Ten Cate vindt dat hij transfer verdiend heeft Alsnog licentie voor FC Utrecht Andy Roddick slaat het hardst Derde grote zege Vinokoerov 21 Schumi kan barrière doorbreken Limburger ontsnapt tegen Lapentti in tweede ronde op Wimbledon Nederland weer op vijfde plaats Fifa-ranglijst Nuijfen gaat naar interland Vis naar huis Wimbledon in trek bij vossen donderdag 26 juni 2003 Edmundo: cel als hotel Bayern doet bod op Makaay Knopper naar SC Heerenveen Elmander terug bij Feyenoord Lazio gered van faillissement Verrassing Carlos Queiroz trainer van Real Nieuwe coach Schalken heeft overlevingsinstinct BRASILIA - De Braziliaanse profvoetballer Edmundo moet de komende 4,5 jaar de nacht in een cel doorbrengen. Het Bra ziliaanse Hooggerechtshof bekrachtigde gisteren de 'beperk te' gevangenisstraf voor de speler van Vasco da Gama. De ex-international werd eerder schuldig bevonden aan de dood van drie mensen bij een verkeersongeluk in 1995. Ed mundo hoeft niet 24 uur per dag in zijn cel door te brengen. Wel moet hij elke nacht in de gevangenis slapen. Voor het spe len van uitwedstrijden wil zijn club nog toestemming vragen aan de rechtbank. DPA MÜNCHEN - Bayern München zal zich niet in een financieel avontuur storten om Roy Makaay los te weken van Deportivo La Coruna. Dat zei voorzitter Rummenigge gisteren in Mün chen. Bayern heeft Deportivo een bod gedaan en wacht op antwoord. Volgens Rummenigge vormen de salariseisen van Makaay geen probleem. „Via zijn zaakwaarnemer weten wij wat hij wil verdienen", aldus Rummenigge. „Daaraan kun nen wij voldoen." Bayern heeft rond de 15 miljoen euro over voor de komst van de international. Deportivo wil evenwel meer vangen. Behalve Makaay heeft Bayern ook het oog laten vallen op Carlos Alberto Tevez. De 19-jarige Argentijn van Boca Juni ors wordt in eigen land de nieuwe Maradona genoemd. „Wij willen Makaay of Tevez", zegt Rummenigge. „Voor beiden hebben we geen geld." De Duitse kampioen begint volgende week met de voorbereiding op het komende seizoen. DPA HEERENVEEN - Richard Knopper speelt het komende sei zoen bij SC Heerenveen. De eredivisieclub huurt de 25-jarige Knopper voorlopig voor een jaar van Ajax, waar hij tot de zo mer van 2005 onder contract staat. Knopper werd afgelopen seizoen door Ajax aan het Griekse Aris Saloniki verhuurd en onderhandelde al enige tijd met Heerenveen. Hij moet bij Heerenveen de opvolger worden van de naar PSV terugge keerde John de Jong. GPD ROTTERDAM - Johan Elmander keert terug bij Feyenoord. De 22-jarige aanvaller was het afgelopen seizoen verhuurd aan het Zweedse Djurgarden (waarmee hij kampioen werd), maar die huurovereenkomst wordt niet verlengd. Overigens sluit Feyenoord niet uit dat de terugkeer van Elmander van korte duur is. Volgens de Rotterdammers hebben diverse clubs interesse getoond in de spits.Inmiddels is Elmander ook weer international. ANP ROME - De raad van bestuur van de Romeinse voetbalclub SS Lazio heeft ingestemd met een kapitaalvergroting van 110 miljoen euro. Zes Italiaanse banken staan garant voor dat be drag, waarmee Lazio van het faillissement is gered. Het ver lies van Lazio, dat begin dit jaar nog ruim 340 miljoen euro bedroeg, is nu teruggebracht tot nog geen 100 miljoen. Twee entwintig spelers van de club gingen akkoord met de uitbeta ling van vijf maandsalarissen in aandelen. De Nederlandse verdediger Jaap Stam onderschreef het akkoord niet en eiste dat zijn contract gerespecteerd werd. Volgens zijn zaakwaar nemer Henk van Ginkel wil Stam nog steeds weg bij Lazio, maar de club wil hem niet kwijt. ANP T door Leon ten Voorde ORANJESTAD - Ver van huis, onder wuivende palmbomen en een bloedhete zon, viert Henk ten Cate de mooiste promotie van zijn loopbaan. Okee, Ten Cate wordt assistent-trainer. Maar dan wel