PZC Zeeuws LPF-bestuur negeert schorsing door hoofdbestuur Scheepsagent en sociaal werker Delta biedt nu ook coax-kabels voor bedrij venterreinen Reorganisatie Kliq treft personeel hard 15 Dode steenmarter bijzondere vondst in Middelburg Speerpunten nieuw beleid worden werk, zorg en ruimtelijke kwaliteit zaterdag 28 juni 2003 Werkstraf voor oneerbaar gedrag Geldnood Harde kern Spel l6?ELNl f TIAR.M COR DE JONGE Pleidooi paraatheid bij rampen Stelen fuiken bestraft Hoge prijzen voor mosselen Werkstraf voor mishandeling Prijskaartje finnr Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een jonge steenmarter is vorige week za terdag dood gevonden op een hondenuitlaatveldje in de Lan- gevielestraat in Middelburg. Steenmarters in Zeeland zijn zeer zeldzaam. De vinder, Pieter Westerbeke uit Middelburg, en zoogdierdes- kundige Jan Piet Bekker uit Veere zijn op zoek naar mensen die meer informatie hebben over deze marter. Westerbeke vond het jonge beestje, legde het in de vrieskist en schakelde Bekker van de zoogdierenwerkgroep Zeeland in. Voor hem was een uitge maakte zaak. Het moest een steenmarter zijn. Dat bleek uit de keelvlek, de vleeskleurige neuspunt en het lichte wolhaar. „Het dier was tien tot twaalf weken oud", zegt Westerbeke. „Dat is te zien aan zijn gebit. Twaalf weken is erg jong. Meestal verlaten de kleintjes hun moeder pas als ze 23 weken oud zijn. Dat kan er op duiden dat zijn moeder in de buurt moet zijn." Als het dier hier is gebo ren, moet er op Walcheren nog een wijfje met jongen rondlo pen. Maar Bekker vindt het meer voor de hand liggen dat het dier uit het buitenland is geko men en is meegelift in bijvoor beeld een caravan. Want gezien zijn leeftijd kon de steenmarter niet op eigen houtje naar Mid delburg komen. Steenmarters komen voor in het zuiden van Duitsland. Ook in België worden ze zo nu en dan gezien. In Frankrijk en zuidelij ker komen ze in grotere aantal len voor. In Zeeuws-Vlaanderen zijn vaker steenmarters gevon den, maar ook heel sporadisch. Opmerkelijk is dat steenmar ters tot de jaren vijftig en zestig niet voorkwamen in Nederland of Duitsland. Mensen die de steenmarter in de Langeviele hebben gezien, of die andere marters in de omge ving zagen, worden verzocht hun informatie te mailen naar Steen_marter@hotmail.com. Provincie halveert bezuiniging rfnnrMaurits Sep MIDDELBURG - De provincie hoeft miljoenen euro's minder te bezuinigen dan verwacht. Ge deputeerde Staten gaan uit van 3.5 miljoen euro in vier jaar. En kele weken geleden kwam de to tale bezuinigingsoperatie voor 2003 tot en met 2007 nog uit op 1.6 miljoen euro. De meevaller is te danken aan het provinciefonds. Nog maar een maand geleden leek de kor ting op dat fonds voor Zeeland op te lopen van 700.000 euro volgend jaar tot 1,6 miljoen euro in 2007. Dat is nu echter van de baan. „We hoeven daardoor nauwelijks te bezuinigen", zegt gedeputeerde J. Suurmond van financiën. Gedeputeerde Staten hebben TERNEUZEN - DeTemeuzense politierechter heeft een 21-jari- ge man uit die plaats veroor deeld tot een taakstraf van twintig uur wegens oneerbaar gedrag. De Temeuzenaar had op 15 maart vorig jaar zijn geslachts deel getoond aan een meisje dat in hetzelfde Vlissingse studen tenhuis op kamers woonde. Het meisje was daarvan hevig ge schrokken. De man moet het slachtoffer ook een schadevergoeding van 850 euro betalen. Het vonnis was conform de eis. desondanks besloten elk jaar 900.000 euro minder uit te ge ven. Pakweg 500.000 euro is no dig voor nieuw beleid. De rest wordt opzij gezet om zich in te dekken tegen enkele onzekerhe den die nog boven de markt zweven, aldus Suurmond. Zo weet hij nog steeds niet hoe veel het Rijk gaat bezuinigen op doeluitkeringen. Dat is geld dat het Rijk aan de provincies geeft voor speciale uitgaven. Daaron der vallen bijvoorbeeld de jeugdzorg en de