9 Mam, ik ga bij de brandweer Zaamslag heeft stem in keus voor kunstwerk dorpsplein Extra personeel voor plantsoenendienst na reeks klachten Meer lucht voor traumahelikopter Roland Garros Geld uit Zwervers en junks willen toestemming voor bouw schuilhut bestrijding Daklozen naar de rechter muskusrat Zeeland op supersnel netwerk zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 25 juni 2003 Brand in keuken AZC Sluiskil Oefenroosters O AutoTrack.nl Stroopvat Definitief Museum begroet 25.000ste bezoeker Man gewond Achterstand Vergoed MARSAKI J GENT - Muskusrattenbestrij- ders in België en Zeeuws- Vlaanderen moeten meer sa menwerken om de rattenpopu- latie terug te dringen. Dat vindt 00k de Euregio Scheldemond, die 256.000 euro beschikbaar stelt voor het project 'Grens overschrijdende evaluatie mus- kussenrattenbestrijding', dat recentelijk werd opgezet. Met dat geld zullen de rattenbe- strijders een uniform grens overschrijdend registratie-en evaluatiemodel ontwikkelen dat een hulp moet zijn bij een adequatere aanpak van de be strijding. De Euregio Scheldemond stelde verder ruim twee miljoen euro beschikbaar voor het project Maritiem Erfgoed. Dit project heeft een meervoudige doelstel ling. Het richt zich op het be houd van het maritiem erfgoed in de Euregio Scheldemond en moet tevens leiden tot een ver sterking van het toeristisch pro duct in Zeeland. Het geld is niet bestemd voor één doel, maar wordt besteed aan diverse deel projecten, waarvan de Muse umhaven Zierikzee er één is. Verder is ruim 2 020 0 0 euro vrij gemaakt voor het opstellen van eenpubliciteitsplan voor het In ternationaal Folkfestival Gent- /Tilburg, een vijfdaags festival dat jaarlijks in de derde week van januari wordt gehouden. Een gezamenlijke promotie van de twee festivals moet resulte ren in een grotere publieke be langstelling voor de manifesta ties. Ook voor ondernemers aan weerszijden van de grens is geld uit Brussel beschikbaar. Ruim 265.0 0 0 euro is uitgetrokken voor het bevorderen van econo mische en wetenschappelijk/ technologische samenwerking. Dit project wil het grensover schrijdend ondernemerschap stimuleren en de positie van kleinere ondernemingen ver sterken door het verstrekken van informatie en advies op het vlak van begeleiding en onder wijs. SLUISKIL - In de keuken van het AZC in de Pierssenspolder- straat in Sluiskil sloeg gister middag rond vier uur de vlam in de pan. De brand ontstond in de keuken op de derde verdieping. Toen de brandweer arriveerde, had de beheerder het vuur al voor het grootste gedeelte geblust met een brandblusser. De brandweer ontruimde de derde verdieping in verband met rookontwikkeling. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Veertig daklo zen en drugsverslaafden in Ter- neuzen stappen naar de rechter omdat ze van de gemeente geen toestemming krijgen voor de bouw van een schuilhut aan de Beneluxweg. De zwervers en junks kunnen niet dag en nacht terecht bij de opvang van het Leger des Heils en zijn het beu om steeds maar rond te hangen in portieken en opgejaagd te worden door de politie. Om te beginnen sluiten de ope ningstijden van de dag- en de nachtopvang niet op elkaar aan. De dagopvang sluit om 17.00 uur, de nachtopvang opent om 21.00 uur. Daarnaast zijn er vol gens de protestgroep te weinig opvangplaatsen. Woordvoerder Wim van der Maaten zegt dat er dagelijks veertig mensen over de vloer komen bij het Leger des Heils, waar in de nachtopvang twaalf slaapplaatsen zijn. „Dit blijft niet goed gaan", consta teert Van der Maaten. De daklozen en drugsverslaaf den willen daarom zelf een (ver plaatsbare) schuilhut bouwen tussen de opvang van het Zeeuws Consultatiebureau en die van het Leger des Heils. „We willen graag legaal een eigen plek hebben waar we sociale controle op elkaar kunnen uit oefenen. Bovendien is het niet alleen een oplossing voor de overlast die inwoners van Ter- neuzen nu hebben van het Winanda van den Ende (23) uit Terneuzen is de eerste vrouwelijke brandweerofficier in Zeeuws-Vlaanderen. foto Cam ile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Een stukje in de krant? Ja, leuk!", klinkt het door de telefoon. Op het afge sproken tijdstip, nog geen drie kwartier later, is het opeens gedaan met