Pensionado moet wennen aan de Zeeuwse ruimte PZC 26 Over veertig jaar is bijna een kwart van de bevolking 65-plusser zaterdag 28 juni 2003 Langer gezond Gruwel Gewend Winkels c Ze hebben niet de oorlog mee gemaakt, maar wel de seksue le revolutie. In de rebelse jaren zestig zijn ze gevormd tot mondi ge, zelfbewuste, hoogopgeleide en kritische geesten. De baby boomers van nu zijn de bejaarden van straks. „Hetzullenveel leuke re ouderen worden." Veel ouderen weten het: het echte leven begint pas bij vijftig. Goed nieuws voor de ruim twee miljoen ba byboomers in Nederland, die tussen 1946 en 1954 zijn geboren. Ze kunnen zich opmaken voor wat ook wel de 'tweede carrière' wordt genoemd. De naoorlogse geboortegolf zal de ko mende decennia een flinke bijdrage leveren aan de vergrijzing. De bejaar de babyboomers zullen bovendien se nioren zijn die er een totaal andere le vensstijl en mentaliteit op nahouden dan hun voorgangers, verwacht Ed gar Keehnen, directeur van Age Wise, een marketingadviesbureau dat zich richt op de 50 plus-consument. Ze worden daarom ook wel 'de nieuwe ouderen' genoemd. „Het contrast met de huidige generatie ouderen is erg groot", zegt Keehnen. „De bejaarden van nu, zeg maar de mensen van 70 jaar en ouder, hebben na de oorlog Nederland opgebouwd. Het is een ge neratie die denkt in plichten: niet lul len maar poetsen. En: samen de schouders eronder. De babyboomer daarentegen denkt in rechten. Hij of zij is bovendien veel individualisti- scher en egocentrischer ingesteld en wil vooral leuke dingen doen in het le ven. Die mentaliteit zal niet verande ren als deze mensen op leeftijd zijn." De babyboomers zijn, zo blijkt uit on derzoek, over het algemeen autono- mer, toleranter en minder hiërar chisch ingesteld dan de huidige senioren. Ze zitten niet vast in oude patronen en vinden hun vrijheid een groot goed. Het is een mondige en kri tische generatie die waarden als zelf beschikking en onafhankelijkheid hoog in het vaandel heeft. Dat zal gevolgen hebben voor de beeldvorming. Keehnen: „Het huidi ge beeld dat de samenleving van oud zijn en ouderen heeft - ze zijn zwak, ziek en misselijk, lastig, hebben geen geld te besteden en zitten thuis achter de geraniums - zal beslist op de helling gaan. De nieuwe ouderen zijn veel ac tiever en mobieler en nemen het leven meer in eigen hand. Het zijn fervente theaterbezoekers en concertliefheb bers en ze zijn meer op internet te vin den dan jongeren. Bovendien zijn ze van een generatie waarin vrije tijd, genieten en geld uitgeven gemakkelij - ker wordt geaccepteerd. Uit onderzoek dat we in samenwer king met de Katholieke Universiteit Brabant hebben gedaan, blijkt dat met name de mensen tussen de 50-65 jaar ontzettend lekker in hun vel zit ten. Kortom, ik denk dat het veel leu kere ouderen zullen worden." Hippe krasse knarren dus, die op hun zestigste nog een motorrijbewijs ha len, een groot deel van het jaar door brengen in het tweede huis in Frank rijk, m^t hun tweede (of derde) geliefdp op safari gaan en veel eerder dan hum(kJ.ein)kinderen de nieuwste Steven Spielberg hebben gezien. Dat wil zeggen: voor zover de lichamelijke dan wel geestelijke conditie dat alle maal toelaat natuurlijk. De verwach ting is echter dat de nieuwe ouderen langer gezond zullen blijven. Babyboomers - ook wel de protestge neratie genoemd - zijn gevormd in de rebelse jaren zestig. Representanten van de generatie schopten heilige huisjes omver en ontketenden een cul turele en seksuele revolutie. Veel ba byboomers vervullen nu een belang rijke rol in het maatschappelijk leven. Ze zitten in de top van het bedrijfsle ven en op het pluche in Den Haag. Volgens marktonderzoekbureau Nieuwe ouderen zijn kassa Wat brengt de toekomst voor de ouderen? tekening Paul Kusters/GPD De Nederlandse bevolking vergrijst. Dat heeft nogal wat gevolgen. Een aaantal feiten en feit jes op een rij gezet: In 2040 is 23,3 procent van de bevolking 65 jaar of ouder