PZC PZC Spannende tijd voor Blaauwe Hoeve Jarig Apollo onderzoekt historie Raad T erneuzen moet ruimtelijke ontwikkeling niet aan college overlaten Ontwikkeling van multifunctioneel pand IJzendijke gaat traag 15 Ter Duinen krijgen extra lokalen om groei op te vangen Jaagpad bij Herengracht wordt weer begaanbaar Kermis en schietingen in Sint Jansteen ■w PvdA vraagt lobby voor N57 Kartcircuit mag niet uitbreiden A. de Feijter griffier Terneuzen Man maakt amok in ziekenhuis Baldadige jongens aangehouden donderdag 26 juni 2003 Nieuwbouw Noodlokaal Vertrouwde spulletjes J Uitbreiding school Kloosterzande Hnnr Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Basis school Ter Duinen in Klooster zande breidt uit. Per 1 septem ber beschikt de school over een noodlokaal en na de zomerva kantie start de bouw van twee extra permanente lokalen. Deze nieuwbouw moet in januari klaar zijn. TERNEUZEN - Het riet in de Terneuzense Herengracht groeit zo snel dat de gemeente nu al maatregelen moet nemen om het nieuwe looppad langs de gracht begaanbaar te houden. Bij de herinrichting van de He rengracht, waarbij de parkeer vakken naar de kantorenkant zijn verplaatst en het trottoir is verbreed, is een kade aangelegd direct naast en op gelijke hoogte met de gracht. Omdat het riet langs de grachtkanten binnen een paar weken anderhalve me ter boven de waterspiegel uitto rent, dreigt het gevaar dat wan delaars zich over enkele weken een weg moeten kappen door een jungle van rietkragen. De gemeente laat daarom vanaf maandag het riet verwijderen. Om opnieuw opschieten van de stengelplanten te voorkomen, wordt een lading beton van vijf tien centimeter op de grachtbo dem gestort. De werkzaamhe den moeten op vrijdag 4 juli af zijn. Na de zomervakantie wordt op de hoek van de Herengracht en de Axelsedam een bewaakte fietsenstalling voor honderd fietsen en vijftig brommers en scooters opgetrokken. De nieu we rijwielstalling vervangt de huidige aan de Rosegracht. Bij de stalling komen ook nog open bare toiletten voor dames, heren en mindervaliden. SINT JANSTEEN - Schutters vereniging Sint Jan opent vrij dagavond de kermis in Sint Jan steen met een schieting op de staande wip. De boog op het ter rein aan de Tragel kan vanaf 19.30 uur gespannen worden. Voor de kinderen staan op het Martje van Wardje en in de Hoofdstraat tot en met dinsdag verschillende kermisattracties. Maandagmiddag houdt schut tersvereniging Sint Jan om 14.30 uur een schieting. De lief hebbers van een wedstrijd op de liggende wip kunnen hiervoor zaterdag, zondag en maandag in café De Kroon terecht. Deze schietingen beginnen telkens om 14.30 uur. In De Kroon speelt zaterdag avond vanaf 21.00 uur het Cri sisorkest. In Lazarus is dan een Ibiza night met dj Werner. Zondag begint in Lazarus om 21.00 uur een wedstrijd Vrou- jouwen. Maandag staat hier s avonds bierpulschuiven op het programma. Dinsdag wordt de kermis traditioneel afgeslo ten met een kermiskoers. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De uitbreiding heeft te maken met de sterke groei van het aan tal leerlingen. De school heeft 318 leerlingen in huis. Vanaf volgend schooljaar wordt ge start met een dertiende groep. De huisvesting is echter afge stemd op elf groepen. Volgens adjunct-directeur R. van Goethem heeft de groei van het aantal leerlingen te ma ken met de nieuwbouw in Kloosterzande van de afgelopen jaren. Er zijn dus nogal wat nieuwe gezinnen met kinderen bij gekomen. „De groei is groter geweest dan onze prognoses. Dat heeft uiteraard ook te ma ken met de kwaliteit van ons on- derwijs. Dat blijkt uit de goede inspectierapporten