van CF Barcelo na! En dan is het leven van een tweede man toch echt zo slecht niet. Ten Cate is op de Antillen om enkele clinics te verzorgen voor de Arubaanse voetbalbond. Vandaag komt Frank Rijkaard ook, zijn nieuwe 'baas' straks bij Barcelona. Dan staat het kers verse technische duo van Bar9a zomaar voor het eerst samen op het veld. „Eigenlijk hebben Frank en ik het veel te druk, maar we hebben deze afspraak gemaakt en die willen we nako men", zegt Ten Cate. „Zo zitten wij nu eenmaal in elkaar." Ten Cate was afgelopen vrijdag tegen middernacht zijn koffers aan het pakken toen Rijkaard opeens aan de telefoon hing. Of hij zin had in Barcelona, zo luid de de vraag. „Bij de meeste clubs zou ik nee hebben gezegd, want normaal gesproken ambi eer ik geen rol als assistent. Maar we hebben het nu wel over Barcelona, één van de vijf groot ste clubs van de wereld. Dit is een fantastische kans. Ik ga werken in de absolute wereld top." Voor velen zal de overgang van Ten Cate als een complete ver rassing zijn gekomen. Maar wie dat beweert, krijgt het meteen met de oefenmeester aan de stok. „Hoezo een verrassing?! Die opmerking vind ik echt Ne derland op zijn smalst. Want noem mij in Nederland - onder de topdrie - een trainer die een betere erelijst heeft? Die is er ge woon niet! Een toptrainer is ie mand die altijd het optimale rendement uit zijn spelersgroep weet te halen. Ik zeg niet dat ik het maximale heb bereikt, maar ik heb altijd wel een groot ren dement gehad. Ik ben bij Vitesse derde geworden en heb op één punt na de Champions League gemist. Bij Sparta ben ik vijfde geworden en heb ik de bekerfi nale gehaald. Bij Boedapest heb ik de beker gewonnen en bij NAC ben ik het afgelopen sei zoen vierde geworden. Dit is een verdiende overgang." Toch beseft ook Ten Cate dat hij in Spanje vooralsnog een grote onbekende is. Een man zonder naam of faam. „Mijn komst zal in de Spaanse kranten wel er gens in een bijzinnetje zijn ver meld", zegt hij. „Hoewel ik als trainer al wel veertien Europese wedstrijden achter mijn naam heb staan, ben ik mondiaal gezien geen be kendheid, dat klopt. Maar ver gis je niet: ik ga niet naar Barya omdat ik toevallig een vriend van Frank ben. Frank neemt al leen iemand mee als hij weet dat diegene kwaliteiten heeft. En als hij ervan overtuigd is dat hij iets aan die persoon heeft. Ik weet dat de naam van Van Bas ten ook heeft gecirculeerd, maar het tekent de klasse van Marco dat hij zelf ook vindt dat hij eerst nog moet leren bij Ajax voordat hij aan zo'n klus be gint." GPD MADRID - De 53-jarige assis tent-trainer van Manchester United, Carlos Queiroz, is de nieuwe hoofdcoach van Real Madrid. Queiroz, geboren in Mozambi que, tekende gisteren een con tract voor twee jaar bij de Spaanse kampioen. De Portu gees is de opvolger van de Span jaard Vicente del Bosque, die maandag na het behalen van de 29e landstitel verrassend werd ontslagen. Queiroz was een jaar op Old TYafford werkzaam als de be langrijkste assistent van mana ger Alex Ferguson. Hij kreeg veel waardering voor zijn werk zaamheden, die vooral op de verbetering van de verdedi ging waren gericht. Deze week kreeg hij toestemming van zijn baas om met Real Madrid te praten. „Zo'n kans mag ik hem niet ontnemen", liet Sir Alex weten. De nieuwe coach van de 'Ko ninklijke' werkte eerder ook bij Sporting Lissabon. Tevens fun geerde hij als bondscoach van Portugal en Zuid-Afrika. RTR van onze sportredactie UTRECHT - FC Utrecht is ver zekerd van zijn voortbestaan. De beroepscommissie licentie zaken van de KNVB verleende de club gisteren een nieuwe li centie. Ook voor FC Zwolle en De Graafschap werd het sein op groen gezet. Algemeen directeur Martin Sturkenboom van FC Utrecht kreeg gistermiddag om drie uur vanuit Zeist de verlossende