PZC Uitlaatklep in strenge samenleving Oude Surinaamse wet maakt scheiding bijna onmogelijk 27 zaterdag 28 juni 2003 Condomerie Dictatuur Rijke industrieel Ontwrichting J Japanse seksindustrie groeit en bloeit Elke eerste zaterdagnacht van de maand is het bal in een grauwe zaal van een grauwe ra diostudio in Shibuya, het uit gaanscentrum van Tokio's bonte vogels. Tientallen travestieten, exhibitionisten, sadomasochisten en 'gewone belangstellenden' ko men hier samen om 'stoom af te blazen', zoals een sadomasochist zijn activiteiten in een hoek van de zaal omschrijft. Dat blijkt een milde beschrijving van wat de be zoeker te wachten staat. Bij binnenkomst betreedt hij het andere Japan. De muziek staat op orkaankracht. Mannen paraderen in leren stoeipakjes die op de cruciale hoogte niets te raden overlaten. Vrou wen lopen in matrozenpakjes. Zwaar opgemaakte travestieten heupwiegen door de menigte. Mannen en vrouwen tonen trots hun tatoeages, die niet zel den elke centimeter huid bedekken. Piercings blijken aangebracht te kun nen worden op de meest onverwachte plekken. En toch. Hoe uitzinnig ze ook uitge dost zijn en hoe afwijkend hun voor keuren ook mogen zijn, de meeste be zoekers zijn vermoedelij k oppassende burgers die deze ene nacht het Japan van de rest van de maand proberen te vergeten. ,,Je kunt je niet voorstellen, dat dit dezelfde mensen zijn die 's och tends en 's avonds in de trein van en naar het werk zitten te slapen", zegt de fotograaf. Twee passen van ons vandaan trekt een op het eerste ge zicht onopvallend meisje haar onop vallende kleren uit. Ze schudt haar haar los en in haar miniscule, zwarte leren bikini, is ze op haar naaldhak ken opeens de verleidelijke vrouw die ze door de week niet mag zijnDe foto graaf zal later door een keurig echt paar worden gevraagd of hij bereid is, tegen betalingen uiteraard, thuis hun sadomasochistisch liefdesspel te foto graferen. Op het toneel wordt van tijd tot tijd een revue, een spektakel vol dubbel zinnigheden, opgevoerd. 'Sekswer- kers' in de diverse disciplines prijzen met woord en gebaar hun specialitei ten aan en delen rijk geïllustreerde brochures uit. Verkoopsters van een condomerie zoeken klanten voor hun nieuwste product. Een jongen klimt op het toneel, de spotlights worden op hem gericht en hij laat grijnzend zijn broek zakken. Het aanmeten kost eni ge tij d, maar na enig trek- en zuigwerk is hij voorzien van een latex slurfje. De operatie wordt begeleid door het com Een grauwe radiostudio in Shibuya, het uitgaanscentrum van Tokio's bonte vogels. foto Per Bodner/GPD mentaar van een standwerker, die met elke voorspelbare grap een lachsalvo veroorzaakt. De jongen trekt zijn broek op, grijnst en wordt doorzijn makkers beloond met bier. Het is on schuldig als een avondje uit met de jongens van de voetbalclub. Maar voor sommige bezoekers is dit niet waarvoor ze gekomen zijn. Zij la ten zich aan de rand van de zaal afros sen door meisjes die daar zichtbaar plezier in hebben. Anderen trekken zich voor andere intimiteiten terug in nissen of toiletten. Maar de sfeer wordt, hoe verbazingwekkend dat ook mag klinken, niet ranzig. Vermoe delijk omdat er nauwelijks wordt ge dronken. Alcohol is voor veel Japan ners de Grote Ontremmer, maar hier loopt niemand rond die zich in zijn roes onweerstaanbaar waant en daar anderen van wil laten meegenieten. Zo'n figuur zal zijn vertier ongetwij feld zoeken in een van de vele andere clubs die de Japanse seksscène rijk is. De seksindustrie is volgens deskundi gen de enige branche van de Japanse economie waar niet de klad inzit. De industrie, de bouw, de groot- en de tailhandel en vrijwel alle andere sec toren kampen al jaren met teruglo pende inkomsten, maar de