PZC Bijengiftherapie voor MS-patiënt Radijs, altijd prijs Discriminatie kloons Genezende werking MimsEsnmsMHiJ -tips Loof ook eetbaar woensdag 25 juni 2003 Over drie weken starten de neurologische afdelingen van het Academisch Ziekenhuis Groningen en het Gemini Ziekenhuis in Den Helder een onderzoek naar de effecten van de bijengiftherapie op MS- patiënten. Twee Amerikaanse patiënten vertelden onlangs razendenthousiaste verhalen, maar in het Nederlandse publiek zaten ook sceptici. Roken Scanner Verkeerde diagnose Griep Actieve kool (voor 4 personen) 1,5 kilogram kruimige aardap pels 2 bosjes radijs 125 gram achterham in blokjes 150 gram rucola of veldsla 1 bosje bieslook 250 ml crème fraïche 25 gram roomboter 1 eetlepel oregano zout en peper nootmuskaat Schil de aardappelen en kook ze in water met wat zout ca. 20 mi nuten gaar. Was de rucola, laat uitlekken en snij fijn. Snijd qroen en worteltjes van de ra dijs, was ze en snij ze in partjes. Snijd bieslook fijn. Stamp de aardappels en roer met de crème fraïche en room boter tot een stevige puree. Brena op smaak met zout, pe- hamoiokjes en een gulle bieslook door. Verwarm nog even kort door op een zacnt vuur. Lekker met een slavink of een smeuïge Cordon Bleu. Tip* vervang de hamblokjes door snippers gedroogde to maat en serveer er een gegrild stukje roodbaarsfilet bij. Met een speciaal tangetje worden de bijen uit de kast gehaald. Foto's René Manders Door RIEKS HOLTKAMP tiënt. Kort daarop sterft de bij overigens. In Groningen worden de proef personen om de anderhalve maand aan een klinisch neuro logisch onderzoek onderwor pen en wordt er een MRI-scan gemaakt. Na een halfjaar stopt de bijensteektherapie en wordt bezien welke ontwikkeling er bij de patiënten optreedt. „Dit onderzoek is nodig", vindt Wesselius, „want je kunt je wel beter voelen, maar het is niet gezegd dat je ook beter bént." Met dit onderzoek, zegt Wesse lius, „hopen we in ieder geval een indicatie te krijgen of het wat doet, ja of nee. Als het werkt kunnen we met een groot onderzoek beginnen." Overigens is het niet het eerste wetenschappelijke onderzoek. In de jaren dertig werden door dr. Bodog F. Beek uit New York al wetenschappelijke onderzoe ken gedaan naar de positieve effecten van bijengif, waarvan hij verslag uitbracht in het standaardwerk The Bible of Bee Venom Therapy. De bijengiftherapie kent in middels wereldwijd een groot aantal vurige aanhangers. Be standdelen van het gif - enzy men, polypeptiden en organi sche stoffen met een laag mole culair gehalte - zouden een gunstige uitwerking hebben op verschillende symptomen van multiple sclerose (MS). MS is een aandoening van het centra le zenuwstelsel, die wordt ver oorzaakt door het eigen im muunsysteem dat de isolatie laag van de zenuwbanen aan tast. Daardoor kan het zenuw stelsel bepaalde signalen niet meer aan de lichaamscellen doorgeven. Raadsel Maar wat de actieve stoffen in bijengif precies doen in het menselijk lichaam is tot nu toe een groot raadsel. Tijdens een lezing van twee Amerikaanse MS-patiënten die zeggen zelf veel baat te hebben bij de bij ensteektherapie, onlangs in Bergeijk, blijkt hoe zeer de 'ge lovigen' en de sceptici tegen over elkaar staan. Kritische op merkingen, zoals van MS-ver- pleegkundige Sylvia Hollan ders, verbonden aan het Gel- dropse St. Annaziekenhuis, die de pijnlijke therapie 'pure hor ror' noemde en die zich hardop afvroeg of er wel wetenschap pelijke bewijzen zijn voor de genezende effecten, worden door organisator Richard Boone niet erg op prijs gesteld. „Als ik zie wat deze therapie allemaal voor goeds heeft gedaan, heb ik helemaal geen pa piertjes met onderzoeksresulta ten nodig", roept hij onder ap plaus van het publiek. Ook vragen van een aanwezige arts die wil weten welke voor delen deze therapie heeft bo ven concurrerende geneeswij zen als paardenmelktherapie, slangengiftherapie, Chinese therapie, Russische natuurge neeswijzen worden niet beant woord. Een discussie over zijn stelling dat je om de