Jonge strijkers spelen vol overgave 30 Het volle geluid van 12 mannen donderdag 26 juni 2003 DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Drie jaar staat hij nu als diri gent voor het Urker Man nen Ensemble. Het was even wennen om de twaalf zangers in het gareel te krijgen, maar zo wel dirigent Pieter Jan Leusink (45) uit Elburg als de Urker mannen zijn tevreden over het resultaat. Leusink: „We hebben nu de vierde cd in drie jaar uit gebracht en we geven zo'n 30 tot 40 concerten per jaar. Vrijdag begint onze nieuwe zomertour, ook dit jaar weer in Zeeland. Ik denk dat we inmiddels een hoog niveau hebben bereikt. Daar hebben we hard voor gewerkt. Toen ik gevraagd werd om het koor te dirigeren heb ik in eerste instatie geweigerd. Ik zag dat de eilandmentaliteit; het vrijbui- terige en het 'ik-maak-het-zelf- wel-uit' niet zo zitten. Maar toen ik eenmaal ja had gezegd, bleek al binnen een half jaar dat we heel goed konden samen werken. Iedereen weet waar 'ie aan toe is. De zangers gaan mee in mijn manier van muziekma- ken." Lachend: „Ze komen nu dus gewoon op tijd voor de repe tities. Zeker als je in ensemble zingt moet je zowel links als rechtsom weten hoe je met el kaar omgaat.Het Urker Man nen Ensemble ontstond in '96 als dubbelkwartet.,Maar dat is veel te kwetsbaar. Als er iemand uitvalt heb je gelijk een groot probleem. Bovendien vind ik de sound van twaalf mannen veel voller, steviger." De koorleden zijn jong. Het merendeel zit rond de twintig. De oudste zan ger is 61De repetities zijn in El- burg, de woonplaats van de diri gent, die daar ook het Holland Boys Choir dirigeert. Urk is van oudsher een zingende gemeente. Met maar liefst drie grote mannenkoren, het ensem ble en zo'n dertien andere koren blijkt het zingen daar met de paplepel ingegoten. „De meeste van 'mijn' zangers hebben ook in een Urker mannenkoor ge zongen. Maar ze wilden meer. In een klein ensemble hoef je niet te wachten tot jouw partij aan de beurt komt. Je zingt van het begin af aan mee." De nieuwe cd Zij die de zee be varen is tevens het thema van de zomertour. Vissers, Urk, de zee, angst, geloof, (wan)hoop en lief de; het is allemaal te horen. Het repertoire van zowel de cd als de concerten bevat alle vertrouw de ingrediënten; van geestelijke en klassieke liederen tot de wat meer populaire spirituals, zo wel a capella als met orgelbege leiding door Martin Mans. De zomertour begint in vrijdag in'cl o hervormde kerk,in Tholen. „Vorig jaar zijn we óók in Tho len begonnen. We hebben dui delijk een verwantschap ge merkt tussen ons Urkers en de Zeeuwen. We voelden ons thuis en we waren meer dan welkom. Annemarie Zevenbergen Zomertour Urker Mannen En semble: vrijdag hervormde kerk Tholen, 20.00 uur, zaterdag Grote kerk Goes, 15.30 uur en Nieuwe kerk Middelburg, 20.00 uur. In de haven van Bommenede wordt keihard gewerkt aan speelvlak en decor voor het openluchtspel Dijkval «♦•J? -VU ;>k v< - v;.