PZC Loopbaan Haarhuis lijkt ten einde KNVB wijst aanvraag Vitesse weer af Super Granny nog steeds op recordjacht Aart Vierhouten niet naar Tour de France De krokodillentraan van Fifa-baas Blatter 21 Limburger steunt ATP bij boycot Nederlander via simpele zege op Hanescu naar vierde ronde Goed betaald zaterdag 28 juni 2003 Improviseren Usano vervangt Galvez bij Kelme Stellwagen blijft verrassen Knetemann adviseur Tourstart Maier opent proloog Tour Ullrich laat titelstrijd schieten Beroep team Cipollini afgewezen Van der Sar blijft bij Fulham LONDEN - Sjeng Schal ken zal zich achter een boycot van de Grand Slam-toernooien scharen, als de ATP die om de juiste redenen afkondigt. De Nederlandse tennisser stond gisteren stil bij de boycot waarmee de ATP dreigt als de Australian Open, Roland Garros, Wimbledon en de US Open niet meer geld af staan aan de spelersvak bond. Nu vloeit het merendeel van de winst naar de ten- nisbonden in eigen land. „Dat kan niet nu de ATP het moeilijk heeft", vindt Schalken. „Er is geld no dig voor betere verzeke ringen en pensioenvoor zieningen. Als de vakbond besluit tot een boycot, dan sta ik daar helemaal ach ter. Ik steun de ATP. Schalken sluit een boycot van een van de Grand Slams absoluut niet uit. „En daarmee zit ik dus op een andere lijn dan top pers als Andre Agassi en Lleyton Hewitt. .Die kun nen zich niet voorstellen dat het tot een boycot komt. Ik wel. Voorlopig kijk ik rustig van een af standje naar de ontwikke lingen, maar ik zal zeker niet de eenling zijn die dwars gaat liggen." Schalken zou een boycot niet ondersteunen, als de ATP meer geld gaat ge bruiken om het prijzen geld te verhogen. Hij wordt al goed betaald, vindt hijzelf. „Als ik hier in de eerste ronde wordt uitgeschakeld en 35.000 euro mee naar huis krijg, kan ik daar niet achter staan. Ik vind het nu al overdreven wat we ver dienen." Zijn plaats in de vierde ronde levert Sjeng Schal ken al 56.000 euro op. GPD Schalken durft al te dromen door Martijn van Beeten LONDEN - Vier dagen heeft tennisser Sjeng Schalken in Londen gezocht naar het juiste gevoel. Nu hij de tweede week op Wimbledon heeft gehaald, durft de 26-jarige Limburger over de titel te dromen. De Roe meen Victor Hanescu was gis termiddag in de derde ronde drie sets lang (6-2 6-4 7-6) het slachtoffer. Die triomf trok hem over de drempel. Na de overwinningen tegen Ar- vind Parmar en Nicolas La- pentti maakte de kwartfinalist van vorig jaar zich grote zorgen over zijn vorm. Niet goed ge noeg om de grasspecialisten te kloppen, was het oordeel over zijn eigen tennis. Maar een oe fensessie met coach Willem-Jan van Hulst gaf Schalken donder dagmiddag vertrouwen. De ti ming was terug, het zelfvertrou wen groeide. De 21-jarige lucky loser Hanes cu, die in de derde ronde van het kwalificatietoernooi opgaf met een schouderblessure maar toch mocht meedoen door de afzeg ging van Richard Krajicek, kon daar niets aan veranderen. Wie Schalken gistermiddag af en toe hoorde vloeken en tieren, kon de indruk krijgen dat hij nog altijd zoekende is. Dat was schijn. De Limburger is een per fectionist, mag van zichzelf geen fouten maken. Hij voert de druk op om het beste naar boven te halen. En soms moet er stoom van de ketel. „Dan ben ik geen ideale schoonzoon, maar dat wil ik ook niet zijn. Pas als mijn vriendin Ricky of Willem-Jan me tot de orde roepen, weet ik dat ik te ver ben gegaan. Die uit barsting van Greg Rusedski van een paar dagen terug kan ik me goed voorstellen. Het