regionale om roep. Pas op Prinsjesdag, als het kabinet zijn begroting presen teert, wordt dat bekend. Deze kortingen worden in prin cipe doorberekend aan de be trokken instellingen, tenzij de provincie vindt dat dat niet ver standig is. Dan wil zij er zelf geld bijleggen. Vooral de jeugd zorg mag van het provinciebe stuur niet in geldnood komen. Ook is nog onduidelijk of het Rijk extra taken in handen geeft van de provincies, of daarvoor ook geld wordt gegeven en zo ja, hoeveel dat dan is. GS hebben drie speerpunten ge formuleerd voor de komende ja ren. Dat zijn werkgelegenheid, inclusief onderwijs, en mobili teit (4,5 miljoen); zorg en sociaal beleid (1,7 miljoen); en ruimte lijke kwaliteit, inclusief natuur (2,1 miljoen). Voor deze speer punten komt 8,3 miljoen euro beschikbaar. Het beleid voor de komende vier jaar zal zich vol gens GS kenmerken door 'het behoud en het verder ontwik kelen van een duurzaam Zee land'. Op een paar terreinen zal een beleidswijziging merkbaar worden ten opzichte van de af gelopen jaren. Het nieuwe pro vinciebestuur zal bijvoorbeeld minder uitgeven aan het project Duurzaam Veilig Verkeer. Fiets en wandelpaden staan overi gens niet ter discussie. Daar naast willen GS het geld voor water, natuur en gebiedenbe- leid soepeler gaan gebruiken. Tot nu toe mag elk potje alleen worden gebruikt waarvoor het bestemd is. Bovendien wordt kritisch gekeken naar het geld dat voor milieu is gereserveerd. Provinciale Staten bespreken de financiële vooruitzichten volgende week vrijdag, als de voorjaarsnota aan de orde komt. PS kunnen dan reageren op de voornemens van de gede puteerden en hun eigen wensen kenbaar maken. GS hebben wat geld achter de hand om (een deel van) die wensen te kunnen ho- doorMaurits Sep GOES - Het bestuur van LPF Zeeland is door het hoofdbe stuur van de partij geschorst. Met nog zeven provinciale be sturen had het kritiek geuit op het 'democratisch gehalte' van het hoofdbestuur. Het Zeeuwse bestuur trekt zich vooralsnog niks aan van de schorsing, reageert secretaris P. Kersse- boom. Behalve het bestuur van LPF Zeeland zijn ook die van Noord- Holland, Utrecht en Drenthe op non-actief gesteld. Volgens se cretaris O. Hammerstein van het landelijk hoofdbestuur wa ren zij uit op macht. De Zeeuwse secretaris Kersseboom bestrijdt dat. Hij verwijt het hoofdbe stuur juist een ondemocratisch optreden door zonder de leden te raadplegen twee leden van het hoofdbestuur uit de partij te zetten. •Ret partijbestuur hakt met de hotte bijl", meent Kersseboom. ..De druppel was het uit hun functie zetten van twee be stuursleden." Hij vindt dat de leden tijdens een algemene le denvergadering over schorsin gen en royementen moeten be slissen. „Dat is democratisch." Daarom zal het Zeeuwse LPF- bestuur zich ook pas bij een roy ement neerleggen als de alge mene ledenvergadering dat op 10 juli in Rotterdam besluit, segt Kersseboom. „Althans, ik ban alleen voor mezelf spreken, maar ik zal in dat geval gehoor geven aan de oproep van de le den." Kersseboom verwacht echter niet dat het tot een royement komt. Hij stelt dat minstens eenderde van de Zeeuwse leden het eens is met de kritiek van het regiobestuur op het democra tisch gehalte van het hoofdbe stuur, en dat dat ook het geval is in de andere provincies waar re giobesturen zijn geschorst. „Dat geeft toch aan wat er speelt en hoe de achterban er over denkt." Na de onstuimige beginperiode leek de LPF de rust gevonden te hebben. Toch zal de nieuwe on rust niet het einde worden van de partij, voorspelt Kersse boom. „Het is wel allemaal erg moeilijk uit te leggen waarom het zo moeilijk is een politieke partij op te richten. Maar er blijft een harde kern over van LPF-getrouwen." Hij roept de leden ook op 'het gedachten- goed van Pim' trouw te blijven. „Vergeet trouwens niet dat we al veel hebben bereikt. Kijk