PZC Hofleverancier voor WAO Caféconcert moet mensen trekken Waarnemingen kunstzinnig vertaald Overvaller verdacht van lange reeks misdrijven 10 kunst Verzuim lezers schrijven 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 25 juni 2003 Scholen moeten nieuw voegwerk zelf betalen Beroep Wantrouwen Spoorlijnen i Mengeling Roosevelt Academy krijgt kunstafdeling Logistieke kwestie door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Katholiek Onderwijs Midden Zeeuws-Vlaanderen moet het voegwerk aan de gevels van de basisscholen De Geule, Op de Hoogte, de Zeemeeuw en de Komme toch zelf beta len. De Raad van State heeft dat be slist in een al bijna drie jaar du rende haarkloverij tussen de ge meente en het schoolbestuur. De gemeente heeft vanaf het begin gesteld dat voor voegwerk geen aanspraak kan worden ge maakt op een vergoeding via het programma huisvesting, maar dat er sprake is van preventief onderhoud. En dat is de verant woordelijkheid van het school bestuur. De scholen vinden ech ter dat het voegwerk, dat bijna 29.000 euro kost, groot onder houd is en dus voor rekening van de gemeente komt. Het schoolbestuur ging eerst in beroep bij de Terneuzense ge meenteraad, maar kreeg onge lijk. Vervolgens werd de ge meente voor de rechtbank gesleept en daar kwam het schoolbestuur als overwinnaar uit de strijd. Tijdens de zitting werd name lijk aangevoerd dat de destijds gebruikte voegmortel van infe rieure kwaliteit is geweest. Het gaat dus om herstel van een con structiefout, meende het schoolbestuur en in dat geval moet de gemeente betalen. De bestuursrechter bleek wel ge voelig voor dat argument en gaf het schoolbestuur gelijk. De gemeente tekende meteen beroep aan bij de afdeling be stuursrechtspraak van Raad van State. Die wijst erop dat er in de aan vraag van het schoolbestuur nooit sprake is geweest van een constructiefout. De gemeente raad heeft de aanvraag dan ook terecht geweigerd en de rechter heeft vervolgens bij de beoorde ling van het conflict een ver keerde maatstaf aangelegd, stelt de Raad van State. De afdeling bestuursrecht spraak oordeelt net als de ge meente dat het voegwerk onder het preventief onderhoud valt. door Henk Postma Als reusachtige paddestoelen kwa men ze de afgelopen jaren uit de grond. Kantoorkolossen in groenom- zoomde bedrijvenparken. Stuk voor stuk architectonische hoogstandjes. Alles nieuw, schoon en helder. Geen vieze sigarettenrook of onprettige li chaamsgeurtjes. Want roken doen ze er niet. En de airco zorgt voor zuivere lucht. Gezonder werken kan haast niet. Althans, dat zou je denken. De werke lijkheid blijkt anders. Veel van deze nieuwe burchten, de visitekaartjes van het grootbedrijf, blijken hofleverancier voor de WAO. Werken bij zo'n groot, fraai ogend be drijf is ongezond. De kans dat je in de WAO beland is er groter dan wanneer je in dienst treedt bij het midden- en kleinbedrijf. Dat blijkt uit cijfers die het Uitvoeringsinstituut Werknemers- Pleidooi in Middelburg voor een socialere aanpak van arbeidsongeschikten. verzekeringen (UWV) maandag pre senteerde. De vakcentrale FNV bena drukte meteen dat dit lang niet voor alle mammoetbedrijven geldt. „Veel grote bedrijven doen het juist heel goed." Wat echter inhoudt dat er nog meer grote bedrijven zijn die het juist heel slecht doen. Schaalvergroting maakt een grotere ef ficiency mogelijk, en dat verhoogt het financieel rendement. Volgens die eco nomische wet vonden in de afgelopen jaren op grote schaal fusies en bedrijfs overnames plaats. Aandeelhouders waren daar goed mee. De werknemers ook? Verondersteld werd dat grote be drijven, die zich een professionele afde ling personeelszaken kunnen veroorlo ven, in staat zijn tot een voorbeeldig personeelsbeleid. Daartoe