PZC De toekomst van de EU Werkgevers kunnen mensen vaak tijdelijk elders onderbrengen Temperatuurrecords in Europa gebroken 4 26 juni 1953 donderdag 26 juni 2003 Waarschuwing Raketten Sms fa Hybride IT-opleidingen Snikhete zomer wordt gewoon van onze redactie buitenland Het is al enkele weken uit zonderlijk heet in Europese landen als Frankrijk, Zwitser land, Spanje en Italië. Het Fran se KNMI, Météo-France, zegt een dergelijke hittegolf in deze tijd van het jaar na de oorlog nog niet eerder te hebben meege maakt. Een hogedrukgebied vertoeft al weken boven Frankrijk en ver hindert de toestroom van frisse wind van de Atlantische Oce aan. Daardoor blijft een warme wind vanuit het zuiden (lees: Afrika) waaien, hetgeen ook verklaart waarom het behalve aan de Cöte d'Azur ook in het noordoosten van Frankrijk, met name in de Elzas, zo warm blijft. Dinsdag leek zich echter een kentering af te gaan aftekenen. De grens van veertig graden werd nergens meer in het land overschreden maar met 34, 35 graden aan de Middellandse Zee was dat voor de bewoners nauwelijks een verbetering. Overal in het land hebben pre fecten sproeiverboden voor par ticulieren ingesteld. In en rond de grote steden zijn snelheids beperkingen van kracht tenein de het ozoneffect te bestrijden. Agrariërs klagen steen en been over de droogte van het land, maar meteorologen wijzen erop dat het in de voorafgaande herfst meer dan normaal heeft geregend. De hittegolf moet echter niet al te lang aanhou den, zo waarschuwen ze. In de bossen is het droog en op de tele visie worden onophoudelijk spotjes vertoond waarin ge waarschuwd wordt voor bos branden. In Bordeaux is deze week de jaarlijkse wijnbeurs mislukt, omdat de wijn vanwe ge de warmte ondrinkbaar was gewórden en door handelaren in de goot werd gespoeld. Op een studiebijeenkomst in Parijs van het centrum ter bestudering van de klimaatver warming (Onerc) heeft klimato- loog Michel Déqué gewaar schuwd dat bij onveranderd beleid temperaturen van 35 gra den en meer over enkele tiental len jaren 'gewoon' zullen zijn in Frankrijk. Aan de Cöte d'Azur zullen dergelijke waarden 'een op de drie dagen' worden geme ten en in de regio Parijs 'een op de tien dagen'. Op dit moment is de kans dat in de zomer het kwik boven de 35 graden stijgt in het noorden 'minder dan 1 procent' en rond de Middellandse Zee 'tussen de 1 en 5 procent'. Win ters met temperaturen van 5 graden boven nul zullen in Frankrijk tegen die tijd defini tief tot het verleden gaan beho ren, aldus Déqué. De midzomerzonnewende heeft Zwitserland met de langste da gen ook de heetste junimaand ooit bezorgd, met dagtempera turen in de dalen tot 39 graden. De nul-graden grens steeg deze week tot 4200 meter en op Euro pa's hoogste bergtop, de Mont- Blanc, is het op 4870 meter goed toeven in een verkwikkende drie graden onder nul, net niet genoeg om de eeuwige sneeuw- mantel aan te tasten. Zwitsers duiken hun meren in of vluchten de Alpen of Jura in op zoek naar koelte. Maar zelfs op 1500 meter stijgt het kwik 's middags nog tot zo'n 27 graden. Wind is er nauwelijks, behalve eergisteren, toen het Léman- bekken meer van Genève) werd geteisterd door een heuse siroc co, een zuiderstorm met wind snelheden van 80 km per uur. Auto 's wassen of tuinbesproeien is op sommige plaatsen tijdelijk verboden om water te besparen. Voor de komende dagen worden langs de Jura- en Alpenhellin gen echter zware onweersbuien voorspeld en voor de rest van de week belooft de weerman een gemiddelde van maar 26 gra den. In de wijnstreek tussen Genève en Montreux worden inmiddels de anti-hagelraketten in stel ling gebracht ter bescherming van de tere druiventrosjes. Deze raketten met de springlading van een 88 mm luchtafweergra- naat zij het zonder de stalen mantel) ontploffen in de drei gende hagelwolken waardoor hagelstenen grotendeels in re gen veranderen. Dit afweervuur tegen het na tuurgeweld wordt door de ver zekeringen betaald, omdat de raketten a 130 euro per stuk goedkoper zijn dan de schade vergoeding voor een mislukte wijnoogst. In Spanje heeft de al ruim twee weken aanhoudende hittegolf voor een groot aantal bosbran den gezorgd in Catalonië, Cart agena, Salamanca en nabij Ma drid. En de vrees bestaat dat er nog vele zullen volgen. De mi nister van Milieu kondigde on langs een aantal extra maatre gelen af om de schade zoveel mogelijk te beperken. In een groot deel van