PZC Geen discussie meer over geld JKSCS i m ml Met het accent op rap fSPq Veel rock-'n-roll Eric Dikebs Pizzahut hoog in Britse hitlijst 25 W, mm woensdag 25 juni 2003 1. The Underdog Project VsS- Summer Jam 2003 ("1 2. Veldhuis Kemper Ik Wou Dat Ik Jou Was (2) 3. Sean Paul - Get Busy (3) 4. Sertab - Everyway That I Can 16) 5. Jim - Tell Her (A) 6. K3 - Oya Lele (-) 7. Thicke - When Get You Alo ne (5) 8. Craig David Ft. Sting - Rise Fall (8) 9. Busta Rhymes Ft. M. Carey - Know What You Want (7) 10. Christina Aguilera - Fighter (19) 11,50 Cent - In Da Club (9) 12. Daniel Bedingfield - If You're Not The One 111 13. Di-Rect - She CI0) 14. Justin Timberlake - Rock Your Body C12) 15. Bust - Year 3000 C13) 16. Blaf - Omarm fl 4) 17. Rmx Crew Ft. Ebon-E Plus - Turn Me On (-) 18. Delta Goodrem - Born To Try CI 8) 19. Jamai - Step Right Up (15) 20. Grad Damen - Als Sterren Stralen (26) 21. Jennifer Lopez- I'm Glad (17) 22. Within Temptation - Running Up That Hill (16) 23. Wayne Wonder - l\lo Letting Go (-) 24. M Kids - Indianendans (-) 25. T.A.T.U. - How Soon Is Now /Ne Ver, Ne Boisi (20) 26. Dare - Chihuahua (27) 27. Will Young - LightMyFire C21) 28. Gebroeders Ko Tuut, Tuut, Tuut, We Springen Par... (33) 29. Scooter - The Night (-) 30. Girls Aloud - No Good Advice (23) 31. Juanes - A Dios Le Pido C25) 32. Coldplay - Clocks (31 33. Snoop Dogg - Beautiful C24) 34. Jan Van Est - De Zon Op M'n Bol (28) 35. Gotcha Ft. De Moordgasten - Je Moetje Bek Hou we (30) 36. Band Zonder Banaan En Alb - Itsy Bitsy Teenie Weenie C42) 37. Evanescence - Bring Me To Life (29) 38. Ricky Martin - Jaleo (22) 39. K3 - De 3 Biggetjes (35) 40. Beef - Alice (I Want You Just For Me.) (39) 41. Good Charlotte - Girls Boys (-) 42. Scooter - Weekend! 134) 43. Linkin Park - Faint (-) 44. Bon Jovi - All About Lovin' You (32) 45. Ashanti - Rock Wit U (-) 46. Postmen - Long Time 140) 47. Simply Red - Sunrise (37) 48. Gareth Gates - Unchained Melody 136) 49. Stereophonies - Maybe To morrow (-) 50. Ginuwine - Hell Yeah (38) 1. Blaf - Omarm 11) 2. Metallica - St. Anger 12) 3.3 Musketiers - De Musical 13) 4. Radiohead - Hail To The Thief 14) 5. Eros Ramazzotti - 9 15) 6. Norah Jones - Come Away With Me 18) 7. Kane - What If (15) 8. Live - Birds Of Pray 17) 9. Use Delange - Clean Up 16) 10. Coldplay - A Rush Of Blood To The Head 110) 11Di-Rect - Over The Moon 19 12. Veldhuis Kemper - Half Zo Echt 117) 13. Simply Red - Home 111 14. Blaf Blauwe Ruis (12) 15. Sean Paul - Dutty Rock 116) 16. Jan Keizer - Going Back In Ti me 2114) 17. Junkie XI - Radio Jxl: A Broadcast From Compu 113) 18. Celine Dion - One Heart (21) 19. Robbie Williams - Escapolo- gy (22) 20. Ernst Daniel Smid - Gevoel Van Geluk 119) 21. Evanescence - Fallen (20) 22. Justin Timberlake - Justified (23) 23. Marco Borsato - Onderweg 129) 24. Annie Lennox - Bare 126) 25. Steely Dan - Everything Must Go (32) 26. 