11 Zware woorden bij opening opvanghuis ex-gedetineerden Provincie nog niet in voor acties tunnelbrandweer Cultuurprijs voor Hans Verhage Pleidooi om plaatwerkerij Schelde kunstlocatie van internationale allure te maken Zeshonderd emmertjes water halen Treinkaartje Betaalde kracht op reddingspost zeeuwse almanak V WALCHEREN zaterdag 28 juni 2003 Man ontkent seks op terras in Terneuzen Vlissinger bekent stichten brand Abeele Voorhoede Betekenis Brede inzet Man raakt gewond door frontale botsing in Aagtekerke Maatschappelij k werk in raadhuis Domburg Gecorrigeerd Laconiek J Vlissingen als culturele vrijplaats HnnrErnst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen beseft onvoldoende wat de mogelijkheden zijn om in de zware plaatwerkerij van de Koninklijke Schelde Groep een vlakkevloertheater en culturele vrijplaats van internationale allure te maken. Het idee is uniek, waardoor niet alleen Ne derlandse maar ook tal van Eu ropese fondsen kunnen worden aangeboord. Die visie verkondigde theater recensent en voormalig direc- TERNEUZEN - Politierechter G. van Unnik kwam er gisteren niet uit. Agenten hadden een 29- jarige Terneuzenaar in de nacht van 25 augustus vorig jaar be trapt, toen hij seks had met een vrouw op een terras in de Nieuwstraat in zijn woonplaats. Maar de man ontkende. De rechter besloot dat hij eerst de beide agenten wil horen. De agenten surveilleerden die nacht rond kwart voor één in het uitgaanscentrum en grepen in toen ze de man en de vrouw op een terrastafeltje aantroffen. De verdachte ontkende echter dat het werkelij k tot seks was geko men. De vrouw zou hem een kus hebben gevraagd en vervolgens zijn begonnen zijn broek open te maken, maar verder zou het niet zijn gegaan. Een stapmaat steunde hem in die verklaring. De vrouw is met Justitie een taakstraf van dertig uur voor schennispleging overeengeko men. De politierechter besloot giste ren dat hij nog geen uitspraak kon doen. Dus hield hij de zaak aan tot eind augustus, zodat hij de agenten naar hun versie kan vragen. MIDDELBURG - De rechter commissaris in Middelburg heeft gisteren een achttienjari ge inwoner van Vlissingen tien dagen in voorarrest genomen. De man wordt ervan verdacht dat hij in de nacht van 16 op 17 juni een hooiwagen in brand heeft gestoken in Groot-Abeele. Hij heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. De Vlissinger heeft zichzelf op 25 juni aangegeven bij de politie. Gisteren werd hij voor geleid aan de rechter-commis- saris. Die heeft besloten de man tien dagen in bewaring te stel len. De brand in Groot-Abeele ver woestte niet alleen de hooiwa gen, maar ook de schuur waar voor de hooiwagen stond. De stadsgewestelijke brandweer rukte met dertig brandweerlie den en drie blus voertuigen en de hoogwerker uit om het vuur te bedwingen. De brandweer sprak toen al het vermoeden uit dat sprake was van brandstich ting. DISHOEK - De reddings post Dishoek gaat nog dit seizoen werken met een betaalde, gediplomeerde postcommandant die in dienst komt bij de Stich ting Strandexploitatie Walcheren. De gemeente Veere wil volgend jaar de strand- veiligheid professionali seren door te gaan werken pet betaalde krachten in plaats van met vrijwil ligers die lid zijn van een reddingsvereniging. De Van Dixhoornbrigade in Dishoek heeft de ge meente gevraagd al dit jaar volgens deze nieuwe werkwijze te gaan wer ken. De Stichting Strandex ploitatie Walcheren en het college juichen dit initia tief toe. De ervaringen die dit jaar worden opgedaan in Dishoek, kunnen