Vrouwen vragen aandacht voor Koerden Zeeland Seaports beziet hoeveel geld er in kas moet zijn Voorzitter commissie havenschap zou onder druk zijn opgestapt 17 Zeeuwse slijters zijn niet bezorgd ROC redt opleiding techniek Fracties tegen bouwplan evangelische gemeente Geen toestemming voor plaatsing turbines in monding Westerschelde Concerten op zomeravonden in Zoutelande Tekenaar niet in de prijzen Vrijgesproken van brandstichting Leerlinge wint taalcursus Duits Bescherming natuur Noordzee donderdag 26 juni 2003 Visgebied rootste Ongeduldig Niet gelukkig ^Raymond de Frel BRESKENS - De Zeeuwse slij- lers ondervinden minder hinder tan de accijnsverhoging op jlerke drank dan hun collega's i„ met name het oosten van Ne derland. Dat stelt P. de Boevere van slijterij De Vuurtoren in Breskens, die namens de vereni ging Euroslijter praat. In Euro- slijter zijn zo'n honderd Neder landse slijters verenigd. De accijnzen op alcohol zijn be gin dit jaar tot achttien procent verhoogd. Daarbij gaat het om sterke drank; wijn en bier wor den buiten beschouwing gela ten. De verkoop van jenever, gin of cognac daalde in de grens streken met bijna dertig pro cent, blijkt uit cijfers van het onderzoeksbureau AC Nielsen, dat in opdracht van Bacardi- Martini Nederland de verkoop in de maanden februari en maart 2002 vergeleek met de verkoop in dezelfde maanden van dit jaar. Gemiddeld daalden de verkopen met negen procent. In Zeeland valt de achteruit gang wel mee, zegt De Boevere. De Bressiaanse onderneemster benadrukt dat zij geen bestuur lijke functie heeft bij Euroslij ter, maar dermate dicht bij het vuur zit dat zij wel namens de organisatie mag spreken. „Er is wel verschil met de verkoop prijzen in België, maar niet in die mate dat klanten daarom de grens oversteken. Ik heb veel Zeeuwse collega's gesproken en zij delen mijn mening. In het oosten van het land is het wel heel zorgelijk, want de prijzen in Duitsland liggen veel lager", vertelt De Boevere. Dat wil overigens niet zeggen dat de gevolgens van de accijns verhoging de Zeeuwse slijters helemaal zijn voorbijgegaan. De Boevere heeft gemerkt dat de verkoop van wijn behoorlijk is gestegen. „Dat viel mij bijvoor beeld vorige week op bij vader dag. Toen heb ik niet veel sterke drank verkocht, maar wel veel flessen wijn. Door die accijns verhoging op sterke drank grij pen mensen nu sneller naar wijn", aldus De Boevere. Windmolens voor kust uit beeld rfnnr Harmen van der Werf VL1SSINGEN - De monding van de Westerschelde is uit beeld verdwenen voor de bouw van windmolenparken. De nieuwe Belgische staatssecreta ris van Energie, Zenner, heeft deze week de laatste vergun ningaanvraag afgewezen. Hij staat wel de bouw van windtur bines op Thorntonbank toe, zo'n dertig kilometer in zee. Met zijn besluiten komt Zenner tegemoet aan bezwaren van de Vlaamse badplaats Knokke- Heist en Zeeuwse gemeenten te gen windmolens binnen zicht afstand van de kust. Volgens de staatssecretaris zal een wind molenpark in de Scheldemon- ding, op de Vlakte van de Raan, negatief uitpakken voor het toe risme. F. de Vos, projectleider van het afgewezen windpark van Fina Eolia, laat weten 'zeer ge schrokken' te zijn. Hij vraagt zich af hoe Zenner erbij komt dat het toerisme onder de komst van windmolens op zeventien kilometer uit de kust zou kun nen lijden. „Ik heb daar nooit een onderbouwing van gezien. Op de havenhoofden van Zee- brugge staan al zo 'n twintig j aar windturbines." De Sluisse wethouder J. Pro voost van ruimtelijke ordening noemt het definitief afblazen van de bouw van het windmo lenpark op de Vlakte van de Haan de enige juiste beslissing. Hij heeft ook nooit begrepen waarom de Belgen uitgerekend op die plek het windmolenpark wilden aanleggen. De wethou- door Henk Postma der erkent dat de negatieve ef fecten op het toerisme door plaatsing van grootschalige windturbines niet of nauwelijks zijn te voorspellen. „Toch denk ik dat die nooit positief zullen zijn, want ik kan me niet voor stellen dat toeristen op