PZC Toren Zonnemaire onder handen Kwikstaartjes kiezen deinende broedplek PZC Afscheid van azc De Schans Rommelmarkt bij wijnhoeve Dreischor Klein Noordwelle verzorgt groot feest Blaasmuziek troef op eilandelij ke muziekdag 15 Noodopvang afgelopen ¥t '^4 m agenda donderdag 26 juni 2003 Mishandelen Haan PvdA vraagt lobby voor N57 Man maakt amok in ziekenhuis Vandalen vernielen auto Kartcircuit mag niet uitbreiden A. de Feijter griffier Terneuzen Winkeldief aangehouden u n T Visserskoor Voorkeur J Familie Nuredini moet weg Hoor Ali Pankow ZIEKIKZEE - Voor Arife Nure dini en haar beide zoons Erdo- gan (14) en Ferdi (17) is er geen enkele kans meer dat ze alsnog in Nederland kunnen blijven. De termijn van drie maanden noodopvang die het 8 maart team en de Stichting Vluchte lingenwerk in overleg met de gemeente voor hen had gere geld, loopt volgende week af. De betrokken organisaties had den drie maanden geleden nog enige hoop gevestigd op het ge neraal pardon dat voormalig minister Nawijn van Vreemde lingenbeleid in het vooruitzicht had gesteld voor asielzoekers die langer dan vijf jaar in Ne derland verblijven. Het etnisch- Albanese gezin Nuredini uit Macedonië woont al bijna tien jaar in Nederland, maar blijkt toch niet in aanmerking te ko men voor dat generaal pardon. Volgens vrijwilligster Ph. op 't Hof van Vluchtelingenwerk blijken ook veel andere asiel zoekers valse hoop te hebben gekoesterd door de uitspraken vanNawijn. Uit een brief die het 8 maartteam en Vluchtelingen werk kregen van zijn opvolgster R. Verdonk blijkt dat zogeheten 'administratief verwijderde' vluchtelingen uit de azc's niet meer bestaan voor de IND. „De minister schrijft het gezin Nure dini niet te kennen", verzucht Op 't Hof. Volgens haar geldt de patstelling als voorbode voor veel meer uitzichtloze situaties voor asielzoekers op Schou- wen-Duiveland. „Volgende week wordt er weer een gezin met kleine kinderen op straat gezet. Als er geen enkele proce dure meer loopt, zijn er noch voor Vluchtelingenwerk noch voor de gemeente nog mogelijk heden voor noodopvang." J. Stein van het 8 maartteam heeft het moeilijk met het feit dat die termijn van drie maan den noodopvang ten einde loopt. „In feite moeten wij nu ongewild volgende week de uit zetters worden." Zij nam in maart, toen de Nuredini's uit het azc werden gezet, het initia tief tot inzameling van geld voor crisisopvang. Zowel zij als Op 't Hof hebben intussen getracht de moeder van het gezin voor te bereiden op de terugkeer naar Macedonië. Volgens Stein klampt de vrouw zich vast aan elke sprankje hoop dat zij als nog in Nederland mag blijven. Arife Nuredinie vluchtte in 1993 nog samen met haar man en beide zonen naar Nederland. Als snel kreeg haar man met de politie te maken en begon hij zijn vrouw te mishandelen. Op advies van justitie liet Arife zich van hem scheiden. De man werd zeven jaar geleden terugge stuurd naar Macedonië. Hij heeft zijn ex-vrouw te kennen gegeven haar bij haar eventuele terugkeer op te wachten om met haar te kunnen afrekenen. De oudste zoon volgde een op leiding aan het ROC. Erdogan zit op school De Meie in Zierik- zee. Arife zelf heeft een oplei ding voor kapster gevolgd. Haar vader overleed vier jaar geleden in Nederland en ligt hier ook be graven. Haar moeder, zus en broer wonen in Vlaardingen. De asielaanvraag van Arife en haar zoons is al geruime tijd geleden definitief afgewezen. door Ali Pankow ZONNEMAIRE - De spits van de toren in Zonnemaire wordt deze weken stevig onder han den genomen. Volgens S. Haaij van de gemeente Schouwen- Duiveland betreft het de twee de fase van een groot herstel- karwei. Eerder al werd het uurwerk vernieuwd en werden er