Weemoed bij vertrek veerboten Akkoord Israël zit er nog niet in Perry's actiepakker! INQ 0P=OP 60% 50% korting* op alle inbouwapparatuur bij Tulp Keukens Zhil Prinses Margarita doet berichten over scheiding af als onzin Hawaii lonen stijgen te hard naar smaak van minister SALE - SALE - SALI KORTINGEN TOT Hittegolf in groot deel Europa Rebellen nemen Monrovia in Handtekeningen voor Öcalan Schalken naar derde ronde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 246e jaargang no. 151 donderdag 26 juni 2003 |15° NO 3 Zomerweer Juridische stappen Coke-sporen p meeste Duitse eurobiljetten Zorgenkindje Kompassen Www.perrysport.nl Doden 8 713214 000002 los nummer 1,10 O CM CZ3 Vanochtend zonnig. Vanmiddag ook wol ken en kans op een bui. Matige wind uit het noordoosten en circa 24 graden. 'WmSKm 'r5v- WW/s. W"*/,. internet: www.pzc.n li' I IHWDiftiiHHHMI—l—HMI Zalm zinspeelt op ontkoppeling doorFons Kockelmans «iSentina van der Meer PEN HAAG - Minister Zalm van Financiën houdt er rekening mee dat de so ciale uitkeringen volgend jaar niet aan de lonen in de marktsector kunnen wor- „..i gekoppeld. Koppelen kan volgens het regeerak koord alleen als de lonen in het bedrijfsleven niet te teel stijgen. Volgens Zalm wordt 'de kans er niet gro- ler op' dat dat ook ge beurt. De minister zei dat gisteren na Kamerdebat over de Voor jaarsnota. Tijdens dat debat be toogde hij dat het kabinet kan ontkoppelen zonder daarvoor de wet te wijzigen. Ir, een toelichting op de wet die de koppeling regelt, staat dat er alleen kan worden ontkoppeld er tegenover elke honderd werkenden niet meer dan 82,6 inactieven staan. Dat niveau is oog lang niet bereikt, maar vol- Zalm hoeft dat geen be swaar te zijn. De wet is volgens km belangrijker dan de toe lichting daarop. PvdA en GroenLinks zijn verontwaar- over de uitlatingen van Zalm. Zij vinden dat de toelich ting op de wet niet zo maar kan worden opzijgezet. Ook de vakcentrales CNV en FNV hekelen de uitspraken van Zalm. CNV-voorzitter D. Terp stra en FNV-bestuurster A. Jon- gerius sluiten juridische stap pen niet uit als de minister de toelichting op de wet naast zich neerlegt. Jongerius: „Wij zijn erg benieuwd wat Zalm 3 juli zegt tijdens het kennismakings gesprek met ons. Dan zit hij naast minister De Geus (Sociale Zaken) en die heeft altijd ont kend dat onder zijn bewind ont koppeling zal plaatsvinden." Voor de overheidssector gaat het regeerakkoord uit van een loonstijging van maximaal 0,7 procent in 2004. Ook de uitke ringen zullen met dat percenta ge omhoog gaan. De loonstij ging in de marktsector wordt in het regeerakkkoord geraamd op 1,8 procent in 2004. Zalm zou overigens het liefst zien dat de lonen (en dus de uitkeringen) volgend jaar helemaal niet om hoog gaan. ANP ■Mi DEN HAAG - Negentig procent van de eurobiljetten in Duits land vertoont sporen van cocaï ne. De biljetten worden ge bruikt om de harddrugs op te snuiven. Dit blijkt uit onderzoek van de Duitse farmacoloog Fritz Sör- Volgens hem vertonen de biljetten met een lagere waarde meer drugssporen dan biljetten van honderd euro en hoger. Sörgel gaat er van uit dat cocaï- nesporen op biljetten een af spiegeling zijn van het drugsge bruik in een land. „Cocaïnelijkt in steeds bredere kringen in de samenleving te worden gecon sumeerd", zegt Sörgel. In Groot-Brittannië en de VS wordt cocaïne in vergelijkbare mate aangetroffen op de bank biljetten. Volgens De Neder- landsche Bank is hier nooit onderzoek gedaan naar het co- taïnegehalte op biljetten. GPD Een van de drie voormalige PSD-schepen op weg naar zee. door Ben Jansen VLISSINGEN - „Ciao bella." Liefdevol strijkt een oud-mede werker van de Provinciale Stoombootdiensten de huid van de Prinses Christina die rake lings langs de rand van de sluis de Westerschelde opvaart. Voor veel voormalige personeelsle den van het opgeheven provin ciale veerbedrijf is het vertrek van de drie veerboten naar Italië een emotionele gebeurtenis. „Ik zou nog best een toertje willen", klinkt het bij de sluis. Na maanden onderhandelen, aanpassen en soebatten over de eisen die aan die aanpassingen worden gesteld, gaan de Juul, de PWA en de PC, zoals de boten