PZC Klein peloton Zeeuwen op NK Talent loopt er nog genoeg rond Voetbalbond schorst Van Poelje na fraude 19 Dorp houdt ronde al tientallen jaren overeind Johan Fredriks rijdt voor de tweede keer de TT van Assen T Friesinger wint schaats-Oscar Hingis eregast in Hilversum Zwitser directeur van IOC Korfbalploeg naar Zuid-Afrika Jonge PSV'er op avontuur Pittige EK-loting volleybalsters woensdag 25 juni 2003 Breed Materiaal Planning Vertrouwen Scheldesport-trainer Chris den Exter actief met atletiekjeugd Duizend euro Recht op arbeid J Wielrennen leeft in Kruiningen KRUININGEN - Kruiningen doet vrijdag en zaterdag de naam als wielerdorp weer alle eer aan. Maar liefst 450 renners komen aan de start tijdens de 70e Rabobankronde. Er wordt in tien categorieën gestreden. „De wielerronde wordt door de mensen in het dorp overeind ge houden", stelt voorzitter Fester Aarts van de plaatselijke wie lerclub Rentoc. Het aantal wielerkoersen is de laatste jaren flink afgenomen. De wielerronde van Kruiningen weet zich echter al 70 jaar te handhaven, met steun van de bedrijven in de omtrek en de plaatselijke bevolking. „Wij werken met een budget van 7000 euro", vertelt Aarts. „Een belangrijk gedeelte daarvan wordt opgebracht door spon sors, maar ook de mensen in het dorp dragen hun steentje bij." Zo houdt het wielercomité aan de vooravond van de wedstrijd altijd een collecte en daarmee wordt een bedrag van ruim tweeduizend euro binnenge haald. Aarts: „Het wielrennen leeft in het dorp. Iedereen is enthousi ast. Dat wordt de laatste jaren ook in de hand gewerkt door het grote aantal actieve renners (Michel Rommers, Mark Aarts, Evert Eckhardt, Annelies Isra el. Pieter Israël, Arjen Mossel man, Mare Eckhardt, Willem van den Berge) in ons dorp. In bijna elke categorie hebben we tegenwoordig wel een renner uit Kruiningen. Ze stimuleren el kaar. Als organisatie spelen we daar op in door voor elke cate gorie, waarin een renner uit Kruiningen uitkomt, een wed strijd te organiseren. Het heeft ertoe geleid dat er vrij - dag en zaterdag in tien catego rieën wordt gereden, van trim mers tot nieuwelingen, van schooljeugd tot eliterenners. „We hebben het zo breed moge lijk proberen aan te pakken. Het dorp staat twee dagen in het te ken van het wielrennen", zegt door Roeland van Vliet 's-HEERENHOEK - Johan Fredriks doet dit jaar voor de tweede keer mee aan de TT van Assen. De achttienjarige motor coureur uit 's-Heerenhoek rijdt morgen de kwalificaties voor de EK-race in de 125cc. Als hij die overleeft, staat hij vrijdag aan de start bij de echte race. Vorig jaar was de enige coureur van Tovami Racing niet zo suc cesvol in Assen. „Ik had toen mechanische pech", vertelt Fre driks. „Ik kreeg tijdens de trai ning een kapotte ontstekings- spoel. Daardoor liep de accu steeds leeg. Vlak voor de echte race hield-ie er zelfs helemaal mee op. Toen heb ik met mijn re- servefiets gereden, maar daarop kon ik niets uitrichten. Die liep namelijk vijftig kilometer per uur minder dan die andere mo tor." Dit jaar hoopt de jonge coureur wat verder te komen. Maar dan zal Johan Fredriks morgen wel de kwalificaties door moeten komen. Fredriks verwacht zelf dat er zo'n zestig coureurs aan meedoen, terwijl er in de fina lerace maar plek is voor veertig man. Mocht Fredriks erdoor ko men, dan geeft hij zichzelf niet veel kans. Fredriks: „Vaak rijden er ook ex-Grand Prix-coureurs