maar naar de veranderingen in ande re partijen na de komst van de LPF." Kersseboom brengt zelf een eer der royement als bestuurslid van een politieke parij (Noord- Bevelands Belang) ter sprake. „Ik schaam me er niet voor ge royeerd te worden als ik me er tegen verzet dat het democra tisch gehalte van een partij ver dwijnt. Liever dat dan me stille tjes terug te trekken." tr-"' Jm li - - «M "S ft? Het vertrek van de Ladies Matacena naar Italië; scheepsagentschap Global Star Shipping is tien weken lang druk geweest met de be geleiding van het gereed maken van de PSD-schepen voor de reis. door Ben Jansen VLISSINGEN - Wekenlang hebben hij en zijn medewer kers de boekwinkels op Wal cheren afgestroopt op zoek naar de Corriere della Sera, La Repüblica en niet te vergeten de Gazzetta dello Sport. De kranten waren bestemd voor de Italiaanse bemanningen van de voormalige PSD-bo- ten, die in de Vlissingse Bin nenhaven lagen te wachten tot ze eindelijk konden vertrek ken. „Ik denk dat we een paar hon derd euro aan die kranten heb ben uitgegeven", zegt Ruud Karssen, directeur van scheepsagentschap Global Star Shipping in Vlissingen- Oost. „Dat soort dingen hoef je als scheepsagent niet per se te doen, maar het werd wel zeer op prijs gesteld." Global Star Shipping heeft in Vlissingen de zaken geregeld voor de nieuwe eigenaar van de drie veerboten, de rederij Amadeus in Reggio Calabria. De schepen moesten gereed worden gemaakt voor de zee reis naar de Middellandse Zee. De begeleiding daarvan was geen makkelijke taak. Kars sen (49): „Ik ben er tien weken lang, vaak dag en nacht, mee bezig geweest. Ook vaak in het weekend." Karssen heeft ervaring met het klaarmaken van veerboten voor hun reis naar een nieuwe bestemming. Eerder heeft hij - toen nog in dienst van een an der bedrijf - de aanpassing van Directeur Ruud Karssen van Global Star Shipping. foto's Ruben Oreel de Prinses Margriet en de Prin ses Beatrix gecoördineerd. Beide schepen zijn naar China gegaan. „Ik heb een draaiboek klaarliggen, dus ik wist waar we allemaal mee te maken zouden krijgen toen ons werd gevraagd als agent op te treden voor Amadeus." Een rederij heeft de neiging zo min mogelijk geld te besteden aan aanpassingen die later weer ongedaan moeten wor den gemaakt, zoals het dicht - lassen van deuren en ramen. Het classificatiebureau stelt echter eisen, waaraan de aan passingen moeten voldoen, anders is het schip niet te ver zekeren. Karssen: „Dat is een spel dat zich altijd voordoet. Meestal krijg je als agent de volmacht van de rederij om te bemiddelen tussen het classi ficatiebureau en de bedrijven die de aanpassingen uitvoe ren. Dat was het geval bij de veerboten die naar China gin gen. Maar Amadeus wilde al les zelf in de hand houden. De Rotterdamse vestiging van classificatiebureau Veritas moest rapporteren aan het hoofdkantoor in Parijs, Parijs gaf alles door aan de vestiging Genua en die had contact met Amadeus in Reggio Calabria. En omgekeerd dus. Dat bete kende dat beslissingen over aanpassingen nogal veel tijd in beslag namen." De nieuwe be manningen van de veerboten waren naar Vlissingen geko men in de verwachting dat de aanpassing van de schepen een week of drie in beslag zou ne men. Het werden tien weken en met het verstrijken van de tijd namen de irritaties daar over toe. „Een deel van de be manning is gewend te werken volgens het ritme een dag op, een dag af. Tien weken van huis is dan een hele tij d en af en toe vloog de vlam in de pan. Dan werd ik weer gebeld om de situatie aan boord te komen sussen. Dat gebeurde bijna al tijd 's avonds of in het week einde. Ik voelde me soms meer een sociaal werker dan een scheepsagent." Tot op het moment van ver trek, afgelopen woensdag avond, vielen onverwachte problemen op te lossen. De laatste betalingen door Ama deus moesten worden verricht (Karssen: „Het was niet nodig geweest de schepen aan de ket ting te leggen") en er deed zich een probleem voor met een be manningslid. „Die man werd door al het wachten 's middags zo agressief dat de kapitein van de Amedeo Matacena hem niet wilde meenemen. Toen hebben we maar bij een gespe cialiseerd uitzendbureau een extra kracht voor de machine kamer ingehuurd. De taxi die de overspannen Italiaan naar Schiphol bracht, pikte op de terugweg de tijdelijke machi nist op. Hij was om tien voor acht aan boord, net voor de Amedeo losmaakte." P*STW\ks Hoeken we I -zijn eie&L st&wt&t/vwzijn /etefr ZffiluN AFNfFNTF. -ZON N/FAAJ NlANN JTPGFTPAPAPE ZllN N/NAA. 2eeunN AeNFeNre Z<JN &6CN, A -ACh/cuivBaPA-Z/JN £/A£N kuNSTAtMTPoK/' 2/jn N/AAN föprsd/P/A eié£N STZe&TAFAPEZ/JN <=/3£N zeELAkWHALLAN Z JN N/éNAl H/m 1 FFA JJ eksters I(PS/ ALS WSaaSee. ëtN Oi/NNTaCHT DCAtMP^ Oe P/S&wr TERNEUZEN - De veiligheid op de Westerschelde is de laat ste jaren aanmerkelijk toegenomen: ongelukken en calami teiten deden zich nauwelijks voor. Voor bergingsmaatschap pijen is het daarom vaak commercieel niet meer interessant om continu paraat te blijven. Maar tegelijkertijd wordt de kans op een catastrofe - door de grotere schepen en de 'venij nige aard van de lading' - steeds groter, constateerde commis saris W. van Gelder na afloop van een symposium over 'calamiteitenbestrijding op het water' bij de opening van de Terneuzense Havenfeesten. Om het 'merkwaardige pro bleem' van minder ongelukken met grotere dreiging op te los sen, zou de overheid zich eens moeten afvragen of er een taak voor haar is weggelegd om de paraatheid in stand te houden, opperde Van Gelder. De Terneuzense burgemeester R. Barbé juichte de belangstelling van de commissaris voor veiligheid toe. Hij hoopt alleen dat de betrokkenheid niet beperkt blijft tot de veiligheid óp het water, maar ook ónder het water: in de Westerscheldetunnel TERNEUZEN - Een 23-jarige man uit het Belgische Damme is gisteren door de Terneuzense politierechter voor het stelen van fuiken veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevan genisstraf en het betalen van de schadevergoeding van 1028 euro aan de rechtmatige eigenaar. De Belg had tussen 7 en 11 april uit het afwateringskanaal bij Biervliet 23 fuiken meege nomen. YERSEKE - De prijzen die op de Yersekse mosselveiling wor den geboden, liggen dit jaar weer erg hoog. Vorig jaar gingen slechts enkele mossel tonnen (één mosselton is 100 kg) voor een prijs van meer dan vierhonderd euro over de toonbank, nu lijken zulke hoge prijzen aan de orde van de dag. Directeur A. Leerling van het mosselbureau denkt dat de prij - zen in de loop van het seizoen wel dalen. „Maar eigenlijk zou ik die voorspelling niet moeten doen", zegt hij. „Het hangt van heel veel factoren af. Je hoort ook elk jaar dat de grens is bereikt, maar steeds liggen de prijzen weer hoger." Volgens Leerling valt moeilijk te zeggen waarom de prijzen zo hoog liggen. „De goede kwaliteit van de mosselen zal er ongetwij feld voor een groot deel mee te maken hebben." Verder heeft een grote Belgische supermarktketen mosselen in de aanbieding gedaan, wat de handelaren scherp maakt en de concurrentie versterkt. Een officiële start van het mossel seizoen is er dit jaar voor het eerst niet meer. Leerling ver wacht dat de eerste noemenswaardige partijen mosselen eind volgende week op de markt komen. TERNEUZEN - Een twintigjarige vrouw uit Temeuzen kon het stukgaan van een relatie met haar vriendin niet verkrop pen. Het deed de vrouw pijn dat haar vriendin er nog een an dere liefdesrelatie op na hield, waar ze geen weet van had. „Ze wilde van twee walletjes eten", zei ze gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter. De vrouw kon zich op 1 mei dit jaar in haar woning niet langer beheersen; ze mishandelde de vriendin en bedreigde het slachtoffer