EU en Bush ruziën over genvoedsel Hema-strijders in Congo geven gehoor aan F rans ultimatum Entering Soedanees schip op Grieks water leidt tot irritaties Nederland weigert steun aan Unicef Noord-Korea 2 maanden gratis i-mode Honderdzestig arrestaties in Hebron en Nabloes Poetin op de thee bij Elizabeth vanaf Geen aansluitkosten t.w.v. 52,50 woensdag 25 juni 2003 Adac noemt eenderde geteste wegrestaurants onvoldoende Onzin Puinhoop India en China heropenen grens Tibet en Sikkim Japan: gestrande walvis slachten Vanhanen nieuwe premier Finland Afzetten Franse president mogelijk Spanjaarden leven het langst Karadzic gaf toe dat moskeeën werden vernield Peking van sars- lijst Toshiba TS211 Primafoon J MÜNCHEN - Van de wegres taurants in Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk krijgt 30 procent het predikaat onvoldoende opge plakt door de Duitse automobi- listenvereniging Adac. Dit blijkt uit gisteren openbaar ge maakte onderzoeksgegevens. De Adac testte voor het vijfde jaar op rij de kwaliteit van 65 restaurants/rustplaatsen met bijbehorende infrastructuur als kinderspeelplaatsen en pick- niekbankjes. De onderzochte accommodaties liggen door gaans langs belangrijke vakan tieroutes. De vereniging verleende dit jaar zeventien keer het oordeel goed, zes keer het predikaat zwaar onvoldoende, dertien maal on voldoende en 29 keer voldoen de. Geen enkele onderzochte ge legenheid kwam als zeer goed uit de bus. De etablissementen werden in tien categoriën getest en beoor deeld. Belangrijke criteria als verkeersveiligheid, gastrono mische kwaliteit en hygiëne tel den daarbij zwaarder dan ande re voorzieningen zoals service, de aanwezigheid van telefoons, prijs, toegankelijkheid en lig ging- De Duitse stop lm Hegau West langs de A-81 tussen Singen en Stuttgart kwam als beste uit de bus. De slechtste plek in de rangschikking, Haiger aan de A-45, ligt eveneens in Duits land. Het ADAC-oordeel hier over is spijkerhard. De Adac heeft weliswaar geen einduitslag gepubliceerd, maar op de internetpagina ivww.ad- tc.de staan de resultaten van al le onderzochte plekken. ANP Israël pakt Palestij nen op door Hendriekus Wiltjer JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft gisteren in de ste den Hebron en Nabloes op de Westelijke Jordaanoever onge veer 160 Palestijnen opgepakt. De grootschalige acties vor men onderdeel van de strijd tegen de militante beweging Harnas, aldus een legerwoord- voerder. De actie door speciale eenheden werd ondersteund door tanks. Het Israëlische leger houdt het netwerk van Hamas in Hebron verantwoordelijk voor zelf moordaanslagen, waarbij zeker 52 Israëliërs zijn omgekomen. Een legerwoordvoerster zei te gen de BBC dat de arrestanten worden verhoord en dat sommi gen van hen al snel weer op vrije voeten worden gesteld. Anderen kunnen in administratieve hechtenis maanden worden-ge detineerd. Het Israëlische leger schoot in het weekeinde Hamas-leider Abdullah Kawasme in Hebron dood. Hij was volgens Israël be trokken bij een groot aantal zelfmoordaanslagen. Bij acties van Harnas zijn sinds september 2000 240 Israëliërs omgekomen en 1500 gewond. De Amerikaanse minister Po well van Buitenlandse Zaken bekritiseerde de liquidatie van Kawasme. Harnas waarschuw de dat de actie niet ongestraft zou blijven, De Palestijnse orga nisatie kondigde een 'donderen de vergelding' aan. Het Israëlische leger heeft Na bloes op de Westelijke Jordaan oever in de nacht van maandag op dinsdag afgegrendeld na een schietincident. Het leger begon vervolgens een zoektocht naar