mee. Tegen hen heb je eigenlijk geen kans. Hun materiaal is veel be ter. Maar als het regent, groeien utijn kansen. Op een droge baan ■jjoet je 'fiets' optimaal zijn om die toppers te verslaan. Maar bij tegen maakt de kwaliteit van je motor iets minder uit. Boven dien zullen de toppers dan wat voorzichter worden, terwijl ik °p de TT juist wat extra risico zal nemen. Voor hun is het één van de wedstrijden, voor mij is ket de belangrijkste." ttedriks. die vandaag te horen krijgt of hij zijn herexamen eco- uomie (VWO) heeft gehaald, be- tcidt zich onder meer met zijn J'tyStation-computer voor op jk heb een racespel met daarin e circuits. Dan test ik alvast ®tjn reacties op het circuit van Assen. En na afloop heb je me ende baan goed in je hoofd. Of d een rare voorbereiding is? ee hoor, grote coureurs doen ef op dezelfde manier. Dit is rik] gebruikelijk." Aarts, die als profrenner de Ronde van Kruiningen negen keer reed. „Mijn beste klasse ring ooit was een tweede plaats." Verdeeld over de tien categorie- en komen er zo'n 450 renners aan het vertrek. Aarts: „We heb ben wel wat concurrentie van het NK, maar in elke categorie zitten we toch rond de 50 ren ners en daar zijn we tevreden mee." Binnen het wielercomité be staat nog altijd de wens om net als in vroeger jaren weer een koers voor profs te organiseren. ,Het zweeft op de achtergrond" zegt Aarts. „Het zou leuk zijn, maar de kosten vormen voorlo pig een belemmering. Als je een koers voor beroepsrenners or ganiseert, ben je zo 25.000 euro kwijt. Als we het doen, willen we het goed doen. Het moet niet zo zijn dat je maar tien beroeps renners kunt contracteren." De trimmers (veteranen, recre anten en cyclosportieven) ope nen vrijdagavond het wielerbal. Zaterdag wordt het programma vervolgd met een dikkebanden- race voor de jeugd. Daarna ko men achtereenvolgens de jeugd- renners, nieuweling meisjes en junior meisjes, nieuwelingen en junioren in actie. De groep van elites, beloften en amateurs A sluit de dag afZij rij den 9 0 kilo meter. De bekendste deelnemers zijn plaatselijk favoriet Mark Aarts, Francois Franse, Mare Blok, Jacco Ringelberg, John Akkermans en Rob Koole. Het volledige programma luidt: Vrijdag. 18.30 uur, veteranen (45 km), 18.31 uur recreanten (40 km), 19.45 uur cyclosportieven (55 km). Zaterdag: 13.30 uur schooljeugd; 14.15 uur jeugdrenners; 15.30 uur junior vrouwen (44 km) en nieuwe ling meisjes (40 km); 16.40 uur nieuwelingen (40 km); 17.50 uur ju nioren (50 km); 19.00 uur elite/beloften/amateur A (90 km). Start en finish: Markt. Johnny Hoogerland (rechts) rijdt zaterdag het NK op de weg, Richard Slabbekoorn (links) moet thuisblijven. door Frits Bakker VLISSINGEN - Het is niet di rect de hobby van Johnny Hoo gerland om in de vroege och tenduren een koers te rijden, maar zaterdag zal het wel moe ten. De 20-jarige Zeeuw gaat als eenling van zijn ploeg Quick Step van start in het Ne derlands kampioenschap wielrennen voor neo's, dat in Rotterdam wordt gehouden en al om kwart voor negen wordt weggeschoten. „Ik heb een zware week in de Ardennen achter de rug", zei de Yersekenaar gisteren na een trainingstocht van honderd tachtig kilometer. De voorbe reiding moet goed genoeg zijn voor een vooraanstaande rol in het kampioenschap. Het rondje in de buurt van de Rotterdamse binnenstad is tien kilometer lang en voert de renners over de Brienenoord en de Erasmusbrug. Johnny