die open baar op internet staan. Iedereen kan de rapporten dus inzien. We hebben ook leerlingen uit de polders rondom Kloosterzande die uit meerdere scholen kun nen kiezen. Vanwege de getoon de kwaliteit kiezen ze voor Ter Duinen. Komt ook door de mond-tot-mondreclame." Ter Duinen gebruikt momenteel het speellokaal van de kleuters als leslokaal. Dit is een noodop lossing. „Deze situatie wordt echter wat problematisch om dat de kleutergroepen deze ruimte weer nodig hebben als gymzaal en speellokaal." De school speelt met het noodlo kaal in op lagere prognoses voor de komende jaren. Als het aan tal leerlingen weer minder wordt, dan wordt het noodlo kaal afgebroken. Daarnaast worden in een van beide nieuwe lokalen alvast voorzieningen getroffen voor de plaatsing van computers. Als het aantal leer lingen in de toekomst afneemt, wordt deze ruimte dan als com puterlokaal gebruikt. De uitbreiding van de school wordt ook gebruikt voor de in voering van gedifferentieerd onderwijs. De school gaat bij voorbeeld twee groepen 5 in voeren. De ene groep is dan be doeld voor kinderen die extra aandacht nodig hebben op het gebied van bijvoorbeeld reke nen of taal. Mevrouw Van Gaeven-Brake bekijkt de stalen voor de nieuwe gordijnen. door Frank van Cooten HULST - Angele van Gaeven-Brake is negentig jaar en woont in De Blaauwe Hoeve in Hulst. Ze verhuist dit najaar naar een nieuw zorgappartement. Haar kamer ruilt ze in voor een appartement van 75 vierkante meter met woonka mer, badkamer en twee slaapkamers. Een spannende tijd breekt aan. Het gaat niet alleen om de verhuizing, maar het appartement moet ook nog worden ingericht. „Je kunt van mensen van tachtig of negentig jaar niet meer ver wachten dat ze van meubelboulevard naar meubelboulevard gaan", zegt Sandra van der Sijpt, beleidsmedewer ker bouw van De Blaauwe Hoeve. Om de keuze in gordijnen, vloerbedek king en meubels voor de bewoners een stuk eenvoudiger te maken, is in het restaurant van het verzorgingshuis een compleet zorgappartement nage bouwd. Compleet met stoffering en meubels. Zodat de bewoners zich al een voorstelling kunnen maken van hoe hun nieuwe leefruimte er uit kan ko men te zien. „We wilden ook de badka mer nabouwen, maar daar was geen plek meer voor in het restaurant." In de centrale hal hangen stalen van de stoffering waaruit de bewoners kunnen kiezen. Ze kunnen de stof in De Blaau we Hoeve bestellen, maar zijn dat niet verplicht. Materiaal is geleverd door lo kale stoffeerders en meubelfirma's, ver trouwde adressen waar de meeste be woners vroeger al kwamen. Mevrouw Van Gaeven-Brake neemt een stofje in haar hand en voelt er aan. Haar ogen vertellen dat ze deze stof wel mooi vindt. „Maar mijn dochter kiest. Zij kan dat beter dan ik", vertelt ze. Stichting Curamus, waar De Blaauwe Hoeve onder valt, bouwt 151 zorgwo- ningen. De eerste zeventig worden dit najaar opgeleverd. De overige 81 wo ningen zijn volgend jaar klaar. Bij de verhuizing destijds naar een traditio neel verzorgingshuis hebben veel be woners afstand gedaan van hun ver trouwde spulletjes. Nu hebben ze weer gordijnen, vloerbedekking en meubels nodig omdat het zorgappartement veel meer plek heeft. Vanuit de visie van Curamus om zorg bij de mensen thuis te leveren, is het idee ontstaan om de mensen ook in hun vertrouwde omgeving te laten kiezen uit de vele stoffen en meubels. Lokale bedrijven waren bereid de spullen te le veren zodat de bewoners op het gemak je kunnen kiezen zonder dat ze de be drijven hoeven af te struinen. „Wij willen de verhuizing en de inrich ting voor onze bewoners zo aangenaam mogelijk laten