Gimbrère Uitstel pensioen voor lucht op arbeidsmarkt 13 Zeeland heeft nog meer zorgwoningen voor ouderen nodig Versterking van de zorgeconomie trekt jeugd naar Zeeland Beeld Jan Morks terug op zijn plek Grasduinen ËSÈMlÉiipL I, -J UITVERKOOP Ziek Totale Uitverkoop Smulhoekje mag bouwen Gemeente Middelburg weigert 150.000 euro bij te passen Nu EXTRA VERLAAGDE PRUZEN! augustus: digitale c w Delscher zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 26 juni 2003 Riskant Dronken man maakt amok in ziekenhuis Vlissingen Kwetsbaar de DRVK in Woord KERY Brasserie Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Stap over. PvdA vraagt lobby voor N57 Medeschuldig (i.v.m. verbouwing) Grote kortingen Banen door Ron Magnée MIDDELBURG - Het borst beeld van Jan Morks, compo nist van het Zeeuwse Volks lied, is vanaf volgende week weer te zien bij de muziek tent aan het Molenwater in Middelburg. Doordat het beeld nu als één geheel op de funde ring is verankerd, moet de ere- atie ditmaal ongeschonden blijven. Drie jaar geleden duwden on bekenden het hoofd en de sok kel van het beeld met kracht omver. Tot die tijd stond het bronzen beeld verscholen in de bosjes bij de muziektent. Na dat het vernielde beeld was ontdekt, bood Miniatuur Wal cheren tijdelijk gastvrijheid aan het beeld, opdat het niet werd gestolen. Het bronzen beeld herinnert aan de Middelburgse stadsbei- aardier en componist Jan Morks (1865-1926). Hij was onder meer de componist van het Zeeuwse volkslied en de Kleppermars. Morks was diri gent van het Middelburgs mu ziekcorps dat zomeravondcon certen en zondagse optredens verzorgde in de muziektent. De plaatsing van het beeld be tekent de voltooiing van de re novatie van Park Molenwater. Rondom de muziektent is een aantal banken geplaatst. En kele struiken zijn vervangen door gras om de sociale veilig heid te vergroten. Het park heeft een flink aantal bomen erbij gekregen. Dit najaar wor den nog eens negen extra bo men - linden, beuken en eiken - geplaatst om de waterhuishou ding te verbeteren. Het gerestaureerde beeld van Jan Morks wordt maandag door wethouder L. Luitwieler om zeven uur 's avonds ont huld. Theaterstichting zit met tekort door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Stadsschouwburg en Concert zaal Middelburg (SSCM) heeft vorig jaar een tekort geboekt van 150.000 euro. De gemeente Middelburg sluit niet uit dat dit nog oploopt tot 225.000 euro. De SSCM denkt daarentegen dat door enkele posten in de boek houding te verschuiven het te kort kan worden teruggebracht tot 78.000 euro. Voorzitter H. Kole van de Raad van Toezicht en schouwburgdi recteur G. Peijs hebben dins dagavond met wethouder A. van 't Westeinde (cultuur) overlegd over de financiële situ atie van de schouwburg. Van 't Westeinde wil het tekort niet aanzuiveren en heeft met de SSCM afgesproken dat binnen drie weken een plan van aanpak optafel ligt. Oorzaken voor het tekort zijn tegenvallende inkomsten bij de concertzaal, een financiële claim die de schouwburg meent te hebben op de gemeente Vlis- singen en onverwachte uitgaven voor langdurig ziekteverzuim en ontslag. Volgens Peijs kan het tekort worden verrekend met het overschot op de program mering, waardoor het in twee jaar tijd door de SSCM is weg gewerkt. Van 't Westeinde vindt het ris kant als balansposten worden doorgeschoven naar de toe- VLISSINGEN - Een 62-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats heeft in de nacht van dinsdag op woensdag voor con sternatie gezorgd in het zieken huis in Vlissingen. De man liep dronken op de afde ling spoedeisende hulp rond en was onbeschoft tegen het perso neel. Ook tegen de ingeschakelde agenten gedroeg hij zich onbe schoft. De man is meegenomen naar het politiebureau. Advertentie voor activiteiten, tentoonstellingen en menu's: komst. „Wat als de schouwburg volgend jaar tekort komt in de programmering en we hebben de reserve daarvoor niet meer omdat die aan iets anders is uit gegeven?" Als alle toekomstige risico's op een rijtje worden ge zet, bedraagt het tekort op de al gemene reserve 225.000 euro, heeft de gemeente Middelburg becijferd. Kole bevestigt dat de SSCM en de gemeente van mening ver schillen over de manier waarop de jaarrekening moet worden geïnterpreteerd. „Wat niet wil zeggen dat we een conflict heb ben. 