gebruikt worden als Veere volgend jaar °P al haar stranden be taalde badmannen in schakelt. teur van het Bredase Chasséthe- ater Reg ten Zijthof gisteren tijdens een debat over de nota 'Vlissingen, een podium voor de stad en haar omgeving'. Daarin doet de Raad voor Kunst Cul tuur Vlissingen aanbevelingen voor een plek en opzet van een vlakkevloertheater, het liefst in combinatie met een culturele vrijplaats. Het debat vond plaats op de gedroomde plek daarvoor: de zware plaatwerke rij op het Scheldeterrein. Ten Zijthof omarmde het idee om in die fabriekshal een vlak kevloertheater van 250 tot 900 stoelen te combineren met een culturele vrijplaats die hij voor al ziet als een broedplaats voor professionele en amateur kunstenaars uit verschillende disciplines.Middelburg het ro de pluche, Vlissingen de avant- garde, de vermenging van disci plines, het avontuur." De potentie van de ruimte is groter dan de Raad voor Kunst Cultuur aangeeft, aldus Ten Zijthof, en het plan is realisti scher dan het gemeentebestuur denkt. Hij ziet bijvoorbeeld mo gelijkheden de in de jaren tach tig ter ziele gegane internatio nale theaterbeurs van Parijs in Vlissingen nieuw leven in te bla zen. „Iedereen in Europa zit te wachten op een geschikte plek om één keer per jaar acht of tien dagen bij elkaar te komen en nieuw theater te presenteren." De culturele vrijplaats en vlak kevloertheater op het Schelde terrein zouden daarvoor uiter mate geschikt zijn. Ten Zijthof: „Die combinatie is uniek voor Nederland en misschien wel voor Europa. Tot in Brussel is daar geld voor te halen, juist omdat op andere plekken ieder een hetzelfde doet. Het gemeen tebestuur heeft een schitterende kans Vlissingen tot de culturele voorhoede van Nederland te maken." In het debat dat volgde, kreeg Ten Zijthof veel bijval, maar er werd ook gewaarschuwd voor euforie. Op zijn betoog dat lang de tijd moet worden genomen om over de inhoud na te denken, werd door onder anderen Lies- beth Jansen van de Westergas fabriek in Amsterdam en Leo Hannewijk van Film by the Sea gereageerd met de aansporing de hal meteen al voor culturele manifestaties te gebruiken. Henk Postma, een van de beden kers van de culturele vrijplaats, vreesde dat Ten Zijthof te groot wil beginnen, waardoor de hal geen plek wordt voor spontane, lokale initiatieven. Het vlakkevloertheater kwam in het debat nauwelijks aan de orde. En dat terwijl wethouder Lenie Poppe-de Looff aangaf dat het gemeentebestuur dat in elk geval wil realiseren. De Spuikom en het Bellamypark - in de nota nog wel genoemd - zijn als mogelijke locaties van de baan. Het gemeentebestuur zet in op het Scheldeterrein, maar dat hoeft niet per se de zware plaatwerkerij te zijn. Waarmee ze aangaf dat met de keuze van het vestigingsgebied de volgens Ten Zijthof unieke combinatie met een culturele vrijplaats nog allerminst in kannen en kruiken is. In een drie kilometer lang lint gaven de leerlingen het water van het oude zwembad door naar het nieuwe. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Van oud naar nieuw, dat brachten ruim 1900 scholieren van Vlissingse en Middelburgse basis scholen gisteren symbolisch in beeld bij de openings handeling van het nieuwe Stadsgewestelijke zwembad Vlissingen/Middelburg in Vrijburg. In een lange sliert stonden ze opgesteld vanaf het oude Baskensburg- zwembad in Vlissingen tot aan het Vrijburgbad. De circa zeshonderd volle emmertjes kwamen drie kilo meter verderop niet allemaal meer even vol aan. Maar leuk was het wel. Dat