verlopen", zegt verhuis- consulent Fred Wydooghe. „We hebben onlangs met alle bewoners die gaan verhuizen een gesprek van anderhalf uur gehad. Alle wensen zijn geïnventa riseerd. Ook bedoeld om de mensen ge rust te stellen. Ze konden ook hun voor keur voor een appartement aangeven. Er hoeft niet geloot te worden. foto Peter Nicolai De toegewezen woningen zijn door de bewoners geaccepteerd. Omdat het om een gedwongen verhuizing gaat, geeft de gemeente Hulst een subsidie van 2268 euro per bewoner voor verhuis- en herinrichtingskosten. Het landelijk ge middelde ligt echter op vijfduizend eu ro. ,Het zou daarom een goede zaak zijn als een landelijk normbedrag van vijf duizend euro wordt ingevoerd waar ie dere gemeente zich aan moet houden. Daar wordt aan gewerkt. Het bedrag van 2268 euro lijkt heel wat maar voor iemand met alleen aow is dat niet zo veel. Een aantal mensen zal naar de bij stand moeten. Het geld is immers snel op.Om de kosten te drukken wordt de verhuizing in eigen beheer gedaan. Een groot aantal familieleden is bereid de handen uit de mouwen te steken. De te gemoetkoming van de gemeente Hulst kan dan geheel voor de inrichting wor den gebruikt. De eerste verhuizing is medio oktober gepland. Het nagebouwde zorgappar tement blijft tot zondag staan. door Frank Gijsel SLUIS - Honderdvijfentwintig jaar geleden zag muziekgezel schap Apollo uit Sluis het le venslicht. Het eerste artikel van het reglement van destijds zegt: „Het muziekgezelschap Apollo heeft zijne werkzaamheden den 17 juni 1878 hervat." Toen moet er al ruim veertig jaar een gezel schap hebben bestaan, maar nauwkeurige gegevens ontbre ken. Volgens secretaris Ronny Scherbeijn is er uit de archieven weinig materiaal te halen. „Heel veel moet tijdens de oor logen zijn verdwenen. Ik heb op verschillende plekken navraag gedaan en we hebben de archie ven van de gemeente geraad pleegd, maar dat leverde weinig op." De eerste vergadering na de Tweede Wereldoorlog, in 1947, telde 47 aanwezigen, waarvan er ruim 20 wilden doorgaan met Apollo. In de jaren na de oorlog vonden de repetities plaats bij de fami lie Havers in café Buitenlust aan de Sint Annastraat. Enkele de- cennialater ging het gezelschap naar de oude openbare school in de Hoogstraat. „We kwamen ook nog terecht in de raadskel- der van het Belfort, het Semina rie aan de Sint Annastraat en in de filmzaal in de Nieuwstraat", weet Scherbeijn. Muziekvereniging Apollo in vol ornaat in 1959 Het gezelschap kende nogal wat ups en downs. Door de komst van de leden van het gezelschap Ons Genoegen uit Retranche- ment in het begin van de jaren zeventig kreeg Apollo een be hoorlijke injectie. De opleving was echter van korte duur en dat resulteerde in 1986 in een nood gedwongen unieke grensover schrijdende samenwerking met de Zeegalm uit de badplaats Knokke-Heist. Dirigent Hans Vermeersch kon op die manier weer over een voltallige groep beschikken. De samenwerking met het Bel gisch gezelschap verloopt per fect. „De Belgische leden zijn tevreden met onze inbreng. Als ze hier komen spelen, weten ze dat het goed geregeld is. Daar zijn ze erg gevoelig voor. Als we die samenwerking niet zouden hebben waren we al lang een slapende vereniging", vertelt de secretaris. MIDDELBURG - De PvdA-fractie Middelburg vindt dat het college van B en W zich actief moet opstellen over de N57. Wij vinden het niet verstandig om lij dzaam de derde dinsdag in september af te wachten en de acties over te laten aan de provincie", schrijft S. Szarafinskiaanhet college. „Wij willen horen wat B en W tot nu toe richting Den Haag gedaan hebben om het belang van de