is. Nu is dat nog 13,7 procent. Het aantal eenpersoonshuishoudens zal sterk groeien. In 2000 waren dat er 2,3 miljoen. In 2040 zijn het er naar verwachting 3,4 miljoen. Op dit moment wordt eenderde van de woningen in Nederland bewoond door ten minste één persoon ouder dan 55 jaar. In2020geldt dit voor meer dan de helft van de woningen. Volgens het College Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen is tot 2030 een verdubbeling van het aantal ouderenwoningen nodig tot zo'n 700.000. De komende twintig jaar stoppen jaarlijks meer mensen met werken dan dat er aan een eerste baan beginnen. In 2040 zijner op iedere 100 mensen tussen 16 en 65 jaar 80 tot 85 niet-werkenden. Nu zijn dat er 60 op de 100. Elke minuut komt er in de wereld een 50-plusser bij. In het jaar 2030 zijn er in Nederland 7 miljoen 50- plussers. Almere en Lelystad zijn de snelst vergrijzende gemeenten. De levensverwachting voor vrouwen is nu 79,2 j aar en voor mannen 72,4 jaar. In 205 0 is dat respec- tievelijk 83 en 79,5 jaar. Over minder dan 50 jaar lopen er meer 60-plus sers dan kinderen op aarde rond. De Nederlandse bevolkingsomvang bereikt rond 2035 een maximum bereikt van 17,7 miljoen men sen en neemt daarna weer langzaam af. De bevolking krimpt vanaf 2050 naar verwach ting met 40.000 mensen per jaar. Dat is jaarlijks een kleine stad minder. Het aantal niet-westerse allochtonen in Neder land groeit van 1,6 miljoen nu naar ongeveer 3,5 miljoen in 2050. Trendbox hebben de babyboomers hun idealen van weleer inmiddels in geruild voor een comfortabel leven. Van de veranderingsgezinde mentali teit en maatschappelijke betrokken heid uit de jaren zestig zou nog maar weinig over zijn. Uit het onderzoek van Trendbox van een paar jaar gele den komen de babyboomers naar vo ren als een op zichzelf gerichte, wat bezadigde generatie. Een plezierig en genoeglijk leven leiden vifxien ze be langrijker dan een bijdrage leveren aan de samenleving. En gaven de ba byboomers vroeger nog hoog op van de geestverruimende werking van marihuana; nu vindt bijna de helft dat wietroken moet worden bestraft. Volgens Keehnen valt het echter alle maal wel mee. „Ze hebben in hun jon ge jaren het Maagdenhuis bezet en zullen straks, als het nodig is, in het bejaardenhuis ook nog op de barrica den klimmen." Dat wil zeggen: als de protestgeneratie daar tenminste te recht komt. Uit onderzoek onder seni oren door bureau Motivaction is na melijk gebleken dat driekwart van die groep, veelal babyboomers, de oude dag wil doorbrengen met mensen die er eenzelfde levensstijl op nahouden qua culturele belangstelling, vrije tijdsbesteding of kijk op het leven. En dat hoeven dus niet per definitie gene ratiegenoten te zijn. Liever niet zelfs. De huidige woonvoorzieningen voor ouderen voldoen dan ook niet meer aan de woonwensen van de nieuwe ouderen en hun ideeën over privacy, zelfstandigheid en comfort. Steeds meer senioren zoeken daarom hun heil in alternatieve woonvormen. Zo constateert de Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen (LVGO) de laatste tijd een opmerkelijke toe name van het aantal 50-plussers dat nu alvast op zoek gaat naar een ge schikte locatie om straks met elkaar de oude dag door te brengen. Catheri- na van Rossum van de LVGO noemt ze 'jongere ouderen'. „Wat daarbij op valt is dat mensen met name interesse tonen voor woongroepen met een be paalde leefwijze, zoals een project op spirituele, ecologische, antroposofi sche of kunstzinnige grondslag. Het gaat om vitale babyboomers die abso luut niet in een regulier verzorgings tehuis terecht willen komen. De ge dachte aan een serviceflat is voor hen een gruwel." Bij de LVGO, die 20 jaar bestaat, zijn meer dan 200 verschillende woon groepen door heel Nederland aange sloten. Daarbij moeten we volgens Van Rossum niet denken aan 'commu- ne-achtige toestanden'. „Bewoners leven in zelfstandige appartementen en hebben daarnaast gemeenschap pelijke ruimten en