PZC Muziek uit alle windstreken Vis a vis zet kroon op absurdisme 14 GS wijzen doorspoelen Volkerak-Zoommeer af Vogelbescherming en ZMF vrezen verstoring vogels door recreanten kunst lezers schrijven donderdag 26 juni 2003 Hans Verhagen krijgt Vlissingse cültuurprijs Vervelend Beleggen Doop Leefbaarder Irak Kernwapens Natuur Ossenissenaar krijgt werkstraf voor forse klap door Ben Jansen MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten van Zeeland zijn tegenstander van de doorspoel- proef in het Krammer-Vol- kerak-Zoonuneer. Ze vinden dat de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit geen vergun ning moet geven om op deze ma nier de blauwalgenplaag in het gebied te bestrijden. Het dagelijks provinciebestuur komt tot deze aanbeveling mede op grond van de zienswijzen die gemeenten, waterschappen en belanghebbenden inbrachten. In totaal zijn zeventien reacties binnengekomen op het voorne men van Rijkswaterstaat het Krammer-Volkerak-Zoommeer deze zomer door te spoelen. De bedoeling is aan de noordkant water in het Volkerak binnen te laten en aan de zuidkant via de Bathse spuisluis in de Wester- schelde te lozen. Daardoor zou de blauwalg minder kans krij gen zich te ontwikkelen. Zeven reacties op dit plan zijn positief: de gemeenten Oost- flakkee en Schouwen-Duive- land, de waterschappen West- Brabant, Land van Nassau en Zeeuwse Eilanden, de land- bouwvereniging Reygersbergh en de boerenorganisatie ZLTO. Acht reacties zijn als afwijzend aan te merken: van de gemeente Reimerswaal, de universiteit in Leuven, de visstandbeheercom missie Volkerak/Zoommeer (zij het dat die onder voorwaarden akkoord gaat), visserijbelan genorganisatie Zevibel, ecolo gisch adviesbureau Henk Baptist, het Samenwerkings verband Westbrabantse Vogel werkgroepen, Het Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Mi lieufederatie, mede namens ze ven andere milieu- en natuuror ganisaties. Twee reacties zijn neutraal: de gemeente Tholen plaatst kantekeningen en de Or ganisatie voor de Binnenvisserij vraagt aandacht voor de ont wikkeling van de visstand. Tegenstanders van de proef zijn beducht voor de gevolgen van het lozen op de Westerschelde van grote hoeveelheden zoet water, dat bovendien aanzien lijke concentraties blauwalgen bevat. Daarbij moet nog maar worden afgewacht of de blauw algenplaag in het Krammer- Volkerak-Zoommeer er vol doende door kan worden beteu geld. Protest tegen onderhoudsweg door Ben Janseri GOES - De Vogelbescherming en de Zeeuwse Milieufederatie zijn ontevreden over de manier waarop het waterschap Zeeuw se Eilanden de glooiing van de dijk langs de Everinge-, Zuid en Baarlandpolder wil verzwa ren. In het plan is de aanleg van een onderhoudsweg aan de Wes- terscheldekant van de dijk voorzien. De Vogelbescherming en de ZMF vrezen dat recreatief gebruik van deze weg leidt tot verstoring van vogels. Ze stap pen daarom naar de rechter. De Westerscheldedijk van de Everinge-, Zuid- en Baarland polder grenst aan een hoogwa tervluchtplaats, de plek waar vogels die op de droogvallende slikken en platen voedsel zoe ken, tijdens hoog water verblij ven. Beide natuurbescher mingsorganisaties bestempelen deze locatie als 'zeer belangrijk en storingsgevoelig'. Met maxi ma van meer dan 5000 steltlo pers is de betrokken hoogwater vluchtplaats de grootste aan de noordoever van de Westerschel de. Dit gebied is als speciale be schermingszone aangewezen vanwege de duizenden steltlo pers die er voorkomen. Zonder plekken waar deze vogels tij dens hoogwater kunnen rusten, wordt de Westerschelde onge schikt als verblijfplaats. Het voornemen van het waterschap houdt onder meer de aanleg in van een verharde onderhouds weg aan zeezijde van de dijk. Zo'n weg maakt de dijk goed toegankelijk voor fietsers en an- VLISSINGEN - Dichter, schil der en filmmaker Hans Verha gen krijgt morgen in Vlissingen de Thermphos Cultuurprijs Vlissingen uitgereikt. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 5000 euro. Verhagen krijgt de prijs omdat hij via diverse cultuuruitingen Vlissingen lan delijk in het zonnetje heeft ge zet. Verhagen heeft geruime tijd in Vlissingen gewoond. In 1963 maakte hij een spectaculair de buut in de Nederlandse letteren met de dichtbundel Rozen Motoren. Behalve als dichter verwierf Verhagen bekendheid als filmmaker, manager van de Zeeuwse popgroep Dragonfly en vanaf de jaren tachtig als schilder. In verschillende van zijn gedichten speelt Vlissingen een rol. Ook de beroemde docu mentaire Trap naar zee speelt zich af in Vlissingen. Met enige regelmaat is de beeldende kunst van Verhagen in Zeeland te zien, vooral bij de Vlissingse Galerie Hannelore Meijaard. Vorige maand werd Verhagen gehuldigd met een expositie in het Letterkundig Museum in Den Haag, de uitgave van het schrijversprentenboek Tegen alle bloedvergieten en kanarie pieten in en de publicatie van zijn verzamelde gedichten. „Ik vind het leuk dat het een Vlissingse prijs is, want die stad heeft nog altijd een plekje in mijn hart", zegt Verhagen. „Daarom kom ik hem persoon lijk in ontvangst nemen. Ver wacht daarbij geen stunts. Hoe wel, de organisatie wilde weten hoe lang ik aan het woord zal zijn. Ik heb ze gezegd dat ik mijn hele verzameld werk kom voor lezen. Als ik er toch ben, kom ik meteen een record vestigen." dere recreanten, waardoor de geschiktheid van de ervoor ge legen hoogwatervluchtplaats voor vogels sterk wordt be perkt. Door frequente versto ring kan deze functie zelfs ge heel verloren gaan. De dijkverbetering is volgens de Vogelbescherming en de ZMF goed mogelijk zonder versto ring van de hoogwatervlucht plaats. Recreatief medegebruik van de dijk kan worden tegen gegaan door een combinatie van een onverharde, met gras be groeide onderhoudsweg, af sluitbare hekken en schapen- rasters. De Vogelbescherming heeft hiervoor suggesties ge daan die echter niet zijn overge nomen door het waterschap en de provincie Zeeland. Daarmee neemt het waterschap naar de mening van de Vogelbescher ming onnodig het risico in strijd met de Vogelrichtlijn te hande len. Dat levert niet alleen nade len voor vogels op, maar kan ook leiden tot onnodige vertraging van de werkzaamheden. De werkzaamheden aan de dijk staan gepland voor april 2004. Vogelbescherming en de Mi lieufederatie hebben de recht bank in Middelburg verzocht het beroep versneld te behande len zodat het plan nog tijdig kan worden aangepast. Volgens een woordvoerder van Zeeuwse Ei landen heeft het waterschap de Vogelbescherming laten weten dat de onderhoudsweg voor re creatief medegebruik zal wor den afgesloten. Daarbij is aan geboden nader overleg te voeren over de manier waarop dat het best kan gebeuren. De onderhoudsweg loopt langs een hoogwatervluchtplaats, waar vogels die op de droogvallende slikken en platen voedsel zoeken tijdens hoog water verblijven. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - De Belgi sche groep Oblomow combi neert muzikale stijlen uit alle windstreken. Daar is niets raars aan, vindt oprichter Gerry de Mol. „Kijk in de Stationstraat van een willekeurige Belgische of Nederlandse stad. Naast een Grieks restaurant vind je een In donesisch restaurant en daar naast een pizzeria. Niemand vindt het raar dat ons eten zo in ternationaal is. Waarom zou het dan wel raar zijn als we onze muziek uit verschillende landen halen?" Oblomow treedt zaterdag op tij dens het muziekfeest van het ju bilerende podium Razzmatazz in Oost-Souburg. Op het pro gramma staan vrijwel uitslui tend muzikale surprises. Oblo mow zal ongetwijfeld veel mensen aangenaam verrassen. Met Eva de Roovere en Laila Amezian beschikt de groep over twee uitstekende zangeressen. Hun oorstrelende vocalen krij gen van Gerry de Mol (zang/gitaren), Jan Cordemans (bas), Azzedine Jazouli (percus sie), Mattias Laga (klarinet/ saxofoon) en Lode Vercampt (cello) een subtiele en gevarieer de muzikale begeleiding. De muziek houdt het midden tussen folk, jazz, pop en zelfs een beetje klassiek, met stijlin vloeden uit alle delen van de we reld. „Ik vind het bijzonder vervelend om lange tijd, en daarmee bedoel ik langer dan tien minuten, één soort muziek te spelen", verklaart De Mol. Hij heeft Oblomow ruim drie jaar geleden opgericht. De oud- muziekjournalist liep al jaren Oblomow met Gerry De Mol (staand, tweede van rechts). rond met plannen voor een mu ziekgroep. Hij begon een beetje op Oblomow te lijken, de ro manheld van de Russische schrijver Gontsjarow, die ook altijd mooie plannen heeft waarvan niets terecht komt. Maar De Mol voegde wel de daad bij het woord. „Het toeval heeft een handje geholpen. Je moet op het juiste moment de juiste mensen tegenkomen. Ei genlijk is de naam Oblomow niet meer van toepassing, maar het is een woord dat zo lekker bekt. Dus is de werktitel ge woon onze naam gebleven." Het eerste project waarmee Oblo mow de aandacht trok is Spo ren. Dat muziekprogramma, dat op cd is verschenen, ging over migratie. Een thema dat past bij de internationale mu ziek en de samenstelling van de door Marianne van de Polder VLISSINGEN - „Nee, straattheater is het niet echt. Dan doe je iets met de straat. Wij spelen wel buiten, maar we bouwen eerst onze eigen omgeving." En die omgeving is absurd, volgens Ar jen Anker, artistiek leider van theater gezelschap Vis a vis. De succesvolle theatergroep speelt van 1 tot en met 5 juli het spraakmakende stuk Picnic tij dens het Straatfestival in Vlissingen. De voorstelling Picnic is een visuele co medy, maar ook een thriller. Het stuk gaat over een burgerlijk echtpaar, dat hun vakantie afsluit met een picknick. Alles verloopt erg gezellig, tot er een gehavende toerist ten tonele ver- schijnt. Erg sociaal ingesteld is het tweetal niet. Zij hebben namelijk al leen maar oog voor het geld van de toe rist. Al vrij snel staat alles op zijn kop en is er geen sprake meer van een har monieus samenzijn. Maar het verhaal over het echtpaar is nog maar de helft van Picnic. Terwijl een deel van het publiek kijkt naar deze thriller, krijgt het andere deel alleen maar te zien wat er backstage gebeurt. Er lopen dus als het ware twee voorstel lingen tegelijkertijd. Na de pauze wis selt het publiek van kant, onwetend over wat er zich aan de andere kant heeft afgespeeld. Anker: „Het maakt niet uit wat je als eerste ziet. Wie eerst ziet wat er backstage plaatsvindt, wordt alleen maar nieuwsgieriger naar het verhaal." Om het allemaal nog origineler te ma ken, wordt er geen woord gesproken. „Maar het is allemaal heel goed te vol gen hoor, alsof je naar een film kijkt, maar dan zonder ondertiteling", ver klaart de artistiek leider, die zelf ook meespeelt. Voor wie aan het eind nog niet alle kwartjes zijn gevallen, bestaat de mo gelijkheid om na afloop vragen te stel len en zelfs door het decor heen te wan delen, om zo de laatste raadsels op te lossen. Anker: „We