Plein Biezelinge wacht opknapbeurt Verhuizing Stichting Maatschappelij k Werk op de tocht PZC Westkappelaars zijn tevreden over dorp Steun voor uitbreiding slachthuis Kruiningen Fruitverkoper wil niet verkassen Beeld Jan Morks terug op zijn plek 15 Gemeente Middelburg weigert 150.000 euro bij te passen donderdag 26 juni 2003 Kwetsbaar Kapers Loskoppelen Baldadige jongens aangehouden Vandalen vernielen auto Winkeldief loopt tegen de lamp Kartcircuit mag niet uitbreiden Aanhouding tijdens controle Hennepkwekerij ontmanteld pzc Theaterstichting zit met tekort HnorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Stadsschouwburg en Concert zaal Middelburg (SSCM) heeft vorig jaar een tekort geboekt van 150.000 euro. De gemeente Middelburg sluit niet uit dat dit nog oploopt tot 225.000 euro. De SSCM denkt daarentegen dat joor enkele posten in de boek houding te verschuiven het te kort kan worden teruggebracht tot 78.000 euro. Voorzitter H. Kole van de Raad van Toezicht en schouwburgdi recteur G. Peijs hebben dins dagavond met wethouder A. van 't Westeinde (cultuur) overlegd over de financiële situ atie van de schouwburg. Van 't Westeinde wil het tekort niet aanzuiveren en heeft met de SSCM afgesproken dat binnen drie weken een plan van aanpak op tafel ligt. Oorzaken voor het tekort zijn tegenvallende inkomsten bij de concertzaal, een financiële claim die de schouwburg meent te hebben op de gemeente Vlis- singen en onverwachte uitgaven voor langdurig ziekteverzuim en ontslag. Volgens Peij s kan het tekort worden verrekend met het overschot op de program mering, waardoor het in twee jaar tijd door de SSCM is weg gewerkt. Van 't Westeinde vindt het ris kant als balansposten worden doorgeschoven naar de toe komst. „Wat als de schouwburg volgend jaar tekort komt in de programmering en we hebben de reserve daarvoor niet meer omdat die aan iets anders is uit gegeven?" Als alle toekomstige risico's op een rijtje worden ge zet, bedraagt het tekort op de al gemene reserve 225.000 euro, heeft de gemeente Middelburg becijferd. Kole bevestigt dat de SSCM en de gemeente van mening ver schillen over de manier waarop de jaarrekening moet worden geïnterpreteerd. „Wat niet wil zeggen dat we een conflict heb ben. 'Kom met een voorstel om het op te lossen', heeft de ge meente gezegd. Daar werken we nu aan." Een vergelijking met vier jaar geleden gaat volgens Kole niet op. Toen kampte de SSCM met een tekort van 45 0000 euroDat is bijgepast door de gemeente. Het kostte toenmalig cultuur wethouder T. Strous bijna de kop. Het bestuur van de SSCM werd veranderd en de gemeen teraad stond erop dat voortaan een controller de financiële gang van zaken bij de SSCM in de gaten houdt. Voordat het huidige tekort aan het licht kwam, was de gemeen te al met de SSCM in gesprek over nadere invulling van die controllersfunctie. Als de Stadsschouwburg Middelburg en de nieuwe schouwburg De Mythe in Goes straks opgaan in één Stichting Theater Exploita tie Zeeland (STEZ) moet dat goed geregeld zijn, vindt Van 't Westeinde. „De werkzaamhe den van Peijs zullen toenemen als hij ook het theater in Goes erbij krijgt. Als alle verant woordelijkheden bij één per soon liggen, is de organisatie kwetsbaar. Met mijn collega in Goes maak ik afspraken over de samenwerking. Daarbij willen we de verantwoordelijkheden splitsen." Peijs sluit een tweehoofdige directie, waarbij hij een zake lijk directeur naast zich krijgt, niet uit. „Daar zou ik blij mee zijn, maar het is een duur verhaal. Wie gaat dat beta len?" V BIEZELINGE - De gemeente Kapelle wil kort na de zomer beginnen met de herinrichting van het Marktplein in Biezelinge. Het plein is voortaan autovrij, waarmee de eigenheid meer naar voren moet komen. Verder komt er een dubbele rij leilinden om het plein heen en een doorkijk naar het speelterrein. Een trap verbindt het hooggelegen plein met de lager gelegen speelweide. De Kapelse CDA-fractie maakt zich zorgen over de toekomst van het ophalen van oud papier door showkorps Jonge Kracht. Zij gebruiken het marktplein nu als overslagplaats. De christen-democraten menen dat de gemeente moet zorgen dat de vereniging straks ergens anders terecht kan met haar contai ners. Wethouder J. Herselman zegt er vertrouwen in te hebben dat er voor het begin van de werkzaamhe den een oplossing wordt gevonden. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - De kans dat de Stich ting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SMWO) naar het huidige pand van het waterschap aan de Piet Hein- straat kan verhuizen, lijkt ge ring. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het amenwerkingsverband bleek dat de Bevelandse gemeenten het plan niet steunen. De SMWO heeft dringend een nieuw onderkomen nodig, om dat ze veel te krap behuisd is en bovendien verspreid zit over verschillende panden. Het ge bouw van het waterschap komt in september 2004 vrij. De SMWO zou er graag haar intrek nemen en heeft de Bevelandse gemeenten verzocht hier snel een beslissing over te nemen. Kapelle kwam daarmee als eer ste. Burgemeester en wethou ders wezen het voorstel af, om dat de jaarlijkse bijdrage van de redactie bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat centrale redactie Stationspark 28 imde Postbus 31 van 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 abet Fax:(0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gemeente enorm omhoog gaat als het pand aan de Piet Hein- straat wordt gehuurd. Het colle ge meent verder dat het gebouw te groot is en dat op die manier betaald wordt voor vierkante meters die niet worden ge bruikt. De gemeenteraad steun de het college afgelopen dins dag en bepaalde dat er eerst maar eens een goed overzicht moet komen van de ruimte die daadwerkelijk nodig is. Als het inderdaad zoveel is als de SMWO beweerd, kan alsnog voor het waterschapskantoor worden gekozen. De andere gemeenten denken daar niet veel anders over. Vol gens wethouder C. Schippers van Noord-Beveland zijn er bo vendien wel andere locaties die op termijn vrijkomen. Ook Goes en Reimerswaal stemmen niet in met het voorstel dat de SMWO heeft gedaan. Het huren van het huidige waterschaps kantoor blijft voor hen een op tie, maar het aantal vierkante meters dat de SMWO zegt nodig te hebben, moet veel beter wor den onderbouwd. Een nieuwe beslissing zal niet voor septem ber worden genomen en dat is nu net wat de SMWO niet wilde, omdat er andere kapers op de kust zouden liggen. Schippers toonde zich niet on der de indruk van dat argument. „We gaan niet onder druk van die bewering dit voorstel aan vaarden." Alle gemeenten zijn ervan over tuigd dat er een oplossing moet komen, maar niet op de manier zoals nu wordt voorgesteld. Het moet er in hun ogen veel te snel doorheen zonder een goede on derbouwing van de benodigde vierkante meters. De gemeente Kapelle vindt bovendien dat de Goese welzijnsinstellingen, die sinds enige tijd bij de SMWO zijn aangesloten, moeten wor den losgekoppeld als zij het vin den van een goede huisvesting bemoeilijken. Deze instellingen zijn immers een puur Goese aangelegenheidwaar de andere gemeente weinig belang bij hebben. De Goese wethouder D. van Ewijk zei dat het grote voordelen heeft als de instellin gen bij de SMWO zitten, maar honderd procent noodzakelijk is het volgens haar niet. -v JB- Tv>?y door Rob Paardekam KAPELLE - De gemeente Ka pelle gaat op zoek naar een al ternatieve locatie voor de fruit kraam aan de Oude Rijksweg bij Biezelinge. Wethouder G. Bur ger wil daar binnenkort met de provincie en de eigenaar over praten. Die laatste is daar niet zo happig op. De fruitverkoper, voornamelijk bekend om zijn aardbeien, is al vele jaren gevestigd aan de Ou de Rijksweg. Volgens veel men sen levert dat gevaarlijke situa ties op. De provincie nam pas geleden maatregelen om de ver keersveiligheid te vergroten. Zo mogen automobilisten die van uit Goes komen niet meer de Klinker inslaan. Ze moeten een paar honderd meter verder rijden en eerst de rotonde ne men. Bovendien is een asfalt- strook waar de klanten van de kraam konden parkeren, weg gehaald. De ondernemer gaf meteen aan ontevreden te zijn over deze maatregelen. Hij vreesde omzet mis te lopen. Nu klaagt ook de Kapelse PvdA-fractie. Volgens de sociaal-democraten is de verkeersveiligheid helemaal niet toegenomen nadat de maat regelen zijn ingevoerd. Volgens M. van Hekke wordt er nog steeds vanuit Goes de Klinker ingeslagen, parkeren veel auto mobilisten in de berm en ver oorzaken langzaam wegrijden de auto's onveilige situaties. Het raadslid vroeg wethouder Burger om een andere locatie voor