Drie jaar voor leidster mensensmokkel Opnieuw crisis in LPF-bestuur A.S. ZONDAG GEOPEND! Willem-Alexander versleutelt zijn e-mails Negen gewonden bij ongeval met paardenkar Wiarda: allochtoon strenger straffen kantal aanvragen ama's snel gedaald -S msum Als uw auto vastloopt in het buitenland, zorgen wij dat u niet vastzit. VAN 12.00 -18.00 UUR! zaterdag 28 juni 2003 Reclassering waarschuwt voor veiligheid Scheuring in Hervormde Kerk onafwendbaar Alleenheerschappij Motoragent schiet autokraker dood Paar tilt sociale dienst dertig jaar Anonymus schenkt kerk negen ton Taartman moet acht ton betalen Vierdaagse stevent af op record Steun Vertrouwen Goede reis ANl pzc Jonge asielzoekers mijden Nederland rinorFrouke Houtman DEN HAAG - Het aantal aan vragen voor een verblijfsver gunning van jonge alleenstaan de asielzoekers is dit jaar met 70 procent gedaald ten opzichte van vorig jaar. Familieleden en mensensmok kelaars die kinderen naar Ne derland sturen, zijn ervan door drongen dat jonge asielzoekers AMSTERDAM - Nederland wordt onveiliger als de regering besluit het budget van de reclas sering met een kwart te verla gen. Jaarlijks zullen zesduizend ex- gedetineerden die nu nog door de reclassering in het gareel worden gehouden, nieuwe slachtoffers maken. Tientallen anti-criminaliteitsprojecten in het hele land komen op losse schroeven te staan. Dat zegt algemeen directeur H. van der Leek van de Stichting Reclassering Nederland (SRN). Volgens Van der Leek wil het ka binet op jaarbasis dertig mil joen euro op de begroting van de reclassering bezuinigen. Het ministerie van Justitie wil dit ontkennen noch bevestigen. Van der Leek zegt dat de bezui niging ten koste gaat van de be geleiding van daders, de 'kern taak' van de reclassering. Het afgelopen jaar heeft SRN 45.000 mensen intensief bege leid. „Als deze rampzalige be zuiniging doorgaat, dan moeten we daarvan bijna negentig pro cent schrappen. Zo'n zesdui zend mensen keren dus onvoor bereid terug in de maatschappij met alle risico's van dien." GPD DALFSEN - Een scheuring in de Nederlandse Hervormde Kerk lijkt onafwendbaar. De speciale commissie die een ul tieme poging moest doen om een breuk te voorkomen, heeft haar werk neergelegd. Ze is er niet in geslaagd om het meest behoudende deel van de tegenstanders van de fusie met gereformeerden en lutheranen over de streep te trekken. De te genstanders willen zelfstandig verder gaan, als de verenigde kerk een feit is. Dat heeft voorzitter ds. J. Stel wagen van de 'antibreukcom- missie' gisteren aan de her vormde synode in Dalfsen gemeld. „Met spijt moeten wij erkennen dat wij op dit moment geen nieuwe mogelijkheden zien óm de tegenstellingen te overbruggen", zei Stelwagen. Hetsynodebestuur sloot zich bij die conclusie aan. De commissie bestond uit verte genwoordigers van behoudende hervormde organisaties die te gen de kerkfusie gekant zijn. Zij vinden de toekomstige Protes tantse Kerk in Nederland niet rechtzinnig genoeg. ANP nauwelijks nog kans maken om te mogen blijven. Dat stelt het ministerie van Justitie naar aanleiding van de rapportage 'Vreemdelingenketen' die giste ren verscheen. In de eerste vier maanden van 2003 hebben 479 alleenstaande minderjarige asielzoekers (de zogenoemde ama's) geprobeerd een verblijfs vergunning te bemachtigen. In dezelfde periode in 2002 waren dat er nog 1622. Een op de tien asielzoekers die naar Nederland komen is minderjarig. Volgens Justitie weten familie leden van de jonge asielzoekers en smokkelaars inmiddels dat het praktisch geen zin heeft ze naar Nederland te sturen. Door het huidige strenge asielbeleid mag bijna geen enkele ama meer blijven. „Er zijn maar heel wei nig jongeren die daadwerkelijk uit het land van herkomst zijn gevlucht en recht hebben op een verblijfsvergunning", zegt een woordvoerster van Justitie. In afwachting van terugzending naar het land waar ze vandaan komen, verblijven de ama's op een van de campussen in Vught en in Deelen bij Arnhem. De campussen zijn bij deze jonge ren niet geliefd. Veel ama's ver klaarden dat ze daar als gevan genen werden behandeld. Het ministerie zegt