verbaast me dat het niet vaker gebeurt. Tennis is een verschrikkelijk spelletje." Dat spelletje denkt hij vanaf gisteren weer goed onder de knie te hebben. De man die vo rig jaar in de kwartfinales winstkansen had tegen kampi oen Lleyton Hewitt, heeft stou te plannen aan Church Road. In de vierde ronde stuit hij maandag op de Duitser Rainer Schuettler. „Ik heb al een paar keer flink lo pen dromen. Als ik in de vierde ronde zit, word ik gevaarlijk. Tegen Schuettler wordt het ont zettend zwaar, want dat is een loopwonder en mentaal is hij ijzersterk. Hij is als het Duitse voetbal." Net als Schalken heeft Schuett ler er veel energie in gestoken om op de baan rust in het hoofd te krijgen. De afgelopen drie jaar werkte de Duitser samen met een Italiaanse mentale trai ner, wat hem in j anuari een fina leplaats op de Australian Open opleverde. Veel informatie inwinnen over Schuettler hoeft Schalken niet. Voor zijn partij tegen Hanescu warmde de Limburger zich nog op met de tennisser die tot dit jaar nooit verder kwam dan de derde ronde in Londen. „Ik weet precies wat ik van hem kan verwachten en dat is maar goed ook. Improviseren is niet mijn sterkste kant. Daarom had ik het ook zo moeilijk tegen La- pentti, die onverwacht service volley speelde. Voor de wed strijd tegen Hanescu heb ik bij John van Lottum en tientallen anderen gevraagd hoe hij zou spelen. Service-volley zei de een, harde slagen van achteruit de ander. Het eerste is voor mij het, lastigst, dus daar heb ik me maar op voorbereid. Toen bleek dat Hanescu achterin bleef staan, viel er al een last van m'n schouders af." GPD MADRID - De klimmer Julian Usano is door Kelme aangewe zen als vervanger van sprinter Isaac Galvez voor de Ronde van Frankrijk. Galvez heeft een knieblessure. Voor Kelme is het de tweede te genslag. Eerder moest kopman Oscar Sevilla zich wegens een blessure afmelden. Ploegleider Vicente Belda neemt de volgen de renners mee naar de Tour: de Spanjaarden Jesus Manzano, José Enrique Gutierrez, Ignacio Gutierrez, David Latasa, Javier Pascual Llorente, David Mu- noz, Antonio Tauler, Julian Usano en de Colombiaan Ivan Parra. Voor Lotto-Domo rijden de Bel gen Rik Verbrugghe, Axel Merckx, Serge Baguet, Chris- tophe Brandt en Hans de Clercq, de Nederlanders Leon van Bon en Koos Moerenhout en de Au straliërs Rob McEwen en Nick Gates de Tour de France. AFP Paul Haarhuis (links) en Yevgeny Kafelnikov overleggen tijdens hun (gewonnen) partij tegen de Belgen Malisse en Vanhoudt. Na afloop trok Haarhuis zich terug met een schouderblessure, waardoor er een einde aan zijn tenniscarrière lijkt te zijn gekomen. door Martijn van Beeten LONDEN - Paul Haarhuis heeft gisteren op Wimbledon waarschijnlijk zijn laat ste tenniswedstrijd op het hoogste niveau gespeeld. De 37-jarige Eindhove- naar won in de tweede ronde van het dubbelspel met de Rus Yevgeny Kafel nikov van de Belgen Xavier Malisse en Tom van Houdt. Meteen na dat duel trok hij zich terug met een schouderbles- Haarhuis liep de kwetsuur op tijdens een skivakantie in Frankrijk en ook op Ro land Garros had hij er al last van. Met Kafelnikov haalde hij in Parijs deson danks de finale. De man die zes Grand Slam-toernooien won als dubbelaar dacht toen dat hij Wimbledon niet zou halen. Met Kafelnikov sprak hij af dat ze het toch zouden proberen. Met grote aarzeling vertrok Haarhuis gisteren van de All England Club, in de wetenschap dat hij er nooit meer als prof in actie zal komen. „Ik ben extra lang on der