de vermeende 'terroristen'. De operaties komen op het mo ment dat militante Palestijnse groeperingen juist lijken te nei gen een tijdelijk staakt-het-vu- ren met Israël aan te gaan. Zij zouden hun aanvallen in zowel de bezette gebieden als Israël willen staken, maar Israël ver werpt een wapenstilstand. Volgens de Israëlische generaal- maj oor Amos Gilad is het 'onac ceptabel voor de Palestij nse Au toriteit, Israël en de Verenigde Staten om akkoord te gaan met een situatie waarin een Hamas- leider bepaalt welke vooruit gang er wordt geboekt met de routekaart naar vrede'. De Palestijnse minister Jasser Abed Rabbo beschuldigde na de invallen in Hebron en Nabloes de Israëliërs ervan de overeen komst met Harnas te saboteren. „Israël wil geen staakt-het-vu- ren." AFP/ANP/RTR Een Israëlische militair voert een groep geboeide en geblinddoekte Palestijnen af. foto Hazem Bader/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Amerikaanse president verdraait de werke lijkheid als hij zegt dat de Euro pese Unie met haar boycot van genetisch gemodificeerde ge wassen Afrikaanse boeren be nadeelt. Dat zei EU-woord- voerder Gerassimos Thomas gisteren in een reactie op een re devan Bush. Bush zei maandag in een toe spraak voor de Biotechnology Industry Association in Was hington dat het Europese mora torium op genetisch gemodifi ceerde gewassen en producten is ingegeven door 'ongefundeerde, onwetenschappelijke angsten'. Amerikaanse boeren verliezen naar eigen zeggen 300 miljoen dollar per jaar doordat zij geen gemodificeerde maïs naar Eu ropa kunnen exporteren, maar Bush legde de nadruk op het hongerende Afrika. De Europe se weerstand tegen gentechno logie leidt er volgens Bush toe dat Afrikaanse landen afzien van investeringen in biotechno logie, ook al zouden die kunnen helpen bij het oplossen van voedseltekorten. De EU is er volgens Bush ook schuldig aan dat sommige Afrikaanse landen Amerikaanse voedselhulp wei geren omdat die bestaat uit ge modificeerd graan. Dat de EU Afrika schade toe brengt, is onzin, zegt woord voerder Thomas. De Unie geeft van onze redactie buitenland BUNIA - Strijders van de Unie van Congolese Patriotten, een militie van de Hema-stam, heb ben zich gisteren teruggetrok ken uit de stad Bunia in het noordoosten van Congo, waar zij na felle gevechten met het Lendu-volk sinds enige weken de dienst uitmaakten. De strijders besloten de stad te verlaten nadat hen door de in Bunia gestationeerde interna tionale vredesmacht een ulti matum was gesteld. De door Frankrijk geleide troepen had den de strijders meegedeeld dat zij na elf uur 's ochtends plaatse lijke tijd zouden beginnen met de ontwapening van alle gewa pende personen in de stad. De meeste strijders verlieten de stad daarom in de nacht van maandag op dinsdag. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties besloot op 30 mei om een vredesmacht naar Bunia te sturen om de daar woedende stamrnenoorlog, waar sinds be gin mei ruim vijfhonderd men sen bij omkwamen, te beëindi gen. De Europese Unie bood voor het eerst in haar geschiede nis aan de organisatie van het vijftienhonderd man tellende leger op zich te nemen. De vre desmacht heeft een mandaat tot 1 september. War Child Nederland onder zoekt op verzoek van de Ver enigde Naties het lot en de noden van de kinderen in de Democratische Republiek Con go. De organisatie verwacht er eind augustus of begin septem ber te kunnen starten met een psychosociaal project voor kin deren. Volgens Derk de Haan van War Child, momenteel in Congo, is het land 'één grote