N57 onder de aandacht van de minister te brengen. Het belang van deze weg voor Middelburg is hel der: de lokale economie, de strategische projecten en de we genstructuur. Het hangt allemaal op een of andere manier sa men met de aanleg van de N57." DEN HAAG - Kartcircuit Raceland op bedrijventerrein Del- tahoek bij Breskens mag voorlopig niet uitbreiden. De Raad van State heeft omwonende A. van de Vrie in een bezwaarpro cedure in het gelijk gesteld. Tijdens de zitting enkele weken geleden zag het er al naar uit dat de uitbreiding van het kartcircuit moeilijk lag. Voorzitter M. Hammerstein liet doorschemeren dat zij het merkwaardig vond dat de gemeente Sluis had volstaan met een melding van de voorgenomen werkzaamheden, waaronder de bouw van een buitenterras en de inrichting van fitnessruimten. In haar vonnis komt Hammerstein inderdaad tot de conclusie dat de gemeente te gemakkelijk is geweest. Zij acht niet uitgesloten dat de uitbreiding tot een aanzienlijke extra geluidsbelasting zal leiden. Dat had eerst onderzocht moeten worden. De pro cedure voor zo'n vergunning vergt echter meer tijd. Op ver zoek van de gemeente vindt inmiddels door de eigenaar van Raceland een onderzoek plaats naar de geluidsgevolgen van de uitbreiding. Voor de zomer worden daarvan de resultaten verwacht. TERNEUZEN - Het presidium (het vroegere seniorencon vent) van de Terneuzense gemeenteraad benoemt A. de Feij ter tijdelijk tot raadsgriffier. Het hoofd van de afdeling Wel zijn, Onderwijs en Cultuur volgt per 15 juli A. ten Hoeve op, die met ingang van deze maand tot griffier in Stadskanaal is benoemd. De Feijter neemt de functie van griffier voorlopig waar tot 15 januari 2004. Bij gebleken geschiktheid kan De Feijter volgend jaar tot griffier worden benoemd, maar vast staat dat nog niet. De taken van het hoofd Welzijn worden voorlopig ondergebracht bij verschillende ambtenaren. „De functie wordt nog niet ingevuld, om eind dit jaar alle moge lijkheden open te houden", liet een gemeentewoordvoerder gisteren weten. VLISSINGEN - Een 62-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft in de nacht van dinsdag op woensdag voor consternatie gezorgd in het ziekenhuis in Vlissingen. De man liep dronken op de afdeling spoedeisende hulp rond en was onbeschoft tegen het personeel. Ook tegen de ingeschakelde agenten gedroeg hij zich onbeschoft. De man is meegenomen naar het politiebureau. VLISSINGEN - Vier jongens uit Vlissingen en Axel zijn gis terochtend in Vlissingen aangehouden voor baldadig gedrag. De jongens van 18 en 19 jaar gooiden bierflesjes vanuit een woning aan de Sottegemstraat. door René Hoonhorst i TERNEUZEN - P. Clijsen (GroenLinks) is bang dat de Ter neuzense gemeenteraad van avond te veel bevoegdheden de legeert aan burgemeester en wethouders. Door in te stem men met het Delegatiebesluit 2003 'zit de volksvertegenwoor diging er straks voor spek en bo nen bij', vreest Clijsen. De vertegenwoordiger van GroenLinks meent dat de raad niets meer te zeggen heeft over voorbereidingsbesluiten, wijzi gingen en vrijstellingen van be stemmingsplannen als het col lege die op eigen houtje kan doorvoeren. De gemeenteraad kan pas achteraf laten blijken het niet eens te zijn met bepaal de ontwikkelingen, maar dat zal vaak te laat zijn. De twee woon torens van Waterfront hadden er waarschijnlijk al gestaan als de gemeenteraad van het oude Terneuzen destijds niet had ge hamerd op het volgen van de juiste procedures, haalt Clijsen als voorbeeld aan. De gemeenteraad moet de mo gelijkheid houden om 'tussen de uitvoerirtg en het voorstel in te gaan liggen als de raadsleden het