- foto Dirk-Jan Gjeltema Dijkval! slaat tenten op In het haventje van Bom menede bij Zonnemaire heerst de sfeer van een zo- merenclave. Het lijkt een soort 'Parade', het landelijk bekende theaterspektakel in mini-formaat. De crew voor het openluchtspel 'Dijkval!' heeft hier letterlijk zijn ten ten weer opgeslagen. In de opmaat naar de voorstellin genreeks moet er keihard worden gewerkt. Daar ligt een tot in de details uitge werkt logistiek plan aan ten grondslag. Voor de opbouw van de over dekte tribune die plaats biedt aan ruim achthonderd mensen en voor de toren zijn be roepskrachten nodig. Voor de verdere decorbouw worden vrijwilligers ingezet. Dat geldt ook voor de grote tent voor de catering en de kleinere onder komens voor het floormanage- ment en de opslag van attribu ten en decors. Schrijver, regisseur en 'opper hoofd' tijdens die opbouw Cees Möhlmann is dik tevreden over het vlotte verloop. De ervaring die hier vorig jaar is opgedaan, maakt dat de groep vrijwel niet meer voor onverwachte verras singen komt te staan. Boven dien blijkt de bekendheid van de historische openluchtspelen ook in het voordeel te werken. „Je hoeft maar Dijkvalte zeg gen en we krijgen dit keer alle medewerking van bedrijven bij het transport van decor, kos tuums en attributen naar de speelplek", zegt Möhlmann. Daardoor blijkt het mogelijk dit keer alle materialen in twee uur tijd op de plaats van bestem ming te hebben, terwijl daar vo rig jaar met eigen vervoer nog een hele dag voor nodig was. Terwijl Möhlmann even uitpuft van het verankeren van de his torische boerderijtjes houdt hij nauwgezet de steigerbouw voor de 'Plompetoren' in de gaten. „Jammer dat daar nou net een andere ploeg voor is gekomen dan vorig jaar. Die moet nu alles weer opnieuw uitvinden. De te kening die we er van hadden, blijken ze ook niet meer voor handen te hebben." Möhlmann laat zich er echter niet door uit z'n humeur brengen. Voor de rest loopt alles immers op rolle tjes. Er ligt ook een prachtig egaliseerd speelvlak. „We heb ben er een flinke hoeveelheid zand op gestort en er is een dag lang met de shovel over heen ge gaan." Tevredenheid is er uiteindelijk ook over de kaartverkoop. On geveer zeventig procent is in de voorverkoop van de hand ge gaan. Möhlmann heeft er alle vertrouwen in dat de rest volgt via mond-tot-mond reclame. Het verkooppunt in de hal van de ABN/Amrobank in Zierikzee is tot en met volgende week elke middag geopend en uiteraard zijn er voor late beslissers op het terrein zelf ook nog kaarten ver krijgbaar. Ali Pankow Dijkval! over de strijd tegen het water in het algemeen en de ge schiedenis over het verdronken dorp Zuidkerke in het bijzonder is te zien op vrijdag 27 en zater dag 28 juni en op donderdag 3, vrijdag 4 en zaterdag 5 juli in de haven van Bommenede bij Zon nemaire, aanvang 21.00 uur. Het Urker Mannen Ensemble Zaterdagmiddag speelt het Nederlands Jeugd Strijkor kest in de Grote Kerk in Veere. Op het programma staat muziek van onder andere Debussy en Bartók. Het zijn bepaaldgeen eenvoudige composities die vol gens dirigent Johannes Leer touwer op een verbluffend hoog niveau gespeeld worden. Leertouwer is een violist die langzamerhand steeds meer is gaan dirigeren. Voor hem is dat een gebruikelijke weg. „Wan neer je als violist eenmaal erva ring hebt opgedaan als concert meester, begint het te kriebelen. Je krijgt het gevoel dat je vaak de problemen van de dirigent zit op te lossen. Laat mij het zelf maar doen, denk je dan al gauw. Met het Nederlands Jeugd Strijkorkest heeft hij een zeer gedreven gezelschap tegenover zich. „In dit orkest zitten jonge strijkers die op weg zijn naar het conservatorium of er net op zit ten. Hoewel de samenstelling regelmatig wisselt, werken we niet op projectbasis. We repete ren elke zaterdag en daardoor i£. Het Nederlands Jeugdstrijkorkest. kunnen we composities aan die normaal gesproken niet voor dergelijke orkesten zijn wegge legd." Volgens