Engelse kampioen in Wimbledonfilm Rossi kraakt ronderecord in Assen Meulendijks mag toch naar WK badminton Mare Lotz mag mee naar Tour de France Rotterdammer houdt vervelende traditie in stand Fragiel Boete Ortega voetbalt niet meer in 2003 CL levert Ajax bijna 14 miljoen op Boca Juniors wint in Libertadores Hockeysters verliezen opnieuw Rusland haalt Tichonov terug Brunen stopt na J NK wielrennen g Voetballer Foé overlijdt in kleedkamer vrijdag 27 juni 2003 Misleidend Speel mee met de PZC-lezerstour en maak kans op mooie prijzen. door Martijn van Beeten LONDEN - Voor het eerst sinds 1936 hebben de Engel sen op Wimbledon een kam pioen uit eigen land toege juicht. Daarvoor moest gisteren het 'gewone' tennis toernooi wel even aan de kant: het centre court was ge durende enkele uren het de cor voor een film over de niet-bestaande tennisser Pe ter Colt. In het filmscenario hapert de carrière van deze 31-jarige Engelsman. Hij heeft een wildcard nodig om mee te mogen doen op Wimbledon. Dan wordt hij verliefd op de Amerikaanse tennisster Liz zie en leeft helemaal op. Colt wint de finale van het toer nooi na een achterstand van 2-0 in sets tegen een Ameri kaan. En wordt de held van Groot-Brittannië. Te mooi om waar te zijn na tuurlijk, want de Engelsen wachten al 67 jaar op een opvolger voor Fred Perry, de laatste Engelse winnaar op het heilige gras. In de film 'Wimbledon', een ro mantische comedy, worden dromen echter werkelijk heid. Gistermiddag mochten de makers op centre court fil men en konden echte Engelse tennisfans hun denkbeeldige kampioen toejuichen. Fictie natuurlijk, hoe realistisch de tennisscènes ook zullen zijn door de adviezen van een voormalig Wimbledon-kam- pioen, de Australiër Pat Cash. Productiemaatschappij Working Title heeft de film in beheer en dat lij kt een garan tie voor een kaskraker. Eer der maakte dat bedrijf onder andere de Hugh Grant-suc- cessen Notting Hill en Bridget Jones' Diary. Boven dien beantwoordt de film aan de vurige Britse hoop op een kampioen uit eigen land. Die kans is op het échte Wim bledon van 2003 al ontzet tend klein geworden. Alle Engelse vrouwen werden in de eerste ronde uitgescha keld en in het mannentoer- nooi is alleen Tim Henman nog over. Maar ook hij maakt dit jaar, waarin hij zijn vorm zoekt na een schouderopera tie, een fragiele indruk. Vier maal haalde deze ideale schoonzoon uit Oxford al de halve finales op Wimbledon, maar verder reikte hij nog niet. Henman mocht gister middag meteen de baan op nadat de filmcrew was ver dwenen. Tijdens de opnamen zaten zijn ouders Anthony en Jane al op de tribune mee te juichen. De Britse hoop in bange da gen, die in de eerste ronde vier sets lang worstelde tegen de Tsjech Tomas Zibwas gis teren beter op dreef tegen de Franse qualifier Michael Llodra. Hij won in drie sets (6-4,6-4 en 6-3), maar de ma nier waarop had hem ver moedelijk niet door de audi ties voor de film 'Wimbledon' geholpen. Import-hoop Greg Rusedski verdween woensdag al vloe kend en tierend uit het toer nooi en kreeg er gisteren ste vig van langs in de Britse kranten. 