kortheidshalve bij de PSD wer den aangeduid, naar hun nieu we bestemming in de Middel landse Zee. De medewerkers van rederij Amadeus uit Reggio Calabria, die al die tijd van huis zijn geweest, hebben haast. On middellijk nadat aan het eind van de middag bekend wordt dat het beslag op de schepen is opgeheven - er is een re geling getroffen met de schuld eiser die ze aan de ketting heeft laten leggen - treffen ze de laat ste voorbereidingen voor de tocht. Met tussenpozen van ongeveer een uur verlaten de veerboten hun ligplaatsen in de Vlissingse Binnenhaven. Als eerste gooit de Christina (met plakletters van de naam Ladies Matacena voorzien) de trossen los, gade geslagen door een handvol toe schouwers. Naarmate het bericht dat het moment van ver trek nu eindelijk is aangebro ken, breder bekend wordt, neemt de belangstelling toe. En kele honderden geïnteresseer den zien tegen negen uur de Prinses Juliana (pardon, de Amedeo Matacena) de sluis pas seren. Over het water schallen bevelen in het Italiaans, scheepsfluiten klinken en er wordt gefotogra feerd en gezwaaid. Weemoed al om. Vooral bij de vele oud-me dewerkers van de PSD. „Het gaat me aan m'n hart de Juul te zien vertrekken", geeft Wim Dijkgraaf van de technische dienst toe. „Wat hebben we in het begin met dat schip afge zien. Een en al storingen, maar we hebben er een betrouwbare boot van gemaakt." Je hecht je nu eenmaal extra aan een zor genkindje. Op de zijwanden van de Willem- Alexander (nu Athos Matacena) prijkt nog het wapen van de pro vincie Zeeland. Vergeten eraf te halen? „Nee hoor," zegt Harold Thomaes, de laatste directeur van de PSD,We konden er niet goed bijDaarom hebben we die schilden maar laten zitten. En trouwens, we hebben genoeg van die dingen." De Italiaanse bemanningen hebben zich al aardig ver trouwd gemaakt met de aan winsten van Amadeus. Toch la- foto Lex de Meester ten de nieuwe gezagvoerders de passage door de sluis liever aan voormalige kapiteins van de PSD over. Pas op de Rede van Vlissingen, waar de kompassen nog worden gesteld, nemen ze de besturing van de schepen over. Het definitieve afscheid valt te gen. De belangstellenden op de boulevard rekenen erop dat de drie schepen nog één keer langs komen varen, voordat ze de ste ven wenden richting Middel landse Zee. Maar de schepen wachten op elkaar in het anker- gebied Wielingen-Noord, enke le kilometers uit de kust. Daar vandaan vertrekken ze tegen tienen in het licht van de onder gaande zon. Buon viaggio. Advertentie div. prints en kleuren maten: S-XXL van onze redactie buitenland JERUZALEM - Palestijnse vei ligheidsfunctionarissen hebben een ontmoeting met Israëlische collega's, die voor gisteravond was gepland, afgezegd. Ze zeg gen die te hebben uitgesteld om dat Israël nog geen besluit heeft genomen over hun voorstel voor terugtrekking van Israëlische troepen uit het noorden van de Gazastrook en Bethlehem, op de Westelijke Jordaanoever. Dat heeft de Israëlische radio gisteravond gemeld. Beide par tijen proberen al enkele dagen tot overeenstemming te komen. Het overleg was volgens de krant Haaretz al eerder uitge steld. Het struikelblok zou de eis van de Palestijnen zijn dat zij vrij gebruik kunnen maken van de belangrijkste noord-zuid- route in de Gazastrook. Israël vreest dat dat leidt tot aansla gen op de nederzettingen die langs die weg liggen. De Palestijnse Autoriteit pro beert ook een wapenstilstand te bereiken van de belangrijkste radicale groepen zoals Harnas en de Islamitische Jihad. Die leek gisteren dichtbij, maar de aankondiging van de Ameri kaanse nieuwszender CNN gis teravond dat een staakt-het- vuren was bereikt, was volgens de betrokken groeperingen voorbarig. CNN had gemeld dat Harnas, de Islamitische Ji had en de Al Aqsa Martelaren brigades zich bereid hadden verklaard drie maanden lang geen aanslagen tegen Israëliërs te plegen. Mohammed al Hindi van de Is lamitische Jihad noemde die be richten 'leugenachtig'. Hamas- voorman Abdel Aziz al Rantissi verwees het CNN-nieuws even eens naar het rijk der fabelen. „We bevinden ons nog in een proces van intern beraad. Elke keer als we dichtbij een beslis sing zijn, slacht