PZC Je krijgt nu wel het mooiere werk WOON 'aterdag 28 juni 2003 I Japans meubel geeft rust Verguld "ca Advertentie-exploitatie: Joord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws •Vlaanderen: 0114-372770. Redactie: 0113-315680 jvvw.pzc.nl email: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Je voelt je als een haan op z'n kot De twee penthouses op de tweede verdieping van het splin ternieuwe complex aan de Tivoliweg in Hulst zijn zeker ex clusief te noemen. De bewoners hebben een zee van ruimte en hoewel het complex gebouwd is met een knipoog naar de jaren dertig, is het voorzien van de modernste snufjes. Het apparte mentencomplex is Ysegrim gedoopt en dat is niet toevallig. Bui ten het feit dat in Hulst, de Reynaertstad, zowat alles naar het dierenepos is vernoemd, verwijst Ysegrim naar de eigenaar die vroeger zijn tuinderij had op het perceel waar binnen een jaar tijd het appartementsgebouw is verrezen. Hij heet De Wolf, en ja, Ysegrim is de wolf in het middeleeuwse heldendicht. Opdrachtgever van het ap partementengebouw was Kindt Biesbroeck B V in Hulst Architect Evert van Kampen, werkzaam bij bureau Rothui zen, Van Doorn, 't Hooft in Ter- neuzen, is verantwoordelijk voor de vormgeving van het pand. Voorwaarde van de op drachtgever was dat het pand moest passen in de straat. Geen moderne architectuur, maar in de lijn van de bestaande wonin gen aan de Tivoliweg. Met het gebruik van brede overstekken, verdiepte voegen en verschil lende kleuren steen is aan die voorwaarde voldaan. Op 1 mei 2002 gingen de eerste heipalen de grond in en aanne mer Gebroeders van der Poel uit Terneuzen kon op de laatste fe bruaridag in 2003 het pand op leveren. Het complex telt in to taal acht appartementen, die in no time bijna allemaal verkocht werden. De twee penthouses zijn de slagroom op de taart. De ze slagroom kost bij Ysegrim dan wel respectievelijk 389.750 en 412.500 euro. Het zijn vooral ouderen die zich dergelijke ap partementen kunnen veroorlo ven. Zij kochten hun huis des tijds goedkoop, kunnen het nu voor een hoge prijs verkopen en leggen dus niet veel toe op het penthouse. Uren ploeteren in de tuin hoeft niet meer, terwijl ze toch buiten alle ruimte hebben op de twee terrassen. Ook zijn ze verlost van het onderhoud aan hun woning. Opdrachtgever Toon Bies broeck zag de tekeningen en was zo verguld dat hij meteen een van de twee penthouses kocht. Voor later. Hij zal het dakappartement verhuren tot hij er zelf zijn intrek in wil ne men. En waarom ook niet, de voordelen van het wonen in een penthouse zijn volgens Bies broeck legio. „Laten we het eerst eens hebben over de veilig heid. Je zit hoog en droog, geen inbreker die het in zijn hoofd haalt een snelkraak te plegen, want hij heeft amper een vluchtweg. Vooral voor ouderen is daarom een penthouse een ex tra zekerheid. Er is een ruime lift, dus traplopen is niet nodig. Daarnaast is de privacy ook erg prettig. Twee grote balkons en niemand die je ziet. Ook is het in een penthouse mogelijk een open haard te realiseren, iets wat in de ondergelegen apparte menten niet kan, omdat de af zuiging een probleem is. En ja, laten we eerlijk zijn, wonen in een penthouse geeft ook een ge voel van standing. Je voelt je als het ware als een haan op z'n kot." Het uitzicht vanaf het dakterras is wijds. Wie in westelijke rich ting kijkt, ziet het Groot Eiland liggen, kilometers verder. De woonkamer meet circa 65 vier kante meter. Bij het grootste penthouse is daar nog een studio aangebouwd van zo'n vijftien vierkante meter. Eventueel te benutten als studeerkamer. De dakappartementen tellen elk twee ruime slaapkamers met in De woonkamer meet ongeveer 65 vierkante meter. allebei een badkamer. Beide penthouses hebben, naast een complete keuken en bijkeuken, een aparte ruimte voor appara tuur als wasmachine, wasdro ger, cv en eventueel een extra ijskast of wijnkast. De penthou ses hebben elk twee enorme ter rassen: een dat vanuit de woon kamer te bereiken is en een op het dak dat via een wenteltrap, ook vanuit de woonkamer, be treden kan worden. Een airco ontbreekt. Daarvoor de serie woonberoepen staat kelijks een beroep op het ge- 'ned van wonen centraal. De ffêest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor architect tot ambtenaar wel- tondscommissie of glazenwas- 'f- Vandaag: de meubelstoffeer der. foto Dirk-Jan Gjeltema in de plaats is gekozen voor een speciaal apparaat dat 's winters de restwarmte van de cv benut om de temperatuur aangenaam te houden. In de zomer wordt koele lucht van buiten ingezo gen waardoor de binnentempe- ratuur altijd zo'n twee graden lager ligt dan buiten. Verkoeling is nodig, want aan één zijde van het penthouse zijn in het schui ne dak vijf Veluxramen ge plaatst, waardoor elk straaltje zon wordt doorgelaten. De ra