de douche blijven staan, om alle ge voelens van me af te spoelen. In de kleed kamer sprak ik nog met D avid Prinosil en S j eng SchalkenSj eng kom ik nog wel te gen, maar veel van die andere jongens mogelijk nooit meer. Het was heel vreemd om iedereen gedag te moeten zeggen. Ik heb me wel eens beter ge voeld." Haarhuis, die 54 dubbeltitels op zijn naam heeft staan, sluit nog niet helemaal uit dat hij in september meedoet aan het promotie/degradatieduel voor de Davis Cup met India. Eerder had hij al aange kondigd dat hij in Zwolle voor het laatst professioneel zou optreden. „Maar dat foto O laf Kraa k/E PA wordt wel een moeilijk verhaal. Het liefst zou ik me zo snel mogelijk laten opere ren, maar dat is lastig. Ik heb de komende tijd te veel verplichtingen. Het afscheid nemen doet pijn bij Haar huis, die in 1995 in Jakarta zijn enige ATP-titel in het enkelspel boekte. „Als mijn niveau nou langzaam was gezakt, was het makkelijker geweest. Maar ik kan nog steeds van iedereen winnen." Heel even blikte Haarhuis terug op al die mooie tennisjaren. „Het is een geweldige carrière geweest. Ik heb ervan genoten." GPD door Peter van Leeuwen OUD-TURNHOUT - Aart Vierhouten heeft van de ploegleiding van Lotto-Domo te horen gekregen dat hij niet in aanmerking komt voor een van de twee resterende plaatsen in de Tourselectie. De Nederlander noemde het besluit gisteren ongelooflijk. Vierhou ten begrijpt niets van de beslissing. „Ik had hier geen enkele reke ning mee gehouden. In Zwitserland ging het steeds beter. Ik dacht dat ik klaar was voor de Tour." Het totaal aantal Nederlanders dat aan de Tour deelneemt blijft steken op zeven, tegen acht vorig jaar. Lotto start met Leon van Bon en Koos Moerenhout. Servais Knaven rijdt namens Quick-Step, Rabobank met Michael Boogerd, Bram de Groot, Mare Lotz en Remmert Wielinga. ANP van onze sportredactie ARNHEM - Vitesse krijgt dins dag een laatste kans om een licentie voor komend seizoen binnen te halen. De beroeps commissie van de KNVB heeft een nieuwe aanvraag van de Arnhemse club afgewezen, om dat de begroting nog steeds niet in orde is. Vitesse heeft het financiële plaatje nog niet rond, ondanks de noodgedwongen verkoop van Dejan Stefanovic. Zijn transfer naar het Engelse Ports mouth leverde de Arnhemse club 2,6 miljoen euro op. Het grootste struikelblok voor Vi tesse is het gemeentelijke red dingsplan. Dat is door de poli tiek aangenomen, maar nog lang niet uitgevoerd. De tien miljoen euro die voor Vitesse in het plan is opgenomen, heeft de club nog niet kunnen bijschrij ven op de rekening. De voetbalbond eist daarom van Vitesse een keiharde garan tie dat het geld wel binnenkomt. De gemeente weigert die garan tie af te geven. Ze eist eerst dat Gelredome instemt met de ver koop van grond én stadion, om dat dat de gemeente onderpand voor de tien miljoen euro biedt. Gelredome staat vooralsnog op het standpunt dat alleen de grond te koop is. Het stadion moet zelfstandig blijven. De ge meente heeft afgelopen dagen de druk op Gelredome opge voerd, maar dat heeft nog geen resultaat opgeleverd. Sparta is komend seizoen wel verzekerd van betaald voetbal. De eerstedivisieclub kreeg gis- Ze is er weer bij, hoor. Precies dertig jaar na haar debuut op de sprieten van Wimbledon doet ze nog steeds mee. En niet eens voor spek en bonen. Want °P 46-jarige leeftijd heeft de Iron Lady van het vrouwentennis nog één onver vulde droom. Martina Navratilova is op jacht naar haar twintigste Wimble- dontitel. En