PZC Musketier verovert Maastricht r'E n Het 'kleine' succes van internet W17 Tips Trips Reisboeken zaterdag 28 juni 2003 Het lijkt misschien of heel Nederland op vakantie is, maar dat is beslist niet zo. Speciaal voor de thuisblijvers verschijnen de komende weken in de bijlage Reizen ideeën voor een dagje of weekendje uit in eigen land of net daarbuiten. Vandaag: het Festival d'Artagnan in Maastricht. Wat waar Zomerfestival is groot eerbetoon aan d'Artagnan Echte d'Artagnan Zoektips: Rots in de Ardèche Folklore op Fano Oude poppenhuizen Reisgids Tour de France Wandelen in Ardennen De kazematten zijn oude vestingwerken met een vele kilometers lang ondergronds gangenstelsel. FOTO'S VVV MAASTRICHT Het Festival d'Artagnan is 21 juni begonnen en duurt nog tot en met 14 september. In ho tels, bij VW-kantoren en mu sea is de gratis brochure Festi val d'Artagnan verkrijgbaar, met achtergrondinformatie, een plattegrond van Maast richt, een overzicht van vele tientallen tentoonstellingen, le zingen, films en concerten en een evenementenkalender. Een willekeurige greep: concert Ge orges Moustaki (19 juli), film The man in the iron mask (28 en 29 juli), kindervoorstelling Alexandre Dumas komt tot le ven (elke week). De Stadswandeling d'Artagnan kost een euro en is verkrijgbaar bij VW-kantoor Het Dinghuis aan de Kleine Staat, tevens het startpunt. Hotels in Maastricht werkt sa men door identieke twee- en driedaagse d'Artagnan-arrange- menten aan te bieden, bestaan de uit een of twee overnachtin gen met ontbijt, toegangskaar ten voor het Centre Céramique en Bonnefantenmuseum, een d'Artagnan-autoroute en tij dens het driedaags verblijf ook nog een drie gangendiner. Wij verbleven in het viersterrenho- tel Bastion Deluxe Centrum Maastricht. Prijs voor een twee daags arrangement 59 euro per persoon, driedaags arrange ment 138 euro per persoon: tel. 043-321 22 22, www.bas- tionhotel.nl. Alle hotels met het d'Artag- nan-arrangement kunnen ge boekt worden via WV Vakan ties, tel. 046-631 06 51. Meer informatie ook op www.vvv-vakanties.nl en www.festivaldartaanan.nl. Door Alice Plekkenpol Wat d'Artag nan in 1673 niet lukte, lijkt deze zo mer wel te gebeuren: de musketier uit het elitekorps van de Franse Zonne koning Lodewijk de XIV vero vert eindelijk Maastricht. Pre cies 330 jaar nadat hij voor de poorten van de stad sneuvelde. Charles de Batz Castelmore, be ter bekend als d'Artagnan, past bij Maastricht, stelt Wim Glou- demans van de plaatselijke WV tevreden vast. 'Maastricht is im mers de meest Franse stad van Nederland.' Doelstelling van het groots opgezette Festival d'Artagnan is het pubhek verras sen, informeren en amuseren. 'En even voor alle duidelijk heid: de plannen voor dit evene ment waren er eerder dan de musical 'De 3 musketiers'. Maar omdat we de organisatie vorig jaar niet tijdig rondkregen is het festival een jaar uitgesteld. Dat dit nu samenvalt met de mu sical is dus puur toeval, maar ze ker niet ongunstig. Vandaar dat we een beetje samenwerken,' al dus Gloudemans. Die samenwer king kreeg onder meer 21 juni gestalte, toen musicalster Basti- aan Ragas de officiële opening van het festival muzikaal opluis terde. Stadsarcheoloog Wim Dijkman beaamt dat het eerbetoon aan de Franse musketier al sinds 1999 op zijn agenda stond. Hij onderhoudt goede contacten met de Frangaise Odile Bordaz, die een belangrijke biografie over d'Artagnan schreef en zijn liefde voor de musketier aan wakkerde. 