Leertouwer heeft dit jeugdorkest dan ook niet het profiel van een amateur-orkest. „Als ik tijdens de repetitie zeg dat het tussen maat 140 tot 180 nog ongelijk gaat en dat ieder een die passage uit het hoofd moet kunnen, dan spelen ze het een week later allemaal uit hun hoofd. Het energieniveau van dit orkest is ongelofelijk hoog. Deze strijkers spelen alsof hun leven ervan afhangt. Dat komt natuurlijk de muziek ten goed. Die wordt met hart en ziel ver dedigd." Het concert in Veere kent veel afwisseling. De jonge harpiste Marianne Smit speelt mee in het uiterst subtiele Danses sacrée et profane van Claude Debussy. De Ouverture van Witold Luto- slavski omschrijft Leertouwer als een springerig en jazzy stuk, contrasterend met het Diverti mento van Bela Bartók. „Ik vind dit Divertimento het allermooi ste stuk van Bartók. Er zitten veel danspassages in, maar vooral uit het tweede deel spreekt zo'n onheil. Bartók schreef het 1939, vlak voor zijn vlucht naar Amerika. Het is als of de tragiek van de wereldge schiedenis die Bartók ook per soonlijk raakte, in dit deel ver werkt is." Van Leos Janacek worden drie delen uit zijn Idyla ten gehore gebracht. „Datis eenjeugdwerk van Janacek. Het is een soort a capella koormuziek voor strijk orkest. Heel zangerig en roman tisch." Douwe Eisenga 26junit/m2juli Zomeravondconcert Vocaal ensemble Voci Miste treedt op. Het ensemble uit Oost-Souburg brengt een programma ten e hore met werken vanaf de Middeleeuwen tot nu. Alles wordt capella uitgevoerd. Het ensemble bestaat uit vier sopranen vie alten, vier tenoren en drie bassen. Ineke Wijkhuijs-van de' Driest dirigeert. Hal van het gemeentehuis, Kapelle, 20.00 uur Openlucht Concert Luctor et Emergo geeft een concert. De Christelijke Muziekvereniging Luctor et Emergo treedt onbii de Nederlands hervormde kerk. Ned. herv. kerk, Meliskerke, 20.00 uur Kamermuziekfeest Er klinken diverse muziekstukken tijdens het Internationaal Muziekfeest. Wolfgang Amadeus Mozart, Strijkkwartet in F-groot KV 590 Johannes Brahms, Sonate voor cello en piano no. I in e-klein opus 38; Pianist Enrico Pace speelt de Tien pianostukken van de jonge Serge Prokoffiev. Van Dmitri Shostakovich tenslotte klinkt strijkkwartet nummer 4 opus 83. Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Padovana Het Barokensemble Padovana geeft een concert. Het ensemble staat onder leiding van Bert Alderliesten. Het Le- wedorpse ensemble bestaat uit acht blokfluiten, een spinet en een cello. Het concertprograma wordt uitgevoerd in wisselende samenstelling. Het ensemble brengt een programma met werken uit de renaissance en de barok met composities van onder ande ren C.F Wiett, Handel, Scarlatti en Loeillet. Catharinakerk Zoutelande, 20.30 uur. Historisch openluchtspel Dijkval! gaat vandaag in première. Vijfhonderd jaar strijd tegen het water vormt de achtergrond van historisch openluchtspel Dijkval!Het verhaal gaat over de ondergang van één van de verdronken Zeeuwse dorpen en het eeuwige gevecht van de mens tegen de kracht van het water. Cees Möhlmann is regisseur en auteur van het stuk. Haven Bommenede, Zonnemaire, 21.00 uur Afsluiting culturele avonden Kinderkoor de Suzen en de Guzen geeft een concert. De kinderen brengen Trio-Mi-Nootjes. Trio staat voor drie, Mi vind je in de toonladder en (zuivere) Nootjes zullen de eenen twintig zangers en zangeressen laten horen. Ned. herv. kerk, 's Heer Abtskerke, 19.30 uur Concert Het