Spanje zijn de hoogste temperaturen voor juni ooit gemeten. In Barcelona gold met 36.7 graden afgelopen zondag als de warmste junidag aller tijden. De gemiddelde temperatuur ligt in Spanje ze ven graden hoger dan normaal. In vrijwel het hele land schom melen de temperaturen nu al weken rond de 35 graden met uitschieters tot veertig graden. De vroege hitte volgt op een nat te lente waardoor een rijke ve getatie is ontstaan. Dat levert extra gevaar op voor bosbran den. Het ministerie van Milieu heeft boven de normale sterkte elf nieuwe brandweerbrigades in het leven geroepen, die wor den bijgestaan door 56 water vliegtuigen. Bovendien zijn over heel Spanje observatiepos ten ingericht, die de kwetsbare gebieden dag en nacht bewa ken. Als gevolg van de hitte kunnen elektriciteitsbedrijven niet vol doen aan de door het veelvuldig gebruik van airconditioning sterk gestegen vraag naar stroom. Fecsa, het stroombe drijf van Barcelona probeert de tekorten aan te vullen met enor me dieselgeneratoren die op twintig plaatsen in de stad staan opgesteld. Buurtbewoners hebben al klachten ingediend vanwege het lawaai en de stank. In ande re steden wordt de stroomvoor ziening en paar uur per dag uit geschakeld. In Noord-Spanje verschroeit het graan. In Italië schrijven de kranten BBb—w Vrouwen zoeken verkoeling in Rome. over 'Estata pazza' (een gekke zomer). Op Sardinië zijn al tem peraturen gemeten van 44 gra den, dat is augustushitte die niet past bij de doorgaans 'frisse' ju nimaand. In Rome en Florence steeg het kwik eind vorige week naar de 35 graden Celsius, wat vanwege de hoge vochtigheids graad voor een tropisch gevoel zorgt. Behalve op Sicilië, waar watertekorten schering en in slagzijn vanwege criminele ma nipulaties, is er in Italië verder nog overal water in overvloed, maar deskundigen waarschu wen voor catastrofes als het zo droog en heet blijft. Meteorologen voorspellen ech ter dat dat niet zal gebeuren. Be gin dez.e week zakte het kwik weer wat, er worden enorme on weersbuien en veel regen voor speld, maar daarna zal het vol gens de experts weer ongehoord warm worden. Het water van de Middellandse zee is nu al 2 5 gra den, ook op augustusniveau. De stranden zijn dan ook overvol. Bij Rome zoeken daar ieder weekeinde anderhalf miljoen mensen verkoeling. De autori teiten in de hoofdstad zijn druk doende een 'task force voor de veiligheid' van vrijwilligers op te zetten die de politie moet bij staan bij strandbewaking en het regelen van het verkeer. Een andere noviteit is de sinds 1 juni functionerende speciale foto Gregorio Borgia/AP sms- en e-maildienst voor zie ken en ouderen, met vanwege de ernst van de zaak ook al een En gelse benaming: 'heat/health warning system'. Rome zou met deze waarschu wingen per sms ('pas op, de vol gende dagen hoge temperaturen en vochtigheidsgraad, veel wa ter drinken') de eerste in Europa zijn. Zeker is dat het geklaag over de hitte monstrueuze vor men aanneemt, maar dat is niets bijzonders. Italianen jammeren altijd over het weer; te koud, te warm, te nat (dit voorjaar was bijzonder instabiel en regen achtig), maar hitterecords zijn er landelijk gezien niet geves tigd. Het is gewoon erg warm. GPD sbu san Kinderen maken er het beste van in de Trevi-fontein in de Italiaanse hoofdstad. foto Giulia Muir/AP De Nasa maakte deze opname van een onbewolkt Iberisch Schiereiland, dat zucht onder de hitte. AFP door Maarten van Rossem De Europese Unie is ongetwijfeld de wonderlijkste politieke construc tie ter wereld. De Unie is geen echte staat, maar de Unie is tegelijkertijd veel meer dan louter een samenwer kingsverband van soevereine staten. Hoewel de leden van de Unie op een aantal beleidsterreinen bij meerder heid besluiten kunnen nemen die bin dend zijn voor alle leden van de Unie, geldt dat bij alle kwesties die werkelijk van belang zijn unanimiteit geboden is. Juist op die terreinen is de unanimiteit vaak ver te zoeken, waardoor de Unie naar buiten toe een verdeelde en ver warde indruk maakt. Over de buiten landse politiek bijvoorbeeld bestaat zelden eensgezindheid. Onlangs nog veroorzaakte de Amerikaanse aanval op Irak grote onenigheid tussen de le den van de Unie, omdat Groot-Brittan- nië en Spanje en een aantal kleinere landen de Verenigde Staten onvoor waardelijk steunden, terwijl Frank rijk, Duitsland en België de aanval op goede gronden ongerechtvaardigd achtten. Op zulke