activiteiten. Het zijn veredelde buren, die zo nodig voor elkaar kunnen zorgen. Het grap pige is dat ik ook mensen spreek die aangeven dat ze eigenlijk in de jaren zestig al in een woongroep hadden willen wonen, maar er toen niet aan toe kwamen. Toch zijn ze die gemeen schapszin uit de flower-powertijd nooit helemaal kwijtgeraakt. Nu ze zich oriënteren op hun oude dag, wil len ze de mogelijkheid van een woon groep opnieuw onderzoeken." Volgens Keehnen is het bedrijfsleven nog onvoldoende op de enorme golf vergrijzende babyboomers voorbe reid. Zijn bedrijf Age Wise doet on derzoek naar de nieuwe ouderen en adviseert bedrijven en organisaties hoe ze het beste die markt kunnen gaan bewerken. Want de 'nieuwe ou deren' vormen commercieel gezien een aantrekkelijke en snel groeiende doelgroep. Kritisch, veeleisend, maar ook héél welvarend. Keehnen: „Ze hebben economische voorspoed ge kend, hebben over het algemeen beter betaalde banen gehad dan hun voor gangers - met soms een dubbel inko men - en ze hebben veelal een huis met een enorme overwaarde, al geldt dat natuurlijk niet voor iedereen." Er zijn natuurlijk ook nogal wat ba byboomers die moeten zien rond te komen van aow en een klein pensioen. Maar dat neemt niet weg dat de ge middelde babyboomer bijna twee keer zoveel vermogen heeft als het doorsnee Nederlandse huishouden. Bovendien geven babyboomers het geld gemakkelijker uit dan hun ou ders. Het zijn 'big spenders', patsers. Ze hebben minder het gevoel te moe ten sparen voor een erfenis voor de kinderen, want 'die redden zichzelf wel'. De verwachting is dat tegen 2 010 de 55-plussers in totaal 40 procent van de totale consumptieve bestedingen in Nederland voor hun rekening ne men. Vooralsnog vormen de baby boomers een 'vergeten marktseg ment'. Maar dat zal volgens Keehnen gauw veranderen. „Die nieuwe oude ren zijn kassa, 'booming business. Corine van Zuthem Praathuisje in Wemeldinge. Zeeland ontwikkelt zich tot het Florida van Nederland. foto Mechteld Jansen Piet van Brussel uit Biervliet is 'lid van de grijze clubDe 62-jarige geniet elke dag van de vrijheid die hij als vutter aan gezin, kinderen en maatschappelijke functies kan besteden. De rust en de ruimte in Zeeland houden hem 'in balans'. Diezelfde rust en ruimte kunnen anderen wegjagen uit Zeeland. De geboren Braban der, die via Enschede en Lelystad in Zeeuws-Vlaanderen belandde, kan zich goed voorstellen dat wat hem zo aan spreekt, voor andere ouderen een nadeel is. De afstanden tot winkels en ziekenhuizen zijn groot, jongeren trekken weg, vereenza ming ligt op de loer. „Winkels in de dorpen verdwijnen, het openbaar vervoer wordt slechter. De bus wordt vervangen door een beltaxi." Toch ontwikkelt Zeeland zich tot het Flori da van Nederland. Vertegenwoordigers van zorginstellingen en overheden willen het zelfs stimuleren. Welgestelde ouderen ge ven geld uit én hebben hulp nodig. Zo zor gen ze voor extra banen. Maar Van Brussel moet er niet aan denken. Hij is ooit in Florida geweest. Het leven is daar uit balans, zag hij. Te veel ouderen, te weinig jongeren. Leefbaar vindt hij het er niet. Ouderen leven er geïsoleerd. Een ver keerde situatie, waar hij Zeeland voor wil behoeden. „De overheid moet ervoor zorgen dat de Zeeuwse samenleving divers blijft. Ouderen én jongeren. Want als er geen jon geren meer zijn, is er geen dynamiek meer in de samenleving. Het sociale leven ver dwijnt. En dan vereenzamen mensen." De pensionado's die hier van hun oude dag komen genieten, vergissen zich soms in de harde werkelijkheid, denkt Van Brussel. „Ze kennen Zeeland van een vakantie. Dan is het allemaal mooi. Ik sluit niet uit dat ze hier komen wonen vanwege de sfeer die ze op vakantie aantroffen. Of omdat de huizen hier goedkoper zijn. De financiën zullen ook wel belangrijk zijn. Maar ja, dan kan het wel eens tegenvallen. Een normale reactie hoor. Pas als je ergens woont leer je de keerzijde van de medaille kennen." Dit