Urker Mannen Ensemble treedt op. Twaalf zangers van het ensemble verzorgen in het kader van hun zomertoernee drie concerten in Tholen, Goes en Middelburg. Nederlands hervormde kerk Tholen, 20.00 uur Razzmatazz Muziekpodium Razzmatazz houdt een tweedaags muziekfesti val. De eerste dag betreden Ambrozijn, Naked Raven en Klezmic Noiz het podium van de festivaltent. Festivaltent Razzmatazz Oost-Souburg, 20.00-24.00 uur Historisch openluchtspel Toneelspelers en dansers brengen Dijkval! Vijfhonderd jaar strijd tegen het water vormt de achtergrond van historisch openluchtspel Dijkval!Het verhaal gaat overde ondergang van één van de verdronken Zeeuwse dorpen en het eeuwige gevecht van de mens tegen de kracht van het water. Cees Möhlmann is regisseur en auteur van het stuk. Haven Bommenede, Zonnemaire, 21.00 uur Kamermuziekfeest De serie Kamerconcerten tijdes het Internationaal Muziekfeest wordt vandaag afgesloten. Van Mendelssohn staat tijdens het slotconcert het eerste Piano trio op het programma. Van Franz Liszt klinkt de Valse Oublieé no I. Na de pauze is werk van Robert Schumann te horen (Pia nokwintet opus 44). Burgerzaal Stadhuis, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Cabaretgroep De Gemeentereiniging treedt op tijdens de viering van de Dag van de Architectuur. De cabaretgroep brengt een programma tussen de tentoonge stelde objecten in de kerk en op straat. Grote kerk Veere, 13.00 uur. Strijkorkest Het Nederlands Jeugd Strijkorkest, met artistiek leider Johan nes Leertouwer, geeft een concert. Nieuwe Muziek heeft het strijkorkestorkest voor het eerst in de Veerse kerk geprogrameerd. De jonge musici brengen een pro gramma met werken van Witold Lutoslavski, Claude Debussy. Leos Janacek en Béla Bartók. Grote kerk Veere, 15.00 uur Onder de noemer Oriëntatie expo seert Teja van Hof ten beelden van keramiek en brons en grafiek in De Bewaerschole te Burgh-Haamste- de. Michiel Gieskens verricht zater dag om 15 uur de opening. Te be zichtigen t/m 19 juli, van dinsdag t/m zaterdag 13.30-16.30 uur. Pieter Reef, Wendy Veldhuis, Mari anne van Bakel en Lenny van Broekhoven exposeren t/m 24 juli in galerie Kats in Kats met schilderij en, materiewerken en fotografie. Openingstijden: woensdag t/m vrij dag: 11-18 uur. Zaterdag en zondag: 12-18 uur. Na 8 juli: wo en do: 14 tot 18 uur, vrij t/m zon: 13 tot 18 uur. Pieter Kooistra exposeert tot en met 31 augustus tekeningen in het Wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk. Openingstijden: dinsdag t/m zon dag 13-17 uur. Annelies Spaans - Moolenaar expo seert vanaf dinsdag t/m 29 septem ber schilderijen in gemengde tech niek in het donorcentrum van de Bloedbank in Middelburg. Aqua relverf en krijt zijn de meest door haar gebruikte materialen om vo gels op papier te krijgen. Openings tijden: ma t/m do 14-20 uur. Gust Romijn en Michiel Paalvast houden vanaf vandaag t/m 6 sep tember een duo-expositie bij de stichting Kunstuitleen Zeeland in Middelburg Openingstijden: maandag t/m donderdag 9-17 uur. Book of Dreams is een expositie van Pat Hodson, vanaf zaterdag t/m 27 augustus in het Zijdemuseum te Meliskerke. In die periode is er ook de tentoonstelling Dutch Embroi dery te zien van de textielgroep Steekplus. Coco Bouwmeester - van Risp verricht zaterdag om 15.30 uur de opening. Te bezichtingen: maan dag 13.00-17.30 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.30 uur In samenwerking met de Synagoge Middelburg