fax. „Het kon in onze ogen nagenoeg niet meer mis, maar toch. Ik zit nu pas echt lekker in m'n stoel, 's Ochtends bereikten ons al te lefoontjes van crediteuren. Die zitten al even op hun geld te wachten en begonnen hun ge duld te verliezen." FC Utrecht is door het oog van de naald gekropen. Alleen dankzij een extra bijdrage van ongeveer een miljoen euro van hoofdsponsor AMEV en huis- bankier Rabobank kon de club voldoen aan een nijpende belas tingschuld. De Belastingdienst was de laatste grote schuldeiser waarmee FC Utrecht eind vori ge week, vlak voor de deadline van de beroepscommissie licen tiezaken, nog geen regeling had getroffen. De onderhandelingen 'iepen zeer stroef. Uiteindelijk ging de fiscus akkoord met een regeling die de club één miljoen euro kostte, maar dat kon FC Utrecht niet ophoesten. De club heeft samen met de Sta dion NV een schuldenlast van ZEIST- Het Nederlands elftal is door de overwinning op Wit hstand, in de kwalificatie voor e' EK. terug op de vijfde plaats van de Fifa-rangli jst. Vorige maand zakte Oranje naar de zesde positie, maar de Zege op de Wit-Russen (2-0) was voldoende om Nederland terug te krijgen op de vijfde positie. Hrazilië blijft de lijstaanvoer der met 834 punten, voor Frankrijk (814) en Spanje (762). 39,4 miljoen euro en moest zelf in korte tijd zeven miljoen euro saneren. Afgesproken is dat een bouwbedrijf 35 miljoen euro be taalt voor stadion Galgenwaard en een trainingscomplex van de club. Verder betaalt het bedrijf 10 miljoen euro voor, onder meer, een financieel gezond kli maat bij FC Utrecht. De ge meente Utrecht speelde een fa cilitaire rol bij de deal tussen het bouwbedrijf Midreth, eigen dom van oud-FC Utrecht-doel man Joop Leliveld, en de club. Voor Zwolle-voorzitter Ronald van Vliet was het telefoontje uit Zeist een formaliteit. FC Zwolle had twee begrotingen inge stuurd, één voor de ere- en één voor de eerste divisie. Beiden waren goedgekeurd door de ac countant. „Maar dat had de KNVB even niet gezien, daarom duurde het wat langer." FC Zwolle werkt komend sei zoen met een begroting, die ver gelijkbaar is met die van het af gelopen seizoen. Van Vliet: „We zijn er iets op vooruit gegaan, maar dan praat je hooguit over 50.000 euro." In praktijk bete kent dat een begroting van 4,3 miljoen euro. GPD VLISSINGEN - Turnster Moni que Nuijten is opgenomen in het Nederlands vrouwenteam dat zaterdag een interland afwerkt tegen Frankrijk en Roemenië. De Goese gymnaste, ruim twee weken geleden bronzen-me daillewinnares op het NK bij de meerkamp, vertegenwoordigt Nederland samen met Suzanne Harmes, Gabriëlla Wammes, Renske Endel, Laura van Leeu wen, Evi Neijssen en Shalina Groenveld. De interland wordt gehouden in Toulon en geldt als voorbereiding op het WK. J'jst: 1. Brazilië 834, 2. Frank- 3, Spanje 762,4. Argentinië 'v 5. Nederland 752, 6. Duitsland ,7;7 Turkije 733, 8, Engeland 727, "■VerenigdeStaten 717,10. Tsjechië door Antal Crielaard LONDEN - Nog nooit in de historie van de Formule 1 be haalde een coureur meer dan duizend WK-punten. Mi chael Schumacher kan uitge rekend op de Nürburgring, zijn thuiscircuit, die mijlpaal be reiken. Mocht de Ferrari-piloot zon dag winnen dan behaalt hij te vens zijn vijftigste Grand Prix- zege voor de Italiaanse renstal. Schumacher staat op 999 pun ten. De achtste plaats zou dus voldoende zijn om de grens van duizend punten te passe ren. De Duitser zal zeker in zetten op meer, want hij won de laatste drie afleverin gen van de Grand Prix van Eu ropa. Hij zal die overwinning ook nodig hebben om zich Kimi Raikkönen (McLaren) van het lijf te houden. Schumacher won in de afgelopen vijf races vier keer, maar heeft slechts drie punten voorsprong op zijn Finse concurrent. „Het is voor mij altijd speciaal om op de Nürburgring