9 Alert! wil schijnwerpers op Zierikzee Actie Watersnoodmuseum stevent af op recordaantal bezoekers 399 Edah Ondernemers pleiten voor meldpunt klachten ambtenaren Stichting Renesse helpt biljarters aan nieuwe ruimte Twijfels over juridisch advies aanbesteding nieuw theater m m Roland Garros O AutoTrack.nl zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 25 juni 2003 Eenzijdig Brand in garage 580 ml 'hmmmw Aardbeien bak 500 gram Pak a 12 rollen &2§ Dat is gewoon Fatsoenlijk Voorbeeldplan Uitbreiding MARSAKI Coalitie verdeeld over Mondagron jnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De plannen tot ontwikkeling van een nieuw theater op de plek van het vroe- „ere Mondragon in Zierikzee leiden tot wrijving binnen de coalitie van het Schouwen-Dui- velandse gemeentebestuur. De fracties van Alert!, WD en pvda hebben twijfels over het juridisch advies dat de huisad vocaat daarover heeft uitge bracht. Zij willen dat nader on derzocht zien. Het CDA is als coalitiepartner een heel andere mening toegedaan. „Wij sluiten ons aan bij het voorstel.", zegt fractievoorzitter R. van der Wekken. Volgens de huisadvocaat han delen vader en zoon Van Dijk in strijd met de wettelij ke bepalin gen van een Europese aanbeste ding. De projectontwikkelaars zelf denken daar heel anders over. Zij menen die richtlijnen te kunnen omzeilen door de volle dige aanbesteding in delen te knippen. Hun eigen juridisch adviseur Houthof-Buruma heeft hen die mogelijkheid aan gedragen. Voorde Van Dijk's is het van be lang dat zij de volledige ontwik keling van een 'tweede Mondra gon' in eigen hand houden. Zij bedingen derhalve een zogehe ten turn-key overeenkomst met de gemeente. Daarmee zouden deprojectontwikkelaars ook als opdrachtgevers kunnen optre den en zelf hun aannemers kun nen uitzoeken. „Ik wil de advocaat van de ge meente niet te kort doen, maar Houthof-Buruma behoort tot de topjuristen van ons land. Wij zouden een en ander daarom nog eens nader onderzocht wil len zien", zegt C. Schoneman van Alert! Hij vindt bovendien dat de betrokken ambtenaren vanuit een wat eenzij dige en ne gatieve invalshoek adviseren. Alert! krijgt daarin bijval van WD en PvdA. Volgens WD- woordvoerder D. Meulblok NIEUWERKERK - Een over verhitte oven heeft gisteren brand veroorzaakt in een gara ge bij een woning aan Delta straat in Nieuwer kerk. De brand werd ontdekt door de be woonster, die de brand met een tuinslang te lijf ging. De post Oosterland van de vrijwillige brandweer Schouwen-Duive- land kon na ruim tien minuten het sein brand meester geven. De schade wordt geschat op en keleduizenden euro's. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. moeten de thans ontwikkelde plannen voor Mondragon niet zonder meer worden afgewezen. Je zult altij d marktpartij en no dig hebben voor de ontwikke ling van een theater. Als ge meente krijg je dat niet meer voor elkaar." In de laatste nieuwbrief van de WD pleit Meulblok krachtig voor herle ving van zowel poppodium Bro- gum als theater Mondragon en voor een gecombineerd profes sioneel management. PvcLA-fractievoorzitter W. Ren den zegt het vervelend te vinden dat het CDA binnen de coalitie een afwijkend standpunt in neemt, maar hoopt deze fractie als nog te kunnen overtuigen. Van der Wekken lijkt echter on wrikbaar in zijn standpunt. Wij hebben ons wel verbonden aan het collegeprogramma, maar nu haakt het college toch zelf af. Wij kunnen niet door gaan met een zaak waar zoveel onzekerheden aankleven", zegt Van der Wekken. Bij oppositiepartij Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) heerst verbijstering over het he le verhaal Mondragon. P. Berre- voets-Ringelberg laat alle fasen nog eens de revue passeren en beoordeelt de hele