PZC Sonnet over veer bekroond met poëzieprijs Lof Varempépolder bezongen in boek Noodontsluiting voor Hulster winkelgebied Stationsplein nodig 11 Stichtingen Welzijn Ouderen gefuseerd Hulst hoopt dat afbreekbare zakken scheiding afval stimuleert Skeeler race in Vogelwaarde Zonet in Perkpolder Boete voor aanrijding woensdag 25 juni 2003 Dependance Man betrapt met hennep Provincie weigert proef met turby Pastoraal Polderdag Brand door oververhitte oven Boete voor bestelen van zuster Week cel voor fietsendief Rechter mild voor drankrijder Stoefen Milieupark Havenloop Terneuzen Hulpdiensten 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' TOPVEIUNG J HnnrSheila van Doorsselaer HULST - Stichting Welzijn Ou deren Hontenisse en SWO Hulst zijn gefuseerd en hebben giste ren een nieuw dagelijks bestuur gekozen. De organisatie, die het welbehagen van 5 5-plussers als belangrijkste doelstelling heeft, gaat verder als Stichting Wel zijn Ouderen Hulst. In dienstencentrum De Lieve in de Hulster binnenstad werd gis teren het nieuwe vijfkoppige dagelijks bestuur voorgesteld. De voorzitter van SWO Hulst is nu Piet Everaert. Vanwege de gemeentelijke herindeling, achtten de beide ouderenorga- nisaties de tijd rijp ook de han den ineen te slaan. In2001 al zijn de eerste oriënte rende gesprekken gevoerd. De fusie van beide stichtingen had veel voeten in de aarde en ver liep niet geheel vlekkeloos. De wil was er maar in de aanloop fase stuitten de toenmalige be sturen op „beren op de weg", zo als de Hulster wethouder F. van Driessche het typeerde. Met de adviseur die de fusie moest be geleiden, klikte het niet en daar door werd het contact verbro ken. Een tweede adviseur, van Scoop, werd gaandeweg het tra ject ziek, waardoor een aan zienlijke vertraging werd opge lopen. Zijn collega nam de zaak over en wist de fusie binnen het gestelde tijdpad tot goed gevolg af te ronden. De Hontenisser stich ting is inmiddels opgeheven. SWO Hulst heeft nu een depen dance in Kloosterzande. De voormalig voorzitster E. de Waal, overhandigde Van Dries sche het fusiedocument. SWO Hulst heeft sinds kort ook een nieuwe directeur, A. van de Abeele. De dertiger roemde de tomeloze inzet van de vele vrij willigers die SWO mede draai ende houden en hoopt dat met de ervaringen en kundigheid van beide voormalige stichtin gen gewerkt kan worden aan een nieuwe identiteit. MIDDELBURG - Een 52-jarige inwoner van 's-GravenpoIder is gisteren in Middelburg voor een voorrangsfout die een aanrij ding tot gevolg had, veroordeeld tot 360 euro boete en drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter G. Nomes wees ook op de gevolgen voor het vrouwelijke slachtoffer. De vrouw hield aan de botsing een gebroken arm, kneuzingen en een whiplash over. Voor de whiplash is het slachtoffer nog steeds onder behandeling. De man zei gisteren dat hij er met zijn gedachten niet bij was, toen hij 7 december vorig jaar in Goes en kruising opreed en geen voorrang verleende. TERNEUZEN - Een 29-jarige franse automobilist moest gis teravond drie zakjes hennep in leveren. De man was gister avond met de in totaal 9,8 gram drugs betrapt tijdens een con trole in de Willem de Zwijger laan in Teneuzen. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Pax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315666 Fax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Proef met gft in plastic zak door Frank van Cooten LAMSWAARDE - Hulst start een proef met een afbreekbare plastic zak voor het groente-, fruit- en tuinafval (gft). Met de ze zak moet de stank in de groe ne afvalcontainer verleden tijd zijn. De proef wordt gehouden in Lamswaarde. Ieder huishouden in dit dorp ontvangt begin juli een setje met afbreekbare plas tic zakken met begeleidende in formatie. De proefperiode loopt tot en met oktober. Aan het ein de van de proef wordt de gebrui kers gevraagd hoe ze de zakken in het gebruik hebben ervaren. Een veel gehoorde klacht bij het scheiden van gft is de stank van met name het keukenafval. Het apart bewaren van dit afval le vert naast de stank ook een vieze emmer op. Bij het overstorten van de emmer in de gft-contai- ner gebeurt dat opnieuw. Met name in de zomerperiode is de kans op vliegjes en vliegen - larven rond dit afval groot. Het gevolg is dat mensen het keu kenafval deponeren in de conta- nier die het eerst wordt gele digd. En dat is bij toerbeurt de grijze. Deze bezwaren kunnen worden verminderd door in de keu kenemmer een afbreekbare zak te gebruiken, die zo in de gft- container kan worden gedumpt. De bedoelde afbreekbare plas tic zakken kunnen wel door de eomposteerinrichting pro bleemloos worden verwerkt. Afhankelijk van die verwerk baarheid van de zakken in de compostering en de reacties van deelnemende huishoudens wordt bekeken of de invoering VOGELWAARDE - Het feestco mité Vogelwaarde houdt zater dag 5 juli voor kinderen in de basisschoolleeftijd een step-en skeelerrace op het parkeerter rein bij het sportveld. Het wedstrijdprogramma om vat drie onderdelen. Zo rijden de kinderen rondjes van zestig meter. Zij komen daarna aan de start voor een tijdrit en tenslotte werken ze een rit met hindernis sen af. De start is om 10.00 uur. De organisatie stelt bescher mingssetjes voor de deelnemers beschikbaar. Om 14.00 uur ver zorgt het Kart Racing Team Ha melink een demonstratie. Lief hebbers vanaf 10 jaar kunnen daarna zelf karten van afbreekbare zakken in de gemeente Hulst haalbaar is. Naast milieuvoordelen heeft gft-afval de pré dat de verwer king een stuk goedkoper is dan overig afval. Het verbranden van een ton restafval kost zo'n 150 euro, terwijl het composte- ren van gft ongeveer tachtig eu ro per ton kost. Uit regelmatige sorteeranalyses blijkt dat in de Zeeuwse restaf- valcontainers nog steeds gft wordt aangetroffen. Daarom is provinciebreed een project op gezet om te komen tot een beter scheidingsgedrag. Dit project is bedoeld om de hoeveelheid te verbranden huishoudelijk afval te verminderen. MIDDELBURG - Het provinciebestuur is niet bereid te expe rimenteren met kleine windmolens. Volgens Gedeputeerde Staten leveren ze te weinig stroom om serieus bij te dragen aan de doelstelling om meer windenergie op te wekken. Bo vendien is nog te weinig bekend over de veiligheid, het lawaai en de trillingen van de turby, zoals de kleine windmolen wordt genoemd. GroenLinks had om een proef met de turby gevraagd, juist om te onderzoeken hoe deze kleine windmo lens zich gedragen als ze op of nabij gebouwen staan. GS wil len wachten tot een werkgroep van de provincie en de Zeeuw se gemeenten een visie op kleine windturbines klaar heeft. Dat zal dit najaar zijn. Overigens heeft de gemeente Goes wel een turby aangeschaft. Die wordt op een nog te selecteren school gezet voor een experiment. door Marjon Sarneel WALSOORDEN - Oprecht verwonderd legt Lody Louis (57) De Stenen Griffel op de tuintafel. Hij won de arduinen wisseltrofee 2003 met zijn ge dicht Zonet in Perkpolder, half juni tijdens de GraafJansfees- ten in Westdorpe. „Jammer dat het een wisseltrofee is", ver zucht Louis. „Ik vind dit echt heel mooi." Zijn winnende gedicht heeft alles te maken met de plaats waar hij sinds vier jaar met zijn vrouw Annelies woont. „Het huis was niet zo belangrijk." aldus Louis. „Wij werden ver liefd op de dijk vol statige po pulieren en het veilige gevoel dat de veerboot hier juist ach ter de zeedijk heen en weer vaart. Hier zou het onveran derlijk rustig zijn." Hij werpt een spijtige blik op de Kalverdijk, waar klaprozen bloeien tussen het gele kool zaad. Staatsbosheer heeft de bomen wegens kaprijpheid weggehaald. Het afscheid van de veerboot echoot nog na in zijn oren. Het is merkbaar stiller geworden in de omge ving. Van de dertien deelnemers aan het poëzieconcours ging Lody Louis in zijn gedicht als enige in op het verdwijnen van de boot. In zijn sonnet maakt hij geen melding van logistieke problemen, maar beschrijft op een lichtvoetige manier de ver andering in de natuur. 