y Nederlander is bovengemiddeld asociaal 3V O trekt nut verhogen verkeersboetes in twijfel Veerman daagt slachtoffers cafébrand voor de rechter Spoorwegen mogen sanering doorzetten CPB voorspelt minder groei en groter begrotingstekort Politie Amsterdam stuit op hennepplantages 3 Haal morgen uw Waldkorn-korting uit de krant! woensdag 25 juni 2003 Eurozone Hbo-fraude blijkt nog groter dan gedacht Bos overwoog opheffen PvdA Jongeren scoren nog overal tabak Oplichting weduwnaars bestraft Gebruikers ritalin mogen afrijden Vlaamse stripprijs voor Matena Meer ANWB'ers in Frankrijk ^WALDKORN J üi P Zoor j pzc doorPeterPunt HAARLEM - Nederlanders dringen voor in de rij bij een bushalte tijdens een regenbui en re stelen zonder wroeging van bun werkgever. pe gemiddelde Nederlander is asocialer dan de gemiddelde Europeaan, zo blijkt uit onder dek van het tijdschrift Readers Digest onder vierduizend Euro- peanen in negentien landen. Het blad legde de ondervraagden twaalf morele dilemma's voor, zoals: wat doet u als u te veel wisselgeld terugkrijgt, levert u een gevonden portemonnee met daarin 50 euro in bij de politie en neemt u pennen en enveloppen mee van uw werk? Nederlan ders blijken niet best te scoren en hebben volgens het onder zoek weinig moeite met asociaal gedrag. De helft van de Neder landers dringt voor in de rij bij een bushalte tijdens een regen bui, tegen gemiddeld 32 procent in de rest van Europa.De gemid delde Nederlander voelt ook niet veel voor het inleveren van een gevonden portemonnee: minder dan de helft is dat van plan. Verder neemt 50 procent van de Nederlandse onder vraagden regelmatig iets van het werk mee naar huis. De Slo- waak steelt echter meer van zijn werkgever: 73 procent neemt spullen mee. Toch is Nederland niet overal asociaal in. Slechts 6 procent van de Nederlanders zegt met een borrel op achter het stuur te kruipen, terwijl 14 procent van de Europeanen daar geen moei te mee heeft, met als uitschieter de Belgen die 22 procent scoren. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat Nederlandse jongeren (18-35 jaar) zich asoci aler gedragen dan de vijftig plussers. Readers Digest spreekt van een 'ethisch gat' van 15 procent tussen beide groe pen. ANP Nog meer bezuinigingen op stapel door Jaap Folkerts 22.05 17.56 ;r ir w :5 M 5 IS '4 :5 II! :5 n 5 12 6 1! 5 11 5 15 ir ir 9 IS 0 IS 6 11 5 U 5 12 5 6 4 12 DEN HAAG - Het kabinet zal door nieuwe economische te genwind mogelijk extra moeten bezuinigen bovenop de 4,5 mil jardeuro die voor 2004 al op sta- pelstaat. Uit gisteren uitgelekte tijfers van het Centraal Planbu reau (CPB) blijkt dat de econo mie nog minder zal groeien dan lot nu toe was voorspeld en dat bet begrotingstekort daardoor verder oploopt. Minister Zalm van Financiën wilde nog niet vooruit lopen op nieuwe bezuinigingen, maar was somber. „Het ziet er niet goed uit. Dramatischer dan we dachten." Zalm laat de bevin dingen van het CPB eerst nare kenen door zijn ambtenaren voor hij besluiten neemt. De cij fers worden gebruikt voor het opstellen van de begroting voor 2004, die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Het begrotingstekort komt vol gens de voorspellingen van het CPB in 2004 uit op 2,6 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp). In het regeerak koord gaan CDA, WD en D66 uit van een percentage van 1,8. Als het kabinet daaraan wil vasthouden, moet het vier mil jard euro extra snoeien. Voor 2004 staat al 4,5 miljard euro in geboekt, oplopend tot ruim 13 miljard in 2007. Het kabinet zal het tekort hoe dan ook niet boven de 2,5 pro cent laten uitkomen omdat dan de grens van 3 procent gevaar lijk dichtbij komt. Landen in de eurozone hebben afgesproken dat het begrotingstekort de 3 procent niet mag overschrijden. Het CPB becijferde verder dat de economische groei in 2004 1,25 procent zal bedragen; 0,5 procent minder dan de 1,75 pro cent die het eerder voorspelde en waar ook Balkenende II van uit is gegaan. Ook voor dit jaar ziet het er vol gens de rekenmeesters allemaal nog minder rooskleurig uit dan was voorzien. Het begrotingste