resultaten te kunnen vergelijken een con trolegroep moet hebben, komt niet van de grond. Toch is onderzoek noodzake lijk, vindt ook dr. Bellanti van de Georgetown University in Washington. Aan deze univer siteit wordt met onderbrekin gen al vijftien jaar onderzoek gedaan. Een documentaire van Discovery Channel over dit on derzoek was augustus vorig jaar voor Boone en zijn al ne gen jaar aan MS lijdende 36-ja- rige vriendin Marga, aanleiding om naar de Verenigde Staten te gaan voor een nadere kennis making met deze geneeswijze. Bellanti, geconfronteerd met enkele opmerkelijke resulaten die MRI-scans lieten zien, zegt in die documentai re dat alleen geloof en vertrouwen niet vol doende zijn: „Er moet meer on derzoek worden gedaan." In de VS komen Boone en zijn vrouw in contact met Floyd Alexander en Reyah Carlson. Zij werken beiden al jaren met deze therapie en geven er voor lichting over. Boone en zijn vriendin raken zo enthousiast dat Marga meteen begint met de bijensteektherapie, waar door zij naar eigen zeggen al elf maanden geen prednison- kuur heeft hoeven doen. Te vens besluiten ze om de beide MS-patiënten uit de VS te laten overkomen om hier in Neder land lezingen te geven. „Natuurlijk zijn die bijenste ken pijnlijk, hoewel je er wel langzaam aan gaat wennen. Maar ik ga er mee door omdat ik er baat bij heb. Anders zou ik onmiddellijk stoppen", zegt de Amerikaanse Reyah Carlson tijdens de bijeenkomst in Berg eijk. Behalve het gif van de bij wordt ook van andere bijenproduc ten beweerd dat ze een genezende werking hebben. Zo zou honing, direct uit de korf, goed zijn tegen brandwonden. Maar ook aan koninginnegelei en propolis (een natuurlijk anti bioticum) en door bijen verzameld stuifmeel wordt met name door de alternatieve geneeskunde genezende werking toege schreven. Rookgedrag in films heeft een grote invloed op het al of niet gaan roken door tieners, schrijft M. Dalton (Dartmouth Medical School, Hanover) in het medisch tijdschrift The Lancet. Zij liet 2600 tieners die nog nooit gerookt hadden in meer of mindere mate film scènes zien waarin door de 'helden' werd gerookt. Ander- i rokende minister Gerrit Zalm. halfjaar later bleken onder de tieners die veel rokende helden hadden gezien drie maal zoveel rokers te zijn ontstaan dan onder de tieners die weinig rokende hel den op het scherm hadden gezien. Onderzoekers van de universiteit van Bologna hebben een handscanner, in afmeting vergelijkbaar met een me taaldetector waarmee passagiers op een vliegveld wor den gecontroleerd, ontwikkeld waarmee op een eenvou dige manier tumoren opgespoord lijken te kunnen wor den. De scanner werkt met elektromagnetische golven die door tumorweefsel op een andere manier blijken te worden teruggekaatst. In eerste proeven bleek de scan ner in staat prostaattumoren in 93 procent van de geval len en borsttumoren in 66 procent van de gevallen op te kunnen sporen, meldt het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist. Bij ruim 8 procent van de mensen die in het ziekenhuis overlijdt, blijkt achteraf de diagnose niet te kloppen. Meer dan de helft van hen had bij een juiste diagnose het ziekenhuis levend kunnen verlaten. Dit concludeert K. Shojania (universiteit Californie, San Francisco) in het medisch tijdschrift JAMA op grond van een literatuuron derzoek. Het percentage foute diagnoses in ziekenhui zen neemt overigens iedere 10 jaar met ongeveer een vijfde af, concludeert Shojania tevens. Medicijnen die het griepvirus doden (zoals het middel zanamivir) verkorten de duur van een griepaanval met gemiddeld 1 dag, en zijn, mits tijdig ingenomen, in 70 tot 90 procent van de gevallen in staat griep te voorko men. Deze getallen zijn echter gebaseerd op onderzoek bij overigens gezonde mpnsen; of dit ook geldt voor oudere en zieke mensen (die juist bij griep een groot risi co lopen op bijkomende problemen of zelf overlijden) is nog niet aangetoond, concludeert N. Cooper (universiteit Leicester) in het British Medical Journal op grond