dergelij ke horizonvervuiling zitten te wachten", aldus Provoost. Fina Eolia, onderdeel van olie concern Total, beraadt zich nog op stappen. Volgens De Vos heeft Fina Eolia er alles aan ge daan om aan mogelijke bezwa ren tegemoet te komen. Het zag er eerst ook goed uit voor het project, totdat de franstalige groene partij Ecolo in mei uit het Belgische kabinet stapte. Zenner, een Franstalige libe raal, volgde Ecolo-voorman Deleuze op. Die machtswisse ling lijkt Fina Eolia te hebben genekt. Belgische liberalen wa ren altijd al geen voorstanders van windmolenparken onder de kust. Dat België toch werk wil maken van windenergie op zee, blijkt uit het besluit om wel een con cessie te geven voor de verder gelegen Thorntonbank. Het consortium C-Power, met het Vlaamse baggerbedrijf Dred ging International en enkele Waalse investeringsmaatschap pijen, is van plan daar zestig windturbines te bouwen. C-Po- wer-directeur F. Martens ver wacht dat de werkzaamheden op z'n vroegst zomer 2005 be ginnen. Hij heeft nog diverse vergunningen nodig, waaron der een bouw- en milieuvergun ning. Onder vissers bestaan ernstige bedenkingen tegen het gebruik van de Thorntonbank. H. van Geesbergen van de Zeeuwse vis sersvereniging Zevibel noemde het verlies van dit visgebied eer der 'funest'. Zeeuwse vissers ko men er regelmatig. De Vos van Fina Eolia tekent aan dat België zich heeft ver plicht in 2 010 zes procent van de elektriciteitsbehoefte uit duur zame energie te halen. Dat is ge beurd in het kader van het inter nationale klimaatverdrag van Kyoto, om verdere opwarming van de aarde tegen te gaan. VLISSINGEN - De middelbare beroepsopleiding Algemene Operationele Techniek (AOT) blijft voor Zeeland behouden. Eerder deelde het ROC Zeeland mee de opleiding te staken van wege de sterk gedaalde belang stelling. Onder druk van ouders, die te horen kregen dat geen nieuwe leerlingen meer zouden worden toegelaten, is een moge lijkheid gevonden de opleiding toch voort te zetten. De opleiding is een onderdeel van de Zeevaartschool in Vlis- singen. Het gaat om een combi natie van werktuigbouwkunde, elektrotechniek en procestech niek. Het aantal aanmeldingen voor het nieuwe schooljaar is opgelopen tot negen leerlingen. Er zijn er vijftien nodig om ren dabel te draaien. Door gebruik te maken van de faciliteiten van andere opleidingen, kan nu toch met een nieuwe groep van start [worden gegaan. „Een kwestie 'an slim roosteren", zegt vesti- gsdirecteurH. Mulder. 'olgens hem voldoet de oplei ding aan de behoeften van een groot aantal bedrijven. Want af gestudeerden zijn allrounders die op vele terreinen inzetbaar „Heel veel bedrijven vra gen daarnaar." Scholieren die voor AOT kiezen zijn zeer gemo tiveerd die opleiding te volgen. Us de mogelijkheid om de op leiding in Vlissingen te volgen *as geblokkeerd, zou een aan- tenlijk deel van hen de oplei ding elders gaan volgen. De [dichtstbijzijnde mogelijkheid is het Zuid-Hollandse Den Kei. dn van de ouders die het ROC 'der druk zette was Aad Hij- auitHeinkenszand. Hij is blij ■at de opleiding is gered. „Zon- Publiciteit was het waar- 'Chijnlijk anders afgelopen." et aantal aanmeldingen voor 'v andere technische opleidin- I® van het ROC Zeeland lijkt ht jaar te stabiliseren. Mulder d dat als een goed resultaat. «Iers blijft de belangstelling '°or sommige technische oplei den teruglopen. „Daardoor °nze opleiding werktuig- 'uwkunde nu de grootste in ederland." Hij heeft goede l0oP dat de opleiding laborato- ""mtechniek, die nu nog in ,'°es is gevestigd, kan worden behouden. Leden van de Partij van de Vrije Vrouwen pleitten gisteren in Middelburg voor de vrijlating van hun Koerdische leider Öcalan en voor meer rechten voor hun volk. foto Ruben Oreel door Gerard Montsma MIDDELBURG - Koerdische vrouwen hebben gisteren op het Provinciehuis in Middelburg een petitie met driehon derd handtekeningen aangeboden aan gedeputeerde J. Suurmond. De vrou wen maken deel uit van de Partij van de Vrije Vrouwen, die pleit voor de vrijla