'In Frankrijk kent pakweg negentig procent van de bevolking de musketiers, daar leeft het veel meer. Hier ligt dat heel anders. Veel men sen denken zelfs dat het om fic tieve personen gaat, hoofdrol spelers uit het boek van Alexandre Dumas. Maar Athos, Aramis en Porthos hebben echt bestaan, al is niet zeker of ze el kaar ook kenden. En d'Artag nan, de vierde musketier, is zelfs hier in Maastricht gestor ven.' Geen stoere strijder Waar precies, dat is nog steeds een groot mysterie. 'We weten dat hij op 25 juni 1673 sneuvel de bij de Tongerse Poort. Zijn lichaam is van het slagveld weg gevoerd en waarschijnlijk er gens vlakbij begraven. Maar waar?' Dijkman wenst dat de komende tijd meer mensen in d'Artagnan geïnteresseerd raken, en dat dat mogelijk tips oplevert. 'We heb ben al een paar meldingen ge had van personen die dachten zijn graf gevonden te hebben, maar dat bleek telkens loos alarm. Och, hadden we maar een botje van hem, dat zou al heel mooi zijn.' Geen botje dus, zelfs geen af beelding, al zijn er schilderijen waar hij mogelijk op staat. En dan niet als de jonge, stoere strij der zoals we die uit films en mu sicals kennen, maar als een ta melijk oude man. Want toen een kogel hem velde was hij al in de zestig. Wim Dijkman hoopt dat het gro te publiek de komende maan den iets opsteekt over d'Artag nan, 'al besef ik wel dat de docu menten, kogels en loopgraven die ik te bieden heb niet interes sant genoeg zijn voor de toeris ten.' Dus is er nu een program- ma samengesteld met een mix van cultuur, muziek en gastro nomie (enkele restaurants bie den speciale d'Artagnanmenu's aan met gerechten uit diens ge boortestreek). 'Een beetje ver maak is prima, zolang d'Artag nan maar geen mascotte wordt.' Speurtocht voor kinderen Diverse festivalonderdelen zijn gericht op gezinnen, met wan delingen, optredens en speur tochten door musea. Zoals in het Centre Céramique, waar be zoekers onder meer in een zwar te doos boven het oude Maast richt wandelen. Wandelen door het hedendaagse Maastricht kan ook, aan de hand van de spe ciale d'Artagnanroute. Deelne mers worden geattendeerd op hetgeen d'Artagnan destijds ge zien zou kunnen hebben, in dien hij wél de stad wist te vero veren. De d'Artagnanroute omvat de mooiste plekjes van de Limburg se hoofdstad, en voert onder meer langs kerken, kloosters, bruggen, openbare gebouwen en vestingwerken zoals de on dergrondse kazematten, die driehonderd jaar geleden ook al hestonden. Het Centre Cérami que, midden in die moderne woonwijk met soms niet al te stevige balkons, is eveneens in de wandelroute opgenomen, als mede het spiksplinternieuwe, ruim twee meter hoge bronzen beeld van de musketier. Sommige gedeelten van Maast richt zijn anno 2003 bijna net zo moeilijk bereikbaar als in de tijd van de belegering door de Fransen. Er worden op diverse strategische punten onder grondse parkeergarages aange legd, en nogal wat wegen in het centrum krijgen een nieuwe be strating. 