zijn elke keer weer aangenaam verrast door de reacties van het publiek. We krijgen opmerkin gen te horen als: 'Dat kan toch hele maal nietHet is een voorstelling waar tot in de late uurtjes over wordt nage praat. Wat ik heel intrigerend vind, is dat iedereen zijn eigen volgorde van het verhaal het beste vindt. Of humor en spanning goed samengaan? De combi natie werkt heel goed, juist door het scherpe contrast." Hoewel de voorstelling al drie jaar Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ver nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react r beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet h't h"' redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschriift Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wo a niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden n dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over'" weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van vorige week inte ressant nieuws over de pogingen voor honderdduizenden Legio lease-gedupeerden de ramp van een wurgend contract te beper ken. Paul van de Zanden schrijft: „Bij de leaseconstruc ties beleggen consumenten met geleend geld." Jammer en ook wat slordig dat de talloze kleine beleggers die met hun spaargeld het lease-schip zijn ingegaan nergens worden genoemd. Nu moet de rechter het geschil tus sen de Dexiabank en gedupeer den beslechten. Een rechter raad geven is misschien nog ris kanter dan een dokter of goede automonteur een eigen diagno se aanbieden, maar toch. Voor een Salomonsoordeel is heldere informatie onontbeerlijk. Het zou gedupeerden misschien schrale maar toch enige troost geven wanneer wordt vastge steld of en ook hoeveel (procent) Legiolease en de Dexiabank aan met name de winstverdriedub- belaar contracten hebben ver loren. Zou dit vergelijkbaar zijn met de strop die de beleggers kunnen aantonen dan zou 'ge deelde smart is halve smart' mo gelijk een punt van overweging kunnen zijn. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen band. „Dat is een relevant on derwerp als je in de band een Irakees, een Turk en een Marok kaan hebt. Als er mensen sa menspelen die als politieke of economische vluchteling naar België zijn gekomen of als bui tenlander hier zijn geboren en opgegroeid. Volgens sommigen zouden wij de ideale groep zijn om België te vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival, omdat we een spiegel zijn van de huidige maatschappijMaar Sporen ging over migratie in de breedste zin van het woord. Er zaten sombere en grappige lied jes in. Een Ierse ballade over vrouwen die in de negentiende eeuw achterbleven als hun mannen naar Amerika gingen, verbonden we op het podium met foto's van een dorp in Equa- dor waar vandaan ook alle man nen naar Amerika zijn vertrok ken. Het ging dus over migratie als een verschijnsel van alle tij den." Oblomow verkondigt dan ook geen politieke boodschap, aldus De Mol. „Wat mij betreft is het een menselijke boodschap. Wij gaan niet de barricaden op. Hoewel we op de nieuwe cd Ya- 'waaw een nummer hebben over het Franse opvangcentrum Sangatte. We zingen over situa ties waarin mensen terecht kun nen komen. Natuurlijk hopen we de wereld wel een beetje leef baarder te maken, maar dat zit niet expliciet in onze muziek. Impliciet misschien wel." Oblomow speelt zaterdag om 19 uur op het roots, folk en wereldmuziek festival van Razzmatazz in Oost- Souburg, in een tent aan de Middel burgsestraat. Het complete pro gramma is te vinden in de uitagenda op pagina 30. Nauwelijks zijn we verblijd met het nieuws over een verwacht prinsenkind, of men rolt