Records gaan eraan in Vrijburgbad 19 Manager Jaap Keijmel trots op stadsgewestelijk Vrijburgbad swb zaterdag 28 juni 2003 Nieuw elan Tijdwaarneming Wildwaterkreek Veilig J Duur, maar van uitzonderlij ke kwaliteit jnnrEdith Ramakers VLISSINGEN - Het Vrijburg- bad moet een zwembad worden waarin iedereen iets van zijn ga ding kan vinden. „Met dat idee jijn we in 1996 voor de eerste keer bij elkaar gekomen. Het is helemaal gelukt. Sporters en re creanten kunnen hier van de wieg tot het graf een eigen plaats vinden", vindt Jaap Keij mel, manager van het gloed nieuwe zwembad in Vrijburg dat Middelburg en Vlissingen tot stand hebben gebracht. Keijmel is trots op het eindpro duct. Trots op de bouwkundige Naam: Jan Fleurbaai Leeftijd: 72 jaar Woonplaats: Koudekerke Al tien jaar lang volgt Jan de cursus 'Bewegen voor Ouderen'. Samen met zo'n dertig andere senioren doet hij wekelijks li chamelijke oefeningen in het zwembad. ,,ln het water gaat dat veel makkelijker dan op het droge als je wat stijf bent", legt Jan uit. Toch gaat het hem niet in de eerste plaats om de condi tie, maar om de gezelligheid. Na afloop duiken de senioren dan ook gezamenlijk in de kantine. Die gewoonte hoopt .Jan ook straks in het nieuwe bad voort te kunnen zetten. Hij verheugt zich op het nieuwe zwembad. „Ze zeggen dat het een van de mooiste baden van Nederland is, dat moet ik nog zien. Ik zwem wel eens in Emmen, daar kan het dak eraf met mooi weer. Ik geloof niet dat het bij ons zo luxe wordt hoor!", veronderstelt Jan. De buitenkant van het nieuwe zwembad vindt hij nog niet echt de moeite waard. „Het oogt als een somber gebouw, het had ook een crematorium kun nen zijn." Dat maakt voor Jan verder niets uit. Als er maar wa ter is waarin hij lekker kan zwemmen, is het voor hem goed. „Ik weet nog dat het Sportfond- senbad werd geopend. Wat wa ren we toen blij dat we niet meer in het kanaal hoefden te zwem men. Nee, mij hoor je niet zeg gen dat het Sportfondsenbad niet meer goed genoeg was Naam: Dennis Rodermond Leeftijd: 10 jaar Woonplaats: Oost-Souburg Elke donderdagavond was Den nis van de partij in het Vlissing- se Sportfondsenbad. Dan stond zijn wekelijkse training water polo op het programma. Bin nenkort volgt Dennis zijn wa- terpololessen in het nieuwe bad. Sinds twee jaar zit Dennis op waterpolo en hij wil deze sport aog lang blijven doen. „Water polo is gewoon erg leuk, je bent aan het zwemmen en aan het aalsporten tegelijk", legt de jeugdige sporter uit. Niet min der leuk is het kwartiertje vrij- Wemmen na afloop van de les. Op de vraag wat het nieuwe Wembad volgens Dennis in ie- ®er geval moet bezitten, ant woordt hij dan ook met grote stelligheid: „Een lange glij baan." Dennis is minder en thousiast over de geruchten dat het water van het instructiebad straks een paar graden kouder za' zijn. „Ik vind het nu al geen Pretje om door te gaan, straks wordt het nog moeilijker." Het Meuwe zwembad ligt voor Den g's straks een stukje dichterbij, toch mag hij daar voorlopig nog I zn zijn eentje naar toe van ?'in ouders. Maar in de toe komst hoopt hij het bad nog aak te bezoeken voor de water- Pololessen, tol. of gewoon voor de door Jan Dagevos VLISSINGEN - Het nieuwe Vrijburg- bad in het stadsgewest Vlissingen/ Middelburg wordt een walhalla voor de zwemmer, de waterpoloër, de kunstzwemmer en de schoonspringer. „Het is een geweldig bad waar de sporter volledig aan z'n trekken komt", meent voorzitter Wim Buijs van de Vlissingse sportraad. Zwem mer Jeroen Dellebeke van De Storm vogel is zo mogelijk nog enthousias ter. „De Zeeuwse records gaan eraan", voorspelt hij. Wim Buijs was als voorzitter van de sportraad en adviseur sport in de raad van beheer van het sportfondsenbad nauw betrokken bij de totstandko ming van de nieuwe accommodatie. De Souburger mocht plannen indie nen en wensen kenbaar maken. Buijs won onder meer advies in bij de zwembond en droeg die kennis dan weer over aan de verantwoordelijke mensen. Nu, maanden later, kan de conclusie niet anders zijn dan dat er