momenten is de verleiding groot de Unie als een hopeloos geval af te schrijven. Toch zou dat niet verstan dig zijn. De Unie is een werk in uitvoe ring en geforceerde unanimiteit over kwesties van oorlog en vrede op dit mo ment zou het einde betekenen van het langdurige en complexe proces van Eu ropese eenwording. Dat er nu geen eensgezindheid bestaat over de buiten landse politiek, wil nog niet zeggen dat een dergelijke eensgezindheid in de toekomst onmogelijk is. Ondanks de onenigheid tussen de leden van de Unie over tal van zaken, heeft de Unie zich in ruim veertig jaar ontwik keld tot veel meer dan een douane unie. In sommige opzichten lijkt de Eu ropese Unie wel degelijk op een echte staat. De Unie heeft per slot een parle ment, een soort regering (de Europese Commissie), een omvangrijke begro ting, een centrale bank, een gemeen schappelijke munt, al wordt die niet door alle leden gebruikt, en een hoog gerechtshof. Wie een beetje positief gestemd is, zou de Unie eventueel kunnen beschouwen als een staat in wording. Het twee slachtige karakter van de Unie heeft er in de afgelopen decennia voor gezorgd dat eigenlijk niemand ooit werkelijk goed te spreken was over de Unie. De federalisten, die vinden dat de Unie zo spoedig mogelijk een federale staat moet worden, een Verenigde Staten van Europa, zijn van mening dat de Unie nog veel te veel een samenwerkingsver band van onafhankelijke staten is. De eurosceptici zien in de Unie juist een le vensgevaarlijke constructie die de le den van de Unie sluipenderwijs berooft van hun soevereiniteit. Het altijd aan- wezige conflict tussen de federalisten en de eurosceptici heeft als onaange naam nevenverschijnsel dat de macht van de Brusselse bureaucratie groeit, zonder dat degenen die de macht uitoe fenen ook op goed georganiseerde wij ze ter verantwoording kunnen worden geroepen. De Unie heeft een 'democra tisch tekort' omdat de eurosceptici te rugschrikken voor het vormen van werkelijk democratische instituties, aangezien die verondersteld worden de macht van de nationale instituties te beperken en op termijn een federale re gering zouden kunnen legitimeren. Zo zitten we dus met een interessant poli tiek experiment dat in institutioneel opzicht ondefinieerbaar is. Het voorstel voor een Europese Grond wet, dat in de afgelopen anderhalf jaar is ontworpen door een conventie onder leiding van Giscard d'Estaing, ver toont ook weer de verwarrende twee slachtigheid die zo karakteristiek is voor het Europese project. De federa listen zijn teleurgesteld dat hun droom via deze grondwet niet voltooid zal kunnen worden en de eurosceptici vin den zoals altijd dat het allemaal veel te vergaat: teleurstelling en ontevreden heid alom. Tegelijkertijd hebben zowel federalis ten als eurosceptici reden om tevreden te zijn. De federalisten omdat de macht van het Europese parlement wordt uit gebreid en het aantal kwesties waarbij unanimiteit niet langer noodzakelijk is, flink is toegenomen. Bovendien wordt de Unie een rechtspersoon en krijgt zij een soort president. De eu rosceptici kunnen er op wijzen dat dit voorstel voor een grondwet goedge keurd moet worden door de nationale regering van elk lid van de Unie en dat het eveneens geldt voor alle eventuele grondwettelijke veranderingen in de toekomst. De vraag is waar het in de toekomst heen moet met de Unie. De federalisten zullen zeggen dat het een echte staat moet worden en de eurosceptici dat het wezen van de soevereiniteit van de le den van de Unie niet mag worden aan getast. De wonderlijke voorgeschiede nis van de Unie maakt waarschijnlijk dat noch de wensen van de federalisten noch die van de eurosceptici geheel zul len worden verwezenlijkt. Het ziet er eerder naar uit dat de Unie een wonderlijke, hybride constructie zal blijven, die wellicht ook nooit wer kelijk af zal komen. De voortzetting van dit vreemde experiment is echter zeer de moeite waard. Nooit eerder is een zo omvangrijke poging onderno men om een functionerend alternatief te construeren voor de natiestaat. GPD door Sylvia Marmelstein en Koos van Wees Jacob Klaren, commercieel directeur van uitzendbu reau Start Nederland, verge lijkt het gedrag van werkge vers bij reorganisaties wel eens met een klap op een slagroomtaart. „De spetters vliegen in het rond, alles ge beurt ongecoördineerd. En vervolgens schrikken ze zelf van de gevolgen." Klaren heeft het de laatste