50 Cent - Get Rich Or Die Trying 131) 27. Moby - 78 130) 28. Eminem - The Eminem Show 143) 29. Stef Bos - Donker En Licht(25) 30. Aida - De Musical 118) 31. Christina Aguilera - Stripped 135) 32. Sarah Brightman - Harem (-) 33. Simply Red -The Very Best Of (33) 34. N*E*R*D - In Search Of (-) 35.Rowwen Hèze Dageraad(27) 36. The Sound Of Music - De Mu sical 124) 37. Craig David - Slicker Than Your Average 146) 38. Beef - Beef (-) 39. Beyonce - Dangerously In Lo ve (-) 40- Linkin Park - Meteora (37) ♦I - Bon Jovi - Bounce 144) 42. Scooter - The Stadium Tech no Experience 145) 43. White Stripes - Elephant (39) 44. Marilyn Manson - The Gol den Age Of Grotesque 142) 45. Mike Oldfield - Tubular Bells 2003(41) 46. Koos Alberts 20 Jaar 'N Le gende (-) 47. Queens Of The Stone Age Songs For The Deaf 140) 48. Armin Van Buuren - 76 (-) 49.8 Mile- Original Soundtrack (- 50. Madonna - American Life 128) Sarah, Josine, Jasmijn, Natalie (vlnr) en Robin (vooraan) aan de Otheense kreek bij Terneuzen. foto Camile Schelstraete Voor het eerst zonder pa en ma op vakantie Weg met dat betuttelen de vingertje, dat tel kens in de 'dit mag niet, dat mag niet'-stand staat! Weg met al die duffe uitjes naar weinig enerverende plaat sen! Leve de vrijheid, doe en laat wat je zelf wil! Voor het eerst alleen op vakantie, met de ouders op 'veilige' afstand (dit laatste valt trouwens op meerdere manieren te lezen, maar jij weet ongetwijfeld hoe je het moet interprete ren), het is een onvergetelij ke ervaring. De PZC speurde vijf jongeren uit Terneuzen, Zaamslag en Axel op die dit jaar voor het eerst van een ouderloze vakantie gaan ge nieten. Jasmijn Rademakers (16) uit Zaamslag, Sarah van Lange- velde (16) uit Axel en Josine Roost (17), Robin de Wever (16) en Natalie Gerritsen (16) uit Terneuzen kunnen bijna niet wachten tot het zover is. Op va kantie, verlost van alle stress van de laatste tentamenweken. Terwijl bij veel ouders beelden van stapels bierkratj es - tipmet acht kratjes is een acceptabele salontafel te maken, eventuele extra kratten kunnen als stoe len dienen -sterke drank en los bandige, sensuele taferelen op doemen, valt dat volgens deze vijf leerlingen van het Terneu- zense Zeldenrust-Steelantcol- lege allemaal wel mee. Je zoekt het zelf op, of juist niet, zo vin den zij. „ik ga echt niet elke avond uit. Dat houd je helemaal niet vol. Ik wil ook wel wat zien. Niet echt cultuur opsnuiven, maar wel actief bezig zijn", ver telt Jasmijn, die met haar vriend met een jongerenorganisatie naar Zuid-Frankrijk gaat. Josine is het volledig met haar eens. „Iedere nacht tot vier uur uitgaan, dat kan gewoon niet. Weet je, van alleen op vakantie gaan leer je volgens mij heel veel. Dit jaar ben ik nog met mijn ouders mee geweest naar Spanje. Dat is wel leuk, maar zonder hen ben je veel vrijer. In hun bijzijn kan je toch niet zo leuk stappen", vindt ze. Josine houdt het de eerste keer dichtbij huis. Ze zet haar tentje op in Cadzand. Dat doet Robin ook, samen met een stel vrienden. „We staan op een jeugdveld. Nee, wij hoeven niet per se ver weg. Dat is veel te duur. En of het nou Cadzand is of de polder bij Zaamslag, dat maakt niet uit. Je moet het zelf gezellig ma ken." Robin zal zeker niet zeggen dat hij tijdens zijn vakantie geen bierflesje zal aanraken, maar het echt 'klem zuipen' laat hij toch liever achterwege. „Het gaat mij om relaxen en een beet je uitgaan. Alles is best, als het maar niet te actief is." Josine droomt meer van lang uitgaan en uitslapen op het strand, Sa rah heeft daarentegen een heel andere kijk op vakantie vieren. „Ik doe een combinatie van wer ken en vakantie houden. Ik sta op een camping in Cadzand in een