'Door Greg moeten we ons schamen om Engels man of zelfs Canadees te zijn', schreef tabloid The Sun. Kwaliteitskrant The In dependent drukte de tirade van Rusedski letterlijk af, in flinke letters. Met sterretjes op de plek van de scheldwoorden uiteraard. En de Daily Mirror, ook een tabloid, schreef dat de Cana dese Brit zijn reputatie tij dens de nederlaag tegen Amerikaan Andy Roddick te grabbel heeft gegooid. Schelden op centre court, het wordt gezien als een schan de. Zeker als een verliezende thuisfavoriet het doet. Hoofdscheidsrechter Alan Mills legde Rusedski daarom ook een boete op van 2 5 0 0 eu ro. Nee, dan was de entree van Peter Colt, gespeeld door de Londense acteur Paul Betta- ny, gistermiddag glorieuzer. Britse vlaggen wapperden toen hij met zijn Amerikaan se opponent het centre court betrad. Zwaaien naar de fans, zenuwachtig in de rondte kijken. Voor de toe schouwers was het een bijna ongeloofwaardig moment. Maar ja, in de film kan alles. GPD Valentino Rossi snelde gisteren naar de rapste ronde ooit op het circuit van Assen. foto Ed Oudenaarden/ANP door Hans Koenekoop ASSEN - Motorcoureur Valentino Rossi toonde gisteren op het TT circuit van Assen meteen al zijn meesterschap. De Italiaanse wereldkampioen in de viertakt MotoGP- klasse reed in de eerste kwalificatietraining voor de Grote Prijs van Nederland de snel ste ronde ooit op het Assense asfalt. Hij start vooralsnog morgen in de wedstrijd, die meetelt voor het wereldkampioenschap, vanaf pole position. Vandaag volgt nog een tweede kwalificatietraining. Rossi raffelde een ronde van 6,027 kilometer op zijn Hon da af in een tijd van 2 minuten en 496 hon derdsten en dook daarmee ruim een halve seconde onder het oude ronderecord, dat de Italiaan vorig jaar liet klokken tijdens de race. Rossi won in 2002 de TT in deMotoGP. Zijn gemiddelde snelheid lag gisteren boven de 180 kilometer per uur, terwijl zijn top snelheid 301 kilometer per uur bedroeg. Er werd in de klasse der viertakten ook hard gereden door Rossi's landgenoten Max Bia- ggi (winnaar MotoGP in 2001) en Loris Ca- pirossi. Biaggi zette op zijn Honda een tijd neer van 2.00,677, Capirossi reed zi jn Duca- ti rond in2.00,698. In de 250cc-klasse was de Spanjaard Fonsi Nieto de snelste in de eerste plaatsingsrace. Hij kwam op een Aprilia tot een tijd van 2.04,866 en dat was langzamer dan de Italiaan Marco Melandri vorig jaar. Nederlander Henk van de Lagemaat kwali ficeerde zich voorlopig met de 22e tijd in 2.10,694. Hans Smees en Arie Vos, die allebei op een wildcard deelnemen aan de TT in Assen, plaatsten zich als laatste op plaats 25 (2.11,845) en 26 (2.12,211). Jan Blok en Randy Gevers, ook dankzij een wildcard op de TT aanwezig, wisten zich niet te plaatsen. Alex de Angelis uit San Marino reed de snel- ste tijd (211,398) in de 125cc-klasse en staat zaterdag op pole als er vrij dag niemand har der rijdt. Ook hier de Nederlanders in de achterhoede. De beste v/as wildcard-hou der Raymond Schouten met een dertigste plaats. Hij liet op zijn Honda een kwalifica tietij d noteren van 2.16,149. ANP door Edwin Alblas DEN HAAG - Judith Meulen- dijks doet toch mee aan het we reldkampioenschap badminton over een maand in Birmingham. Ze profiteert indirect van het sars-virus, dat in mei leidde tot uitstel van het WK. Met het oog op de komst van veel Aziatische deelnemers en bege leiders naar Engeland, achtte de Internationale Badminton Fe deratie (IBF) het raadzamer om het evenement uit te stellen tot het sars-virus onder controle zou zijn. Meulendijks was aan vankelijk door het nieuwe toe latingsysteem van de Interna tionale Badminton Federatie buiten de boot gevallen. Neder land kreeg drie startbewijzen en die gingen naar Mia Audina, Jie Yao en Karina de Wit. Dat drie tal stond op de toen geldende wereldranglijst hoger dan Meu lendijks. Inmiddels is Meulen dijks de Nederlandse nummer drie op die ranking en de num mer zestien van de wereld. Yao is buiten de topdertig gezakt. Omdat de IBF een aantal afzeg gingen binnen heeft gekregen, kunnen sommige speelsters met een speciale invitatie alsnog aan het toernooi deelnemen. Meu lendijks is één