'Kom met een voorstel om het op te lossen', heeft de ge meente gezegd. Daar werken we nu aan." Een vergelijking met vier jaar geleden gaat volgens Kole niet op. Toen kampte de SSCM met een tekort van 450.000 euro. Dat is bijgepast door de gemeente. Het kostte toenmalig cultuur wethouder T. Strous bijna de kop. Het bestuur van de SSCM werd veranderd en de gemeen teraad stond erop dat voortaan een controller de financiële gang van zaken bij de SSCM in de gaten houdt. Voordat het huidige tekort aan het licht kwam, was de gemeen te al met de SSCM in gesprek over nadere invulling van die controllersfunctie. Als de Stadsschouwburg Middelburg en de nieuwe schouwburg De Mythe in Goes straks opgaan in één Stichting Theater Exploita tie Zeeland (STEZ) moet dat goed geregeld zijn, vindt Van 't Westeinde. „De werkzaamhe den van Peijs zullen toenemen als hij ook het theater in Goes erbij krijgt. Als alle verant woordelijkheden bij één per- - i-» - - -w -ft l - - ..v? iügtA'V <4* f®, A -v— ava,/ hbbhr Winkel Beeld Geluid Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG soon liggen, is de organisatie kwetsbaar. Met mijn collega in Goes maak ik afspraken over de samenwerking. Daarbij willen we de verantwoordelijkheden splitsen." Peijs sluit een tweehoofdige directie, waarbij hij een zake lijk directeur naast zich krijgt, niet uit. „Daar zou ik blij mee zijn, maar het is een duur verhaal. Wie gaat dat beta len?" Advertentie There's more to explore Meld (j vóór 31 augustus 2003 aan voor een Basic-, Plus-, of 128/-abonnement van Planet Internet en u krijgt gratis de Trust 350FS Powerc@m Flash: een digitale fotocamera, filmcamera en webcam In één! Dankzij onze gratis E-mail Verhuisservice is overstappen ook heel eenvoudig. Bovendien krijgt u 3 maanden gratis E-mail Virusscanner en 10 uur internetten zonder telefoonkosten. Ga naar www.planet.nl/zomeractie of Primafoon, Dixons, Dynabyte, Teil Me of Bruna. door Jeffrey Kutterink GOES - Afschaffen of op zijn minst oprekken van de pensi oengerechtigde leeftijd is een oplossing om te zorgen dat be drijven geen tekort aan werkne mers krijgen. Op een arbeidsmarkt waar veel oude ren en weinig jongeren zijn, is het van belang om werknemers binnen te houden. Dat was gisteren één van de con clusies die werd getrokken tij dens het symposium 'de Zeeuw se arbeidsmarkt vergrijst'. De bijeenkomst in hotel Goes was georganiseerd door het Regio naal Platform Arbeidsmarktbe leid (RPA) en de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW). Als gevolg van de demografi sche ontwikkelingen is de ver wachting dat Zeeland in de toe komst problemen krijgt om vacatures op te vullen. Met na me in de technische beroepen zal het moeilijk worden ge schikt personeel te vinden. Hoe nieuwe werknemers aan te trekken, wist gisteren niemand. Meer reactie kwam op de vraag hoe oudere werknemers langer vast te houden. Dat kan bijvoor beeld door oudere werknemers een bonus te geven als ze langer doorwerken. Ouderen minder belasting laten betalen, zou ook een stimulans kunnen zijn. Wat in elk geval helder werd: ieder een moet af van het idee om rond zijn zestigste met pensioen te gaan. De praktijk blijkt weerbarstig en oplossingen voor vergrijzing en ontgroening kwamen giste ren ook niet op tafel. Maar er moet iets gebeuren, was het ge luid dat gisteren hard klonk. Al le deelnemers leken gisteren te willen meedoen aan de wed- MIDDELBURG - De PvdA- fractie Middelburg vindt dat het college van B en W zich actief moet opstellen over de N57. „Wij vinden het niet verstandig om lijdzaam de derde dinsdag in september af te wachten en de acties over te laten aan de pro vincie", schrijft S. Szarafinski aan het college. „Wij willen ho ren wat B en W tot nu toe rich ting Den Haag gedaan hebben om het belang van de N57 onder de aandacht van de minister te brengen. Het belang van deze weg voor Middelburg is helder: de lokale economie, de strategi sche projecten en de wegen structuur. Het hangt allemaal op een of andere manier samen met de aanleg van de N57." strijd 'verzin een synoniem'. Al le clichés werden uit de kast ge trokken: krachten bundelen, coördineren, met elkaar aan ta fel zitten, handdoek oppakken, samen werken aan oplossingen, alle hens aan