frituur. Daarnaast zit ik graag voor mijn caravan. Nee, niet naar het strandAl dat zand dat aan je voeten plakt, bah! Alle vijf kiezen ze ervoor om op een camping vakantie te vieren. Een appartement is te duur, maar bovendien maak je op een kampeerterrein veel sneller contacten. Natalie gaat met haar vriend naar Noord-Frank rijk. „Om te relaxen, om op een bepaalde manier close met el kaar te zijn. Mijn ouders vinden dat prima." Sarah ondervond laatst wel wat strubbelingen op het thuisfront, omdat haar vriend met een vriendengroep ook een tijdje op 'haar' camping zal bivakkeren. „Maar het is nu geregeld met mijn ouders. Ik denk ook dat je als ouder je kind niet te laat moet loslaten. Doe je dat pas als iemand negentien jaar is, dan krijg je volgens mij veel sneller van die zuiptafere- len." Josine: „Ja, en wat betreft jon gens: dat heb je toch zelf in de hand? Al die ruige verhalen gaan voor mij niet op hoor! Toen ik zei dat ik alleen op vakantie wildezei mij n vader dat 'we dat nog wel zouden zien'. Op voor waarde dat ik in de zomerva kantie zou gaan werken, mocht ik alleen op vakantie." Deze Zeeuws-Vlaamse leerlin gen ogen eigenlijk een beetje braaf. Dat geven ze ook alle vijf toe, alhoewel... „Mijn ouders le- Studiefinanciering, zakgeld en bijbaantjes, maar ook uitgaan, dure kleding en mobieltjes. Pe tra de Bil praat in Jong Geld met jongeren over hun inkomsten en uitgaven. Deze week: Pieter Boot (14) uit Zierikzee. Inkomsten per maand: zakgeld ouders 25,- zakgeldoma€ 10,- baantje€ 30,- spaarrekening 12,- totaal 77,- Uitgaven per maand: spaarrekening 12,- tijdschrift Power Unlimited 3,- game voor spelcomputer (lxper2 maanden)€ 30,- iets lekkers 2,- cadeautjes/beltegoed 10,- totaal 57,- over: 20,- Skaten, piano spelen, tennis sen, handballen, TV kijken, gamen, werken en dan ook nog klas 2 van het vwo-plus doorlo pen; Pieter doet het allemaal. „Ik heb een baantje op de ten nisbaan", vertelt hij. „Vegen, randen schoonmaken, gravel strooien en de lijnen weer dui- Al met het uiterst succesvolle debuut 'Documents' zat de Rotterdamse groep Postmen aan haar plafond in Nederland. Het is nu vijf jaar later en met Era gaan The Anonymous (Ray mond Stotijn), G-Boah (Gus Bear) en Shy Rock (Michael Parkinson) - na 'Revival' - ver der waar ze gebleven waren. De door een rockgitaar gedomi neerde single 'Long Time' is een onbegrijpelijk en slecht visite kaartje, want de overige num mers zijn stuk voor stuk sterker. Het recept - hiphop gecombi neerd met reggae - is vertrouwd en blijft onverminderd aanste kelijk. Het accent ligt op de raps en minder op zingen 'Trust') Jammer, want de bijdrage van gastzangeres Jenny Willemstijn in 'Not A Day' geeft wat rust en melodie temidden van die rela tief monotone woordenstroom. ipf, Wil In een tijd waarin hiphop onge kend populair is, nestelt Post men zich met Era gemakkelijk weer aan de vaderlandse top. Peter van der Heide Postmen: Era (Warner), speelduur: 49.01 min. zen dit verhaal natuurlijk ook", lacht Josine. Ze denken alle maal dat er een verschil is tussen Zeeuwse jongeren en bijvoor beeld jongeren uit de Randstad. „Hier zijn we toch iets meer be heerst, in de Randstad zijn de jongeren dikwijls veel losbandi- ger", zegt Sarah. Maar dat wil natuurlijk helemaal niet zeggen dat je zonder