Helden van zand bij Scharendijke g -r OM eist tegen Veerman zestien maanden onvoorwaardelijk Begint het bij u ook zo te kriebelen V/ Nieuw groeihormoon in omloop in België PreSoft.ni M Maatregelen tegen verslechtering van overheidsfinanciën Eeuwenoude tegeltjes vernield in Middelburg u Lotto pakt tourspellen aan V a r i v r»-" MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN Reizen I Daar moetje naar toe. Jarige Bernhard baas van Oranjes Harnas legt wapens tijdelijk neer Provincie snijdt minder diep Haarhuis moet geblesseerd afhaken Dow zoekt 600 nieuwe mensen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Beetje zon 246e jaargang no. 153 zaterdag 28 juni 2003 los nummer 1,65 CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 Emoties VACATURE-INDEX 2e katern pagina 18 vakanties, auto's en andere 2omerprijzèn! NOORDZEE Deze zomer genieten van bos, zee en duinen. VLISSINGEN Clenbuterol 8 713214 000019 d per kwartaal met automatische incasso 55,10). J Vanochtend vrij veel bewolking, later ook wat zon. Matige westelijke wind en rond de 20 graden. Balkenende snijdt in begroting dnnrFons Kockelmans DEN HAAG - Premier Balkenende denkt dat door de verslechterde overheidsfinanciën nieu we ingrepen nodig zijn. Hij zei dat gisteren na afloop van de ministerraad. Welke maatregelen het kabinet zal ne men, wilde hij nog niet zeggen. Hij hield zowel de mogelijkheid van nieuwe bezuinigingen als van lagere extra uitgaven en van lastenverzwaringen open. Balkenende noemde de econo mische situatie van Nederland 'bepaald zorgelijk'. Volgens de ze week uitgelekte cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) loopt de werkloosheid sneller op dan verwacht en dreigt het fi nancieringstekort volgend jaar uit te komen boven het maxi mum dat in het regeerakkoord wordt genoemd. Volgens het regeerakkoord zou het tekort maximaal 2,5 procent mogen bedragen in 2004, maar volgens het planbureau zou dat 2,6 procent worden. Balkenen de wees er op dat dit 'gevaarlijk dicht' in de buurt van 3 procent komt, het maximum dat in EU- verband is afgesproken. Hij wil de niet zeggen hoever het tekort zal worden teruggebracht on der de bovengrens van 2,5 pro cent. Volgens ingewijden wordt de noodzaak om extra te bezuini gen nog onderstreept door nieu we ramingen over de periode na 2004 van het CPB, die gisteren door een clubje topambtenaren zijn besproken. Daaruit blijkt dat ook na volgend jaar het fi nancieringstekort hoger uitvalt dan in het regeerakkkoord is aangenomen. Hierdoor haalt het kabinet zijn doelstelling niet om het tekort in 2007 terug te brengen naar 0,5 procent. De ministerraad praat komende weken over de begroting voor volgend jaar, maar hakt pas in augustus de knoop door. Op Prinsjesdag worden de nieu we maatregelen gepresenteerd. Komende week heeft het kabi net een 'kennismakingsgesprek' met de sociale partners, maar Balkenende maakte gisteren duidelijk dat het niet bij kennis maken zal blijven. Het kabinet wil dat de lonen de komende ja ren zo weinig mogelijk stijgen en wil daarover afspraken ma ken met werkgevers en werkne mers. ANP «MM a&t n1 «s MIDDELBURG - Onbekenden hebben donderdagnacht ver nielingen gepleegd op het ter rein van het voormalige zwem bad aan de Poelendaelesingel in Middelburg. Uit een opgegra ven ruimte werd het water weg gepompt en werden onder meer Delftsblauwe tegeltjes, die in de ruimte lagen, vernield. De te gels dateren uit de zeventiende eeuw. Volgens archeoloog J. Watten- berghe van SOB-Research uit Heinenoord zijn op het oude zwembadterrein restanten ge vonden van een waterkelder, woonkamer en keuken. De tegeltjes lagen op de vloer van de waterkelder, een ruimte vanéén bij twee meter. Ze waren ongeveer vijftien centimeter groot. Onbekenden hebben met ge weld geprobeerd de tegeltjes los to wrikken. Daarbij zijn ver schillende tegeltjes gesneuveld en is een beperkt aantal meege nomen. „Het is heel broos mate riaal en waarschijnlijk hebben ze maar twee of drie tegeltjes in tact kunnen meenemen", aldus wattenberghe. Hij noemt de te geltjes 'heel mooi materiaal'. Vooral voor archeologen zijn ze van belang, omdat het ons de "^gelijkheden geeft om