nieu we trappen en tussenvloeren aangebracht om daarmee te voldoen aan de Arbo-eisen. Tevens werd in die eerste fase geïnspecteerd in hoeverre de spits was aangetast door bok tor, houtworm en de bonte knaagkever. Volgens Haaij blijkt de schade veel groter dan verwacht. Dankzij de nieuwe tussenvloeren is het hoogste gedeelte van de toren nu goed bereikbaar voor de herstelwerkzaamheden. Het karwei wordt uitgevoerd door hoofdaannemer Quant. Die heeft de bestrijding van knaagkevers en boktorren uit besteed aan het gespeciali seerde bedrijf Conserduck, die daarvoor het steenwerk in de aanzet bij de houten balken met een kunstharsachtige sub stantie bewerkt. Haaij laat weten dat ook het door houtrot aangetaste raamwerk volledig wordt ver nieuwd en dat de zogeheten galmplanken worden vervan gen door de duurzame hout soort Iroko. Die vroegere galmplanken waren groen ge schilderd, maar de nieuwe zijn blank en krijgen na verloop van tijd een grijs aanzien door de invloed van het weer. Ze zijn duurzamer en de gemeen te spaart er op den duur geld mee uit, doordat ze niet meer geschilderd behoeven te wor den", zegt Haaij. Volgens hem staat de toren in Zonnemaire straks nog een aardige bijzonderheid te wachten. ..Er komt een nieuwe haan op de toren. Dat op zich is niet zo opmerkelijk, maar de oude haan die destijds van de toren is gebroken, werd ooit door de kerkenraad op het la ger gelegen dak van de kerk geplaatst. Daardoor zullen er Als de reperatiewerkzaamheden aan de toren zijn voltooid, prijken er straks twee hanen op de kerk in Zonnemaire. foto Dirk-Jan Gjeltema straks twee hanen prijken op de kerk in Zonnemaire." De ambtenaar verwacht dat het werk nog ruim zes weken in beslag zal nemen. Het kar wei blijkt omvangrijker dan verwacht en zal dus niet zoals gepland voor de bouwvakan- tie gereed zijn. MIDDELBURG - De PvdA-fractie Middelburg vindt dat het college van B en W zich actief moet opstellen over de N57. „Wij vinden het niet verstandig om lij dzaam de derde dinsdag in september af te wachten en de acties over te laten aan de provincie", schrijft S. Szarafinski aan het college. „Wij willen horen wat B en W tot nu toe richting Den Haag gedaan hebben om het belang van de N57 onder de aandacht van de minister te brengen. Het belang van deze weg voor Middelburg is hel der: de lokale economie, de strategische projecten en de we genstructuur. Het hangt allemaal op een of andere manier sa men met de aanleg van de N57." VLISSINGEN - Een 62-jarige man zonder vaste woon- of verbli j f plaats heef t in de nacht van dinsdag op woensdag voor consternatie gezorgd in het ziekenhuis in Vlissingen. De man liep dronken op de afdeling spoedeisende hulp rond en was onbeschoft tegen het personeel. Ook tegen de ingeschakelde agenten gedroeg hij zich onbeschoft. De man is meegenomen naar het politiebureau. VLISSINGEN - Een auto die in de Badhuisstraat in Vlissin gen stond, is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar be schadigd door vandalen. De onbekende daders hadden weg markeringen met een betonnen voet op het dak van de auto gezet. DEN HAAG - Kartcircuit Raceland op bedrijventerrein Del- tahoek bij Breskens mag voorlopig niet uitbreiden. De Raad van State heeft omwonende A. van de Vrie in een bezwaarpro cedure in het gelij k gesteldTij dens de zitting van deRaadvan State enkele weken geleden zag het er al naar uit dat de uit breiding van het kartcircuit moeilijk lag. Voorzitter M. Ham- merstein liet doorschemeren dat zij het merkwaardig vond dat de gemeente Sluis had volstaan met een melding van de voorgenomen werkzaamheden, waaronder de bouw van een buitenterras en de inrichting van fitnessruimten. In haar von nis