van de gelukki gen. Nederland komt nu in En geland met vier speelsters op het WK uit: Audina, nummer drie op de wereldranglijst, Yao, De Wit en Meulendijks. China en Japan zijn de andere twee lan den die het maximum van vier speelsters kunnen inzetten. Bij de mannen wordt Nederland vertegenwoordigd door Dicky Palyama en Gerben Bruijstens. Het WK wordt van 28 juli tot en met 3 augustus gehouden en weegt zwaar mee in de kwalifi catie voor de Olympische Spe len van Athene in 2004. GPD PARIJS - Ariel Ortega is door de wereldvoetbalbondFifav de rest van dit kalenderjaar geschorst, vanwege zijn vroegt'^ dige vertrek bij Fenerbahce. Bovendien moet de Argentijn international een boete van 9,5 miljoen euro betalen DeV gentijn zou contractbreuk hebben gepleegd. Ortega (29) nat' te in februari zijn biezen bij de Turkse club terwijlhij nogp contract had tot 2006. Fenerbahce was het niet eens meth vertrek en spande via de Fif a een zaak aan tegen de excentrie ke aanvaller. De voetbalbond stelde de vereniging in het m' lijk. Na zijn vertrek uit Turkije speelde Ortega nog inhet Mid' den-Oosten bij het Saudische Al-Ittihad. RTR ZURICH - Het succesvolle optreden in de Champions League heeft Ajax een bedrag van 13,87 miljoen euro opgeleverd Dat blijkt uit de afrekening die de Europese voetbalbond Uefa heeft vrijgegeven. De Amsterdammers eindigden als acht tiende in het eindklassement. Ajax werd in de kwartfinales uitgeschakeld door de latere winnaar AC Milan. Juventus is de grootverdiener van het seizoen 2002-2003 De verliezend finalist krijgt ruim 32 miljoen euro. BorussiaDort- mund eindigt met 30,64 miljoen euro verrassend als tweede De Duitsers strandden in de tweede groepsfase, maar profi teerden. van de belangrij ke rol die de marktwaarde speelt, AC Milan werd derde met 30,06 miljoen. PSV verdiende 6,5 miljoen. De Eindhovense club kwamniet verder dan de eerste ronde. Feyenoord, in dezelfde fase uitge schakeld, ontving 5,81 miljoen euro. ANP BUENOS AIRES - Boca Juniors heeft de eerste wedstrijd van de finale om de Zuid-Amerikaanse Libertadores Cup gewon nen. De Argentijnse ploeg versloeg voor 55.000 toeschouwers in Buenos Aires het Braziliaanse Santos met 2-0. Marcelo Delgado was de grote man aan de kant van Boca Juniors. De I aanvaller nam met doelpunten in de 33e en 83e minuutdevol- ledige productie voor zijn rekening. De tweede wedstrijdisop 2 juli in Brazilië. RTR PUSAN - De Nederlandse hockeysters hebben bij het zeslan- dentoernooi in het Zuid-Koreaanse Pusan ook de laatste groepswedstrijdverloren. Oranjegingmet 1-0 onderuittegen Australië. Towers maakte in de negende minuut het enige doelpunt voor de Australische vrouwen. Nederland speeltnu na eerdere nederlagen tegen Zuid-Korea, Zuid-Afrika enEn- geland en het gelijkspel tegen Spanje om de vijfde plaatste gen de Spanjaarden. Engeland eindigde als eerste in de groep. Het land speelt tegen Zuid-Korea om de eindwinst. ANP MOSKOU - De Russische ijshockeybond heeft legende Viktor Tichonov (73) opnieuw aangesteld als trainer van het natio nale team. De Russen misten op het laatste wereldkampioen schap in Finland een medaille waarna coach Vladimir Pljoetsjev werd ontslagen. Tichonov moet het nationale team weer op de rails krijgen, De coach stond van 19 7 8 tot 19 91 al aan het roer van de Russische ijshockeyploeg. Onder zijn leiding behaalde Rusland vierwe- reldtitels. In 1998 werd Tichonov in de internationale Hallo! Fame van de internationale ijshockeybond (IIHF) men. SID door Peter van Leeuwen RIJSWIJK - Mare Lotz neemt met Rabobank deel aan de Ron de van Frankrijk. De Limburger viel vorig jaar