'Een pastoraal beeld', noemt hij het zelf. De jury beoordeelde zijn gedicht als vormvast, humo ristisch, poëtisch in engere zin en bovendien stilistisch in or de. Het voorlezen uit eigen werk, tijdens het Literair Café viel hem alles mee. „Ik hoefde niet te zoeken naar het gevoel, ik had die tekst immers zelf ge schreven", zegt hij. „Alleen ging het programma iets snel ler dan gepland en was ik naar mijn idee vrij onverwacht aan de beurt." Dat zijn sonnet een eerste prijs won, was voor hem een open baring. „Ik hoorde al vroeg van die wedstrijd en ik had gelijk zin om mee te doen", vertelt Louis. „Er borrelt weieens Poëzieprijs winnaar Lody Louis houdt zich ook met houtsnijden bezig. meer iets op. Kleine verhaal tjes, die op een A-4tje passen. In mijn jonge jaren heb ik wel gedichten geschreven. Ze moe ten hier nog ergens liggen. Ei genlijk ben ik redelijk creatief. Houtbewerken vind ik een van de leukste dingen om te doen." Hij wijst naar het huis achter Ik zag patrijzen in de tuin Nooit was me dit nog overkomen Wel eens staat een fazant te dromen Met vuurrode wangen en donkere kruin Maar deze, oplettend, de borsten roodbruin Zijn kennelijk overeengekomen Dat ik ze hier niet dwars zal bomen Hun aanwezigheid niet rondbazuin Sinds het verdioijnen van de boot Rukt de natuur onstuitbaar op De een zijn dood is voor ons brood Want naast de bonen, die ik dop Eten wij patrijzenpoot En soep vooraf van hazenkop foto Camile Schelstraete hem. „Binnen heb ik alles zelf verbouwd, alleen de steunmu- ren zijn blijven staan. Een mens zou eigenlijk zijn hart moeten volgen. Als kind wilde ik het liefst timmerman worden, maar ik had een HBS- verstand en kwam in de hulp verlening terecht. Van gedich ten schrijven kwam in die tijd niet veel. Wel ben ik altijd een groot bewonderaar geweest van Drs. P. Wat die man doet met taal is zo ingenieus. Mis schien is hij wel mijn grootste voorbeeld." door René Hoonhorst OVERSLAG - Kieviten, wul pen, roodborsttapuiten, gras piepers, kleine karekieten, riet- gorsen, blauwborsten, ijsvo gels, koperwieken, goudplevie ren en vele soorten ganzen en eenden zien de Varempé als een paradijs. De menselijke polder bewoners denken er precies het zelfde over. De ruim driehonderd hectare grote polder aan de grens tussen Overslag en Rode Sluis heeft zijn agrarische karakter behou den sinds de drooglegging aan het eind van de zeventiende eeuw. De meeste bewoners ver dienen de kost tegenwoordig niet meer met boeren. Maar ook de huidige ingezetenen hechten aan goed nabuurschap. Een aantal bewoners treft elkaar, en bewoners van omliggende pol ders, wekelijks op zondagmor gen in café Sint Sebastiaan in het Belgische Overslag om tus sen pot en pint eikaars weder waardigheden te bespreken. Sinds vijf jaar houden de 'Va- rempéërs' bovendien een jaar lijkse polderdag. Het begon in 1998 als een dagje om nader kennis te maken, dan wel de banden aan te halen. Het oude spreekwoord 'beter een goede buur dan een verre vriend' geldt tenslotte in een dunbevolkte polder meer dan waar ook. Jaarlijks komen bewoners van de Varempépolder bij elkaar om verhalen uit te wisselen. Als blijvende herinnering aan die dagen is een boekje uitgebracht over de polder. foto Camile Schelstraete De