vonden de kinderen van de Vos- senburchschool uit Middelburg. Zij keken toe hoe wet houder C. de Keijzer van de gemeente Vlissingen rond half elf het eerste emmertje gevuld met oud zwembad water in een bak deponeerde. De rij kinderen was onon derbroken. De emmertjes gingen vlotjes van hand tot hand. Maar hoe later het werd, hoe meer de zon ging branden. De samba muziek van Canto do Brasil uit Rot terdam verhoogde de tropische atmosfeer. Het zwem badwater, zo bleek, zorgde voor aangename verkoeling. VLISSINGEN - Dichter, schil der, journalist, muziekpromo- tor en tv-programmamaker Hans Verhagen heeft de Therm- phos Cultuurprijs Vlissingen 2003 gisteren in ontvangst ge nomen op een toepasselijke plek. Jelle Groenink van Thermphos overhandigde hem een cheque van 5000 euro en een plaquette in de zware plaatwer kerij van de Koninklijke Schel de Groep in Vlissingen. Die fabriekshal komt voor in Verha- gens gedicht De onbemande dichter I. In plaats van een dankwoord uit te spreken, las Verhagen enkele van zijn gedichten voor. Na tuurlijk begon hij met De onbe mande dichter I. „Dit is een ge dicht van een jaar of veertig geleden", aldus de laureaat. „Het speelt zich ongeveer af in deze ruimte." Het gedicht be staat uit drie strofen die worden doorsneden door de mededeling 'Ik kijk en luister buiten mezelf. De derde strofe, achter de woor den 'En luister', luidt: de fa briekshal, waar de afd. Staalbe- werking concerteert. U staat bewonderend stil. Ik leef verder In de monumentale fabriekshal drong niet alleen de inhoud van deze regels maximaal tot de luisteraars door, ze kregen ook een extra betekenis. Het is dat de genodigden zaten, maar zij waren natuurlijk bewonderend stil, terwijl Verhagen verder leeft. En nog steeds schrijft. Dat liet hij blijken door ook enkele Hans Verhagen heeft gisteren de Thermphos Cultuurprijs Vlissingen 2003 in ontvangst genomen. foto Ruben Oreel nieuwe gedichten voor te lezen die zijn opgenomen in zijn re cent verschenen verzamelbun del Eeuwige vlam. PZC-hoofdredacteur Andreas Oosthoek schetste namens de jury (die naast hem bestond uit directeur Mathieu Meijs van de Zeeuwse Muziekschool en oud burgemeester Jaap van der Doef) kort Verhagens verdien sten op het gebied van litera tuur, schilderkunst, popmu ziek, film en televisie. Volgens de jury speelt Hans Verhagen 'een bepalende rol op het brede vlak van de eigentijdse kun sten', vandaar dat slechts één kort beraad nodig was geweest om hem voor de prijs voor te dragen. foto Lex de Meester Even na de aankomst van de eerste emmer werden de ballonnen opgelaten. Op 11 juli gaat het Vrijburgbad officieel open voor publiek. De verwachting is dat dan ook de bestrating rondom het complex klaar is. Van daag en morgen wordt het publiek alvast een blik ge gund in het bad. Op beide dagen worden om 9.30 uur, 10.45 uur, 12.00 uur, 13.45 uur, 15.00 uur en eventueel 16.15 uur rondleidingen verzorgd. Per rondleiding kun nen maximaal driehonderd personen mee. zie pagina 19: duur, maar van uitzonderlijke kwaliteit door Gerard Montsma VLISSINGEN- In het Arse naaltheater in Vlissingen is gis teren een minicongres gehou den ter gelegenheid van de officiële opening van het op vanghuis en leerwerkplaats voor ex- gedetineerden in Vlis singen. Op het congres kwamen enkele belangrijke thema's aan bod, die onlosmakelijk ver bonden zijn met het initiatief van de stichting Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie (Door). Voor een goed gevulde zaal mochten vijf sprekers hun licht laten schijnen