pre TMF registreert Streetparade Oosterland is hardrijders beu ree Veel kwallen op Walcherse stranden Einde voor café d'Ouwe Smisse Gevaar voor munitie op nieuwe Sloelijn 11 Extra huizen als zes bedrijven verhuizen agenda T0PVEILING woensdag 25 juni 2003 Auto's Rotondes Toeval Gewond bij ongeluk Containers in brand Strand van nieuwe laag voorzien Uitleg over muziek Dijkval! Provincie weigert proef met turby Meer woningen voor Renesse -j jnnrFamke van Loon itENESSE - Schouwen-Duive- land mag van de provincie in Benesse flink wat extra huizen bouwen, wanneer zes bedrijven uit de dorpskern verhuizen naar bet nieuw aan te leggen bedrij venterrein. Volgens de verant woordelijke wethouder Van de Velde-de Wilde kunnen op deze manier de langgeplande be- Brijfsverplaatsingen bekostigd worden. De komst van het bedrijventer rein op de hoek van de Lage Zoom en de Kooijmansweg - vlak bij de recreatieverdeelweg - komt hiermee eindelijk in zicht. Habo Hoveniers, Doe- het-zelf Doeland, transportbe drijf Bouwman en de Schouwse Bouwmaterialenhandel zijn al bijna tien jaar bezig om te ver kassen uit het dorp. Maar nadat een eerder plan voor een be drijf sverzamelterrein bij Slot Moermond al was teruggefloten hor Ron Magnée MIDDELBURG - De muziek zender TMF gaat dit jaar opna men maken tijdens de Middel burgse Streetparade. Presen tator Mental Theo van de mu ziekzender zal vanaf het dans- festijn verslag doen. Het dansfeest dat voor 23 au gustus staat gepland, beleeft dit jaar zijn derde editie. Met vijf tien wagens moet de Middel burgse Streetparade dit jaar groter worden dan voorafgaan de jaren. Opvallend is dat de wagens niet alleen door Middel burgse cafés worden ingericht: er rijden ook enkele Vlissingse wagens mee, zoals die van ca fé Fraggles van het Bellamy- park. Inmiddels zijn de namen be kend van de meeste dj 's die op treden. Tijdens de parade en het aansluitende feest zullen onder meer Dj Jurgen, Roog, Marcella en Juan Sanchez acte de presen ce geven. Itaditiegetrouw volgt de Streetparade een route door de binnenstad. Rond de klok van half twee start de karavaan ter hoogte van de Dam. Eindpunt is andermaal het Hof van Tan- ge, waar rond vier uur 's mid dags de zogeheten Cityparty wordt gehouden, een feest dat alleen met een kaartje toegan kelijk is. De presentatie van dit feest is in handen van Mental Theo. Op de Markt zijn op datzelfde moment ook dansoptredens te zien. Onder meer de meiden van Slammin'Steez, goed voor een eerste plek tijdens de talenten jacht Hooikoorts!zullen van de partij zijn. De demonstraties op de Markt zijn rond half vijf afgelopen. De Cityparty bij het Hof van Tange eindigt rond de klok van elf uur, waarna deelnemende café's hun deuren openen voor afterpar ty's. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur: Or gelconcert Jacques van den Dooi. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Er wordt te bard gereden, er is te weinig parkeerruimte en zeker in de zo mer is het levensgevaarlijk om vanuit het dorp de doorgaande weg N59 op te rijden. Er man keert volgens de inwoners van Oosterland nogal wat aan de verkeersveiligheid in en om l"i dorp. De gemeente heeft, bleek gisteravond tijdens het bezoek van het college van DW aan het dorp geen pas oplossingen voorhan- klare den. Voorafgaand aan het bezoek hadden de Oosterlanders via het invullen van een enquête hun kart mogen luchten. In sommige straten wordt volgens de bewo ners regelrecht geracet. Zestig tot tachtig kilometer per uur rijdende bromscooters zou- fal geen uitzondering zijn en wkzouden veel automobilisten w gaspedaal veel te diep in drukken. Ook lijndienstbussen