eerste polderdag beviel zo goed, dat de eerste zondag in ju ni automatisch is uitgegroeid tot dé Varempépolderdag. Tel kens in een andere schuur in een ander deel van de polder komen de bewoners bijelkaar om over de schoonheid, bedreigingen en ontwikkelingen van de eigen woonomgeving te kouten. Enkele bewoners vonden dat er een blijvende herinnering aan de polderdag diende te verschij nen. Ze stelden een boekje sa men ter ere van het eerste lus trum van de polderdagen: een geschrift dat gelezen kan (of moet) worden als een lofzang op het leven in de polder, zowel vroeger als nu. „Geen histori sche verhandeling of gedetail leerde kroniek, maar een eigen tijdse beschrijving met wat verbeelding", melden twee sa menstelsters. Een beknopte inleiding over ontstaan en geschiedenis van de Varempé ontbreekt natuurlijk niet. Maar verder is het boekje, dat begint met een lofdicht over 'De Overslag', vooral gevuld met indrukken van (oud-)bewo- ners, een oud-douanier en een NIEUWERKERK - Een oververhitte oven heeft gisteren brand veroorzaakt in een garage bij een woning aan Delta straat in Nieuwerkerk. De brand werd ontdekt door de be woonster, die de brandhaard met een tuinslang te lijf ging. De post Oosterland van de vrijwillige brandweer Schouwen- Duiveland was snel ter plaatse en kon na ruim tien minuten het sein brand meester geven. De schade wordt geschat op en kele duizenden euro's. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 22-jarige man uit Aruba voor het bestelen van zijn zuster veroordeeld tot 450 euro boete. Het slachtoffer werd 2 5 februari dit jaar in Goes bestolen door haar broer. De ver dachte had haar bankpas weggenomen en vervolgens 80 euro gepind. De vrouw had verklaard dat ze al vaker door haar broer, die aan harddrugs is verslaafd, van haar bankpas was beroofd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes veroordeelde gisteren een 41-jarige inwoner van Goes voor het stelen van een fiets en boodschappen tot een week cel. De Goesenaar nam 29 april dit jaar in zijn woonplaats een da mesfiets weg. In de fietstassen zaten boodschappen, waaron der gebak. Van het gebak had verdachte nog gesnoept voordat hij werd aangehouden. De Goesenaar is een bekende van jus titie. Hij zit momenteel een langdurige gevangenisstraf uit. MIDDELBURG - „U speelt met vuur als u zo afhankelijkbent van uw rijbewijs", waarschuwde gisteren de Middelburgse politierechter G. Nomes een 44-jarige inwoner van Tholen. De beroepschauffeur mocht niet mopperen met een voor waardelijk rijverbod van zes maanden, die enigszins werd ge compenseerd door de boete tot 900 euro te verhogen. De ver dachte had 2 mei dit jaar in zijn woonplaats ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken, toen hij werd aangehouden. In zijn voordeel werkte het blanco strafblad. Een 41-jarige man uit Sint Maartensdijk slaakte een zucht van verlichting toen hij hoorde dat hij het rijbewijs mocht houden. De politierechter nam de ei's van de officier van justi tie over: 600 euro boete en zes maanden voorwaardelijke boe teDe verdachte was dit j aar al eerder veroordeeld voor dron ken rijden. jachtopzichter. De herinnerin gen van drie generaties polder bewoners over de jaren 1930 tot en met 1970 geven een nostal gisch inkijkje in gebruiken en gewoonten van de vorige eeuw, sommige specifiek voor de Va rempépolder, andere algemeen geldend voor een halve eeuw te rug. Informatie over de vroegere spoorlijn, grensperikelen in de Eerste Wereldoorlog - toen de Duitsers de grens met onder stroom staand draad hadden af gesloten - en de hoogtijdagen van de smokkelaars geven het boekje extra jeu. Verhalen over de fauna en flora, de jachtritue- len en de veranderingen en ver beteringen in de teelt van ge