Hoogerland rijdt vandaag in België zijn laatste koers en ver wacht zaterdag een open wed strijd. Met de Raborenners (onder andere Hans Dekkers) in de favorietenrol. „Het hangt er natuurlij k vanaf hoe ze gaan koersen, maar ik voel dat ik er klaar voor ben." Twee andere Zeeuwse renners maken ook deel uit van het pe loton bij de neo's. Johnny van de Vreede uit Krabbendijke en Wilco Jonker uit Burgh- Haamstede hebben in het voorseizoen genoeg punten verzameld om deelname af te dwingen. Hoogerland reed dit jaar nog maar vier wedstrijden in Ne derland, maar kreeg alleen in Olympia's Tour al genoeg pun ten om het kampioenschap te mogen rijden. Richard Slabbekoorn, die voor het eerst bij de elites zou rij den, moet thuisblijven. Door zijn ziekte in het voorj aar heeft hij zich niet kunnen kwalifice ren. In plaats van op het NK start Slabbekoorn zaterdag in de Ronde van Kruiningen. Frangois Franse en Rob Koole rijden het NK zondag samen met de profs, die 216 zware ki lometers krijgen voorgescho teld. De twee Zeeuwen richten zich op hun eigen kampioen schap met eliterenners zonder contract. „Ik acht mezelf niet eens kansloos, omdat we apart worden geklasseerd", legt Franse uit. „Tenslotte heb ik dit jaar ook de Dorpenomloop in Rucphen gewonnen tegen renners die zondag ook tot de favorieten behoren." Franse en Koole hebben als voorbereiding zaterdag de Midzomertocht van Delta ge reden over 180 kilometer. „Daarna hebben wenogvijftig foto Dirk-Jan Gjeltema kilometer bijgetraind, want het wordt toch een hele klus zondag. Ik ben benieuwd hoe hard ze de wedstrijd gaan ma ken, maar lastig wordt het ze ker. Vooral als er wind staat op die twee bruggen. Baukje Doedee laat deelname aan het NK vrouwen afhangen van een test die ze vanavond doet tijdens het Zeeuws kam pioenschap tijdrijden in Nieuwdorp. De Zeeuwse, in Italiaanse dienst, moest vorige week de Ster van Walcheren vroegtijdig verlaten. „Ik voel me nu wel weer goed, maar als het in de tijdrit niets wordt, heb ik op het NK ook niets te zoeken." door Fred Rabout TERNEUZEN - Chris den Exter was, zo als hij dat zelf zegt, een middelmatige at leet met voorkeur voor de 5000 en 10.000 meter. Op de weg had de halve marathon zijn voorliefde. Twee jaar zit hij nu in het trainerskorps van de Terneuzense atle tiekvereniging Scheldesport. Bezeten als hij is van atletiek kan hij daar zijn ei kwijt. Hij ging ooit voetballen bij AZW, omdat er in zijn geboorteplaats Axel geen atle- tiekclub was. Door Gilles Doeselaar, een bekende trimmer in die dagen, werd hij tot de atletiek bekeerd. Hij vertrok voor zijn opleiding bij de Koninklijke Mare chaussee naar Apeldoorn, werd daar lid van AV'34 en kreeg na zijn opleiding Den Haag als standplaats. Daar werd Den Exter lid van V&LTC. Totdat hij in Terneuzen terechtkwam. „Ik heb er nog altijd spijt van dat ik niet eerder met atletiek ben begonnen, maar in Axel was nu eenmaal geen club. Dus ging je maar voetballen. Atletiek is puur. Je kunt je nooit wegstoppen, verschuilen achter een ander. Dat kan wel bij een teamsport." „Je moet als atleet een behoorlijke basis discipline hebben, anders kun je het ver geten. De buitenwacht heeft er geen idee van wat een atleet moet investeren aan training om tot een resultaat te komen. Dat spreekt mij geweldig aan." Eenmaal terug op Zeeuws-Vlaamse bo dem wilde de nu 41-jarige Den Exter zijn loopbaan als actief atleet