wie gunt het haar niet? Billie Jean King misschien, omdat zij haar record van twintig titels dan moet delen met Navratilova. Maar dat zou wel erg ego ïstisch zijn. King veroverde in 1979 in "et vrouwendubbel immers haar twin tigste Wimbledontrofee aan de zijde van Navratilova. Nee, heel tennis- innend Engeland zal op de banken staan als Super Granny (super oma) v°lgende week samen met Svetlana Kuznetsova (gisteren achttien gewor den) de hoofdprijs in het vrouwendub bel ontvangt. Of in het mixedtoernooi met Leander Paes. Geef ze 's ongelijk. Het (tennis)leven van Navratilova is allerminst over ro zen gegaan. Op jonge leeftijd verloor ze haar vader Miroslav al, die het leven niet meer zag zitten. Als tengere tennis- prof, grootgebracht in het communisti sche Tsjechoslowakije, kwam ze op zestienjarige leeftijd opeens in aanra king met de smakelijke geneugten van de westerse wereld. In Amerika raakte ze verslaafd aan pannenkoeken, piz za's en hamburgers. Ze kwam twintig pond aan en dat kwam haar tennisspel niet ten goede. Toen ze haar lijf weer in de juiste pro porties had getraind en haar honger naar eten ingeruild had voor honger naar prijzen, botste ze op het volgende obstakel. Ze voelde zich in het harnas van communisme geremd in haar ont wikkeling. Bij de US Open van 1975 nam ze de wijk naar Amerika. Ze moest vervolgens zes jaar wachten tot ze het staatsburgerschap uiteindelijk kreeg. Het was toen alsof de handboeien rond haar polsen opensprongen. Als een on verzadigbare tennisbeul regeerde Na vratilova het circuit in de daaropvol gende jaren. Navratilova was opnieuw een veel vraat geworden, maar nu spekte ze al leen haar bankrekening. In de twaalf maanden van 1983 verloor ze bijvoor beeld slechts één wedstrijd (vierde ron de Roland Garros tegen Kathy Horvat). Aanvankelijk vocht Navratilova hero ïsche duels uit met de charmante Chris Evert, maar in de bevrijdende jaren na haar naturalisatie was Navratilova van een andere planeet. Ze won in die periode zelfs dertien keer achter elkaar van haar eeuwige rivale. En dan het ko- ningsdubbel met Pam Shriver... Tus sen 1983 en 1985 bleven ze 109 wed strijden achter elkaar ongeslagen. Dat ze nog steeds kan dubbelen, be wees Navratilova afgelopen januari in Australië. Samen met de Indiër Lean der Paes won ze - zonder een set af te staan - het mixedtoernooi van de Au stralian Open. Daarmee voltooide ze een onwaarschijnlijke rondedans. Op allevier Grand Slams had ze nu zowel het enkelspel, vrouwendubbel als mixeddubbel gewonnen. Een ongeëve naarde prestatie, waarmee LEEUWARDEN - De zestienjarige Daniël Stellwagen heeft ook in de tweede ronde van de nationale titelstrijd schaken de volle winst behaald. Hij versloeg gisteren in Leeuwarden Ruud Janssen op een overtuigende manier. Stellwagen leidt met twee punten. Loek van Wely heeft de achtervolging inge zet. In een aangenomen damegambiet overrompelde hij Erik van den Doel met een openingsnieuwtje. Tiviakov hield aan sluiting door met zwart Nijboer op remise te houden. Bij de dames is Zhaoqin Peng na drie ronden al een punt uitgelopen op concurrente Tea Lanchava. ANP ROTTERDAM - Gerrie Knetemann moet Rotterdam aan de Tourstart in 2007 helpen. Rotterdam Topsport heeft Knete mann aangetrokken als adviseur. Na een gesprek met de orga nisatie en burgemeester Ivo Opstelten besloot de bondscoach van wielerbond KNWU Rotterdam actief te gaan begeleiden en adviseren bij de pogingen de Tourstart voor 2007 binnen te halen. ANP FLACHAU - Skiër Hermann Maier opent op 5 juli de proloog van de Ronde van Frankrijk. In het kader van de festiviteiten rond het 100-jarig bestaan van de Tour zal de voormalig olympisch en wereldkampioen drie minuten voor de eerste of ficiële deelnemer van start gaan. De rit over 6,5 kilometer be gint aan de voet van de Eiffeltoren. Maier is altijd al een wie lerfan geweest. RTR SPALT - Jan Ullrich laat de Duitse wegkampioenschappen morgen in Spalt schieten. De Duitser geeft de voorkeur aan een verblijf in de buurt van zijn hoogzwangere vriendin Gaby. Ullrich ziet de Duitse titelstrijd niet als een belangrijke voor bereiding op de Tour de France, die 5 juli begint. DPA PARIJS - Domina Vacanze heeft vergeefs beroep aangete kend tegen de beslissing van de directie van de Tour de France om het team van Mario Cipollini geen startplaats in de Ronde van Frankrijk te geven. De beroepscommissie van de Profes sional Cycling Council (CCP) gaf gisteren aan dat de organi satoren van de Tour de France alle reglementen bij die beslis sing hebben gerespecteerd. Domina Vacanze voerde voor de beroepscommissie aan, dat wereldkampioen Mario Cipollini automatisch moest worden toegelaten. De beroepscommissie oordeelde dat de organisatoren gewoon de regels hebben uit gevoerd. De eerste veertien ploegen van de wereldranglijst hebben een uitnodiging gehad, waarna acht ploegen in twee fasen op uitnodiging een startbewijs ontvingen. AFP DEN HAAG - Edwin van der Sar speelt ook volgend seizoen bij Fulham in de Engelse Premier League. De doelman van het Nederlands elftal gaf eerder dit jaar aan uit te kijken naar een andere club, maar er heeft zich geen enkele kandidaat ge meld. Volgens Van der Sar is dit geen ramp: „Het is hooguit jammer. Maar vandaag de dag mag je blij zijn dat je nog een contract hebt voor twee jaar. Zo bekijk ik het ook een beetje. Ik blijf lekker bij Fulham keepen." GPD termiddag een licentie. De bond ging akkoord met het financiële beleidsplan van de nieuwe machthebbers op het Kasteel, een aantal sponsors rondom de nieuwe algemeen-directeur Pe ter Bonthuis. Het voortbestaan van de oudste club in het be taald voetbal was lange tijd onzeker wegens de enorme schuldenlast. Uiteindelijk red de de gemeente Rotterdam Sparta van de ondergang door voor 6 miljoen euro de aande len van het stadion te kopen. GPD/ANP Navratilova (van hetzelfde bouwjaar als Björn Borg) tevens de oudste Grand Slamwinnares werd. Afgelopen woensdag is ze aan een nieu we jacht begonnen op het Londense gras aan de Church Road. Ze wil de twintig Wimbledontitels van haar vriendin Billie Jean King evenaren en als het even kan overtreffen. Navratilo va, die haar conditie eind jaren negen tig op peil hield met ijshockeyen bij de Aspen Mother Puckers, heeft er in der tigjaar proftennis inmiddels negentien verzameld: 9 enkel-, 7 dubbel- en 3 mixedtitels. En ze zal die twintigste pakken. Al moet ze daarvoor de Franse topper Jean Borotra zijn record ontne men! Borotra speelde tot zijn 65e op Wimbledon. Rudy Boogert DEN BOSCH - Hoe lief, zo'n persbericht. De Fifa over weegt de volgende editie van de Confederations Cup te vernoemen naar de donder dag overleden voetballer Marc-VivienFoé. De interna tional van Kameroen be zweek vlak na de halve finale van zijn land tegen Colom bia, nadat hij tijdens de wed strijd op het veld in elkaar was gezakt. Officieel wil Kameroen de fi nale spelen als eerbetoon aan Foé. Dat kun je respecteren. De finale gaat dus door. On getwijfeld ook een