de rust. „Ik moet al leen mijn schoenen nog aan doen!", roept ze naar brand- Advertentie weerofficier Cees Overdulve, die dan al achter het stuur zit. Brand in een machinekamer van een binnenvaartschip in Sas van Gent, zo luidt de mel ding. En dus moet Winanda van den Ende (23) uit Terneuzen flink aan de bak. In de namiddag, tijdens een nieuwe afspraak, weet ze te melden dat het brandje niet al teveel voorstelde. Van den Ende is sinds maart de enige Zeeuws- Vlaamse brandweervrouw, die zich hoofd brandmeester mag noemen. Na haar opleiding HEAO Communicatie in Eind hoven sloeg de Temeuzense een totaal andere richting in: die van vlammen, rook en hitte. Ze volgde een opleiding aan het Nederlands Instituut Brand weer en Rampenbestrijding - een overheidsinstituut dat offi ciersopleidingen verzorgt- en loopt sinds maart mee met Offi cier van Dienst Cees Overdulve. Vanaf komend najaar mag ze in die hoedanigheid zelfstandig optreden. „Ik wist echt niet dat ik dit wil de. Tijdens mijn afstudeeron derzoek bij de gemeente Eind hoven kwam ik in aanraking met de brandweer. Hoofd Re pressie van de Eindhovense brandweer, Mark van Aken, maakte mij enthousiast. Toen belde ik naar mijn moeder met de mededeling 'mam, ik ga bij de brandweer'. Daar lachte ze een beetje om. Niet veel later ging ik naar een open dag, waarna ik nog enthousiaster werd." Uit een fors aantal sollicitaties werd Van den Ende geselecteerd voor de achttien maanden du rende opleiding tot hoofd brandmeester. „Ik was samen met een ander meisje de jongste leerlinge die ze ooit hadden aan genomen. Ze wilden daarom wel zeker weten dat ik gemoti veerd was, want anders nemen ze natuurlijk iemand anders aan. Ik ben inmiddels geslaagd en ben sinds maart in Temeuzen werkzaam als brandweeroffi cier Oefenen Opleiden. Ik stel bijvoorbeeld oefenroosters sa men, waarin staat wat en waar we gaan oefenen. Tijdens die oe feningen ben ik zelf al Officier van Dienst." En dat is een verantwoordelijke en soms lastige klus. „Een tijdje geleden deed ik dat voor de eer ste keer bij een oefening in de Albert Heijn in het Temeuzense winkelcentrum Zuidpolder. Dan moet je echt aan elkaar wennen. Dat was best span nend, want..." Van den Ende heeft haar zin nog niet afge maakt als haar pieper gaat. 'Keukenbrand hotel Sluiskil, prioriteit één' meldt het appa raat. Na een vluchtig 'doei' snoert Van den Ende zich in de veiligheidsgordel. Op naar de volgende klus. Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door Euqène Verstraeten ZAAMSLAG - De inwoners van Zaamslag kunnen hun mening geven over drie uiteenlopende ontwerpen voor een kunstwerk op het gerenoveerde dorpsplein. De ontwerpen zijn tot en met 10 juli tentoongesteld in het ver zorgingstehuis de Molenhof. Het meest in het oog springende idee komt van kunstenaar Fed- do van Riel uit Tilburg. Zijn ont werp heeft de aanblik van een op het dorpsplein gelande vlie gende schotel. Maar je zou er ook een oog in kunnen zien. Het hemelsblauwe object heeft een diameter van twee meter en een hoogte van 110 centimeter. In de glanzende bovenkant weerspie gelt de hemel. Het kunstwerk heeft dan ook de toepasselijke naam Hemellichaam meegekre gen. Louise Schouwenberg uit Am sterdam stelt vast dat het water een grote rol heeft gespeeld in de geschiedenis van Zaamslag. Daarnaast wil ze inspelen op de kenmerken van het dorpsplein: verleden versus heden, stilstand versus beweging. Dat resulteert in een beeld van een staande, half figuratieve figuur, die ver baasd naar beneden kijkt waar hij de benen ziet verweken, wa terig worden. Het beeld zou worden gegoten in aluminium en is 1,40 meter hoog. Joris Baudoin uit Zaltbommel heeft zich laten inspireren door het oude verhaal van het win keltje op het plein, waar een groot vat met stroop voor de deur stond. De dorpelingen konden daar hun stroopkanne tje of karaf komen vullen. Na dat vullen bleef er altijd een druppel stroop aan het tap- kraantje hangen. De inwoners gingen daarom heimelijk met hun vinger langs het kraantje. Sindsdien worden de inwoners van Zaamslag 'stropielikkers' genoemd. Het kunstwerk van Baudoin laat twee mensen zien die aan weerszijden van een ton van de stroop likken. Op ware grootte. Herkenbaar en zonder fratsen. Het