in de veteran- encategorie voortzetten. „Maar tijdens de trainingen op het Zuidersportpark zag ik Ad Hendriks bezig. Dat boeide me. Hoe hij met de jeugd omging. Door te vragen en te observeren kun je heel veel leren. En zo is het gekomen. Gebrek aan kader is er bij een vereniging altijd, dus je hoeft maar weinig sollicitatiebrieven te schrijven." Voor Ad Hendriks heeft hij grote bewon dering gekregen. „Wat die al meer dan 25 jaar voor Scheldesport doet en heeft ge daan is met geen pen te beschrijven. Hij is mijn grote voorbeeld, m'n leermeester. Het trainersschap is en blijft een prak tijkvak. Dat wil niet zeggen dat er geen theorie aan te pas komt. Ik heb de JAL- cursus (Jeugd Atletiek Leider) gevolgd, maar meer nog leer ik uit de documenta tie die erover is neergepend. Een boeken kast vol. Op internet heb ik contact met een Australische trainer. We wisselen ge gevens uit. En ik bezoek een aantal grote wedstrijden. Niet om de atleten en hun prestaties te zien, maar om in de cata comben met de trainers te praten, te ob serveren, want niet iedereen laat alles ge lijk los." Dat valt hem trouwens wel op. „Hoe ge heimzinnig ze doen als je wat dieper gaat vragen bij een trainer. Dan weten ze niets meer. Maar met kijken, luisteren en uit proberen kom je heel ver. In de beginfase is de coördinatie het belangrijkste. Dat is de basis van alles. Daarna moet dat ge perfectioneerd worden. En vergeet ook niet het vertrouwen er moet zijn tussen de atleet en de trainer." Chris den Exter heeft bij Scheldesport de CD-junioren onder zijn hoede. Twee tot drie keer in de week. Hij vindt dat er vaak toch wat negatief over de prestaties van de Zeeuwse atleten wordt gedaan. „We zitten landelijk boven het gemiddelde. Het kan natuurlijk altijd beter. Dan denk ik aan clustering met de andere Zeeuws- Vlaamse verenigingen. Dat woord heb ik al een paar keer laten vallen, maar het blijft moeilijk." Een veel voorkomende vraag is; wanneer gaat een jeugdige atleet of atlete zich specialiseren. Bij de pupillen worden nog alle onderdelen beoefend. Ook bij de D-junioren slaat de meerkampvorm nog aan. Volgens de Terneuzenaar mag aan het eind van de periode bij de D-juni oren de specialisatie best zijn intrede doen. „Het hangt ook wel van de betrokken at leet of atlete af. Is hij er klaar voor? Hoe is de motivatie.Chris den Exter beseft dat de categorie waarmee hij werkt kwets baar is wat afhaken betreft. „Wij noemen dat de lippenstiftleeftijd. Veertien, vijf- OSLO - Anni Friesinger heeft de schaats-Oscar van 2003 ge wonnen. De 26-jarige schaatsster uit Duitsland krijgt de jaar lijkse prijs op grond van haar prestaties op het WK afstanden in maart van dit jaar in Berlijn. Friesinger leverde een unieke prestatie door wereldkampioene te worden op de 1000, 1500 en 3000 meter. De schaats-Oscar is een initiatief van de Oslo Skiteklub ter herinnering aan de legendarische Noorse schaatser Oscar Mathisen (1888-1954). Vorig jaar won de tweevoudig olympische kampioen Jochem Uytdehaage de prijs. GPD HILVERSUM - Martina Hingis is zondag 2 7 juli eregast bij de finale van het tennistoernooi Hilversum Open. De Zwitserse winnares van vij f grandslamsinmiddels door een voetblessu re gedwongen gestopt met toptennis, geeft 's morgens een cli nic en een persconferentie voor kinderen. Hingis speelde haar laatste tennispartij op 10 oktober 2002, in de tweede ronde van het