vurige wens van de Fifa. Je kunt moeilijk zo'n geweldig, pres tigieus toernooi zo maar even uit de hand laten lopen om dat er toevallig een voetbal ler het loodje heeft gelegd. Al is dat dan gebeurd op het veld tijdens een wedstrijd en al betreft het ook nog eens een jongen van een der finalisten. Denk je eens in wat voor een gedonder het zou geven als die finale zou worden uitge steld of geschrapt. Het zou rechtszaken en tranen rege nen! De televisiezenders die voor het evenement hebben betaald, zouden worden ge dupeerd, de sponsors en toe schouwers konden niet aan hun gerief komen, de spelers zouden nog langer verstoken blijven van een vakantie, tot verdriet ook van hun clubs, etcetera. Ellende alom! Bovendien: the show must go on. Of er nu een bloedbad wordt aangericht op de Olympische Spelen of er be zwijken tientallen mensen in een stadion voorafgaande aan de Europa Cup-finale: de show gaat door. Dramatische vuurwerkramp met talloze doden en een stad die in shock verkeert: de plaatselij ke FC wordt de volgende dag verplicht af te trappen. We reldschokkende aanslagen op 11 september in New York: voetballen jongens, Cham pions League! De spelers van Kameroen, die kennelijk hebben ver klaard wel te willen spelen, moeten morgenavond een le gendarische actie onderne men. Het elftal zou voor de aftrap in de middencirkel kunnen gaan staan, in een kring, de armen over eikaars schouder, het hoofd gebogen. De rouwceremonie zou een minuut kunnen duren. Daar na moet de ploeg met opgehe- ven hoofd van het veld stap pen. Omkleden, wegwezen. \Het mooiste zou zijn als de Fifa het land meteen voor vijf jaar schorst voor alle inter nationale competities, waar na een wereldwijde woede ervoor zorgt, dat die schor sing weer moet worden inge trokken. Nog mooier: de wereldwijde woede zou er te vens voor zorgen, dat de Fifa verder afziet van het belache lijke toernooi om de Confede rations Cup. Fifa-baas Blatter heeft het in speeches graag over 'de voet balfamilie'. Is het niet vreemd dat het feest door gaat, als een prominent en geliefd lid van de familie net op tragische wijze is omgeko men? De Fifa is natuurlijk geen familie. De wereldvoet balbond doet goed werk, maar manifesteert zich net zo gemakkelijk als een geldma- chine. Er moet worden ge voetbald! Zo werd het WK al ettelijke malen uitgebreid en opgepompt tot bijkans wal gelijkeproporties, zo v)erd al het WK voor clubs bedacht (eerste aflevering werd sof, tweede aflevering werd afge last) en zo is er dus ook een toernooi tussen de zoge naamd beste landen van alle confederaties. Alsof er al niet genoeg roofbouw wordt ge pleegd op spelers én publieke belangstelling. Ronaldo was gelukkig zo ver standig eindelijk eens nee te zeggen tegen de invitatie van zijn bond om mee te doen in Frankrijk. De Brazilianen verschenen met een tweede elftalBlatter kon er niks aan doen. Hij telde zijn geld en juichte gewoon door over zijn geesteskind, dat eens te meer de broederschap van zijn voetbalfamilie bevestig de. Zijn gevoelvoor sportieve ethiek bleef beperkt tot een condoléance aan Foé en diens familie. En een bijna stuitende krokodillentraan waarmee hij de suggestie om armde om de volgende afle vering van de Confederations Cup naar Foé te vernoemen. Als er morgenavond daad werkelijk wordt afgetrapt zou Blatter meteen moeten worden geschorst. Voor vijf jaar. Er zal geen sprake zijn van een wereldwijde woede. GPD Henri van der Steen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21