maanden met lede ogen aan gezien. Massa-ontslagen waarbij bedrijven onder druk van de dagkoersen van de ene op de andere dag in paniek een deel van het per soneelsbestand de straat op stuurde. Een paar maanden later blijken die werknemers node gemist te worden, en worden grootscheepse wer vingsacties opgezet. „Vaak zijn ze op zoek naar dezelfde mensen, of in ieder geval voor dezelfde soort functies. Veelal oudere mensen met heel veel ervaring gaan zo voor het bedrijf verloren." „Dat is ook het verschil met de ontslaggolven uit de jaren tachtig: toen was het vooral het lagere productieperso neel, nu verdwijnen ook het middenkader en het hoger personeel", zegt Klaren. In plaats van te grijpen naar het wapen van ontslag zou den andere bedrijven bena derd moeten worden of zij dat vaak hooggekwalificeer de personeel kunnen onder brengen, meent Klaren. „Een fraai voorbeeld is de Efte- ling. Daar zoeken ze gekwa lificeerde mensen, waarvoor ze 's winters geen werk heb ben. In de winter krijgen ze een baan aangeboden bij CZ- verzekeringen. Het mes snijdt aan twee kan ten, betoogt Klaren. De werknemer heeft een grotere zekerheid dat hij zijn baan behoudt, de werkgever be houdt de know-how van de ervaren werknemer. Juist dat laatste wordt nog wel eens onderschat, is zijn ervaring „De toegevoegde waarde van een oudere werknemerisvol- gens velen beperkt. Een ou dere, duurdere chauffeur doet immers hetzelfde werk als zij n j ongere en goedkope re collega? Maar als je wat verder kijkt, zie je dat die ou dere chauffeur minder scha des rijdt, beter de weg kent en verantwoordelijker is." Klaren benadrukt dat niet alle werklozen voor plaat sing elders in aanmerking komen. „Het zijn mensen die goed bemiddelbaar zijn in bijvoorbeeld de IT-sector, de telecom en de bancaire we reld. En je kunt je ook voor stellen dat het makkelijkeris in de Randstad dan in Stads kanaal." Wonderen moeten er niet van verwacht worden voor het snel groeiende leger werklozen. „Maar het is be ter dan niks." Klaren wil de komende maanden zijn plan uitdragen aan werkgevers. Die hebben er alle belang bij naar hem te luisteren, denkt hij. „Je ziet nu al dat er minder aanloop is bij de IT-opleidingen. Er komt een dagdatze niet meer van die school komen". Op die dag kan de werkgever wel eens behoefte hebben aan die werknemer die hij nu de deur wijst, bedoelt Ha ren. Zijn uitzendorganisatie Start is graag bereid te be middelen, benadrukt Ha ren. Start, een kwart eeuw geleden begonnen als werk gelegenheidsproject van overheid, werkgevers en werknemers, heeft een naam hoog te houden als het gaat om wat ingewikkelder op drachten. Ook al gebeurt dat sinds een jaar als onderdeel van United Services Group, waar ook winst gemaakt moet worden. „Maar die opzet van vijfen twintig geleden zit nog steeds in onze genen." GPD DOODVONNIS - Een Britse rechter heeft John A. Christie veroordeeld tot de strop we gens de moord op zeven vrou wen. De jury had hem eerder schuldig verklaard en het ver weer dat hij krankzinnig zou zijn verworpen. TETANUS - 566 Vlissingers hebben zich in het Medisch Centrum laten inenten tegen tetanus. Reden voor de en tingscampagne is het overlij den van een meisje in de Tooro- plaan. Ruim vierhonderd gezinnen in de wijk begrensd door de Jozef Israëlslaan, Beatrixlaan, Van der Heistlaan en Irislaan kre gen een oproep voor de inen ting. VALS GELD - De bevolking van Axel is gevraagd op haar hoede te zijn voor vals Belgi sche bankbiljetten. Er gaan geruchten dat er nogal wat valse biljetten van honderd frank in omloop zijn. BEZET - Japanse vissers heb ben gemeld dat Russische mi litairen alle eilandjes van de Habomai-groep hebben bezet. Die eilandjes liggen ten zuid oosten van Hokkaido. De vis sers zouden door de Russen zijn opgebracht en enige tijd zijn vastgehouden. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4380 AA Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acoepigirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag:€ 1.10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenskantooru zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant 3V is een onderdeel van hel Wegener-concetn. Dedo#jj aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienslene v ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk Postbus 3229, 4800 MB Breda ■eievame 3229,4 Behoort tot LUSQSflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4