beeld wordt gemaakt van zwaar gewapend sierbeton, dat zwerfgedrag. Het zou voor de groep ook een waardevolle sti mulans zijn als eens een keer een initiatief dat uit de groep zelf komt, beloond zou worden." Burgemeester en wethouders hebben laten weten geen mede werking te verlenen aan het ver zoek. Nog los van regelgeving op het gebied van de ruimtelijke ordening, ziet het college meer heil in een blijvende oplossing in de vorm van een definitief op vangcentrum, waar de dag- en nachtopvang op elkaar aanslui ten. Gesprekken daarover met het Leger des Heils en het con sultatiebureau hebben tot op heden nog geen resultaat opge leverd. De opvang is al zes jaar in noodgebouwtjes gehuisvest. De afwijzende reactie van het dagelijks gemeentebestuur is voor de groep zwervers en ver slaafden aanleiding zich tot de rechter te wenden. Ook ligt bij de gemeente een bezwaar schrift. OUWERKERK - Het Museum Watersnood 1953 moet groeien in de breedte. De beherende Stichting Caissons Ouwerkerk wil de omgeving meer bij het museum betrekken. Zo hoopt de stichting het succes van het mu seum - waar gisteren de 25.000ste bezoeker werd ver welkomd - vast te houden. In het eerste jaar kreeg het wa tersnoodmuseum 25.000 bezoe kers binnen. Het tweede jaar zakte het terug naar 22.000 maar het ziet er naar uit dat het nu lopende seizoen uit gaat monden in een recordaantal be zoekers. Die 25.000ste bezoe kers waren K. Krijnsen(65)enJ. Cijsouw (73) uit het Zuid-Beve- landse Waarde. Voor hen was het bezoek aan het museum on derdeel van een fietstochtje. KERKWERVE - Een 28-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is gisteren ge wond geraakt bij een verkeers ongeluk bij Kerkwerve De man werd aangereden door een 45-jarige man uit dezelfde gemeente, die hem met zijn be drijfswagen geen voorrang ver leende op een kruising. Bij de botsing raakte de 28-jari- ge Schouwenaar gewond. Hij moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd en werd met diverse verwondingen overgebracht naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. De 45-jarige man bleef onge deerd. door Peter Oggel TERNEUZEN - Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen gaat op korte termijn maatregelen nemen om de plantsoenen en ander ge meentelijk groen in met name Westdorpe en Sas van Gent weer op orde te brengen. De ge meente gaat wil daarvoor de plantsoenendienst, onderdeel van Openbare Werken, tijdelijk met acht man uitbreiden. Met deze uitbreiding geeft het Temeuzense college gehoor aan een reeks klachten over achter stallig onderhoud aan het ge meentelijk groen. Deze klach ten kwamen de afgelopen weken voornamelijk uit Sas van Gent en Westdorpe. 'Je kunt door het onkruid de planten niet meer zien', aldus een inwoner van Sas van Gent begin vorige week. Wijkwethouder J. van Schaik beloofde bij die gelegenheid snel naar een oplossing te zoe ken voor het probleem, in sa menspraak met zijn collega wethouder P. Hamelink van Openbare Werken. Sinds de gemeentelijke herin deling is de Temeuzense plant soenendienst nog onderbezet. Er zijn momenteel dertien vaca tures. Met de invulling daarvan zou aanvankelijk worden ge wacht in afwachting van een zo geheten groenbeheersplan. Dat plan moet de komende jaren een leidraad vormen voor aanpak en onderhoud van gemeentelijk groen. Wethouder Hamelink: „In het kader van de herindeling heb ben we afgesproken uit oogpunt van efficiency terughoudend om te gaan met vacatures. Maar met de huidige groen-proble- men willen we niet langer wach ten We trachten snel in te spelen op klachten. In Sas van Gent zijn inmiddels al twee ploegen aan de slag", aldus wethouder Hamelink gisteren. Het gemeentelijk groenplan is pas eind dit jaar, of uiterlijk be gin 2004 te verwachten is. Het college wil vooruitlopend daar op tussentijds alvast extra medewerkers voor de plantsoe nendienst aanstellen om de ach terstand in te lopen. Het college beslist uiterlijk begin volgende week definitief, maar als het aan Hamelink ligt is dat slechts een formali teit. MIDDELBURG - Zee land wordt aangesloten op een nieuw supersnel digitaal netwerk voor scholen en onderzoeksin stituten, Gigapoort. De Hogeschool Zeeland, de nog te openen universiteit Roosevelt Academy, de Zeeuwse