komt Hammerstein inderdaad tot de conclusie dat de gemeente Sluis te gemakkelijk is geweest. Zij acht niet uitge sloten dat de uitbreiding tot een aanzienlij ke extra geluidsbe lasting zal leiden. Dat had eerst onderzocht moeten worden, waarna er waarschijnlijk een vergunning aangevraagd had moeten worden door Raceland. De procedure voor zo'n ver gunning vergt echter meer tijd. Op verzoek van de gemeente vindt inmiddels door de eigenaar van Raceland een onder zoek plaats naar de geluidsgevolgen van de uitbreiding. TERNEUZEN - Het presidium (het vroegere seniorencon vent) van de Terneuzense gemeenteraad benoemt A. de Feij ter tijdelijk tot raadsgriffier. Het hoofd van de afdeling Wel zijn, Onderwijs en Cultuur volgt per 15 juli A. ten Hoeve op, die met ingang van deze maand tot griffier in Stadskanaal is benoemd. De Feijter neemt de functie van griffier voorlopig waar tot 15 januari 2004. Bij gebleken geschiktheid kan De Feijter volgend jaar tot griffier worden benoemd, maar vast staat dat nog niet. De taken van het hoofd Welzijn worden voorlopig ondergebracht bij verschillende ambtenaren. „De functie wordt nog niet ingevuld, om eind dit jaar alle moge lijkheden open te houden"aldus een gemeentewoordvoerder. door Ali Pankow NEELTJE JANS - De pannen koekenrondvaartboot van Ton en Marion den Breejen bij Neel- tje Jans biedt niet alleen plaats aan recreanten in alle leeftijden voor een vaartochtje over de Oosterschelde, maar ook aan twee witte kwikstaartjes die aan boord hun nestje hebben ge bouwd. Het echtpaar kwik staart broedt er een nestje met vijf eitjes uit. De kwikstaartjes hebben duide lijk voorkeur voor deze rond vaartboot. In eerdere seizoenen broedden de vogeltjes op een plekje in de machinekamer, bij de bierkoeling en bij het an kerkluisgat. Dit jaar is het echt paar kwikstaart neergestreken tussen de touwladders van de boot. Daar zitten ze lekker be schut onder het afdekzeil. Om de passagiers op zijn schip te kunnen laten genieten van dit fraaie brokje natuur en de vo gels zelf niet te storen, heeft schipper Den Breejen een infra rood camera bij de broedplek redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geplaatst, zodat de gasten aan boord op diverse monitoren op het schip de verrichtingen van het vogelpaar kunnen be kijken. Volgens vogelkenner en mede werker van Rijkswaterstaat Ted Sluijter is het niet verwonder lijk dat er kwikstaartjes op Neeltje Jans voorkomen. „Deze vogels hebben wel een zekere voorkeur voor steenlagen zoals hier op het eiland, maar dat ze een plekje aan boord van een schip zoeken, is wel opmerke lijk", zegt Sluijter. Volgens hem komen de witte kwikstaartjes ook veelvuldig voor rond boer derijen. „Hun Schouwse bena ming is 'Paerdewachtertjes', omdat ze graag in de omgeving van paardenstront vertoeven. Vroeger zaten ze vooral in de omgeving van de mesthopen. Nu die voor een groot deel verdwenen zijn, is het aantal kwikstaartjes op Schouwen- Duiveland ook wel iets minder geworden", vertelt de vogelken ner. Hij voegt eraan toe dat er ook een gele kwikstaart bestaat die in de volksmond wordt aan geduid als 'koeienwachtertje'. Zeldzamer is het rouwkwik- staartje dat vrijwel geheel zwart is en van oorsprong uit Enge land komt, maar waarvan enke le exemplaren ook op Neeltje Jans zijn waargenomen. OOST-SOUBURG - Een 24-ja- rige Vlissinger is gistermorgen om negen uur in een winkel aan de Paspoortstraat in Oost-Sou burg een 24-jarige Vlissinger aangehouden. De man werd door winkelperso neel in de winkel betrapt op het wegnemen van dekbedover trekken. Toen ze hem wilden aanhouden verzette hij zich he vig. Eenmaal overgedragen aan de politie bekende de man ook twee eerdere