toernooi in Stuttgart. De organisatie van het Hilver sum Open verzekerde zich eind 2002 al van de deelnemers Pe ter Wessels, John van Lottum en Martin Verkerk. ANP LAUSANNE - Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft Urs Lacotte benoemd tot directeur-generaal. De Zwitser volgt Frangois Carrard op, die terugtreedt maar wel als juridisch adviseur verbonden blijft aan het IOC. Lacotte (49) heeft onder meer gewerkt bij de Zwitserse sportfederatie (het huidige Nationale Olympische Comité) en het Zwitsers ministerie van Defensie. Carrard, landgenoot van Lacotte, trad al in 1989 aan als directeur-generaal van het IOC. ANP BUNNIK - De Nederlandse korfbalploeg vertrekt vrijdag naar Zuid-Afrika voor een oefenstage. Nederland speelt drie interlands tegen Zuid-Afrika als voorbereiding op het WK in november in Nederland. De stage in Afrika duurt tot 7 juli, de korfballers geven ook nog enkele clinics. Bondscoach J an Sjouke van den Bos heeft om diverse redenen flink wat nieuwe spelers bij zijn groep moeten halen. Jonni Abbenhuis, Erik Simons en Dennis Voshart zijn geblesseerd en Jiska Voshart, Daniela Riet en Mady Tims waren in ver band met zwangerschap niet langer beschikbaar. In totaal zijn er tien nieuwe spelers opgeroepen. ANP EINDHOVEN - De 21-jarige Ayhan Evren verlaat landskam pioen PSV en gaat voetballen in Turkije. Hij tekende een con tract voor drie jaar bij Ankaragücü, subtopper in de hoogste divisie van het Turkse betaald voetbal. Evren doorliep bij PSV alle jeugdteams tot en met Jong PSV. ANP ANKARA - De Nederlandse volleybaisters zitten in septem ber bij het EK in Turkije in een zware groep. De vrouwen van bondscoach Frigoni zijn ingedeeld bij wereldkampioen Italië, Bulgarije (winnaar EK-brons 2001), Oekraïne, Polen en Tsje chië. De wedstrijden in groep 2 worden gespeeld in Antalya. De andere groep bestaat uit gastland Turkije, Slowakije, Duitsland, Roemenië, Servië-Montenegro en Rusland. ANP Atletiektrainer Chris den Exter: „Om wat te bereiken moet je kunnen afzien." foto Camile Schelstraete tien, zestien jaar. Dan haken er veel af. Te veel. Waarom? De prestaties stagneren en de motivatie verdwijnt. Ze raken een keer geblesseerd en kunnen het niet meer opbrengen om terug te komen. Maar meer nog: er gaan andere zaken in hun belevingswereld spelen. En om wat te be reiken moet je kunnen afzien. De disco is voor velen gezelliger." Trouwens: ook studie speelt een grote rol. Chris den Exter: „Ze moeten op kamers, zelf voor hun potje zorgen en dan is het vaak een kwestie van over en sluiten. Jammer, want talent loopt er genoeg rond in het Zeeuwse." door Jan Dagevos en Govert van Veen VLISSINGEN - Jurriaan van Poelje mag met ingang van 1 au gustus vier maanden lang niet als trainer/coach fungeren. De tuchtconimissie van de KNVB heeft de uit Middelburg afkom stige oefenmeester geschorst, omdat hij mede verantwoorde lijk wordt gehouden voor het opstellen van ongerechtigde spelers in een aantal competi tiewedstrijden van RBC B1Van Poelje en de Roosendaalse club overwegen in beroep te gaan. RBC Roosendaal werd onlangs aangeklaagd, omdat de club in de maanden april en mei bij wedstrijden van de B- als C- jeugd ongerechtigde spelers heeft ingezet. Het waren be langrijke wedstrijden voor RBC's jeugdafdeling; BI kon kampioen worden en promove ren, terwijl Cl voor lijfsbehoud knokte. Eén speler, Fuat Mak hout, werd overgeheveld