PZC Verhuizing tegen je zin in is een gewild onderwerp GtüOEH'f Scoren geeft een geweldige kick 24 dc jdn&E OriC^RZ-DEkER Kind kan met Willy het bos in woensdag 25 juni 2003 Theatertournee ff w fl ft» y».,y g. g, illustraties uit BoekieBoekie 51 Nog nooit in zijn leven was Roy Eberhardt zo opge wonden ge weest als toen hij ein delij k de jongen vond die hij een paar dagen eerder op blote voe ten door keurige groene tuinen had zien rennenover een Duitse herder heen, over hekken en dwars door struiken. Tegen je zin moeten verhuizen is een dankbaar onderwerp voor een gemakzuchtige auteur: ver zin een sympathiek kind dat zich vol heimwee herinnert wat het achterliet, vertel over peste rijen op de nieuwe school, geef het een aardig vriendje of vrien dinnetje en klaar-ben-je. Als zo'n kunstje dan vervolgens wordt aangeprezen als het eer ste kinderboek van een populai re auteur voor volwassenen is het oppassen geblazen. Meestal, maar niet in het geval van Carl Hiaasen die met Uil debuteert als schrijver voor kinderen. Roy Eberhardt is al zo vaak verhuisd dat hij er aan ge wend is een nieu weling te zijn. Pas nog verhuisde hij met zijn ouders vftn Bozeman in Morft-' ana met zijn 'krong, kelende groene ri vieren (en) de lucht die zo blauw was dat het wel een schilderij leek' naar Coconut Cove in het drukkend warme en onaange naam vochtige Florida. Roy vindt het er niks. Tot overmaat van ramp loopt hij er ook nog ene Dana Matherson tegen het lijf. Dana is een sneue vetzak, een eikel zo stom als een emmer modder en vooral een genadelo ze pestkop: 'Dana Matherson (greep) Roys hoofd van achteren beet en drukte zijn duimen in Roys slapen alsof hij een voetbal platkneep. De oudste leerlingen moesten eigenlijk achter in de bus blijven, maar Dana was tot vlak achter Roys plaats gekro pen om hem klem te zetten. Toen Roy probeerde zich los te wur men plette Dana zijn gezicht te gen het raam.' Je kunt je voorstellen hoe verve lend en pijnlijk dat geweest moet zijn, maar als het niet was gebeurd, zou Roy nooit de vreemde jongen hebben gezien die als een gek rennend de schoolbus leek te willen halen: 'De jongen was stroblond en mager, en zijn huid was diep bruin van de zon. Zijn gezicht stond ernstig en geconcen treerd. Hij droeg een vaal Miami Heat-basketballhemd, een vui le, kakikleurige korte broek en - dat was het rare - geen schoe nen. De zolen van zijn voeten waren zo zwart als barbecue kooltjes.' En als hij niet vastbesloten was geweest die jongen te vinden zou hij nooit Beatrice - de Beer - Leep ontmoet hebben: 'Ik heb een goeie raad voor je'zei ze zacht. Roy keek ongerust om zich heen. Ze waren de enigen die nog in kantine waren. 'Luis ter je?' Ze duwde hem verder naar achteren. 'Ja.' 'Mooizo.' Ze hield pas op met duwen toen ze Roy met zijn blad tegen de muur klem had gezet. Toen keek ze hem over haar rode bril heen dreigend aan en zei: 'Van nu af aan bemoei jij je met je eigen za ken, begrepen?' Roy was bang, dat moest hij toegeven. De rand van het blad sneed in zijn rib benkast. Die meid was een beu ker. 'Jij hebt die jongen ook ge zien, hè?' fluisterde hij. 'Ik weet niet waar je het over hebt. Be moei je met je eigen zaken, als je weet wat goed voor je is.' En als Roy daardoor zo onder de indruk van de vervaarlijke Bea trice was geraakt dat hij haar nooit meer onder ogen durfde te komen, zou hij nooit te we ten zijn gekomen wat uit de grond gerukte piketpaal tjes en alligators in mobiele wc's te ma ken hadden met de paar gaten op het bouwterrein voor een nieuwe vestiging van Moeder Paula's Oud-Amerikaanse Pan nenkoekenhuis. Snap je er niks van, maar wel nieuwsgierig? Gun dan jezelf de tijd voor het spannende bij tijd en wijle droogkomische boek, want hier alles navertellen is een lang verhaal. En of Roy spijt heeft van de verhuizing waar hij zo tegen op zag dat hij er voor van huis wilde lopen? Je raadt het: er is maar één manier om daarachter te komen. Heb