ting van de Koerdische leider Öcalan en voor meer rechten, vrijheden en vrede voor het Koerdische volk overal ter we reld. Even na tien uur schuifelen zo'n twintig vrouwen geruisloos het Abdijplein op. Hun demonstratie is een onderdeel van protesten die deze dag ook elders in Eu ropa worden gehouden. Vlak voor de ingang van de Abdij blijven de vrouwen staan en licht de woordvoerster van de groep, D. Zengin, het een en ander toe. Haar toon is ernstig. „We zijn hier voornamelijk bijeen van wege de mishandeling en verkrachting van Gulbahar Gunduz. Ze werd vorige week opgepakt door de Turkse politie tijdens een demonstratie in Istanbul. De emoties liepen bij ons daardoor hoog op. Dit was de directe aanleiding om nu iets te doen. Wij wonen hier, dus moeten wij hier in Middelburg aan dacht vragen voor onze zaak." Even later verdwijnt zij, geflankeerd door twee andere vrouwen, in de Abdij Hun verzoek om de petitie te overhan digen aan commissaris van de koningin W. van Gelder kan niet worden ingewil ligd. Hij blijkt niet aanwezig te zijn. Zichtbaar teleurgesteld brengt Zengin in het Koerdisch verslag uit aan haar groepsgenoten. De demonstranten zijn niet van plan om de petitie aan zijn secretaresse te ge ven, ze blijven zwijgend voor de ingang staan. Het wachten wordt beloond. Ge deputeerde J. Suurmond neemt even later het verzoekschrift in ontvangst en luistert ongeduldig naar de woordvoer ster. „We nemen het op en zullen kijken wat we kunnen doen", zegt hij. Het is volgens Zengin een misverstand om te denken dat de gevangenschap van hun leider Öcalan het speerpunt is van hun protest. „Dat blijft natuurlijk wel heel belangrijk. Op woensdagen mocht hij vaak even met zijn familie en advocaten spreken. Dat recht is hem ontnomen. De poging om hem te isole ren is een poging tot de isolatie van het Koerdische volk zelf. Wij vechten voor amnestie voor alle gevangenen, voor onze cultuur, onze vrijheid en de demo cratie. We willen dat al onze kinderen in vrijheid kunnen leven." Zengin hoopt dat de provincie iets kan bijdragen. Dat het verzoekschrift uiteindelijk bij Suurmond terecht is gekomen is niet ongunstig: hij heeft grensoverschrij- dendende zaken in zijn portefeuille. ZOUTELANDE - De commissie Zomeravondconcerten in Zou telande heeft weer een aantal musici bereid gevonden om mee te werken aan de Zomeravond concerten. Er zijn voor de komende maan den twee concertseries gepland. Elke dinsdagavond vanaf 8 juli tot en met 26 augustus wordt er een miniconcert gegeven in de Catharinakerk aan het Willi- brordusplein van zeven uur tot half acht. Daarnaast worden in het hoog seizoen acht concerten gegeven op de donderdagavond van half negen tot tien uur. De laatste van de serie wordt 4 september gehouden en begint als uitzondering om acht uur 's avonds. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports stelt een onderzoek in naar hoeveel geld het in kas moet hebben. Ook stelt het voor het eind van het jaar een beleidsplan op waarin het de huidige positie schetst van Zeeland Seaports en aangeeft welke ontwikkelingen het schap staan te wachten en hoe daarmee in de komende ja ren om te gaan. Havenschapsvoorzitter G. de Kok deelde dat gisteren mee tij dens de vergadering van het al gemeen bestuur. Naar aanlei ding van vragen in Provinciale Staten en de gemeenteraad van Vlissingen onderzoekt het schap hoeveel geld het op zak moet hebben om goed te kunnen ondernemen. De gemeenteraad van Vlissin gen heeft zijn vertegenwoordi ger in het bestuur, wethouder H. de Haas, opgedragen inzicht te geven in de opbrengsten van het havenschap, waarin ge meenten en provincie geld heb ben gestoken. Als het winst maakt, wil de raad kunnen kie zen of hij zijn deel van de op brengst in de havens of in ande re zaken steekt. Algemeen bestuurslid A. van Opdorp: „Als ik de jaarrekening en de begroting van Zeeland Seaports bekijk, zijn de financi ële resultaten goed, maar niet goed genoeg. Het resultaat komt niet voort uit activiteiten, maar uit de goede