goed is geluisterd naar de wedstrijd sporters. „Er is een wedstrijdbad met acht ba nen van elk 25 meter lang, er is een elektronische tijdwaarneming, er is een groot scorebord en er zijn officiële startblokken", somt Buijs op. „Het is een bad dat zijn weerga niet kent in Zuid-Nederland. Vaak wordt er op dit soort accommodaties nog wel eens be zuinigd, maar bij dit bad mochten de bouwers het beste materiaal gebrui ken. En dat zie je er aan af." De wedstrijdsporter kan in de nieuwe accommodatie terecht in het wed strijdbad (acht banen van 25 meter) en/of in het verenigingsbad (vijf ba nen van 25 meter). In dat laatste bad kunnen ook wedstrijden worden ge houden. Daarnaast kunnen de dui kers en de schoonspringers er terecht. Er is zowel een éénmeter- als drieme terplank; én van superkwaliteit, zoals Buijs het omschrijft. Verder is er een beweegbare bodem, waardoor met de diepte gevarieerd kan worden. Het nieuwe zwembad heeft in de ogen van de Souburger ook een prima tri bune gedeelte. Er zijn 160 vaste zit plaatsen. Bij grote kampioenschap pen bestaat de mogelijkheid om met behulp van verrijdbare tribunes de capaciteit te vergroten. „De Neder lands kampioenschappen korte baan zouden bijvoorbeeld in het Vrijburg- bad gehouden kunnen worden", op pert Buijs. „Ik hoop echt dat er bestu ren zijn die zich zullen aanmelden voor een NK, de kansen liggen er. Ver der is het bad geschikt voor de hoogste klasse waterpolo." Ko Mechielsen (43), keeper bij de wa- terpoloërs van De Stormvogel en sinds kort voorzitter van de waterpo- locommissie, denkt dat het Vrijburg- bad nieuw elan aan de sport geeft. „Wij timmeren met de jeugd al heel hard aan de weg, maar dit geeft ons nog meer kansen. Er is nu heel veel water, dus genoeg trainingsmogelijk heden. Het is nu aan ons om te zorgen dat de jeugd de juiste begeleiding krijgt. Wellicht komt er dan eens ie mand die deze oude man uit het doel jaagt." Zwemmer Jeroen Dellebeke van De Stormvogel nam afgelopen week een kij kj e tij dens de rondleiding voor ver enigingen en raakte onder de indruk. „Ik denk dat hiervan een positieve im puls voor de clubs uitgaat", zegt hij. „De trainingsmogelijkheden worden beter. Ik denk dat het ook zeker snelle re tijden gaat opleveren. Ik heb begre pen dat er geen chloorwater meer is, maar dat er voor een zoutoplossing is gekozen. Dat heeft effect op de tijd. Een zwemmer ligt hierdoor hoger in het water en kan meer snelheid ma ken. Echt, de Zeeuwse records gaan eraan." Dellebeke vindt het wel j ammer dat er voor een 25 meterbad is gekozen in plaats van een 50 meterbad. „Dat zeg ik wel als zwemmer", benadrukt hij. „Op de Nederlandse kampioenschap pen in 50 meterbaden komen de Zeeuwse zwemmers nogal eens de man met de hamer tegen. Wij zijn die baden niet gewend en hebben daar door minder inhoud." Wim Buij s zegt dat er wel even aaneen 50 meterbad is gedacht, maar dat hiervan uiteindelijk is afgezien. „Als je voor een 50 meterbad kiest, heb je te maken met heel grote gebouwen en dat vonden wij niet echt gezellig. Ver der blijkt dat de bestaande 50 meter- baden nogal eens in tweeën worden gedeeld en eigenlijk alleen bij officiële wedstrij den zo worden gebruikt Voorzitter Sjaak Portegies van het Middelburgse Luctor et Emergo spreekt van een mooi bad, dat prima mogelijkheden voor de zwemsport in Zeeland biedt. „Alle wensen met be trekking tot de trainingsuren zijn in gewilligd", vertelt hij. „We konden zelfs nog meer uren krijgen. Vroeger, in het Vlissingse bad, moesten we nog wel eens met ingetrokken schouders zwemmen, maar dat is verleden tijd. Iedereen heeft nu zijn eigen ruimte." Net als alle anderen geeft Portegies hoog op over de mogelijkheden. Als voorbeeld noemt hij de elektronische tijdwaarneming; „Daar hadden we niet om gevraagd. We dachten dat dat te duur zou worden, maar het is er uit eindelijk wel gekomen. Dat is een hele vooruitgang, al moet men nu niet gaan denken dat dat mensen uitspaart. Vroeger hadden we zes klokkers en zes tijdwaarnemers nodig, nu met die acht banen en