kort loopt op tot 1,9 procent (was eerder 1,6) en de economi sche groei komt volledig tot stil stand (was eerder 0,75 procent groei). Belangrijkste boosdoener voor de verdere stagnatie van de eco nomie is de kwakkelende we reldmarkt. Het CPB verwachtte eerder dit jaar nog een groei van de wereldhandel met 5,25 pro cent, maar stelt dat voor 2003 nu naar beneden bij tot 3,75 pro cent. Het planbureau gaat voor 2004 uit van een groei met 7 pro cent. Door de economische re cessie stijgt de werkloosheid dit jaar tot 420.000 en wordt in 2004 de grens van een half mil joen gepasseerd. Het CBP ver wacht dat er dan 530.000 werk lozen zullen zijn. ANP DEN HAAG - De fraude in het hoger onderwijs is nog groter dan gedacht. Uit een rapport van de commissie-Schutte blijkt dat nog eens twintig op leidingen zich schuldig hebben gemaakt aan gesjoemel met stu dentenaantallen. Eerder waren al vijftig scholen en universitei ten tegen de lamp gelopen. De commissie, onder leiding van voormalig GPV-politicus Gert Schutte, hield zestig oplei- 6 a dingen in het hoger, universitair en beroepsonderwijs tegen het licht, die bij eerdere fraude-on derzoeken als 'twijfelachtig' waren aangemerkt. Van die zestig bleken nog eens tien ho gescholen, zes beroepsopleidin gen en drie universiteiten frau duleus te hebben gehandeld. De commissie-Schutte brengt daarmee het totaal aan oplei dingen die in strijd met de wet zijn geweest op zeventig. De conclusies van Schutte zijn een tegenvaller voor het minis terie. Vanaf het eerste onder zoek in november 2001, is het aantal geconstateerde fraude gevallen alleen maar toegeno men. GPD AMSTERDAM - De politie is gisteren binnengevallen bij twee woonwagenkampen in Amsterdam. De poli tie nam een vuurwapen met patronen, duizend stuks losse munitie, pillen in diverse zakjes, een tabletteer- machine voor het maken van xtc-pillen en verschil lende synthetische stoffen in beslag. De politie trof niet alleen zes hennepplantages aan, maar ook plekken van ontmantelde of juist nog op te zetten kwekerijen. Bij de actie zijn geen arrestaties verricht.De politie beschikte vooraf over informatie dat zich hennepplantages en wapens bevonden in de woonwagenkampen. Aan de actie, die een groot deel van de middag duurde, namen ongeveer honderd politiemensen deel. De sfeer op de kampen aan de Osdorperweg en het Ma Braun- pad was rustig. De bewoners verzetten zich niet tegen de actie van de politie. foto Evert Elzinga/ANP De boetes voor verkeersoveHredingen moeten omhoog, vindt het kabinet. Maar over het positieve effect van verkeersboetes op de vei ligheid is weinig bekend. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Of hogere boetes helpen om het aantal verkeers overtredingen omlaag te krij gen? Verkeersorganisatie 3VO betwijfelt het; er is weinig on derzoek naar de effecten ge uren MOOI 5FN J£_ NtBT, AA.A/VF2 DAT ir 00\< M£t-t/VW»L MIÜ-T £Ti/Vvtö KJjK. daan. In ieder geval zou met de boete ook de pakkans omhoog moeten, zegt woordvoerster He- leen Rijnkels. „Een hogere boete werkt na tuurlij k alleen als er ook mensen zijn die de regels handhaven. Je kunt de boetes verhogen zoveel je wilt, maar als de pakkans laag is, schiet je er weinig mee op. De hogere boetes gaan gelden voor bromfietsers en motorrij ders die geen helm dragen en voor mensen die verbods- en ge bodsborden negeren. Ook rijden door rood en te hard rijden wordt zo'n tien procent duurder. 3VO vindt het belangrijk dat het niet dragen van een helm door bromfietsers en motorrijders strenger wordt aangepakt. Vo rig jaar bleek juist in deze cate gorie verkeersdeelnemers het aantal dodelijke ongevallen toegenomen. Het aantal mensen dat door een verkeersongeval om het leven kwam bedroeg vorig jaar 1066; twee procent minder dan in 2001. Het aantal gedode fietsers daalde, maar het aantal ver keersdoden onder motorrijders en brom- en snorfietsers steeg. Veel meer mannen dan vrouwen komen in het verkeer om het le ven: mannen zijn drie keer zo vaak slachtoffer als vrouwen. Ook is het aandeel jongeren on der verkeersdoden hoog: ruim dertig procent is