'Stadskern in bewe ging' heet dat toepasselijk, ter wijl bulldozers en drilboren de grond inderdaad onder je voe ten laten trillen. Maar de ware ontdekkingsreiziger laat zich daardoor niet afschrikken. Die stapt dapper door de opgebro ken Wycker Brugstraat, over de Servaasbrug, langs het afgeslo ten Vrijthof (renovatie wegens betonrot) naar de kazematten en de plek waar ooit de Tonger se Poort stond en d'Artagnan zijn laatste adem uitblies. Een bescheiden plaquette met Fran se tekst herinnert er nog aan de legendarische figuur, die nu dan eindelijk een zomer lang tot leven wordt gewekt. -TSÉÜ—ÏÏL Maastricht was van 1673 tot 1679 door de Fransen be zet. Het beleg werd in Europa met argusorgen ge volgd. Niet alleen gold Maastricht als het sterkste bol werk van de Republiek der Nederlanden, maar ook nam Lodewijk XIV hoogstpersoonlijk deel aan de strijd, gesteund door onder anderen zijn adviseur Charles de Batz Castelmore, bijgenaamd d'Artagnan. Zowel de Zonnekoning als musketier d'Artagnan waren dus vij anden van de stad. Overigens was dat ooit anders. Bij een eerder verblijf in Maastricht werd d'Artagnan als een held binnengehaald, nadat hij de Nederlanders hielp in hun strijd tegen de bisschop van Münster. D'Artagnan werd in 1611 geboren in kasteel Castelmo re, nabij Lupiac in het departement Gers. Leren kon Charles de Batz Castelmore niet goed, schermen des te beter. Rond zijn twintigste nam hij de naam d'Artag nan aan en ging hij bij de musketiers, waar hij een ver trouweling van de Zonnekoning werd. Tussen de oorlo gen door bewoonde hij in Parijs een appartement op een steenworp afstand van het paleis van de koning. Erg rijk en gelukkig was hij vermoedelijk niet, want hij leefde gescheiden van zijn vrouw en zijn kinderen wer den financieel gesteund door de koning. D'Artagnan stierf op 25 juni 1673 in Maastricht door een musket kogel die hem midden in de borst trof. Dat d'Artagnan nu wordt geëerd met een festival heeft deels te maken met zijn bekendheid als romanfiguur, maar ook omdat hij door velen wordt gezien als een verpersoonlijking van deugden die in de huidige maatschappij geen ge meengoed meer zijn: moed, loyaliteit en zelfopoffe ring, gecombineerd met een dosis stoerheid en Franse levensvreugde. Door Corno van den Berg Ruim de helft van de Nederlan ds gebruikt het internet voor het zoeken naar vakantie-infor matie. Ook het boeken via het net neemt snel toe. Daarbij gaat het vooralsnog niet om de 'gro te' vakanties maar juist om de tussendoorvakanties'. Vakantiepsycholoog Ton van Eg- mond van de Nationale Hoge school voor Toerisme in Breda: De toeristenbureaus, VW-orga- aisaties en aanbieders van bij voorbeeld hotels en andere ac commodaties zagen vrijwel di rect de mogelijkheden van het nieuwe afzetkanaal. En zetten allerhande informatie online. Maar ook de middenstand, zoals organisatoren van wandeltoch ten, rondvaarten en dergelijke heden dit. Hierdoor ontstond met alleen een verdieping van fe informatie, maar ook een ver breding.'Het moment voor de Srote doorbraak is volgens de Psycholoog aangebroken. 'Meer dan zestig procent van de Neder landers beschikt over internet. Langzaam vinden ze surfend hun weg. Het begint veelal met een 'wilde' zoektocht. Dan mer ken ze dat internet voorpret in de meest pure vorm is. Het is leuk om met vakantie bezig te zijn. Voor veel mensen is het iets om naar uit te kijken. Vroe ger bestond de voorpret vooral uit het doorbladeren van bro chures van touroperators en eventueel een gekochte reis gids, maar nu kunnen we uren lang langs landen, gebieden, ste den en dorpen zwerven. De laat ste jaren is deze informatie al leen maar uitgebreider gewor den. Woorden gerelateerd aan reizen staan al zeven jaar in de top vijf bij de zoekmachines op internet.' Touroperators en direct-sellers vechten met tientallen nieuwe partijen op het net om de gunst van de vakantieganger. Door de jaren heen zijn ook talloze fail lissementen uitgesproken, gebruik algemene startpunten als vakantie.paqina.nl en vakantie.startkabel.nl gebruik zoekmachines als www.qooqle.com en www.altavista.com zoek allereerst zo concreet mo gelijk. Als dit te weinig resultaten oplevert; veralgemeen uw zoek vraag door telkens een woord weg te halen. Omgekeerd werkt het ook bij te veel resultaten. wees creatief in de zoekvraag; bijv. 