diefstallen ge pleegd te hebben in de winkel. W- *v~' Kinderen deden spelletjes tijdens het afscheidsfeestje van azc De Schans. STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Weg door het Dijkwa- ter, 19.00 uur: Excursie naar orchideeën- veld in het natuurgebied Dijkwater; ZIERIKZEE - Gemeentehuis-16.00 uur en 19.30 uur: Gemeenteraadsvergadering door Steffan ter Maat GOES - In asielzoekerscentrum De Schans in Goes was gister middag een afscheidsfeestje in verband met de sluiting per 26 juli van deze aanvullende op- vanglocatie (AVO). Het feestje was voor de bewoners, omwo nenden, vrijwilligers, COA-me- dewerkers (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers) en verder voor alle betrokkenen van De Schans. Voor de kinderen was er een speel- en sportmiddag geor ganiseerd. De aanvullende opvang startte op 1 januari 2000 in De Schans. Nu 3,5 jaar later sluit de locatie officieel op 26 juli. Dit was so wieso de afloopdatum van het huurcontract. Daarnaast wordt de aanvullende opvang minder noodzakelijk omdat de in stroom van asielzoekers in 2002 sterk is afgenomen. Wethouder D. van Ewijk van de gemeente Goes sprak alle be zoekers namens de gemeente toe, maar in zeker opzicht niet van harte: „Ik sta hier met hele gemengde gevoelens. Ik vind niet dat we het echt kunnen spreken van een feestje. We heb ben met elkaar een band opge bouwd en ik ben er ook trots op dat we voor opvang hebben kunnen zorgen. Daar komt dus nu een einde aan, maar ik besef dat dit niet anders kan." Ook de bewoners zelf zijn niet blij met de situatie omdat ze weer naar een nieuwe omgeving moeten en de meesten ook nog niet weten waar ze terechtko men. Een van die bewoners is de zestienjarige Janoord die uit Sri Lanka komt en sinds drie jaar in De Schans woont: „Ik woon hier met mijn ouders en we weten nog niet waar we naar toe moe ten. We moeten in ieder geval wel weg uit Goes en dat vind ik jammer en vervelend. Ik heb een bijbaantje dat ik op moet zeg gen." Van de ongeveer honderd bewo ners hebben zo'n 35 bewoners in overleg met het COA elders al een onderkomen gevonden. Veel asielzoekers zijn in centra in DREISCHOR - Volgens traditie wordt zaterdag in Dreischor weer een rommelmarkt gehou den in de voorraadschuur op het erf van wijnhoeve De Kleine Schorre aan de Zuiddijk 4. De opbrengst is bestemd voor de Adrianuskerk in dit dorp. Dit monumentale gebouw be hoort de Nederlands hervormde gemeente toe. Deze gemeente wil het kerkgebouw breder gaan gebruiken. Daartoe dient wel eerst in de voorzieningen te worden geïnvesteerd. Zo is het nodig cv aan te leggen en moet er een verbeterde ge luidsinstallatie worden aange schaft. De opbrengst van de markt gaat naar dit doel. De markt begint om 8.30 uur. foto Willem Mieras door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Zes fanfaëes, twee harmonieorkesten, drie drumbands, een marchingbai'id en twee majorettepelotons. Dat zijn zaterdag de belangrijkste ingrediënten van de dertigste eilandelijke muziekdag in Zon nemaire, ter ere van het 130-ja- rig bestaan van muziekvereni ging Nut en Uitspanning. Het Zonnemairse muziekgezel schap is tevens de grondlegger van wat het zelf omschrijft als 'het grootste (blaas)muziekeve- nement in Zeeland en daarbui ten'. Nut en Uitspaning lanceer de de muzikale happening in 1973 ter viering van het 100-ja- rig bestaan. Dat beviel zo goed dat besloten werd van de mu ziekdag een jaarlijks terugke rend evenement te maken. De formule van de eilandelijke muziekdag is al die jaren zo goed als ongewijzigd gebleven, enkele verfijningen daargela ten. Het muzikale spektakel wordt elk jaar bij toerbeurt door een van de eilandelijke muziek verenigingen