Israël meer van onze bevolking af", zei Al Ran tissi. De Hamas-voorman doelde daarmee op twee acties van het Israëlische leger gisteren in de Gazastrook. Militairen schoten twee Palestijnen dood in een vuurgevecht. Enkele uren later kwamen nog twee Palestijnen om het leven en raakten er zestien gewond door een raketaanval. Die was ge richt tegen een lid van Ezzedine al Qassam, de gewapende tak van Hamas, die zwaargewond raakte. Volgens de Amerikaanse presi dent Bush moet er voorgoed een einde komen aan het bestaan van Harnas. Een staakt-het-vu- ren is volgens hem niet voldoen de. „Een mondelinge afspraak maken is een ding, maar voor vrede moeten we organisaties als Harnas zien verdwijnen", zei Bush op een persconferentie. ANPAFP/RTR/DPA Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 (0113) 216230 ma t/m vr 10.00 -18.00 uur, za 9.00 -17.00 uur en koopavonden wo, do tot 21.00 uur aktievoorwaarden op verkooppunt aanwezig KEUKENS Het is nog maar net zomer en de temperaturen rijzen al de pan uit. Europese landen als Frankrijk, Zwitserland, Spanje en Italië zuchten onder een hittegolf, die in deze tijd van het jaar na de oorlog nog niet eerder is voorgeko men. Met zwaar geschut heeft de rebellenbeweging Lurd zich de Liberiaanse hoofdstad Monrovia binnen gevochten. Bewo ners, hulpverleners en diplomaten beschreven de situatie als 'een complete hel'. Veel stedelingen zijn op de vlucht geslagen. Of president Charles Taylor nog in zijn re sidentie verblijft, is niet bekend. Ongeveer twintig Koerdische vrouwen hebben gisteren in Middelburg met een petitie aan dacht gevraagd voor de positie van hun volk in de hele wereld. Bij deze gelegenheid pleitten ze ook voor de vrijlating van de Koerdische leider Öcalan. De vrouwen overhandigden de pe titie met driehonderd hand tekeningen aan ge deputeerde J. Suur- mond. Sjeng Schalken heeft gis teravond de derde ronde bereikt op Wimbledon. De als achtste geplaatste Limburger versloeg in een marathonpartij van bijna vier uur Nicolas Lapentti uit Ecuador in vijf sets: 6-2, 3-6,6-7,7-6 en 6-3.In de derde ronde staat hij tegenover de Roemeen Hanes- cu. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 25,26,27 en 29; uit: 30 en 31. van onze redactie binnenland i DEN HAAG - Prinses Margari ta en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn zeggen niet uit elkaar te zijn. In een interview met tv-zender RTL4 ontkende het echtpaar gisteravond, voor afgaand aan een innige omhel zing, het bericht van De Tele graaf, die gisteren kopte dat de prinses haar echtgenoot had 'gedumpt'. „Walgelijk en schandalig", noemt Margarita de Telegraaf- berichtgeving. De prinses ver moedt dat het nieuws over een op handen zijnde scheiding de wereld in is geholpen door men sen die haar en haar man 'een hak willen zetten en uit elkaar willen drijven'. Na een dag vol speculaties vielen Margarita en Edwin elkaar voor de camera's van RTL Nieuws zoenend in de armen. De Telegraaf schreef gis teren op basis van anonieme bronnen dat 'tiranniek' gedrag van De Roy van Zuydewijn de reden zou zijn voor de breuk. De prinses zou gebukt gaan onder psychische terreur van haar man en zou door hem bovendien in zware financiële problemen verkeren. Ook andere media hoorden van 'bekenden van het Koninklijk Huis' dat het stel uit elkaar is. Medewerkers van de NOS hoorden De Roy van Zuy dewijn dinsdagavond telefo nisch met zijn vrouw ruziën. Hij dreigde zelfs live in de uitzen ding van Nova te zeggen dat ze zouden gaan scheiden. Drie van de vier advocaten van het echtpaar stellen inmiddels dat ze de medewerking met De Roy van Zuydewijn hebben op gezegd. Details daarover wei gerden het paar en de raadslie den gisteren te geven. GPD Advertentie Palestijnse vlaggen wapperen in de wind op het strand van Gaza Stad. foto Rick Bowmer/AP Advertentie KRANT VOOR naam:-p' noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: "1 I 1 handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. |ip noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: fe c per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso 55,10). r per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1