puinhoop'. „Er is totaal geen structuur meer. Wegen zijn nauwelijks be gaanbaar, het telefoonnet werkt al jaren niet meer en het aantal straatkinderen en andere getroffen kinderen is schrikba rend hoog." War Child zal zich onder meer richten op de Congolese kindsoldaten. „Het zijn er dui zenden. De rebellenlegers ma ken er allemaal gebruik van." AP/ANP üjjn onze redactie buitenland PEKING - India en China zijn overeengekomen de grens lus sen Tibet en het Indiase gedeelte rin Sikkim te heropenen. Dat ze' gisteren de Indiase minister Ja" Buitenlandse Zaken door Bob Kroon wshwant Sinha. De overeenkomst voorziet in het eerstellen van een handelsroute '■aarlangsooitmuilezelkarava- len door een 4400 meter hoge Pas trokken. Bet stuk grens dat wordt her opend, ligt in een gebied waar eide landen in 1962 een grens- oorlog voerden. Het akkoord sserd bereikt tijdens het bezoek aan Peking van de Indiase pre ker Atal Bihari Vajpayee. Het ezoek, het eerste van een In diase leider aan China in een de cennium, wordt beschouwd als een m'jlpaal in de verbetering san de diplomatieke banden en e handelsbetrekkingen tussen "«de landen. AP LONDEN - De Russische president Valdimir Poetin helpt de Britse koningin Elizabeth voor Buckingham Palace uit het rijtuig, waarin hij gisteren op de eerste dag van zijn vierdaagse bezoek werd ontvangen. Het is het eerste staatsbezoek van een Russische leider aan Groot-Brittannië in meer dan honderd jaar. De Britse premier Tony Blair en de Russische pre sident zullen tijdens het bezoek proberen de politieke meningsverschillen over de oorlog tegen Irak bij te leggen. Zondag verklaarde Po etin in een interview met de BBC dat de politie ke meningsverschillen tussen Rusland en Groot-Brittannië niet langer voortkomen uit ideologische tegenstellingen, maar uit ver schillen in inzicht over hoe door beide landen nagestreefde doelstellingen gerealiseerd moe ten worden. foto Adam Butler/RTR TOKIO - Gestrande walvissen dreigen binnenkort op het me nu van Japanse restaurants te belanden. De Japanse regering wil de kustgemeenten toestemming geven om gestrande wal vissen te slachten voor het vlees en voor de beenderen, waar van kunstvoorwerpen gemaakt kunnen worden. De Japanse kustgemeenten kunnen vaak de kosten die het bij wet verplichte begraven of cremeren van gestrande walvissen met zich meebrengen, niet opbrengen. In totaal strandden vorig jaar 273 walvissen op de Japanse kusten. AP HELSINKI - De Finse minister van Defensie Matti Vanhanen is de nieuwe premier van het land. Hij vervangt Anneli Jaatteenmaki, die eerder deze maand aftrad. Haar partij droeg voormalig journalist Vanhanen voor als de nieuwe eer ste minister. Het parlement stemde er gistermiddag mee in. Jaatteenmaki moest ruim twee maanden na haar benoeming al stoppen. Zij werd beschuldigd van misbruik van geheime informatie over het Irak-conflict ten bate van haar verkie zingscampagne in maart. Ze was de eerste vrouwelijke pre mier van Finland, dat ook een vrouwelijke president heeft, Tarja Halonen. RTR/DPA/ANP PARIJS - Frankrijk heeft plannen voor een wetswijziging die het parlement in staat stelt de president af te zetten wanneer die zijn taken uitvoert 'op een manier die duidelijk in strijd is met zijn mandaat' Een panel van deskundigen heeft zich in opdracht van de re gering over de status van het staatshoofd gebogen en kwam gisteren met het voorstel. Wanneer zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden besluiten de president te ontslaan, zal de voorzitter van de Se naat zijn taken