gang van za ken als 'amateuristisch'. „Als we horen dat de partijen het nog niet eens kunnen worden over de aanbesteding dan zakken on ze sokjes werkelijk af." LSD heeft nog geen afgerond stand punt ingenomen over Mondra gon. Voor H. de Vries van Groen - Links was de zaak al lang beklonken. „Wij zouden een voorstel tot een haalbaarheids onderzoek toch hebben afgewe zen. In deze moeilijke financiële tijd moet een duur theater ten koste van de belastingbetaler voorlopig maar worden uitge steld", zegt De Vries. Zij wil haar eerdere voorstel voor een theaterbus in te stellen weer eens boven tafel halen, want ze zou het toch zonde vinden als deze gemeente helemaal versto ken blijft van theater. De met bladgoud belegde toren van het oude stadhuis in Zierikzee is één van de objecten die volgens Alert! permanent in de schijnwerpers moet worden gezet. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Monumentaal Zierikzee moet nadrukkelijker in de schijnwer pers worden geplaatst, vindt de ge meenteraadsfractie Alert!. De twee avonden per week dat de stad laat zien wat voor moois ze in huis heeft, zijn on voldoende. De fractie wil de lampen op bijzondere gebouwen het hele jaar laten branden. Dat kost de gemeente negen euro en veertig cent per maand extra, zo blijkt uit een berekening die de partij heeft la ten maken door Delta. Daarbij wordt een speciaal tarief voor openbare ver lichting gehanteerd, zegt J. van der Ma de van Alert!. „Voor nog geen tientje in de maand krijg je er zo een goedkope attractie bij. Dan ben je met zoveel moois in de om geving toch eigenlijk gek als je daar geen gebruik van maakt. Wanneer je dan vanaf de Zeelandbrug of uit de richting Renesse of Bruinisse op Zierik zee aankomt, geef je als stad direct een visitekaartje af. Kijk maar naar de Sint Nicolaaskerk van Brouwershaven. Daar kan het wel, waarom in Zierikzee dan maar twee keer per week?" De bedoeling is dat de schijnwerpers op de huidige monumenten een kwartier na zonsondergang aanspringen en tot elf uur blijven branden. Wanneer de frequentie wordt opgevoerd van 29 uur naar 100 uur per maand, dan neemt het energieverbruik met 196 kilowattuur toe. Van der Made ziet daarin geen be zwaar, evenmin bezien in het licht van het zuinigheidsbeleid dat de gemeente op energiegebied voert „Zierikzee is een monumenten- en toeristenstad. Waarom zou je dat niet op een relatief goedkope manier uitdragen." Het voorstel sluit volgens Alert! naad loos aan bij de toekomstvisie voor Zie rikzee. Een van de doelstellingen bin nen de visie is het vergroten van de attractiewaarde van de stad. Alert! wil de permanente verlichting volgende maand, wanneer het initiatiefvoorstel wordt ingediend, laten ingaan. De frac tie weet zich al verzekerd van de steun van de coalitiegenoten WD, PvdA en CDA. Advertentie Diverse soorten, fles I Prijs per liter 2.22 Aanbiedingen geldig "au 23 t/m 29 juni door Piet Kleemans OUWERKERK - Het Museum Watersnood 1953 moet groeien in de breedte. De beherende Stichting Caissons Ouwerkerk wil de omgeving en de ontwik keling van na de watersnood ramp meer bij het in een caisson gevestigde museum betrekken. Zo hoopt de stichting het succes van het museum - waar gisteren de 25.000ste bezoeker werd ver welkomd - vast te kunnen hou den. In het eerste jaar kreeg het wa tersnoodmuseum 25.000 bezoe kers binnen. Het tweede jaar zakte het terug naar 22.000 maar het ziet er naar uit dat het nu lopende seizoen uit gaat monden in een recordaantal be zoekers. Stichtingsvoorzitter Ria Geluk; Het gaat gigantisch hard. We hebben nog vier volle maanden te gaan, en we zitten nu al op 25.000 bezoekers." Die 25.000ste bezoekers waren K. Krijnsen (65) en J. Cijsouw (73) uit het Zuid-Bevelandse