buiten de ploeg, maar is dit jaar één van de vier Nederlanders die de ploeg in de Tour vertegenwoordigt. De an dere drie zijn Michael Boogerd, Bram de Groot en debutant Remmert Wielinga. De Rabo-ploeg bestaat verder uit de Amerikaan Levi Leiphei- mer, de Spanjaard Oscar Freire, de Belg Mare Wauters, de Duit ser Grischa Niermann en de Zuid-Afrikaan Robert Hunter. Marc Lotz werd gisterochtend op de hoogte gebracht terwijl hij aan het trainen was. „Een hele opluchting, ik was nerveus. Veel meer dan vorig j aartoen ging ik ervan uit dat ik zou rijden." Dat gebeurde niet. „Ik was destijds bijzonder teleurgesteld, zoals ik nu trots ben dat ik er weer bij zit." De ploegleiding vergaderde woensdag over de definitieve samenstelling van de ploeg. Ze ven plaatsen waren min of meer vergeven. Leipheimer, Boogerd, Freire, Wauters, Niermann, De Groot en Wielinga hadden het Tourticket in feite al op zak. Voor de twee andere plaatsen waren ook Addy Engels, Steven de Jongh, de Deen Michael Ras mussen en de Zwitser Beat Zberg in beeld. „We hebben een paar jongens moeten teleurstellen", vertelde ploegleider Theo de Rooij giste ren. Rasmussen had zich na een Jj' blessure laten zien in de Ronde van Catalonië, terwijl Zbergeen V goede Route du Sud reed. De n Rooij: „Het komt bij die jongens zi hard aan. Addy reageerde nog e( het nuchterst. Hij had het zien aankomen. "Lotz kreeg de voor- keur boven Zberg omdat hij in het verleden heeft bewezen ooi op het vlakke goed knechten- 1 werk te kunnen verzorgen. ANP v' n ti ROTTERDAM - Yvonne Brunen beëindigt haar wielercarrière Ze rijdt morgen bij hetNKwiel rennen in Rotterdam haar laat- ste wedstrijd. Ook een eventuele titel zal de 32-jarige renstervai ai Powerplate-Bik niet van ge- t; dachte doen veranderen. s< Vi Na een loopbaan als schaatsster stapte Brunen in 1994 over naar het wielrennen. In dat jaarver- overde ze verrassend meteen de nationale titel. Ze herhaaldei - in 1995 en 1996. In 1997 werdze I ook Nederlands kampioene moutainbike. De laatste over winning van Brunen was de der de etappe in de Ster van Walche- ren, vorige week in Domburg ANP Marc-Vivien Foé LYON - De Kameroense voet balinternational Marc-Vivien Foé is gisteravond overleden. De 28-jarige verdedigende mid denvelder zakte een kwartier voor het einde van de halve fina le van de Confederatie Cup te gen Colombia in elkaar. Foé, die het afgelopen seizoen door Olympique Lyon was uitge leend aan Manchester City, overleed in de kleedkamer aan een hartstilstand. Wrang genoeg behaalde Ka meroen kort voor het overlijden van Foé de finale van de Confe deratie Cup na een 1-0-zege op Colombia. De verdediger speel de mee tot de 72e minuut. Op dat moment zakte hij op het veld in elkaar. Hij werd op een bran card van het veld gedragen. Doktoren hebben nog drie kwartier geprobeerd de voet baller te reanimeren. Het mocht niet baten. Een woordvoerder van de we reldvoetbalbond Fifa sprak van een zwarte dag voor het voetbal en condoleerde de familie van Foé met het verlies. De trainers Winfried Schafer van Ka meroen en Francisco Maturana van Colombia wensten na het plotselinge overlijden van Foé geen reactie te geven. Er zal autopsie op het lichaam van Foé worden verricht om de omstandigheden waaronder hij overleed te onderzoeken. De ge routineerde international speelde meer dan zestig wed strijden voor Kameroen. Hij voetbalde behalve voor Lyon en Manchester City ook nog voor West Ham United en RC Lens. RTR Ongeluksgetal Sluiter is 14 door Martijn van Beeten LONDEN - Baan 2 op Wimble don staat bekend als 'the gra veyard' voor grote kampioenen. Tennisser Raemon