hoort een goede ziekteverzuimbegeleiding en ruimte om zieke, uitgebluste of gehan dicapte werknemers aan geëigende werkplekken te helpen. De praktijk blijkt in veel gevallen an ders. De afgelopen decennia kwamen winst en beurswaarde steeds meer cen traal te staan, ten koste van de aan dacht voor persoonlijke verhoudingen. De afstand van de top naar de werk vloer is zo groot geworden, dat werkne mers in veel gevallen nog slechts num mers zijn. In een Zeeuws bedrijf, dat onderdeel werd van een landelijk opererende on derneming, werd laatst een werknemer schriftelijk met z'n zilveren bedrijfsju- bileum gefeliciteerd. Z'n naam was ver haspeld. Vervolgens prees men hem abusievelijk vanwege z'n trouw aan het Brabants zusterbedrijf, waar betrok kene nimmer voor werktePersoonlijke aandacht staat hoog in het vaandel van de moderne bedrijfscultuur. Maar in de praktijk blijkt het vaak niet veel meer dan een holle leuze. Volgens de nieuwste regels, die een be perking van de WAO-instroom beogen, behoren leidinggevenden zich persoon lijk te bemoeien met zieke onderge schikten. Maar menig manager in een groot bedrij f voelt zich beschroomd een zieke werknemer te bellen om te vragen wat er aan de hand is, en hoe lang het verzuim duurt. Een telefoontje wordt snel als wantrouwen opgevat. Of als schending van de privésf eer. In middel grote en kleine bedrijven is zo'n tele foontje vanzelfsprekend. Zoals het ook vanzelfsprekend is dat de baas belang stelling toont bij huwelijk, geboorte en overlijden. In het grootbedrijf regeert de efficiency van kille rekenkunde. Er worden hoge re eisen gesteld aan productiviteit. Dat draagt bij tot een sterke toename van psychische klachten en ziekteverzuim, zo concluderen de keuringsartsen van de Arbo-diensten. Van schaalvergro ting is niet alleen sprake in het bedrijfs leven, maar ook bij de overheid en de uitvoerders van sociale wetten. Ook daar gaapt een steeds groter wordende kloof tussen beleid en alledaagse wer kelijkheid. Zo rijst de vraag in hoeverre geloof moet worden gehecht aan offici ële cijfers over aantallen WAO'ers, en de aard van hun beperkingen. Vorig jaar, zo maakte het UWV maan dag bekend, kwamen ruim 9 20 0 0 men- sen in de WAO terecht. Dat is ruim 1 procent minder dan het jaar ervoor. Bij grote bedrijven als Neckermann Ne- fotoLexdeMeester derland BV in Hulst zou een aanzienlijk groter percentage werknemers zijn af gevloeid dan gemiddeld: 3,2 tegen 1,3 procent in de hele detailhandelssector. Kan zijn, reageert Neckermann- woordvoerder Jeroen Fokke, maar dat cijfer geeft vast en zeker een sterk ver tekend beeld. „Wij doen juist heel veel om mensen buiten de WAO te houden. Als je kijkt hoeveel j ubilarissen we heb ben, dan kan je concluderen dat mensen graag bij ons werken." Volgens Fokke is het percentage Nec- kermann-werknemers dat vorig jaar in de WAO terecht kwam extra hoog door dat er sprake was van toevalligheden: een auto- of sportongeluk, en een toe vallige piek in het aantal werknemers dat een chronische ziekte kreeg. Maar, oppert hij, het percentage kan mede zo hoog zijn uitgevallen doordat Necker mann juist nogal wat werknemers in dienst heeft die gedeeltelijk in de WAO zitten. „We proberen hen zoveel moge lijk te herplaatsen of aan aangepast werk te helpen. Als ze die gedeeltelijke arbeidsongeschikten ook meetellen, is het logisch dat we zo hoog scoren. Maar dat komt dan niet door verkeerd, maar juist door heel goed bedrijfsbeleid. door Rolf Bosboom KRABBENDIJKE - De 44-jari- ge man die eerder deze maand werd aangehouden na een over val op een supermarkt in Krab- bendijke, wordt verdacht van een lange reeks overvallen en in braken. Die vonden plaats na dat hij op 20 april niet was te ruggekeerd van proefverlof in