seksuele dienstverlening bloeit als nooit te vo ren. In 2001 is naar schatting ruim 20 miljard euro in deze bedrijfstak om gezet (hoeveel precies weet natuurlijk niemand) en de vooruitzichten zijn rooskleurig. Dat valt voor een deel te verklaren door het gegeven, dat driften zich ook niet door een recessie laten temmen. Maar ook doordat de seksindustrie in tegenstelling tot andere sectoren als zeer innovatief geldt. De seksuele staalkaart is zeer gevarieerd, aldus een kenner. Voor een niet-Japanner is het vrijwel ondoenlijk om vast te stellen hoe in novatief. De club in Shibuya is een van de weinige die wel eens een wes terling toelaat, waarschijnlijk ook omdat er geen bizarre uitspattingen plaatsvinden. In de meeste andere etablissementen, de 'recht-op-en- neer-bordelen' en massagesalons ver moedelijk daargelaten, wordt hij geweerd. Het sekshuis is een van de gelegenheden waar Japanners onder elkaar willen zijn. Seks is een belangrijke uitlaatklep in deze conformistische, strikt geregelde samenleving. De frustraties van de dictatuur op kantoor en het vaak wei nig bevredigende huwelijksleven worden door de salaryman, de witte boordenwerker die de ruggengraat van het Japanse systeem vormt, na werktijd vaak verwerkt in de seks club. Om voor zo'n expeditie in de juiste stemming te komen kan hij eerst een no-pan kissa koffieshop aandoen. De ze gelegenheden hebben een spiegel- vloer en de serveersters dragen zeer korte rokjes en geen slipje. Hij mag, en zal dat meestal ook doen, zijn lepeltje laten vallen als de serveerster aan zijn tafel de koffie inschenkt. Daarna staan er talloze mogelijkhe den voor hem open. Hij kan bijvoor beeld een imageclub bezoeken. Hier kan hij een als afwijkend bestempelde voorkeur botvieren. Had hij altijd graag al een stewardess tijdens haar werk willen betasten, dan kan dat in een imageclub. Wil hij als leraar een ondeugende leer linge op haar nummer zetten? Kan in de imageclub. Als patiënt eens echt vertroeteld worden door die ene ver pleegster? Geen punt, op naar de ima geclub. En als dat hem te tam is, kan hij altijd naar een sm-club, waar de vinding rijkheid alle perken te buiten gaat of naar een etablissement waar men ook dieren houdt. De afgelopen jaren is het assortiment uitgebreid met bars en striptenten, waar Russische en Oost-Europese hostessen de cliëntele verwennen. Uit dit overzicht blijkt dat voor vrou wen maar één rol is weggelegddie van dienstverlener. Japan is een machosa menleving bij uitstek, maar zal in dit opzicht niet van de meeste andere lan den verschillen. De laatste tijd komt hier echter verandering in. Er blijkt een markt te zijn voor de vrouw als klant. Daarvoor moet ze wel naar een gele genheid die onder de weinig uitnodi gende naam 'de omgekeerde oppik- club' staat gerubriceerd, maar waar ze precies kan doen wat de naam ver meldt. Om zo'n gigolo te kunnen beta len zou ze eerst haar slipje kunnen verkopen. Dat is voor vpel heren een felbegeerd object. Dat weten ook veel schoolmeisjes die daar een aardige bijverdienste aan hebben. Peter van Nuijsenburg Trouwen. Het is ook in Suriname 'de dag van je leven'. Maar als je na geweldda digheden en ruzies van elkaar af wilt, begint de nachtmerrie. Scheiden in Suriname is erg moeilijk en in sommige gevallen een proces van tientallen jaren. Al dertig jaar ligt er een wet klaar die dat moet vergemak kelijken. Maar tot op heden heeft nog geen enkele president het aangedurfd de wet in te voeren. Dikke tranen rollen over de wangen van Barbara (44). „Ik heb geen leven gehad. Ne genjaar ben ik getrouwd geweest. Ik ben in elkaar geslagen, uitgescholden, heb continu in angst geleefd. Ik heb de moed gehad om bij hem weg te gaan, ik probeer nu al acht tien jaar te scheiden, maar