exposeren t/m 2 augus tus Abraham Yakin (olieverfschil derijen), Bram van Gelderen (cere moniële objecten en sieraden) en Jet Naftaniel-Joels (ceremoniële tex tiele kunst) in galerie De Osseberg in Grijpskerke. Marja de Lange ver richt zondag om 14.00 uur de ope ning, met muzikale medewerking van Peter Verduyn-Lunel, solo fluitist van het Gelders Orkest. Werk van Abraham Yakin is boven dien te zien in de Synagoge Middel burg (etsen) en de Wandelkerk Mid delburg (etsen en aquarellen). Ope ningstijden De Osseberg: Dindag t/m zaterdag 14-17 uur; Synagoge Middelburg (t/m 31 juli) woensdag 12-16 en donderdag 10-16 uur; Wandelkerk Middelburg (t/m 5 au gustus) maandag t/m vrijdag 10.30- 17.00 uur, zaterdag en zondag 13.30-17.00 uur. Vaarzon Morel, een schildersfamilie is de titel van de zomertentoonstel- ling, vanaf zondag t/m 2 november in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg. Openingstijden: dinsdag t/m zondag 13-17 uur. Connect is een expositie met instal laties van Mo Becha, David Nei- rings en Regine Schumann in de Watertoren AK in Vlissingen. Te be zichtigen t/m 31 augustus, donder dag t/m zondag 12-17 uur. Orde Chaos is een expositie van Peter Terhorst, t/m 31 augustus in deWillem3 Kunstcentrum in Vlis singen. Openingstijden: donderdag t/m zondag 12-17 uur. Indonesische batikschilderijen van diverse kunstenaars zijn vanaf van daag te zien in de expogang van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Te bezichtigen t/m 10 september, dagelijks tot 20.00 uur Het Zeeuws Palet exposeert in de Grote Maria Magdalenakerk te Goes. Wethouder van cultuur C. Linssen verricht dinsdag om 15 uur de opening. Te bezichtigen t/m 8 ju li, di, wo, vrij, zat en ma 10-17 uur, do 10-21 uur en zon 15-17 uur. Barbara Pijnappel exposeert figu ratieve bronzen beelden in restau rant Nolet/Het Reymerswale in Yerseke. Te bezichtingen vanaf maandag t/m 29 september tijdens openingstijden van het restaurant. Het Vlaemsche erfgoed organiseert een expositie van Flip Schrameijer (schilderijen in gemengde technie ken) in de Lutherse kerk te Groede. De opening is zaterdag om 15 uur. Te bezichtigen t/m 2 5 augustusmaan dag t/m zaterdag 13-17 uur. Herman Verbrugge toont vanaf za terdag t/m 11 juli schilderijen in de Nederlands hervormde kerk te Wa terlandkerkje: Openingstijden: da gelijks 11-16 uur. De Stellexpo in verpleeghuis De Stelle in Oostburg stata in juli en augustus in het teken van de zee met scheepsmodellen van J. de Koster en A. de Klerk uit Breskens en haai- entanden uit de privé-verzameling van Ronald Quaars. Leendert Maas en Ronald den Dekker exposeren met grafisch werk en nautische fo tografie. Dagelijks te bezoeken van 9.00-21.30 uur. In ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen zijn t/m 31 juli in de expositieruimte etsen, steen- en zeefdrukken te zien van heden daagse Nederlandse grafici. De ex positie toont tevens grafiek van Co- BrA-kunstenaars. ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam (Leu- vehaven 1; 010-4132680): Herope ning Professor Plons. De nieuwe avonturen spelen zich af in de ha ven. Samen met de Professor kun nen kinderen van 4 tot 12 jaar span nende zaken beleven. Bijvoorbeeld in de rol van loods in een multime- diaspel, aan boord van een schip klimmen. Of de kapiteinskajuit, de kombuis en de slaaphut van een zeeschip ontdekken. Tot en met 31 december; di. t/mza. 10-17, zon-en feestdagen 11-17 uur. NATUURMUSEUM (Westzeedijk 345; 010-4364222): Groningers zijn op tijd in Rotterdam, Klokken van G. Sebastiaan Vos en bronzen van Jacques Hammes. Van zondag t/m 25 okt 2003; di. t/m za. 10-17; zon en feestdagen 11-17 uur. PHOEBUS (Eendrachtsweg 61; 010-4145151): Zomertentoonstel- ling met diverse kunstenaars. Tot en met zondag 13-17 uur en op af spraak. ANTWERPEN MUHKA: zomertentoonstellingen multiples van Panamarenko Martin Kippenberger en Robert Filliou. In ternationale hedendaagse kunst collectie met o.a. Deleu, van War merdam en Guillaume. AMVC Letterenhuis: tot 7 juli God fried Bomans, de fluwelen duivel. Diamantmuseum: tot 3 augustus Diamond High Council Awards "Movements". Kon. Museum voor Schone Kun sten: tot 17 augustus Fatale Vrou wen 1860-1910, voorstelling van fatale vrouwen en hun slachtoffers i.s.m. het Groninger Museum; tot 2006: Hans Memling/Instrumen- taal. Permanent: Ensor en de Mo dernen in de museumverzameling Rubenshuis: tot 31 augustus Alles kunnen leren, alles kunnen doen Panamarenko: tekenen en rekenen. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 september Luc Deleu. Etnografisch Museum: tot 26 okto ber Met hun handen en hun ogen Maya textiel; Spiegel van een we reldbeeld. GENT Caermersklooster: tot 29 juni Spot- 'Art satellietbeelden van ca; 800 m. boven de aarde. Sint-Lucas: tot 29 juni Architectu- re is not Art, or it is not Architectu re. CJK, Kasteel Claeys-Bouüaert: tot 29 juni E pericoloso sporgersi: De Cuyper, Stevens, Janssens en Kalix. Sint Pieters Station: tot 30 juni Gent keert terug/ reizen en reizigers in het St. Pietersstation. MIAT: tot 7 juli Textiel? Visie op tex tiel door laatstejaarsstudenten af deling Textielontwerp Campo Santo Kapel: tot 13 juli Duurzamer dan graniet: over mo numenten en Vlaamse beweging. SMAK: tot 6 augustus: Bruce Nau- man The art of diyng, The art of li ving, in het kader van het Time Fes tival. M.I.A.T.: tot 18 augustus Batik 2003 - Kunst in Beweging. Museum Dr. Guislain: tot 11 sep tember - Art en MargeDe Collectie Tot 14 september Pelgrims keel: kunstenaarsboek van Philippe Van- denberg, notities, aantekeningen, tekeningen en aquarellen. Museum Dr. Guislain, SMAK, MI- AT, Design Museum, Huis van Alijn en Gravensteen: tot 14 september Gelijk het leven is. Belgische kunst in het museum, in ternationale kunst in de stad. Huis van Alijn: tot 2 november Van God en klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 november - Alison, virtuele ont dekkingstocht doorheen de ge schiedenis van de abdij. BRUGGE Nacht van de Brugse Musea: zater dag van 19.00-1.00 uur. Arentshuis. Gruuthuusemuseum, Memlingma- seum, Archeologisch Museum Stadshallen, Museum voor Volks kunde, Sint-Jans Huismolen, Ge- zellemuseum en Museum O.L.Vrou we van de Potterie. Huis De Meester: tot 27 juli Marcai- ne. Arentshuis: tot 28 augustus Brang- wijhn, Globetrotter?! Groeningemuseum: tot 1 septembe. Hommage aan Tony Herbert rae werk van Edward Tytgat. Museum voor Volkskunde: tot H september Circusmagie. 200 jaat Circusbezoek in Brugge (1800 200 BELGIË WESTKUST: tot 29 sep tember 2003 Beaufort Art by t e Sea Triënnale voor Hedendaags Kunst langs de Belgische kust. OOSTENDE PMMK, Museum voor Moderne Kunst: tot 28 september Confronta tion KNOKKE Lagunahal Duinbergen: tot 3D gustus Internationaal Cartoon e tival Knokke-Heist. ,rt Scharpoord Experimental Space: tot 29 juni TomDe Visscne Fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30