geen aanwijzin gen te hebben dat nu meer jonge asielzoekers dan voorheen in het illegale circuit verdwijnen. „Het valt niet uit te sluiten. Van bepaalde bevolkingsgroepen is bekend dat ze graag kinderen naar Nederland halen als hier al familieleden wonen. Maar aan de andere kant is Nederland niet het land waar je lang een il legaal bestaan kunt leiden", be weert de woordvoerster van Justitie. Of er nu meer jonge asielzoekers bij de buurlanden aankloppen is bij Justitie niet bekend. GPD door Alex Bogers DEN HAAG - Prins Willem- Alexander zal zijn persoon lijke e-mail onleesbaar ma ken voor de buitenwereld. Door berichten te versleu telen wil hij voorkomen dat onbekenden zijn berichten kunnen lezen. Onlangs lekte de zwangerschap van Maxi ma uit doordat een e-mailtje aan ruim zestig vrienden en bekenden van de prins ook bij de radio terecht kwam. Hoe dat heeft kunnen gebeu ren is nog niet duidelijk. De prins verwacht daar ook niet meer achter te zullen komen. „Wellicht is het bericht per ongeluk ook bij de secre taresse van een van de ge adresseerden terechtgeko men", aldus Willem-Alexan- der. Hij zei gisteren dat hij zijn vertrouwen in internet niet heeft verloren, ook al is het niet de eerste nare ervaring die hij met het medium had. Een chatsessie met het volk die de prins met zijn toen nog aanstaande vrouw in januari 2002 hield, mislukte na sabo tage. Belangstellenden kon den toen niet één vraag stel len, omdat internetvandalen de sessie platlegden. Koningin Beatrix is nog niet op internet actief, zo liet Wil- lem-Alexander gisteren we ten. De prins deed zijn moe der vorig jaar wel het boek 'Help je ouders online' ca deau, maar hij zegt bang te zijn dat er nog een generatie overheen moet gaan voordat Beatrix zal internetten. Willem-Alexander was gis teren aanwezig bij de slotbij eenkomst van het Platform Internet voor Alledag waar van hij voorzitter is. GPD RHENOY - Kinderen worden getroost en krijgen eerste hulp nadat de paardenkar waarin zij zaten van de Lin- gedijk in het Gelderse Rhenoy raakte. Drie volwassenen en zes kinderen raakten bij het ongeval gewond. Een van de twee trekpaarden heeft de val van de dijk niet overleefd. Volgens de politie kantelde het rijtuig, vermoedelijk na dat een van de paarden onwel werd. De koets raakte vervolgens van de dijk. In het voertuig zaten ongeveer acht volwassenen, waar onder twee koetsiers, en vijftien kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar. Ze vierden een verjaardagsfeestje. Het is het tweede grote ongeval met karren binnen kor te tijd. Enkele weken geleden kwamen twee meisjes om bij een ongeluk met een aanhangwagen in Nieuw Vennep. De slachtoffers zaten op een open aanhangwagen die kantelde. foto Bert Rietveld/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 37-jarige vrouw, bekend als Sis ter P., veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een geldboe te van 12.000 euro. Volgens de rechters heeft ze aan het hoofd gestaan van een gewelddadige criminele organisatie, die zich schuldig heeft gemaakt aan om vangrijke mensensmokkel van uit China via Europa naar Groot-Brittannië. De bende was volgens het Open baar Ministerie onder meer be trokken bij het fatale Dover- transport, waarbij in juni drie jaar geleden 58 Chinezen stik ten in een laadcontainer van een vrachtauto. Dit acht de recht bank voor Sister P. echter niet bewezen. Voor een andere me deverdachte wel. Hij zou ook een leidinggevende rol hebben gehad en kreeg de hoogste cel straf, namelijk zes jaar. Ook moet deze man een boete van 25.000 euro betalen. De rechtbank legde gisteren cel straffen van vier maanden tot zes jaar op aan de in totaal zeven medeverdachten. Deze perso nen behoorden volgens de rechtbank tot verschillende ge ledingen van de organisatie. De officier van justitie eiste twee weken geleden bij de rechtbank nog dat Sister P. tien jaar en acht maanden achter de tralies zou moeten verdwijnen. De medeverdachten moesten in de visie van de officier van justi tie achttien maanden tot tien jaar de gevangenis in. Volgens aanklaagster M. Ver- wiel is uit het onderzoek geble ken dat Sister