Sluiter heeft op de All England Club zijn ei gen Waterloo gecreëerd. Drie maal deed de 25-jarige Rotter dammer mee in Londen, net zo vaak verloor hij op baan 14. Dit maal was de Duitser Alexander Popp, de nummer 198 van de wereld, in vijf sets te sterk: 7-6, 4-6, 6-3,6-7 en 6-2. In 2001, bij zijn debuut op Wim bledon, verloor Sluiter in de derde ronde van Fransman Ar- naud Clément en kon hij zich wel voor z'n kop slaan over zo veel gemiste kansen. Vorig jaar moest hij in de tweede ronde zijn meerdere erkennen in de Tsjech Radek Stepanek. Nu was de uit voering van Sluiter opnieuw matig. De man die zo graag zijn emoties toont, kwam slechts een enkele keer los. „Vooraf stond ik wel even stil bij het moeten ten nissen op baan 14, want dat doe ik niet graag. Maar ik ben veel te nuchter om daar tij dens de par tij last van te hebben. Sluiter tenniste onder zijn ni veau, al was hij het zelf niet eens met die lezing.,Mijn service ha perde en dan valt een belangrijk deel van mijn spel weg. Zeker op gras, waar het draait om de eer ste twee klappen. En vergis je niet, die Popp is een uitstekende grastennisser. In 2000 moest Pa trick Rafter er in de kwartfina les op Wimbledon aan te pas ko men om hem te stoppen." Maar Sluiter wil meer, wil door dringen in de top 40. En dan moet je mannen als Popp kun nen kloppen. Dat lukte niet en toch vindt de verliezer dat hij op gras van bijna iedereen kan winnen. „Roddick, Agassi of Schalken, oké, dat wordt lastig. Hoewel, op een goede dag... Maar voor de rest kan ik van ie dereen winnen als het goed valt. Nu was dat helaas niet zo." Merkwaardige bravoure na een pijnlijke nederlaag. Popp was in 2000 één van de sensaties op Wimbledon. De speler van 2.01 meter leeft hele maal op als hij gras onder de voeten krijgt. De man met een Duitse vader en een Engelse moeder stond uiteraard meteen in de belangstelling van de Brit se pers toen hij drie jaar terug de kwartfinales haalde. Of hij op z'n Britse paspoort geen Davis Cup zou willen spelen voor het land dat naast Tim Henman en Greg Rusedski geen aanspre kende tennissers heeft... Vorig jaar bevestigde Popp zijn status op gras met kwartfinales in het Duitse Halle en het Ame rikaanse Newport. Maar zijn uitstekende opslag is ook me teen zijn enige echte wapen, naast enkele uitschieters met de backhand. Niet voor niets ont stijgt hij op andere baansoorten zelden de middelmaat. Popp (27) is de nummer 198 van de wereld, maar dat gegeven is misleidend. In september vorig jaar raakte hij op de US (Open geblesseerd aan de rechterpols en in oktober moest hij zelfs on der het mes. Zeven maanden was de tennisser uit Mannheim uit de roulatie, maar aan de vooravond van Wimbledon gaf hij weer een teken van leven. In Nottingham, uiteraard op gras, haalde hij de kwartfinales. In Londen kreeg Popp een beschermde ranking van 92, een gebaar dat de spelersvak bond ATP altijd maakt aan langdurig geblesseerde tennis sers. De tweede ronde had zijn eind station moeten zijn, maar Slui ter liet zelden het grastennis zien dat bij hem past. Dinsdag schitterde hij nog op centre court tegen Kafelnikov, giste ren kwam er slechts af en toe een vonkje van de Rotterdammer. Wist hij zich op een prachtig po dium en tegen een beroemde Rus nog terug te knokken van een 2-1 achterstand, op baantje 14 was Sluiter daar niet toe in staat. GPD Het was gisteren in de tweede ronde van Wimbledon over en sluiten voor Raemon Sluiter, foto Alessandro Bianchi/RTR yr.-v:- j Advertentie Kijk in de krant van donderdag 3 juli of op: www.pzc.nl vanaf woensdagmiddag 2 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20