de fruitkraam aan te wij zen. Volgens de wethouder gaat dat echter niet zomaar. Hij liet we ten dat de raad op korte termijn niets hoeft te verwachten. Toch wil hij binnenkort aan tafel met door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Inwoners van Westkapelle zijn tevreden in hun dorp. Wel willen ze nu en dan meer agenten zien op straat. Ook het openbaar vervoer kan beter. Dat blijkt uit een wijkon- derzoek van vijf HBO-studen- ten Maatschappelijk Werk. De studenten voerden het on derzoek uit als onderdeel van hun opleiding aan de hoge school Inholland, waarvan een onderdeel in Vlissingen is ge vestigd. Voor het onderzoek hebben ze negen weken lang verschillende inwoners, de pre dikant en een gemeenteraadslid geïnterviewd. Daaruit komt naar voren dat de bewoners het naar hun zin hebben in het dorp. De Westkappelaars vinden dat het dorp getypeerd kan worden als heel veilig, ook in de drukke zomermaanden. Toch ziet een aantal bewoners liever wat meer 'blauw' op straat. Het openbaar vervoer zien ze als een flink knelpunt. Bewoners die zelf geen auto hebben kunnen 's avonds met moeite van en naar hun dorp. VLISSINGEN - Vier jongens uit Vlissingen en Axel zijn gis terochtend in Vlissingen aangehouden voor baldadig gedrag. De jongens van achttien en negentien jaar gooiden bierflesjes vanuit een woning aan de Sottegemstraat. VLISSINGEN - Een auto die in de Badhuisstraat in Vlissin gen stond, is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar be schadigd door vandalen. De onbekende daders hadden weg markeringen met een betonnen voet op het dak van de auto gezet. OOST-SOUBURG - Een 24-jarige Vlissinger is gisterochtend rond negen uur in een winkel aan de Paspoortstraat in Oost- Souburg aangehouden wegens winkeldiefstal. De man werd door winkelpersoneel in de winkel betrapt op het wegnemen van dekbedovertrekken. Toen ze hem wilden aanhouden, ver zette hij zich hevig. Eenmaal overgedragen aan de politie be kende de man ook twee eerdere diefstallen gepleegd te hebben inde winkel. DEN HAAG - Kartcircuit Raceland op bedrijventerrein Del- tahoek bij Breskens mag voorlopig niet uitbreiden. De Raad van State heeft omwonende A. van de Vrie in een bezwaarpro cedure in het gelijk gesteld. Tijdens de zitting van de Raad van State enkele weken geleden zag het er al naar uit dat de uit breiding van het kartcircuit moeilijk lag. Voorzitter M. Hammerstein liet doorschemeren dat zij het merkwaardig vond dat de gemeente Sluis had volstaan met een melding van de voorgenomen werkzaamheden, waaron der de bouw van een buitenterras en de inrichting van fitness ruimten. In haar vonnis komt Hammerstein inderdaad tot de conclusie dat de gemeente Sluis te gemakkelijk is geweest. Zij acht niet uitgesloten dat de uitbreiding tot een aanzienlij ke extra geluidsbelasting zal leiden. Dat had eerst onderzocht moeten worden, waarna er waarschijnlijk een vergunning aangevraagd had moeten worden door Raceland. De proce dure voor zo'n vergunning vergt echter meer tijd. Op verzoek van de gemeente vindt inmiddels door de eigenaar van Race land een onderzoek plaats naar de geluidsgevolgen van de uitbreiding. Voor de zomer worden daarvan de resultaten ver wacht. TERNEUZEN - De politie heeft dinsdagavond tijdens een verkeerscontrole op de Buitenhaven in Terneuzen drie man nen aangehouden. In de auto van de 21-jarige Franse automobilist troffen de agenten een hoeveelheid hennep en een vuurwapen aan. De bestuurder en zijn twee inzittenden, een 20-jarige en een 21- jarige Fransman, zijn aangehouden. TERNEUZEN - De politie heeft gisterochtend in een woning in de Bilderdijkstraat in Terneuzen een hennepkwekerij ont manteld. De 150 plantjes alsmede de benodigde apparatuur zijn in be slag genomen. De fruitkraam aan de Oude Rijksweg moet daar weg, vindt de gemeente Kapelle, omdat de verkoop op die plek gevaarlijke situaties zou veroorzaken. foto Willem Mieras de provincie en de eigenaar van de kraam. „Want hun medewer king hebben we echt nodig." Burger ziet De Caisson als idea le locatie. Zowel het motel als de fruitverkoper zouden daar baat bij hebben. „Mensen die een kopje koffie drinken kopen mis schien ook wat fruit en anders om." Een ander groot voordeel is volgens Burger de aanwezig heid van een groot parkeerter rein bij De Caisson. Eigenaar H. van de Waart baalt van de uitspraken die de wet houder over zijn kraam heeft gedaan. „Zoals gewoonlijk wordt er over mij gesproken en niet met mij. Dat geldt overi gens ook voor de raad, want ik heb hier nog nooit een raadslid gezien." De Waart zegt helemaal niet te willen verhuizen. Hij is momenteel in gesprek met de provincie over het oplossen van de parkeerproblemen. Als die zijn opgelost, zal de ver keerssituatie al een stuk veiliger zijn. Overigens geeft De Waart toe dat het met de afna me van zijn omzet reuze mee valt. Dus ook dat is geen reden om naar een andere plek te ver kassen. „Mij krijgen ze hier niet weg." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Kamerledeh J. Atsma (CDA) en B. van der Vlies (SGP) hebben het gisteren' opgenomen voor het slachthuis van D. Nieuwenhuijse in Krui ningen. Zij hebben staatssecre taris Van Geel van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) schrif telijk gevraagd waarom zijn ministerie de noodzakelijke uit breiding van de slachterij te genhoudt. Nieuwenhuijse moet uitbreiden om te kunnen voldoen aan een nieuwe regel die vereist dat noodslachtingen en gewone slachtingen apart plaatsvinden. De Europese Unie schrijft dit voor. Het ministerie van Vrom heeft echter bezwaar aangete kend tegen het verbouwings plan voor het Kruiningse slachthuis. De slachterij ligt aan het Kaas gat bij Kruiningen, in het agra risch buitengebied, en daarvoor geldt de bepaling dat een ge bouw hooguit twintig procent mag worden uitgebouwd. De uitbreiding die Nieuwenhuijse voor ogen staat, is groter: vijftig procent. De gemeente Reimers waal en de provincie hadden daar geen problemen mee, om dat zij inzien dat de enige nood- slachterij in zuidwest-Neder land moet kunnen doorgaan. „Als ik geen toestemming krijg om uit tè breiden, moet ik met de noodslachtingen stoppen of met de gewone slachtingen", licht Nieuwenhuijse toe. „En dat ter wijl ik hier al bijna dertig jaar mijnbedrijf heb." De Kamerleden Atsma en Van der Vlies steunen Nieuwenhuij se. Zij vinden het merkwaardig dat het ministerie van Vrom de poot stijf houdt, zeker omdat de gemeente Reimerswaal en de provincie wel ermee hebben in gestemd. Atsma en Van der Vlies willen van staatssecretaris Van Geel weten of hij 'zo spoedig mogelijk' toch de nodige ver gunningen wil verlenen. Van Geel moet binnen zes weken antwoorden. Nieuwenhuijse had 1 januari dit jaar aan de nieuwe regeling moeten voldoen. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) heeft hem een poosje uit stel verleend. „Maar dat blijven ze natuurlijk niet doen", stelt Nieuwenhuijse. Het Kruiningse slachthuis heeft heel Zeeland, West-Brabant en Goeree- Overflakkee als werkgebied. De dichtstbijzijnde noodslachterij is volgens Nieuwenhuijse ge vestigd in Zoetermeer. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het borst beeld van Jan Morks, componist van het Zeeuwse Volks lied, is vanaf volgende week weer te zien bij de muziek tent aan het Molenwater in Mid delburg. Doordat het beeld nu als één geheel op de fundering is verankerd, moet de creatie dit maal ongeschonden blijven. Drie jaar geleden duwden onbe kenden het hoofd en de sokkel van het beeld met kracht omver. Tot die tijd stond het bronzen beeld verscholen in de bosjes bij de muziektent. Nadat het ver nielde beeld was ontdekt, bood Miniatuur Walcheren tijdelijk gastvrijheid aan het beeld, op dat het niet werd gestolen. Het bronzen beeld herinnert aan de Middelburgse stadsbei- aardier en componist Jan Morks (1865-1926). Hij was onder meer de componist van het Zeeuwse volkslied en de Klep permars. Morks was dirigent van het Middelburgs muziek corps dat zomeravondconcer ten en zondagse optredens ver zorgde in de muziektent. De plaatsing van het beeld bete kent de voltooiing van de reno vatie van Park Molenwater. Rondom de muziektent is een aantal banken geplaatst. Enke le struiken zijn vervangen door gras om de sociale veiligheid te vergroten. Het park heeft een flink aantal bomen erbij gekre gen. Dit najaar worden nog eens negen extra bomen - linden, beuken en eiken - geplaatst om de waterhuishouding te verbe teren. Het gerestaureerde beeld van Jan Morks wordt maandag door wethouder L. Luitwieler om ze ven uur 's avonds onthuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35