tussen de vijf tien en dertig jaar, terwijl deze leeftij dsgroep minder dan twin tig procent van de bevolking uitmaakt. Onder jongeren vormen ver keersongevallen de belangrijk ste doodsoorzaak. Een stijging was er in 2002 van het aantal verongelukte brom- en snorfiet sers: van 78 in 2001 naar 106 in 2002. De stijging was vooral groot bij jongeren van vijftien tot negentienjaar en bij tachtig plussers. Vorig jaar deelde de politie zo'n 9,5 miljoen bonnen uit, driehon derdduizend meer dan in 2001. Bijna driekwart daarvan ging naar de overtreders van de snel heidslimiet. De hoogte van met name snelheidsboetes loopt snel op naarmate de overtreding zwaarder wordt. Tien kilometer te hard rijden kost 28 euro - tij dens wegwerkzaamheden is het 52 euro. Maar 92 euro is de prijs voor meer dan twintig kilome ter per uur te hard rij denEn 4 6 8 euro kost een overtreding met meer dan 66 kilometer per uur. Enkele van de meest voorko mende boetes worden afgedaan met het verzoek 86 euro naar de staat over te maken. Dat zijn bijvoorbeeld het negeren van een inhaalverbod, niet rechts houden en door rood rijden. Rij den zonder autogordels kost 40 euro, op pad zonder rijbewijs kost 180 euro. Alle boetes die met een accept giro worden afgedaan zullen als het aan het kabinet ligt met zo'n tien procent stijgen. GPD van onze redactie binnenland VOLENDAM - Jan Veerman, de eigenaar van café De Hemel, gooit alles in de strijd om van het beslag op zijn bezittingen af te komen. Veerman daagt de slachtoffers van de cafébrand die beslag hebben laten leggen voor de rechter en eist van hen een schadevergoeding. Een groep van 214 slachtoffers van de brand in de oudejaars nacht 2000/2001 heeft beslag laten leggen op Veermans cafés, huizen, en banktegoeden om hun schadeloosstelling veilig te stellen. De groep eist 150 mil joen euro van de ondernemer. Volgens hun advocaat, Beer, was het beslag noodzakelijk omdat het overleg met Veerman over een schadevergoeding 'uit zichtloos' was. Bovendien schermde de advocaat met ge ruchten dat Veerman zijn ver mogen buiten zicht zou bren gen, onder meer door pakketten aandelen te verkopen. Veerman beantwoordt het be slag met een kort geding dat de ze week nog moet dienen. Vol gens Veermans advocaat H. Bos is de beslaglegging onrechtma tig. Bos vindt het 'laag' dat de advocaat van de slachtoffers be slag heeft laten leggen op het moment dat Veerman terecht moet staan in de strafzaak over 't Hemeltje. Op de vraag van wie de sterre tjes waren die de brand hebben veroorzaakt, waren gistermor gen tij dens de tweede dag van de strafzaak in Haarlem meerdere antwoorden mogelijk. Uit 38 verklaringen van getuigen in het café blijkt dat ook barperso- neel sterretjes uitdeelde. Maar DEN HAAG - PvdA-fractie- voorzitter Bos heeft vorig jaar nadat hij door de leden tot par tijleider was gekozen overwo gen de PvdA op te heffen. Het zou volgens Bos 'de meeste demonstratieve manier geweest zijn om te laten zien dat we ge leerd hebben van onze fouten, dat we een streep getrokken hebben onder het verleden waarop we zo meedogenloos zijn afgerekend'. Het kwam er uiteindelijk niet van omdat de verkiezingen na derden en het volgens Bos 'heel cynisch' geweest zou zijn om als kersvers door de leden gekozen partijleider hun partij direct op te heffen. Bos wil 'binnen acht jaar' een tweepartijenstelsel. Dan zou de PvdA kunnen verdwijnen. ANP DEN HAAG - Jongeren onder de zestien j aar komen nog alti j d gemakkelijk aan tabak en sigaretten. Ruim acht op de tien jongeren zegt dit jaar, ondanks het verbod per 1 januari, nog gewoon sigaretten te hebben gekocht. Uit onderzoek van de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) blijkt dat winkeliers zich weinig van het verbod aantrekken. Maar 12,8 procent van de 4500 ondervraagde jongeren stelt dat winkeliers ze 'met enige regelmaat' vragen om zich te identificeren. GPD ZUTPHEN - Een 31-jarige vrouw uit Almere is door de recht bank in Zutphen veroordeeld tot twaalf maanden cel, waar van zes voorwaardelijk, en een werkstraf van 240 uur. Ook moet zij zeven oudere weduwnaars