waarnemen tot er een nieuwe president is ge kozen, aldus het plan. AP BRUSSEL - Italianen zijn het gezondst, Spanjaarden leven het langst en Britten zijn het dikst. Dat blijkt uit een onder zoek in opdracht van de farmaciegigant Pfizer waarvan de re sultaten gisteren bekend zijn gemaakt. De gemiddelde EU-inwoner woi'dt iets meer dan 78, blijkt uit het onderzoek. De Spanjaarden roken het meest, maar wor den met gemiddeld 82 jaar ook het oudst. De Italianen staan met 79 op de tweede plaats, de Fransen zijn derde met 78. Ondanks hun cholesterolrijke dieet gaan er in Frankrijk veel minder mensen dood aan hartaanvallen dan elders. De onder zoekers verklaren dat door te wijzen op hun gezonde con sumptie van rode wijn. AP zeven keer zoveel uit aan ont wikkelingshulp voor Afrika en concentreert zich daarbij op in vesteringen gericht op het ver beteren van de productiviteit van de landbouw zonder geneti sche modificatie. Het in 1998 ingestelde morato rium is het antwoord van Brus sel op de bezorgdheid onder de bevolking over genetisch gemo dificeerd voedsel. AP DEN HAAG - Radovan Karad zic gaf tijdens de oorlog in Bos nië (1992/95) zonder meer toe dat de Serviërs de moskeeën van de moslims vernielden. Dat verklaarde Michael Wil liams, in 1994/95 woordvoerder van de Japanse VN-gezant Ya- sushi Akashi, gisteren tijdens het Milosevic-proces voor het Joegoslavië-Tribunaal. Karadzic, toen president van de Bosnische Serviërs, zei tegen de Brit dat de moskeeën werden vernietigd als 'symbolen van het Turkse imperialisme'. Hij zei het een goede zaak te vinden als alle symbolen van dat erfgoed zouden worden uitgewist. De eeuwenlange overheersing door het islamitische Ottomaanse Rijk is als trauma diep in het collectieve geheugen gegriefd van de orthodoxe Serviërs. Karadzic had ook zo zijn denk beelden over de toekomst van de hoofdstad Sarajevo, vertelde Williams de rechters. Die zou in tweeën moeten gedeeld, net zo als Berlijn tijdens de Koude Oorlog. „Hij wilde twee volledig gescheiden steden", aldus Wil liams. ANP GENEVE - De Wereldgezondheidsorganisatie van de Ver enigde Naties (WHO) heeft gisteren haar negatieve reisadvies voor de Chinese hoofdstad Peking ingetrokken. Ook staat Pe king niet langer op de lijst van gebieden waar de longziekte sars zich recentelijk nog heeft verspreid. Volgens de WHO werd het laatste nieuwe ziektegeval in de miljoenenstad op 29 mei geïsoleerd. Taiwan en het Canadese Toronto staan als laatsten op de lijst van gebieden waar sars zich recentelijk nog heeft verspreid. Voor die gebieden geldt geen negatief reisadvies. ANP/RTR van onze redactie buitenland ATHENE - Griekenland en Soe dan zijn gisteren in aanvaring gekomen over de bestemming van de explosieven die Griekse militairen op het schip Baltic Sky aantroffen. Militairen en terden zondag het met 680 ton explosieven geladen schip in de Griekse wateren. De Soedanese regering beves tigde gisteren de lezing dat de springstoffen voor civiele doel einden zijn bestemd. Minister van Buitenlandse Zaken Mus tafa Osman Ismail gaf blijk van de Soedanese 'irritaties' over het innemen van het schip. Vol gens de staatsradio heeft de re gering in Khartoem de Griekse ambassadeur ontboden. Ismail heeft gezegd dat een Soe danees bedrijf de explosieven heeft besteld bij een Tunesische leverancier en dat zijn ministe rie alle relevante documenten heeft goedgekeurd. Het Soeda nese bedrijf, Integrated Chemi cals and Development, heeft ge zegd dat het ammoniumnitraat wordt gebruikt door cementfa brieken, wegenbouwers, de mijnbouw en