ik de baas", heeft de prins tientallen jaren geleden al eens gezegd. „Ik denk dat er een kern van waarheid zit in dat beeld van een prins Bernhard die nog een behoorlijke vinger in de pap heeft", zegt oud-PvdA-Kamerlid en staatsrechtdeskundige Peter Rehwinkel. „Een illustratie daarvan is het telefoon tje naar F orbes over het vermogen van de Oranjes. Daarmee heeft de prins ook een zeker risico genomen. Je kunt een welles/ nietes discussie krijgen over de juistheid van zijn opgave. Maar ik denk dat Bern hard inderdaad de ruimte neemt om dit soort acties te ondernemen. De interven tie in de zaak van de AH-medewerkers is een ander voorbeeld. En je ziet dat nie mand hem kan beletten om op te treden, en dat politici hun handen niet durven te branden aan kritiek op de prins", meent Rehwinkel. In 1957 beweerde de prins nooit meer te streven naar persoonlijk heldendom: „Ik ben wat wijzer en wat minder egocen trisch geworden." Woorden die ook een halve eeuw later, getuige de talrijke op tredens van de prins, nog met een korrel tje zout moeten worden genomen. GPD door Peter van Nuijsenburq Het bosje witte cyclamen langs de spoorbaan was het laatste eerbetoon aan de drie ouderen die daar de dood hadden gevonden. Ze pleegden zelfmoord door op dé rails voor een aanstor mende trein te knielen. Bij haar onderzoek vond de politie een briefje in het huis van het paar in Yao, bij Osa ka. Het was geschreven door de 69-jarige vrouw. 'Mijn man (61) en mijn broer (81) zijn samen met mij in een ernstige zaak verstrikt. We hebben te veel geleden. We moeten zelfmoord plegen. We hebben geen andere keus'. Het kostte de rechercheurs niet veel tijd om vast te stel len wat die 'ernstige zaak' was. De vrouw had in april bij een woekeraar geld ge leend voor de aankoop van een magnetron en was niet in staat de steeds hoger opge dreven rente te betalen. Het apparaat kostte een be scheiden bedrag, 15.000 yen (ongeveer 135 euro). En de rente die het echtpaar zou moeten betalen viel mee, 2000 yen. Dat had de woeke raar haar beloofd. Maar in mei was hij langsgekomen en eiste meer dan 100.000 yen. Dat bedrag wisten ze bij el kaar te schrapen, maar de schuldeiser vroeg steeds meer. De vrouw schakelde de poli tie in, maar die deed niets. De woekeraar bleef hen terrori seren. Tot de gedupeerden twee weken geleden geen uit weg meer zagen. De tragedie schokte de natie. Niet alleen door de dramati sche zelfmoord, maar vooral doordat het drietal postuum een hemeltergend schandaal aan de kaak had gesteld. Woekeraars zijn een enorme plaag in Japan. Het zijn de bloedzuigers van de sociaal zwakkeren en anderen die geen lening bij een bank kun nen sluiten of uit financiële nood bij hen moeten aan kloppen. Vorig jaar waren naar schat ting 120.000 mensen de woe keraars ruim 1 miljard euro schuldig. Dat was twee keer zoveel als het jaar daarvoor Van dat bedrag was de rente het hoofdbestanddeel. Som mige schuldenaren moesten een paar duizend procent be talen. Eén slachtoffer vestig de een record. Hij had zijn aasgier 170.000 procent be taald. Wie weigert te betalen krijgt bezoek van een paar potige heren en/of leest op het aan plakbord in de supermarkt dat hij zijn schulden weigert te betalen. Slachtoffers kunnen wel de gelijk een beroep doen op de wet. Het is verboden meer dan 29,2 procent rente per jaar in rekening te brengen. En de politie kijkt niet altijd, zoals bij de drie ouderen werkeloos toe. Vorig jaarzijn 374 geldschieters gearres teerd, maar dat is vermoede lijk niet meer dan het topje van de ijsberg. Het risico voor de woeke raars is zo klein, omdat de meeste slachtoffers geen aangifte doen. Een nieuwe wet moet daar verandering in brengen. Die voorziet in een striktere registratie van 'ondernemers die persoonlij ke leningen aanbieden'. Daarnaast zullen de boetes voor het berekenen van woekerrentes fors worden verhoogd en zullen dubieu ze financiële instellingen geen reclame meer mogen maken. En om de slachtoffers tot aangifte te bewegen, zullen ze de woekerrente niet hoe ven te betalen. Of de wet de gewenste uit werking zal hebben, moet worden afgewacht. „Het valt of staat bij de moed van de slachtoffers om aangifte te doen", aldus een vertegen woordiger van een consu mentenorganisatie. GPD NOODLANDING - Een En gels vliegtuigje heeft een noodlanding gemaakt bij Schoondijke. Hij was uit koers geraakt. Het toestel maakte een keurige landing op het bouwland van boer Risseeuw, waarna de piloot uitstapte en zich meldde bij de bewoners van de hofstede. CHINEES RESTAURANT - In Terneuzen is het eerste Chine se restaurant van Zeeland ge opend. Op uitnodiging van de eigenaar, Chen Jeu Chang, hebben de burgemeester en een groot aantal andere geno digden kennis gemaakt met de Chinese specialiteiten die in het restaurant worden geser veerd. Overigens staan ook In dische gerechten en de Hol landse pot op de kaart. VISMIJN - De Breskense vis mijn is in gebruik genomen. De Oosthaven zal spoedig worden uitgebaggerd. Beter dan een vismijn aan diep vaarwater kan men zich toch niet wensen, sprak burgemeester J. Eeck- hout. De architect is ook de ontwerper van het fraaie sta tionsgebouw in Vlissingen. LIJKKOETS - Omdat er geen stalling is voor de lijkkoets, heeft de raad Ovezande beslo ten deze op te ruimen en een overeenkomst aan te gaan met een begrafenisondernemer. PZC Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel, (0113) 315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4380 AA Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-,.-., aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor u (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten enu ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geseiec derden Als u op deze mlormatie geen prijs stelt dan kunt u du schr,ttei.|k melden bij: PZC. afdeW lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot LUGgGflGf Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vri|dag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoonJ zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren ■n. De door tl Een door lijfwachten omringde Silvio Berlusconi in de Griekse stad Thessaloniki. Hij bezocht daar vorige week een conferentie ter voorbe reiding op de Europese top in Griekenland. foto Thierry Roge/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4