'vakantie kasteel ardennen middeleeuwen' zet namen en termen die bij el kaar horen tussen aanhalingste kens; bijv: 'costa brava' maar nog is het aanbod duize lingwekkend groot. Maar nieu we namen als Happvtravel.nl. Vluchtendiscounter.nl. en Qpreis.net boezemen niet met een het meeste vertrouwen in. Verschillende stapten in be staande segmenten, anderen in onderdelen die niet de bestaan de reizenbranche werd opge pakt: zoals de 'restcapaciteit' van bijvoorbeeld hotels. Op be zoek kan je meestal niet; simpel weg omdat ze geen winkel heb ben. Soms hebben ze zelfs geen telefoonnummer, het net (inclu sief e-mail) is hun communica tiekanaal. De Nederlander blijkt niet te twijfelen om bij deze par tijen een reisje te boeken. Kees van der Most van Continu Vakantie Onderzoek: 'Inmid dels regelt één op de vijf perso nen zelf zijn huisje, hotelkamer of appartement via het internet. Het vervoer er naartoe is ook ge makkelijk via het net te rege len. Met name het boeken van losse vliegtickets neemt een enorme vlucht. Daarentegen koopt nog geen tien procent on line een complete reis, dus vlucht en accommodatie. Door de economische recessie gaan we nog meer op de prijs letten en gaan we het internet meer ge bruiken.' Volgens Van Egmond worden er ook meer risico's genomen. 'Als de vakantie tegenvalt is het te overzien, omdat het meestal niet al te veel geld heeft gekost. Bij de grote vakantie moet alles tot in de puntjes geregeld zijn, maar bij vier dagen Rome bij voorbeeld veel minder. De prijs is vaak belangrijker dan de zekerheden eromheen. Dus verzekeringen bij faillissement van de aanbieder of het niet doorgaan van de reis bijvoor beeld zijn van ondergeschikt be lang. Wel telt of de organisatie bij ANVR en SGR is aangeslo ten.' Af en toe voel ik mijn arm nóg. Pijnlijk plekje bij het 'telefoonbotje'. Opgelopen bij het meest avontuurlij ke onderdeel van onze vorige zomervakantie in een Fran se toeristenstreek bij uitstek: de Ardèche. Het gebeurde allemaal op het riviertje waaraan de streek z'n naam dankt. Tot vorig jaar wisten we het, zij het met toenemen de moeite, te voorkomen. Maar toen meereizende familie en kennissen enthousiast het voorbeeld gaven, waren on ze zoons niet meer te houden. Er moest en zou gekanood worden op de rivier. Mijn vrouw met de oudste, ik met de jongste. Avontuurlijke vakanties: ze zijn aan mij niet besteed. Maar op de Ardèche bij Vallon Pont d' Are - bekend van de natuurlijke boogbrug over de rivier - liet ik mijn prin cipes letterlijk varen. Weliswaar geen tocht met een leng te van dertig kilometer - die onze reisgenoten opgewekt volbrachten - maar een bescheiden afstandje van amper acht kilometer. Achteraf een geluk bij een ongeluk. Want terwijl zoonlief voor in het bootje van opwinding vergat te peddelen, begon ik al na tien minuten zwoegen mijn arm te voelen. Het kan niet anders, of dat moet de reden zijn geweest waardoor we in een van de eerste stroomver snellingen volledig stuurloos raakten. Ik ontwaarde hem al van verre: dat enorme rotsblok midden in onze vaar geul. Links of rechts er langs: dat