PZC Westkappelaars zijn tevreden over dorp PZC Lété is de luciferdoosjes voorbij Fruitverkoper wil niet weg van Oude Rijksweg Middelburg heeft cabaretier niet van gegevens voorzien Steun voor uitbreiding slachthuis Kruiningen 15 Gemeente kijkt tegen tekort van 357.000 euro aan w donderdag 26 juni 2003 Werk aan weg in Aagtekerke agenda Riool Rommelmarkt Auto-ongeluk Baldadige jongens aangehouden Vandalen vernielen auto Winkeldief loopt tegen de lamp Kartcircuit mag niet uitbreiden Aanhouding tijdens controle Hennepkwekerij ontmanteld Zuurpruim J HnnrMiriam van den Broek WESTKAPELLE - Inwoners tan Westkapelle zijn tevreden in hun dorp. Wel willen ze nu en Jan meer agenten zien op straat. Ook het openbaar vervoer kan beter. Dat blijkt uit een wijkon- jerzoek van vijf HBO-studen- ien Maatschappelijk Werk. De studenten voerden het on derzoek uit als onderdeel van hun opleiding aan de hoge school Inholland, waarvan een onderdeel in Vlissingen is ge vestigd. Voor het onderzoek hebben ze negen weken lang verschillende inwoners, de pre dikant en een gemeenteraadslid geïnterviewd. Daaruit komt naar voren dat de bewoners het naar hun zin hebben in het dorp. De Westkappelaars vinden dat het dorp getypeerd kan worden als heel veilig, ook in de drukke zomermaanden. Toch ziet een aantal bewoners liever wat meer 'blauw' op straat. Het openbaar vervoer zien ze als een flink knelpunt. Bewoners die zelf geen auto hebben kunnen 's avonds met moeite van en naar hun dorp. Tevens blijkt dat de integratie van nieuwkomers soms moeizaam verloopt. Inwo ners die niet uit het dorp komen, voelen zich vaak een buiten staander. In het onderzoek kwam ook naar voren dat de Westkappelaar niet snel hulp wil van organisaties zoals het Maatschappelijk Werk en Emergis. Als er problemen zijn, praten ze liever met de huisarts. Veere volgend jaar in het rood HnnrMiriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Vee- re kampt de komende jaren met tekorten. De verslechterde eco nomische omstandigheden heb ben direct gevolgen voor de gemeente en haar inwoners. On danks hogere belastingen, be zuinigingen en een zoektocht naar beschikbare geldpotjes, blijft er volgend jaar een tekort van 357.000 euro bestaan. Dat staat in de Voorjaarsnota 2003. Het college van burgemeester en wethouders waarschuwt voor magere jaren. Voor het eerst sinds lange tijd laat de be groting van Veere rode cijfers zien. Het tekort van 357.000 eu ro in 2004 loopt op tot een nega tief saldo van ruim anderhalf miljoen euro in 2007. Bij de te korten is wel rekening gehou den met enkele nieuwe investe ringen waaronder de mogelijke AAGTEKERKE - De Pekeling- seweg en de Prelaatweg in Aag tekerke zijn van vrijdag tot ongeveer 18 juli moeilijk be reikbaar voor het verkeer. In die periode wordt er aan de wegen gewerkt. De rijbaan van de kruising Koe- koeksweg tot en met de kruising Zuidweg krijgt een asfaltver- harding. Het doorgaande ver keer wordt omgeleid via de Zuidweg. Het daadwerkelijke asfalteren gebeurt op 8 en 9 juli. Opdeze dagen zijn de wegen he lemaal afgesloten voor het ver keer. De aanliggende percelen zijn dan onbereikbaar. STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg f0 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315666 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komst van het Instituut Kunste ducatie Walcheren. De gemeente kan het tekort voor een deel wegwerken door eerder afgesproken investeringen te schrappen. Maar aan het afge sproken collegeprogramma 2002-2006 willen B en W bij voorkeur niet tornen. Ze hebben wel andere mogelijkheden op een rij gezet. Een van die opties is het verho gen van de belastingen en de ta rieven met 2,5 procent voor 2004 en daarna met 3,5 procent per jaar. De toeristenbelasting kan met 6 procent omhoog. Voor de afvalstoffenheffing heeft Veere een aparte reservepot. Een deel daarvan werd de afge lopen jaren ingezet zodat de ta rieven voor de inwoners niet al te snel stegen. Volgend jaar wil het college het volledige restbe drag uit deze pot inzetten. Dat betekent dat de tarieven de ja ren daarna wel ineens flink op lopen. Het rioolrecht stijgt volgens het voorstel van B en W, met 11,5 procent in 2004. Deze verhoging is niet uitsluitend bedoeld om het begrotingstekort weg te werken; het is vooral nodig om dat de rioolkosten zijn gestegen. De geplande investeringen aan het rioolstelsel zijn daar ook al bij inbegrepen. Op sommige