te rijden", zei de coureur gisteren. „Ik ben hier vlakbij opgegroeid en normaal gesproken krijg ik hier steun van veel landgenoten. Dat op zichzelf is al een enorme sti mulans. Het is een geweldig gevoel om hier te rijden in zo'n atmosfeer." ANP door Martijn van Beeten ge van 2-0 in sets. Nu was het Schalken die na een 2-1-achter- stand zijn inhaalrace succesvol afrondde. De Limburger, die in Londen een kwartfinaleplaats verdedigt, treft in de derde ron de de Roemeen Victor Hanescu. Vorig jaar haalde Lapentti net als Schalken de laatste acht op Wimbledon en toen stond hij viermaal vijf sets lang op de baan. Schalken vocht op de All England Club in het verleden al heroïsche duels uit met onder anderen Jim Courier, Mark Phi- lippoussis (20-18 in de laatste set) en vorig jaar Lleyton He witt. In die prachtige wedstrij den was Schalken de onderlig gende partij, nu werd hij na bijna vier uur de winnaar. Sjeng Schalken zou zijn rust hebben gevonden op Wimble don. Fijn hotel, prettig restau rant, ontspannen in één van de duurdere wijken van Londen. Hij was er helemaal op z'n plek, zei hij na zijn zege in de eerste ronde op de Brit Arvind Parmar. Dit j aar was daar nog geen spra ke van. Schalken oogde ook te gen Lapentti rusteloos, soms apathisch en verkoos te vaak de veiligheid op de achterlijn. De nummer twaalf van de we reld kwam nooit helemaal los. In de tiebreak van de derde set, toen een eerste service ten on rechte uit werd gegeven, kwam de frustratie naar boven. Schal ken won het punt alsnog, rea geerde zich af op de umpire en kreeg een waarschuwing voor onsportief gedrag. Bovendien ging de tiebreak verloren. Hoe wankel Schalken was, LONDEN - Wimbledon 2003 heeft voor Caroline Vis niet lang geduurd. De 33-jarige Haagse verloor de eerste ronde dubbelspel met haar Argentijnse partner Tara- bini kansloos van de Zwitserse Emmanuele Cagliardi en de Amerikaanse Meghan Shaug- nessy, elfde geplaatst, met 6-3 6-0. ANP bleek in de slotfase van de vier de set. Tweemaal kreeg de Lim burger de kans om zich naar een vijfde set te serveren, tweemaal faalde hij. In de tiebreak kwam Schalken zelfs met 3-0 achter, toen zijn overlevingsinstinct naar boven kwam. Hij worstel de zich naar een vijfde set, maar leverde direct zijn servicegame in. Schalken had het aan een vergissing van een lijnrechter te danken dat hij in de race bleef. Op een 3-2-achterstand had Schalken een breakpoint, sloeg de bal uit, maar hij kreeg het punt toch. Dat moment maakte eindelijk wat los bij Schalken. Ook de volgende servicegame van La pentti was een prooi voor de Limburger. Koelbloedig ser veerde hij vervolgens de wed strijd uit. GPD van onze sportredactie AARAU - Aleksandr Vinokoerov heeft de Ronde van Zwitserland op zijn naam ge schreven. De leidende positie van de Kazak uit de Telekom-ploeg kwam gisteren in de slotetappe van Stafa naar Aarau over 151,8 kilometer niet in gevaar. Zijn grootste concurrent Francesco Casa- grande, de nummer twee in het klassement met 15 seconden achterstand, ging in de laat ste etappe immers niet meer van start. De eindzege betekende de derde grote overwin ning voor Vinokoerov in dit jaar. Eerder won hij Parijs-Nice en de Amstel Gold Race. Zijn Italiaanse ploeggenoot Guerini eindigde in de Ronde van Zwitserland als tweede, de Spanjaard Pereiro als derde. De laatste etap pe werd gewonnen in de massasprint een prooi voor de Australiër Baden Cooke. Casagrande, winnaar van twee etappes, ver loor dinsdag in de tijdrit de leiderstrui aan Vinokoerov. Zijn werkgever Lampre liet in een verklaring weten dat de Italiaan de ronde verliet om gezondheidsredenen. Een dag na de overwinning van Jeroen Blijle- vens heeft opnieuw een renner van BankGi- roLoterij getoond in vorm te zijn voor het Ne derlands kampioenschap. Jans