had gemoeten. Maar we gingen er overheen. Dat wil zeggen: bijna, want bovenop de kei kwamen we tot stilstand. Een plek om nooit te ver geten. Al was het maar omdat een betere stuurman vanaf de wal het voorval vereeuwigde. Jos Oude Nijhuis Het Deense Waddeneiland Fane, voor de kust van Esbjerg op Jutland, staat 11,12 en 13 juli weer in het teken van de 'Fannikkerdage'. Tijdens dit folklorefestival trekken de in klederdracht gestoken inwoners van het ei land in optocht door de straten van het plaatsje Nordby. Voorts zijn er folkloristische dansen en traditionele mu ziek. Een week later, op 20 juli, is er een tweede folkloris tisch evenement op Fano. Dat wordt gehouden in het plaatsje Sonderho, een van de meest idylüsche plaatsen van Denemarken, met onder meer tal van stxogedekte huizen. Het plaatsje is beroemd door zijn eeuwenoude kro (herberg), waar in een bijzondere ambiance gerech ten uit de streek worden geserveerd. Meer informatie: Fano Turistbureau, Faergevej 1,6720 Fano, Denemarken, tel. 0045-75 16 26 00, www.fanoe.nu. Achttien kamers liefst telt het eigentijdse kabinethuis, dat een belangrijke plaats inneemt op de binnenkort te openen tentoonstelling 'Poppenhuizen met een ver haal' in Arnhem. Posters tonen waardevolle zeventiende en achttiende-eeuwse kabihethuizen uit diverse musea in het land. Daarnaast zijn ^r veertien vitrinekasten met poppen, miniatuurmeubels, voorwerpen, antiek zilver werk en feestelijke attributen. Het laatste deel van de ex positie bestaat uit huizen, kamers, winkels en dergelijke ut particulier bezit. 'Poppenhuizen met een verhaal' is te zien van 5 juli tot en met 31 augustus in de Eusebiuskerk te Arnhem, geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur, zondag van 12.00-17.00 uur, entree 7 eu ro. Meer informatie: tel. 026-442 51 91, www.api-holland.com. Begin juli staat het allemaal weer te gebeuren, de Tour de France. Voor de honderdste keer koerst een inter nationaal ensemble dwars door het Franse land. Traditiegetrouw speelt uitgeverij Lannoo daar op in door met een gids te komen - een wegwij zer noemen ze het zelf - waarin rond om alle twintig etappes bezienswaar digheden en praktische informatie is vermeld. Als extra dit jaar leuke anekdotes uit een eeuw Tourgeschie denis. Het boekje is uiteraard be doeld voor de échte Tourliefhebber die tijdens zijn vakantie een of meer dere dagen wil besteden aan deze sporthappening en stukken wil na- fietsen. Elk hoofdstuk/etappe heeft een kaartje van de route maar hoe je dat kaartje in combinatie met de route moet lezen wordt helaas niet uitgelegd, wat het er over bodig lastig op maakt. Minpuntje. Tour de France. Uitgeverij Lannoo, 12,95 euro, ISBN 9020951874. Ben je uitgepedaleerd en op de terugweg, houd dan met de kids even halt in de Ardennen. Speciaal voor gezinnen met kinderen zijn daar vijftien wandelingen uit gezet in onder meer Spa, Eupen, Baraque Michel, Houffa- lize, Redu en Laiche. Meestal kortere dagtrips, in Smuid is een route voor twee dagen uitgezet. Alle routes kunnen worden ingekort en verlengd, de ba sislengte is meestal zo'n zeven kilometer. Per route staat ook vermeld voor welke leeftijd (4-7 of 8-12 jaar) de tocht geschikt is en worden hersens en handen van de kids aan het werk gezet: elk hoofdstuk wordt afgesloten met een aantal opdrachten. Wandelen met kinderen in de Ardennen. Uitgeverij Lannoo, 15,95 euro, ISBN 9020950444. Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45