ddd- n M- trzafll ig: 21 redactie SCHOUWEN-DUIVELAND örachtweg 23a Postbus 80 "300 AB ZIERIKZEE lel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Fiet Kleemans Famkevan Loon MiPankow Esme Soesman RüdyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 1160 AA goes lel (0113)315666 Eex: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl 'nlernet www.pzc.nl E'tnail: web@pzc.nl 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 30 juni-15.00 tot 20.00 uur 01 juli-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester a. i. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl door de Raad van State, liep ook het tweede alternatief keer op keer vertraging op. De vier bedrijven kunnen zich nu toch gaan opmaken voor de verhuizing. Want inmiddels is duidelijk waar het terrein pre cies komt te liggen en hoe het er uit zal zien. Naast de vier bedrijven zullen ook New York Taxi, dat in het centrum van Renesse geen plaats meer heeft om de taxi's te stallen, en de gemeentelijke werkplaats District West van Openbare Werken naar het nieuwe terrein aan de Kooij mansweg vertrekken. Alleen de geplande verhuizing van de Re- nesser brandweerpost hier naar toe gaat niet door, omdat de brandweerlieden dan niet meer op tijd op de kazerne kunnen zijn. Wethouder Van de Velde (project Regiovisie Schouwen- West) is tevreden dat het bedrij- venterreintje voor de Westhoek nu planologisch geregeld kan worden. Met het vertrek van de bedrijven uit het dorp verkast Doe-het-zelf Doeland in Renesse zal onder meer uit het dorp moeten verhuizen, zodat er nieuwe wonin gen gebouwd kunnen worden. foto Dirk-Jan Gjeltema ook veel autoverkeer uit de dorpskern. Daarnaast worden de huidige twee werkplaatsen van District West nu op één plek ondergebracht. Aan de hele operatie hangt wel een flink prijskaartje: de kosten van de ontwikkeling van het be drijventerrein zelf zijn geschat op 2,2 miljoen euro, terwijl het groen rond de bedrijven nog eens 125.000 euro zal kosten. Een deel daarvan kan worden betaald met behulp van rijks subsidie - de zogeheten Sti- RE A-gelden - maar de rest komt voor rekening van gemeente en ondernemers. Omdat heel Re nesse gebaat is bij de verhuizing van de bedrijven, hadden de on dernemers gehoopt van de ge meente een soort verplaatsings- bijdrage te krijgen. Maar vol gens Van de Velde hebben zowel provincie als gemeente hier geen geld voor. In plaats daar van wil de provincie wél ter on dersteuning van de verkassing extra nieuwbouw van huizen toestaan op de plekken die straks leegvallen. Zo mogen op de plek van Habo Hoveniers drie landhuizen gebouwd wor den. rijden volgens de Oosterlanders te hard. Inde visie van wijkagent W. Fol- mer valt het wel mee met de hardrijders. Volgens de dorps bewoners moet er veel strenger gecontroleerd worden op nale ving van de snelheidslimieten Over verkeersdrempels zijn de meningen verdeeld. De een wil ze weg hebben vanwege hinder lijke trillingen terwijl de ander er juist meer wil. Wethouder verkeer en vervoer Geluk- Poortvliet liet op dat vlak geen enkele onduidelijkheid be staan. Zij vindt het middel vaak erger dan de kwaal. „Nee, even geen nieuwe drempels erbij. Die leveren mij nachtmerries op." De wethouder voegde daar aan toe dat hardrijders in een dorp vaak de eigen inwoners zijn. „Neem uw verantwoordelijk heid. Spreek elkaar daar op aan", was haar oproep aan de Oosterlanders. Dat was Ooster- lander G. Bosman tegen het zere been. „Zo maakt u zich er te makkelijk vanaf. Tijdens het bezoek van het col lege maakten de Oosterlanders van de gelegenheid gebruik om met vuur te pleiten voor roton des op de aansluiting van Mo lenweg en Oud Heiligeweg op de N59. Geluk-Poortvliet kon niet meer dan beloven dan zij zich bij wegbeheerder Rijkswaterstaat hard zou maken voor verbete ring van de verkeersveiligheid op genoemde kruispunten. Advertentie Jo Linssen heeft definitief een streep gezet onder zijn leven als kroegbaas van d' Ouwe Smisse in Zonnemaire. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZONNEMAIRE - De flessen op de bar zien eruit of Jo Linssen (68) elk moment kan gaan schenken. De pest is echter dat dat niet meer gebeuren zal. Hij heeft defini tief een streep gezet onder zijn leven als kroegbaas van d' Ouwe Smisse in Zon nemaire. Zijn sjacheraarshart én zijn pas sie voor muziek tikken gelukkig rustig door. Hij is de man er niet naar ach en wee te roepen, want daar schiet niemand iets mee op. Maar slikken was het wel even. In oktober kreeg de in Nijmegen geboren Linssen een hartaanval. In april gevolgd door een herseninfarct. Zijn gedreven heid heeft - voor wie niet beter weet - de sporen hiervan rap uit weten te wissen. „Je kunt na dat geintje wel achter de gera niums gaan zitten, maar ik wilde aan de gang want ik moest in mei op vakantie naar Turkije." Met snelbinders zat hij op het strand nieuw leven in zijn spieren te blazen. Linssen is een harde, mits het niet gaat over muziek. Dan wijdt hij uit, laat hij emoties onver valst blijken. Zoals die keer dat hij - naja ren te hebben gezocht - op een rommel markt in Burgh-Haamstede het singletje Two lovely blue eyes van Marius Monkau op de kop wist te tikken. Of Lana Cantrell. Twee elpees voor een paar eurocenten. „Die moeten dan de hele dag naast me lig gen. Dan kan me die dag niks meer gebeu ren, die is gewoon goud." D' Ouwe Smisse was voor Linssen een manier om zijn mu ziek uit te dragen. Met een verzameling van 10.000 elpees, duizenden 78 toeren plaat j es en vele cd's kon de clièntele stee vast rekenen op een achtergronddeuntje. Alle muziek tussen de 1930 en 1960 ge maakt kan op Linssen's bewondering re kenen. „Blues, jazz of pop. Dat heette hits toen geloof ik. Niemand mocht met een vinger naar m'n elpees wijzen. Ik heb ook nog nooit één plaat uitgeleend." Het uitbaten van het dorpscafé diende aanvankelijk een ander doel. Na onder meer op de Holland-Amerikalijn te heb ben gevaren, commando te zijn geweest, in de schoenen te hebben gezeten en als hoofd inkoop bij een bank te hebben ge werkt wilde hij zijn brood als cafébaas verdienen. Per toeval overigens. Zijn zwager zocht op Schouwen-Duiveland een stekkie om een eigen bistrootje te ves tigen. „Maar ik zag dit en was verloren." Hij kocht de voormalige smederij, het naastgelegen woonhuis en veel later ook nog de daarachter gelegen wagenmakerij De kroeg vierde vorig jaar zijn vijfentwin tig jarig bestaan en stond toen net op het punt als besloten club te gaan draaien. Een goudmijn was d' Ouwe Smisse nooit, maar gaandeweg moest er alleen maar geld op het café toegelegd worden. Vaste klanten opperden het plan een besloten club te beginnen met een contributiestel sel om de kosten te dekken. De gezond heid van Jo Linssen legde nog voor tot uit voer over kon worden gegaan het hele zaakje lam. Dat geldt ook voor zijn - eveneens vorig jaar begonnen - galerie. In de wagenma kerij hangt een foto van eigen hand zij- aan-zij met een oude olieverf van Theo Voorzaat. Sporen van de eerste expositie gehouden ter ere van het kwart eeuw be staan van de kroeg. Een Oost-Duitse Zwalbe en een DKW wachten op een han- digerd die hen op wil poetsen. Ach dat zijn geen passies, schouderophaalt Linssen met een blik op de bonte verzameling at tributen die in het pand