die elektronische tijd waarneming hebben we zestien klok kers en acht tijdwaarnemers nodig. Dat is zo vastgesteld. Het betekent wel dat je twee keer zo veel vrijwilli gers nodig hebt. Maar ach, daar ko men we wel uit. Het is een detail dat we voor lief nemen. Het bad is echt prachtig." en technische vernuftigheden van het zwembad, maar ook op de manier waarop Middelburg en Vlissingen hebben samenge werkt. „Dit zwembad is het eer ste tastbare resultaat dat het stadsgewest bestaat. In 1996 zijn wethouders en ambtenaren met elkaar rond de tafel gaan zitten. Op neutraal terrein, heel behoedzaam. Ik overdrijf mis schien iets, maar ik zie het als begin van de intergemeentelijke samenwerking. Er zullen meer samenwerkingsprojecten vol gen." De manager wil dan ook niet ho ren dat het 'een compromis zwembad is geworden'Er is bij voorbeeld niet voor een olym pisch 50-, maar 25-meterwed- strijdbad gekozen. Ook is er geen plaats voor een buitenbad ingeruimd. „Dit 25-meterbad heeft acht banen. De andere zwembaden in Zeeland komen tot zes. Dat betekent dat we alle nationale en internationale kampioenschappen voor 25- meterbaden naar ons toe kun nen trekken. Op bijvoorbeeld de elektronische tijdwaarneming is niet bezuinigd." Vanaf een tribune kunnen de verrichtingen worden gevolgd. Met waterpoloërs is rekening gehouden. Een simpele aanpas sing is voldoende om twee jeugdwedstrijden tegelijk te houden. Het kunstzwemmen kan in diep water worden uitge voerd en ook schoonspringers kunnen tot 4 meter diep duiken van de 1 en 3 meter duikplank. Door beweegbare bodems kan een instructiebad in diepte vari- eren tot 1.40 meter. „Daardoor kunnen de instructeurs zwem lessen op maat verzorgen." Er is bewust niet voor een bui tenbad gekozen, zegt Keijmel. „Wanneer gaan Vlissingers, Walchenaren naar een buiten bad? Dat doen ze alleen als het een aantal weken achter elkaar mooi weer is of als de wind af landig is en er veel kwallen zijn. Natuurlijk zijn er altijd mensen die een hekel hebben aan zand en daardoor naar een overdekt bad komen. Maar die groep is beperkt." „Daar kwam nog bij", merkt Keijmel op, „dat we een budget hadden, waarvan de hele nieuwbouw, inclusief het bui tenbad gefinancierd zou moeten worden." De ruimte voor het buitenbad zou dan ook ten koste gaan van het overdekte com plex. „Nu hebben we alles roy aal kunnen opzetten. Later kunnen we het buitenbad altijd nog bouwen." In het oude Baskensburgbad/ Sportfondsenbad in Vlissingen was het golfslagbad een trek pleistervoor de recreanten. „We hebben voor een nieuwigheid gekozen. Het is een wildwater kreek geworden, die aanvoelt als een stroomversnelling." De fitnessruimte is er gekomen en ook de glijbaan. Al werd dat speeltoestel pas bij nader inzien besteld. Pas eind vorig jaar ga ven de twee gemeenteraden groen licht voor het speeltoe stel. Er was een extra investe ring van ruim 1,2 miljoen euro voor nodig. De totale kosten voor het bad komen daardoor neer op ongeveer 19 miljoen eu ro. De glijbaan is 60 meter lang. Bij de ingang van de glijbaan wordt eerst een blik gegund over het Walcherse platteland. De buis is donker. „Het is alsof je in het niets verdwijnt. De meeste glij banen zijn doorzichtig, deze niet. We hebben voor spanning gekozen, hoewel er onderweg wel lichteffecten zijn inge bouwd. Niemand zal zich verve len in de glijbaan", voorspelt Keijmel. Het ontwerp van het complex is van Henk Merle. De Nederland se architect werkt voor het En gelse bureau Faulkners en Browns. Vóór '96 was Middel burg al vergevorderd in de foto's Lex de Meester Het nieuwe wedstrijdbad. plannen om zelfstandig een zwembad neer te zetten op de Voorborch in Middelburg. „Uit eindelijk leidde dat tot niets. Toen we als stadsgewest voor de eerste keer bij elkaar kwamen, hebben we gekeken of het ont werp van architect Hamming dat bedoeld was voor de Voor borch ook op de Vrijburg goed uit zou komen. We geloofden er niet in. Daarna hebben we een prijsvraag uitgeroepen die Henk Merle gewonnen heeft." Hij verwacht dat steden