over het werk van de stichting Door, het vrijwilli gerswerk in het algemeen en zaken als reclassering en sanc tietoepassing. Vooral de don- derspeech van de Rotterdamse dominee H. Visser en het Haagse jargon van B.J.M Leliefeld, pro jectdirecteur Modernisering Sanctietoepassing van het mi nisterie van Justitie, en het cij- ferwerk van de ressortdirecteur van de Stichting Reclassering Nederland, gaven de feestelijke gelegenheid een ernstig en tech nisch karakter. Ook de laatste toespraak van de Vlissingse burgemeester A. van Dok-van Weele bracht daarin geen ver andering. Ze zei dat Door geen aanzuigende werking moet hebben. „Dat bezorgt overlast in de omgeving en dan is de tole rantie snel weg. De kans bestaat dan dat de opvang moet sluiten en daardoor wordt deze kwets bare groep weer rondgejaagd." De sprekers waren gebonden aan een strak tijdschema van tien minuten per persoon. Maar toch werd het programma op het laatste moment in twee de len geknipt, om het publiek niet al te zwaar te belasten. Voor de pauze besteedde de voorzitter van de stichting Door, dominee R. van Buuren aandacht aan de mens achter het delict en roem de hij de brede inzet voor zijn ■■■■■■■■■■BBI stichting. „Door wil ex-gedeti neerden en gedetineerden aan spreken op dat meer zijn en voor dat meer in de mensen samen met hen, om ruimte te maken en kansen te creëren. In de naam van onze stichting ligt deze uit daging besloten. Na het afsluitende verhaal van de burgemeester kreeg het pu bliek kort de gelegenheid om enkele vragen te stellen. Dat le verde naast veel kritische gelui den in de richting van de afge vaardigde uit Den Haag ook nog een hilarisch moment op: geheel tegen zijn verwachting in werd dominee Visser gevraagd te rea geren op een betoog uit de zaal. Na een verkwikkend slaapje was een deel van de vraag aan hem voorbij gegaan. Aan het einde van de middag konden de deelnemers, na een korte onderbreking op het zon nige terras van het Arsenaalthe ater, de officiële opening bijwo nen van de panden en was er de mogelijkheid om het Congresse cretariaat te bezichtigen. AAGTEKERKE - Een 86-jarige man uit de gemeente Veere heeft gistermiddag hoofdwonden op gelopen bij een aanrijding in Aagtekerke. De bejaarde man reed om streeks één uur met zijn snor fiets op het fietspad van de Pre- laatweg en kwam daar frontaal in botsing met een 35-jarige fietser uit Papendrecht. De fiet ser hield aan de botsing een pijnlijke schouder over en schaafwonden aan zijn been. De twee kinderen die in de aanhan ger van de fietser zaten, bleven ongedeerd. De Veerenaar is naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. door Miriam van den Broek DOMBURG - Inwoners van de gemeente Veere hoeven vanaf september niet langer naar Middelburg of Vlissingen voor maatschappelijke hulpverle ning. De gemeente Veere begint die maand een proef waarbij het Maatschappelijk Werk Walche ren/Bureau Sociale Raadslie den (MWW/BSR) hulpverlening aanbiedt in het gemeentehuis in Domburg. Nu de wachtlijsten bij het Alge meen Maatschappelijk Werk voor een groot deel zijn verdwe nen, komt er meer tijd vrij om aan de weg te timmeren. De ge meente Veere komt daarvoor op Walcheren als eerste in aanmer king omdat de kantoren voor de praktische hulpverlening in Middelburg en Vlissingen zijn gevestigd. Gedurende een halfjaar kunnen inwoners van Veere één dag per week tussen 9.00 en 12.00 uur voor hulp bij het invullen van formulieren of advies terecht in een spreekkamer in het gemeen tehuis. Aan de bezoekers wordt gevraagd of ze het gemeente huis verkiezen boven de vesti gingen in Middelburg of Vlis singen. Ook wordt de soort problema tiek en de woonplaats van de mensen in kaart gebracht. Aan de hand daarvan wordt na het half jaar bepaald of de hulpver lening vanuit het gemeentehuis wordt voortgezet. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De provincie schaart zich voorlopig niet ach ter acties van de gemeenten Ter- neuzen en Borsele om een hoge re rijksbijdrage los te krijgen voor de vorming van een profes sioneel brandweerkorps voor de Westerscheldetunnel. Bij de uitwerking van het pro vinciale rampenbestrijdings plan moet duidelijk worden welke maatregelen nodig zijn om een zo optimaal mogelijke veiligheid te garanderen. Dat zei commissaris W. van Gelder gisteren desgevraagd tijdens een aan de Terneuzense Haven feesten voorafgaand symposi um. Terneuzense en Borselse be stuurders hameren er op dat het Rijk eerder een bijdrage heeft toegezegd van 12,5 miljoen eu ro, de helft van het bedrag dat nodig is om een professionele tunnelbrandweer op te richten en tien jaar te exploiteren. Van Gelder riep vorige week de toorn van de burgemeesters R. Barbé (Terneuzen) en J. Gelok (Borsele) over zich af toen hij zei niets van zo'n toezegging af te weten. In het bijzijn van burgemeester Barbé bleef de commissaris gis teren bij zijn bewering van vori ge week. Voormalig staatssecre taris Hessing van Binnenlandse Zaken heeft de vroegere minis ter De Boer van Verkeer en Wa terstaat in mei inderdaad voor gesteld 12,5 miljoen euro bij te dragen .Maar Hessing is destij ds al 'per kerende post' door De Boer gecorrigeerd, stelt Van Gelder. „Je kan dus moeilijk volhouden dat het door de twee gemeenten gewenste bedrag al zwart op wit was toegezegd", betoogde de commissaris. Barbé was niet overtuigd en wil de brief van Hessing nog eens door juristen laten doorvlooien. Van Gelder had weinig zin in een oeverloze discussie met de Terneuzense burgemeester. Maar de vraag of het dagelijks bestuur van de provincie zich in Den Haag sterk zal maken voor een zo hoog mogelijke rijksbij drage voor instelling van een professionele brandweer liet hij voorlopig onbeantwoord. „Er is ons anderhalf miljoen toege zegd, een behoorlijk bedrag dus." Of er nog meer geld nodig is voor het inperken van de risico's op calamiteiten in de tunnel hangt af van de definitieve invulling van het rampenbestrijdings plan, stelde hij. De door verschillende overhe den vastgestelde Mavit (Maat schappelijk Aanvaardbaar Vei ligheidsrisico Infrastructuur en Transport) is voor de commissa ris in elk geval niet heilig. In die veiligheidsregeling is onder meer vastgelegd dat hulpverle ningsdiensten binnen elf minu ten ter plaatse moeten kunnen zijn. „Vanuit Terneuzen kan dat toch", constateerde Van Gelder. Als door een adder gebeten, riep Barbé uit: „Maar geen 24 uur." „Dan moeten we eens rustig be kijken of dat eigenlijk wel nodig is", repliceerde de commissaris laconiek. Om een treinkaartje uit te sparen, ging deze Middelbur ger op de fiets naar het nieu we kantoorpand in Goes. Met de neus op het stuur en de pe dalen stevig ingetrapt be reikte hij met een lach zijn werk. Hij had met zijn fiets tocht toch een paar euro in zijn portemonnee kunnen la ten zitten. Maar zijn collega's waren er minder blij mee. Door de inspanning en het mooie weer was hij tamelijk bezweet geraakt, zodat hij alsnog zijn beurs moest trek ken om een nieuw t-shirt te kopen. door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11