zit nog steeds in de ellende. Ik weet niet waar ik naar toe moet. Advocaten, mensenrechtenorganisa ties, ze luisteren naar me, maar doen niets. Wanneer komt er een eind aan?" In Suriname klinken de laatste jaren steeds meer noodkreten tegen het onrecht dat mensen wordt aangedaan door de huidige Surinaamse huwelijkswetgeving. Die wet dateert van 1869, zes jaar na de afschaffing van de slavernijEr staat onder meer in, dat iedereen die volgens het burgerlijk wetboek wil huwen, tot en met het dertigste levens jaar toestemming nodig heeft van de ou ders. Het grootste probleem is echter om weer van elkaar af te komen. Dat is prak tisch onmogelijk. In de wet staan vier echt scheidingsgronden genoemdoverspel, kwaadwillige verlating, gevangenisstraf van vier jaar of langer en zware verwondin- I gen of levensgevaarlijke mishandelingen. i.Een vrouw kan in elkaar geslagen worden I psychisch geterroriseerd worden, maar dat is volgens de wet geen reden voor echt scheiding. Pas als het levensgevaarlijk is, mag er gescheiden worden", zegt huisarts Asha Mungra, die als voorzitter van vrou wenvereniging Nari Samaaj van de geloofs gemeenschap Arya Dewaker, al een paar j jaar probeert de huwelijkswetgeving gewij zigd te krijgen. Barbara werd op haar negentiende onder druk van haar ouders uitgehuwelijkt met een man die ze nog nooit had gezien. De man was een rijke industrieel met een mooi huis en Barbara kon zich alle denkbare luxe per mitteren. Maar al snel ging het mis. ,,Hij kwam vaak laat thuis, dronk verschrikke lijk veel, hij sloeg en maakte veel dingen stuk. Soms bleef hij wel twee tot drie dagen weg." Op een geschikt moment is ze in 1985 stille tjes met haar zoontjes van een en drie jaar oud vertrokken. Vrijwel direct daarna nam ze een advocaat in de arm om de scheiding te regelen. Tot op de dag van vandaag is ze daarmee bezig. De zaak kwam meerdere malen voor de rechter, werd een paar keer uitgesteld en uiteindelijk afgewezen. Bar bara ging vervolgens in hoger beroep en daar bleef de zaak steken. ,,Ik heb scheiding aangevraagd op grond van overspel. Nu moet ik met bewijzen komen." En die heeft ze gevonden. Haar man woont namelijk al jaren samen met een andere vrouw. Ze hebben samen vier kinderen. Maar zowel Barbara's man als zijn nieuwe vrouw ontkent hun relatie keihard. „Ze zegt dat ze de inwonende dienstvrouw is. Mijn man ontkent op zijn beurt dat die vier kin deren van hem zijn. Iedereen weet dat ze lie gen. Zelfs de rechter." Ondertussen wordt Barbera nog steeds door haar ex lastig gevallen. „In november vorig jaar moest zijn nieuwe vrouw als getuige voorkomen. Na de zitting heeft mijn man mij midden op straat in elkaar geschopt. Hij heeft staan schelden en tieren, en aan mijn haren getrokken. Mensen stopten om te kij ken, maar niemand schoot mij te hulp. Toen ik naar het politiebureau ging, stonden mijn man met zijn vrouw daar om mij aan te ge ven. Ik zou zijn vrouw hebben gemoles teerd. Gelukkig geloofden ze mijn verhaal en hebben ze mijn man voor de zoveelste keer vastgezet." Bij Henry (42) gaat het er minder geweldda dig aan toe. Hij is nu zo'n zes jaar aan het 'sukkelen', heeft last van een hoge bloed druk en depressies. „Ik ben in 1995 in het huwelijksbootje ge stapt, maar na een jaar liep het al mis. Mijn vrouw is een Nederlandse van Surinaamse afkomst en wilde tegen mijn zin in Neder land wonen." Na een jaar ging het niet meer. „We hadden niet echt ruzie, maar wilden ge woon scheiden." Een jaar geleden kon hij de aanvraag tot scheiding officieel indienen. In tegenstel ling tot de zaak van Barbara lijkt dit een simpele kwestie. Omdat Henry's vrouw in middels een andere man heeft en een kind, lijkt de grond, overspel, makkelijk te bewij zen. „Ik