niet eens zijn met een be paalde ontwikkeling', betoogt Clijsen. GroenLinks blijft voor stander van het dualisme, maar dat mag niet betekenen dat de raad wordt beroofd van elemen taire bevoegdheden die zijn taak juist inhoud geven, voegt hij er aan toe. De man in de straat laat nu al vaak weten dat 'de politiek er niets van bakt', constateerde Clijsen de afgelo pen maanden. Als de raad ter zake doende be voegdheden aan burgemeester en wethouders delegeert, valt er voor de raadsleden helemaal niets meer te bakken. De raad kan het college weliswaar ach teraf op het matje roepen, maar dan is de schade al geleden, waarschuwt hij Opvallend is het ontbreken van jeugdige aanwas. Penning meester Bert Lagasse zegt te be schikken over een groep goede 'lopend spelende leden'. „Veel van onze muzikanten komen uit dweilbands en die zijn gewend om lopend te musiceren. Het wordt echter steeds moeilijker om nieuwe leden erbij te krij gen. Misschien kunnen we straks de jeugd wat meer aan spreken als we in het multifunc tioneel centrum in de Klooster straat zijn neergestreken. De mogelijkheden om voorspeel middagen te organiseren zijn dan veel groter. Hopelijk geeft dat een groei." Het jubileumjaar werd in janu ari geopend met een feestelijk winterconcert in sporthal de Vliete. Aanstaande zaterdag ge ven de muzikanten een jubile umconcert nabij molen de Brak met medewerking van Drum band Harmonie uit Oostburg en Christelijke Muziekvereniging Excelsior uit Cadzand. Om 19.00 uur volgt een receptie in 't Zoute Vestje voor oud-leden en allen die Apollo een warm hart toedragen. Scherbeijn hoopt dat nog heel wat oud-le den met informatie over de ver eniging te voorschijn zullen komen. De klapper moet het muziekfestival op 7 september worden met deelname van tien korpsen uit West-Zeeuws- Vlaanderen. door Raymond de Frel IJZENDIJKE - De ontwikke ling van een concreet plan voor een multifunctioneel centrum in IJzendijke verloopt allesbe halve snel. Met de ideeën van di verse verenigingen werd een programma van eisen samenge steld, maar door langdurige ziekte van een uitvoerend amb tenaar is dat eisenpakket nog niet vertaald naar een plan voor een gebouw en locatie, zegt wet houder L. Wille van de gemeen te Sluis. De ambtenaar is inmiddels weer aan de slag gegaan, maar Wille durft nog geen termijn voor een raadsvoorstel te stellen. De ver enigingen in IJzendijke schreeuwen al geruime tijd om een nieuw onderkomen. De brandweer keurde het Jeugdge- bouw aan de Koninginnestraat af, maar na bemiddeling van Wille mocht een groot aantal verenigingen onder strikte voorwaarden toch weer gebruik maken van het gebouw. Maar de tienersoos viste achter het net. Die mocht vanwege geluids overlast niet terugkeren in het dorpscentrum. Nog altijd is er geen oplossing gevonden voor de huisvesting van de jongerensoos. „Dat ligt nog steeds stil", vertelt jonge renwerker C. Provo van de stichting Welzijn West-Zeeuws- Vlaanderen. „Ik hoor wel van alles, maar officieel heb ik nog altijd geen duidelijkheid. Zo zou het dossier 'tienersoos' weer zijn geopend, maar daarvan heb ik geen schriftelijke bevesti ging. We betrekken de jongeren van IJzendijke wel bij grotere, regionale activiteiten." Provo hoopt dat een andere jon gerensoos, in Schoondijke, in september haar deuren opent. Hoewel zij nooit een streven voor een openingsdatum heeft gegeven, leek het er lange tijd op dat de soos al dit voorjaar zou opengaan. „We zouden mis schien wel in juni open kunnen, maar dat heeft, zo vlak voor de zomervakantie geen nut. Het wordt dus september."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43