alweer vechtend over straat om het te vergallen. Zou men niet eerst af wachten of alles doorgaat? De PZC weidt alvast droevig uit over mislukte Oranjezwanger schappen van Koningin Wilhel- mina. Bouhuys en Slutzky van de Argentijnse moeders protes teren nu al tegen de komst van Zorreguieta. Republikein Wir- ken wil 'cosmetische operaties' op Z. uitvoeren. Blijkbaar heb ben deze personen zelf een brandschoon (oorlogs)verleden zodat zij mensen aan andere kanten der aarde het oordeel kunnen aanzeggen. Weten zij echter, dat Nederland zelf na de bezettingsellende de meeste foute figuren heeft laten lopen en zelfs jarenlang politiefunc tionarissen heeft gehandhaafd, die op de nazi-geïnfiltreerde op leidingsschool in Schalkharen waren gevormd? Kijk maar eens in de biografie van Koningin Wilhelmina, deel II, blz. 515 over de laksheid in deze zaken. Of kijk op tv naar de grenzeloze gewelddadigheid van jongeren en ouderen in ons eigen land thans. Als Argentinië vindt dat het bepaalde mensen moet ver volgen, moet het dat zeker doen. Wij hebben in eigen land genoeg boter op allerlei hoofden en hoe ven niet uit te maken wie wie uitnodigt rondom een doop vont. De gekruisigde en opge stane Christus gaf zijn leven voor schuldige mensen zoals wij allemaal. Daar gaat het precies om in de doop en de wereldkerk. Komdaarzelf maar bijstaan, al le MiesenAlej andra 'sJackj an- nen, en laat het oordeel maar aan God over, die kan het heus wel klaren, ook voor jullie en ons. Hopelijk komen we er dan genadig af. J.E.L. Brummelkamp Molenwater 111 Middelburg wordt gespeeld (ook in andere delen van Europa), is ze nog niet eerder in Vlissingen te bekijken geweest. Anker: „We wilden al lang komen, maar elke keer ging het om tal van redenen niet door. We zijn blij dat het nu is gelukt." Picnic is boven alles misschien wel een ode aan de verbeeldingskracht. Anker: „Het stuk heeft een ironische onder toon. Het gaat over een verborgen mensbeeld. Er is immers te zien hoe een zogenaamd braaf stel eigenlijk zo heb zuchtig is. Maar het toont ook, wat je allemaal kunt bereiken met fantasie. Dat je met fantasie een heel andere we reld kunt maken." Voorstelling: Picnic van Vis a Vis, ma 1 t/m za 5 juli te zien aan de Commandoweg in Vlissingen, aanvang: 22.30 uur. Nog steeds geen oplossing voor het manco van het bewuste 'ca sus belli' wil zeggen 'reden tot oorlog'. Ik refereer hierbij aan het zeer juiste stukje van de heer W. J. van GilstindePZC van 17- 6. Maar wees gerust, hier is na tuurlijk een mouw aan te passen als die tenminste al niet uitge voerd is of men er aan bezig is. Want wat let Bush en consorten om van die massavernietigings wapens uit eigen bezit, in het ge heim over te brengen naar Irak en die daar te verbergen en door een of andere betaalde hulp kracht te laten ontdekken. Ein de verhaal. Dan staan die criti casters in hun hemd en dan kunnen de heren agressors zich opmaken voor de volgende schurkenstreek. Van schurken staten gesproken! Het is boven dien ontzettend naief om te den ken dat je de gehele wereld tot in lengte van dagen kunt verbie den dezelfde wapens in bezit te hebben, die je zelf en je satellie ten al jaren in bezit hebben. En wat willen de verantwoordelij ken in Den Haag, Nederlandse militairen naar Irak sturen om daar hand- en spandiensten te verlenen? Zou men niet eerst een volksraadpleging houden, voordat men zo'n stupiditeit be gaat? P. M. van Wijck Molenweg 24 Zuidzande Elektriciteit uit kernwapens de gruwelijkste massaverniéti gingswapens, op te wekken in kerncentrale Borssele is een uit- stekende milieubeschermende bijdrage aan de