steeds vaker gedwongen worden om samen te werken. „Iedereen zal sentimenten overboord moeten gezet. Als iets goed is voor Mid delburg, is dat ook het geval voor Vlissingen en vice versa. Dit bad is van uitzonderlijke kwaliteit en daardoor duur. Voor een gemeente alleen is dat niet meer op te brengen. Op het gebied van milieu en veiligheid worden hoge eisen gesteld. De zwembadwet is streng; in feite ontkom je niet aan samenwer king met de buren als je een top product wil maken." De geslaagde samenwerking maakte dat kosten noch moeite zijn gespaard, beklemtoont Keijmel. In het Baskensburg bad konden kinderen van het ene bassin naar het andere lo pen. „Dat vroeg veel oplettend heid van onze toezichthouders. Hier in het Vrijburgbad kunnen we een gedeelte van het complex afsluiten als er geen lessen zijn. Dat is een veilige manier van werken. We hebben nog geen onderwatercamera's, als onder deel van het drenkelingen-de tectiesysteem. De enige reden daarvoor is dat we vinden dat er nog geen betrouwbaar systeem Naam: Miriam van Mill (met dochter Theresa) Leeftijd: 32 jaar Woonplaats: Vlissingen Miriam was afgelopen jaar een van de cursisten van het zwan- gerschapszwemmen. Inmiddels is ze bevallen van haar dochter tje Theresa. De laatste donder dag dat het zwembad toeganke lijk was voor publiek kwamen de vrouwen van haar groep nog een keertje bijeen; dit keer niet met dikke buiken, maar met hun baby's. „Voor mij was zwanger- schapszwemmen een combina tie van conditietraining en ont spanning", vertelt Miriam „Bovendien was het altijd erg gezellig in de groep." Een nieuw bad was voor Miriam niet nodig geweest. „Ik kom hier al van kinds af aan. Vroeger kochten mijn ouders een abonnement voor de zomervakantie en was ik hier vaak te vinden. Dit bad is dus ook lekker vertrouwd voor mij." Toch ziet Miriam ook de voordelen van het nieuwe zwembad. Zo hoopt ze dat het bad straks wat ruimere kleed hokjes heeft. Wat meer douches met een harde straal zouden ook wel handig zijn, want volgens Miriam krijg je met de huidige douches de schampoo niet uit je haar gespoeld. Miriam is van plan het nieuwe bad geregeld te bezoeken. „Het is wel een hele happening als je met twee klein tjes naar het zwembad gaat, het zal dus wat minder vaak zijn dan vroeger." te koop is. Zodra dat systeem is verbeterd, kunnen we overgaan tot de aanschaf ervan." Het werkklimaat in het nieuwe bad is prettig. In heel wat zwem baden vliegen de stemmen weg, klinkt een echo en moeten in structeurs met stemverheffing praten om duidelijk over te ko men. „Er kan gewoon gespro ken worden, omdat er modern isolatiemateriaal is gebruikt." In juli 2001 was het officiële be gin van de nieuwbouw. Twee jaar later staat er een gebouw dat een mediterrane sfeer uit ademt. „Die subtropische uit straling is ook bereikt door de kleurstelling van het interieur, van terra cotta, geel, blauw en hier en daar aluminium voor het contrast." Naam: Gijs Ever aard Leeftijd: 20 jaar Woonplaats: Vlissingen Gijs studeert in Vlissingen aan de Hogeschool Zeeland. Weke lijks probeert hij een keer naar het zwembad te gaan. Niks geen baantjes zwemmen, gewoon lekker in het golfslagbad han gen, is voor hem genoeg. „Ik hou nietvan verplichtingen, daarom doe ik niet aan teamsport. Ik skate en ik zwem, dat zijn twee dingen die ik kan doen wanneer ik zin heb." Meestal bezoekt hij het zwembad met vrienden, een enkele keer met zijn vriendin. „Ik ken dit zwembad nu zo'n 2,5 jaar en wat mij betreft is dit zwembad nog wel goed genoeg. Straks gaat ook Gijs naar het nieuwe bad. Als het aan hem ligt, staat er een enorme duik plank in het nieuwe zwembad en ook hoopt hij op een flink buitenbad. Zolang zijn studie duurt, zal hij het nieuwe bad blijven bezoeken. Of dat nog net 'zo vaak is als nu, dat valt nog te ipezien. Het oude zwembad was voor Gijs een stuk dichterbij. Gijs: „Ik heb een ov-jaarkaart, dus ik kan bost de bus nemen. Ik ga binnenkort zeker een kijkje nemen in het nieuwe bad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19