de olie-industrie. De Tunesische leverancier, de Société Tunisienne d'Explosifs et Munitions (Sotemu) heeft be vestigd een contract te hebben gesloten met het Soedanese be drijf. Athene blijft op zijn beurt ervan overtuigd dat de explosieven niet voor burgerdoeleinden worden gebruikt. In de woorden van minister voor Koopvaardij Anomerites is de hoeveelheid aangetroffen ammoniumni traat eenvoudigweg te groot. Volgens de bewindsman staan de Grieken volledig in hun recht om het schip aan de ketting te leggen en te onderzoeken. De Griekse autoriteiten maak ten gistermiddag een begin met het weghalen van de gevaarlijke vracht. Anomerites zei dat eerst zal worden vastgesteld of het schip en zijn gedetineerde ze venkoppige bemanning banden hebben met een terroristische organisatie. DPA/AFP Advertentie GENÊVE - De Nederlandse regering wei gert financieel bij te dragen aan voedsel hulp voor circa zeventigduizend kinderen in Noord-Korea die in levensgevaar verke ren. „De Nederlandse regering reageert negatief op ons verzoek om hulp", aldus Ri chard Bridle, vertegenwoordiger van Uni cef in Noord-Korea. „Onbegrijpelijk, want normaliter behoort Nederland met de Scan dinavische landen tot de ruimhartigste do nors van de Verenigde Naties. Bridle sprak op een bijeenkomst van landen die het Wereldvoedselprogramma WFP en Unicef steunen. Bij de Nederlandse perma nente vertegenwoordiging in Genève wordt Bridles kritiek bevestigd. „Noord-Korea staat niet op de lijst van conflictlanden waaraan Nederland hulp geeft", verklaart Eeuwke Faber. „We springen wel indirect bij via het Rode Kruis. Maar in Noord-Ko rea weet je nooit of de hulp inderdaad te recht komt bij degenen die het nodig heb ben." Unicefs man in Noord-Korea bestrijdt dit. „De contacten met de diverse regeringsin stanties verlopen veel soepeler dan vroeger en we hebben nu toegang tot 80 procent van het land en 85 procent van de bevolking. Dat alles naar het Noord-Koreaanse leger gaat klopt niet. Soldaten eten trouwens geen ba byvoeding en worden ook niet tegen kinder ziekten ingeënt." WFP en Unicef hebben tot dusver een nieu we hongersnood in Noord-Korea weten te voorkomen. Maar met name Unicef heeft voor dit jaar nauwelijks een kwart van de toegezegde gelden binnen en de toekomst ziet er somber uit. In Noord-Korea is behal ve een gebrek aan voedsel ook een tekort aan medicijnen. Bridle schildert een somber beeld van het land van Kim Jong II. „Slechts 20 procent van Noord-Korea is geschikt voor land bouw en ook in normale ti jden moet er voed sel worden ingevoerd voor een bevolking van 23 miljoen. Dat moet worden betaald uit de export van industriële producten, maar de economie is de laatste tien jaar met de helft gekrompen en er valt niet veel meer te exporteren." Noord Korea voert wel oor logstuig uit, maar daar heeft Unicef weinig kijk op. Bridle acht een nieuwe hongersnood als in de jaren negentig, toen honderdduizenden Noord-Koreanen krepeerden, niet uitgeslo ten. „Wat er nog aan landbouw is heeft irri gatie nodig, maar daarvoor is steeds minder energie beschikbaar." In de wereld is het hermetisch afgegrendel de Noord-Korea geen 'publiekstrekker', geeft Bridle toe. „Maar moet je dan de kin deren straffen, omdat het geen populair land is?" GPD Al bij KPN Mobile 120 bundel of FlexiBel Premium i.c.m. bij een 2-jarig abonnement. Tot maximaal 10 mb. Bestellen kan ook via 0800 - 0105 of www.kpn.com. i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. In Japan en andere landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5