plannen van de ge meente kan worden bezuinigd. Ook kan de gemeenteraad een aantal van zijn eerder genomen besluiten herzien. B en W noe men daarvoor een paar voor beelden. Zo kan de raad beslui ten het aantal gemeentelijke ambtenaren toch niet uit te brei den. Ook kan de raad er voor kiezen het strikte tweede wo- ningenbeleid voorlopig op een laag pitje te zetten. En door als nog te besluiten de grondprijzen op te trekken, kan het begro tingstekort eveneens worden te ruggedrongen. De raad praat donderdag 3 juli over de Voorjaarsnota en over de te nemen maatregelen. MELISKERKE- Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, ZO,00-22.00 uur: Computerclub en wijk- internetpunt; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re- >oog, 14.00 - 16.00 uur: Kaarten ma ten voor kinderen; VEERE-Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier tees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen- trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- lergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop- Ms, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 »ur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13,00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gym nastiek 50+; WESTKAPELLE - De korfbal vereniging Stormvogels houdt zaterdag een rommelmarkt op de Markt in Westkapelle. De rommelmarkt duurt van ne gen uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Omstreeks 11.00 uur begin een verkoop van goederen bij opbod. De hele dag zijn er prijzen te winnen met het Rad van Avontuur of met een verlo ting. De opbrengst gaat naar de korfbalvereniging. De graveeraf deling is de grote trots van Lété; de borden die er worden geproduceerd, worden in heel Nederland geplaatst. foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - Lété, het arbeidsin- tegratiebedrijf in Middelburg, worstelt dagelijks met een dodelijk imago. Hoe wel het bedrijf diverse producten van hoogwaardige kwaliteit levert, heerst nog steeds een beeld van zakjesplak kers en doosjesvouwers. „Natuurlijk, iedereen die hier werkt heeft iets waardoor het werken in het gewone bedrijfsleven niet meer gaat", vertelt directeur J. Burgemeester over zijn bedrijf, „maar het is niet zo dat hier alleen mensen werken met een laag IQ, die de hele dag luciferdoosjes in elkaar plakken." Toen Burgemeester in 1980 aantrad als directeur van het bedrijf vond hij dat alles anders moest. Het moest inventie ver en bedrijfsmatiger. Dat waren hoge idealen voor een tijd waarin de gedach te heerste dat je gehandicapten vooral niet te hard moest laten werken. Socia le werkplaatsen hielden de gehandi capten van de straat, maar boden geen zinvol werk, laat staan een kans op in tegratie in de maatschappij. „Er werd altijd uitgegaan van hun onmogelijk heden. Ze werden bij wijze van spreken doodgeknuffeld", aldus de directeur. Onder de scepter van Burgemeester werd het bedrijf geautomatiseerd en werd de productie opgevoerd. Werkne mers (leerden omgaan met hightech ap paratuur en het werken in teamver band. Een van de hoofddoelen werd de werknemers weer aan de bak krijgen in het reguliere bedrijfsleven. Mogelijk heden in plaats van beperkingen vor men nu het uitgangspunt. Wie anno 2003 een wandeling door de werkplaats maakt, kan geen luciferdoosje meer vinden. De grootste trots van het bedrijf is de graveerafdeling. De afdeling produ ceert wandel- en fietsrouteborden, waaronder de bekende panelen van de ANWB en Staatsbosbeheer. Ook wor den op deze afdeling reclame- en infor matieborden gemaakt. Op de afdeling staan borden die tot het bekende Ne derlandse wegeninterieur behoren, klaar voor verzending. Inmiddels is Lété een van de grootste producenten van graveerwerk in Ne derland. Dat is in het buitenland niet onopgemerkt gebleven. Lété levert ook aan landen als Denemarken, Frankrijk en België. Een van de graveurs is Ed Boogaert uit Oost-Souburg. Jaren geleden kreeg hij een auto-ongeluk, waardoor hij niet meer in het reguliere bedrijfsleven kon functioneren. „Ik kwam net uit dienst en stond op het punt een eigen zaak te beginnen. Door het ongeluk zag mijn toekomst er ineens heel anders uit", vertelt Ed. Hij beschikte over een MTS- diploma en probeerde in de techniek een baan te vinden. In praktijk bleek dat hij erg veel moeite had met staand werk. Ook moest hij vaak naar het zie kenhuis voor operaties. Op een gegeven moment was zijn baas hem liever kwijt