je na de 'Poem-Express'- gedichtenbundel van Boekie Boekie ook zo ongeduldig zitten wachten op een nieuwe afleve ring van het spannendste tijd schrift voor kinderen over lite ratuur en kunst? Nummer 51 heet Hoe en wat? met dieren. Je leest erin over versleten spreeu wen, over donzige stormvogel kuikens die een grote roof- meeuw de volle laag geven, over een 'killer'koe en over nog veel meer. Een half woord is genoeg. Niet? Er staan ook nog gedich ten in, veel plaatjes en je krijgt een alleraardigste toegift. Jan Smeekens Carl Hiaasen: Uil. Lemniscaat; 250 pag.;€ 14,95. Hoe en wat? Met dieren. Boekie Boekie nr. 51; 6,50. Weer met de muziek op reis Met hun gelaagde mix van rock, trip hop, symfo en pop werd Radio- head één van de toonaange vende bands van de j aren ne gentig. Het nieuwe album Hail To The Thief sluit aan bij het alom erkende mees terwerk 'O.K. Computer'. „Wil je op een festival spelen, laat dan je ego maar thuis." Ze hebben leergeld betaald, zeggenze. „Maar we hebben eigenlijk nooit anders gedaan." Ed O'Brien en Johnny Green wood, de gitaristen van de En gelse groep Radiohead, doelen niet op het feit dat proefopna- men van het nieuwe album Hail To The Thief maanden voor de release via internet uitlekten. Met leergeld bedoelen O'Brien en Greenwood eerder dat Ra diohead bij de opnamen van Hail To The Thief had besloten niet meer dan zestien songs op te nemefi.Nigel Godrich,onze producer, bezwoer ons niet te veel op te nemen. Een album plus een aantal b-kantjes voor singles. Hij had groot gelijk. Hij wilde ons behoeden voor de fout die we in 2000 maakten met de cd 'Kid A'. Daar namen we iets van 26 songs voor op, zodat er een compleet album overbleef." De overgebleven songs kwamen in 2001 terecht op 'Amnesiac', een soort zusterplaat. „Terwijl 'Kid A.' onmogelijk samen te stellen was", zucht O'Brien. Hét samenstellen van een al bum, het in volgorde zetten van de songs, is cruciaal, menen O'Brien en Greenwood. Juist voor Radiohead, want dat is een albumband pur sang. Niet voor niets kwamen van de belang rijkste plaat van de groep, 'O.K. Computer' (1997), geen singles. 'O.K. Computer' is één geheel", knikt Greenwood. „Je gaat met de muziek op een reis. De songs horen in die volgorde achter el kaar. Je moet 'O.K. Computer' niet in de shuffle-mode draaien, maar van begin tot eind." Greenwood vervolgt: „En dan heb je de andere soort, de com pilatie zeg maar. Bij ons een plaat als 'The Bènds'. Dat is een collectie liedjes. Bij Hail To The Thief hebben we in feite allebei gedaan. De eerste zeven songs, tot en met 'We suck Young Blood', zijn een geheel. De rest is een collectie losse songs. Per soonlijk bevalt me dit goed." Veertien songs staan op Hail To The Thief. Greenwood: „Over de volgorde van de songs hebben we weken gedaan. Het is een zwaar onderschat onderdeel van het maken van een plaat. We werden er gek van. Doe je het verkeerd, dan haal je mogelijk goede songs weg omdat je ze toevallig even op een foute plek zet. Bij een plaat als deze zijn de veranderingen en mogelijkhe den eindeloos. Je kunt in feite een groot aantal verschillende platen samenstellen. Afhanke lijk meteen van de eerste song, die uiteraard de toon zet en de sfeer bepaalt. We hebben ons eerste leergeld betaald bij me teen onze eerste plaat, 'Pablo Honey'. Daar was de volgorde totaal arbitrair. Hebben we toen hooguit twee uur over gedaan." Radiohead staat morgen op Werchter. Nederlandse optre dens komen mogelijk volgend jaar. Greenwood spreekt over 'een theatertournee'. Ook hier leergeld. „Als je als band denkt dat een festival alleen om jouw concert draait, ga je onherroe- pelijk op je bek. Het gaat niet om jou. Het is een belangrijk ver schil of je alleen fans om je heen hebt of festivalbezoekers. Wil je op een festival spelen, laat dan je ego maar thuis. Voor ons nu is een festival erg goed. Anders gaat het allemaal te makkelijk. Theo Hakkert Radiohead treedt morgen op