een tbs-kliniek in Rhoon. De man overviel op 7 juni de Al- di-vestiging in Krabbendijke. In een poging met de buit weg te komen verwondde hij een man, gijzelde een vrouw en reed met een gestolen auto tegen een paal. Toen bleek al dat hij ver moedelijk ook de dader was van een eerdere overval op de super markt, op 9 mei. Inmiddels is duidelijk dat de man waarschijnlijk veel meer op zijn kerfstok heeft. Hij word onder meer verdacht van in to taal tien gewapende overvallen sinds 5 mei. Deze vondenplaats m winkels in onder meer Huk Burgh-Haamstede en Sluis' Ook zaken in Noord-Brabant (Putte, Baarle-Nassau en Bre da) en Limburg (Roermond)wa ren zijn doelwit. Alleen de buit van de laatste overval in Krab- bendijke is teruggevonden. Autosleutels De man wordt verder verdacht van tien woninginbraken in Zoutelande, Oostkapelle en Kamperland. Daarbij had bi, het vooral gemunt op autosleu tels. Hij ontvreemdde in totaal vijl auto's. Deze zijn allemaal terug- gevonden. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De te dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De aanleg van de omstreden Betuwelijn en de Hoge Snel heidslijn (HSL) gaat zo'n slordi ge anderhalf miljard euro meer kosten (PCZ 19-6). Als een land in een economische crisis ver keert 'moeten wij onze verant woordelijkheid kennen'. Dit moet je dan het volk proberen wijs te maken. Een uitgestreken bebrild gezicht en een huichel achtige vroomheid schijnen hiervoor genoeg te zijn. (Ja, die bedoel ik.) Als je je verantwoordelijkheid goed inschat, dan zet je de bouw van de Betuwelijn onmiddellijk stop en besteed je het geld om de zwakkeren in onze samenleving te ondersteunen in plaats van nog verder te behandelen als tweederangs burgers. Deze rechtse regering dus niet. In het regeerakkoord zijn het CDA, de VVD en D66 overeen gekomen dat er flink bezuinigd moet worden op het minimabe leid. Voor ruim één miljard eu roDe onrendabele spoorlijnen gaan boven het welzijn van de mensen? Christelijk/liberale politiek, oi gewoon ordinair rechts. Wiehad ook alweer zijn mond vol over normen en waarden? Wie had het over 'we moeten met z'n allen weer het oranjegevoel krijgen?' Juist, premier Balke nende. Welke waarde moetik hechten aan zijn normen?Deso- ciale misstanden in ons land gaan steeds meer lijken op diein de USA. Alles wordt immers overgenomen. Als president Bush een scheet laat, dan zal Nederland zich als eerste uitslo ven om een rol closetpapier aan hem te overhandigen namens het Koninkrijk. Een onwettige oorlog in Irak? Wij zijn er. 1" te bezuinigen. Sorry, ikgam echt even overgeven. Jan GisolJ Stationsstraat) Oudeknit De benen van Marinus van Dijke tussen He acrylschilderingen van de begroeiing aan de rand van 'De Plek'. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een serie glazen buizen met duinzand als dwars doorsnede van de Haamsteedse duinen van west naar oost, een collectie acrylschilderingen op linnen die de begroeiing van de duinvallei in de Meeuwenkolo nie visualiseert, maar ook een videoregistratie van het leven in Schouwen-Duivelandse sloten en kunstboeken waarin bloot gestoven wortels van de duin doorn worden weergegeven. Het is slechts een greep uit de zomerexpositie 'Over sloten en duinen' van Marinus van Dijke in de Vierschaar van het monu mentale stadhuis in Zierikzee. Belangrijke inspiratiebron voor Van Dijke zijn waarnemingen in de natuur. Zijn nieuwsgierig heid is vergelijkbaar met die van de wetenschapper, maar de wijzen waarop zij de resultaten uitwerken, verschillen zeer. De tentoonstelling in de Vierschaar biedt indrukken van beide. Zo prijken er in de vitrines archief stukken en wetenschappelijke artikelen van onder meer Frans Beekman naast de schilderijen van Van Dijke. Zijn