te date- jen" Uit de achtergebleven brokstukken is het volgens hem Mogelijk om toch nog een goede datering te kunnen geven van de tostanten van de woning. (Advertentie door Merel van Leeuwen HAARLEM - Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem de maxi male straf van zestien maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen café-eigenaar Jan Veerman uit Volendam. Zijn dochter Laura hoorde drie maanden celstraf tegen zich ei sen en zijn bedrijfsleider tien maanden. Het OM eiste tegen Jan Veerman ook een boete van drieduizend euro voor het niet op orde heb ben van een bouwverordening en het ontbreken van een drank en horecavergunning. De offi cieren van justitie A. Peters en B. Beune meenden dat de café eigenaar een 'onthutsend ge brek aan respect heeft getoond voor de veiligheid en levens van vele jongeren die café De Hemel bezochten'. De 56-jarige horecabaas en de 3 5 -j arige bedrij f sleider zijn vol gens het OM schuldig aan brand- en dood door schuld en het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel. Peters en Beu ne meenden dat de 26-jarige Laura enkel schuldig is aan brand door schuld en vroegen voor de overige twee feiten vrij spraak. Het OM vond wel dat de Advertentie gemeente Edam-Volendam on voldoende heeft gecontroleerd op veiligheid in de horeca, maar de officieren hamerden in hun betoog herhaaldelijk op de ei gen verantwoordelijkheid van ondernemers en hun personeel. Hiermee wilden ze een signaal afgeven aan andere horeca-on- dernemers. Het requisitoir van de officieren duurde de hele ochtend. Vooral de bedrijfsleider had het erg moeilijk. Hij kon zijn emoties niet de baas en huilde vrijwel voortdurend. Donderdag heers te doodse stilte in de rechtszaal, toen hij vertelde over de paniek en chaos van die nacht. De advocaten toonden zich na afloop zeer verbaasd over de ei sen tegen Laura en de bedrijfs leider. Zij menen dat zij nooit als verdachten in deze strafzaak hadden mogen worden aange merkt. „Laura was kok in de Wir War Bar, het eetcafé onder De Hemel. Ze had met de be drijfsvoering niets van doen, reageerde raadsman W. Anker. De advocaten misten in het re quisitoir de juridische onder bouwing voor vooral brand en dood door schuld. Anker refe reerde aan de verklaring die deskundige P. Reijman van on derzoeksinstituut TNO maan dag gaf. Die zei dat TNO de gevolgen van de brand niet had kunnen voorzien. ANP f) www. - Hi Advertentie doorCarel Grol Lotto, heeft in Nederland het exclusieverecht op sportloterij- en. Het maken van een poule is niet strafbaar wanneer déze in besloten kring wordt georgani seerd. Op internet wemelt het van de Tourpoules, die soms besloten, soms voor iedereen toegankeli j k zijn. De inleg bedraagt veelal vijf euro. Daarmee zijn deze poules loterijen geworden, be toogt SNS-voorzitter Tjeerd Veenstra. GPD DEN HAAG - De Stichting Na tionale Sporttotalisator (SNS) gaat begin volgende week van een aantal Tour-de-France- spellen op het internet eisen dat ze hun pagina opheffen. Volgens de SNS overtreden deze sites met hun Tourtoto's de Wet op de Kansspelen. Organisato ren die weigeren mee te werken, wacht een kort geding. De SNS, beter bekend als de Ooststraat 8, Domburg www.deriobelaer.com o.a.: Armani Jeans Girbaud - Marccain - Orwell Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? PZC Zie onze wekelijkse Luister altijd naar Noordzee 100.7FM en maak kans op: Meedoen? SMS de tekst 'HONDA naar 4102 w 0,55 p.o.b.) en «taak kam op één van do Honda HRV's. SMS de tekst 'REIS1 naar 4102 0,55 p o h.) en maak kans p één van de vwrtien tweepersoons reizen naar de Caribbean (www,doitcaribbean.