Koerts won gisteren in België de koers Brussel-Ingooi- gem. Koerts reed in de slotfase met drie anderen weg uit een kopgroep van zestien en won ver volgens de sprint. De Belg Kuyckx werd tweede voor de Nederlander Ruud Aerts. Koerts is een van de favorieten voor het NK, zondag in Rotterdam. ANP De Australiër Baden Cooke won gisteren de slotetappe in de Ronde van Zwitserland. Aleksandr Vinokoerov werd eindwinnaar. foto Andre Albrecht/RTR LONDEN - Serveren op je hardst, ook dat is Wimbledon. De twee grootste specialisten, Amerikaan Andy Roddick en Engelsman Greg Rusedski, voerden gisteren in de tweede ronde hun showtje op. De twintigjarige Roddick sloeg harder, was beter en won na een bizar einde met 7-6, 7-6 en 7-5. Van Rusedski en Roddick werd gisteren een wedstrijd in een wedstrijd verwacht. De twee servicekanonnen delen het snelheidsrecord met 149 mijl (239,7 kilometer) per uur. Dat was sinds 1998 uitsluitend in handen van de 2 9 -j arige Cana dese Brit, maar de jonge Ame rikaan evenaarde het twee we ken terug op Queen's. Daar won Roddick ook voor het eerst in zijn loopbaan een gra- stoernooi. In de voorbeschouwingen werd gesproken over het door breken van de grens van 150 mijl. Voor records stond er echter te veel wind op het cen tre court. Roddick won het wedstrijdje rammen, met 222 om 214 kilometer per uur. Na de zege op Queen's, één van de voorbereidingstoernooien op Wimbledon, werd Roddick meteen gebombardeerd tot de grote favoriet voor de titel op Wimbledon. De man die in ja nuari op de Australian Open voor het eerst in zijn loopbaan de halve finales haalde op een Grand Slam-toernooi, is door alle Britse bookmakers op nummer één gezet. Mogelijk komt dat vertrouwen door de komst van ex-prof Brad Gilbert als nieuwe coach. Dat is de man die André Agassi jarenlang aan grote successen hielp. Gilbert heeft Roddick meteen verboden nog langer een zonneklep, veel gebruikt door golfers, te dragen. De coach vindt zo'n klepje niet in timiderend genoeg voor ie mand die tegenstanders van de baan wil 'blazen'. Een bizar moment in de derde set besliste het duel met Rusedski. Op 5-2 voor de Rusedski en 30-15 op de servi ce van de Amerikaan een rare grimas na een nipt gewonnen punt tegen een ander servi- foto Gerry Penny/EPA Hardhitter Andy Roddick trekt cekanon Greg Rusedski. schreeuwde een fan 'out', ter wijl de bal van Roddick op de lijn landde. De Brit stopte met spelen, verloor het punt en maakte zich er ontzettend kwaad over. Zo kwaad dat hij geen game meer wist te win nen. Commentatoren van de BBC boden zelfs hun veront schuldigingen aan voor het taalgebruik van Rusedski. De uitbarsting was compleet on nodig, omdat de Brit alleen zijn volgende servicegame hoefde te houden om de set te pakken. Daar had hij in alle opwinding echter geen oog meer voor. GPD LONDEN - Vossen hebben schik in het gras van Wimble don. Ze schijnen regelmatig een bezoek te brengen aan de gras- banen. Vooral het gras op het centre court moet het ontgelden. In een poging de dieren af te schrikken heeft de organisatie een hek van schrikdraad rond het park laten spannen. Kosten van de in greep: 8300 euro. Het één meter hoge draadhek moet de vossen niet doden, maar de dieren er van weerhouden het park bin nen te sluipen. RTR jnnr Martiin van Beeten LONDEN - Sjeng Schalken en Nicolas Lapentti zijn twee ten nissers die het marathonwerk niet schuwen. Vijfsetters op Wimbledon, het is hun speciali teit. In de tweede ronde bleek de Nederlander gisteren over een beter uithoudingsvermogen te beschikken dan de Ecuadoraan: 6-2,3-6,6-7, 7-6 en 6-3. Vier jaar terug, in een promotie- /degradatieduel voor de Davis Cup in Guayaquil, won La pentti nog na een nadelige mar- Sjeng Schalken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21