PZC Opvanghuis voor gedetineerden Uitstel pensioen moet uitweg bieden bij tekort werknemers YOUR CULT GUIDE Zorgen over financiën Smokkelhoek AMNESTY Streng regime in Vlissingen Ja, ik steun Amnesty International donderdag 26 juni 2003 Juichen bl6 -• ta' - - - Clichés Werk aan weg in Aagtekerke Jouw CJP verdien je in no-time terug! Sluit je aan via www.cjp.nl of b e I [kantooruren] KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN QmD International Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het nieuwe op vanghuis voor gedetineerden in de binnenstad van Vlissingen gaat morgen officieel van start. Met strenge regels probeert de leiding de bewoners op de maatschappij voor te berei den én de buurt tevreden te hou den. Van buiten ziet het opvanghuis aan het Groenwoud er uit als een doodgewoon hoekpand. Eenmaal binnen overheerst een sober en strak interieur. Al met al valt het huis nauwelijks op. En dat willen de initiatiefne mers van het opvanghuis graag zo houden. Door een sober en streng regime weten zowel be woners als omwonenden waar ze aan toe zijn. Het huis wordt gerund door de Stichting Door. Deze organisa tie is sinds j anuari 2001 actief en heeft ook een leer-werkplaats in de Glacisstraat in Vlissingen en een opvanghuis in de Stations straat in Middelburg. De jongste aanwinst van de stichting kwam er niet zonder slag of stoot. De buurt stond eerst niet tejuichenbij dekomst van de voorziening. De eerste informatiebijeenkomst verliep in een vijandige sfeer, herinnert directeur J. Swart van de stich ting Door zich. ,,Bij latere infor matie-avonden was de stem ming heel anders", zegt Swart. „Vooral toen we de buurtbewo ners duidelijk maakten dat we een vast programma en strenge regels hebben." Vooral de regels op het gebied van verslavende middelen zijn zeer strikt. Alcohol en drugs zijn taboe. Daarnaast geldt een sys teem van gele kaarten. Krijgt ie mand vier maal een gele kaart, dan volgt een officiële waar schuwing. Bij de vijfde kaart wordt hij uit het project gezet. In het geval van een gedetineer de gaat hij weer terug naar de gevangenis. Ondertussen krij gen de bewoners hulp bij het op lossen van eventuele persoonlij ke problemen, het zoeken naar arbeid of het aflossen van schul den. In totaal kunnen tien man in het huis worden opgevangen. Dat zijn voor een deel gedetineerden die in het laatste deel van hun straf zitten. Voor een ander deel zijn het mensen zonder vaste woonplaats. Ze worden niet al leen opgevangen, maar zijn ook verplicht arbeid te verrichten in leer-werkplaats in de Glacis straat in Vlissingen. „Daar ver richten ze arbeid voor minimaal 26 uur per week", legt T. Haver kamp, bestuurslid van de Stich ting Door uit. „Om een voor beeld te noemen van een opdracht die we net hebben aangenomen: op dit moment worden alle banken die in Vlis singen langs de weg staan, naar de werkplaats gebracht, uit el kaar gehaald, geschuurd en ge verfd." Overigens is het nog vrij lastig om voor opvang in aanmerking te komen. Directeur Swart: „Mensen die lichamelijk afhan kelijk zijn van alcohol en drugs komen er hier niet in, tenzij de persoon afgekickt is, een aange past programma volgt en urine controles ondergaat. Hetzelfde geld voor mensen met een zware psychische stoornis. Die nemen we niet aan, tenzij er een aange past programma met behulp van Emergis wordt opgesteld. Zedendelinquenten komen hier sowieso niet in. Je hebt toch de verantwoordelijkheid naar de buurt, in het bijzonder de kinde ren." De begeleiding is strikt. In to taal werken acht mensen bij het opvanghuis, daarnaast is er al tijd een aantal vrijwilligers ac tief en runt het bestuur van de stichting de projecten. Al met al is het werk niet voor niets, legt directeur Swart uit. „De landelijke cijfers liegen er niet om. Jaarlijks komen 35.000 mensen vrij uit de gevangenis. Van hen gaat zo'n tachtig pro cent weer binnen een jaar in de fout. Wij draaien het om: bij on ze stichting recidiveert twintig procent, met de rest gaat het goed." De stichting Door helpt gedeti neerden in het opvanghuis in het centrum van Vlissingen on der meer bij het zoeken van een baan. foto Lex de Meester door Rob Paardekam BIEZELINGE - De gemeente raad van Kapelle zet grote vraagtekens bij de financiële onderbouwing van de revitali sering en uitbreiding van be drijventerrein Smokkelhoek bij Biezelinge. Dat bleek dinsdag tijdens de raadsvergadering. De raad moest toen het bestem mingsplan vaststellen. Over het planologische dèel zijn de frac ties het eens. Ze vinden het van groot belang dat de revitalise ring en uitbreiding doorgaan. De financiële onderbouwing van het college viel niet in de smaak. Dat plan gaat uit van een bijdrage van 700.000 euro van de gemeente, 500.000 van de ondernemers en een zogeheten Tipp-subsidie van 700.000 euro. Dat is een regeling van het mi nisterie van Economische Za ken om de ontwikkeling van be drijventerreinen te stimuleren. De meeste raadsleden