in totaal zo'n 80.000 euro terugbetalen. Via kennismakingsadvertenties in dagbladen kwam de vrouw in contact met weduwnaren uit het hele land. Zij deed zich voor als een vrouw van middelbare leeftijd die, na ken nismaking, voorstelde samen met de alleenstaande man een cruise te maken. Zo troggelde zij van minstens zeven mannen spaargeld af, tussen de 3100 en bijna 40.000 euro. De cruises gingen niet door. De officier had achttien maanden cel geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. GPD DEN HAAG - Mensen met ADHD die het kalmeringsmiddel ritalin gebruiken kunnen in de toekomst hun rijbewijs halen. Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat heeft besloten de wegenverkeerswet in die zin aan te passen. Nu worden alle gebruikers van ritalin uitgesloten van deelna me aan het rijexamen. Voortaan zal dit van geval tot geval worden bekeken. Peijs volgt met dit besluit het advies van een commissie onder leiding van hoogleraar psychiatrie Buite laar. Ritalingebruikers kriigen voortaan een medische keu ring. ANP TURNHOUT - De Nederlander Dick Matena krijgt De Vlaamse Prijs voor Strips voor zijn stripbewerking van het boek De Avonden van Gerard Reve. Dat maakte de organisa tie van de prijs gisteren bekend. De tweejaarlijkse prijs wordt Matena 13 december overhan digd in de Warande in Turnhout tijdens De Stripgidsdagen. De onderscheiding bestaat uit 12.500 euro en een bronzen beeldje van Adhemar, de zoon van Nero uit de strip van Mare Sleen. Dick Matena (60) woont al meer dan twintig jaar in Vlaande ren. Zijn versie van De Avonden verschijnt in Nederland in Het Parool en wordt uitgegeven door De Bezige Bij in vier de len. Het eerste deel verscheen al eerder, deel twee volgt in au gustus. ANP DEN HAAG - Nederlandse vakantiegangers die in Frankrijk langs de weg stranden, kunnen van half juli tot half augustus een beroep doen op een Nederlandse wegenwacht. De ANWB stationeert daar in twee gebieden gedurende een maand vier wegenwachten. Het is de eerste keer dat de ANWB op deze schaal leden in het buitenland gaat helpen. De gele auto's zullen rondrijden in de regio rondom Beaune (Cote d'Or) en de streek rondom Aubenas (Ardèche). ANP van onze redactie economie UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen mogen doorgaan met de ingrijpende reorganisa tie waarbij 1240 ondersteunen de banen worden geschrapt. Dat heeft de Ondernemingska mer in Amsterdam bepaald. De uitspraak was nodig doordat de ondernemingsraad van NS Reizigers eiste dat de sanering werd gestopt. De NS gaan 130 miljoen per jaar bezuinigen. Dat betekent dat er de komende drie jaar 1240 banen verdwij nen. De klappen vallen alleen onder ondersteunend perso neel, voornamelijk op de Utrechtse hoofdkantoren. De OR van NS Reizigers vond 1 dat de directie de noodzaak van de sanering onvoldoende had aangetoond. Bovendien eiste ze een beter sociaal plan voor werknemers die hun baan ver liezen. Maar volgens de Onderne mingskamer bestaat er geen twijfel over de urgentie van de bezuinigingen. De NS dreigen anders in de rode cijfers te be landen. Bovendien beschikken de NS over een goed sociaal plan. Door de uitspraak kunnen de NS nu onverminderd doorgaan met hun reorganisatie. Volgens een NS-woordvoerster beschouwt het bedrijf 'beide partijen als verliezers' GPD AdveHentie AdveHentie getuige en barkeeper Rolf Zwarthoed (27), bijgenaamd Nonnie, ontkende dat in alle toonaarden. Rechtbankvoorzit ter mr. R. Toeter verbaasde zich over de tegenstrijdigheden. „Ja, dat moet u aan hen vragen. Uit die groep jongens zijn drie vrienden overleden. Dus zeggen ze dat die jongens er niks mee te maken hebben. Puurom die jon gens vrij te pleiten", aldus bar keeper Zwarthoed. Toeter hield de door de verdedi ging opgeroepen getuige voor dat ook meisjes verklaarden dat Nonnie met sterretjes liep te dansen. „Dat moeten ze nog maar eens hier verklaren met mij er bij", reageerde Zwart hoed. Hij verklaarde zelfs sterretjes te hebben afgepakt, en misschien hebben getuigen dat opgevat als uitdelen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3