dan rijk.,Het ging gewoon niet meer en zo ben ik hier terechtgekomen. Inmid dels heb ik al 53 operaties achter de rug. Ik had het nooit volgehouden in het ge wonebedrijfsleven", vertelt Ed. Ook nu hij bij Lété werkt, ligt hij nog regelma tig in het ziekenhuis. Toch pakt hij na elke operatie zijn werk weer met goede moed op. Soms wordt hem gevraagd waar hij die moed vandaan haalt. Dan antwoordt Ed: „Het is geen moed met een d, maar met een t." Ed werkt sinds een jaar of drie op de graveerafdeling. Hij heeft het prima naar zijn zin en is trots op zijn werk. Toch geeft hij toe dat hij in het begin kampte met een minderwaardigheids gevoel omdat hij bij Lété werkte. „Ik wilde mezelf constant verdedigen om dat ik bang was voor negatieve reacties. Soms vermeed ik de naam van het be drijf als mensen naar mijn werk vroe gen." Inmiddels heeft Ed daar geen last meer van. Hij werkt met geavanceerde apparatuur en komt de door hem ge maakte borden overal tegen. door Rob Paardekam KAPELLE - De gemeente Ka pelle gaat op zoek naar een al ternatieve locatie voor de fruit kraam aan de Oude Rijksweg bij Biezelinge. Wethouder G. Bur ger wil daar binnenkort met de provincie en de eigenaar over praten. Die laatste is daar niet zo happig op. De fruitverkoper, voornamelijk bekend om zijn aardbeien, is al vele jaren gevestigd aan de Ou de Rijksweg. Volgens veel men sen levert dat gevaarlijke situa ties op. De provincie nam pas geleden maatregelen om de ver keersveiligheid te vergroten. Zo mogen automobilisten die van uit Goes komen niet meer de Klinker inslaan. Ze moeten een paar honderd meter verder rij den en eerst de rotonde nemen. Bovendien is een asfaltstrook waar de klanten van de kraam konden parkeren, weggehaald. De ondernemer gaf meteen aan ontevreden te zijn over deze maatregelen. Hij vreesde omzet mis te lopen. Nu klaagt ook de Kapelse PvdA-fractie. Volgens de sociaal-democraten is de verkeersveiligheid helemaal niet toegenomen nadat de maat regelen zijn ingevoerd. Wethouder Burger wil binnen kort aan tafel met de provincie en de eigenaar van de kraam. Hij ziet De Caisson als ideale lo catie. Zowel het motel als de fruitverkoper zouden daar baat bij hebben. „Mensen die een kopje koffie drinken kopen mis schien ook wat fruit en anders om." Eigenaar H. van de Waart baalt van de uitspraken die de wet houder over zijn kraam heeft gedaan. „Zoals gewoonlijk wordt er over mij gesproken en niet met mij. Dat geldt overi gens ook voor de raad, want ik heb hier nog nooit een raadslid gezien." De Waart zegt helemaal niet te willen verhuizen. Hij is momenteel in gesprek met de provincie over het oplossen van de parkeerproblemen. Als die zijn opgelost, zal de verkeerssi tuatie al een stuk veiliger zijn. VLISSINGEN - Vier jongens uit Vlissingen en Axel zijn gis terochtend in Vlissingen aangehouden voor baldadig gedrag. De jongens van achttien en negentien jaar gooiden bierflesjes vanuit een woning aan de Sottegemstraat. VLISSINGEN - Een auto die in de Badhuisstraat in Vlissin gen stond, is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar be schadigd door vandalen. De onbekende daders hadden weg markeringen met een betonnen voet op het dak van de auto gezet. OOST-SOUBURG - Een 24-jarige Vlissinger is gisterochtend rond negen uur in een winkel aan de Paspoortstraat in Oost- Souburg aangehouden wegens winkeldiefstal. De man werd door winkelpersoneel in de winkel betrapt op het wegnemen van dekbedovertrekken. Toen ze hem wilden aanhouden, ver zette hij zich hevig. Eenmaal overgedragen aan de politie be kende de man ook twee eerdere diefstallen gepleegd te hebben in de winkel. DEN HAAG - Kartcircuit Raceland op bedrijventerrein Del- tahoek bij Breskens mag voorlopig niet uitbreiden. De Raad van State heeft omwonende A. van de Vrie in een bezwaarpro cedure in het gelijk gesteld. Tij dens de zitting van de Raad van State enkele weken geleden zag het er al naar uit dat de uit breiding van het kartcircuit moeilijk lag. Voorzitter M. Hammerstein liet doorschemeren dat zij het merkwaardig vond dat de gemeente Sluis had volstaan met een melding van de voorgenomen werkzaamheden, waaron der de bouw van een buitenterras en de inrichting van fitness ruimten. In haar vonnis komt Hammerstein inderdaad tot de conclusie dat de gemeente Sluis te gemakkelijk is geweest. Zij acht niet uitgesloten dat de uitbreiding tot een aanzienlij ke extra geluidsbelasting zal leiden. Dat