PZC Meer handen voor schone stranden Wegwerkzaamheden zaaien verwarring Bo-rent verliest geding cilinder n 11 SGP verbolgen over kwetsende cabaret-act yiissings korps pakt acht man op na klachten over afstudeer/eest woensdag 25 juni 2003 Klappen TOPVEIUNG Kalm Foto's Aanrijding Posters Lagere straf in rechtszaak over verkrachting en geweldpleging Provincie weigert proef met turby Zeeland op supersnel netwerk Brand door oververhitte oven Drankrijder aangehouden Boete voor bestelen zuster iïSOf ami anii J Studenten hekelen politie-actie jnnrFrlith Ramakers VLISSINGEN - Ze waren niet luidruchtiger dan anders. Dat zeggen zo'n acht buitenlandse studenten. Vrijdagnacht werd heteindfeest van het studenten jaar gevierd in de Cruquisstraat jnVlissingen. De politie had met jjeer beleid moeten optreden, vinden ze, dan waren ze rustig „aarhuis gegaan. „Maar omdat de politie zo overtrokken rea- «eerde, is het geëscaleerd", zegt jonas Jatsch, die als woord voerder optreedt van de buiten landse studenten die aan de Ho geschool Zeeland studeren. De groep is verbolgen over het politieoptreden. Die vrijdag nacht werden acht studenten meegenomen naar het politie bureau in Vlissingen. Ze moes ten daar blijven tot zeven uur 's ochtends. „We moesten een stuk papier ondertekenen om uit de gevangenis te mogen. Het 'was opgesteld in het Neder lands, zonder vertaling. Nie mand begreep de tekst. Ook moesten we nog eens 92 euro be talen om vrij te komen." Tot drie uur, zegt een groepje van acht studenten, ging alles goed. „We hadden geen klach ten gehoord. Tot er ineens een buurvrouw stenen en flessen door de ruiten gooide. Er had gemakkelijk iemand gewond kunnen raken." Depolitie beaamt dat een van de klagers ruiten heeft ingegooid. „Er zijn diverse meldingen van geluidsoverlast binnengeko men. Ze zijn behoorlijk verve lend geweest", zegt J. van Mou- rick, politiewoordvoerder. „Maar omwonenden mogen na tuurlijk niet het recht in eigen band nemen door een ruit in te gooien. In het dossier van avond staat dat voor een van de klagers de maat waar schijnlijk vol was", stelt Van Mourick. De studenten vinden dat de po litie niet diplomatiek heeft op getreden. Het was niet nodig om zo hardhandig te zijn. „We wer den tegen de muur gezet, we Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 1 juli in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang:14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen -15.00 tot 20.00 uur -10.00 tot 11.30 uur 30 juni - 01 juli - Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1380 AA VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 1160 AA GOES Tel: (0113) 315666 Pax: (0113)315669 e-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kregen boeien om en iemand die tegensputterde, kreeg stevige klappen." Ze tellen op: een schouder uit de kom, bloeduit stortingen en blauwe plekken op benen, ogen, armen, gezich ten en in de hals. Het verhaal van de politie is dat rond half twee de eerste melding van geluidsoverlast binnen kwam. „De politie is ter plaatse geweest en trof circa dertig per sonen aan. Er is toen al gezegd dat de muziek zachter moest en dat het feestje voorbij moest zijn", zegt Van Mourick. „Daar na kwamen er steeds meer stu denten naar de Cruquisstraat. Volgens mijn collega's waren er rond de honderdvijftig studen ten. De agenten kregen geen grip op de situatie. De studenten wilden niet luisteren. Daarna is om versterking gevraagd. Een team agenten uit Goes heeft bij gestaan." Rond drie uur 's nachts stopten acht politiewagens met zestien agenten voor de deur van het studentenhuis. „De agenten vielen binnen met wapenstok ken. Ze mishandelden ons." Een van de bewoners van het stu- dentenpand zegt dat hij bezig was om de hele zaak te kalme ren. „Dat hielp: de studenten werden kalm. Maar ik kon de politie niet kalmeren", zegt hij. De reparatie voor de kapotte ruiten komt neer op 270 euro. „We hebben een inzameling ge houden onder alle studenten die op het feest waren. Maar het me rendeel is al teruggekeerd naar het eigen land. We zijn nog met zijn veertigen over en moeten dat bedrag verdelen. Maar ei genlijk moeten de kosten voor rekening komen van de buur vrouw. Zij heeft de ruiten ver nield", zeggen ze. De studenten zijn gistermiddag naar de politie gegaan om een klacht in te dienen tegen het harde politieoptreden, en ze vinden dat de klager die de rui ten