dek, vijf voor twaalf en zelfs één voor twaalf. Hoogste tijd dus dat iedereen gaat nadenken over de proble men. En als het even kan er ook oplossingen voor bedenkt. Dat was vooral de meerwaarde van het symposium. De aandacht van de werkgevers, gemeenten, zorginstellingen en provincie is getrokken. De deelnemers ver zochten het RPA aan het eind van de middag dan ook zich als overkoepelend orgaan voor Zeeland zich er mee bezig te houden. Gedeputeerde G. de Kok (eco nomische zaken) stelde vast dat het probleem van de vergrijzing en de ontgroening is erkend en in kaart gebracht. „Nu nog even de oplossing bedenken en door naar het volgende probleem", grapte hij. „Maar dé oplossing ligt niet voor het oprapen en is er ook niet." Hij gaf aan, het onderwerp op de agenda te zetten van de Soci aal Economische Consultatie Groep, een soort provinciale SER. En hij beloofde het in het nieuw op te stellen Sociaal Eco nomische Beleidsplan van de provincie op te nemen. door Emile Calon VLISSINGEN - De Zeeuwse overheden, zorginstellingen en de bouwwereld staan voor een geweldige opdracht. Ze moeten binnen zeven jaar tijd 1900 wo ningen bouwen voor zorgbehoe vende ouderen. Enkele maan den terug ging de provincie nog uit van 1600 zorgwoningen. Gedeputeerde H. van Waveren maakte gisteren tijdens een symposium in Vlissingen be kend dat uit de definitieve bere keningen blijkt dat er driehon derd woningen meer moeten worden gebouwd om in 2010 al die ouderen te huisvesten die zorgbehoevend zijn en nog in enige mate zelfstandig kunnen wonen. Die 1900 woningen val len buiten alle gewone contin genten. Naast die zorgwoningen moeten dus ook nog op jaarbasis mini maal 1100 'gewone' woningen worden gebouwd. Dat aantal wordt momenteel bij lange niet gehaald. Zo werden vorig jaar 850 woningen gebouwd. Er zijn volgens de gedeputeerde forse inspanningen nodig om te zor gen dat dat minimumaantal plus al die ouderenwoningen worden gebouwd. Hij spoorde de gemeenten aan om toch voor al in regionaal verband samen te werken om zo te proberen al die huizen tijdig op te leveren. Wethouder C. de Keijzer (Vlis singen) stelde dat de overheid zelf minimaal medeschuldig is aan het niet halen van het bouwvolume. Voordat een serie woningen kan worden ge bouwd, moet er met bijna elke afdeling in het gemeentehuis worden overlegd. Gebeurt dat niet dan krijgt hij geen goed keuring van de provincie. Al die overleggen, al die beraden van de afgelopen jaren hebben er volgens de wethouder echter niet toe bijgedragen dat mensen nu in betere en ruimere wonin gen wonen. „Was dat maar zo." Zorginstelling Arduin heeft volgens hem het voorbeeld ge geven door zich zoveel als mo gelijk te onttrekken aan allerlei beraden en afstemmingsplat forms. De directie is gewoon be gonnen met het kopen van wo ningen buiten de instelling en is vervolgens begonnen met het uitplaatsen van patiënten. „Ze deden het gewoon", aldus de wethouder die voor dat eigen zinnig handelen veel bewonde ring heeft. Directeur F. Bordui van de Stichting voor Regionale Zorg verlening Zeeland (SVRZ) hield het gehoor in het Arsenaalthea ter voor dat alleen al in Vlissin gen de komende twaalf jaar negenhonderd levensloopbe- stendige woningen moeten ko men waarin bewoners zonder problemen oud kunnen worden. Het aanpassen van bestaande woningen zodat bewoners ge bruik kunnen maken van een rolstoel, een tillift en andere ruimtevretende hulpmiddelen is volgens hem zo goed als onbe taalbaar. Volgens hem ontkomt uiteinde lijk zowat niemand aan het ge bruik van zulke hulpmiddelen omdat we met z'n allen steeds ouder worden en het hele toe komstige zorgbeleid erop ge richt is dat mensen zo lang mo gelijk thuis blijven, omdat dat aanzienlijk bijdraagt aan het le vensgeluk. Zorg dus voor aan pasbare woningen, raadde hij het gehoor aan. Advertentie Grote Markt 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 CO KERKWERVE - De zomerzon maakt een kort gesprek in het versgemaaide gras tot een aangenaam verpozen en biedt nieuwe energie voor het optasten dat nog moet volgen. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Friteskraam 't Smulhoekje bij de Stads schouwburg in Middelburg mag een nieuw onderkomen gaan bouwen. De provincie heeft geen problemen met het ont werp. Eind vorig jaar gaf de Middelburgse raad al groen licht voor de nieuwbouwplan- De provincie schetst in haar toe lichting een aantal kantteke ningen. Zo laat het huidige be stemmingsplan eigenlijk geen gebouwen toe op die plek. Bo vendien overschrijdt het pandje de maximaal toegestane hoogte in beperkte mate. De aanvraag is echter voorzien van een goede ruimtelijke onderbouwing, waardoor de provincie overstag gaat. In oktober vorig jaar gaf de Middelburgse gemeenteraad al groen licht voor de friteskraam aan de Middelburgse Koepoort laan. Op de plek van de huidige snackkeet komt een volledig nieuw pandje. Het nieuwe smul hoekje wordt groter en ver schuift iets ten opzichte van de huidige locatie. Het wordt een rond, blikken gebouw. De eige naar van de friteskraam heeft al eerder de verwachting uitge sproken zo'n drie weken bezig te zijn de nieuwbouw van het pandje. Op de locatie staat overigens al sinds 1968 een friteskraam. De huidige eigenaar exploiteert de snackkeet sinds 1979. door Emile Calon VLISSINGEN - Kiezen voor het versterken van een Zeeuwse zorgeconomie is kiezen voor de jeugd. Die boodschap gaven ac countmanager B. Hector van het ministerie van Vrom en directeur F. Bordui van de Stichting voor Regionale Zorg verlening gisteren tijdens een symposium over wonen in Vlis singen. Hector, op het ministerie ver antwoordelijk voor Zeeland en Zuid-Holland-zuid, stelde klip en klaar dat de zorgeconomie en het verder ontwikkelen van re creatie geweldige kansen bie den. Het zijn twee economieën die financieel gezien zeer sterk zijn, zei hij desgevraagd. Vol gens hem bieden ze een absoluut hoger rendement dan een ha veneconomie. Hij stelde dat haveneconomieën het overal moeilijk hebben om echt te renderen terwijl de dien stensector het juist goed doet. Volgens hem hoeft Zeeland niet te kiezen tussen het verder ont wikkelen van de havenecono mie en het uitbouwen van een zorgeconomie en recreatie. Zo lang er tenminste geen conflic ten ontstaan tussen die verschillende economische ac tiviteiten. Als die wel ontstaan raadt hij aan te kiezen voor die economie die het Zeeuwse land schap spaart: de zorgeconomie en de recreatie. Hij benadrukte dat de rust en ruimte van Zee land, temidden van dichtbe volkte industriële regio's als de Randstad, de Brabantse steden- rij en de Vlaamse Ruit, goud waard zijn. Steeds meer mensen zoeken buiten de werkuren rust en ruimte en zijn bereid daar ook flink voor te betalen. Bordui was hem voorgegaan en betoog de tijdens het symposium in het Arsenaal dat er niet moeilijk ge daan moet worden over het ver sterken van de zorgeconomie. Vorig jaar werd tijdens de dis cussie over wel of niet een Westerschelde Container Ter minal door sommige bestuur ders verkondigd dat kiezen voor een zorgeconomie gelijk staat met kiezen voor een nog verdere vergrijzing omdat dan veel seni oren naar Zeeland zullen ko men. De zorgeconomie stimuleren zal juist niet zorgen voor een verde re vergrijzing van Zeeland maar voor vergroening; voor meer jonge gezinnen en jongeren die werk komen zoeken, zo zei Bor dui. Want elke 55-plusser die naar Zeeland komt, zeker als het mensen zijn met wat meer geld, zorgt voor twee volwaar dige banen voor jongeren, aldus de directeur van de Walcherse zorginstelling. Hij voorziet dat Zeeland het Florida van ten minste Nederland wordt en Vlissingen zich kan opmaken om het Miami van Zeeland te worden. Alle voorwaarden zijn volgens hem aanwezig. Hector denkt zelfs dat de groen blauwe oase als een magneet op de dienstensector gaat werken. Die Vlissinger wilde vóór de schoolvakantie de jaarlijkse vakantietochl ondernemen om de drukte tijdens het hoogseizoen voor te zijn. Dat zijn zoontje de leerplichtige leeftijd heeft bereikt, be schouwde hij als te verwaar lozen. „Ik meld je wel ziek", sprak hij slagvaardig. Zonder enige wroeging nam hij op de dag van vertrek plaats achter het stuur van de auto. Binnen een half uur moest het zoontje zo overge ven dat de achterbank van pa's auto helemaal besmeurd raakte. Op de eerste de beste parkeerplaats probeerde de Vlissinger de ergste rommel op te ruimen. De gedachte dat hij in elk ge val niet had gejokt toen hij zijn zoontje ziek meldde, kon hem slechts matig met zijn lot verzoenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13