dat 'natuurlijke feestgevoel' een stuk saaier bent dan anderen. Iedereen beleeft een vakantie op zijn of haar manier, doet zelf waar hij of zij in heeft. Zo weet Robin al op voorhand dat hij, hoewel hij koken best leuk vindt, niet al teveel met de pot ten en pannen in de weer zal zijn. „We gaan nog wel een keer barbecuen. Weet je, vorig jaar ging ik naar een festival. Aller lei kookspullen meegenomen, maar uiteindelijk hebben we al leen maar broodjes shoarma ge geten." Jasmijn is al helemaal niet van plan om met pannen te sjouwen. Zij heeft een heel an dere visie op gezond eten: „Op een pizza zitten toch ook groen ten?" Raymond de Frel Wil je kans maken op een gratis jongerenreis voor twee perso nen, surf dan naar www.zcool.nl (kan ook via www.pzc.nl) en doe vóór 4 juli mee aan de prijs vraag. Algemene informatie over jon geren en vakantie vind je op http://jongerenvakantie.pagi- na.nl. De rock-'n-roll, en dan met name de garage- of trash- variant, beleeft gouden tijden. Uit het grote aanbod van nieu we releases in het genre, twee die opvallen: Fight Dirty van The Forty-Fives en het titelloze debuut van The Tears. De eerste band is hoorbaar geïnspireerd door The Dirtbombs en The Oblivians, maar heeft genoeg eigen smoel. Naast smeuïge rock-'n-roll en rhythm blues met stoere riffs en solo's, zompi ge beats en dreinende orgels, be vat Fight Dirty ook pakkende, naar Kinks neigende sixtiespop The Tears zijn iets rechter in de leer. Bij hen mag het vooral niet te netjes klinken. Niet gek, als je grootste helden The Stooges, The Sonics en The Muffs zijn. Hun eersteling lijkt opgenomen in een garage, met antieke gi taarversterkers, een vuilnisbak als drumstel en overstuurde vrouwelijke vocalen. Het geeft THE de jonge honden, hoe kan het anders, extra charme. Rob Broere The Forty-Fives: Fight Dirty (Yep Rock/Sonic Rendezvous), speelduur: 38.34 min. The Tears: The Tears (Trick Knee/Clearspot), speelduur: 27.27 min. Pieter Boot: „Meestal spaar ik vooreen game." foto Dirk-Jan Gjeltema delijk maken. Ik verdien er 3 eu- moeten we extra veel doen, an- ro per uur mee, dus dat is best ders is het twee keer per week. wel veel. Vlak voor een toernooi Het geld dat hij verdient, laat hij net als zijn zakgeld op een bank rekening storten. „Dan spaar je ook makkelijker. Ik geef niet zo veel uit aan snoep, dat vind ik geldverspilling. Meestal spaar ik voor een game, ik heb een Playstation 2 en een Gameboy Advance SP. Zo'n game kost tussen de 45 en de 68 euro, dus dat koop ik niet elke maand. Ik koop ook niet zo maar een game." Goed omgaan met je geld; Pieter is er mee opge groeid. „Mijn vader werkt bij een bank, dus die weet er ook wel wat van. Hij heeft wel eens gezegd dat ik moest stoppen met steeds wat te kopen, maar die discussie hebben we niet zo vaak meer. Ik weet nu zelf ook wel hoe het gaat. Als je nu iets ziet wat je wilt hebben, weet je dat er de volgende maand ook weer wat zal zijn. Soms kun je beter even wachten." Pieter heeft geen kleedgeld, en dat wil hij ook niet. „Als ik iets nodig heb, krijg ik het meestal. Mijn moeder en soms mijn zus zien wel eens wat in de stad voor me, en dan ga ik kijken of ik het leuk vind. Ik geef dan het beslis sende oordeel. We kopen meest al bij Uncle Sam, dat is een ska- tewinkel, of bij La