van de A- naar de B-jeugd en met suc ces. De Bl-jeugd werd kampi oen en promoveerde. Bij de fraude in de Cl waren drie voetballers betrokken, naar het oordeel van de tuchtcommmis- sie. De B-spelers Jalloh, De Vla ming en Bierkens werden tijde lijk bij de C's ingezet. Ook die maatregel van RBC sorteerde effect: Cl ontliep de degradatie. Dacht het. Want bij vonnis van de voetbalbond werd het team gisteren alsnog uit de eerste di visie B van de landelijke C-juni- orencompetitie verwijderd, ten gunste van Excelsior. Bij de B- junioren gaat het kampioen schap in de tweede divisie C en de daaraan gekoppelde promo tie nu niet naar RBC, maar naar TOP. Beide elftallen kregen vijf winstpunten in mindering. Alle genoemde spelers ontvingen een schorsing van vier wedstrij den, waarvan twee voorwaar delijk. RBC als club liep tegen boetes aan van tweemaal duizend euro. Technisch manager Rob Meppe- link werd als eindverantwoor delijke voor de jeugdopleiding gezien en kreeg persoonlijk ook een geldboete van duizend euro (waarvan 250 voorwaardelijk). Jurriaan van Poelje van het Bi- team mag vanaf 1 augustus zes maanden (twee voorwaardelijk) niet functioneren als trainer/ coach. Teammanager Kees Za gers werd voor drie maanden geschorst, waarvan één voor waardelijk en assistent- scheidsrechter Wim Snoep ont ving een voorwaardelijke schorsing van een maand. Bij de Cl waren er soortgelijke straffen voor trainer/coach Ron van Nijnatten (schorsing tot 1 december), assistent-scheids rechter Corné van Nijnatten (maand voorwaardelijk) en teammanager Jan van der Borst (drie maanden schorsing waar van één voorwaardelijk). RBC kan zich natuurlijk wel voor de kop slaan dat het zo 'dom' is geweest. Algemeen di recteur Paul van der Kraan: „De aan de club uitgedeelde straffen accepteren we gewoon. Daar zijn we niet door verrast. Wie zijn billen brandt, die moet op de blaren zitten." Anders is het voor wat betreft de schorsingen die zijn opgelegd aan trainers en teammanagers. Van der Kraan: „Als ik werkne mer zou zijn en ik zou m'n be roep niet kunnen uitoefenen, dan wordt me het recht op ar beid ontzegd. Dat zou ik niet ac cepteren. Hier is sprake van een conflict tussen het arbeidsrecht en de reglementen van de KNVB. Want als club moet je ie mand doorbetalen en in dienst houden in dit soort situaties. Maar dat moet je dan doen ter wijl hij zijn functie niet kan uit oefenen. Lijkt me vreemd." RBC moet nog met de betrokke nen in gesprek. Van der Kraan: „Mochten zij dit niet accepteren en wij dat steunen, zullen we mogelijk hoger beroep aanteke nen. En dan zien na dat hoger beroep wel weer. De manier waarop de uitspraak nu naar buiten is gekomen, slaat ner gens op. Daarover zijn we behoorlijk kwaad. Officieel hebben we de straffen met be trekking tot onze C-jeugd niet eens binnen. Die moesten we van de pers vernemen. Amateu- ristischer kan het haast niet." Jurriaan van Poelje, die bij RBC een doorlopend contract als trainer heeft, wilde gisteren niet teveel kwijt over de kwestie. „Ik vind het een zware straf", aldus Van Poelje. „Ik ben in overleg met RBC over een eventueel be roep. Dat is alles wat ik erover wil zeggen." Van Poelje voetbal de in het verleden vijf seizoe nen bij RBC en werd na zijn ac tieve carrière in de trainersstaf opgenomen. De Middelburger is in het bezit van het TCl-di- ploma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19