wereldvrede Het hoogstralende materiaal van dit wapentuig, opdrachtge- vers, uitvinders en bouwers er van verdienen dezelfde bena ming, wordt door kerncentrales omgezet in laagstralendmateri- aal waarvan na diverse malen opwerken een nog steeds stra lende rest overblijft. Deze rest is, mits goed opgeborgen, onge vaarlijk voor de omgeving. Het beste is nog steeds om dit stra lende af val op te slaan in de ura- niummijnen, daar hoort het thuis volgens de regels van de natuur. Dat men zomaar kern wapens ontmantelt en omzet voor vredesdoeleinden komt niet voort uit plotseling opdui kende vredelievende gedach ten, maar uit veroudering van dit wapentuig. Men was bij de haastige bouw, tijdens de Kou de Oorlog, aan beide zijden even vergeten dat de radioactiviteit van de bommen in opslag lang zaam terug loopt en na een x aantal jaren onwerkzaamheid oplevert. Men keert dan auto matisch terug naar de militaire middeleeuwen met deze grote metalen kogels. Men had inrich tingen moeten maken waarmee men om de zoveel jaar een deel van het vervallen materiaal had kunnen vervangen. Nu extra materiaal tussen wiggen is on doenlijk, dus rest er slechts een ding en dat is: ontmantelen. De Westerschelde wemelde zo'n vij ftig j aar geleden van zeeleven en is nu op sterven na dood. Wal- cherens wapen is een Spuitende Walvis, die niet door fantasieop ons wapenschild terecht kwam. hier was de kraamkamer. Me zeeleven is uitgeroeid door de prut van zo'n vijftig miljoen Noord-Fransen en Belgen plus de Europese opperhoofden. Ac tie noodzakelijk! N. A. Blomni Ruys de Beerenbrouckstraatïl Vlissingen Naar aanleiding van het artikel Natuurprojecten in veerhavens op losse schroeven het volgende: moeten we de natuur gewoon haar gang laten gaan? Jawel, want dan zien we eindelijk eens wat natuur is en betekent. 'Ver loedering' wordt gezegd; het is slechts een van de vele geluiden uit de natuur. De aard van de mens blijkt momenteel behoefte te hebben aan zich te uiten via sloperij. Je zou het kunnen zien als levende kunst; eerst ver woesten en er dan een naampje aan geven, met een beetje geluk krij g j e er nog geld voor ook. On dertussen ontkiemt het natuur- bos op de puinhopen en binnen enkele jaren heb je een 'jungle met weliswaar de scherven van vroegere beschavingen maar dat biedt dan weer veel (werk Jgelegenheid voor deskundigen, archeologen, fantasten enzo voort om uit te leggen hoe die beschaving eruit gezien moet hebben, vóór dat alles 'verloe derde'. Natuurprojecten hoeven geen geld te kosten; je kunt de natuur haar gang laten gaan inventariseren wat gebeurt en dat al dan niet elkaar indien ge wenst mededelen. George Calon Oud Vlissingen 2t MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 56-jarige inwoner van Osse- nisse wegens zware mishande ling veroordeeld tot 180 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De man had op 8 februari vorig jaar in Zierikzee tijdens een in cident de eigenaar van de Zeü- vloot Zeeuwse Stromen een for se klap uitgedeeld. Het slachtoffer ging door de klap gestrekt neer en moest me verwondingen aan het hoo worden opgenomen in het zie kenhuis. De confrontatie had te maken met een conflict over te verdelen reisjes onder de schipperi verenigd zijn in de Zeeuwse Stromen. De schipper uit Osse nisse voelde zich tekort ge"a® door de eigenaar. Ook claim de schipper nog een bedrag v tweeduizend euro, dat hij meen de nog tegoed te hebben van n slachtoffer. De problemen esca leerden toen ze elkaar op 8 bruari tegenkwamen in Zien zee. De uitspraak was conform de van de officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14