tocht stroomopwaarts langs de sloten vanaf de vuurtoren bij Wester- schouwen tot aan het Dijkwater Advertentie PZC KR ANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen bij het Grevelingenmeer weet hij verrassend te verbeelden met patroontekeningen in ver schillende blauw-schakerin- gen. De mengeling van objectieve en subjectieve waarnemingen komt direct bij de entree van de Vierschaar al mooi tot uiting. Naast de deur hangt de door het waterschap Zeeuwse Eilanden beschikbaar gestelde grens- kaart van de Burgh en West- landpolder en meteen daar naast prijkt een schilderij waarop Van Dijke een detail van de plattegrond van zijn geliefde duinvallei in fel groen ver beeldt. Zelf duidt hij die vallei kernachtig aan als 'De Plek'. Hij maakt al sinds 1996 regi straties van de ontwikkelingen in de vegetatie, de hoogteveran deringen en de zandbewegin- gen. Zowel met vlakke tekenin gen als met verf in reliëflagen toont hij aan hoe de zandzegge, het helmgras en de vlier rondom zijn 'Plek' voortdurend een an der aanzien bieden. Voor wie die ontwikkelingen wat toeganke lijker gepresenteerd wil hebben, worden er ook hier fraai in el kaar overvloeiende videobeel den vertoond. Miniduint jes in een van de vitri nes geven een indruk van de scherpe lijnen die de wind in het zand kan veroorzaken. Van Dij ke liet de bergjes zand een dag lang onder invloed staan van een zacht afgestelde föhn en zag aan het einde daarvan een ver gelijkbaar resultaat van het geen hij in de natuur zelf aan treft. Beseffend dat het verhaal achter de geëxposeerde werken voor veel beschouwers meer waarde kan bieden, houdt de kunstenaar deze week twee rondleidingen met verdere uit leg. De presentatie van Marinus van Dijke is de vierde in een rij van zomertentoonstelllingen gewijd aan moderne kunstenaars die een relatie hebben met Schou- wen-Duiveland. Bij deze expo sitie heeft gastcurator Margreet Leijdekker de publicatie 'over sloten' samengesteld. Het boek je is voor 7 euro verkrijgbaar in de Vierschaar en bij de boek handel. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Middelpunt is cellist Henri David Varema. Links van hem zitten de violis ten Conrad Muck en Daniel Bell, rechts de altviolisten Da niel Raiskin en Friedemann Weigle. De raampartij hoog bo ven het podium in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis weerspiegelt de opstelling van de musici. Twee vazen bovenop een antieke kast en grote plan ten aan weerszijden van het po dium maken de symmetrie com pleet. Wie goed kijkt, ziet wel dingen die uit de toon vallen. Een dien blad met koffie en frisdrank rechts op het podium, de korte broek van Bell en de blote voe ten van Weigle. Hij blijkt zijn sandalen pal voor het podium te hebben uitgeschopt. Het Ber- lijnse Petersen Quartett en Raiskin, artistiek leider van het Internationaal Muziekfeest Middelburg, zijn nog aan het re peteren. Op de muzieklesse- naars staat de partituur van het Strijkkwintet in f-groot van Anton Bruckner. Gisteravond is dat gespeeld in de Burgerzaal, vanavond komt een gedeelte er- MIDDELBURG - De Roosevelt Academy in Middelburg krijgt ook een afdeling kunst- en menswetenschappen. Dat heeft professor Hans Adriaansens, de beoogde rector van de universi teit die volgend jaar begint, meegedeeld aan een delegatie van de Raad voor de Cultuur Zeeland. De raad pleitte twee maanden geleden voor een kunstafdeling bij de Roosevelt Academy. Een art department zoals de Raad voor de Cultuur Zeeland voor ogen had, komt er niet. Dat was een kunstacademie op beschei den schaal. Wel gaan kunstvak ken een wezenlijk onderdeel uitmaken van de driejarige ba sisopleiding. Volgens Adriaan sens kan het kunstaandeel in het totale vakkenpakket in de toe komst nog