Waarde. Voor hen was het be zoek aan het museum onderdeel van een fietstochtje. Krijnsen: „We zijn al vaker op Schouwen- Duiveland geweest, maar dit museum hadden we nog niet ge zien." Cijsouw: „We hebben de Ramp meegemaakt. De hausse in de belangstelling voor het watersnoodmuseum heeft veel te maken met de na tionale herdenking van de wa tersnoodramp. Geluk: „We zijn er al toe over gegaan om groepen op afspraak 's ochtends - als we eigenlijk dicht zijn - te ontvan gen. Als we de groepen samen met de 'losse bezoekers ontvan gen wordt het gewoon té vol in het museum." Het succes is voor de Stichting Caissons Ouwerkerk geen reden op de lauweren te gaan rusten. Er wordt nijver gezocht naar uitbreidingsmogelijkheden. Geluk: „We willen de media-af deling uitbreiden en kijken of we iets kunnen doen met dingen als het krekengebied en de Noorse geschenkwoningen. Verder zijn er plannen voor de Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland moet de handel en wan del van de gemeente-ambtena ren kunnen controleren. Volgens de Federatie van On dernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) moet de gemeente een gedragscode opstellen en de ambtseed voor ambtenaren herinvoeren. Daarnaast is een meldpunt no dig, waar ondernemers en bur gers terecht kunnen met klach ten. Hoe de gemeenteraadsleden zich dienen te gedragen voor wat betreft nevenfuncties, ca deautjes en declaraties is pas nog vastgelegd in de Gedrags code Bestuurlijke Integriteit. Een goede eerste stap, gaat deze code het FOS-bestuur niet ver genoeg. Ook voor de ambtena ren moet een dergelijk soort ge dragscode opgesteld worden. „Mensen, die bij de gemeente werken, dienen zich ervan be wust te zijn dat zij werken vóór de burger en met geld van de burgers", betoogt voorzitter W. Ginjaar in de laatste nieuws brief. Om de integriteit van de ambte naren te waarborgen zijn vol gens de FOS verschillende za ken nodig. Allereerst moeten in een integriteitsbeleid de gren zen van 'fatsoenlijk gedrag' worden vastgelegd. Dat schept zowel voor de ambtenaren zelf als de buitenwacht duidelijk heid én is voor burgers en ondernemers te controleren. Gelijktijdig moet een meldpunt opgericht worden waar zij 'ver moedelijke overtredingen' van die ambtelijke integriteit kun nen melden. Tenslotte zouden de Schouwen-Duivelandse ambtenaren weer een ambtseed moeten afleggen. Gezamenlijk kunnen deze stappen volgens Ginjaar een 'betrouwbaar amb tenarenapparaat stimuleren'. Het pleidooi van het FOS-be- stuur staat niet op zichzelf. In de nasleep van de bouwfraude-en quête bekijken steeds meer overheden hoe zij de integriteit en betrouwbaarheid van de ambtenaren kunnen waarbor gen. De gemeente Utrecht voer de vorig jaar juni de ambtseed opnieuw in na een fraude schandaal met twee ambtena ren. De gemeente Maastricht volgde begin dit jaar, terwijl de gemeente Rotterdam per 1 juli alle nieuwe ambtenaren een ambtseed wil afnemen. Om de nieuwe werknemers 'bewuster te maken', dat zij in dienst van de gemeenschap werken. Volgens gemeentesecretaris J. de Vos is dat precies waar de ambtseed voor moet zorgen: een bewustwording dat 'je als amb tenaar dienstbaar aan de sa menleving bezig bent'. Ook voor de Schouwen-Duivelandse ambtenaren ligt wat hem be treft een gedragscode en eedaf legging in het verschiet. Omdat veel gemeenten de integriteit van ambtenaren op de een of an dere manier willen vastleggen en controleren, werkt de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) momenteel aan een voorbeeldplan. „We moeten niet het wiel opnieuw uitvinden, maar dat straks vertalen naar de Schouwen-Duivelandse situa tie", aldus De Vos. Van G. Houtekamer, vicevoor- zitter van de gemeenteraad, hoeven niet alle ambtenaren die ambtseed