P. de 'absolute al leenheerschappij' heeft gehad over het Chinese smokkeltraj eet vanaf het Europese vaste land naar Groot-Brittannië. In april 2000 ging er een trans port van 52 Chinezen naar Do ver al bijna mis. Deze groep ont snapte op het nippertje aan de verstikkingsdood. Verwiel re kent het Sister P. en haar bende zwaar aan dat ze zich niet door dit soort incidenten heeft laten afschrikken. De rechtbank dong heel wat op die visie af. Het rechtscollege vond dat het OM bij Sister P. al leen twee transporten in 2 001 en 2002 en het bestaan van de cri minele organisatie voldoende zal zijn. „Maar mijn agenten zien het probleem dagelijks. Ze worden hopeloos van die Ma rokkaanse jongens." GPD Aft- beLoop AiE. cwrv /Vier Tt gwh uo',lén door Peter ter Horst DEN HAAG - Justitie moet al lochtone wetsovertreders in sommige gevallen strenger kun nen straffen dan autochtone. Andere culturen vragen soms om een hardere aanpak. Dit zegt Jan Wiarda, korpschef van de politie Haaglanden. Wi arda (62) neemt de komende week afscheid van het korps. Hij wordt verantwoordelijke voor de taken op het terrein van de Europese politiesamenwerking, die voortvloeien uit het Neder landse voorzitterschap van de EU in 2004. Verzoeken om in sommige ge vallen allochtone daders stren ger te straffen, komen volgens Wiarda ook uit allochtone kring zelf. „De wet is voor iedereen gelijk, maar de behandeling van allochtonen kan om een andere stijl vragen dan die van autoch tonen. Wiarda geeft toe dat een verschillende behandeling van verschillende bevolkingsgroe pen juridisch moeilijk te regelen DEN HAAG - Een motoragent heeft gisterochtend in Den Haag een man neergeschoten, nadat hij even daarvoor met een mes was gestoken. De man is ter plekke overleden. Een woordvoerster van de politie heeft dat gisteren gezegd. Het incident vond rond half tien plaats op de Nachtegaallaan nabij de Sportlaan. De agent betrapte waarschijnlijk twee mannen die in een auto inbraken. Een van de autokrakers stak de agent daarop in het been. De politieman trok zijn pistool en schoot een van de mannen neer, waarschijnlijk de messentrekker. De andere man is op de vlucht geslagen en nog niét gevonden. ANP GRONINGEN - Een stel uit Groningen heeft dertig jaar lang de sociale dienst opgelicht en daarbij in totaal 186.000 euro opgestreken. De zestigj arige vrouw beurde vanaf 1973 ten on rechte een bijstandsuitkering, meldde gisteren de gemeente dienst Sociale Zaken en Werk. Drie decennia lang deed zij zich voor als hospita van de 5 7-ja- rige man, terwijl het duo in werkelijkheid een gezamenlijke huishouding voerde. De man bleek te werken, waardoor de vrouw geen recht meer had op bij standDe gemeente heeft be slag gelegd op onder meer de auto van het stel. ANP NIJKERK - De hervormde buitengewone wijkgemeente in Nijkerk heeft een anonieme gift van 900.000 euro gekregen. Daardoor kan de gemeente nu een kerk bouwen. De gemeente die circa 750 leden telt, kerkt tot nu toe 's zon dags in de aula van een school. De buitengewone wijkgemeente ontstond na een conflict in 1998 over de koers van de hervormde gemeente. GPD AMSTERDAM - De 62-jarige 'Taartman', moet 782.770 euro betalen aan de staat. De rechtbank in Amsterdam bepaalde gisteren dat de Amsterdamse banketbakker dit bedrag moet hebben verdiend met hasj- en cocaïnehandel in de jaren ne gentig. Hjj kreeg hiervoor eerder negen jaar celstraf. De man zette een hasjlijn op tussen Sri lanka en Nederland. Vanuit Latijns-Amerika smokkelde hij cocaïne naar Neder land. Dat ging via een vruchtensappenhandelaar - de Sap man - uit België. De banketbakker hield vol dat hij sappen via de Belg betrok voor zijn yoghurttaarten. Hij speelde een pro minente rol in de IRT-affaire en dankt daaraan zijn naam als Taartman. ANP NIJMEGEN - De Vierdaagse van Nijmegen stevent dit jaar af op een recordaantal van 44.000 deelnemers. De 87ste Interna tionale Vierdaagse Afstandsmarsen Nij megen begint dinsdag 15 juli. De belangstelling overtreft volgens de organiserende wandel sportorganisatie KNBLO de stoutste verwachtingen. Op dit moment hebben zich al veertigduizend wandelaars