georganiseerd. Marchingband Schouwen-Dui- veland geeft zaterdagmorgen om half elf uur de muzikale af trap met een rondgang door het dorp. Aansluitend tekent dorpsraadsvoorzitter J. Goe- mans'voor de officiële start van het evenement en voert voorzit ter j. Kloet van Nut en Uitspan ning het woord. Vervolgens is het podium voor het jubilerende Nut en Uitspanning. Daarna volgen optredens van achtereenvolgens majoretten- peloton Ministars (Zierikzee), muziekverenigingen Luctor et Emergo (Renesse), Nieuw Leven (Ouwerkerk), majorettenpelo- ton Apollonia (Brouwersha ven), muziekvereniging Con Amore (Noordgouwe), Oefening en Uitspanning (Nieuwerkerk), Kunst en Eer (Zierikzee), brass band Apollo (Brouwershaven), Oosterlands Fanfare (Ooster- land) en Crescendo (Dreischor). 's Avonds volgt vanaf half acht een optreden van het Bruinisser Visserskoor. Daarna wordt het stokje overgenomen door Big Band The New Orpheans, die tot het middernachtelijk uur in Zonnemaire voor muziek zorgt. De festiviteiten vinden plaats in en om het dorpshuis. Burgh - Haamstede, Middel burg en Ossendrecht terechtge komen. Of de huidige bewoners ook de kans krijgen om nog in de regio te kunnen blijven is nog maar de vraag. Tot 1 juli wordt in overleg met de bewoners gesproken over hun voorkeur voor een nieuwe loca tie. Daarna wordt de herplaat sing overgedragen aan het hoofdkantoor van het COA in Rijswijk en vanaf dat moment wordt er niet meer met de bewo ners overlegd en kunnen ze in principe overal in Nederland worden herplaatst. De Schans zal worden gesloopt en er worden op het terrein ap partementen ontwikkeld door projectontwikkelaar Proverko. Volgens het C. Wiessner, voor malig hoofd wonen van het COA in Zeeland, was de staat van De Schans dusdanig slecht dat het wat dat betreft wel goed is dat het gebouw wordt gesloopt. „Ik hoop dat de buurt hier mooie nieuwbouw voor terugkrijgt, maar of ze ooit zulke mooie be woners terugkrijgen is maar zeer de vraag." door Piet Kleemans NOORDWELLE - Laten zien hoe het kleinste dorp van Schouwen-Duiveland tot iets groots in staat kan zijn. Dat doel hebben de bewoners van Noord welle voor ogen met het evene ment Noordwelle Avond'tuur- lijk op zaterdag 12 juli. Onder meer roofvogels en trekpaarden geven er acte de présence. De activiteiten op Noordwelle Avond'tuurlijk spelen zich tus sen drie uur 's middags en tien uur 's avonds af bij, rond en op het plein voor de school. Staats bosbeheer is present om over natuurbezit en natuurbeheer te vertellen en een kunstenares uit Noordwelle exposeert er.De We reldwinkel is present en er wordt een snuffelmarkt gehou den. Ook is plaats ingeruimd voor spectaculaire demonstraties met roofvogels als de kerkuil, de oehoe en de woestijnbuizerd. Verder wordt aandacht ge vraagd voor het trekpaard. Be zoekers van Noordwelle Avond 'tuurlijk kunnen een rondrit maken op een van de paarden of in een door trekpaarden getrok ken wagen. In een originele tra- vaille wordt het beslaan van de hoeven gedemonstreerd. Diverse artiesten zorgen zater dag 12 juli in het dorp voor le vende muziek. Op een open po dium kunnen bezoekers zelf hun steentje bijdragen op het gebied van muziek, dans, mime, goochelen en dergelijke. Er is tevens een 'orgel-in'. Van twee tot vier uur kan het orgel van de Corneliuskerk worden be speeld. De kerk kan ook bezich tigd worden. Op de dorpsmarkt zijn allerlei spelletjes voor jong en oud. Ver der staat een ballonnenwed strijd op het programma en kunnen bezoekers een gokje wagen bij het Rad van Avond- 'tuur. Er is een kindervrijmarkt en voor wie dit alles vanuit cle lucht wil bekijken zijn er de he- likoptervluchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39