Bibliotheek en het NIOO in Yerseke (dat onderzoek doet naar de ecologie van kustgebie den) worden op dit net werk aangesloten. Gigapoort is een landelijk netwerk dat instituten in alle provincies met elkaar verbindt. Zeeland had bijna niet kunnen mee doen, omdat er zo weinig potentiële gebruikers zijn. De kosten werden daar door te hoog. Vooral voor de HZ en de Roosevelt Academy zou dat slecht zijn in de concurrentie met andere hogescholen en universiteiten. Daarom hebben Gedeputeerde Staten besloten anderhalf miljoen euro bij te dragen, zodat het netwerk ook in Zeeland wordt aangelegd. Stropielekkerbeeldje Joris Baudoin uit Zaltbommel is een van de drie ontwerpen voor een kunstwerk op het gerenoveerde dorpsplein in Zaamslag. foto Camile Schelstraete volgens de kunstenaar behoor lijk vandalismebestendig is. De inwoners van Zaamslag mo gen meebepalen welk kunst werk uiteindelijk op de westzij de van het plein gerealiseerd wordt. Bij de presentatie van de ontwerpen in de Molenhof lig gen speciale formulieren, waar mee de mensen hun keuze ken baar kunnen maken. Er is ook extra informatie over de drie kunstenaars te zien. De ge meente Terneuzen roept de in woners van Zaamslag op om toch vooral maar een stem te ko men uitbrengen. door René van Stee SLUIS - De traumahelikopter uit Brugge is dankzij sponso ring van de Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen en de Bel gische provincie West-Vlaande ren uit de financiële problemen. De bankinstelling steunt de he likopter van de Medische Ur gentie Groep (MUG), onderdeel van het Instituut voor Medische Dringende Hulpverlening (IMDH) de komende drie jaar met jaarlijks 45.000 euro. West- Vlaanderen draagt jaarlijks 110.000 euro bij. De traumaheli wordt jaarlijks zo'n veertig keer ingezet in Zeeuws-Vlaanderen. In het he le verzorgingsgebied gaat het om meer dan 900 uitrukken per jaar. Op een begroting van 387.000 euro kampte de MUG vorig jaar met een tekort van 40.000 euro. West-Vlaanderen zuiverde dit tekort aan. Vervol gens besloot het provinciebe- stuurdekomendej aren structu reel een bijdrage te leveren. Woordvoerster V. de Busschere van de IMDH toont zich zeer verheugd over de komst van de nieuwe sponsors. Die geven de helikopterdienst volgens haar 'wat meer ademruimte'. Zij be- strij dt de verhalen over dreigen de ondergang van de MUG als extra financiële steun was uit gebleven. Ook het feit dat de MUG niet meer zou worden in geschakeld op het grondgebied van een gemeente die geen sub sidie verleent, is volgens haar absoluut niet aan de orde. „Die geruchten zijn volledig uit de lucht gegrepen. Wij zijn hooguit vragende partij, geen eisende. Het ophalen van pati ënten wordt betaald door de ziektekostenverzekeraars. Ook de Nederlandse verzekeraars van slachtoffers vergoeden zon der enige uitzondering die kos ten. Vluchten waarbij geen slachtoffers worden vervoerd en het constant paraat houden van de helikopter vragen om meer financiële middelen. Die zijn tot nu toe dus altijd bijeenge bracht", verklaart De Bussche re. Behalve grote sponsors heeft de MUG ook enkele kleinere finan- cierders. Diverse gemeenten uit België en Nederland geven per inwoner een bedrag. Voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten Sluis en Terneuzen gaat het om een subsidie van respectievelijk vijfentwintig en twaalf euro cent per inwoner, totaal ruim 13.000 euro. In de nieuwe ge meente Hulst ligt het subsidie verzoek er nog steeds. Op korte termijn wordt hierover een be sluit verwacht. „Ook met deze subsidieverschaffers zijn we ui teraard heel blijMet name het feit dat diverse gemeenten hun bijdrage zelfs hebben verhoogd, juichen we van harte toe", aldus De Busschere. Advertentie N T STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert BOOM KOLLEKTIEF met het nieuwe bedrijfspand en met de nieuwe vestiging in het Stationspark AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 De jonge Mare ging helemaal op in zijn spel. Met groot en thousiasme sloeg de jeugdige Bressiaander met zijn vlakke hand tegen een ballon en daagde zijn moeder uit om terug te slaan. Ik ben Roland Garros, zo sprak hij. Dan ben ik deze keer Wimbledon, ver volgde zijn moeder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41