tij dens de eerste avond van het festival Rock Werchter in het Belgische Werchter. Het festival duurt t/m zondag 29 juni. Naast Radiohead treden verder onder anderen op: Björk, Underworld, Moby, Massive Attack, Krezip, Anouk, Arno, Metallica, Cou- ting Crows, Coldplay en REM. Meer informatie vind je op ww- w.rockwerchter.be. Het mooiste van American Football? Die vraag heeft Andres Vlaming (i6) in no-time beantwoord: de touchdown. Geen discussie mogelijk. „Sco ren geeft je een ontzettende kick, man. En als je daarna de 'point after touchdown' tussen de palen jaagt, tja, dan kun je niet meer stuk." Voor een buitenstaander is het spelletje vaak onbegrijpelijk. Veel Engelse termen en wat er binnen de lijnen gebeurt is vaak ook onduidelijk. „Klopt", geeft de Vlissingse Ciosstudent toe. „Zes maanden geleden wist ik ook nergens van. Deed een keer tje mee met de training van de Middelburg Mustangs en toen was ik verkocht. Tuurlijk, de spelregels zijn best ingewik keld, maar alles valt te leren. Ruw? Kom nou. Iedere speler heeft shoulder paths, een bit en een helm. Kan niks fout gaan. O ja, dat tackelen. Ziet er specta culair uit, maar ook hierbij gel den regels hoor. Een facemaskt- ackle - de helm van het hoofd Andres Vlaming: „Spelen als prof bij die Amerikaanse ploeg is het hoogst haalbare." foto Ruben Oreel rukken - is absoluut verboden." De prestaties van Andres zijn de bondscoach van Jong Oranje ook niet ontgaan. Inmiddels be hoort hij tot de groep, die elke veertien dagen in Hilversum ex tra training krijgt. Doel? De Eu ropese kampioenschappen. „Tot volgend jaar speelt Jong Oranje een aantal wedstrijden tegen onder andere Finland, Rusland en Spanje. Ik hoop dat ik bij de definitieve selectie zit. Afwachten tot ik een telefoontje krijg." CUJCoJijJjjJZ. DEZE VOGEL HEEFT NOG VEEL TE LEREN Spelen bij de Middelburg Mus tangs zat er voor Andres niet in. „Ben te jong en er is geen jeugd- team, vandaar. Pas als je 18 bent kun je meedoen bij de senioren." De oplossing lag in Arnhem. „Met de Arnhem Falcons speel ik in de Duitse competitie. Zon dags met de trein naar Arnhem, met de bus Duitsland in, spelen en weer terug. Kost me heel wat uurt j es, maar dat heb ik er graag voor over." Vorige maand speelde Andres met Jong Oranje een demon stratiewedstrijd in de Amster damse Arena. „Kom je het veld op, zit er twaalfduizend man op de tribunes. Wow, dan gaat er wat door je heen. Je kunt je dan echt niet 'verstoppen'. Maar die sfeer, da's echt te gek." Of Andres ooit als 'receiver' bij z'n favoriete club de Oakland Raiders binnen de lijnen zal lo pen blijft toekomstmuziek. „Spelen als prof bij die Ameri kaanse ploeg is het hoogst haal bare. Dat is in Amerika de abso lute topZe stonden vorig j aar in de finale tijdens de Super Bowl. Dat is in Amerika vier dagen lang feesten. Maar wacht hé, ik ben nog maar pas begonnen. Ik moet nog zoveel dingen leren. Vooral tactisch. Eerst maar eens zien, dat ik een vast plekje in Jong Oranje krijg, dan komt de rest wel vanzelf." Hans Segboer Het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle heeft een sinds kort een nieuwe acti viteit, bedoeld voor kinderen van 6 en 7 jaar. 'Met Willy het bos in' heet het en het is vooral geschikt om te doen tijdens een verj aardagsf eest j e. De groep krijgt dan een mand met daarin het konijn Willy en zijn veertien familieleden. Via de konijnen worden opdracht- jes gedaan en leer je spelender wijs het bos kennen. Bij het pakket horen ook rug zakken met eenvoudige instru menten zoals loeppotjes. De kinderen moeten van thuis een witte schoenendoos meenemen. Tijdens het spel moet hierop worden getekend en worden er spulletjes in verzameld. 'Met Willy het bos in' is afkom stig uit België en is aangepast aan de omgeving van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De Engelse band Radiohead: de volgorde van songs op een cd is cruciaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24