( Kijk voor meer irrfo op www.noordzeefm.nl Altijd muiitk Altijd pltzltr Advertentie Iedere LAATSTE ZONDAG van de maand KOOPZONDAG WINKELCENTRUM Elke week in de zaterdagkrant SCHARENDIJKE-Aan de voet van de Brouwersdam is uit zand een fantasiewereld geschapen, waarin der de naam Sand Tour verzorgt. Het zandpark Heroic World bij Scharendijke gaat morgen, zondag, tovenaars, trollen en huiselfen de bewoners zijn. open voor het publiek en is tot en met 31 augustus dagelijks van 11.00 tot 21.00 uur te bezichtigen. Het is een van de vijf zandsculptuurevenementen die het Haagse bureau Inaxi Holland deze zomer on- foto Dirk-Jan Gjeltema Morgen wordt hij 92. Maar wie denkt dat prins Bernhard ach ter de geraniums zit, heeft het mis. Deze week praatte hij het Koninklijk Huis naar een lagere positie in de Forbes' top 500 van allerrijksten. Hij betaalde de boete van een AH-mede- werker die een winkeldief tackelde. En volgens prin ses Margarita was hij degene die namens de familie Edwin de Roy van Zuydewijn afwees. De Palestijnse geestelijke leider van Harnas, sjeik Ahmed Jassin (foto), heeft gisteren een tijde lijk staakt-het-vuren aange kondigd. Israël en de Palestijnse Autoriteit zouden verder over eenstemming hebben bereikt over terugtrekking van Israëli sche eenheden uit een deel van de Gazastrook en Bethlehem. De provincie Zeeland hoeft veel minder te bezuinigen dan eerder werd verwacht. Gedeputeerde Staten denken nu nog in vier jaar 3,5 miljoen euro minder uit te geven; en kele weken geleden gingen ze nog uit van 7,6 miljoen. Toch willen GS bezuinigen, deels om nieuw beleid te beta len en deels om zich in te dekken tegen onzekerhe den. Na de overwinning met Jevgeny Kafelnikov in de tweede ronde van Wimbledon op de Belgen Tom van Houdt en Xavier Ma- lisse heeft Paul Haarhuis zich afgemeld met een geblesseerde schouder. Het einde van de car rière van de Eindhovenaar lijkt daarmee alsnog een abrupt einde te hebben - *8 gekregen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15, 17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 26, 27 en 28; wonen: W1, W3 en W5; reizen: W13, W15 en W17. TERNEUZEN - Dow Benelux begint vandaag een wervings campagne voor nieuw perso neel. In eerste instantie zijn er op de fabriek in Terneuzen 25 vacatures, maar binnen een ter mijn van vijf jaar heeft Dow zes honderd nieuwe mensen nodig. Dow Benelux heeft de komende jaren te kampen met een grote 'pensioengolf'. De lichting van de jaren zeventig wordt de ko mende tijd zestig en dat bete kent dat die 'van Drees gaat trekken'. Voor de Dow- directie betekent dit dat eenderde van het personeelsbestand - er wer ken nu 2225 mensen - moet wor den vernieuwd. Dow richt haar campagne op mbo'ers. Schoolverlaters, maar ook mensen met enige werker varing, die niet vies zijn van een avondstudie. Advertentie Nu 40% korting op de voorjaars- en zomercollectie door Pascale Thewissen BRUSSEL - In België is een nieuw groeihormoon in omloop dat moeilijk te traceren is. Volgens de krant De Morgen slaagt de vleesveemaffia er al maanden in vleeskeurders om de tuin te leiden. Het zou gaan om een stof met een chemische samenstelling die de aanmaak van testosteron spectaculair be vordert. Belgische veekeurders kregen eind vorig jaar argwaan toen er runderen in de slachthuizen opdoken die abnormaal zwaar waren. De spiermassa van de dieren zou niet op natuurlij ke wijze tot stand zijn gekomen. Toch werden er in het bloed van de runderen geen verbo den groeihormonen aangetrof fen. Wetenschappers van het ge rechtelijk laboratorium ver moeden dat het gaat om de 'stoffen androstenedione (AED) en dehydroepiandrosterone (DHEA), twee producten die ook bij fanatieke bodybuilders populair zijn. De stoffen zouden de aanmaak van spiermassa met lichaamseigen stoffen bevorde ren en daardoor vrijwel geen sporen achterlaten. Het nieuws uit België komt op het moment dat het Rikilt in Wageningen, het instituut dat waakt over de voedselveilig heid, beweert dat ze de achter stand op de hormonenmaffia heeft ingelopen. Zo werd onlangs in een veevoer- monster een geheel nieuwe vari ant op clenbuterol opgespoord. In België wordt echter al jaren gewaarschuwd voor de inventi viteit van de hormonenmaffia. Het milieu zou voortdurend ex perimenteren met nieuwe pro ducten om de keurders te slim af te zijn. GPD (Advertentie) PZC naam:ïal noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: i I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) jjD noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: P t per maand met automatische incasso 20,50). L per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Bi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1