kan duidelijk aantonen dat ik niet de biologische vader van het kind ben"zegt Henry. Maar ook hij wacht nu al een jaar. „Hoe lang nog? Totdat ik of mijn partner is overleden?" Op 30 april dit jaar bood huisarts Mungra namens 24 organisaties president Ronald Venitiaan een petitie aan. „Als arts zie ik re gelmatig hoe mensen onder de huwelijks wetgeving lijden. De psychische gevolgen zijn enorm. Haat, wraak en verlies van res pect voor elkaar leiden vaak tot een totale ontwrichting van het gezin. De kinderen vertonen vaak angstsyndromen, concentra tiestoornissen en stoornissen in hun emotio nele ontwikkeling." Per jaar worden er in Suriname volgens ad vocate mr. Rani Sohansingh van advocaten kantoor Essed Sohansingh ongeveer tweeduizend aanvragen ingediend voor echtscheiding. In de meeste gevallen gaat het op grond van overspel. „Maar hoe moet je dat bewijzen? Je moet toevallig foto's heb ben of buren die wat willen zeggen." Daarom ziet zij - evenals Mungra - het liefst dat de huidige vier echtscheidingsgronden zo snel mogelijk worden vervangen door een nieuwe echtscheidingsgrond: 'duurzame ontwrichting'. „Dat is veel breder. Iemand kan een drugsverslaafde zijn of voor lange tijd in het buitenland zitten. Of beide perso nen houden simpelweg niet meer van elkaar. Die mevrouw die al achttien jaar bezig is, is zo in mum van tijd gescheiden." Voor die wetswijziging hoeft de overheid geen enkele moeite meer te doen. Een her ziene wet, waarin de vier echtscheidings gronden zijn vervangen door 'duurzame ontwrichting', ligt namelijk al dertig jaar Echtpaar in traditioneel huwelijksgewaad. lang te wachten om ingevoerd te worden. „Het is om puur politieke redenen nog steeds niet gebeurd", zegt Mungra. „De re gerende partijen zijn bang om hun aanhang onder de Aziaten te verliezen, want binnen deze groep zijn veel mensen tegen de wets wijziging. Binnen de huidige wet hebben zij namelijk een eigen 'Aziatische huwelijks wetgeving', die zij met de invoering van de herziene wet verliezen." Maar de woordvoerder van president Ro nald Venetiaan ontkent dat ten stelligste. „Een politieke reden? Geen sprake van." Maar waarom gebeurt er dan al zo lang niks? „Al dertig jaar lang worden we geconfron teerd met voors en tegens. De ene week staat de ene groep hier op de stoep. De andere week de andere. Maar de procedure om de wet in werking te laten treden, is inmiddels in gang gezet", aldus de woordvoerder. Ondertussen schendt Suriname aan de lo pende band mensenrechten. Mr. M. Kuldip Singh, hoofd juridische zaken van mensen rechtenorganisatie Moiwana '86 heeft al leen al voor het geval van Barbara twee A4- tjes vol aan schendingen die haar zijn aan gedaan en in strijd zijn met door Suriname ondertekende of geratificeerde verdragen. Zoals bijvoorbeeld het recht op een mens waardige behandeling, artikel 5 van het Amerikaanse Verdrag voor de Rechten van de Mens. En het recht dat iedere vrouw heeft op persoonlijke vrijheid en veiligheid, arti kel 4 lid c van het door Suriname geratifi foto Hijn Bijnen/GPD ceerd 'Belem Do Para' verdrag. Binnen de gemeenschap groeit de discussie. Zo boden de moslimorganisaties een paar weken ge leden de president een petitie aan om de wetswijziging weer tegen te gaan. „Wij heb ben het verworven recht om binnen het Su rinaamse rechtssysteem te huwen en te scheiden overeenkomstig onze geloofsover tuiging", zegt Cyrill Hasrat namens alle moslimorganisaties. De kans is klein dat de moslims de nieuwe huwelijkswet kunnen tegenhouden. President Venetiaan heeft be loofd de wet in werking te laten treden en direct daarna een werkgroep in te zullen stellen om de tekortkomingen weg te wer ken. Daphne Groenendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27