met een mes. „Twee dagen later stond ze weer voor de deur. De verhoudingen zijn beter, maar een relatie heb ik niet meer", wilde ze nog kwijt. Officier van justitie G. Oosterveld kon zich voorstellen dat ze zich in de maling genomen had gevoeld. Ze eiste zestig uur werkstraf. Politierechter G. van Unnik vond de eis aan de ho ge kant. Hij halveerde de werkstraf tot dertig uur. door Jeffrey Kutterink GOES - Het aansluiten van be drijventerreinen op glasvezel kabel is vooralsnog een flop. Be drijven vinden het te duur en gaan niet in op het bod van Del ta. Ondernemers zien in snelle verbindingen via de telefoon (DSL) een alternatief. Delta gooit het daarom over een ande re boeg. Het begint op het Sta tionspark in Goes een nieuwe proef: de combinatie van glas- vezel- en coax-kabel. Delta kondigde in juni 2001 aan dat het de industrieterreinen in Zeeland ging aansluiten op het glasvezelnet. Want telecommu nicatie gaat via glasvezelkabels veel sneller dan via de bestaan de coax-kabels, die van koper zijn. Bovendien is 95 procent van de provincie al voorzien, op de bedrijventerreinen na. Delta-dochter Zeelandnet kreeg, luidde de verklaring, zo veel verzoeken van onderne mers voor glasvezelaansluitin gen, dat Delta besloot ook alle bedrijventerreinen te 'digitali seren'. Voorwaarde is wel dat minstens de helft van de onder nemers meedoet en een abonne- 'ment neemt op Zeelandnet. Delta stelde een lijst op met vijf tien terreinen die verglaasd kunnen worden. Het eerste be drijventerrein dat op de rol stond was de Poel in Goes. „Maar het pilot-project is niet succesvol verlopen", erkent woordvoerder M. van Zuilen van Delta. „Er was zo weinig belangstelling vanuit het be drijfsleven dat er nooit glasve zelkabel is aangelegd." Het midden- en kleinbedrijf heeft volgens secretaris W. van der Linde van MKB Zeeland vooral moeite met het hoge prijskaartje dat Delta aan de verbinding hangt. „Bedrijven in Tholen bijvoorbeeld moesten tussen de 60.000 en 100.000 gul den betalen." Bedrijven zouden daarom naar alternatieven zoeken, bijvoor beeld via ADSL, een snelle ver binding via de telefoonlijn. Del ta probeert de aandacht van bedrijven toch weer te krijgen door een nieuwe proef te begin nen op het Stationspark in Goes. door Jeffrey Kutterink GOES - De aangekondigde re organisatie bij reïntegratiebe- drijf Kliq komt hard aan bij het Zeeuwse personeel. Temeer om dat het volstrekt niet duidelijk is hoe de plannen regionaal worden ingevuld. Behalve voor het personeel van Kliq dreigt de reorganisatie ook dramatisch uit te pakken voor langdurig werkzoekenden Kliq ontstond tweeënhalf jaar geleden toen het voormalige ar beidsbureau werd geprivati seerd en opgesplitst in verschil lende bedrijven. Kliq houdt zich vooral bezig met het weer aan een baan helpen van mensen die langere tijd zonder werk zitten en voor wie de situatie vaak uit zichtloos lijkt. Kliq moet nu concurreren met commerciële reïntegratiebureaus. Die rich ten zich veelal op mensen die ge makkelijk aan een baan zijn te helpen. Zo zou Kliq met de 'moeilijkere gevallen' blijven zitten en de concurrentieslag dus bij voorbaat verliezen, zegt U. Dijk van de Abva/Kabo. Het reorganisatievoorstel van de directie houdt in dat het aan tal werknemers van Kliq mini maal wordt gehalveerd. Verder zouden de arbeidsvoorwaarden voor hen die blijven, drastisch verslechteren. Ook stelt de bond dat het sociaal plan, dat enkele maanden geleden door de direc tie is aanvaard, in de nieuwe voorstellen 'totaal is uitge kleed'. De bonden zijn furieus en noemen het een 'onmogelijk plan', temeer daar niet bekend is hoe dat per regio uitpakt. In Goes staat het hoofdkantoor van Kliq voor Zeeland, de Zuid- Hollandse eilanden en West- Brabant. In de elf vestigingen werken enkele tientallen men sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15