van een analyse van de bestaande wetenschappelijke artike len hierover. Ook al vanwege de kosten van de anti-griep medicijnen blijft voor deze mensen voorlopig een griep vaccinatie de eerste keuze. Radioloog dr. Taco Wesselius van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder ver wacht dat hij over drie weken met een 'bijenbus' de eerste patiënten langs kan gaan. Een speciaal hiervoor op geleide imker en een verpleeg ster gaan dertig proefpatiënten thuis wekelijks bijensteken toedienen. Het aantal wordt langzaam opgevoerd tot uitein delijk drie doses van twintig steken per week. De imker heeft de bijen in een kast bij zich en neemt telkens met een soort tangetje een bij uit de kast en plaatst die op dat deel van het lichaam waar de bij moet prikken. De bij wordt agressief omdat die vastgepakt wordt, steekt en laat zijn angel achter in de huid van de pa- Reyah Carlson behandelt een patiënt tijdens de bijeen komst in Bergeijk. Een herhaalde behandeling met actieve kool (Norit) is een pro baat middel tegen vergiftiging door oleanderzaden (en andere planten of medicijnen die net als de oleanderzaden glycosiden bevatten, stoffen die de werking van het hart beïnvloeden). Dit schrijft H. De Silva (universiteit Kelaniya, Sri Lanka) in het me disch vakblad The Lancet op grond van een onderzoek onder 400 patiënten. Op Sri Lanka is het eten van oleanderzaden een veel toegepaste manier om zelfmoord te plegen. De laatste tijd loopt het best wel lekker in de wetenschappelijke Woongemeenschap. Er lopen al gekloonde muizen, cavia's en schapen rond. Ook de kloonlcat en de kloonkoe zijn, dacht ik, al in ons midden. En on langs hoorde ik de Italiaanse vrouwen arts, clown en kloondeslcundige Anti- nori voor de zoveelste keer zeggen dat er ook al menselijke klonen zijn gefa briceerd. Over de wenselijkheid wordt ondertus sen nog volop gediscussieerd. Los van die uitkomst maakt al dat gekloon de wereld natuurlijk wel een stuk leuker en interessanter. Neem zo'n onvrucht baar en steriel beest als de muilezel, leuk spul, zeker als je die beesten in de wei ziet staan. Maar zich voortplan ten? Ho maar. Tot voor kort tenminste. Want vorige maand werd Idaho Gem geboren, een gekloneerd muilrendier, herstel, renmuildier. De ezelpapa en paardenmama van Idaho produceer den al eerder een muildiertje, Taz ge naamd, dat verschrikkelijk goed kan rennen. En nu maar hopen dat Idaho °ok zo'n kampioentje wordt. Want daarin zijn de commerciële toonkunstenaars natuurlijk vooral geïnteresseerd. Ze willen graag meer ■naken van hetzelfde. Als ze een echte winnaar in hun renmuildierenstal heb ben, dan maken ze daar graag een ko pietje van. Zo kunnen ze het winnen van renmuildierraces voortzetten met de jeugdige kloon van de kampioen, een jonger dier met, hopelijk, dezelfde ^genschappen. De belofte van een ein deloze jeugd. De eeuwigdurende we derkeer van hetzelfde. In het geestprikkelende boek 'The Vi tal illusion' schrijft de Franse filosoof audrillard, dat het kloneren eigenlijk een ingewikkelde manier is om de tijd stil te zetten. Kloneren is het bezweren yan de dood, een dappere poging om het sterven uit te bannen. Volgens hem kun je het misschien nog het bes te vergelijken met kanker. Een kanker cel is het vermogen om te sterven kwijtgeraakt. Zo'n cel blijft eeuwig le ven omdat ze niet beter meer weet. In het kielzog van de gedupliceerde muildieren komen de gekloneerde paarden al aan draven. Dat wordt big business. Voor de kloon van een top- paard kun je misschien wel honderd duizenden euro's vangen. En dat maal een reageerbuis vol. Per jaar! Het wachten op het eerste gekloonde paard is volgens insiders een kwestie van dagen, weken misschien. De drave- rijbobo's zien de bui al hangen en heb ben een verbod op racekloons uitge vaardigd. Kunstmatige kloons mogen het niet tegen pure paarden opnemen. Dat is toch een soort concurrentiever valsing. Of zoiets. Dat is natuurlijk kletskoek. Alsof een kloon beter zou zijn dan een gewoon paard. Zelfs twee