financiële positie." Waarmee hij tegen voorzitter De Kok wilde zeggen dat het ha venschap weliswaar geld op zak heeft, maar dat het hard nodig is om te investeren en de havens aantrekkelijk te maken voor be drijven. Bestuurslid R. Barbé: „Ik zou het in hoge mate betreuren als met een begerige blik wordt ge keken naar Zeeland Seaports. Het is het enige ontwikkelings vehikel dat Zeeland heeft. We hebben niet als veel andere pro vincies een ontwikkelingsmaat schappij. Laten we dat haven schap dus koesteren door het geld er in te laten zitten. Laat het havenschap alstublieft zijn werk doen." Bestuurslid Van Opdorp uitte tijdens de vergadering gisteren zijn zorgen over een passage in NIEUWERKERK - De uit Nieuwerkerk afkomstige CAD-te- kenaar Dennis van der Wielen (20) is bij de Worldskills - het beroepen-wereldkampioenschap - in het Zwitserse Sankt Gallen zeventiende geworden. De Nieuwerkerker had gehoopt op een plaats bij de eerste tien, maar dat zat er niet in. De Koreaan Yong Min Choi legde beslag op de eerste plaats bij de wedstrijd CAD (Computer Ai ded drawing and Designj-tekenen. Van der Wielen was de enige Zeeuwse deelnemer aan de inter nationale wedstrijden. Hij studeert werktuigbouwkunde aan de Hogeschool Zeeland. Tijdens de Worldskills werden wedstrijden op 45 verschillen de vakgebieden gehouden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Oud-Gastel vrijgesproken van brandstichting op een caravanpark in Burgh-Haamstede. Door de vrijspraak lopen gedupeerde caravanhouders een schadevergoeding van enkele tienduizenden euro's mis. Officier van justitie R. Rammeloo vond bewezen dat de Bra bander 5 november 2001 zijn eigen caravan in brand had ge stoken, waardoor ook andere caravans vernield werden. Voor het bewijs moest de officier afgaan op verklaringen van ande ren, hoewel niemand de brandstichting had gezien. Hij eiste een jaar gevangenisstraf. Het technisch bewijs liet zien dat de brandhaard bij de caravan van de inwoner van Oud- Gastel was ontstaan, maar daaraan kon de rechtbank geen overtuigend bewijs ontlenen. Tot die conclusie was ook raadsman A. Neels gekomen. De strafpleiter verzekerde dat zijn cliënt niets te maken had met de brandstichting. Het Openbaar Ministerie heef twee weken de tij d om hoger beroep in te stellen bij het Gerechtshof in Den Haag. MIDDELBURG - Alice de Kok, vwo 5-leerlinge van Scholen gemeenschap Nehalennia Middelburg, is uitverkoren om de ze zomer deel te nemen aan een drieweekse taalcursus in Duitsland. Alice is het afgelopen schooljaar door een strenge selectie ge komen. Ze vertrekt op 27 juni naar Regensburg om met veer tien andere Nederlandse scholieren taallessen te volgen. Een trip naar Neurenberg staat ook op het programma. Op 26 september wordt de scholiere samen met haar docent Duits op de ambassade van Duitsland in Den Haag ontvan gen. VLISSINGEN - Natuurgebieden in de Noordzee krijgen be scherming. De Europese milieuministers hebben dit gisteren afgesproken op een conferentie in Bremen. In 2010 moet een netwerk van beschermde natuurgebieden ingesteld zijn. In het Nederlandse deel van de Noordzee ko men daarvoor de Klaverbank, het Friese Front, de Doggers- bank, de Centrale Oestergronden en de kustzone in aanmer king. Deze gebieden zijn bijzonder vanwege het voorkomen van onder meer zacht koraal, zeldzame schelpdieren, roggen, haaien en dolfijnen. Milieuorganisatie stichting De Noordzee juicht de beslissing van de Europese milieuministers toe, maar betreurt dat andere vraagstukkenzoals vervuiling door de scheepvaart en overbevissing, zijn doorgeschoven naar de Europese Unie. de accountantsverklaring die Deloitte Touche heeft uitge bracht bij de jaarrekening 2002. Daarin staat dat Zeeland Sea ports een onzekere financiële toekomst tegemoet gaat. Door de samenwerking met de haven van Rotterdam verliest het ha venschap een groot deel van zijn inkomsten. Volgens het accoun tantsbureau is het niet zeker dat de overige inkomsten uit onder meer havengelden voldoende zijn om het