men zijn alle voorzien van serie nummers zodat perfect passen de zonwering kan worden besteld. Het gemak dient de mens. In de kelder hebben beide penthouses een dubbele garage en een aparte (hobby)ruimte. Ook aan de veiligheid is ge dacht. In het penthouse zijn rookmelders aangebracht en in de voordeur zit een vernuftig systeem dat bij het sluiten van de deur een strip naar beneden laat zakken zodat bij brand in de algemene hal de rook het ap partement niet in kan. De toekomstige huurders van appartement 8 vinden een volle dig gestoffeerd penthouse; beige marmeren vloeren in de hal, keuken en badkamers en bij passend tapijt in de woonkamer en de slaapkamers. De wanden zijn behangen met glasweefsel- behang en gesausd in een nevel- witte tint. Blikvanger is de ste nen schouw die in het midden van de woonkamer is geplaatst. Gekozen is voor een gashaard, maar wel met open verbran ding. Open vuur dus, maar zon der de nadelen als rook en roet. Het tweede penthouse is ook al verkocht. De eigenaresse ver laat voor haar stulpje high in de sky haar prachtige landhuis in de mooiste wijk van Hulst, de Goudkust genaamd. Sheila van Doorsselaer tu 444-1 M I I I.. II li..li •Ml. IIIJÏÏ IJl I I i I I I 1 11 i 'I I J UJJ I i I I Tl !l I j u~m rrnjirr I i i i Dakterras I jil I I i' i i ca 36 m2; [|j I i-O I- J;i U mljTTTi DJIÜJJJJJ 1 Mill jjjjj'jjjjDICU.. IJBIU JJJJJJ' II QjjJ. Naam: Chris Goudzwaard (69) Woonplaats: Zierikzee Beroep: Meubelstoffeerder Belangrijkste gereedschap: ik kan niks missen, want ik heb al les nodig Heel wat meubelen zijn in de loop der jaren door zijn werkplaats gegaan. En hebben daar een tweede leven gekre gen. Met liefde heeft Chris Goudzwaard uit Zierikzee de zittingen opnieuw ge stoffeerd en het houtwerk gerestaureerd. Jarenlang deed hij het voor zijn dagelijks brood, nu heeft hij van zijn vak zijn hob by gemaakt. „Nu kan ik de lievere koek- jeskiezen." Dat is lang niet altijd zo geweest. „Mijn moeder zei altijd: 'Ze bakken wel lekkere koekjes maar geen lievere koekjes'", ver telt Goudzwaard lachend. Daarmee wil de zijn moeder hem maar op het hart drukken, dat ook bij leuk werk minder interessante klussen op je pad komen. De Zierikzeese meubelstoffeerder weet daar inmiddels alles van. Maar klagen doet hij niet en spijt heeft hij evenmin. Want hij bracht en brengt brood op de plank met een vak, dat hem passioneert. Die liefde voor het vak, zoals hij het zelf noemt, vindt Goudzwaard al vroeg. Als negentienjarige komt hij in loondienst bij een meubelstoffeer- en woninginrich- tingsbedrijf in Zierikzee. Daar leert hij het vak. Wanneer het bedrijf barre tijden doormaakt, verklapt hij thuis aan de eet tafel dat hij voor zichzelf wil beginnen. Wanneer de Zierikzeese onderneming daadwerkelijk over de kop gaat, heeft Goudzwaard veertien dagen om dat doel te verwezenlijken. Wetend dat hij daar mee een flink risico nam. „We hadden niks. Geen geld. En ik had nog niet de pa pieren op zak." Toch zet hij in de Meelstraat in Zierikzee een werkplaats op en gaat aan de slag. Na werktijd leert hij om de benodigde diplo ma's te halen. En hoewelzijn éénmansbe- drijfje zich aanvankelijk richt op zowel de woninginrichting als het herstofferen van stoelen en banken, specialiseert Goudzwaard zich meer en meer in dat laatste ambacht. En met succes. Steeds meer werk komt zijn werkplaats binnen. „Vanaf het eerste moment was het fan tastisch." Vijftig jaar in het vak, hanteert hij van daag de dag nog altijd dezelfde werkwij ze en principes als toen hij net begon. Welke stof er op een stoel of bank gaat, laat hij afhangen van twee zaken: hoe het huis, waar de stoel straks komt te staan, is ingericht en hoe het meubel zelf is. „Ik geef een stoel het liefst de stof die bij de stoel past.En al is een fauteuil het soms niet meer waard nog eens opgelapt te worden, wanneer de eigenaar er op staat, gaat Goudzwaard er toch mee aan de slag. Iedere klus pakt hij aan als ware het zijn eerste of examenopdracht. „Altijd als ik aan iets begin, denk ik: komt dit wel goed? Maar als het dan weg gaat en het ziet er goed uit, dan ben ik apetrots." Zijn vak is nu zijn hobby geworden. Het meubelstofferen is vandaag de dag ook anders. Meer en meer komen mensen met antieke stoelen en erfstukken, terwijl het 'gewone' meubilair wordt afgeleefd en weggedaan. Goudzwaard vindt dat niet erg. „Nu heb je van die banken waar je een scoot bij krijgt. Wegwerpmeubelen. Er is minder werk dan vroeger, maar je krijgt daar door wel het betere en mooiere werk.De Zierikzeese meubelstoffeerder geniet wanneer een oude, gammele stoel weer als een toonbare stoel zijn werkplaats verlaat. Nog altijd, na vijftig jaar. „Het is nog steeds fantastisch om iets moois uit je handen te laten komen." Famke van Loon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29