identieke kloons zijn al niet meer hetzelfde. Kijk naar de voetballende De Boer-broers. Frank en Ronald zijn afkomstig van hetzelfde bevruchte ei. Een identieke tweeling, kloons van het zuiverste water. En toch voetbalt de een beter dan de an der. Zelfs in hun uiterlijk zie je duide lijke verschillen. Een kloon is dus geen duplicaat. Ge kloneerde paarden mogen daarom niet worden uitgesloten van de draverij. De discriminatie van de kloon moet on middellijk worden opgeheven! r*.nrpnann. In een vakblad voor boeren en tuinders staat een kop waar van ilc even schrik: 'Radijs, voor geen prijs'. Doorlezend blijkt dat al diverse radijstelers op een ander gewas zijn overgegaan of zelfs helemaal stopten. Ze raakten hun ra dijsjes aan de straatstenen niet kwijt. Hoe kan dat nou? Die lekkere peperige knolletjes met hun vrolijke rode wangen, die mogen niet van het culinaire toneel verdwijnen. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Radijsjes vor men met hun iets bittere, peperig hete, aan mierikswortel verwante smaak een perfect ingrediënt voor Oosterse roer bakschotels en die zijn toevallig helemaal in. Van Thailand tot Japan mikken ze graag en vaak radijsjes in de wok, maar ze lusten ze ook rauw. Ook smaken ze perfect bij gerookte vettige vissoorten als zalm, forel en paling. En laten die nou net sterk gepro moot worden door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding vanwege hun nuttige functie bij het voorkomen van hart- en vaatziekten. Niets staat een zonnige toekomst in de weg voor de radijs, zou je zeggen. Vandaar mijn variant op die alarmerende kop: 'Radijs, altijd prijs'. De oude Egyptenaren aten al radijs en zijn grote broer de ramanas, zo blijkt uit prachtige gestileerde muurschilde- Plakjes radijs op een bruine boerenboterham met roomkaas of Huttenkase, peper en zout. Lekker ouderwets door de sla, met een sjalotje, gekookt eitje en tomaten. Reepjes radijs, bleekselderij en lente-ui, omwik keld met een plakje gerookte zalm, paling of forel. Gehakte radijs, sjalot, appel en peterselie door een zelfgehakte tartaar van Hollandse Nieuwe. Met een dotje zure room op toast of een puntje rogge brood. Radijsplakjes in een Japanse roerbakschotel, met rundvleesreepjes, teriyakisaus, lente-ui, limoensap en geroosterd sesamzaad. Met witte rijst. Als klassiek Belgisch borrelhapje, bij een feestelijk glas champagne: uitgeholde radijs gevuld met krabsalade. Op z'n Marokkaans: Plakjes radijs door een salade van sinaasappelplakken, zwarte olijven, muntblaad jes en olijfolie. Radijsjes: fris en peperig prikkelend op de tong. Foto Karei de Vos ringen in de graftombes. De bouwers van de piramide van Cheops zouden zelfs uitsluitend op knoflook, uien en ra dijs hebben geleefd. Voor de joden behoort de radijs tot de 'bittere kruiden' die ze met Pesach (Joods Pasen) eten en die aan de bittere tijden van slavernij in Egypte herinne ren. In China kenden ze knolletjes, die officieel Rapahnus Sati- vus heten, toen allang. Ook bij de oude Grieken waren ra dijsjes populair. Ze stonden daar vrijwel dagelijks op het menu, niet de rode ronde maar de witte langwerpige die wij tegenwoordig 'ijspegels' noemen. Vanaf 1500 maakt de radijs deel uit van het voedselpakket in onze contreien en nu zouden ze verdwijnen? Als steuntje in de rug voor de telers, geef ik hierbij wat lek kere ideetjes met radijs. Puur eigenbelang, want ik wil in de toekomst graag verzekerd blijven van een goede aan voer. Ze kwamen zelf al met een heel goed idee; de punt zak met hapklare radijs. Lekker en gezond tussendoortje voor snoepkousen zoals ik die altijd met hun gewicht wor stelen. Bomvol vitamine C en ijzer, en... slechts 20 kcal per 100 gram. Ook de blaadjes van radijs kan je eten, zeker als ze er nog lekker frisgroen uitzien. Vervang in het re cept voor de zomerse stamppot de rucola, of een deel daarvan, door radijsblad. Zonder loof is radijs in de koelkast een week houd baar, mét loof slechts 3 dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23