wassen completeren het beeld van de grenspolder. Het ligt niet in de aard van pol derbewoners in het algemeen en Varempéërs in het bijzonder om te stoefen (pochen), maar het boekje - 'sober vormgegeven, in getogen van kleur, harmonië rend met de polder in z'n prach tige eenvoud' - is ook voor bui tenstaanders de moeite waard. De samenstellers hebben zo'n honderd boekjes extra laten drukken. Belangstellenden kunnen voor 7,50 euro een exemplaar bestellen bij Sankie Koster-den Hamer: 0115- 608274 (e-mail sankiedenha- mer@12move.nl) of Lidwien Buys- rogge: 0115-606081 (e-mail lbuysrogge@xs4all.nl). door Conny van Gremberghe i HULST - De fractie van de PvdA in de Hulster raad vindt dat het dagelijks bestuur van Hulst snel een tijdelijke ontslui- tingsweg moet creëren voor het BACK-terrein en het Stations plein aan de zuidelijke stads rand. Deze week gaan de nieuwe Aldi en ClOOO-supermarkten in het nieuwe winkelcomplex open, samen met de nieuwe Karwei en Boerenbond zullen deze zaken volgens raadslid D. van Dam- me-Fassaert zorgen voor een nieuwe extra stroom bezoekers in het winkelgebied. „Tussen Stationsplein en Absdaalseweg loopt het verkeer nu al regelmatig vast. Ik voor zie, als er zich in het nieuwe winkelgebied een calamiteit voordoet, echt problemen. Brandweer, politie en ziekenau to's kunnen dan niet of ver schrikkelijk moeilijk op de plek des onheils komen. Ik vind dan ook dat het gemeentebestuur ervoor dient te zorgen dat er snel een tweede ontsluitingsroute komt voor dat terrein. Mijn voorkeur gaat uit naar een weg die van het BACK-terrein ach ter de Absdaalseweg langs naar de N61 loopt. Vooralsnog is mij duidelijk gemaakt zit die ont- sluitingsweg er niet in. Hulst ontbeert de middelen en de no dige grond", legt Van Damme uit. Wat volgens haar wel makkelijk en snel kan is een tijdelijke ont sluitingsmogelijkheid via het gemeentelijke milieupark en de Stadsschuur. „Ik heb het dan puur over een noodvoorziening TERNEUZEN - In Terneuzen staat vrijdag de Havenloop op de rol. Het betreft een aantal trimlopen waarbij het organise rende comité van de Havenfees ten de medewerking heeft van de atletiekvereniging Schelde- sport. De afstanden die op het programma staan zijn een 2500, 5000 en 10.000 meter. Start na bij de Jachthaven om 19.00 uur. Inschrijven vanaf 18.00 uur in de feesttent. voor hulpdiensten. Het enige wat de gemeente daarvoor moet doen is een deel van een hek weghalen, wat containers ver plaatsen en wat kleine aanpas singen doen. Het college staat daar niet echt positief tegen over, omdat gevreesd wordt dat buurtbewoners zullen klagen over het verkeer. Dat is volgens mij gewoon onzin", zegt het raadslid. Ook schermt het dagelijks be stuur met het verhaal dat de Stadsschuur uiteindelijk toch verplaatst moet worden en dat het milieupark op termijn (voor 1 januari 2004) dicht moet. Te gen die tijd zal men voor de schuur - de brandweerkazerne en werkplaats gemeentewerken - en het omliggende gebied een andere bestemming moeten vin den. De aanleg van een noodweg zou dat proces kunnen bemoei lijken. De PvdA'ster gelooft daar echter niet in. „Ze weten niet wat ze willen. Ik wel. Ik wil dat er ontsluitingsweg voor hulpdien sten komt. Als er straks iets in het winkelgebied gebeurt, dan is de schade wellicht niet te overzien en dan is de gemeente medeverantwoordelijk. Ik hoop dat ik de andere fracties mee krijg voor mijn plannetje, want ik ben toch van zin om op zeer korte termijn met een initiatief voorstel te komen", aldus Van Damme. Advertentie dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 30 juni -15.00 tot 20.00 uur 01 juli -10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester a. i. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43