af te leggen. Ambte naren, die bijvoorbeeld over fi nanciën gaan of namens de gemeente onderhandelingen voeren over aanbesteding van bouwprojecten, zouden dat wél moeten doen. De fractievoorzit ter, vindt dat er na de gedrags code voor de gemeenteraads leden en het college 'logischer wijs' een integriteitscode volgt voor de ambtenaren. Houteka mer: „Om de handelwijze trans paranter te maken voor de bur ger en het vertrouwen in de overheid te bevorderen." bouw van een uitzichtpunt op één van de naastliggende cais sons en ligt er het idee van Koert Davidse en Roel Wouters voor het project 1835 plus 1 waarbij bezoekers de naam van een rampslachtoffer noemen en ver volgens zijn of haar historische gegevens te horen. Hoewel Ge luk tegenover laatstgenoemd project nog sceptisch staat sluit zij niets uit. „Over alles wat iets wezenlijks toevoegt valt te pra ten." door Ali Pankow i RENESSE - De Stichting Re nesse biedt de vier biljartver enigingen in Burgh-Haamstede de helpende hand met het reali seren van een aparte biljart ruimte bij Sportcentrum Wes- terschouwen. Het bestuur van de stichting besloot gisteravond tot aanbouw van een aparte zaal. Deze ruimte biedt plaats aan vier biljarttafels en een ex tra ruimte voor darts en poolbil jart. De biljartverenigingen Witte van Haamstede, Onder Vrien den, De Wig en Deniro waren voorheen gehuisvest in het voormalige Hotel Bom in Burgh-Haamstede. Sinds de overname van dit eta blissement door nieuwe eigena ren is daar wegens de gewijzig de bedrijfsvoering geen ruimte meer voor biljarttafels. De be trokken biljartverenigingen hebben vervolgens in nauwe sa menwerking gezocht naar al ternatieven. In overleg met het gemeentebe stuur is aanvankelijk ook beke ken of sportvereniging DFS in het nieuw te bouwen clubge bouw extra ruimte voor de bil jarters zou kunnen creëren. Daar zou dan wel een extra sub sidie van de gemeente voor no dig zijn. Toezeggingen in die richting deed wethouder J. van Felius van sportzaken echter niet. Hij gaf de betrokken clubs het ad vies eerst zelf eens naar moge lijkheden te zoeken. De Stichting Renesse wil als ei genaar van het Sportcentrum Westerschouwen uitkomst bie den. „Daar is wel uitbreiding van de accommodatie voor no dig", zegt administrateur D. Kooman van deze stichting. Hij laat weten dat er inmiddels overleg is met een aannemer over een flinke aanbouw tussen het horecagedeelte en de bui- ten-tennisbanen van het sport centrum. Ook de procedure voor een bouwvergunning is inmid dels in gang gezet. „Het mes kan aan twee kanten snijden met deze uitbreiding, want de Stichting Renesse wil met een afscheiding van de bil jartzaal nog een extra ruimte realiseren voor poolbiljart en darts. Dat zijn horecasporten die tegenwoordig zeer populair zijn", zegt Kooman. Hij acht zo'n pool- en dartsruimte com mercieel aantrekkelijk voor Sportcentrum Westerschouwen omdat zowel bewoners als toe risten er gebruik van kunnen maken. Advertentie ""fff STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert BOOM KOLLEKTIEF met het nieuwe bedrijfspand en met de nieuwe vestiging in het Stationspark AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 K. Krijnsen (links) en J. Cijsouw (tweede links) kregen een bloemetje van voorzitter van de Stichting Caissons Ouwerkerk Ria Geluk (rechts) omdat ze de 25.000ste bezoekers van het Museum Waternood 1953 waren. foto Dirk-Jan Gjeltema De jonge Mare ging helemaal op in zijn spel. Met groot en thousiasme sloeg de jeugdige Bressiaander met zijn vlakke hand tegen een ballon en daagde zijn moeder uit om terug te slaan. Ik ben Roland Garros, zo sprak hij. Dan ben ik deze keer Wimbledon, ver volgde zijn moeder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33