aange meld. Met de verwachte inschrijving van nog drieduizend wandelaars en de militairen die altijd meelopen komt de KNBLO op het recordaantal van 44.000. De oorzaak is volgens de organisatie de stijgende populariteit van de wandelsport in het algemeen. „Wandelen is trendy, ge zond en niet duur." Het vorige record stamt uit 2000, toen 40.790 wandelaars op pad gingen. ANP had weten aan te tonen. Bij de aanklachten van smokkelzaken in 1997 en 1998 verklaarden de rechters het OM niet ontvanke lijk, omdat de rechtbank vindt dat het OM in het onderzoek hiernaar onzorgvuldig is ge weest. De rechtbank uitte kritiek op de onderzoekswijze van het OM. In het dossier ontbraken stukken, de betrouwbaarheid van infor matie was niet meer na te gaan en het was onduidelijk welke opsporingsmethoden zijn ge bruikt. De rechtbank schrapte om die redenen een groot aantal af getapte telefoongesprekken, faxen en brieven. Wel is volgens de rechtbank duidelijk geworden dat de men sensmokkelaars geweld niet schuwden. Vluchtelingen wer den onder mensonwaardige omstandigheden vastgehouden, totdat ze de woekerprijs voor hun smokkel hadden betaald. Het OM gaat in beroep. ANP door Annet van Eenennaam ROTTERDAM - Het LPF- hoofdbestuur heeft de volledige besturen van de provincie-af delingen Zeeland, Noord-Hol land, Utrecht en Drenthe ge schorst. De bestuursleden, in to taal enkele tientallen, worden tijdens een algemene ledenver gadering voorgedragen voor royement. De vergadering wordt 10 juli gehouden in Rot terdam. Bestuurslid Hammerstein van het hoofdbestuur vergeleek de bestuursleden van de vier pro vincies gisteren met 'ongedier te'. Later die dag zei hij 'on kruid' te hebben bedoeld. De vier besturen hebben eerder deze maand het initiatief geno men om het landelijk hoofdbe stuur van de partij naar huis te sturen. Ze verwijten het bestuur ondemocratisch gedrag. De provinciebesturen zouden, vol gens het hoofdbestuur, bij hun 'couppoging' de statuten van de partij aan hun laars hebben ge lapt. Het is volgens woorvoerder Hammerstein van het hoofdbe stuur onduidelijk of alle be stuursleden van de vier provin cies de opstand steunen. „We schorsen ze daarom allemaal. Dan blijkt tijdens de vergade ring wel wie waar staat." Ham merstein zegt zeker te weten dat alle bestuursleden van de ande re acht provincies achter het hoofdbestuur staan. Voorzitter Jvan Pij keren van de LPF-afdeling Drenthe bestrijdt dit. Volgens hem steunen slechts acht legitiem gekozen provin ciebestuurders het hoofdbe stuur. Hij verwacht dat veel meer provinciebestuurders het vertrek van het huidige hoofd bestuur zullen eisen. Volgens Van Pijkeren ontplofte de bom bij de provinciebestuur ders toen twee leden van het hoofdbestuur begin juni ver trokken. Eén werd op non-ac tief gesteld door het hoofdbe stuur, de ander zou tot vrijwillig vertrek zijn gedwongen. Toen daarop hoofdbestuurder Maas en Hammerstein op 19 ju ni publiek maakten zich terug te willen trekken uit het hoofdbe stuur, besloot een aantal pro vinciebesturen het vertrouwen op te zeggen in het hoofdbe stuur. „Niet," zegt Van Pijkeren, „omdat we tegen voorzitter Maas waren. In hem hebben we eigenlijk best vertrouwen. Het gaat ons om de andere hoofdbe stuurders die overblijven. Met die figuren kunnen we niet door één deur." Hammerstein en Maas hebben gisteren aangekondigd hun ver trek bij de partij te herzien. „We blijven", zegt Hammerstein „tot de rust in de partij weer is terug gekeerd." Voorzitter Herben van de LPF - fractie in de Tweede Kamer deed gisteravond bij het televi sieprogramma Twee Vandaag de rebellerende provinciebe stuurders af als kinderachtig en gefrustreerd. Hij vond dat ze niet moesten 'sippen'. GPD pagina 15: schorsing genegeerd Advertentie Advertentie Met de Internationale Reis- en Kredietbrief® Plus krijgt u een ver vangende auto als uw eigen auto niet snel te repareren is. De Reis- en Kredietbrief Plus is onderdeel van het ANWB ReisHulpPakket. Kom langs, bel 0800-0503 of kijk op anwb.nl Voor rneer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl. *Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3