onderhoud van de havens te kunnen blijven beta len. Directeur J. van der Hart zei niet gelukkig te zijn met de op merking in het rapport. Hij nam Deloitte Touche echter in be scherming. „Het accountants bureau heeft het rapport onder tijdsdruk gemaakt en deze pas sage is niet wetenschappelijk onderbouwd. We hebben met cijfers in de hand kunnen staven dat de financiële toekomst er wel degelijk goed uitziet." door Jeffrey Kutterink i MIDDELBURG - Voorzitte'r L. van Gelder van de advies commissie uit het bedrijfsleven Zeeland Seaports is niet vrijwil lig opgestapt. Hij heeft onder druk van het bedrijfsleven de eer aan zichzelf gehouden. Dat heeft te maken met de rol die hij heeft gespeeld in het con flict tussen het bestuur van ha venschap Zeeland Seaports en oud-directeur J. Philippen. Van Gelder zelf ontkent dat en noemt die uitleg 'een stok om de hond te slaan'. Diverse bronnen rond de ad viescommissie bevestigen onaf hankelijk van elkaar dat Van Gelder 'niet goed meer lag', al wil niemand formeel reageren. Secretaris W. Saman van de Ad viescommissie weigert even eens elk commentaar. Van Gel der heeft het voorzitterschap neergelegd, omdat hij naar ei gen zeggen als voorzitter van de Kamer van Koophandel 'niet in verband gebracht wil worden met de conflicten binnen Zee land Seaports en de publicaties daarover'. „Mijn naam en die van de Kamer van Koophandel moeten ongeschonden blijven", vertelde hij tegen de PZC. Maar voor het bedrijfsleven komt de stap van Van Gelder niet als een verrassing. Bronnen bevestigen dat het vertrek te maken heeft met het conflict dat heeft gespeeld tussen het be stuur van het havenschap en oud-directeur Philippen. Van Gelder heeft in de Adviescom missie te veel gehamerd op de positie van en de verhoudingen tussen bestuur, directie en poli tiek. Ook koos hij voor de kant van Philippen, die pleitte voor een grotere afstand tussen be stuur van het havenschap en de politiek. Dat is hem door het bedrijfsle ven niet in dank afgenomen. Daarmee raakte Van Gelder na melijk te veel de belangen die de bedrijven in het havengebied hebben. Daardoor lag hij niet goed meer bij het bedrijfsleven in de havens van Vlissingen en Terneuzen, al heeft Van Gelder zelf de beslissing genomen om zich terug te trekken als voor zitter van de commissie. Van Gelder zei gisteravond 'niet veel behoefte te hebben om op de materie in te gaan'. „Het is een heel proces. De argumenta tie van de mensen die dat zeggen raakt kant noch wal. Het is een stok om de hond te slaan." Van Gelder zegt dat de reacties op zijn vertrek juist zijn 'stand punt bevestigen dat het beter is om weg te gaan'. „Ik heb geen zin om er verder in te gaan roe ren. Het belang van Zeeland Seaports is er niet mee gediend dat de discussie via de krant wordt gevoerd." Wie de opvolger wordt van Van Gelder is nog niet bekend. door Rob Paardekam WEMELDINGE - Het is nog on zeker of de vrije evangelische gemeente in Wemeldinge een multifunctionele ruimte mag bouwen bij haar onderkomen aan de Noordelijke Achterweg. Enkele politieke partijen zetten grote vraagtekens bij de uitbrei ding, die moet plaatsvinden in de achtertuin van een woning in de Dorpsstraat. Die is door de evangelische gemeente aange kocht. De WD vindt de plaats totaal ongeschikt voor de bouw van een multifunctionele ruim te, omdat het binnen het be schermd dorpszicht ligt. Verder vreest de partij voor parkeer problemen in de wijk. Ook de PvdA spreekt van een forse in greep in het dorpsgezicht, ter wijl het CDA zich zorgen maakt over mogelijke planschade claims. P. Ganseman (Gemeen tebelang) waarschuwt dat als je dit toestaat iedereen straks tachtig vierkante meter in zijn achtertuin mag bebouwen. Wet houder G. Burger verdedigt het collegestandpunt en stelt dat het maatschappelijk belang in dit geval groter is dan de even tuele aanslag op het dorpszicht. Burgemeester en wethouders willen de evangelische gemeen te toestemming geven voor de uitbreiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17