behoorlijk groeien. De bedoeling is dat de Roosevelt Academy voor de kunstoplei ding gaat samenwerken met verschillende kunstinstellingen op Walcheren. Het Petersen Quartett en Daniel Raiskin repeteren in de Burgerzaal. van aan bod tijdens het gratis inloopconcert in het Schutters hofcafé. Na afloop van de repetitie wijst Weigle op zijn zomerkloffie. „Het zou goed kunnen dat we er tijdens het caféconcert zo uit zien. De bedoeling is dat daar veel jongeren komen. Die willen we niet meteen afschrikken. Het wordt een concert met een infor meel karakter. Misschien raken we met het publiek aan de praat en kunnen we wat uitleg geven over de muziek en onze instru menten. Ik denk dat het goed is dat we als musici een nieuw pu bliek proberen te werven, zo lang het maar niet ten koste gaat van de kwaliteit. Dus spelen we onze muziek in een café net zo serieus als in een chique con certzaal. Misschien zijn we zelfs wat meer gespannen, omdat we niet weten wat de jongeren er van zullen vinden." Het Petersen Quartett heeft niet eerder samengespeeld met Rais kin. Volgende week gaan ze naar een festival in Ierland. Ook daar spelen ze het strijkkwintet van Bruckner. Daarvoor moet de groep worden uitgebreid met een altviolist. De Ierse organisa tie stelde Raiskin voor, die daar op besloot het Berlijnse kwartet ook voor zijn eigen festival te vragen. Het lijkt alsof de artistiek leider van het Muziekfeest meer dan bij vorige edities gebruik maakt van complete ensembles, zodat in Middelburg minder repetities nodig zijn. Hij bestrijdt dat. „Als je op het festival een breed repertoire wil brengen, wordt het ondoenlijk om alles ad hoe voor te bereiden. Als ik voor het kwintet van Bruckner vij f musi ci bij elkaar zet, hebben we vijf repetitiedagen nodig. Als ik het Petersen Quartett als basis ge bruik, kan het in één dag. Het is dus een logistieke kwestie. Dat wil niet zeggen dat de opzet van het festival verandert." Vorig jaar heeft Raiskin de kin derconcerten uit eerdere edities vervangen door een cafécon cert. Dat was een groot succes, reden om het ook dit jaar weer te doen. „Het gaat ons er niet om alleen jongeren te trekken, we moeten in Middelburg über haupt alles op alles zetten om publiek te trekken. De stad heeft geen eigen orkest, het aan tal klassieke concerten op een jaar is beperkt, dus er is een be perkte traditie van concertbe zoek. Waarom zou j e een kinder concert organiseren als ouders niet de moeite doen hun kinde ren daar naartoe te brengen? Het caféconcert is een van de dingen die we nu uitproberen. Vorig jaar zagen we veel mensen die daar kwamen twee dagen la ter terug bij een concert in de foto Mechteld Janset Burgerzaal. Dat was hun eerst echte klassieke concert." De teruglopende belangstelling voor klassieke muziek is een we reld wijd probleem, aldus Raisk in. „Demoeilijkheidis een even wicht te vinden tussen kwaliteii en populariteit. We moeten nic de kant op van de drie tenoren en André Rieu, maar wekunner. best iets leren van de popmu ziek. Klassieke musici hebbent weinig benul van marketing. >>e moeten iets doen aan de bereik baarheid van ons product. moeten af van het imago d» klassieke muziek elitair is. niet wil zeggen dat we om po- bliek moeten gaan bedelen, bit eindelijk is het altijd de kwali teit waarmee we het publier moeten begeesteren." Het caféconcert begint van avond om 21 uur in het Scnv tershofcafé in Middelburg- óverige concerten van het MJ' nationaal Muziekfeest Midw- burg vinden donderdag en ra terdag plaats in de Burgerzfl» van het stadhuis. Aanvang- - Advertentie www.vermeulen-trappen.nl Showroom 35 modellen Lokkerdreef 14, Etten-Leur A58 afslag 19, 1e stoplicht rechts Tel. 076-5088000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10