had eerst onderzocht moeten worden, waarna er waarschijnlijk een vergunning aangevraagd had moeten worden door Raceland. De proce dure voor zo'n vergunning vergt echter meer tijd. Op verzoek van de gemeente vindt inmiddels door de eigenaar van Race land een onderzoek plaats naar de geluidsgevolgen van de uitbreiding. Voor de zomer worden daarvan de resultaten ver wacht. TERNEUZEN - De politie heeft dinsdagavond tijdens een verkeerscontrole op de Buitenhaven in Terneuzen drie man nen aangehouden. In de auto van de 21-jarige Franse automobilist troffen de agenten een hoeveelheid hennep en een vuurwapen aan. De bestuurder en zijn twee inzittenden, een 20-jarige en een 21- jarige Fransman, zijn aangehouden. TERNEUZEN - De politie heeft gisterochtend in een woning in de Bilderdijkstraat in Terneuzen een hennepkwekerij ont manteld. De 150 plantjes alsmede de benodigde apparatuur zijn in be slag genomen. door Ron Magnée i MIDDELBURG - De cabaretier die vorige week een medewer ker van belangenvereniging Van A tot Z publiekelijk voor schut zette, heeft zijn informa tie niet van de gemeente gekre gen. Dat schrijft burgemeester K. Schouwenaar in een brief aan de belangenvereniging. Hoogstwaarschijnlijk heeft de satiricus zijn informatie ge woon uit de media, aldus de bur gemeester. „Wij hebben ons, zoals bij alle andere theaterproducties, niet gemengd in de inhoud", schrijft Schouwenaar aan de belangen vereniging. De cabaretiers wa ren vrijdagavond in de stad aanwezig in verband met de Ca baretnacht, een avond later. En kele uren voor het begin van de voorstelling werd het program ma in elkaar gezet. Bij de pre sentatie werd de Kopspijkers- formule gehanteerd. Hierbij worden bekende personen op de hak genomen. De teksten moeten dan ook ge relativeerd worden, schrijft Schouwenaar. Dat doet het col lege van B en W ook. „Wij heb ben de uitlatingen over uw advi seur en de uitlatingen van 'Johan- Cruijff' die het had over een 'waardeloos ontwerp' wel kunnen relativeren." Belangen vereniging Van A tot Z schreef eerder deze week een woedende brief naar aanleiding van het cabaretoptreden vrijdagavond in de Stadsschouwburg. Hierbij werd het definitieve ontwerp voor het A-theater gepresen teerd. Tijdens een sketch persi fleerde cabaretier Onno Inne- mee de juridisch adviseur A. Holleman van de vereniging. De 'Holleman' van cabaretier Innemee was een zuurpruim die het nieuwe theater eindeloos wilde tegenhouden. Van A tot Z kon de lol van de sketch niet in zien en beschuldigde de ge meente ervan de cabaretier de benodigde informatie te hebben verschaft. Ook de Middelburgse fractie van de SGP trok deze week bij het college aan de bel. De chris tenen waren verbolgen over de show. Schouwenaar wijst in zijn brief aan Van A tot Z op het recht van de vrije meningsui ting. Hij schrijft „dat de inhoud van de teksten de individuele vrijheid van de artiest is." De fruitkraam aan de Oude Rijksweg moet daar weg, vindt de gemeente Kapelle, omdat de verkoop op die plek gevaarlijke situaties zou veroorzaken. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Kamerleden J. Atsma (CDA) en B. van der Vlies (SGP) hebben het gisteren opgenomen voor het slachthuis van D. Nieuwenhuijse in Krui ningen. Zij hebben staatssecre taris Van Geel van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) schrif telijk gevraagd waarom zijn ministerie de noodzakelijke uit breiding van de slachterij te genhoudt. Nieuwenhuijse moet uitbreiden om te kunnen voldoen aan een nieuwe regel die vereist dat noodslachtingen en gewone slachtingen apart plaatsvinden. De Europese Unie schrijft dit voor. Het ministerie van Vrom heeft echter bezwaar aangete kend tegen het verbouwings plan voor het Kruiningse slachthuis. De slachterij ligt aan het Kaasgat bij Kruiningen, in het buitengebied, en daar voor geldt de bepaling dat een gebouw hooguit twintig procent mag worden uitgebouwd. De uitbreiding die Nieuwenhuijse wil, is groter: vijftig procent. De gemeente Reimerswaal en de provincie hadden daar geen problemen mee: zij vinden dat de enige noodslachterij in zuid west-Nederland moet kunnen doorgaan. De Kamerleden vin den het merkwaardig dat het ministerie van Vrom de poot stijf houdt, zeker omdat de ge meente en de provincie wel er mee hebben ingestemd. Zij wil len van Van Geel weten of hij 'zo spoedig mogelijk' toch de ver gunningen wil verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15