staan uitgestald. Het is zijn sjacheraarsbloed dat maakt dat hij altijd bijzondere dingen op de kop wil tikken. Die ook maakt dat het leven uit de oude panden nog niet is verdwenen, al thans niet tot ze een keer onder de hamer gaan. Want de kroegbaas mag dan zijn tap aan de wilgen hebben gehangen, zijn onder nemende geest blikt alweer vooruit. Als hij al z'n spullen heeft uitgezocht kan hij misschien een bric a brac-achtig zaakje in de wagenmakerij beginnen, mijmert Linssen. Er zijn genoeg elpees die hij dubbel heeft en er zijn vast genoeg mensen die - tegen commissie - ook wel iets bij hem weg te zetten hebben. Dan blijft er aanloop, dan is er wat te doen. Want behalve muziek liefhebber en sjacheraar is Jo Linssen vooral ook een sociaal dier. door Ben Jansen 'S-HEERENHOEK - Bij de aan leg van de nieuwe Sloelijn moet goed rekening worden gehou den met niet ontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog. Ter hoogte van de Sloedam is destijds zwaar gevochten. Vol gens B. van 't Westeinde van de landbouworganisatie ZLTO in Borsele zitten er nooit opge ruimde mijnenvelden, bommen en granaten in de grond. Van 't Westeinde uitte zijn waarschuwing gisteravond tij dens een hoorzitting over de nieuwe goederenspoorlijn die is geprojecteerd tussen het haven en industriegebied Vlissingen- Oost en de bestaande spoorlijn Vlissingen-Bergen op Zoom. Hij had er kritiek op dat bij de ver kenning van de mogelijkheden voor het ongeveer drie kilome ter lange traject langs de Sloe- dijk aan de westkant van de Quarlespolder zonder overleg grond van boeren is betreden. Van 't Westeinde achtte dit ge brek aan communicatie een ver keerde start. „Straks gaat het net zo als bij de Sloeweg, waar de landbouw bij de ingebruik name van de Westerscheldetun- nel ineens werd geconfronteerd met de afsluiting van kruisende wegen." ProRail-medewerker A. Speel- KERKWERVE - Een 28-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland is gisteren gewond geraakt bij een verkeers ongelukbij Kerkwerve. Het ongeluk gebeurde toen een 45-ja- rige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn bedrijfswagen op de kruising van de Delingsdijk en de Heu- velsweg linksaf sloeg. Daarbij verzuimde hij voorrang te ver lenen aan een auto uit de tegenovergestelde richting, be stuurd door de 28-jarige Schouwen-Duivelander. Bij de botsing raakte de 28-jarige gewond. Hij moest door de brand weer uit zijn auto worden bevrijd. De man werd met diverse verwondingen overgebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes. De 45-jarige man bleef ongedeerd. Om hoeveel extra woningen voor Renesse het precies gaat wil de wethouder niet zeggen, al verzekert Van de Velde wel dat het meer dan voldoende is 'om de vrijkomende locaties op te vullen'. De plannen voor het bedrijven terrein aan de Kooijemansweg zijn nu verwerkt in het ontwerp- bestemmingsplan. Wanneer de provincie de aanpassingen goedkeurt en het bestemmings plan vóór het eind van dit jaar is vastgesteld, loopt de komst van de StiREA-gelden volgens Van de Velde geen gevaar. ZIERIKZEE - De post Zierikzee van de vrijwillige brandweer Schouwen-Duiveland moest in de nacht van maandag op dinsdag in actie komen om twee in band gestoken rolemmers te blussen. Twee andere rolemmers waren aan het smeulen. De brand werd ontdekt door een buurtbewoner die wakker was geworden van een brandgeur. Van de brandstichters ont breekt ieder spoor. WESTENSCHOUWEN - Het verhogen van het Schouwse zeestrand is klaar. In totaal is met drie hopperzuigers 1,3 ku bieke meter zand opgespoten. Dat is gebeurd op vier plaatsen over een gezamenlijke lengte van negen kilometer. De werk zaamheden zijn eind maart begonnen en moesten volgens af spraak uiterlijk 1 juli achter de rug zijn, in verband met het toeristisch hoogseizoen. Deze week wordt bij Westenschou- wen de pijpleiding en het bijhorende materiaal opgeruimd, aldus woordvoerder J. Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland. We kunnen er nu weer een j aar of vier, vij f tegen op dat stuk. Met de opspuiting is een investering gemoeid van vijf miljoen euro. Het zand is gewonnen op twintig kilometer uit de kust bij deMiddelbank. BOMMENEDE - Mar van der Veer, componist en schrijver van de liedteksten van het muzikaal openluchttheater Dijk val! geeft voorafgaande aan drie uitvoeringen lezingen over zijn bijdrage aan het stuk. De inleidingen staan geland op 3,4 en 5 juli om 19.30 uur op locatie in de haven van Bommenede bij Zonnemaire en zijn gratis toegankelijk. Aan de hand van teksten en liederen vertelt Van der Veer over het ontstaan van de muziek bij Dijkval! De goede luisteraar zal daardoor ont dekken dat de muziek vaak een 'woord-illustrerende functie' heeft, aldus de componist. „Bovendien vraagt het spel zo veel van het oog, dat men op hetzelfde moment geen gelegenheid heeft te beseffen wat er in de muziek ten diepste gebeurt." De inleidingen vinden plaats in de grote restauratietent. Direct na afloop gaan de tribunes open. Het stuk begint om 21.00 uur. MIDDELBURG - Het provinciebestuur is niet bereid te expe rimenteren met kleine windmolens. Volgens Gedeputeerde Staten leveren ze te weinig stroom om serieus bij te dragen aan de doelstelling om meer windenergie op te wekken. Bo vendien is nog te weinig bekend over de veiligheid, het lawaai en de trillingen van de turby, zoals de kleine windmolen wordt genoemd. GroenLinks had om een proef met de turby gevraagd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De blamye haarkwal houdt zwemmers al een tijdje uit het water. Kleine kwallen met venijnige islierten, die aanspoelen op de Walcherse stranden. Van een kwallenplaag wil bioloog J. van der Veen van het Arsenaal in Vlissingen niet spreken, maar veel zijn het er wel. Het is de tijd voor de haarkwal. Elk jaar opnieuw zweven ze in mei en juni in de Zeeuwse wate ren. „Hiervoor hadden we te maken met de oorkwal. Dat zijn ook kleine kwallen met korte tentakels. Deze haarkwallen zullen nu nog flink gaan groei en", zegt Van der Veen De lange slierten van de kwallen steken. „Het is een kunst om ze niet te raken. Ik zet altijd een duikbril op en kijk hoe ze zwe ven. Het is een prachtig ge zicht." Eenmaal gestoken helpt het om droog zand op de ze re plek te leggen. „Een ander huis-, tuin- en keukenmiddel is om er suiker of zout op te doen. Niet wrijven, want dan worden de netelcellen extra gestimu leerd." Na de blauwe haarkwal is het in augustus de beurt aan de kom paskwal. „Maar de aantallen worden in de zomer aanzienlijk minder. In augustus, september en oktober komt de zeepadde stoel. Dat is een diep blauwe, grootste soort", aldus Van der Veen. berg verzekerde dat aan de mo gelij ke aanwezigheid van muni tie zeker aandacht zal worden besteed wanneer de aanleg van de nieuwe Sloelijn in uitvoering komt.In die uitvoeringsfase wordt ook volop plaats inge ruimd voor overleg met indivi duele boeren en hun belangen organisatie. De aanleg van omrij wegen is in de raming voor de Sloelijn opgenomen. De nieuwe Sloelijn moet de ou de vervangen, die pal langs Heinkenszand voert en 24 over wegen telt. Het nieuwe traject telt drie ongelijkvloerse krui singen. Veel haarkwallen spoelen aan op het strand, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35