overkwam het echtpaar Nijland. Acht tien jaar geleden togen ze vol goede ver wachtingen vanuit Krimpen aan den IJssel naar Haamstede. Mijnheer, 62 toen, was net gestopt met werken. Kennissen, de rust, de ruimte, het vaak mooie weer en de prachtige omgeving lokten hen naar de Schouwse Westhoek. Mevrouw Nijland (78) bewaart goede herin neringen aan het verblijf in Zeeland. Zij en haar man vonden er wat ze hadden ver wacht. De aanpassing aan de nieuwe woon omgeving verliep soepel, herinnert zij zich. „Er wonen daar veel Hollanders, dus is het ook gemakkelijk. De Zeeuwen zijn ook vriendelijk, maar die zitten natuurlijk niet per se op jou te wachten. Via de kerk kwa men we toch met veel mensen in contact." Tien jaar beviel het de Nijlands uitstekend in Haamstede. Tot ze de kinderen begonnen te missen. Die wonen in Zuid-Holland. En de meeste vrienden zaten in Capelle en Krimpen aan den IJssel. In 1995 keerden ze terug naar de Randstad. Naar Gouda, waar de jongste dochter woont met haar kinde ren. Als j e ouder wordt, is het toch f ij ner bij hen in de buurt te wonen. Voor de gezellig heid, een ander woord heb ik er niet voor", vertelt ze. In het achterhoofd speelde voor het echt paar zeker mee dat de voorzieningen in Zee land zo beperkt waren. „Voor het zieken huis moet je vanuit Haamstede helemaal naar Goes. Hier in Gouda kan ik er bijna naartoe lopen. Als je je dat realiseert, is het toch wel heel akelig. We worden ouder. Ik kan me niet voorstellen dat we nu nog in Haamstede zouden wonen." Het is een duidelijk verschil met geboren en getogen Zeeuwen, die gewend zijn aan de afstanden en beperkte keus aan voorzienin gen. Henk Klatter (74) uit Haamstede kent wel meer niet-Zeeuwen die na kortere of langere tijd het toch voor gezien hielden. „Zeventigers, die terug willen naar de rand stad om bij hun kinderen te zijn. Maar er zijn er ook veel die wel blijven." Want de voorzieningen in Burgh-Haamste- de zijn acceptabel, vindt Klatter. „Prima eerste levensbehoeften. Het gerucht gaat wel dat het postagentschap gaat verdwij nen. Dat zou een ramp zijn. De banken ver lenen ook al minder diensten. Voor speciale zaken moet je nogal eens naar Zierikzee. Al leren ze wel inspelen op de behoefte. Van mijn bank komen ze soms naar het kantoor in Haamstede om me ergens mee te helpen. Jan Hendrikse (79) trok juist naar Haamste de omdat de voorzieningen daar in zijn ogen nog goed zijn. Maar hij kwam dan ook uit Noordwelle. Zijn leven lang had hij daar ge woond. Eigen huis, grote tuin. Een ziekteen enkele medische ingrepen deden hem vier jaar geleden besluiten te verkassen naar het buurdorp. Winkels in de buurt, beter open baar vervoer. Hij rijdt nog auto, maar opzijn leeftijd is het verstandiger om voorbereid te zijn op een minder mobiel leven. „In Noordwelle kon je al niet meer naar de winkels. Die waren er gewoon niet meer. Met het oog op de toekomst werd dat toch wel zorgelijk. In Haamstede zijn ze er wel. We hebben hier alles bij de deur. Bakkers, slagers, supermarkten. Aan je voedsel kun je gemakkelijk komen. Er is een postkan toor. En de bus richting Vlissingen, Zierik zee én Rotterdam. Voor de medische zorg zijn er overdag huisartsen en 's avonds is in Zierikzee een huisartsenpost. Het kan alle maal beter, maar daar wordt aan gewerkt. Wel begint Hendrikse sceptisch te worden over dat openbaar vervoer. Niet in Haam stede, daar zal het wel goed blijven, ver moedt hij. Groot dorp, veel toeristen. „Ik mag niet mopperen. Maar rond het bejaar denoord Duinoord is de halte vervallen. Bij de vuurtoren van Burgh ook. En in Scharen- dijke en Brouwershaven komt op zondag de bus ook al niet meer." Zoals gezegd, hij rijdt nog auto. Als hij dat niet meer kan, neemt zijn vrouw het over. En moet de auto definitief de deur uit, ach, dan pakt Hendrikse gewoon de bus. „Tja, als het niet meer gaat, moet je je aanpassen. Daar ben ik vrij nuchter in." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26