Boom." Pieter koopt geen boeken of cd's; muziek luistert hij gewoon op de computer en hij leest de Power Unlimited. „Ik vind geld toch best wel be langrijk", bedenkt hij tijdens al dit gepraat over euro's. „Ik kan er leuke dingen van kopen en het zou toch jammer zijn als dat niet meer kon." Petra de Bil Als het even meezit, gaat Eric Dikeb het internationaal helemaal maken. De Engelstali ge versie van zijn feestnummer 'Pizzahut' is deze week op num mer twee binnengekomen in de Britse hitlijsten. „Nummer één zou natuurlijk nóg leuker ge weest zijn", zegt Dikeb. „Maar een tweede plaats is ook te gek; je wilt niet weten wat dat bete kent voor de verkoopaantallen. Ik hou er op z'n minst een leuke nieuwe auto aan over." Niet dat heel Engeland nu in de rij staat voor handtekeningen van de 32-jarige 3FM-dj en hij overstelpt wordt met verzoeken voor optredens. 'The Fastfoods- ong', zoals 'Pizzahut' in Enge land is getiteld, wordt vertolkt door de speciaal daarvoor bij eengebrachte Fastfoodrockers: twee knappe meisjes en een hip pe jongen. „Ik was bezig met een Pizzahut- versie voor de Duitse en Oosten rijkse markt, 'De Burger- dance'", verklaart Dikeb. „Sa men met dj Ostzi, die ook in Nederland megapopulair werd met het lied 'Anton aus Tirol', zou ik de Duitstalige versie eind juli of begin augustus gaan pro moten op Mallorca, met het idee dat het in het najaar tot een hit zou uitgroeien in Duitsland en Oostenrijk. Via de producer van Ostzi kwam ik in contact met Mike Stock, die mijn Pizzahut- refreintje wilde gebruiken voor 'The Fastfoodsong'." Stock, bekend van het gelikte pop-producerstrio Stock, Ait- ken Waterman, formeerde de Fastfoodrockers en stak een klein fortuin in een flitsende vi deoclip. In mum van tijd was 'The Fastfoodsong' de meest aangevraagde clip op de Engel se popzender The Box. Deze week staat de meezinger op twee in de Britse Top 40en geeft daarmee gevestigde popidolen als R. Kelly, Mariah Carey, Jus tin Timberlake en Christina Ag uilera het nakijken. Is na Nederland nu ook de rest van de wereld gevallen voor Di kebs polonaise-pop? Dikeb: „De media en de popcritici, in Ne derland en daarbuiten, haten dit soort liedjes, met eenvoudige teksten en akkoordenschema's. Maar het kan me geen reet sche len of het allemaal wel cultureel verantwoord is. De man op straat vindt het leuk." Dikeb ontving voor zijn 'Pizza hut' al eerder een gouden plaat in België. De Hagenaar werd in uitgaanskringen populair door zijn dj-activiteiten in de Rotter damse Après Skihut. Sinds april 2000 is hij medepresentator van het 3FM-programma Stenders vroeg. Een jaar later was hij kandidaat in de SBS-realitys- how Big Diet. Dikeb: „Ikhebaltijdgezegd: Als ik anderhalf miljoen euro bij el kaar heb, stop ik met werken. Dan heb ik genoeg om stil te le ven en geef ik de rest weg." Het ultieme bedrag komt nu akelig dichtbij. „Amerika lonkt", ju belt Dikeb. „Waarom niet? Nu Engeland overstag is, is de door braak in hét land van de fast foodketens nog maar een kwes tie van tijd. De Pizzahut zou wel eens mijn oudedagsvoorziening kunnen gaan worden. Wie had dat kunnen denken?" Berrit de Lange Eric Dikeb (r) en Margreet van Gils, de co-presentatoren van het 3FM-programma Stenders vroeg. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25