conclu deerden dat er dus feitelijk nog een tekort is van 1,2 miljoen eu ro. Over de bijdrage van de on dernemers en de Tipp-subsidie bestaat nog geen zekerheid. „Er dreigt een Kapelse Betuwelijn", aldus R. Lambeck. „Daar werd ook gerekend op een bijdrage van bedrijven." Lambeck sprak over een serieus probleem, om dat de provincie geen bestem mingsplannen zonder deugde lijke financiële onderbouwing accepteert. Volgens wethouder G. Burger valt dat reuze mee. Hij zei gesprekken met de pro vincie te hebben gevoerd. Die zou akkoord gaat. Toch waren ook de meeste andere partijen bezorgd. Zo zei de WD dat het voorstel te veel op de Tipp-sub sidie leunt, terwijl die nog niet binnen is. De SGP zette zelfs vraagtekens bij de bijdrage van 700.000 euro van de gemeente. „Er staan nog andere dure za ken op het programma. En zo veel geld hebben we de komen de jaren niet te besteden", aldus L. Kosten. Wethouder Burger gaf toe dat het bedrag pijn doet. „Maar het is wel heel belangrijk voor de gemeente." Met die gedachte in het achter hoofd gingen de fracties uitein delijk akkoord, maar het college moet wel naar de provincie om voldoende geld veilig te stellen. Burgemeester Kramer liet we ten dat de provincie zeer groot belang hecht aan de uitbreiding van Smokkelhoek en waar schijnlijk met geld over de brug zal komen, mocht de Tipp-sub sidie niet worden toegewezen. Overigens heeft de gemeente raad de mogelijkheden voor een vele meters hoge reclamezuil bij de ingang van het bedrijventer rein uit het bestemmingsplan getild om hierover nog een keer te kunnen discussiëren. door Jeffrey Kutterink GOES - Afschaffen of op zijn minst oprekken van de pensi oengerechtigde leeftijd is een oplossing om te zorgen dat be drijven geen tekort aan werkne mers krijgen. Op een arbeids markt waar veel ouderen en weinig jongeren zijn, is het van belang om werknemers binnen te houden. Dat was gisteren één van de con clusies die werd getrokken tij dens het symposium 'de Zeeuw se arbeidsmarkt vergrijst'. De bijeenkomst in hotel Goes was georganiseerd door het Regio naal Platform Arbeidsmarktbe leid (RPA) en de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). Als gevolg van de demografi sche ontwikkelingen is de ver wachting dat Zeeland in de toe komst problemen krijgt om vacatures op te vullen. Met na me in de technische beroepen zal het moeilijk worden ge schikt personeel te vinden. Hoe nieuwe werknemers aan te trekken, wist gisteren niemand. Meer reactie kwam op de vraag hoe oudere werknemers langer vast te houden. Dat kan bijvoor beeld door oudere werknemers een bonus te geven als ze langer doorwerken. Ouderen minder belasting laten betalen, zou ook een stimulans kunnen zijn. Wat in elk geval helder werd: ieder een moet af van het idee om rond zijn zestigste met pensioen te gaan. De praktijk blijkt weerbarstig en oplossingen voor vergrijzing en ontgroening kwamen giste ren ook niet op tafel. Maar er moet iets gebeuren, was het ge luid dat gisteren hard klonk. Al le deelnemers leken gisteren te willen meedoen aan de wed strijd 'verzin een synoniem'. Al le clichés werden uit de kast ge trokken: krachten bundelen, coördineren, met elkaar aan ta fel zitten, handdoek oppakken, samen werken aan oplossingen, alle hens aan dek, vijf voor twaalf en zelfs één voor twaalf. Hoogste tijd dus dat iedereen gaat nadenken over de proble men. En als het even kan er ook oplossingen voor bedenkt Dat was vooral de meerwaarde van het symposium. De aandacht van de werkgevers, gemeenten zorginstellingen en provincie is getrokken. De deelnemers ver zochten het RPA aan het eind van de middag dan ook zich als overkoepelend orgaan voor Zeeland zich er mee bezig te houden. Gedeputeerde G. de Kok (eC0. nomische zaken) stelde vast dat het probleem van de vergrijzing en de ontgroening is erkenden in kaart gebracht. „Nu nog even de oplossing bedenken en door naar het volgende probleem" grapte hij. „Maar dé oplossing ligt niet voor het oprapeneniser ook niet." Hij gaf aan, het onderwerp op de agenda te zetten van de So ciaal Economische Consultatie Groep, een soort provinciale SER. En hij beloofde het in het nieuw op te stellen Sociaal Eco nomische Beleidsplan van de provincie op te nemen. AAGTEKERKE - De Pe kelingseweg en de Pre- laatweg in Aagtekerke zijn van vrijdag tot ongeveer 18 juli moeilijk bereikbaar voor het ver keer. In die periode wordt er aan de wegen gewerkt. De rijbaan van de krui sing Koekoeksweg tot en met de kruising Zuidweg krijgt een asfaltverhar ding. Het doorgaande ver keer wordt omgeleid via de Zuidweg. Het daadwerkelijke asfal teren gebeurt op 8 en 9 ju li. Op deze dagen zijn de wegen helemaal afgeslo ten voor het verkeer. De aanliggende percelen zijn dan onbereikbaar. We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International L.J 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer L I I I I I I III l Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36