ingooide er te gemakkelijk vanaf komt. „We hebben ook fo to's gemaakt. De fotograaf werd geslagen door de politie, zijn ca mera viel op de grond, maar de foto's zijn gered. Die gaan we ook overhandigen", zegt Jonas. „Aan andere buren hebben we gevraagd of we heel erg lastig zijn geweest. Ze vonden van niet. Ze waren er alleen boos over dat ze niet waren uitgeno digd voor het feestje. De studenten huren de kamer van de HZ tot 1 juli. Daarna wordt de huur definitief opge zegd. De woning maakt onder deel uit van de eerste fase van de sloop en opknapbeurt van het Vlissingse Middengebied. MIDDELBURG - Een 78-jarige automobilist uit de gemeente Veere heeft gistermiddag rond kwart voor vier een elfjarige fietser uit diezelfde gemeente aangereden. De fietser raakte gewond aan zijn been en liep di verse schaafwonden op. - -• -- -«É - - V-j C--U p>\. v- j Vlissingen is een van de gemeenten die dit jaar een gooi doet naar de titel 'schoonste strand'. door Gerard Montsma VLISSINGEN- Deze zomer strijden de Nederlandse stranden aan de Noordzee om de gouden wimpel voor het schoon ste strand van Nederland. Het doel van deze beach contest is om het zwerfvuil met meer handen aan te pakken en het strandpubliek te stimuleren om hun ei gen afval op te ruimen. De wedstrijd is georganiseerd door de stichting Neder land Schoon en duurt nog begin sep tember. „We moeten de mensen echt zien te ver leiden om het afval in de bakken te doen", vertelt M. van Aggelen, direc teur van de stichting Nederland Schoon. „Het is de eerste keer dat we het op zo'n manier doen. We moeten maar eens kijken of dit aanslaat. Grote posters met het opschrift 'Met hetzelfde gemak gooi je 't in de afvalbak' moeten de vervuilers op andere gedachten brengen. De organisatoren hebben ver der enkele bekende Nederlandse ac teurs geregeld die het goede voorbeeld geven, door op ludieke wijze het strand op te ruimen. De acht 'opruimacteurs' zijn te herkennen aan hun blauwe kle ding en zullen op hoogtijdagen op de stranden verschijnen. Volgens A. Dijkstra, coördinator van de stranden in Vlissingen, ondervinden veel Walcherse stranden een extra na deel van de sterke stroming vlak voor de kust. „Alles spoelt hier direct aan op het strand. Het is elke dag weer veel werk om dat allemaal schoon te hou den." De scheepvaart is in dit verband veel minder een probleem dan vroeger. Dijkstra: „Tien jaar geleden moesten de schepen nog betalen om hun afval te la ten verwerken in de haven. Toen gingen er dus geregeld allerlei spullen over boord." Ook al hebben de Vlissingse stranden tegenwoordig minder last van het scheepsafval, ze zullen volgens Dijkstra niet meteen in de prijzen val len. „Op topdagen halen we alleen al in Vlissingen steevast drie volle contai ners op. Als we het strand echt schoon willen houden, zal iedereen een handje moeten helpen." De hoeveelheid zwerfvuil op de stran den is sterk af hankeli jk van het seizoen De stichting Nederland Schoon heeft daarom voor de drukke zomermaanden alle twintig kustgemeenten benaderd om samen met de horeca-eigenaren ac tief maatregelen te nemen. Op dit mo- foto Lexde Meester ment doen Vlissingen, Hoek van Hol land, 's-Gravenzande, Noordwijk, Zandvoort, Bloemendaal, Zijpe en Den Helder actief mee. Deze gemeenten krijgen gratis voorzieningen van Ne derland Schoon, zoals posters en afval - zakjes, om het strandpubliek voor zich te winnen. De gemeenten en strandten teigenaren houden zelf het zwerfafval in de gaten en stemmen hun opruim- werkzaamheden daarop af. Om te weten welk strand dit seizoen het schoonste is van Nederland, wordt een controle uitgevoerd door onafhankelij ke experts van de ANWB die ook de controles uitvoeren van het internatio nale symbool voor schone stranden, de Blauwe Vlag. Aan de hand van foto's worden de stranden beoordeeld. In de eerste week van september wordt het winnende strand bekend gemaakt. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Serooskerke is gis teren bij vervroegde uitspraak van de Middelburgse rechtbank onmiddellijk in vrijheid gesteld. Officier van Justitie G. Ooster- veld had vorige week tegen de man voor verkrachting en ande re vormen van geweld in de rela tiesfeer nog vier jaar gevange nisstraf geëist, maar gisteren sprak de rechtbank verdachte vrij van de zwaarste beschuldi gingen (verkrachting, poging toebrengen zwaar lichamelijk letsel). In de seksuele relatie kwam het regelmatig voor dat het slacht offer geen seks wilde, maar uit eindelijk toch toegaf aan de wensen van de man, was de mo tivatie van het vonnis. De recht bank achtte alleen bewezen dat de verdachte zijn vriendin drie keer op verschillende tijdstip pen heeft mishandeld. Hiervoor werd de Serooskerkenaar ver oordeeld tot 106 dagen cel: de straf die hij in voorarrest heeft uitgezeten. Raadsman M. van der Want had tijdens de behandeling al voor een soortgelijke straf gepleit. „Aan het verhaal van een pro blematische relatie zitten twee kanten." Het was nog niet be kend of het Openbaar Ministe rie tegen de uitspraak in hoger beroep gaat. Een vrachtwagenchauffeur met bestemming centrum is de weg kwijt en keert op de Paul Krugerstraat. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een vrachtwa genchauffeur keert op de Paul Krugerstraat in Vlissingen. Hij is een van de vele chauffeurs met bestemming Vlissingse binnen stad die de weg kwijt raakt. Op weg naar het centrum passeerde hij de vermelding: verkeer Bad huisstraat gestremd. „Dat bord heb ik gezien, maar ik ver wachtte dat er daarna nog weg- omleidingsborden zouden ko men. Die stonden er niet", zegt hij. De Badhuisstraat tussen de Paul Krugerstraat en de water toren is opgebroken en afgeslo ten voor alle verkeer. De riole ring wordt vernieuwd en er wordt aan de weg gewerkt. De verwachting is dat het werk duurt tot de bouwvakvakantie. De gemeente Vlissingen, afde ling beheer, legt uit dat er voor deze werkzaamheden twee we- gomleidingen zijn aangegeven. In het bordenplan staan de nummers drie en vijf. Die zijn gericht op verkeer dat uit de richting Middelburg en de A58 komt. „Maar als je al in Vlissin gen bent en via de Paul Kruger straat binnenkomt, heb je een probleem", erkent J. Hage van de afdeling beheer van de ge meente Vlissingen. „We zullen W MIDDELBURG - Het provinciebestuur is niet bereid te expe rimenteren met kleine windmolens. Volgens Gedeputeerde Staten leveren ze te weinig stroom om serieus bij te dragen aan de doelstelling om meer windenergie op te wekken. Bo vendien is nog te weinig bekend over de veiligheid, het lawaai en de trillingen van de turby, zoals de kleine windmolen wordt genoemd. GroenLinks had om een proef met de turby gevraagd, juist om te onderzoeken hoe deze kleine windmolens zich gedragen als ze op of nabij gebouwen staan. GS willen wachten tot een werkgroep van de provincie en de Zeeuwse gemeenten een vi sie op kleine windturbines klaar heeft. Dat zal dit najaar zijn. Overigens heeft de gemeente Goes wel een turby aangeschaft. Die wordt op een nog te selecteren school gezet voor een expe riment. MIDDELBURG - Zeeland wordt aangesloten op een nieuw supersnel digitaal netwerk voor scholen en onderzoeksinsti tuten. De Hogeschool Zeeland, de nog te openen universiteit Roosevelt Academy, de Zeeuwse Bibliotheek en het NIOO in Yerseke (dat onderzoek doet naar de ecologie van kustgebie den) worden op dit netwerk, Gigapoort, aangesloten. Giga- poort is een landelijk netwerk dat instituten in alle provincies met elkaar verbindt. Zeeland had bijna niet kunnen meedoen aan Gigapoort om dat er zo weinig potentiële gebruikers zijn. De kosten werden daardoor te hoog. Vooral voor de HZ en de Roosevelt Acade my zou dat slecht zijn in de concurrentie met andere hoge scholen en universiteiten. Daarom hebben Gedeputeerde Staten besloten anderhalf miljoen euro bij te dragen, zodat het netwerk ook in Zeeland wordt aangelegd. NIEUWERKERK - Een oververhitte oven heeft gisteren brand veroorzaakt in een garage bij een woning aan Delta straat in Nieuwerkerk. De brand werd ontdekt door de bewoonster, die de brand haard met een tuinslang te lijf ging. De post Oosterland van de vrijwillige brandweer Schouwen-Duiveland was snel ter plaatse en kon na ruim tien minuten het sein brand meester geven. De schade wordt geschat op enkele duizenden euro's. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. GOES - Op de Van der Goeskade in Goes is gisternacht een 43- jarige automobilist uit het Belgische Borgerhout aangehou den wegens rijden onder invloed. Hij bleek drieënhalve keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij moest daarom zijn rijbewijs inleveren en dient zich binnen kort voor de rechter te verantwoorden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 22-jarige man uit Aruba voor het bestelen van zijn zuster veroordeeld tot 450 euro boete. Het slachtoffer werd 25 februari dit jaar in Goes bestolen door haar broer. De ver dachte had haar bankpas weggenomen en vervolgens 80 euro gepind. De vrouw had verklaard dat ze al vaker door haar broer, die aan harddrugs is verslaafd, van haar bankpas was beroofd. De man heeft geen vaste woon- of verblijfplaats, maar zou nu op Aruba vertoeven. door Ron Magnée MIDDELBURG - De fractië van de SGP wil bi j het Middelburgse college van B en W opheldering over het cabaretoptreden van afgelopen vrijdag. In de Middel burgse schouwburg persifleer de cabaretier Onno Innemee ju ridisch adviseur A. Holleman van de belangenvereniging Van A tot Z. De christenen tonen zich verbolgen over dit optre den. „Tijdens deze voorstelling is met name de woordvoerder van de belangenvereniging Van A tot Z op een manier voor het voetlicht gebracht die persoon lijk kwetsend is overgekomen", schrijven de christenen aan het college. „Op deze wijze in het openbaar spreken over burgers is een blamage voor het be stuur." De fractie van de SGP wijst het college van B en W erop dat in het raadsprogramma is afge sproken beter met de burgers te communiceren, de bevolking meer bij de politiek te betrekken en het vertrouwen van de bur gers in het bestuur te vergroten. Bovendien heeft de SGP al eens eerder over dit onderwerp aan ide bel getrokken, schrijven de christenen. „Herinnert het col lege zich de eerder, op schrifte lijke vragen van de SGP, gedane toezegging dat voor burgers kwetsende uitingen bij culture le evenementen zoveel mogelijk vermeden worden? Waarom is tij dens de presentatie van het A- theater dan toch op een denigre rende wijze over belanghebben den gesproken?" Aanleiding van de commotie is een bijeenkomst vrijdagavond. Voor een volle zaal met genodig den werd het nieuwe ontwerp van het A-theater getoond. Tij dens deze avond deed cabare tier Onno Innemee de juridisch adviseur Holleman van Van A tot Z na. Hij zette Holleman neer als een zuurpruim die koste wat het kost het theater wilde tegenhouden. Deze week schreef belangenvereniging Van A tot Z zelf ook al een brief naar aanleiding van het cabaretop treden. Niet alleen kwalificeer de de vereniging de teksten van de cabaretier 'vulgair en beledi gend', ook beschuldigde Van A tot Z de gemeente ervan de ca baretier de benodigde informa tie te hebben verschaft. foto Ruben Oreel daar ook nog aanwijzingsbor den plaatsen." Sommige auto mobilisten raakten vervolgens van de wijs omdat er nog enke le borden het nummer één heb ben. „Dat nummer slaat nog op werk aan de weg van een vo rige ronde. Enkele mannen zijn een paar borden vergeten weg te halen. Maar er wordt ook heel wat verbeterd aan het wegen- dek de laatste tijd in Vlissin gen." door Ron Magnée MIDDELBURG - Verhuurbe drijf Bo-rent moet zijn rond draaiende zuil aanpassen, zoals de gemeente Middelburg dat heeft geëist. Maandag trachtte het bedrijf in een kort geding het dreigement van tafel te krijgen. Tevergeefs, zo bleek gisteren. De Middelburgse bestuursrech ter T. Damsteegt wees het ver zoek om een voorlopige voorzie ning gisteren af. Dat betekent dat het bedrijf zich moet schik ken naar de eisen van de ge meente Middelburg en de zuil moet aanpassen volgens de richtlijnen van de bouwteke ning. Het gaat allemaal om een cilin dervormige reclameobject op het dak van de winkel. De zuil komt niet overeen met de eind 2000 afgegeven bouwvergun ning, stelt de gemeente Middel burg. Zowel over de kleur als de uitvoering waren de beiden par tijen het niet eens. Volgens de gemeente Middelburg was afge sproken dat de zuil aluminium- kleurig zou worden in plaats van rood, en niet zou roteren. BMG Vastgoed, de vastgoedaf deling van het bedrijf, bena drukte dat de gemeente tijdens het voortraject tekeningen had gezien die niets aan de verbeel ding overlieten. Met de uitspraak van de be stuursrechter moet Bo-rent zich schikken in het besluit van de gemeente en onmiddellijk de ci linder op het dak aanpassen. Overigens was het kort geding maandag niet het eerste geschil tussen de gemeente en Bo-rent. Al eerder lagen de partijen in de clinch over machines, contai ners en chemische toiletten die voor het bedrijfspand op terrein stonden. Ook steggelden de par tijen al over grote vlaggemasten en reclameborden die het be drijf had geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11